![](https://g.denik.cz/51/12/co-prozradi-mumie-z-krypty-chodovskeho-kostela_prazena-list-l.jpg)
Co prozradí mumie z krypty chodovského kostela?
Chodov – Kolik je vlastně v chodovské kryptě pochováno jedinců? Jak byli staří? A kolik bylo žen a mužů? Je možné zjistit, jak vypadal zakladatel kostela Franz Flamin von Plankenheim? Otázek je hodně.
Chodov – Kolik je vlastně v chodovské kryptě pochováno jedinců? Jak byli staří? A kolik bylo žen a mužů? Je možné zjistit, jak vypadal zakladatel kostela Franz Flamin von Plankenheim? Otázek je hodně.
Praha – S velkými nadějemi vzhlížejí ke Slunci odborníci z astronomického ústavu Akademie věd ČR i z Karlovy univerzity. Dohlédnou tam však až s velkým odstupem. Teprve za několik let začnou očekávaná data posílat přístroje meziplanetární sondy Solar Orbiter, na jejichž přípravě se podíleli. A bude to velké napětí: odolají tato zařízení extrémním teplotám, jimž bude vystaven štít sondy? A vysoké radiaci?
Slavného rodáka Johanna Gregora Mendela si připomněli ve čtvrtek 22. července odpoledne v jeho rodném domě v Hynčicích, místní části Vražného.
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Nález vzácných brouků, kteří už na mnoha místech Evropy vyhynuli. To je jeden z výsledků unikátního průzkumu odborníků na hmyz z Biologického centra Akademie věd České republiky a geoinformatiků z Ostravské univerzity v jihomoravských luzích mezi dolními toky Dyje a Moravy. Ty zasahují na Břeclavsko a Hodonínsko. „Vědci našli například rýhovce pralesního. Mezi několika druhy nalezenými v republice poprvé byl malou senzací jeden z nejvzácnějších evropských brouků Rhacopus pyrenaeus,“ uvedla mluvčí centra Daniela Procházková.
/VIDEO/ Čeští vědci ve spolupráci s českými firmami vyvinuli a vyrobili čtyři z deseti přístrojů pro vesmírnou sondu Solar Orbiter, kterou se Evropská vesmírná agentura (ESA) chystá vyslat ke Slunci. Zapojili se tak do přípravy mise, jejímž cílem je komplexní studium Slunce z bezprostřední vzdálenosti.
Praha - Dvanáct nadaných středoškoláků se zájmem o fyziku si v září bude moct vyzkoušet práci vědců ve špičkových laserových centrech ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech. Ve spolupráci s vědecko-populárním časopisem Vesmír pro ně centra zorganizují Talentovou akademii. Během tří dnů jim zpřístupní laboratoře, kam se běžně dostanou pouze vybraní zaměstnanci Fyzikálního ústavu Akademie věd (AV). ČTK o tom informoval Marek Janáš z časopisu Vesmír.
Karlovarský kraj – Jak se chovají zemětřesné roje, jakým způsobem přesně vznikají a jaké škody mohou způsobit.
Z evropského dotačního programu na podporu výzkumu a vzdělávání, ve kterém je k dispozici 75 miliard korun, zatím ministerstvo školství podpořilo projekty za 16 miliard korun. Program je nyní v polovině svého fungování, naplánován je do roku 2020. Školy a vědci v něm dosud předložili žádosti za 108 miliard korun.
Třeboň – V Třeboni chtějí v budoucnu vybudovat komplex bydlení pro seniory včetně těch s Alzheimerovou nemocí.
Na Marsu je rozsáhlé pole tvořené malými sopkami a lávovými proudy, které by mohly představovat vhodné podmínky pro vznik života na planetě. Ukázal to výzkum mezinárodního týmu vědců pod vedením Petra Brože z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jehož výsledky publikoval časopis Earth and Planetary Science Letters.
Ostrava – Z hezké náhody k velkému úspěchu. Tak by se dal popsat sukces biologů z Ostravské univerzity, kteří pomocí umělých housenek sledovali, jak draví jsou predátoři na různých místech světa.
Praha - Veřejnosti se v pondělí otevře pracovna chemika Antonína Holého v pražských Dejvicích. Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB) tak připomene pět let od úmrtí jednoho z nejznámějších českých vědců.
Brno – Vyrábět papír či sklo a méně při tom poškozovat planetu mohou lidé díky objevu brněnských vědců. Jeho princip stojí na úpravě látek pomocí plazmy. Na novince pracuje brněnské Regionální centrum pro nízkonákladové plazmové a nanotechnologické povrchové úpravy CEPLANT Masarykovy univerzity spolu s vědci z Francie, Holandska či Německa.
