Cheb – Lžíce malého bagru se opět zakousla do země u vyhaslé sopky Komorní hůrka u Chebu. Vědci tady tak otevřeli další pomocný zářez, který sahá až do hloubky šesti metrů, který jim pomůže najít další původní výchozy Goethovy štoly.
Ceny Neuron za přínos světové vědě získá sedm osobností napříč vědními obory. Jejich jména Nadační fond Neuron zveřejnil dnes v tiskové zprávě. Ocenění dostanou 6. prosince, ve stejný den jako laureáti cen pro mladé vědce Neuron Impuls. Podle místopředsedy správní rady fondu Pavla Hobzy vybrala rada "zralé vědecké osobnosti" a také 15 mladých badatelů, kteří stojí na začátku své kariéry.
V rezidenci pražské primátorky bude dnes odpoledne předána Cena Jaroslava Seiferta. Jejími letošními laureáty se stali literární kritici a historikové Jiří Brabec a Jiří Opelík. Cenu udílí Nadace Charty 77 a jména laureátů oznamuje vždy v předvečer Seifertových narozenin - 22. září příslušného roku. Cena je spojena s odměnou 100.000 korun.
České Budějovice – Zajímavý program připravilo Biologické centrum Akademie věd ČR, jež se zapojuje do 17. ročníku největšího vědeckého festivalu v republice – Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.
/VIDEO/ Egyptské pyramidy zůstávají i po mnoha tisících let stále opředeny řadou záhad. Jednou z nich je nyní i nově objevená místnost uvnitř Cheopsovy pyramidy. Záhadná dutina o délce 30 metrů se podle serveru BBC nachází nad tzv. Velkou galerií. K čemu tato místnost sloužila, se však zatím neví.
S překvapivým zjištěním přišla americká doktorka Donna Robertsová. Téměř 40 procent lidí vyslaných na oběžnou dráhu má po návratu vážné neurologické potíže.
Brno – Srozumitelně a současně odborně se ve středu snažila uvádět výsledky svých výzkumů šestice finalistů ve vědecko-populárním projektu Science Slam v brněnském Sono centru.
Čestnou medaili Bernarda Bolzana za přínos v matematických vědách dostane letos americký matematik Samuel Buss. Medaili udílí Akademie věd (AV ČR), v posledních letech ji dostávali Češi. Buss cenu převezme na slavnostním večeru ve čtvrtek 2. listopadu.
Na březích jezera Bajkal se našlo přibližně 130 mrtvých tuleňů, které vyplavila voda. Příčinu jejich uhynutí zkoumají vědci. Bajkalští tuleni jsou nejmenším druhem tuleňů na světě, ale kdy a jak přesně osídlili sibiřské jezero, je stále záhadou.
Pardubický kraj /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Počasí teď na Chrudimsku chvílemi silně připomíná blížící se zimu a výlety do přírody ani jiné venkovní aktivity už proto tolik netáhnou.
Norští záchranáři našli na dně Severního ledového oceánu vrak vrtulníku Mil Mi-8, který ve čtvrtek zmizel z radarů. Na palubě se kromě pětičlenné posádky nacházeli tři ruští vědci. Nehodu podle všeho nikdo z nich nepřežil.
Chrudim - Regionální muzeum v Chrudimi pořádá v úterý 31. října od 17 hodin přednášku klimatologa a polárníka Michala Janoucha na téma „180 dní ve službách krále Jiřího v zajetí ledu a sněhu“.
Historici z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) chystají příští týden mezinárodní konferenci o sovětské tajné policii. V prosinci uplyne 100 let od chvíle, kdy byla založena Čeka - Všeruská mimořádná komise pro boj proti kontrarevoluci a sabotáži. Na ni později navázaly známější NKVD nebo KGB. Na konferenci přijedou vědci z Pobaltí, bývalé Jugoslávie, Španělska, USA a dalších zemí.
