Berlín - Počet obětí holokaustu z řad Židů, kteří žili na území Německé říše, je zhruba o 15.000 vyšší, než se dosud uvádělo. Podle zpravodajského serveru Spiegel Online na to přišli vědci z německého Spolkového archivu na základě podrobného studia osudů jednotlivých Židů žijících v nacistickém Německu.
Praha - Astronomické úkazy budou oproti letošku v roce 2017 podle vědců bohatší. Nový rok začne hned zajímavostí, protože v noci z 31. prosince na 1. ledna bude po 0:59:59 středoevropského času (SEČ) vložena jedna sekunda navíc. Lidé se mohou po celý rok těšit na aktivní meteorické roje, možná uvidí i známé komety a zažijí dvě zatmění Měsíce. Prvním významným astronomickým úkazem roku bude maximum meteorického roje nazvaného Kvadrantidy, a to v noci ze 3. na 4. ledna, řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.
Brno – Do Antarktidy ve středu odlétá tradiční výprava vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Tým sedmnácti odborníků, který bude pobývat na Mendelově polární stanici na ostrově Jamese Rosse, chce pokračovat ve výzkumu ledovců, klimatu či rostlin.
Londýn - Nejrychlejším kočkovitým šelmám na světě hrozí podle nové studie vyhynutí. Gepardů, kteří se vyskytují takřka výhradně v Africe, zbývá pouze okolo 7100 jedinců a jejich počet rychle klesá. Příčinou je zejména častý kontakt s lidmi a fakt, že gepardí kožešina je velmi draze placeným módním artiklem, po němž je velká poptávka.
Vůbec poprvé od předloňské epidemie eboly se podařilo vědcům vyvinout vakcínu, u níž testy ukázaly stoprocentní úspěšnost. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž získali lékaři zbraň proti případnému dalšímu šíření viru, který zabil během uplynulých tří let v Africe přes 11.300 lidí.
Praha - Ve věku 76 let zemřel v noci na dnešek vědec Petr Hájek, který byl mezinárodně uznávanou osobností v oboru matematické logiky. Stalo se tak po krátké nemoci. Informovala o tom rodina. V roce 2006 získal Hájek od tehdejšího prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy.
S tím, jak při dietě dodržujeme určitý druh výživy, mění se i složení střevního mikrobiomu. Takzvané šetřící bakterie, které se rodí po nízkokalorické dietě, zpomalují metabolismus a my přibíráme na váze, i když méně jíme. Vědci tak objevili příčinu jojo efektu, který způsobuje, že se znovu vracíme na původní váhu po tom, co se nám podařilo zhubnout.
Manila - Filipínské úřady vyzvaly podle agentury AFP statisíce obyvatel, aby opustily své domovy na východě země, kde by již dnes v noci mohl udeřit tajfun Nock-Ten. Ničivou bouři budou podle amerických meteorologů nejspíš provázet vichry o rychlosti kolem 222 kilometrů v hodině.
Jižní Morava – Černého kosa, zlaté prasátko nebo i obyčejného psa si spojují se vzpomínkami na Vánoce zajímavé osobnosti z jižní Moravy. Sportovci, umělci, vědci i herci vyprávějí o svých nezapomenutelných Vánocích.
Praha - Spokojenost lidí se životem v Česku nadále roste, postupně se zvyšuje už tři a půl roku. V listopadu vyjádřily spokojenost se životem téměř dvě třetiny obyvatel země, nespokojených bylo 13 procent. Možnost ani spokojen, ani nespokojen zvolila v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zhruba pětina dotázaných.
Brno /FOTOGALERIE/ – Mezi hromadami suti v areálu bývalého textilního komplexu Vlněna druhý měsíc pracují kromě dělníků i archeologové. Na západní straně areálu už objevili pozůstatky keltského sídliště.
Plzeň - Speciální chytré zásahové obleky a rukavice pro hasiče, na jejichž vývoji se podíleli výzkumníci z Plzně a firmy z ČR, zvítězily v mezinárodním předkomerční soutěži v Bruselu. Nabídka českého konsorcia byla jediná, která splnila veškerá kritéria a testy. Má tak velkou šanci uspět v chystaných výběrových řízeních v Belgii, Francii, Německu a Velké Británii, které chtějí v příštích třech letech vydat na tyto technologie asi 15 milionů eur (asi 405 milionů Kč), řekl lídr konsorcia Milan Baxa z plzeňské firmy Applycon zaměřené na nositelnou elektroniku a inteligentní textilie.
Šumperk – Problémy s početím dnes řeší v Česku asi pětina párů a každý rok jich přibývá. V šumperském regionu pomohou neplodným dvojicím nově také lékaři Nemocnice Šumperk, která začala spolupracovat s ostravským IVF centrem Eurofertil a zařadila se tak mezi její takzvaná transportní centra.
Kyjov /FOTOGALERIE/ – Nejen hodonínský historik Miloš Hynek obdržel v suterénu kyjovské radnice ocenění okresního sdružení Českého svazu bojovníků za svobodu.
