Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Co prozradí mumie z krypty chodovského kostela?

Chodov – Kolik je vlastně v chodovské kryptě pochováno jedinců? Jak byli staří? A kolik bylo žen a mužů? Je možné zjistit, jak vypadal zakladatel kostela Franz Flamin von Plankenheim? Otázek je hodně.

Dílo našich vědců se za pár let dostane téměř na dosah Slunci

Praha – S velkými nadějemi vzhlížejí ke Slunci odborníci z astronomického ústavu Akademie věd ČR i z Karlovy univerzity. Dohlédnou tam však až s velkým odstupem. Teprve za několik let začnou očekávaná data posílat přístroje meziplanetární sondy Solar Orbiter, na jejichž přípravě se podíleli. A bude to velké napětí: odolají tato zařízení extrémním teplotám, jimž bude vystaven štít sondy? A vysoké radiaci?

Problém pro brouky: staré stromy mizí, mladších je málo

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Nález vzácných brouků, kteří už na mnoha místech Evropy vyhynuli. To je jeden z výsledků unikátního průzkumu odborníků na hmyz z Biologického centra Akademie věd České republiky a geoinformatiků z Ostravské univerzity v jihomoravských luzích mezi dolními toky Dyje a Moravy. Ty zasahují na Břeclavsko a Hodonínsko. „Vědci našli například rýhovce pralesního. Mezi několika druhy nalezenými v republice poprvé byl malou senzací jeden z nejvzácnějších evropských brouků Rhacopus pyrenaeus,“ uvedla mluvčí centra Daniela Procházková.

České přístroje na sondě Solar Orbiter se podívají blizoučko ke Slunci

/VIDEO/ Čeští vědci ve spolupráci s českými firmami vyvinuli a vyrobili čtyři z deseti přístrojů pro vesmírnou sondu Solar Orbiter, kterou se Evropská vesmírná agentura (ESA) chystá vyslat ke Slunci. Zapojili se tak do přípravy mise, jejímž cílem je komplexní studium Slunce z bezprostřední vzdálenosti.

Středoškoláci budou moct zkusit práci vědců v laserových centrech

Praha - Dvanáct nadaných středoškoláků se zájmem o fyziku si v září bude moct vyzkoušet práci vědců ve špičkových laserových centrech ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech. Ve spolupráci s vědecko-populárním časopisem Vesmír pro ně centra zorganizují Talentovou akademii. Během tří dnů jim zpřístupní laboratoře, kam se běžně dostanou pouze vybraní zaměstnanci Fyzikálního ústavu Akademie věd (AV). ČTK o tom informoval Marek Janáš z časopisu Vesmír.

Ministerstvo dalo školám 16 miliard, žádaly zhruba sedmkrát víc

Z evropského dotačního programu na podporu výzkumu a vzdělávání, ve kterém je k dispozici 75 miliard korun, zatím ministerstvo školství podpořilo projekty za 16 miliard korun. Program je nyní v polovině svého fungování, naplánován je do roku 2020. Školy a vědci v něm dosud předložili žádosti za 108 miliard korun.

Podle českých vědců mohl život na Marsu existovat kolem mladých sopek

Na Marsu je rozsáhlé pole tvořené malými sopkami a lávovými proudy, které by mohly představovat vhodné podmínky pro vznik života na planetě. Ukázal to výzkum mezinárodního týmu vědců pod vedením Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jehož výsledky publikoval časopis Earth and Planetary Science Letters.

Plazma místo chemie. Sklo či papír upraví díky vědcům z Brna ekologičtěji

Brno – Vyrábět papír či sklo a méně při tom poškozovat planetu mohou lidé díky objevu brněnských vědců. Jeho princip stojí na úpravě látek pomocí plazmy. Na novince pracuje brněnské Regionální centrum pro nízkonákladové plazmové a nanotechnologické povrchové úpravy CEPLANT Masarykovy univerzity spolu s vědci z Francie, Holandska či Německa.

Od Antarktidy se odlomil kus ledu velký jako Vysočina

Od věčně zmrzlého kontinentu se odlomila obří ledová kra. S rozlohou šesti tisíc čtverečních kilometrů jde o jednu z největších ker, jaká se kdy od Antarktidy odtrhla. Svojí rozlohou odpovídá přibližně Kraji Vysočina. Odlomení masy ledu potvrdily i satelitní snímky.

Názor: Šumava vysychá

Hluboká nad Vltavou - Šumava vysychá. Zvyšuje se průměrná teplota, hrozí požáry, mizí zdroje vody a přirozená vlhkost.

Mejdan pro faunu bude v Bažantnici

Milevsko - První Mejdan pro faunu pořádá společnost Káva svět v sobotu 15. července v Milevsku, a to v parku Bažantnice u milevského kláštera.

