Praha – Informační systém pro výzkum, jehož výpadek kritizovali vědci i vysoké školy, bude podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) plně v provozu od příštího týdne. Pro veřejnost je v hlavních částech v pořádku už nyní. Systém přestal fungovat 1. června po více než deseti letech, protože se Úřad vlády ČR nedohodl s dodavatelem na dalším provozu. V pátek Bělobrádek na tiskové konferenci řekl, že vládní úřad vybudoval nový systém za čtyři měsíce a výrazně ušetřil. Nejsou ohroženy ani žádné platby na výzkum, ani data, uvedl.
Brno – Prostrčit ruku skrz blesk nebo si vyzkoušet, co všechno zvládne tekutý dusík, mohli v pátek návštěvníci akce Noc vědců v brněnském Mendelově muzeu Masarykovy univerzity. Zábavné a poučné představení pro děti i dospělé v parku u muzea připravili laboranti z Vida centra.
Praha - Mladí nadějní vědci budou mít možnost vyjet na studijní stáž, aby získali zkušenost pro podání žádosti o prestižní grant Evropské rady pro výzkum (ERC). Výzvu vypsala Grantová agentura ČR (GA ČR), která ji zveřejnila na svém webu. Stát tak chce zvýšit úspěšnost českých vědců při soutěžích o granty ERC, které jsou nyní v oboru považovány za potvrzení excelence a špičkového výzkumu.
Hradec Králové - Univerzita Hradec Králové se i letos přidává k celoevropskému projektu nejznámějších akademických a výzkumných pracovišť - Noci vědců.
České Budějovice - Bezpečnost. To je hlavní téma letošního ročníku akce s názvem Den vědců. Tu již několik let pořádá pro veřejnost Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.
Darmstadt (Německo) - Sonda Rosetta Evropské vesmírné agentury (ESA) dnes po poledni SELČ ukončila více než 12 let trvající misi v hlubokém vesmíru. Zmlknutí signálu sondy v řídícím středisku ESA v Darmstadtu potvrdilo, že Rosetta dosedla na kometu Čurjumov-Gerasimenko, kterou zkoumala. Vědci hodnotí misi jako velký úspěch.
Berlín – Desítky golemů všemožného vzhledu a různých velikostí figurují od konce minulého týdne v Židovském muzeu v Berlíně. Mytická postava, která je nerozlučně spojená s Prahou, je k vidění v malých i velkých verzích a v dřevěném, kovovém, plastovém nebo komiksovém provedení. Výstava se ale nevěnuje pouze golemům minulosti. Klade si třeba také otázku, jestli se v budoucnosti ničivým golemem nemůže stát republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump.
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Na jednu noc se stát vědcem a objevovat. Třeba se ponořit do tajů šifrování textů nebo se zorientovat při živelné pohromě. To lidem nabídne letošní Noc vědců. Program připravilo několik institucí.
Olomouc – Pokusy, ochutnání nejpálivějších chilli papriček světa, rukodílné workshopy a 3D tisk ve Vědeckotechnickém parku ale i deskové hry a fair trade občerstvení. I to nabídne letošní Noc vědců.
Praha - Výzkum slin klíšťat, individuální hlasivkové náhrady, objev v křemíkových nanokrystalech i překlady antických textů o souhvězdích získaly dnes Cenu předsedy Grantové agentury ČR. Letošní ocenění nejlepších projektů základního výzkumu, které byly ukončeny loni, jsou genderově vyrovnané - putují za dvěma vědkyněmi a dvěma vědci. Dnes je předal v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy předseda GA ČR Ivan Netuka.
Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má patrně další důkaz o tom, že na Jupiterově měsíci Europa je voda. Záběry pořízené díky Hubbleovu teleskopu odhalily možné vodní gejzíry, informovala NASA na svých internetovéch stránkách.
Břicho nikdy v minulosti nevyvolávalo takový zájem veřejnosti a vědců, jako právě teď. Fascinuje psychology i vědecké kruhy. Jaký vztah máme ke svému břichu ve společnosti, kde vládne nadměrná spotřeba a následná detoxikace?
Bolzano – Před 25 lety byla v ledovci v rakouském Ötztalu objevena mimořádně zachovalá mumie muže. Lovec z doby bronzové, známý jako Ötzi, nepřestal zajímat vědce. Ti nyní vyřkli zajímavou teorii o jeho smrti. Doteď se mělo za to, že pravěký lovec byl zastřelen šípem do zad, když prchal v horách před útočníkem.
Zlín - Jakou průměrnou velikost nohy mají Zlíňané, zatím výzkumníci ze zlínské univerzity říct nedokážou. Vědět to ale budou možná za několik týdnů. Každému, kdo se zastaví tento týden v Univerzitním centru, měří nohu. A radí mu, jaká obuv je právě pro něj nejvhodnější.
