Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Spánek eliminuje neužitečné vzpomínky

Nadbytečné informace, které se během dne nahromadily v paměti, zmizí, aby daly prostor novým zkušenostem a optimalizovaly energetickou spotřebu mozku. Ten si "zdřímne" i v bdělém stavu. Vědci to poprvé pozorovali u myší, u nichž se větší část spojení mezi neurony (synapse) během spánku zmenšuje v průměru o 20 procent.

Se zkoumáním Pravčické brány pomáhá odborníkům 3D model

Hřensko – Unikátní trojrozměrný počítačový model Pravčické brány vznikl v minulých měsících na Správě národního parku České Švýcarsko. Pomáhá geologům zkoumat vývoj největší skalní pískovcové brány ve střední Evropě.

Toaletářka: Nosím sem květiny, lidi se diví, jak tu voní

Šest roků si k důchodu přivydělává Marie Šlamborová jako toaletářka na veřejných záchodcích u parkoviště pod objektem Eliška v Nymburce. Ve službě, která je denně od 7 do 19 hodin, se střídá ještě se dvěma kolegyněmi. Po dni v práci má dva dny volna. A nemůže si to vynachválit.

Kam za kulturou ve čtvrtek

Jindřichohradecko - Přinášíme vám tipy, kam se ve čtvrtek můžete na Jindřichohradecku vypravit za kultrou, do kina či za poznáním.

Rozpad osobnosti. Čeští vědci dali naději těžce nemocným

Začalo to zcela nenápadně: obyčejným zapomínáním. Postupně se ale nemoc rozvinula do obřích rozměrů. Pavlína Vestfálová propadala úzkostem a depresím. Přidávaly se poruchy řeči, problémy s polykáním a nezvladatelné svalové tiky. Nakonec ani nevstala z postele.

Se zkoumáním Pravčické brány pomáhá odborníkům 3D model

Hřensko – Unikátní trojrozměrný počítačový model Pravčické brány vznikl v minulých měsících na Správě národního parku České Švýcarsko. Pomáhá geologům zkoumat vývoj největší skalní pískovcové brány ve střední Evropě.

Archeolog Schenk: Předmostí je naše srdeční záležitost

ROZHOVOR/ Je to tak trochu paradox. Bádání v cenné lokalitě v Předmostí je v posledních dvaceti letech spjato hlavně se dvěma jmény - přerovskými archeology Zdeňkem Schenkem a Janem Mikulíkem. Záchranný archeologický výzkum v trase dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem bude ale provádět Archeologické centrum v Olomouci.

Slunečnice pomáhá pěstounským rodinám

Beroun - V berounském rodinném centru Slunečnice vzniká Klub pěstounských rodin. Bude mít podobu otevřené skupiny, do které mohou přijít pěstouni i jejich děti. Kdo se do klubu vydá, může s ostatními sdílet svoje zkušenosti s výchovou dětí svěřených jim do péče, a to za účasti psychoterapeuta a koordinátorky programu.

Baronu Trenckovi se vrátil chybějící prst. Vědci také vytvořili jeho otisk

Brno /FOTOGALERIE/ – Posledních sto let bylo tělo barona Trencka v kapucínské hrobce nekompletní. Chyběl mu totiž palec na levé ruce. Někdo mu ho vzal přímo z hrobky. Od středy je ale tělo vojenského velitele kompletní. Muzeum města Brna, v jehož depozitáři byl palec uložený, předalo prst řádu kapucínů.

Deset let jej hledali marně. Letos Brňané vzácný lišejník na Antarktidě našli

Brno /FOTOGALERIE/ - Čtyři nové druhy lišejníků možná na Antarktidě objevili brněnští vědci. Do Brna se už vrátila část odborníků z Masarykovy univerzity, kteří byli na tradiční expedici v Antarktidě, o které už Brněnský deník Rovnost informoval. V pondělí popsali dojmy z letošní výpravy. Vědcům tentokrát mimořádně přálo počasí. Díky příznivým podmínkám posbírali na ostrově Jamese Rosse i vzorky, ke kterým se v předchozích letech nemohli dostat.

