Ženeva – Nákaza virem zika v těhotenství je nejpravděpodobnější příčinou vrozených mozkových abnormalit včetně zakrnění mozku, známého jako mikrocefalie. Virus také nejspíš spouští vzácný Guillain-Barrého syndrom (GBS), který se projevuje obrnou svalstva. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), která tak potvrdila svá dřívější podezření.
České Budějovice - Třetí ročník Kabelkového veletrhu Deníku skončil. Prodejem kabelek, šátků a dětských knih, které jste do charitativní akce věnovali, získáváme téměř 230 tisíc korun na podporu talentovaných dětí. Děkujeme za vaši štědrost!
Bolzano – V italských Alpách se náhodou podařilo nalézt zřejmě nejstarší známou sněžnici na světě. Podle vědců pochází z mladší doby kamenné, informovala agentura APA.
New York - Zastánci konspiračních teorií, které zpochybňují okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 na Spojené státy, jsou obvykle označováni za bláznivé teoretiky. Nyní 15 let od tragédie čtveřice fyziků v respektovaném žurnálu Europhysics News Evropské fyzikální společnosti (EPS) zpochybnila oficiální výsledky vyšetřování pádu budov Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku. Vědci, kteří se věnovali pouze technickému rozboru zhroucení mrakodrapů a ne otázce terorismu, poukazují na to, že důkazy ukazují spíše na řízenou demolici než na pád vyvolaný nárazem letadel a následným požárem. Čtveřice také uvedla, že si je vědoma ožehavosti tématu, proto by jejich hypotéza měla být předmětem skutečného vědeckého a nestranného vyšetřování.
České Budějovice – Třetí ročník Kabelkového veletrhu Deníku skončil. Prodejem kabelek, šátků a dětských knih, které jste do charitativní akce věnovali, získáváme částku přes 230 tisíc korun na podporu talentovaných dětí. Děkujeme za vaši štědrost!
Brasília – Brazilští vědci vyvinuli vakcínu proti závislosti na kokainu, kterou nyní začali zkoušet na zvířatech. Informovala o tom agentura AFP. Cílem přípravku, který stimuluje produkci protilátek proti kokainu v imunitním systému, je snížit euforizující účinky drogy. V Brazílii je podle národního statistického úřadu čtyřikrát vyšší spotřeba kokainu, než je světový průměr.
Mnichov - Vliv jaderné havárie v ukrajinském Černobylu před třiceti lety na Šumavu a Bavorský les se rozhodli zkoumat vědci z Česka a Německa. Nad pohraniční hory se dnes vznesly policejní vrtulníky a měřily míru radioaktivní kontaminace. Pokračovat mají i ve středu, informovala dnes agentura DPA.
Olomouc – Životu a dílu jednoho z našich nejvýznamnějších vědců, Otto Wichterlemu, se věnuje výstava, kterou aktuálně nabízí Vědecká knihovna v Olomouci. Expozice zapůjčená z Muzea Prostějovska putovala Českými centry napříč Evropou, díky způsobu jejího zpracování má ambice oslovit širokou veřejnost, dospělé zájemce o vědu a techniku i děti.
Oslo - Globální oteplování narušuje životní procesy v oceánech od planktonu po velryby a může zvyšovat teplotu moří, i když se emise způsobující skleníkový efekt zastaví. K takovému závěru dospěla studie mezinárodního vědeckého týmu, která dnes byla zveřejněna v norské metropoli Oslu.
Paříž - Necelý měsíc před ukončením své mise objevila sonda Rosetta svůj robotický modul Philae, který přistál v listopadu 2014 na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Na svém webu o tom dnes informovala Evropská kosmická agentura (ESA), které sonda patří. Aparát Philae se po přistání ztratil Rosettě z dohledu a od loňského léta s ním vědci nemají spojení.
Kandidátem na Národní cenu vlády Česká hlava, která je nejvyšším českým vědeckým vyznamenáním, je expert na molekulární genetiku Jiří Forejt. Dvaasedmdesátiletý vědec provádí výzkum myší, který je využitelný pro lidskou genetiku. Na dnešním zasedání ho zvolila Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), řekl na dnešní tiskové konferenci vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Kandidáta musí ještě potvrdit vláda.
Praha - V Praze se sešlo více než tisíc zahraničních i českých vědců, aby prezentovali nejnovější poznatky o termojaderné fúzi. Pomocí tohoto procesu, který pohání i Slunce, by lidstvo mohlo v budoucnu získat neomezený zdroj energie. Mezinárodní symposium o technologiích pro jadernou fúzi „SOFT 2016" začalo v pondělí v pražském Kongresovém centru a potrvá do pátku. Představí i jeden z nejdražších výzkumných projektů na světě – tokamak ITER, který se buduje ve Francii. Podílejí se na něm i Češi.
Brno - Zloděj chce vykrást areál firmy. Přelézá plot, vyhýbá se kamerám. Přesto ho nakonec dopadne ostraha. Prozradila ho totiž novinka z Brna, hlídací systém využívající optický kabel.
