New York – Ozonová díra nad Antarktidou se po letech zvětšování zřejmě začíná zacelovat. Vyplývá to z výzkumu týmu přední odbornice na tuto problematiku Susan Solomonové, podle kterého byla díra loni v září oproti roku 2000 menší o čtyři miliony kilometrů čtverečních, což je kupříkladu více než rozloha Indie.
Olomouc - Novou účinnou metodu pro snadné a spolehlivé odhalení padělaných lihovin, parfémů či kosmetiky vyvinuli vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci.
Brno /FOTOGALERIE/ – Podobizna slavného českého elektrotechnika Josefa Sumce se ve středu dočkala znovuodhalení. Přibližnou kopii původní plastiky, která byla před pěti lety ukradena, již mohou lidé vidět před rektorátem Vysokého učení technického v brněnské Antonínské ulici.
Plzeň – Už potřetí v úterý Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni udělovala Cenu Františka Křižíka za celoživotní přínos v oboru elektrotechniky.
Praha - První kulturní festival, který se koná v lůžkovém vlaku a projíždí Evropou Europe Endless Express, dorazí 1. července v dopoledních hodinách na pražské Hlavní nádraží. Vlak vyjede 30. června z Amsterdamu v poslední den nizozemského předsednictví v Radě Evropské unie a symbolicky jej předá 1. července v Bratislavě. Součástí akce je program účastníků v pražském Divadle Archa. V pondělí o tom za pořadatele informovala Pavlína Svatoňová.
Řím - Stres může mít své kladné stránky. Je to útěcha pro ty, kdo mají příliš mnoho povinností a málo volného času. Podle studie Texaské univerzity, která zahrnovala přes 300 účastníků, mají ti, kdo jsou zatíženi příliš mnoha úkoly, větší pravděpodobnost, že se jejich mozek udrží ve zdravém stavu. Mají jasnější mysl, lépe si vybavují vzpomínky a s postupujícím věkem tyto schopnosti přetrvávají, napsal italský deník La Repubblica.
Peking - Čínská metropole Peking se každoročně propadne o 11 centimetrů. Vyplývá to ze satelitní studie, o níž informoval deník The Guardian. Podle vědců, kteří se na výzkumu podíleli, je pokles zaviněn odčerpáváním spodní vody. Ohrožena je infrastruktura, například železnice.
Brno – Až příliš mnoho vzácných stromů chybí mezi ohroženými druhy uvedenými v příslušné vyhlášce z roku 1992. Výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně to chtějí změnit. Kromě úpravy vyhlášky plánují vytvořit Červenou knihu dřevin České republiky, která zatím ve větším rozsahu neexistuje.
Řím - Proč pláčeme? Je prokázáno, že ženy pláčou více než muži a že větší sklony k pláči se projevují v bohatých zemích. Jsou hypotézy, že testosteron může mít roli v projevování emocí. Pravdou však je, že pláč zůstává velkou záhadou, píše italský deník Corriere della Sera.
Brno - Život nemocných s oslabenou imunitou denně ohrožují infekce vyvolané kvasinkami a plísněmi. Nejen včasné zachycení, ale také správné a rychlé určení druhu nákazy, přitom hraje klíčovou roli v úspěšnosti léčby. Vědci z brněnské fakultní nemocnice ve spolupráci s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity vyvinuli a otestovali novou metodu, s níž identifikují druh patogenu už do tří hodin.
Brno - Život nemocných s oslabenou imunitou denně ohrožují infekce vyvolané kvasinkami a plísněmi. Nejen včasné zachycení, ale také správné a rychlé určení druhu nákazy, přitom hraje klíčovou roli v úspěšnosti léčby. Vědci z brněnské fakultní nemocnice ve spolupráci s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity vyvinuli a otestovali novou metodu, s níž lékaři určí způsob léčby do tří hodin.
Ptení – Nespočet úkolů čekal ve středu dopoledne na školáky ve Ptení. Už potřetí se totiž zúčastnili Olympijského víceboje a stali se v něm i díky povedenému školnímu videu finalistou. Za odměnu si tak právě ve středu mohli užít spoustu aktivit a sportovně laděných úkolů.
Londýn - Medvědice se naučily využívat blízkosti lidí k ochraně svých mláďat před nevyzpytatelnými medvědími samci, konstatovali evropští vědci při zkoumání chování těchto zvířat ve Skandinávii. Poukázali tak na zvyk mnoha savců vraždit cizí mláďata, aby mohli využít samic ke zplození vlastních potomků.
Hradec Králové - Cenu rektora Univerzity Hradec Králové Josefa Hynka za nejlepší práci v oboru matematika a statistika s názvem „Basilejský problém" získal Alexandr Jankov z Ostravy.