Jedna návštěva třikrát jinak. A pokaždé bez pointy

Pardubice - Hru francouzské spisovatelky Yasminy Rezy má od soboty na repertoáru Východočeské divadlo Pardubice. Třikrát život je vztahová komedie, ve které se jedna přátelská návštěva odehraje ve třech různých variantách.

Čeští vědci objevili a připravili první nekovový magnet na světě

Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci připravili s využitím grafenu první nekovový magnet. Chemicky upravený magnetický grafen otevírá dveře k novým aplikacím například v biomedicíně nebo elektronice. Práce olomouckých vědců nedávno vyšla v prestižním časopise Nature Communications.

Vědci bádají nad syndromem chronické únavy

Jsem tak unavený, že nedokážu žít. Takovou větu může vyslovit půl milionu Italů, kteří trpí syndromem chronické únavy. Pacienti to mají složité: na jedné straně jsou zde příznaky, které jsou pro ně velmi zřejmé, na druhé straně tady jsou rodinní příslušníci, lékaři a zaměstnavatelé, jimž je těžké vysvětlit, jak trpí.

Emisní skandál Volkswagenu vyvolá v EU předčasnou smrt 1200 lidí, tvrdí vědci

Emise produkované v letech 2008 až 2015 upravenými vozy Volkswagenu prodanými v Německu způsobí v Evropě 1200 předčasných úmrtí, přičemž mezi nejvíce zasaženými zeměmi budou Německo, Polsko, Francie a Česká republika. Vyplývá to ze studie Massachusettského technologického institutu v USA. Studie dnes vyšla v časopisu Environmental Research Letters a cituje z ní agentura AFP.

V České Lípě objevili důkaz staršího osídlení

Česká Lípa - /GALERIE/ Kvůli připravované spojovací komunikaci mezi Barvířkou a Wedrichovou ulicí probíhá na místě budoucí stavby záchranný archeologický výzkum. Pomůže poznat místo dále do historie než doposud.

Na Hádech objevili mořského netvora s klepety starého 300 milionů let

Brno – Ostrými zuby a nebezpečně vyhlížejícími klepety se může chlubit tvor, kterého objevili paleontologové zkamenělého v lomu na brněnských Hádech. V mořích se proháněl před 300 miliony let, a pokud se prokáže jeho jedinečnost, ponese jméno po místě nálezu. Do učebnic se tak může zapsat jako Hadydontus.

Cenu za popularizaci vědy získala šéfredaktorka Živy a etnomuzikolog

Praha - Akademie věd (AV) v pondělí udělila čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Ocenění letos získala šéfredaktorka nejstaršího českého přírodovědeckého časopisu Živa Jana Šrotová a pedagog Zdeněk Vejvoda, který se zabývá etnomuzikologií. Medaili převzali z rukou předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Brno – Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Superelektromobil v Brně. Zájemce o zážitkovou jízdu zatlačí do sedadla Tesla X

Brno – Spočítat všechna auta značky Tesla v České republice by zvládlo i dítě v první třídě. Je jich málo. Jedno z nich začalo jezdit v Brně. Elektrovůz Tesla X nabízí k zážitkovým jízdám firma Emuj, která se zabývá takzvaným carsharingem, tedy sdílením aut. Redaktor Brněnského deníku Rovnost dostal možnost jako první vůz vyzkoušet.

Legendární baron Trenck: Vědci tvoří 3D model podle mumie

Přesnou podobu jednoho z nejznámějších vězňů držených v brněnské pevnosti Špilberk, legendami opředeného barona Trencka, uvidí lidé již za dva roky. Trojrozměrný model baronova těla i obličeje připravuje vědecký tým. V sobotu baronovu mumii, která se nachází v Kapucínské hrobce, poprvé skenovali a měřili. Výzkum zatím ukázal, že jedna z legend je lživá. Baron totiž nemá v těle žádnou uvízlou střelu.

Demonstranti v Praze připomněli komunistický teror

Praha - Více než dvacítku pokrvavených hlav v sobotu umístili demonstranti před sídlo KSČM v ulici Politických vězňů. Akce měla symbolizovat oběti komunismu v den výročí komunistického puče v roce 1948. Mluvčí na akci upozorňovali nejen na oběti režimu, ale rovněž mluvili o současné situaci. Akce se mimo jiné zúčastnil literární vědec Martin C. Putna.