Královéhradecko /POZVÁNKY/ - Tereza Kráčmárová bude ve čtvrtek od 19 hodin v bělohradské knihovně vyprávět o životě na Islandu, kde strávila čtvrt roku na farmě a pracovala jako au-pair.
Skupina vědců a vývojářů z firem zkonstruovala nový typ laseru. Hodí se například pro opracování citlivých materiálů, využití proto může mít v průmyslu, letectví a kosmonautice. V budoucnu by mohl sloužit i lékařům. Oznámila to v dnešní tiskové zprávě Technologická agentura (TA ČR), která výzkum a vývoj vláknových laserů podpořila dotací 25 milionů korun.
Aktuální zpráva o pokračujícím poklesu výkupních cen plastů je informací, kvůli které bychom asi měli panikařit. Vypovídá o tom, že se plastů produkuje výrazně víc, než se jich recykluje. Tím pádem přibývá plastového odpadu, který zamořuje přírodu.
Pardubice - Akademický senát Univerzity Pardubice bude v úterý volit kandidáta na funkci rektora pro následující čtyři roky. Na funkci je navržen jediný kandidát, vedoucí Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Jiří Málek.
Budoucnost je na dosah. V Horní Suché byla v pondělí před polednem slavnostně zahájena stavba nové továrny na výrobu vysokokapacitních lithiových baterií podle patentu českého vědce Jana Procházky a jeho firmy HE3DA.
Na východě KLDR bylo v noci na pátek rušno, chvěla se tam zem o síle 2,7 stupně Richterovy stupnice. Jihokorejští odborníci se domnívají, že šlo nejspíše o pohyb horského masivu, rozkolísaného častým testováním raketových hlavic.
Hodonínsko, Břeclavsko – Proč vysychá lužní krajina? Dá se s tím něco dělat? To řešila čtvrteční veřejná debata v Hodoníně. Třicítku účastníků zajímal především osud Pomoraví mezi Rohatcem a soutokem s Dyjí. „Že tento pás území vysychá, je dlouhodobý problém, který má počátky v regulaci řeky Moravy. Navíc se to zhoršuje suchem posledních let,“ upozornil předseda Hnutí Brontosaurus Podluží Dalimil Toman.
Opařany/ANKETA/ - Opařanská základní škola se jako jedna ze tří jihočeských škol zapojila do nového environmentálního programu Recyklace očima mladého vědce.
Brno - Studoval v Praze a Švýcarsku, pracovat ale přišel do Brna. Třiatřicetiletý Václav Matoušek ze Zlivi na Českobudějovicku v Brně vyvíjí a prodává sloučeniny, které zrychlují výzkum léků. „Už dávno se zjistilo, že sloučeniny fluoru zvyšují účinnost léků a pesticidů. Pracuji na činidlech, která usnadňují jejich výzkum,“ představuje stručně svoji činnost Matoušek.
Blanensko – Kdyby uměla mluvit, asi by spustila maďarsky. Čtyřletá samice sokola stěhovavého, která už druhým rokem hnízdí v Moravském krasu, totiž pochází z Bukových hor v severní části Maďarska. Zjistili to odborníci. „Byla okroužkovaná v roce 2013,“ oznámil ornitolog René Bedan.
Brandýs nad Labem – Jak se do Národního muzea v Praze dostaly unikátní sbírky Ludvíka Salvátora Toskánského? I o tom bude řeč na zámku v Brandýse nad Labem, kde se od pátku do neděle uskuteční konference uspořádaná při příležitosti 170. výročí narození tohoto vědce a cestovatele, významného nejenom pro svou dobu.
Sociologický ústav Akademie věd ČR ve spolupráci s českou nezávislou výzkumnou společností Median provádí prestižní šetření Mezinárodního programu sociálního výzkumu, který přinese dosud neznámé pohledy na společenské vztahy v české společnosti.
