Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Muší larvy by mohly pomoci s bakteriální rezistencí, tvrdí vědci

Londýn - Druh hmyzu, který se nazývá bzučivka zelená, by podle vědců z britské univerzity Swansea mohl pomoci s bojem proti určitým typům baktérii, napsala agentura Reuters. Odborníci zjistili, že některé molekuly, které se nacházejí v sekretu bzučivky, ničí velmi odolné baktérie jako například multirezistentní zlatý stafylokok (MRSA), který je imunní vůči některým antibiotikům.

Sonda Juno obíhající Jupiter má potíže, vypnula kamery

Los Angeles (USA) - Sonda Juno amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která obíhá kolem planety Jupiter, zaznamenala zatím neznámý technický problém. Kvůli němu přešla do bezpečného módu a vypnula své kamery a další vědecké přístroje jen několik hodin předtím, než měla přeletět nad hustými mraky planety, informovala v noci na dnešek NASA, kterou citovaly tiskové agentury.

Třetina Čechů preferuje názory obyčejných lidí před odborníky

Praha - Názory obyčejných lidí před názory odborníků preferuje 32 procent Čechů. Odborníky pak preferuje 27 procent veřejnosti. Nejvyšší důvěře se těší vědci a ekonomičtí analytici, naopak nejméně Češi důvěřují politickým představitelům jiných zemí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Veleba se musí omluvit vědcům, potvrdil odvolací soud v Brně

Brno - Senátor Jan Veleba (SPO) se musí omluvit vědcům za své výroky o motivaci k výzkumům na Šumavě, potvrdil dnes odvolací Krajský soud v Brně. Senátor podle soudu musí také stáhnout část textu článku na webu Parlamentní listy. Soud v těchto bodech potvrdil únorový rozsudek Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou, proti kterému se Veleba odvolal. Senátor musí zaplatit i náklady řízení.

Potomci Bernarda Blocha si prohlédli porcelánku v Dubí

Dubí - Dr. Eli Fischer, vědec a průmyslník, vnuk bývalého majitele porcelánky Bernarda Blocha, byl organizátorem cesty Blochových vnoučat a pravnoučat, žijících v Izraeli a ve Spojených státech do Čech po stopách předků.

Parazitologové z Českých Budějovic budou zkoumat neprobádané prvoky

Vědecký tým z českobudějovického parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR připravuje výzkum doposud neprobádaných prvoků. Skupina vedená parazitologem Juliem Lukešem na pětiletý projekt získala dotaci 55 milionů korun z programu ministerstva školství. Skupina prvoků s názvem diplonemidi, jíž se výzkum týká, patří mezi důležité organismy ve světovém oceánu a pravděpodobně má zásadní vliv na fungování mořského ekosystému.

Italské úřady dokončují evakuační plány pro města pod Vesuvem

Řím - Italské úřady dokončují evakuační plány pro 700.000 lidí z okolí Vesuvu poté, co vědci varovali, že riziko výbuchu této sopky je zase o něco větší. Šéf jihoitalského regionu Kampánie Vincenzo De Luca uvedl, že vulkán sice představuje "problém obrovských rozměrů", ale zároveň není třeba podléhat panice. Plán se týká 25 ohrožených měst a vytváří nově sedm takzvaných červených zón, tedy nejvíce ohrožených oblastí, uvedl britský list The Independent. Úřady ho chtějí zveřejnit do konce tohoto měsíce.

Ledový muž Ötzi odhaluje už 25 let některá svá tajemství

Bolzano – Mumifikované tělo ledového muže Ötziho i 25 let poté, co jej objevil pár turistů v italských Alpách, zůstává nevyčerpatelnou studnicí informací pro vědce, kteří ještě nepronikli do všech jeho záhad. Píše o tom agentura AFP.

Z polí mizí brambory. Téměř polovina se doveze

ČR, Orlickoústecko - Brambory budou, o ně se nikdo bát nemusí. Letošní sklizeň dokonce dopadla dobře. I když čísla ještě nejsou k dispozici, zemědělci si rozhodně v tomto ohledu nestěžují. Kromě ceny. „Cena, za kterou zemědělci prodávají obchodníkům, je na úrovni 3,5 koruny za kilogram. Chtěli by nad čtyři koruny. Ti, kteří je prodávají přímo spotřebitelům, za ně chtějí sedm až osm korun, což je přibližně stejná cena jako v jiných letech," uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Co na trh nedodají čeští farmáři, to se doveze.

Podzemí sopky zkoumali kladivem

Cheb - Jak přesně vypadá podzemí vyhaslé sopky Komorní hůrka u Chebu, přijeli opět zkoumat další vědci. A to například s využitím měření elektrického odporu v zemi, přičemž použili rovněž speciální kladivo.