Od věčně zmrzlého kontinentu se odlomila obří ledová kra. S rozlohou šesti tisíc čtverečních kilometrů jde o jednu z největších ker, jaká se kdy od Antarktidy odtrhla. Svojí rozlohou odpovídá přibližně Kraji Vysočina. Odlomení masy ledu potvrdily i satelitní snímky.
Radomyšl - Také vás zamrazí, když zaslechnete slovo upír? Rázem se vám vybaví hrabě noci, stínů, smrti a prokletí, hrabě Dracula? Proč ne.
Hluboká nad Vltavou - Šumava vysychá. Zvyšuje se průměrná teplota, hrozí požáry, mizí zdroje vody a přirozená vlhkost.
Milevsko - První Mejdan pro faunu pořádá společnost Káva svět v sobotu 15. července v Milevsku, a to v parku Bažantnice u milevského kláštera.
Liberec – Liberecký krajský soud rozhoduje o vydání Lotyše, který se zúčastnil protivládní demonstrace, do jeho vlasti. Jednání začalo dnes, rozhodnutí by měl soudní senát vynést v úterý.
Liberec – Pro cyklisty by nepatrné vylepšení mohlo znamenat zlom. A významně by mělo snížit i cenu chytré bundy, kterou vyvinuli liberečtí vědci. Až o polovinu.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Mladý vědec z Ústí nad Labem Daniel Bůžek zkoumá, jak pomocí nanočástic úspěšně ničit tumorové buňky. Teď za své bádání získal prestižní cenu Jean-Marie Lehna za chemii.
Orlickoústecko - Víkendová porota Deníku:
Hradec Králové - Znepokojení nad kauzou údajné šikany v Muzeu východních Čech ve čtvrtek vyjádřila část členů rady muzea.
Při výstavbě nové dálnice ve švýcarském kantonu Jura objevili paleontologové stopy dosud neznámého dinosaura. Tvor, který žil v této oblasti někdy před 150 miliony let, dostal jméno Jurabrontes curtedulensis.
Brno /FOTOGALERIE/ – Chemoterapie je trápí několikrát týdně, pacienti s leukémií také neustále bojují s únavou. Jaká je šance, že doteď zdravý člověk onemocní rakovinou krve, dokáží zjistit brněnští lékaři díky nejnovější metodě. Představili ji ve středu na konferenci výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity. Leukémii díky ní také dokáží rychleji rozpoznat.
/VIDEO/ Satelit VZLUSAT-1. Přesně tak se jmenuje zcela první česká technologická nanodružice ve vesmíru. V pátek ji na oběžnou dráhu do výšky 500 kilometrů vynesla indická raketa v rámci mezinárodní mise QB50 společně s dalšími 29 nanodružicemi. Ve vesmíru by měly vydržet několik let
K překvapivému odhalení dospěli vědci při zkoumání mumie ze sbírek hradu Buchlova. Zjistili totiž, že nejde o ostatky muže, jak bylo doposud prezentováno, nýbrž ženy.
Praha - Více než tisícovka vědců z celé Evropy i mimoevropských zemí představí na astronomické konferenci v Praze poslední výsledky svého výzkumu. Pro veřejnost nabídne Evropský týden astronomie a kosmických věd (EWASS) výstavy a přednášky.
/FOTOGALERIE/ K překvapivému odhalení dospěli vědci při zkoumání mumie ze sbírek hradu Buchlova. Zjistili totiž, že nejde o ostatky muže, jak bylo doposud prezentováno, nýbrž ženy.
Blanensko – Vědci minulý týden odchytili a očipovali rysa v Moravském krasu. Očekávají, že díky tomu získají nové poznatky o vzácné šelmě.
Linec – Jak se ochladit, poradill svým čtenářům deník OÖN.
Studenec – Novou budovu chovů pro drobné savce, obojživelníky a ptáky otevřeli ve čtvrtek na detašovaném pracovišti Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR ve Studenci. V ní budou moci zkoumat zvířata v rámci různých experimentů.
Hradec Králové - Obří bubliny, ohňová kouzla nebo model černé díry mohli ve čtvrtek vidět všichni příznivci přírodních věd na jubilejním 10. ročníku „Hrajeme si i hlavou".
Sucho, v zemědělství poslední roky téma číslo jedna. Jak udržet vodu v krajině, by se mohl Zlínský kraj inspirovat v Izraeli.
Klimatologické léto je v plném proudu a dnes v 6:24 začalo i astronomické. Slunce v tento okamžik vstoupilo do znamení Raka a na severní polokouli nastal letní slunovrat.
