Chomutovsko /PŘEHLED/ - Řada ulic a náměstí nese jména historických osobností, myslitelů, umělců a vědců. Tím nejčastějším je na Chomutovsku reformátor a kazatel Jan Hus. Nezaostávají ale ani další osobnosti, jako byl novinář a politik Karel Havlíček Borovský, husitský vojevůdce Jan Žižka, spisovatelka Božena Němcová a hudební skladatel Bedřich Smetana.
/VIDEO/ Šestnáctiletá kosatka dravá, které říkají Wikie, je první kosatkou na světě, která se naučila opakovat lidskou řeč. V mořském parku ve městě Antibes na jihu Francie se o tento unikát zasloužil její trenér a tým vědců.
Olešnice /FOTOGALERIE/ - Městem se šíří strach. V ulicích řádí monstrum v barvě jahodové marmelády. Naštěstí se najdou odvážlivci, kteří spojí síly a obrovskou příšeru přemůžou. Žáci základní školy v Olešnici na Blanensku nakreslili soutěžní komiks s názvem Marmel a ze slavnostního vyhlášení výsledků v Praze si odvezli druhé místo.
Na osm míst naší planety zavede diváky nový unikátní dokumentární cyklus České televize Na vlastní nohy. Režisér Rudolf Havlík jej natáčel pět let. V každém dílu se věnuje jinému příběhu první nazvaný Apokalypsa, který diváci uvidí už zítra, se odehrává za polárním kruhem na souostroví Špicberky.
Dracény neboli dračince u nás patří k nejčastěji pěstovaným pokojovým rostlinám. Jeden by až řekl, že jsou "obyčejné". Ve skutečnosti jde o velmi zajímavý druh.
Hradec Králové - Z pěti okresů Královéhradeckého kraje byla největší volební účast na Hradecku, kde možnosti zvolit si prezidenta využilo 70,4 procenta voličů.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Tým Jiřího Drahoše sleduje výsledky prezidentských voleb v Kongresovém centru v Praze. Do štábu se akreditovalo více novinářů než před dvěma týdny, zájem projevily téměř tři stovky novinářů. Za Drahošem přišlo také velké množství podporovatelů, kteří se mísí se zástupci médií v kuloárech, kde poskytují rozhovory. Atmosféra je napjatá.
Máte-li rádi Broučky či Ferdu Mravence, radši tyto řádky nečtěte. Kamarádům vašich oblíbenců hrozí nebezpečí. Zuby si na ně brousí Češi. Na mušce jsou cvrček s potemníkem.
Celá řada německých automobilek se hlavně v USA snažila dlouhodobě propagovat naftové motory jako úsporné, nezávadné a jaksi „čistější“ než jejich benzinové protějšky. Aby mohla být tato tvrzení něčím podložená, dle nejnovějších zpráv se prý měly někeré značky dokonce schýlit k testování výfukových plynů na zvířatech.
/VIDEO/ Čínským vědcům se podařilo naklonovat opice. Stalo se tak poprvé, co byl tímto způsobem naklonován primát a podle výzkumu může tento způsob otevřít cestu k případnému budoucímu klonování lidí. Informoval o tom server BBC.
/VIDEO/ Vědci ze švýcarské Basileje po čtyřiceti letech konečně identifikovali záhadnou mumii – a zjistili, že žena byla dávnou příbuznou současného britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Podle testů DNA byla Anna Catharina Bischoffová Johnsonovou pra-pra-pra-pra-pra-pra-pra-prababičkou.
/VIDEO/ Ve vzdálené deltě řeky v zálivu u Alabamy je možná ve vodě a bahnu ukrytá odpověď na tajemství, které je záhadou pro vědce už více než 150 let. Pokud je odhad odborníků správný, jedná se o dlouho pohřešovaný vrak lodi Clotilda, poslední známé plavidlo přivážející otroky z Afriky do Spojených států.
/VIDEO/ Jednu z posledních zbývajících částí slavných svitků od Mrtvého moře se podařilo složit izraelským vědcům. Po roce spojili šedesát drobných fragmentů pergamenu a papyrusu starověkého hebrejského textu. Jednalo se o doslova mravenčí práci, protože některé části byly menší než jeden centimetr čtvereční.
Unikátní obranný mechanismus bakterií vůči nanočásticím stříbra, které se již používají v antibakteriální léčbě, odhalili vědci z Univerzity Palackého (UP) v Olomouci.
