Do lesů se vrací odolné stromy. Klony smrků, které přežily imisní kalamity
Chomutovsko - Stovky "speciálních" stromů vysadí u Jirkova a Klášterce ještě letos. Měly by mít žádoucí gen, zpomalující chřadnutí.
Chomutovsko - Stovky "speciálních" stromů vysadí u Jirkova a Klášterce ještě letos. Měly by mít žádoucí gen, zpomalující chřadnutí.
Žije na konci potravinového řetězce, může ale zachránit znečištěný oceán. Vědci zjistili, že miniaturní plankton krill pojídá mikroplasty. Podle nového výzkumu dokáže pozřít plast menší než pět milimetrů. Ze svého těla je pak vyloučí ještě v menší podobě.
Český Krumlov - Na tom, že by bylo pěkné podobnou akci pravidelně opakovat, se shodli četní návštěvníci, kteří si nenechali ujít výjimečnou cestovatelskou besedu, kterou uspořádala společnost CMU v Zámecké jízdárně.
Pardubice - Model elektronické udírny, projekty zaměřené na třídění odpadu, nebezpečí internetu a sociálních sítí i uvolňování aktivních látek z nanovlákenných materiálů. To vše bylo ve čtvrtek k vidění v pardubickém Ideonu na soutěži Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež.
Vodňany - Dům dětí a mládeže ve Vodňanech připravil dětem na první den jarních prázdniny poněkud neobvyklý, ale o to více atraktivní program.
Brno – Rekordních devatenáct vědců vyrazilo na Českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela v Antarktidě. Expedice Masarykovy univerzity se na Jižní pól vydala již podvanácté. Vědci absolvovali už šest terénních kempů. Díky dobrému počasí také vypluli na člunech do míst, která byly několik let nepřístupné.
Letošní zima v Arktidě přinesla špatné zprávy. V oblasti byly zaznamenány nejvyšší teploty od počátku jejich měření. Zprávy od meteorologů ze Spojených států zároveň uvádí, že tloušťka ledu v moři byla nejtenčí, jakou kdy změřili. Za vším zřejmě stojí klimatické změny, které podle odborníků způsobily i velké bouře v Evropě a na severovýchodním pobřeží USA.
Ústecký kraj – Auta, která jezdí na cukr, měsíční balení léků nahrazené jednou superpilulkou. Výzkumné programy, jež nabízejí šance mladým vědcům nacházet nové inovace, by se mohly brzy promítnout i do Ústeckého kraje, který by měl na jednom z nich začít spolupracovat.
Tým expertů z Michiganské univerzity se pokusil vysvětlit záhadné akustické incidenty, které zanechaly zdravotní následky na některých amerických a kanadských diplomatech v Havaně. Podle deníku El Nuevo Herald mohly být zvuky vedlejším účinkem neodborných pokusů o odposlech.
Za vážné a vzácné onemocnění rohovky může mimo jiné mutace genu GRHL2, zjistili vědci z týmu Petry Liškové z laboratoře pro vzácné nemoci Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dosud byly známé jen některé jiné příčiny tohoto vážného zdravotního problému, který může vést až ke slepotě.
Ústecký kraj – Auta, která jezdí na cukr, měsíční balení léků nahrazené jednou superpilulkou. Výzkumné programy, jež nabízejí šance mladým vědcům nacházet nové inovace, by se mohly brzy promítnout i do Ústeckého kraje, který by měl na jednom z nich začít spolupracovat.
Český Krumlov - Pozoruhodná cestovatelská beseda nabídne nevšední zážitek návštěvníkům, kteří si ji nenechají ujít a přijdou v neděli do českokrumlovské Zámecké jízdárny na setkání cestovatelských legend.
Teplice - V úterý 27. února zemřel ve věku 87 let MUDr. František Kotěšovec, dlouholetý okresní hygienik v Bílině a v Teplicích, zkušený lékař, zabývající se preventivní medicínou a epidemiologií.
Odborníci našli na dvojicí mumií pocházejících ze starověkého Egypta nejstarší figurální tetování světa. Jsou jimi zobrazení divokého býka, paovce hřivnaté a esovité motivy, které zdobí ostatky muže a ženy, jež jsou staré přes pět tisíc let. O překvapivém objevu informoval zpravodajský server BBC.
Co způsobuje mrazivé počasí a sněhovou bouři v Evropě? Podle vědců je za tím alarmující vlna teplého vzduchu, který proudí v Arktidě. Vědci jsou tak nyní nuceni přehodnotit i své nejpesimističtější prognózy týkající se klimatických změn. Informoval o tom britský list The Guardian.