Brno – Hrůzy holokaustu si v podobě vnímání stresu po přeživších možná nesou i jejich potomci. V nevšedním výzkumu to zjišťují brněnští vědci z institutu Ceitec Masarykovy univerzity.
Brno – Hrůzy holokaustu si v podobě vnímání stresu po přeživších možná nesou i jejich potomci. V nevšedním výzkumu to zjišťují brněnští vědci z institutu Ceitec Masarykovy univerzity.
Londýn - Británie se dnes oficiálně stala první zemí na světě, která výslovně povoluje počít dítě s genetickými informacemi od tří dárců. Uvedla to agentura DPA. Ratifikační proces, který začal loňským souhlasem parlamentu, dnes ukončil úřad pro fertilizaci a embryologii HFEA, který metodu schválil. Úprava buněk umožňuje předejít přenosu některých genetických onemocnění z matky na dítě.
Klecany u Prahy - Tělesná vůně napovídá o některých vlastnostech člověka a neskryje je ani parfém. Vyplývá to z nové studie vědců, na které se podíleli i ti z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy. Výsledky se shodují s několika předchozími studiemi, které podobně zjistily, že některé osobnostní vlastnosti, jako jsou dominance a neuroticismus (labilita), lze odhadovat i na základě tělesné vůně. Naopak to, že je člověk extrovert, se zřejmě do tělesného pachu nepromítá. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí ústavu Jan Červenka.
Praha - Provoz Akademie věd ČR vychází stát velmi levně, přitom je to instituce, která produkuje hodně znalostí a vytváří potenciál pro rozvoj ekonomiky. Ve středu to řekla kandidátka na předsedkyni Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Ve čtvrtek má o jejím zvolení rozhodnout Akademický sněm, protikandidáta nemá.
Vídeň - Pravidelné provádění porodů císařským řezem má podle vědců dopad na lidskou evoluci. Větší počet matek nyní kvůli úzké pánvi potřebuje operaci, aby mohly porodit, zjistila nová studie. Vědci podle ní odhadují, že se počet případů, kdy se dítě nedokáže protáhnout porodními cestami, zvýšil z 30 na každých 1000 porodů v 60. letech na současných 36 na každých 1000 porodů. Historicky by se tyto geny úzkého pánevního hrdla z matky na dítě nepřenesly, protože by oba zemřeli při porodu.
Umělé červené krvinky tvoří suchý prášek, který se smíchá s vodou a může sloužit pro naléhavé potřeby za války. První testy umělé krve v prášku na myších byly pozitivní, ale u člověka ji bude možno používat nejdříve za deset let, napsal italský deník Corriere della Sera.
Řím - Kusy mumifikovaných nohou z Egyptského muzea v italském městě Turín patří skutečně staroegyptské královně Nefertari. Potvrdili to podle agentury ANSA archeologové z mezinárodního týmu v čele s vědci z Yorkské univerzity v Británii.
Praha - Cenu Roma Spirit za pomoc romské menšině a snahy o dobré soužití letos získali společnost R-Mosty, Evangelická akademie a novinář České televize Richard Samko. Za kulturní přínos byla oceněna pedagogická asistentka Olga Fečová, v kategorii osobností zvítězil vědec Ctibor Nečas. Šestý ročník slavnostního ceremoniálu se konal v sobotu večer v Pražské křižovatce při příležitosti mezinárodního Dne lidských práv.
Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.
Washington - Žirafám hrozí podle biologů vyhynutí. Vzhledem k tomu, že populace žiraf v posledních třiceti letech klesla o 40 procent, umístili je vědci na oficiální seznam ohrožených zvířat, informovala agentura AP.
Olomouc – Lužní lesy na Olomoucku patří k velmi cenným ekosystémům. Plní řadu funkcí. Jako houba při jarním tání pojmou vodu z tajícího sněhu a chrání zastavěné území v nivě před zatopením. A houba je teď ničí. Přesněji jasany. Ty však tvoří základ porostů v těchto oblastech. Podle lesníků jde o závažný problém. Pomoci se snaží vědci. Zatím však nezbývá, než kácet.
Pavel Kapler to má do práce hodně daleko. Musí cestovat z Bruntálu až na ostrov Jamese Rosse v Antarktidě, kde před deseti lety vznikla vědecká stanice Johanna Gregora Mendela s kapacitou pro dvacet výzkumníků.
Varšava - Se zjevným potěšením se medvědice válela v čerstvě napadlém sněhu v pohoří Bieszczady na jihovýchodě Polska - než si všimla, že ji při dovádění natáčí skrytá kamera. Fotopast vzápětí rozbila.
Praha - Vědci z Akademie věd ČR mají nová měření, která ukazují, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje těhotné ženy a novorozence. Z prvních závěrů výzkumu vyplývá, že zvýšené koncentrace rakovinotvorného benzo(a)pyrenenu jednoznačně způsobují častější nemocnost dětí i změny v jejich genetice. Vědci při měřeních srovnávali stav ovzduší v Českých Budějovicích a Karviné v létě i zimě a vliv na nemocnost a vývoj čerstvě narozených dětí, řekl genetik a vedoucí výzkumu Radim Šrám.