Peníze spojené s Cenami Neuron za vědu budou moci od letošního roku využít jejich laureáti na jakékoli účely, nejen na další výzkum. Nově se ceny budou rozdělovat mezi méně lidí, zato ale budou spojené s finanční odměnou i v kategoriích, kde dosud ocenění vědci získávali jen skleněnou sošku. Změny oznámil v dnešní tiskové zprávě Nadační fond Neuron, který ceny uděluje.
Chůze je pro člověka nejpřirozenějším druhem pohybu, většinou se ji naučíme už v jednom roce života. Bývá ale opomíjená, přitom může být účinnější než běh nebo cvičení v posilovně. Pro každého je navíc specifická. Co všechno se z ní dá vyčíst?
/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů. Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“
Aztéckou říši, rozkládající se přibližně na území dnešního Mexika, postihla v 16. století blíže neurčená zhoubná nákaza. Přes 500 let se lidé přou, proč mocná civilizace zanikla. Nyní je snad záhada rozluštěna: vyhubení čtyř pětin aztéckého národa mohla způsobit bakterie Salmonella enterica.
Blanensko – Jednoznačná záležitost. Jakmile se v sobotu odpoledne zavřely na Blanensku volební místnosti a začalo sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb, šel hned do trháku současný prezident Miloš Zeman. A všechny ostatní soupeře nechal daleko za sebou. Hlas Zemanovi dala například pětasedmdesátiletá Františka Černohlávková z blanenského Senior centra. „Politiku moc nesleduji, ale Miloš Zeman se mi líbí. Myslím, že je rozumný a ty ostatní kandidáty tolik neznám,“ řekla žena.
Královéhradecko - Lidé v Královéhradeckém kraji se v prvním kole volby prezidenta České republiky přiklonili k současné hlavě státu Miloši Zemanovi, kterého do dalšího boje poslali s 36,45 procenta hlasů.
Vyškov - Druhé kolo bude velmi zajímavé, půjde o boj všech proti jednomu. Tak okomentoval už jasný výsledek prvního kola historicky druhé přímé prezidentské volby starosta Vyškova Karel Goldemund. Ve městě už je kompletně sečteno. Stejně jako ve zbytku republiky jeho obyvatelé poslali do dalšího boje současného prezidenta Miloše Zemana a vědce Jiřího Drahoše. „Není to žádné překvapení,“ konstatoval Goldemund.
Brno - Přečíst si, co psaly noviny na konci devatenáctého století? Odteď už by to nemusel být problém. Díky novému softwaru týmu vědců z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického, který dokáže doostřit text na starém i průhledném papíře.
Sportovec, osobnost z kulturního prostředí, vědec? Kdo dostane letos Cenu města Prostějova 2017 zatím jasné není. Přispět k tomu, aby ji význační lidé získali, mohou i Prostějované.
Badatelé z Akademie věd (AV ČR) budou v následujících letech spolupracovat se slovenskými kolegy na 31 výzkumných projektech. Zástupci akademií věd obou států dnes podepíšou dohodu, podle níž si budou vzájemně "půjčovat" badatele pro společné výzkumy nebo pro studijní pobyty. Podobné dohody má AV ČR s jinými zahraničními institucemi, spolupráce se Slovenskou akademií věd je podle mluvčího AV ČR Jana Martinka největší.
/VIDEO/ Po celé dekády byly obrazy vyryté do kamene v himálajském Kašmíru považovány za loveckou scénu. Nyní mají vědci novou teorii: mohlo by jít o nejstarší zobrazení supernovy, finální exploze umírající hvězdy.
/VIDEO/ Mořské želvy karety patří mezi zvířata, u nichž o pohlaví rozhoduje teplota. Čím teplejší je písek, v němž se vajíčka klubou, tím více samic se rodí. Podle nejnovější studie tak hrozí, že poměr mezi samci a samicemi bude tak nevyvážený, že to může ohrozit budoucnost celého druhu. Zprávu přinesl list The Guardian.
Profil DNA bývá v kriminalistice důkazem, prokazujícím souvislost mezi trestným činem a jeho pachatelem. Podle nové vědecké studie mohou údaje o DNA posloužit i v boji proti pytlákům vybíjejícím africké nororožce.
Brno – Rekordní výprava brněnských vědců v polovině týdne zamířila na vědeckou základnu Masarykovy univerzity na Antarktidě. Z devatenácti jejich členů na expedici vyjede devět žen. „Historicky nejvyšší je také počet doktorandů, kterých pojede sedm,“ informovala Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity.