Historicky první odchované mládě damana pralesního přišlo na svět v ostravské zoologické zahradě. Damany pralesní chová ostravská ZOO jako jediná na světě od roku 2016, kdy ošetřovatelé dostali do péče dvě samice a dva samce.
Na padesát let starý experiment se před pár dny vzpomínalo ve Svobodných Heřmanicích.
Uprostřed nekonečné říše písku v Mauritánii leží obrovský skalnatý útvar, který na světě nemá obdoby. Vědci stále nedokážou vysvětlit, jak mohlo něco takového vzniknout.
Vědci ze Západočeské univerzity v Plzni uspěli se dvěma velkými projekty. Na svůj výzkum dostali z evropských fondů téměř 197 milionů korun.
Pardubický kraj - Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby objevili na území Česka nový druh pavouka. Zaznamenali jeho výskyt mimo jiné i ve východních Čechách.
Plzeň - Vědci ze Západočeské univerzity v Plzni uspěli se dvěma velkými projekty. Na svůj výzkum dostali z evropských fondů téměř 197 milionů korun.
Byla to velká radost vědců a ekologů, když se počátkem 90. let do Česka začali opakovaně vracet vlci. Téměř sto let poté, co byli na našem území vlci oficiálně vyhubeni, se dnes pravidelně objevují minimálně na šesti místech republiky.
Přední světoví experti na umělou inteligenci tento týden zveřejnili varování, podle kterého v příštích deseti letech hrozí zneužití umělé inteligence. Na sto stranách líčí, co může dobrodiní vědeckého pokroku způsobit v rukou špatných lidí, a vybízejí vlády k omezení těchto hrozeb, dokud je ještě čas.
Přes dva tisíce dobrovolníků potřebují vědci na onkologicky zaměřený výzkum. Ten probíhá také v novojičínských laboratořích.
/VIDEO/ V Texasu vzniká unikátní projekt. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos se rozhodl postavit obří mechanické hodiny, které mají měřit čas příštích 10 tisíc let. Mají ale také symbolický úkol. Lidstvu mají připomínat, že musí myslet i na velmi vzdálenou budoucnost. Informoval o tom server Daily Mail.
Špindlerův Mlýn - Masa sněhu řítící se s řevem po úbočí hor dokáže nahnat strach i horalům, kteří už pamatují ledacos.
Pardubice – Okresní kolo soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji mají za sebou žáci základních a středních škol na Pardubicku.
Cheb – Dokončit v letošním roce ražbu štoly ve vyhaslé sopce chtějí seismologové z Geofyzikálního ústavu v Praze. Pomohou jim i nově získané dva miliony korun z česko-bavorské spolupráce.
/FOTOGALERIE/ V izraelské poušti Negev v neděli skončila čtyřdenní simulace pobytu na Marsu. Projektu se zúčastnilo šest vědců, kteří testovali několik aspektů budoucí vesmírné mise. Mimo jiné psychologické dopady izolace či pátrání po známkách života v půdě.
Zavaleni páchnoucí prasečí kejdou, a to doslovně. Taková byla ještě před pěti šesti lety každodenní realita v okolí menších venkovských farem ve Vietnamu. Jejich počet začal enormně narůstat kvůli vyšší poptávce po mase v jihovýchodní Asii.
Americká stanice CNN přišla s pozoruhodnou anketou. Požádala 24 vrcholových sportovců, aby uběhli čtyři šestiminutová kolečka na trenažeru. Ti, kdo test absolvovali s úsměvem, vynaložili na svůj výkon méně energie než běžci, kteří se při cvičení kabonili.
/ROZHOVOR/ Lékař, vědec, vysokoškolský profesor, dvojnásobný rektor Univerzity Karlovy a také šéf České konference rektorů Tomáš Zima reprezentuje to, čím se každá země pyšní, totiž vzdělanost, nejbystřejší mozky, tradici a kontinuitu hodnot. Deník s Tomášem Zimou hovořil i o tom, proč výše zmíněné bohatství v České republice není obecně vnímáno jako to, co bychom měli pěstovat a opatrovat, ale naopak jako něco cizorodého, čím je možné opovrhovat.
České Budějovice - V rámci projektu Voda v krajině z programu Evropské unie Erasmus se sešli na týdenním pobytu s mladými lidmi z dalších čtyř zemí.
Milovice – Před necelými dvěma lety byly z Holandska do Milovic přivezeny první kusy praturů, které se u nás v moderní době nevyskytovaly. V těchto dnech se malá část nových přírůstků stěhuje na Moravu, aby tam vytvořily nový chov a nové stádo.
Na letošní rok připadá stoleté výročí vzniku samostatného Československa. Právě u příležitosti tohoto významného jubilea se zrodila myšlenka navrátit sochu prvního československého prezidenta na Školní náměstí.