Olomouc – Přesně 130 let letos uplyne od doby, kdy v Olomouci pobýval proslulý zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Právě jemu je věnovaná pamětní deska s bustou, která nově ozdobila zeď vedle hlavního vchodu do Caffe Opera na Horním náměstí.
Namie (Japonsko) - Krávy pasoucí se na svěžích zelených pláních u opuštěného japonského města Namie zaslechnou povědomý rachot auta místního farmáře a začnou se shlukovat. Tentokrát je ale nečeká krmení. Místo toho budou zvířatům změřeny hodnoty radioaktivních látek v těle, aby se zjistilo, nakolik jsou ovlivněny pobytem v prostředí, kde radiace patnáctkrát přesahuje bezpečné hodnoty. Pastvina těchto krav se totiž nachází poblíž Fukušimy, kde zemětřesení a následná přívalová vlna cunami poškodily v roce 2011 místní jadernou elektrárnu, píše agentura AP.
Praha /FOTOGALERIE/ - Na Národní třídu mají ve čtvrtek auta vjezd zakázán. Odborníci chtějí změřit rozdíl ve znečištění ovzduší ulice, kdy je tam běžný provoz a když by tam byla zóna bez aut. Akce je součástí Evropského týdne mobility pořádaného od roku 2002, jehož iniciátorem je Evropská komise. Na čtvrtek také připadá Mezinárodní den bez aut.
Ondřejov – „Pokud je lidstvo jediným životem ve vesmíru, pak by se jednalo o příšerné plýtvání místem," řekl americký astronom Carl Edward Sagan. Život ve vesmíru vědci sice zatím neobjevili, ale z Ondřejova nám vzkazují: „Děláme na tom."
Praha - V astronomickém středisku ve středočeském Ondřejově jednají vědci z Německa, Česka, Slovenska a Rakouska o nejmodernějším výzkumu exoplanet, tedy těch, které nepatří do Sluneční soustavy. Ve středu a ve čtvrtek zde uspořádají i workshop o budoucnosti a rozvoji Perkova dalekohledu – největšího dalekohledu v České republice s průměrem zrcadlového objektivu dva metry. Ve středu o tom informoval mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.
Plzeň – Bezpečnost bude letošním hlavním tématem tradiční Noci vědců, která se koná vždy poslední zářijový pátek. Festival vědy se uskuteční na desítkách míst v Česku – ve školách, vědeckých centrech nebo hvězdárnách. Noc vědců je projektem Evropské komise zaměřeným na popularizaci vědy a techniky a v ČR má letos 23 spoluorganizátorů a řadu dalších partnerů.
Pchjongjang – Severní Korea provedla úspěšnou pozemní zkoušku nového výkonného typu raketového motoru. Uvedla to dnes severokorejská oficiální tisková agentura KCNA. Oznámení přišlo nedlouho poté, co si KLDR vysloužila vlnu kritiky za svůj pátý jaderný test.
Řím - Staří lidé, kteří kolem sebe mají alespoň tři rodinné příslušníky kromě partnera a pravidelně se s nimi stýkají, žijí déle než ti, kdo jsou sami. Přátelé naopak nemají na délku života žádný vliv, píše italský deník Corriere della Sera.
Olomouc – Olomoučtí vědci vyvinuli společně s kolegy z Prahy a Singapuru nejmenší kovové magnety na světě. Jsou v měřítku nanometrů, což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu. Vznikly kombinací nanočástic železa, niklu či kobaltu s chemicky upraveným grafenem. Unikátní výsledek výzkumu by mohl najít uplatnění v lékařské diagnostice, ale i v ekologii, elektronice či biotechnologiích. Práci českých výzkumníků zveřejnil v těchto dnech prestižní časopis Nature Communications, informovali zástupci Univerzity Palackého v Olomouci.
Ostrava - Superpočítač Salomon, který je nejvýkonnějším v České republice a loni začal fungovat v národním centru IT4Innovations v Ostravě, za rok svého provozu spočítal 435 projektů. Využívají ho například chemici, astrofyzici, matematici nebo strojaři, řekla mluvčí centra Karina Pešatová.
Brno – Na jednom místě tolik špičkových vědeckých přístrojů jako na několika světových univerzitách. Včetně unikátní čisté laboratoře. To vše je součástí nově otevřeného vědeckého centra Ceitec Vysokého učení technického v Brně. Stavba moderního vědeckého komplexu ovšem trvala déle, než bylo plánované. Podle vedení univerzity kvůli změně výkladu zákona.