Záběry indonéské sopky Agung, chrlící oblaka šedého popela do výšky tří tisíc metrů, patřily loni k těm nejznepokojivějším. K nejhoršímu naštěstí nedošlo. I tak po sobě ale řádění sopky zanechalo obrovskou spoušť.
Fake. Hitler to nemaloval. Tak zní verdikt dvou nizozemských vědců Barta Drooga a Jaapa van den Borna, pokud jde o nedávno objevený akvarel zobrazující věž ve Vídni, který byl přisuzován mladému Adolfu Hitlerovi.
Zhruba tři stovky odborníků z 29 ústavů Akademie věd (AV ČR) podepsaly dopis vedení, ve kterému upozorňují na nevýhodnou pozici mladých žen ve výzkumu. Jsou podle nich konkurenceschopné mužům jen do chvíle, než mají děti. Poté jejich šance získat granty radikálně klesají. Stejně znevýhodněné jsou při získávání kmenových pozic na vědeckých pracovištích.
Zhruba tři stovky odborníků z 29 ústavů Akademie věd (AV ČR) podepsaly dopis vedení, ve kterému upozorňují na nevýhodnou pozici mladých žen ve výzkumu. Jsou podle nich konkurenceschopné mužům jen do chvíle, než mají děti. Poté jejich šance získat granty radikálně klesají. Stejně znevýhodněné jsou při získávání kmenových pozic na vědeckých pracovištích.
Pro lidi s genetickou poruchou sluchu se blýská na lepší časy. Vědcům z Harvadovy univerzity a Massachusettského technologického institutu (MIT) se totiž pomocí úpravy DNA podařilo vyléčit geneticky podmíněnou hluchotu u myší. Tato průlomová metoda by se tak v budoucnu mohla užívat i při léčbě poruch u lidí.
Vědci přišli s převratným zjištěním: anestetika, která se běžně využívají v medicíně, působí i na rostliny. Potvrdila to studie mezinárodního týmu, jehož členem je i jeden Čech. Jde o biofyzika Andreje Pavloviče z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.
Plzeň - Vědci ze Západočeské univerzity v Plzni ukončili vývoj odlehčeného chytrého obleku pro hasiče. Novinku nejdříve otestují profesionálové, příští rok by měla být uvedena na trh.
Milovice - Pozoruhodně bohatý výskyt netopýrů zaznamenali letos vědci na pastvinách divokých koní, praturů a zubrů a v jejich okolí. Bývalý vojenský prostor mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou poskytuje útočiště až dvou třetinám druhů, které v Česku žijí.
Střední Čechy – Označení D-STIR je zatím srozumitelné jen zasvěceným – do budoucna by se ale mohlo stát synonymem pokroku přicházejícího do středních Čech. Skrývá se za ním odpovědné hledání nových řešení díky propojení technického přístupu se společenskovědním. A snad ještě více bychom měli slyšet o RI2Integrate, což označuje snahy o regionální umístění vysoce kvalitních výzkumných infrastruktur.
/ANKETA/ Přestože se s lidmi se zrzavými vlasy pojí mnoho mýtů a předsudků, současné vědecké studie prokázaly, že se od zbytku populace skutečně trochu odlišují. Rudovlasé ženy mají například vyšší práh bolesti, vypadají mladší a dle nejnovějšího výzkumu německých odborníků z Hamburku si rovněž užívají více sexu s více partnery.
Grónskému žralokovi, který byl před několika měsíci objeven ve vodách Severního Atlantiku, vědci zpočátku přisuzovali věk v rozmezí 272 až 400 let. Nové výzkumy ale ukázaly, že žralok může být ještě mnohem starší – až 512 let. Stává se tak suverénně nejstarším obratlovcem na světě. Informoval o tom časopis Science.
Litoměřice - Do Českého středohoří, ale i do Šluknovského výběžku, Krušných a Lužických hor zavede návštěvníky výpravná výstava nazvaná Z dálky / z blízka. V Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích bude až do března příštího roku.
Hitem akademické sezony je transfer znalostí a technologií. Za tímto spojením z říše sci-fi se skrývá na první pohled jednoduchý přenos z bodu A do bodu B. V případě ústavů Akademie věd ČR to značí vyhledávání nápadů a jejich propojení s potenciálními investory.