Praha /FOTOGALERIE/– Bazilišek je tvor s kohoutí hlavou, orlím tělem a hadím ocasem. Teoreticky nám dnes nic nebrání v tom, abychom zvíře ze středověkých bestiářů vyšlechtili. Cestu k mezidruhovému křížení otevřel genetik Jiří Forejt, který v úterý získal Národní cenu vlády Česká hlava.
Praha /FOTOGALERIE/ - Letošní ceny Česká hlava dostali vědci za vývoj první síťové karty pro rychlejší internet, nové poznatky v bezdrátovém napájení i vynález nového mikroskopu. Nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, si odnesl expert na molekulární genetiku Jiří Forejt z Akademie věd ČR. Dvaasedmdesátiletý vědec provádí výzkum myší, který je využitelný pro lidskou genetiku. Patnáctý ročník soutěže pro nejlepší vědecké projekty byl vyhlášen v úterý na tiskové konferenci. Česká hlava je udělována za celoživotní mimořádné výsledky ve výzkumu.
Třebíčsko - Pro to, aby se dva kněží, kteří před několika desítkami let působili ve farnostech na Třebíčsku, stali blahoslavenými, jsou potřeba stovky tisíc korun. Žádá si je Vatikán, hlavní ústředí katolické církve, aby zaplatil vědce a úředníky, kteří už životy farářů, kandidátů procesu blahočeření, začali zkoumat.
Washington - I tomu, kdo je v podstatě šťastný, se občas stane, že narazí na někoho, kdo je až otravně šťastnější než on - osobu, která je svěží a plná života ještě předtím, než si dá ranní kafe, která s oblibou používá množství vykřičníků a podobně. Takovým lidem ale podle nových vědeckých výzkumů hrozí více než ostatním, že je někdo napálí, napsal americký deník The Washington Post.
Jižní Morava – Rakušané si pod názvem Česká republika jako první vybaví hlavní město, podobně Češi v případě Rakouska. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity zjišťovali, jak se vzájemně vnímají Češi a Rakušané v moravském pohraničí.
Pokud se člověk chce v noci dobře vyspat, pak by si měl přestat neustále hrát s mobilních telefonem, varují vědci. Nová americká studie totiž zjistila, že delší čas strávený pohledem na displej mobilu, zvláště pak v době, kdy je čas jít spát, je spojen s narušením spánkových vzorců. To mimo jiné znamená, že trvá déle, než se dotyčnému podaří usnout.
Jižní Morava – Rakušané si pod názvem Česká republika jako první vybaví hlavní město, podobně Češi v případě Rakouska. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity zjišťovali, jak se vzájemně vnímají Češi a Rakušané v moravském pohraničí.
Jižní Morava – Rakušané si pod názvem Česká republika jako první vybaví hlavní město, podobně Češi v případě Rakouska. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity zjišťovali, jak se vzájemně vnímají Češi a Rakušané v moravském pohraničí.
Brno – Když člověk potřebuje zjistit, kde je sever, použije kompas. Zvířata jsou na tom stejně. Jen jejich kompas je založený na vlastní schopnosti vnímat geomagnetické pole Země. To prokázali vědci už dávno. Posun v poznání, jak vnitřní kompas zvířat funguje, přinesl nyní tým vědců vedený biologem Martinem Váchou z Masarykovy univerzity v Brně. Po šestiletém výzkumu na švábech, rusech a potemníkovi moučném vědci z Brna a Českých Budějovic prokázali, že vliv na vnímání směru magnetického pole má protein kryptochrom v oku živočichů.
/SERIÁL DENÍKU/ Když 26. srpna roku 1880 středoškolský profesor Karel Jaroslav Maška vstoupil do jeskyně Šipka u Štramberka, jistě nečekal, že ho čeká fenomenální objev. A už vůbec netušil, že zároveň přispěje ke zrodu jedné velké pravěké hádanky.
Londýn - Prasata jsou výrazné osobnosti a mohou propadat pesimistickým nebo optimistickým náladám podobně jako lidé. Ukázaly to nejnovější výzkumy, které prováděli britští vědci.