Třebíčsko - Čeští vědci objevili nečekanou příčinu onemocnění, které v Severní Americe působí hromadný úhyn netopýrů. Do výzkumu se zapojili také vědci z detašovaného pracoviště Ústave biologie obratlovců Akademie věd ČR ve Studenci.
Liberec – Otestovat se, zda netrpíte toxoplazmózou, nechat si sejmout otisky prstů nebo roztočit nanokolovrátek. To vše můžete dnes na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci, který se stal další zastávkou vědecké roadshow.
/POZVÁNKA/ Ve čtvrtek 15. září v 15 hodin na Městském hřbitově v Opavě proběhne setkání ke 149. výročí iniciované Slezským zemským muzeem k narození jednoho z nejvýznamnějších slezských básníků Vladimíra Vaška, který je známější pod svým uměleckým pseudonymem Petr Bezruč.
Madrid - Dosud nejpřesnější, trojrozměrnou mapu naší galaxie, Mléčné dráhy, s určením polohy více než miliardy hvězd dnes v Madridu představila Evropská kosmická agentura (ESA). Mapu pomohl z oběžné dráhy vytvořit teleskop Gaia, který agentura vypustila v roce 2013.
Milovice - Dvě vyhlídkové plošiny pro návštěvníky, kteří chtějí vidět, jak se v bývalém vojenském prostoru Milovice na pomezí Nymburska a Mladoboleslavska daří zubrům a divokým koním, vyrostly téměř před očima. Dřevěná stavba ještě ale musí projít certifikací a odbornou kontrolou.
Praha - Čeští vědci zjistili, proč v Severní Americe hromadně hynou netopýři. Způsobuje to choroba v češtině nazývaná syndrom bílého nosu - jde o plíseň, která netopýry napadá v období zimního spánku. Doposud se nevědělo, co přímo nemoc ovlivňuje. Podle vědců je příčinou nemoci je vitamin B2 čili riboflavin, s nímž se netopýři v době zimování nejsou schopni vyrovnat. Řekla to Natália Martínková z Ústavu biologie obratlovců AV ČR z Brno.
Berlín – V kapitalismu jsou lidé denně podváděni a nuceni k morálně pochybnému jednání. Přesto neexistuje lepší ekonomický systém. Řekl to nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller v rozhovoru pro nové vydání německého týdeníku Die Zeit.
Washington – Američtí vědci pojmenovali po prezidentovi Spojených států Baracku Obamovi parazita, který žije v krvi želv. Podle nich nejde o urážku hlavy státu, naopak je to prý pocta. Informoval o tom deník The Guardian. Nově pokřtěný malý plochý červík se jmenuje Baracktrema obamai.
Čeští vědci testují novou aplikaci pro mobilní telefony, která má lidem pomáhat při odvykání kouření. Program vyvinutý v Norsku ověřuje a přizpůsobuje českým podmínkám tým Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dosavadní výsledky představí vedoucí týmu Adam Kulhánek na Evropském kongresu duševního zdraví, který se uskuteční příští týden v Praze a je věnován problematice závislostí. Informovala o tom mluvčí fakulty Marie Fialová.
Brno – Má to tři sta kilogramů, čtyřicet let a leží to na pitevně veterinární a farmaceutické univerzity. Co to je? Alespoň ve čtvrtek odpoledne platila na úvodní hádanku za správnou odpověď: hrošík liberijský (Hexaprotodon liberiensis). Vzácný trpasličí druh hrocha zoologové dlouhou dobu považovali za vybájený a patří mezi takzvané živé fosilie.
Brno – Má to tři sta kilogramů, čtyřicet let a leží to na pitevně veterinární a farmaceutické univerzity. Co to je? Alespoň ve čtvrtek odpoledne platila na úvodní hádanku za správnou odpověď: hrošík liberijský (Hexaprotodon liberiensis). Vzácný trpasličí druh hrocha zoologové dlouhou dobu považovali za vybájený a patří mezi takzvané živé fosilie.
Mys Canaveral (USA) - Na vůbec první misi svého druhu vypustil ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sondu, která bude po dobu příštích sedmi let sbírat vzorky z asteroidu. Sonda Osiris-Rex, která by podle plánu měla na Zemi přinést materiál z asteroidu Bennu, může podle vědců přispět k objasnění vzniku života na naší planetě.
Praha - Akademie věd ČR a Nemocnice Na Homolce začnou spolupracovat v oblasti klinické medicíny a výzkumu. Vědci a lékaři by tak měli v budoucnu výsledky výzkumu rychleji uvádět do praxe, a tím i zlepšit zdravotní péči. V současnosti se například snaží prosadit klinické využití moderních a v cizině již dostupných radiodiagnostických látek. Ty mají snadněji rozpoznat závažná onemocnění nervového systému.