Vesmírný teleskop Kepler nalezl několik planet, který by mohly být obyvatelné. Deset z nich je stejného průměru jako Země a také obíhá hvězdy, které jsou podobné těm našim. Uvedla to na pondělní tiskové konferenci vesmírná organizace NASA.
Klimatologické léto je v plném proudu a dnes v 6:24 začalo i astronomické. Slunce v tento okamžik vstoupilo do znamení Raka a na severní polokouli nastal letní slunovrat.
Klimatologické léto je v plném proudu a dnes v 6:24 začalo i astronomické. Slunce v tento okamžik vstoupilo do znamení Raka a na severní polokouli nastal letní slunovrat.
Klimatologické léto je v plném proudu a dnes v 6:24 začalo i astronomické. Slunce v tento okamžik vstoupilo do znamení Raka a na severní polokouli nastal letní slunovrat.
Miroslav /FOTOGALERIE/ – Řezbář, vědec, podnikatel, rekordmanka ve skládání puzzle nebo tým hasiček. Lidé různých profesí, kteří zdánlivě mají společného jen to, že pochází z Miroslavi na Znojemsku. Nyní se s jejich příběhy seznámí prostřednictvím fotografické výstavy i návštěvníci miroslavského zámku.
Vědci v Číně se budou pokoušet o pěstování brambor na měsíci v rámci připravované lunární mise.
Praha - Cenu za šíření dobrého jména ČR v cizině Gratias agit udělovanou ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) letos obdrží 15 osobností. Mezi oceněnými je rychlobruslařka Martina Sáblíková, publicisté, překladatelé, vědci a významní představitelé českých krajanských komunit. In memoriam bude oceněn dirigent Jiří Bělohlávek. Diplom a křišťálový globus od akademického malíře Zdeňka Petra dostanou laureáti v pátek.
Boskovice – Boskovice v pátek přivítají na tři stovky středoškoláků z celé České republiky. Ti tam obhájí své práce v celostátní přehlídce Středoškolské odborné činnosti.
Praha - Tématu migrace a zkušeností lidí prchajících před sto lety z tehdejšího ruského impéria se týká výstava Zkušenost exilu, která ve čtvrtek začíná v letohrádku Hvězda. Československo se stalo jednou ze zemí, kde tehdejší uprchlíci hledali azyl. Výstava ukazuje nejen tvorbu slavných emigrantů umělců, jako byli básnířka Marina Cvetajevová či malíř Grigorij Musatov, ale představuje také práci a životními příběhy techniků a vědců, kteří zanechali v Československu výraznou stopu v mnoha oborech.
Bělověžský prales, pozůstatek původního evropského lesa, je díky komerční těžbě dřeva ve vážném ohrožení. Domov zubra evropského padá pod pilami těžařů, vláda, která je údajně napojená na těžařské firmy, argumentuje výskytem kůrovce. Na 230 umělců, vědců, spisovatelů a dalších osobností polského veřejného života poslalo vládě dopis, ve kterém ji žádá, aby zastavila kácení největšího evropského pralesa, které trvá již téměř rok.
České Budějovice - Oživit zaniklé šumavské vesnice si dali za úkol přírodovědci z Jihočeské univerzity a jejich kolegové z Technické univerzity v bavorském Deggendorfu.
White Hole Observatory. Volně přeloženo Observatoř bílých děr. Tak nazvali vědci opavského pracoviště Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) nově otevřenou hvězdárnu určenou hlavně pro zkoumání intenzity světelného záření hvězd, planet a dalších objektů blízkého i vzdáleného vesmíru.
Královéhradecko - Jako splněný sen je pro archeology současný rozsáhlý výzkum v místě pod budoucí dálnicí D11 na Hradecku.
Brno – Látky v opalovacích či pleťových krémech mohou být nebezpečné. Se zásadním zjištěním přišli v pátek odborníci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity.
České Budějovice - Významného rakouského vědce Norberta Müllera ocenila tento týden Jihočeská univerzita (JU). Rektor JU Tomáš Machula mu na slavnostním zasedání v obřadní síni českobudějovické radnice předal čestný doktorát. Profesor Norbert Müller patří k mezinárodně respektovaným odborníkům v oblasti fyzikální organické chemie a bioorganické chemie.
Teorie, že kolébka moderního člověka byla ve východní Africe před 200 tisíci lety čelí výzvě. Vědci totiž našli v Maroku kosterní pozůstatky pěti lidí staré asi 300 tisíc let. Nejstarší člověk se zřejmě v té době pohyboval po celé Africe a uměl rozdělat oheň.