/REPORTÁŽ DENÍKU, VIDEO, FOTOGALERIE/ Kdo z nás ve školních lavicích při nehumanitních předmětech alespoň občas nevyhlížel chvíle, kdy si bude moci vyzkoušet nějaký ten pokus či neobvyklý jev a na chvíli tak uniknout od nudných vzorců a teorie, o kterých se s oblibou říká, že budou člověku v životě úplně „naprd"? Ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích se tyto sny stávají skutečností. Zábavnou formou a mnohdy s vlastním tělem coby pokusným materiálem.
New York - Molekuly látek vyskytující se na mobilním telefonu mohou odhalit ohromující množství informací o zdraví a životním stylu majitele - včetně toho, jakému jídlu dává přednost, či jaké užívá léky. Vyplývá to z výzkumu kalifornských vědců, kteří na 40 mobilních telefonech, jež testovali, objevili stopy všeho od kofeinu a koření, až po tělová mléka či antidepresiva, napsal zpravodajský server BBC News.
Vědci z Británie vyvinuli nový typ testování přítomnosti viru HIV. S pomocí elektronického čipu bude možné z kapky krve zjistit potřebné údaje mnohem rychleji a s větší přesností než dosud, informovala agentura Reuters.
Praha - Čeští vědci objevili, jakým způsobem se zvířata orientují podle magnetického pole Země. Doposud se vědělo, že někteří živočichové mají schopnost reagovat na geomagnetické pole, nebylo ale známo díky čemu. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně přišli na to, že za orientaci podle magnetického pole může takzvaný protein kryptochrom v oku. Je to významný mezinárodní objev, který přesahuje do neurověd, ekologie, molekulárních věd i fyziologie, uvedla Grantová agentura ČR.
Houston (USA) - Pod povrchem trpasličí planety Pluta se možná skrývá oceán. Nasvědčují tomu údaje, které získala americká planetární sonda New Horizons, napsala gentura Reuters s tím, že informace byla ve středu zveřejněna ve dvou vědeckých studiích.
Praha - Česká televize (ČT) připravuje několik rozsáhlých dokumentárních cyklů a filmů, které se věnují české vědě, jejím objevům i osobnostem. První z nich, sedm dokumentárních pořadů České zázraky, představí příběhy slavných českých vědců, jejichž objevy zásadně změnily život a společnost. Další pětidílný dokumentární cyklus Dobrodružství archeologie se bude věnovat práci českých archeologů ve světě. Zpěvák a entomolog Dan Bárta provede diváky cyklem o záchranných programech ohrožených živočišných druhů, které v zahraničí řeší Češi. Nové programy dnes vedení ČT představilo na tiskové konferenci.
Paříž – Radiace je ve francouzských houbách nižší než před třiceti lety, kdy na Ukrajině vybouchl černobylský reaktor, ale její množství je přesto vysoké.
Hongkong - Stavba školy v jihočínském městě Kan-čou se minulý týden proměnila v paleontologické naleziště. Po jednom z výbuchů při odstraňování zeminy se před dělníky objevila více než 60 milionů let stará zkamenělina dinosaura. Ukázalo se, že jde o první exemplář svého druhu. "Bylo to opravdu o vlásek," řekl paleontolog Univerzity v Edinburghu Stephen Brusatte pro web amerického National Public Radio. "Chybělo málo a proměnila by se v prach a my bychom se o existenci druhu nikdy nedozvěděli," dodal.
Praha – Byl to průzkumník, který hledal nové teritorium? Fotopast Hnutí Duha v jižním Pošumaví zachytila zvědavého vlka, který se dívá přímo do objektivu. Podle odborníků se však jednalo o vlčího tuláka, protože v současné době Šumavu žádná vlčí smečka neobývá.
Ostrava - Roztroušená skleróza je závažné neurologické onemocnění. V posledních letech udělali lékaři a vědci ve výzkumu významné pokroky. Díky nim už dokážou ve velké části případů průběh nemoci zbrzdit, bohužel zatím ale stále ještě ne vyléčit.
Londýn - Ochrnutí lidé by mohli znovu začít chodit díky mozkovým implantátům, které přemění myšlenku v elektrický impuls. Vědci zatím nové zařízení úspěšně otestovali na opicích a věří, že by mohlo fungovat i u lidí, píše deník The Daily Telegraph.