Brno – Lékaři jsou o krok blíž účinnému boji s klíšťovou encefalitidou. Vědci z brněnského institutu Ceitec odhalili slabinu nebezpečného viru.
Hodonín – Rozporuplné reakce vyvolává beseda omilostněného vraha Jiřího Kajínka, který ve středu přijede do Hodonína. Vystoupí od šesté hodiny podvečerní v kulturním domě. „Odpoví na vaše dotazy. Focení. Autogramiáda. Prodej knihy, triček…,“ lákají pořadatelé z agentury Atlantic.
Lanškroun - Mladí vědci a technici změřili v pátek své síly na 11. ročníku Festivalu vědy a techniky Pardubického kraje v Lanškrouně.
Rokytnice nad Rokytnou – Je sobotní ráno, trochu mrzne. Pláckem za sokolovnou voní douzovaná klobása a duní démonická hudba z Návštěvníků. Hlas z ampliónu promlouvá o centrálním mozku lidstva, legendárním CML. Přijíždí Lada Niva, z ní vystupuje návštěvník. Budoucnost je tu. Stroj času Rokytnice nad Rokytnou to dokázal.
/ROZHOVOR/ Lékař, vědec, vysokoškolský profesor, dvojnásobný rektor Univerzity Karlovy a také šéf České konference rektorů Tomáš Zima reprezentuje to, čím se každá země pyšní, totiž vzdělanost, nejbystřejší mozky, tradici a kontinuitu hodnot. Deník s Tomášem Zimou hovořil i o tom, proč výše zmíněné bohatství v České republice není obecně vnímáno jako to, co bychom měli pěstovat a opatrovat, ale naopak jako něco cizorodého, čím je možné opovrhovat.
Nový Bor - Ve věku 93 zemřel 29. ledna uznávaný sklář Vlastimil Dvořák z Nového Boru
Blanensko – Rutinní práce, která se ale nadšencům neomrzí. Odborníci i letos začali se sčítáním netopýrů v Moravském krasu. Před rokem napočítali kolem osmi tisíc tří set okřídlených savců. Letos v prvních únorových dnech prozkoumali severní části krasové oblasti. „Zatím se ukazuje, že teplá zima nemá na četnost zásadní vliv. Netopýrů je stejně nebo o málo víc než loni,“ porovnal Jan Zukal z Akademie věd.
Vědkyně Helena Fulková, které se před několika lety podařilo jako první Češce naklonovat myši, nedávno uspěla v další oblasti. V Japonsku, kde je nyní na dlouhodobé stáži, vytvořila geneticky modifikované křečky. Sdělil to její otec Josef Fulka z Výzkumného ústavu živočišné výroby Akademie věd ČR, který je také odborníkem na klonování. Fulková patří do týmu Petra Svobody z Ústavu molekulární genetiky.
Třebíčsko - Masopustní veselí, které se každoročně odehrává zhruba čtyřicet dní před Velikonocemi, vtrhne i na Třebíčsko. Řada obcí chystá průvody v maskách a zábavy či společné posezení s občerstvením.
Vojtěch Tkadlčík působil ve skřipovské farnosti více než patnáct let a za tu dobu v ní zanechal nesmazatelnou stopu. K výročí jeho úmrtí mu bude slavnostně odhalena pamětní deska.
Jižní Morava /ANKETA/ – Žije v řídkých prosluněných lesích jižní Moravy a východních Čech. Typickými dopředu namířenými prohnutými kusadly loví drobné korýše. Řeč je o novém druhu pavouka, který teprve nyní dostal vědecké jméno. Šestiočku vidlozubou popsal badatel Milan Řezáč.
Papriky se vzhledem ke své dlouhé vegetační době vysévají už počátkem února. Co potřebují, je hodně tepla a světla.
Rusko chce umožnit platícím turistům výstupy do otevřeného vesmíru. Informovala o tom zpravodajská stanice Sky News s odvoláním na ředitele ruské aerokosmické společnosti Energija Vladimira Solnceva. K zahájení letů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) by mělo dojít již v příštím roce.
Třicetiletý Nigerijec Chidimma Amedu požádal loni den před Silvestrem na Facebooku všechny ženy, které se chtějí stát jeho manželkou, aby mu okamžitě napsaly. „Mám už na to věk, jsem připraven a nehodlám plýtvat časem… Pošlete mi své přihlášky. Nejkvalifikovanější z vás si vezmu za ženu 6. ledna 2018. Přihlášky můžete posílat do půlnoci 31. 12. 2017,“ napsal do svého statusu a dodal, že jde o skutečně vážný návrh.
Svitavsko - Jaké jsou nejčastější názvy ulic a veřejných prostranství ve městech a obcích na Svitavsku?