Jihočeši jsou na stopě léku na ziku

České Budějovice – Boj proti virům vědci nevzdávají. Zkušenosti o tom, jak se odborníkům z Biologického centra Akademie věd (AV) ČR v Českých Budějovicích na tomto poli daří, si nedávno vyměnili s kolegy, kteří do jihočeské metropole přijeli na Česko-slovenskou virologickou konferenci.  

Legendární baron Trenck se projde Špilberkem. Vědci tvoří 3D model podle mumie

Brno – Přesnou podobu jednoho z nejznámějších vězňů držených v brněnské pevnosti Špilberk, legendami opředeného barona Trencka, uvidí lidé již za dva roky. Trojrozměrný model baronova těla i obličeje připravuje vědecký tým. V sobotu baronovu mumii, která se nachází v Kapucínské hrobce, poprvé skenovali a měřili. Výzkum zatím ukázal, že jedna z legend je lživá. Baron totiž nemá v těle žádnou uvízlou střelu.

Vědci zdarma testují v Klecanech paměť, odhalí Alzheimerovu nemoc

Klecany u Prahy - Vědci zdarma testují v Klecanech u Prahy v Národním ústavu duševního zdraví paměť. Odhalí tak Alzheimerovu nemoc, což je nevyléčitelné onemocnění mozku. Včasná diagnóza zvyšuje účinnost léčby. Loni ústav otestoval 250 dobrovolníků, nyní hledá další, kteří pomohou s výzkumem. V pátek o tom informoval mluvčí ústavu Jan Červenka.

Vědci míří do čínského centra

Hradec Králové - Centrum Tradiční čínské medicíny ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové v pátek navštíví delegace vědců z celého světa.

Jihočeši jsou na stopě léku na ziku

České Budějovice – Boj proti virům vědci nevzdávají. Zkušenosti o tom, jak se odborníkům z Biologického centra Akademie věd (AV) ČR v Českých Budějovicích na tomto poli daří, si nedávno vyměnili s kolegy, kteří do jihočeské metropole přijeli na Česko-slovenskou virologickou konferenci.  

Jihočeši jsou na stopě léku na ziku

České Budějovice – Boj proti virům vědci nevzdávají. Zkušenosti o tom, jak se odborníkům z Biologického centra Akademie věd (AV) ČR v Českých Budějovicích na tomto poli daří, si nedávno vyměnili s kolegy, kteří do jihočeské metropole přijeli na Česko-slovenskou virologickou konferenci.  

Jihočeši jsou na stopě léku na ziku

České Budějovice – Boj proti virům vědci nevzdávají. Zkušenosti o tom, jak se odborníkům z Biologického centra Akademie věd (AV) ČR v Českých Budějovicích na tomto poli daří, si nedávno vyměnili s kolegy, kteří do jihočeské metropole přijeli na Česko-slovenskou virologickou konferenci.  

Jihočeši jsou na stopě léku na ziku

České Budějovice – Boj proti virům vědci nevzdávají. Zkušenosti o tom, jak se odborníkům z Biologického centra Akademie věd (AV) ČR v Českých Budějovicích na tomto poli daří, si nedávno vyměnili s kolegy, kteří do jihočeské metropole přijeli na Česko-slovenskou virologickou konferenci.  

Jihočeši jsou na stopě léku na ziku

České Budějovice – Boj proti virům vědci nevzdávají. Zkušenosti o tom, jak se odborníkům z Biologického centra Akademie věd (AV) ČR v Českých Budějovicích na tomto poli daří, si nedávno vyměnili s kolegy, kteří do jihočeské metropole přijeli na Česko-slovenskou virologickou konferenci.  

Jihočeši jsou na stopě léku na ziku

České Budějovice – Boj proti virům vědci nevzdávají. Zkušenosti o tom, jak se odborníkům z Biologického centra Akademie věd (AV) ČR v Českých Budějovicích na tomto poli daří, si nedávno vyměnili s kolegy, kteří do jihočeské metropole přijeli na Česko-slovenskou virologickou konferenci.