Z polí mizí brambory. Téměř polovina se doveze

Česká republika/ Východní Čechy - Brambory budou, o ně se nikdo bát nemusí. Letošní sklizeň dokonce dopadla dobře. I když čísla ještě nejsou k dispozici, zemědělci si rozhodně v tomto ohledu nestěžují. Kromě ceny.

Online hry neškodí, tvrdí vědci

Brno - U počítačových her sedí některé děti desítky hodin týdně. Přesto na nich podle psychologů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně nevzniká závislost.

Pražské planetárium zpřístupní zmodernizovaný sál Starvid

Praha - Planetárium ve Stromovce otevře v úterý zmodernizovaný sál Starvid. Nainstalovalo v něm nový projekční systém za více než čtyři miliony korun. Promítaný obraz má osm milionů obrazových bodů, což je téměř čtyřikrát větší rozlišení, než měl dosavadní systém. Multifunkční sál tak podle vedení planetária umožní rozšířit programovou nabídku pro veřejnost. V pondělí ho představili na tiskové konferenci.

Pytláci ohrožují divoké koně a zubry v Milovicích, nastražili oka

Milovice – Pytláci ohrožují návrat divokých koní, zubrů a dalších kopytníků do bývalého vojenského prostoru v Milovicích. V neděli večer objevili vědci na pastvině dvě nastražená oka, a to přímo na stezce, kterou vytvořila zvířata. Jedna smyčka byla ve výši hlavy, takže mohla ohrozit i lidi. Ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál dnes sdělil, že případem se zabývá policie.

Začít pracovat před 10. hodinou prý vyvolává stres

Řím (Itálie) – Do úřadu nikdy před 10. hodinou. Nutit zaměstnance, aby chodili příliš časně do práce, vyvolává stres a únavu. Je třeba se trochu více vyspat a vstávat v klidu, píše italský deník La Repubblica.

Olomoučtí vědci objevili nový druh rostliny

Olomouc - Olomoučtí přírodovědci si připsali na konto objev dalšího nového druhu rostliny. Je jí Thismia inconspicua, kterou našli během expedice v deštných lesích Bornea v sultanátu Brunej. Vědci tam jezdí již několik let. Jedná se o již třetí druh z rodu, o jehož přítomnosti se před jejich výpravami do těchto míst nevědělo. Olomoučtí ekologové pro něj už vymysleli i český název - hvězdnatka, informovali dnes zástupci Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Německo vyvíjí roboty, kteří se učí jako děti

Darmstadt (Německo) - Zcela běžný byt roku 2036: robot vyskládá čisté talíře z myčky na nádobí a pak se tento technický sluha pustí do úklidu dětského pokoje: vrátí hračky do polic a možná dokonce i ustele. Německý vědec Jan Peters to považuje za realistickou vizi, píše agentura DPA. "Jsme vzdáleni možná tak dvacet let od prvních osobních robotů pro každého," je přesvědčen tento profesor informatiky na Technické univerzitě v Darmstadtu.

Papoušci jsou chytří jako opice, umí překvapit chovatele i vědce

Olomouc - Papoušci se vyznačují nejen pestrými barvami a silnými hlasivkami, ale také na zvířata nebývale vysokou inteligencí, kterou často překvapí i zkušené chovatele a vědce. Podle odborníků lze u papoušků bez velké nadsázky použít oblíbené přirovnání, že jsou chytří jako opice. Nejinteligentnějším druhem papouška je podle nich horský papoušek nestor kea původem z Nového Zélandu, který je k vidění na v pátek zahájené třídenní výstavě exotického ptactva Exota Olomouc.

Virus HIV je starší, než se odhadovalo, zjistili čeští vědci

Praha - Čeští vědci zjistili, že je virus HIV starší, než se předpokládalo. Přestože byl virus objeven až v roce 1983 a nemoc AIDS se považuje za moderní onemocnění, původ virů podobných HIV sahá daleko do minulosti. Původní vědecké odhady byly 12 milionů let. Výzkumný tým z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR nově zjistil, že dosahuje až do doby před 60 miliony let. Informovala o tom Miroslava Kaňková z tiskového oddělení Akademie věd.

Na části Šumavy člověk nikdy nezasahoval, tvrdí vědci

Kvilda (Prachaticko) - Na ploše více než třetiny horských lesních smrčin na Šumavě podle vědců nikdy v historii člověk nezasahoval. Vyplývá to z výzkumu, na němž se podílí zástupci několika univerzit. Projekt je zaměřen na vývoj šumavského lesa a odumírání stromů. Vědci zkoumají několik desítek ploch v horských polohách v nadmořské výšce nad 1150 metrů, řekl Vojtěch Čada z České zemědělské univerzity v Praze.

Noc vědců zaměřili na bezpečnost

Slaný - Noc vědců přilákala i tentokrát stovky návštěvníků do slánského gymnázia. Škola se do celoevpropské akce zapojuje už šest roků a také letos si pro své návštěvníky připravila atraktivní program.