Brno - Vědci se snaží ve čtyřletém projektu vyšlechtit linie pšenice, které umožní dále pěstovat odrůdy s lepší tolerancí především vůči suchu. Jednou z cest, kterou se vydali, je snaha zvětšit kořenový systém rostlin, díky kterému budou schopné více využít vodu a živiny v půdě. Řekl to Tomáš Středa z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity, která na projektu spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci a Výzkumným ústavem rostlinné výroby. Cílem projektu je přizpůsobit obilniny oteplujícímu se klimatu a častějším a delším obdobím sucha.
Brno /ROZHOVOR/ – Buňky v těle člověka se dokážou při nepříliš velkém poškození samy opravit. Jak funguje takový systém, začal po studiích zkoumat brněnský vědec Tomáš Otevřel. Díky svému výzkumu se na konci osmdesátých let dostal do Spojených států amerických, kde léta působil na významných univerzitách a v biotechnologickém průmyslu. Nyní opět pracuje v Brně, nově na pozici vědeckého ředitele biotechnologické společnosti PrimeCell Therapeutics zaměřené na buněčné terapie, regenerativní medicínu a tkáňové inženýrství. „Věda stále ještě ani zdaleka nezná buňky lidského těla a jeho imunitní systém, ale do budoucna mají buněčné terapie a regenerativní medicína velký potenciál," říká Otevřel.
Ženeva, Singapur - Virus zika se dál šíří a postupuje do dalších zemí, vědci jej prozatím zcela nepochopili, takže zůstává celosvětovou zdravotní hrozbou. Oznámil to dnes krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO), který kvůli viru prodloužil celosvětový stav nouze. Dalších 38 nových případů nákazy virem zika oznámil Singapur, uvedla dnes agentura Reuters.
Liberec - Nový přístroj, který pomáhá odhalit příčiny bolestí svalů, sestrojili vědci Technické univerzity v Liberci. Pracovníci tamního centra sportovní medicíny na něm pracovali 15 let.
Miami (USA) - Ve Spojených státech byla vůbec poprvé prokázána přítomnost viru zika u místních komárů. Vědci jej objevili u několika skupin tohoto hmyzu v Miami na Floridě, odkud bylo v minulých týdnech hlášeno několik desítek lidí nakažených tímto virem. Podle expertů je částečně na vině pěstování exotických bromélií, uvedla agentura AP.
Praha - Až na severní pól. Tak se jmenuje pozoruhodný animovaný snímek z dánsko-francouzské koprodukce, který se představil v květnu na Anifilmu v Třeboni a teď míří do našich kin.
Liberecký kraj - Zmapovat historii a příběhy známých míst, jako jsou Bukovec, Olivetská hora, Ještěd nebo Žalý, se rozhodl mladý vědec Daniel Vrbík z Technické univerzity v Liberci.
Praha – Na nových lécích na obezitu, cukrovku či rakovinu pracují vědci Ústavu organické chemie a biochemie, jehož ředitelem byl objevitel antivirotik používaných při léčbě HIV/AIDS, žloutenky B či oparů Antonín Holý. K jeho nedožitým osmdesátým narozeninám pořádá ústav 5. září konferenci medicinální chemie, na níž budou přednášet významní vědci z Evropy i USA.
Liberecký kraj - Zmapovat historii a příběhy známých míst, jako jsou Bukovec, Olivetská hora, Ještěd nebo Žalý, se rozhodl mladý vědec Daniel Vrbík z Technické univerzity v Liberci.
Praha – Na růst počtu sebevražd má větší vliv podnebí než ekonomická krize, zjistili vědci v mezinárodní studii sledující 29 zemí. Výsledky poskytl spoluautor a ředitel Národního ústavu duševního zdraví profesor Cyril Höschl. Studie podle něho vyvrátila názor, že sebevražednost je úzce provázána s ekonomickou krizí a že v jejím důsledku sebevražd přibylo.
Také naši předkové umírali na nádory: rakovina není chorobou současné doby, existovala zde vždy, i když se faktory podílející se na jejím vzniku časem měnily. V jižní Africe byly na lidském kosterním ostatku starém 1,7 milionu let objeveny stopy po rakovinných buňkách, píše italský deník Corriere della Sera.
Praha - Na nových lécích na obezitu, cukrovku či rakovinu pracují vědci Ústavu organické chemie a biochemie, jehož ředitelem byl objevitel antivirotik používaných při léčbě HIV/AIDS, žloutenky B či oparů Antonín Holý. K jeho nedožitým osmdesátým narozeninám pořádá ústav 5. září konferenci medicinální chemie, na níž budou přednášet významní vědci z Evropy i USA.
Austin (USA) - Známá samice australopitéka Lucy, která žila zhruba před 3,2 milionem let, zahynula zřejmě po pádu ze stromu. Ve studii zveřejněné v aktuálním odborném magazínu Nature to tvrdí tým vědce Johna Kappelmana z Texaské univerzity v Austinu. Řada vědců ale s novým výkladem nesouhlasí, a to včetně jednoho z objevitelů kostry Donalda Johansona, poznamenala agentura AP.