Praha - Nejnovějšími technologiemi pro budoucí rentgenové družice nebo detekcí gravitačních vln se budou zabývat vědci na mezinárodní konferenci, která oficiálně začne v úterý v Praze. Na setkání světových kapacit na rentgenovou astronomii nazvané AXRO 2016 se sejde 50 odborníků z 11 zemí světa včetně Spojených států a Japonska. Setkání se koná v pražské vile Lanna od úterý do čtvrtka. Informoval o tom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Plzeň – To, že sklenka červeného vína denně působí na lidský organismus příznivě, není nic nového. Ovšem plzeňští vědci se na látku obsaženou v červeném nápoji z vinných hroznů zaměřili důkladněji a zkoumají její účinky v reprodukční medicíně.
Brno - Příspěvky ke dvěma konkurenčním teoriím vývoje života na Zemi publikoval brněnský tým kolem vědců Judit a Jiřího Šponerových. Jedna teorie sází na kyanovodíkovou cestu, druhá klade původ RNA do formamidu, česky amidu kyseliny mravenčí. Brněnský tým pracuje na obou scénářích. "Jinak jsou bohužel tábory zastánců obou teorií, jak se říká, na nože," uvedl Šponer v tiskové zprávě Grantové agentury ČR.
Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.
Hodonín /FOTO/ – Smrt nad zlato. Tak se jmenuje nový celovečerní film hodonínského režiséra Petra Šprincla, o který se stará produkčně Marek Novák z Hodonína. „Snímek pojednává o cestě mobilního muzea dentální protetiky moravským Slováckem," přiblížil producent.
Brno - Namísto injekčního vpichování mohou v nejbližších letech pacienti s cukrovkou inzulin vdechovat. Taková je vize projektu vědců z Vysokého učení technického v Brně, kteří vyvinuli nejdokonalejší model plic na světě. „Jde o novinku ve výzkumu proudění aerosolů v plicích člověka," uvedla mluvčí vysoké školy Radana Kolčavová.
Řím - Známý britský fyzik Stephen Hawking byl ve čtvrtek v noci v Římě hospitalizován, neboť se necítil dobře, jeho stav ale není považován za vážný. Podle agentura Reuters to dnes oznámila Hawkingova mluvčí. Nadále se předpokládá, že vědec po sérii kontrol opustí Itálii v sobotu, jak původně plánoval.
Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. „Zhruba dva z tisíce Evropanů mají poruchu imunity s názvem selektivní deficit IgA. Kvůli němu častěji onemocní autoimunitními chorobami. Doposud nikdo netušil, jak nemoc vzniká," popsala Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity.
Hradec Králové - Vědci z Filozofické fakulty, Přírodovědecké fakulty a Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové uspěli v hodnocení Grantové agentury České republiky na výbornou.
Hradec Králové - Vědci z Filozofické fakulty, Přírodovědecké fakulty a Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové uspěli v hodnocení Grantové agentury České republiky na výbornou.
Kladno - Velkého úspěchu dosáhl student kladenského gymnázia Václav Ryšlink. Stal se držitelem prestižního titulu Česká hlavička. Získal ho za práci, která je pro většinu laiků už podle názvu naprostou španělskou vesnici. Zabýval se vlivem oxidu dusnatého v regulaci migrace ptačí motolice Trichobilharzia szidati v náhodném hostiteli.
Kladno – Velkého úspěchu dosáhl student kladenského gymnázia Václav Ryšlink. Stal se držitelem prestižního titulu Česká hlavička. Získal ho za práci, která je pro většinu laiků už podle názvu naprostou španělskou vesnici. Zabýval se vlivem oxidu dusnatého v regulaci migrace ptačí motolice Trichobilharzia szidati v náhodném hostiteli.
Řím - Po šálku espresa někdo hned usne, zatímco druhý je několik hodin čiperný. Je tomu tak proto, že citlivost na kofein je velmi individuální a každý reaguje jinak. Když však vypijeme příliš mnoho kávy, organismus to zjistí a vysílá signály, jimž je dobré věnovat pozornost, abychom zmírnili případné negativní účinky nápojů na bázi kofeinu, napsal italský deník Corriere della Sera.
Plzeň – Možná to je slepá ulička bez světel. Taky to ale může být průlom, který konečně pohne s tou zatracenou nemocí. Vědci v plzeňském biomedicínském centru už rok zkoumají spouštěcí mechanismus Alzheimerovy choroby. V současné době sledují oblasti klíčové pro paměťové funkce v mozku.
Washington - Obrovské ložisko vodního ledu ukryté nehluboko pod povrchem Marsu objevili vědci s pomocí amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Odhaduje se, že by mělo obsahovat tolik vody, jako má Hořejší jezero v Severní Americe. Na svých stránkách o tom informovala americká vesmírná agentura NASA.
Hradec Králové - Již po třinácté se v krajské metropoli sejdou na Mezinárodní lékařské postgraduální konferenci špičkoví odborníci z deseti cizích zemí. Konference začíná již ve čtvrtek a trvá dva dny.