Pelhřimov - Nahlédnout do tajů vědy měli v pátek návštěvníci Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov. Se setměním zde totiž odstartoval jubilejní, již desátý ročník Noci vědců.
Česká Lípa - Autor nebo spoluautor více než dvaceti patentů, zejména v oboru membránových procesů, a více než stovky výzkumných prací Luboš Novák se stane čestným občanem České Lípy.
Hradec Králové - Jaké to je být na univerzitě v noci? To si vyzkoušeli ti, kteří v pátek přišli na Noc vědců na hradeckou univerzitu. Připraven pro ně byl speciální program věnovaný mobilitě, který přiblížil vědu v zajímavém, veselém i hravém tónu.
Slaný - K letošní Noci vědců se připojilo tradičně také slánské Gymnázium Václava Beneše Třebízského se svým týmem Laborky.cz. Školu tentokrát navštívil, kromě spřátelené školy z Bruntálu, jeden z předních českých popularizátorů vědy a odborník na vesmír Jiří Grygar. Zúčastnění se mohli projít stezkou mladého vědce, dozvěděli se také mnohé o živé i neživé přírodě a zažili různé zajímavé pokusy na vlastní oči. Nechyběla ani továrna Laborek.cz, stejně jako motýlárium, včely a brouci. Příchozí se také mohli podívat na svět hledáčkem fotoaparátu a zažít noční led light show.
Hodonín – Vědec a politik Valtr Komárek má konečně v rodném Hodoníně pamětní desku. Po víc než čtyřech letech, které uplynuly od jeho úmrtí, ji v pátek odhalil předseda české vlády Bohuslav Sobotka.
FOTOGALERIE, VIDEO / Mít vědu na dotek a přesvědčit se, že hýbe světem. Přesně tak mohli vnímat návštěvníci další Noci vědců UTB ve Zlíně, s podtitulem Svět v pohybu.
Brno – Rušný večer plný vědy zažili v pátek večer Brňané, kteří navštívili některé z desítky stanovišť letošní Noci vědců. Lidé se podívali do osvětleného skleníku, do kokpitu letadla nebo si prohlédli hvězdy ve Hvězdárně a planetáriu Brno.
Australští vědci potvrdili opětovný výskyt vzácného druhu strašilky, která žila před bezmála sto lety na Ostrově lorda Howea. Dosud se předpokládalo, že ji nevratně vyhubily krysy, které se na ostrov dostaly z lodního vraku. Vědci doložili její "znovuvzkříšení" za pomoci DNA.
Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Dvanáct zdravotních sestřiček z celé republiky zavítalo v pátek do Náchoda, kde je v obřadní síni zdejší radnice přivítá starosta města Jan Birke.
Výzkumné ústavy a vysoké školy se dnes večer při Noci vědců otevřou lidem. Nabídnou jim prohlídky laboratoří, ukázky pokusů a experimentů, netradiční přednášky či soutěže a hry. Do letošního ročníku se zapojilo 23 výzkumných institucí. Jeho tématem je Mobilita - Svět v pohybu. Vědci se zaměří na to, jakou roli hraje v současném českém a světovém výzkumu přemisťování zboží, informací a lidí.
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Noc strávená na hvězdárně, ve skleníku nebo v kokpitu letadla. Rušný večer zažijí v pátek Brňané, kteří vyrazí na letošní ročník akce Noc vědců. Podívat se mohou od šesti hodin odpoledne na desítky vědeckých pracovišť po Brně. Některé z nich spojí speciální autobusová linka.
Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.
Rokycany – Deset organizací s různými pokusy z oborů fyziky, chemie či biologie se představí zítra na náměstí v Rokycanech. Akce startuje v patnáct hodin a zapojily se také školy z okresu.
Kryoelektronová mikroskopie, za niž dnes získali Nobelovu cenu za chemii tři vědci, je metoda známá a používaná i v České republice. V Brně existuje pracoviště, které takto zpracovává vzorky zaslané vědci z jiných částí Evropy.