Nový přístroj, který pomáhá odhalit příčiny bolestí svalů, sestrojili vědci Technické univerzity v Liberci. Pracovníci tamního centra sportovní medicíny na něm pracovali 15 let. Nový diagnostický přístroj nazvaný myotonometr by měl pomoci fyzioterapeutům a rehabilitačním lékařům objektivně zhodnotit svalové napětí pacientů, umožní sledovat vývoj nemoci i efektivnost zvolené léčby. Sdělila to mluvčí technické univerzity Jaroslava Kočárková.
Honolulu (USA) - Na Havajských ostrovech skončil v neděli druhý nejdelší simulovaný pobyt na Marsu. Šest vědců rok zkoumalo v izolované stanici na nejvyšší havajské hoře Mauna Loa podmínky výpravy na rudou planetu. Informovala o tom agentura AP.
Benátky nad Jizerou - Žábronožky letní jsou novými obyvateli rezervace v Benátkách nad Jizerou, kde žijí společně se zubry. Vědci je objevili teprve nedávno.
Jižní Čechy – Na rozsáhlý hydrobiologický průzkum lipenské přehrady se chystají vědci z Biologického centra Akademie věd ČR ve spolupráci s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu.
Benátky nad Jizerou - Žábronožky letní jsou novými obyvateli rezervace v Benátkách nad Jizerou, kde žijí společně se zubry. Vědci je objevili teprve nedávno.
/POZVÁNKA/ Člověk mezi uměním a vědou. To je téma letošního již 59. ročníku multižánrového festivalu Bezručova Opava, který začíná 1. září v kostele sv. Václava.
Mnichov/Praha - Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které by tedy mohla být tekutá voda. Oznámila to dnes Evropská jižní observatoř (ESO), jejíž dalekohledy, mimo jiných zařízení, vědci při objevu použili. O události podrobně informuje prestižní vědecký časopis Nature.
Brno – Přečíst si vzácné spisy zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela budou moct lidé již za pár měsíců na internetu. Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity je totiž hodlá zdigitalizovat a následně uveřejnit v databázi Biodiversity Heritage Library. Tam si je zájemci budou moct zdarma přečíst.
Milovice - Vzácný druh korýšů se objevil v kalužích po nedávných deštích v prostoru, kde se pasou velcí kopytníci. Vědci tak mají opravdu unikátní úlovek!
Londýn - Donald Trump si do do psychopatických rysů nic nezadá s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem či římským císařem Neronem. Tvrdí to studie vědců z britské Oxfordské univerzity, která srovnávala hodnoty psychopatických rysů osobnosti dvojice amerických prezidentských kandidátů Trumpa a Hillary Clintonové s významnými politickými osobnostmi minulosti. Newyorský magnát svou sokyni výrazně předčil.
Chicago – Skip Kincaid má obtížný úkol: musí porazit téměř všechny jasany ve městě. Napadl je totiž zcela nepatrný asijský hmyz, který už na severoamerickém kontinentu zlikvidoval miliony stromů, píše agentura AFP. Tento brouček, který není větší než centimová mince, se zaměřil na jasany, velmi rozšířené na Středozápadě, kde dokážou odolávat krutým zimám.
Řím – Alzheimerova choroba má dvě tváře: na jedné straně ničí paměť, na druhé ale rozvíjí kreativitu. Potvrzuje to australská studie, která ukázala, že oblasti mozku spojené s uměleckou tvořivostí nemoc šetří. A dokonce v některých případech fungují tyto oblasti ještě lépe, jako by vyvažovaly ztrátu schopnosti vzpomínat a vyjadřovat se. Plodem tohoto mechanismu může být například Bolero francouzského skladatele Maurice Ravela, napsal italský list La Repubblica.
Pouhých 15 procent studentů zdravotnických škol zvažuje práci s psychicky nemocnými pacienty. Právě nedostatek pracovníků brání rozjezdu psychiatrické reformy.
Würzburg - Pláč miminek zní podle toho, z jaké země pocházejí, zjistili němečtí vědci. Výzkumníci z univerzity v německém Würzburgu zkoumali pláč německých, čínských a kamerunských novorozenců a dospěli k závěru, že děti z různých zemí pláčou jinak. Ze dvou provedených studií vyvozují, že děti se začínají učit mateřský jazyk bezprostředně po narození.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - V oblasti Papuy-Nové Guineje se pohybuje několik českých vědců. Vedle biologů z Jihočeské univerzity také dva členové severočeské pobočky České geografické společnosti, kulturní antropolog Martin Soukup z UP v Olomouci a kulturní geograf a kartograf Jan D. Bláha z ústecké univerzity.
Severní Čechy /ROZHOVOR/ - V oblasti Papuy-Nové Guineje se pohybuje několik českých vědců. Vedle biologů z Jihočeské univerzity také dva členové severočeské pobočky České geografické společnosti, kulturní antropolog Martin Soukup z UP v Olomouci a kulturní geograf a kartograf Jan D. Bláha z ústecké univerzity.