Praha - Výzkumné centrum ELI Beamlines a s ním propojený Fyzikální ústav Akademie věd ČR hledají nového šéfa. Dlouholetému řediteli Janu Řídkému na jaře příštího roku končí druhé funkční období a potřetí podle zákona nemůže kandidovat. Rada ústavu proto na post vypsala výběrové řízení, funkce by se nový ředitel měl ujmout mezi 1. dubnem a 1. červnem příštího roku, informoval ústav na svých webových stránkách.
New York - Co mořské ptáky láká na konzumaci plastů, které se často najdou v žaludku uhynulých opeřenců? Podle amerických vědců ptáky na odpadcích plovoucích na mořské hladině láká to, že voní jako jejich potrava, napsal zpravodajský server The Guardian.
Londýn - Nejdelší žížala nalezená v Británii je dlouhá 40 centimetrů. Nezvykle dlouhý exemplář žížaly obecné tento týden změřili vědci v Přírodovědném muzeu v Londýně a pojmenovali ho Dave. Ačkoliv na britském území co se délky týče nemá konkurenci, v celosvětovém srovnání by Dave na předních příčkách neskončil. Některé druhy žížal totiž dorůstají do délky přes dva metry.
Plzeň – Biomedicínské centrum plzeňské lékařské fakulty pracuje na výzkumu, který by mohl metastázy rakoviny tlustého střeva odhalit výrazně dříve, než na ně lékaři přichází doposud.
Praha - Před 125 lety, 11. listopadu 1891, se narodil literární vědec a estetik Jan Mukařovský, nejvýznamnější představitel českého literárněvědného strukturalismu. Po únoru 1948 ale neodolal nabídce komunistické moci a popřel velký kus svého díla. V letech 1948 až 1953 byl Mukařovský rektorem Univerzity Karlovy, poté až do roku 1962 ředitelem Ústavu pro českou literaturu.
Kyjev - Kyjevští zastupitelé dnes rozhodli o přejmenování jednoho z městských bulvárů na počest bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Oznámil to list Ukrajinska pravda. Jméno českého disidenta, dramatika a politika ponese Bulvár Ivana Lepse, pojmenovaný dosud po bolševickém revolucionáři a odboráři lotyšského původu.
Berlín/Ankara - Německo je připraveno poskytnout pomoc a případně i azyl tureckým novinářům a vědcům, které perzekuuje režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V rozhovoru s listem Die Welt to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Michael Roth.
Každý den v Česku asi 700 pekáren vyrobí zhruba jeden milion kusů chleba. „Nabídka chlebového sortimentu je velmi bohatá, co se týče množství druhů, surovinového složení, originálních tvarů a hmotností a regionálních specialit," tvrdí šéf Svazu pekařů Jaromír Dřízal. Vědci, pro něž je vývoj nových postupů a technologií pro výrobu pečiva denním chlebem, s ním souhlasí. Jedním dechem ale dodávají, že čeští pekaři jsou velmi konzervativní a nové postupy do výroby pouštějí jen velmi pomalu.
Detoxikace slibuje vyčistit organismus od škodlivých látek a zároveň rychle zhubnout. Faktem ale je, že organismus už se čistí sám, a to díky ledvinám a játrům. I kilogramy, které rychle shodí, se brzy vracejí. Detoxikační nápoje nečistí organismus a navíc zpomalují metabolismus, upozorňují vědci, kteří se problematikou zabývají.
Hradec Králové - K akci Týdne vědy organizovanému Akademií věd ČR se přihlásila, jako aktivní vědecká instituce, pochopitelně i Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové.
/ROZHOVOR/ Když německý fyzik Albert Einstein pracoval v roce 1916 na teorii relativity, zjistil, že by se gravitace mohla projevit i vznikem vln. Nyní, po dlouhých sto letech, byla jejich existence dokázána na detektorech v USA. Na opavské univerzitě funguje mezinárodní tým, který se výzkumem těchto vln zabývá. Jeho vedoucím je právě Zdeněk Stuchlík.