Soud rozhoduje o osudu politického vězně

Liberec – Liberecký krajský soud rozhoduje o vydání Lotyše, který se zúčastnil protivládní demonstrace, do jeho vlasti. Jednání začalo dnes, rozhodnutí by měl soudní senát vynést v úterý.

Díky nové metodě vědci z Brna lépe rozpoznají leukémii

Brno /FOTOGALERIE/ – Chemoterapie je trápí několikrát týdně, pacienti s leukémií také neustále bojují s únavou. Jaká je šance, že doteď zdravý člověk onemocní rakovinou krve, dokáží zjistit brněnští lékaři díky nejnovější metodě. Představili ji ve středu na konferenci výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity. Leukémii díky ní také dokáží rychleji rozpoznat.

V univerzitním kampusu ožila věda

Hradec Králové - Obří bubliny, ohňová kouzla nebo model černé díry mohli ve čtvrtek vidět všichni příznivci přírodních věd na jubilejním 10. ročníku „Hrajeme si i hlavou".

Jsme ve vesmíru sami? NASA objevila deset planet podobných Zemi

Vesmírný teleskop Kepler nalezl několik planet, který by mohly být obyvatelné. Deset z nich je stejného průměru jako Země a také obíhá hvězdy, které jsou podobné těm našim. Uvedla to na pondělní tiskové konferenci vesmírná organizace NASA.

Zámek v Miroslavi ožije příběhy místních lidí

Miroslav /FOTOGALERIE/ – Řezbář, vědec, podnikatel, rekordmanka ve skládání puzzle nebo tým hasiček. Lidé různých profesí, kteří zdánlivě mají společného jen to, že pochází z Miroslavi na Znojemsku. Nyní se s jejich příběhy seznámí prostřednictvím fotografické výstavy i návštěvníci miroslavského zámku.

Cena za šíření dobrého jména ČR bude udělena 15 osobnostem

Praha - Cenu za šíření dobrého jména ČR v cizině Gratias agit udělovanou ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) letos obdrží 15 osobností. Mezi oceněnými je rychlobruslařka Martina Sáblíková, publicisté, překladatelé, vědci a významní představitelé českých krajanských komunit. In memoriam bude oceněn dirigent Jiří Bělohlávek. Diplom a křišťálový globus od akademického malíře Zdeňka Petra dostanou laureáti v pátek.

Mladí vědci přijeli soutěžit do Boskovic

Boskovice – Boskovice v pátek přivítají na tři stovky středoškoláků z celé České republiky. Ti tam obhájí své práce v celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti.

Výstava ukazuje meziválečnou emigraci z Ruska do Československa

Praha - Tématu migrace a zkušeností lidí prchajících před sto lety z tehdejšího ruského impéria se týká výstava Zkušenost exilu, která ve čtvrtek začíná v letohrádku Hvězda. Československo se stalo jednou ze zemí, kde tehdejší uprchlíci hledali azyl. Výstava ukazuje nejen tvorbu slavných emigrantů umělců, jako byli básnířka Marina Cvetajevová či malíř Grigorij Musatov, ale představuje také práci a životními příběhy techniků a vědců, kteří zanechali v Československu výraznou stopu v mnoha oborech.

Poláci kácí jedinečný Bělověžský prales, řádí v něm kůrovec

Bělověžský prales, pozůstatek původního evropského lesa, je díky komerční těžbě dřeva ve vážném ohrožení. Domov zubra evropského padá pod pilami těžařů, vláda, která je údajně napojená na těžařské firmy, argumentuje výskytem kůrovce. Na 230 umělců, vědců, spisovatelů a dalších osobností polského veřejného života poslalo vládě dopis, ve kterém ji žádá, aby zastavila kácení největšího evropského pralesa, které trvá již téměř rok.

Univerzita otevřela novou hvězdárnu

White Hole Observatory. Volně přeloženo Observatoř bílých děr. Tak nazvali vědci opavského pracoviště Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) nově otevřenou hvězdárnu určenou hlavně pro zkoumání intenzity světelného záření hvězd, planet a dalších objektů blízkého i vzdáleného vesmíru.

Univerzita udělila čestný doktorát věhlasnému chemikovi

České Budějovice - Významného rakouského vědce Norberta Müllera ocenila tento týden Jihočeská univerzita (JU). Rektor JU Tomáš Machula mu na slavnostním zasedání v obřadní síni českobudějovické radnice předal čestný doktorát. Profesor Norbert Müller patří k mezinárodně respektovaným odborníkům v oblasti fyzikální organické chemie a bioorganické chemie.