Nobelova cena za chemii udělena za vývoj miniaturních strojů

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd. Biologické molekulární stroje je obecně označení pro proteinové komplexy, které jsou zodpovědné za procesy probíhající v živých organismech. Nové poznatky mohou nalézt využití mimo jiné při vývoji nových materiálů, senzorů a systémů pro uchování energie.

Krym se podle vědců přibližuje k Rusku, za rok o tři milimetry

Moskva - Poloostrov Krym se díky pohybu tektonických desek přibližuje k Rusku. Na vědecké konferenci v Moskvě to dnes řekl šéf Ústavu aplikované astronomie Ruské akademie věd Alexandr Ipatov. Vědci z tohoto ústavu se podle něj problematikou zabývají od roku 2014, kdy Rusko poloostrov Krym anektovalo. Podle měření se Krym přibližuje rychlostí 2,9 milimetru za rok.

V liberecké iQLANDII to během Noci vědců pořádně vřelo

Liberec - Během Noci vědců se v libereckém science centru volili vítězové českého kola mezinárodní soutěže Science on Stage. Pedagogové vědních oborů, popularizátoři fyziky a lektoři science center, kteří se sjeli z celé republiky, předvedli před zraky více než devíti stovek návštěvníků svá experimentální představení.

Mladí přírodovědci z Břidličné zažili Noc vědců

Členové přírodovědného a chovatelského kroužku ze Studentského klubu Břidličná si nenechají ujít žádnou příležitost k rozšíření svých vědomostí a zážitků. Proto ani letos nemohli chybět na Noci vědců.

Začít pracovat před 10. hodinou vyvolává stres

Řím - Do úřadu nikdy před 10. hodinou. Nutit zaměstnance, aby chodili příliš časně do práce, vyvolává stres a únavu. Je třeba se trochu více vyspat a vstávat v klidu, píše italský deník La Repubblica.

Léčba cukrovky bez inzulínu? IKEM zkouší přeprogramovat buňky

Praha - Léčit cukrovku prvního typu bude zřejmě v budoucnu možné bez podávání inzulínu. Vědci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se věnují výzkumu mechanismu, kterým by bylo možné přeprogramovat buňky, které tvoří trávicí enzymy, na buňky produkující inzulín. Podle nich tato metoda dává pacientům šanci na úplné uzdravení. Informovala o tom mluvčí IKEM Veronika Velcová.

Ceny Akademie věd ČR získaly třeba výzkum fotosystému a imunity

Praha - Ceny Akademie věd ČR letos získaly výzkum fotosystému nebo evolučně staré formy imunity, která chrání rostliny a bezobratlé před viry. Uspěla také analýza složení vegetace v lesích a příčin změn biodiverzity. Premiérovou Cenu předsedy AV ČR a Nadačního fondu Neuron za popularizaci vědy pro pracovníky do 40 let získal Michal Švanda, který veřejnost seznamuje s novinkami v astronomii. Ocenění byla slavnostně předána dnes odpoledne.

Rekordní Noc vědců hostila univerzita

Hradec Králové - Rekordních 1800 návštěvníků využilo v pátek možnosti navštívit Univerzitu Hradec Králové, která je přilákala svým bohatým programem se šedesáti stanovišti k celoevropské akci univerzitních a výzkumných pracovišť Noc Vědců.

Řecký biolog: Platy v českém výzkumu mladé vědce neudrží

Praha – Pokud si Česko podle řeckého biologa neudrží mladé vědce, dopadne podobně jako Řecko, odkud v posledních letech „vědecké mozky" odcházejí, míní řecký biolog Michail Kotsyfakis. Pracovní podmínky v ČR jsou sice podle něj nyní lepší než v Řecku, ale platy českých vědců v základním výzkumu vůbec neodrážejí jejich mnohaleté vzdělání, a to i přesto, že věda je v ČR vážená profese, řekl v rozhovoru pro redakci.

OBRAZEM: Noc vědců poučila Pražany

Praha /FOTOGALERIE/ - Milovníci vědy si včera užili svůj koníček na ČVUT, Karlově univerzitě, VŠCHT nebo ve hvěz-dárně a planetáriu. Jaderná a fyzikálně inženýrská fakulta si připravila ukázku spoutané energie hvězd v pozemských podmínkách. Představila Tokamak Golem (na snímku), unikátní vzdělávací zařízení ke zvládnutí termojaderné fúze, který slouží pro studenty Česka i zahraničí.

Noc vědců nabídla zajímavé pokusy. Deník byl u toho

Olomouc – Setkání se skutečnými vědci i nepřeberné množství zajímavých pokusů si v pátek nenechali ujít návštěvníci Noci vědců Univerzity Palackého v Olomouci. Oblíbená akce, během níž lidé zjistili, co všechno se děje na univerzitní pudě po setmění, odhalila příchozím vědu v jejích netradičních podobách.