Milovice - Další vzácný druh korýše objevili vědci v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Zatímco v létě našli ve vysychavých tůních žábronožku letní, na podzim spolu s ní objevili také listonohy letní
Praha - Šest slavných českých vědců letos dostane Cenu Neuron za přínos světové vědě. Mezi oceněnými je světoznámý chemik Josef Michl, jeden z nejcitovanějších vědců českého původu, i uznávaný badatel v oboru matematické fyziky Pavel Exner. Neuron ocení také dětského kardiologa Milana Šamánka, antropologa Leopolda Pospíšila, molekulárního genetika Jana Svobodu a fyzika Jana Peřinu. Mluvčí Neuronu Lada Brůnová to uvedla 2. listopadu. Laureáti cenu převezmou 24. listopadu.
Ostrava - Matky a novorozenci z Karviné mají v krvi a těle vyšší koncentrace prachových částic PM10 a karcinogenního benzoapyrenu než matky a jejich potomci v Českých Budějovicích. Vyplývá to z výzkumu expertů z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Vysoké školy chemicko-technologické Praha, kteří dva roky testovali matky a novorozence v obou městech.
Jablonec n. N. - Do letošního ročníku Týdne vědy a techniky se zapojilo i kino Junior v Jablonci. Od 7. do 11. listopadu promítne hned několik filmů, které by si nikdo v Jablonci neměl nechat ujít.
Brno - Dřevo. Použít se dá k topení, výrobě lodních paliv nebo v řezbářství. Tým českých a norských vědců pod vedením Jana Hejátka z výzkumného institutu Ceitec Masarykovy univerzity si nedávno patentoval nový způsob využití dřeva.
Mnozí rodiče se ptají, proč má jejich osmiletý potomek náhle špatnou náladu, hádá se s kamarády a při sebemenším konfliktu propuká v pláč. Podle nového australského výzkumu za tím vším vězí hormony, píše italský deník La Repubblica.
Praha - Výzkum zaměřený na studium "hmyzí řeči", tedy pohlavních feromonů, se stal inspirací pro vznik nejnovější inscenace činohry Národního divadla. Pod názvem Dotkni se vesmíru a pokračuj má premiéru 3. listopadu na Nové scéně. Text Reného Levínského připravil režisér Jan Frič. Na jevišti se objeví David Matásek, Martina Preissová, Saša Rašilov, Jana Janěková ml., Jan Bidlas, Pavlína Štorková, Igor Orozovič, Ondřej Pavelka, Alois Švehlík a Jiří Štěpnička.
Hanoj - Vietnam dnes potvrdil první případ mikrocefalie, který byl zjištěn u čtyřměsíčního dítěte. U matky byla během těhotenství diagnostikována přítomnost viru zika, který je postižení plodu pravděpodobně odpovědný.
Svitavy – Pokud ustřihneme kus deky a našijeme ho na druhý konec, tak si rozhodně přikrývku neprodloužíme. Tato pravda platí i v okamžiku, kdy je potřeba při přechodu na tzv. zimní čas posunout hodinky.
Berlín - Při dalším oteplování podnebí o více než 1,5 stupně Celsia se kromě jiného jih Španělska promění v poušť. Uvedla to zpráva evropských klimatologů. Zaměřili se podle agentur AP a AFP na oblast Středomoří, kde by podle nich přílišné oteplování způsobilo největší změny tamních ekosystémů za posledních 10.000 let, tedy od začátku lidské civilizace.
Tachov – Čtyřicetiletou práci sledování ptáků v Tachově představili v úterý ornitologové veřejnosti. Stalo se tak při vernisáži výstavy v Muzeu Českého lesa v Tachově, která nese netradiční název: To koukáte Tachováci, jaký tady žijou ptáci. A ptáků žije podle zjištění ornitologů v Tachově přesně padesát dva různých druhů a to bez okrajových částí města.
Brno – Stačí velké leknutí a člověk začne koktat. Léčení může trvat roky. O poruše v pondělí u příležitosti Mezinárodního dne porozumění koktavosti debatovaly v Brně desítky odborníků. Konferenci uspořádalo sdružení Logo. Jedním z organizátorů byl logoped Jakub Ostrý.
Brno – Energii vzniklou při brzdění autobusů či popelářských aut lze opět využít. Jak může pomoci, zkoumali výzkumníci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Začátkem října vynález předvedli na Mezinárodním strojírenském veletrhu.