Praha - V noci na úterý, konkrétně 34 minut po půlnoci začne astronomické léto. Slunce v uvedený okamžik vstoupí do znamení Raka a na severní polokouli nastane letní slunovrat. Na své pomyslné dráze Slunce dosáhne nejsevernějšího bodu a začne se vracet k rovníku. Bude proto nejdelší den v roce, zatímco noc bude nejkratší.
Madrid – Každý rok se dostane do světových oceánů zhruba osm milionů tun plastů. Podle některých studií tak bude v roce 2050 v oceánech více tun plastů, než kolik tam bude tun ryb. Vědci, vynálezci i někteří politici se proto snaží tuto ekologickou katastrofu zabrzdit. Jako třeba jeden mladík z Nizozemska, který na svůj projekt dokázal od lidí z celého světa vybrat peníze a nyní pracuje na technologii nutné k realizaci záměru.
Dnes již bývalá studentka ostravského Gymnázia Hladnov Marie Janovská patří k nenápadným a skromným, a přesto koná velké věci. Oslovila onkology napříč republikou se svým nápadem při léčbě rakoviny.
Praha - Češi si podle astrofyzika Jiřího Grygara neuvědomují, co ještě mohou vytěžit ze svého členství v Evropské unii a co již získali. EU je podle něj pro Českou republiku daleko důležitější než pro Velkou Británii, ačkoliv případného odchodu z evropského společenství mohou později Britové litovat, řekl dnes Grygar. Pokud by se Česko rozhodlo odejít z EU, byla by to jeho národní sebevražda a národ by vyhynul, myslí si. Podobné prohlášení napsal nedávno i pro server reflex.cz. Od té doby prý dostává spoustu nenávistných emailů.
Praha - Češi si podle astrofyzika Jiřího Grygara neuvědomují, co ještě mohou vytěžit ze svého členství v Evropské unii a co již získali. EU je podle něj pro Českou republiku daleko důležitější než pro Velkou Británii, ačkoliv případného odchodu z evropského společenství mohou později Britové litovat, řekl dnes Grygar. Pokud by se Česko rozhodlo odejít z EU, byla by to jeho národní sebevražda a národ by vyhynul, myslí si. Podobné prohlášení napsal nedávno i pro server reflex.cz. Od té doby prý dostává spoustu nenávistných emailů.
Brno - Stopu českých vědců a vývojářů z Brna bude mít letošní 84. ročník slavného automobilového závodu 24 hodin Le Mans, který se uskuteční už o víkendu. Turbodmychadla řady značek testovali a vyvíjeli vědci z brněnské pobočky firmy Honeywell. Konkrétně jde o Audi, Porsche nebo Toyotu.
Brno - Skupinu látek s vysokým účinkem proti klíšťové encefalitidě a viru zika objevil výzkumný tým vědců brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství a českobudějovického Biologického centra Akademie věd. O úspěchu informoval Brněnský deník Rovnost vedoucí laboratoře výzkumného týmu Daniel Růžek.
Liberec/Žitava - Prozkoumat zhruba čtyřicítku pramenů v Jizerských a Lužických horách chtějí mladí vědci z univerzit v Liberci a Žitavě. Studie může pomoci třeba i obcím ohroženým těžbou v polském Turówě.
Brno /ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI/ – Nad střechou stavební fakulty ční spousta antén a kotoučů. Nahoře se točí větroměry. Každých patnáct minut jedna z nejstarších meteostanic v zemi vysílá Brňanům informace o slunečním záření, rychlosti větru či množství srážek. O tom, jak slouží pracoviště studentům i vědcům, vypráví další díl seriálu Za zavřenými dveřmi.
České Budějovice - Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství objevili skupinu látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Jde o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné. Tým vědců spolupracuje s pracovníky Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v Praze, kteří objevené molekuly upravují do podoby proléčiv. Informovala o tom referentka publicity českobudějovického biologického centra Daniela Procházková.
New York - Vědcům se znovu podařilo zachytit takzvané gravitační vlny, jejichž existenci před téměř sto lety v rámci své všeobecné teorie relativity předpověděl Albert Einstein. Na tiskové konferenci ve Washingtonu tým astronomů ve středu oznámil, že po prvním zachycení loni v září se podařilo zaznamenat nové gravitační vlnění. To potvrzuje, že první signál nebyl náhodný.
Sydney - Australští vědci tvrdí, že se jim podařilo uvařit "nejstarší pivo na světě", na které použili 220 let staré kvasnice zachráněné z lodi, jež se potopila s 265 hektolitry alkoholu na palubě. Loď Sydney Cove plula v únoru 1797 z indické Kalkaty do Sydney, když se jí v trupu vytvořila trhlina. Loď najela na mělčinu u ostrůvku Preservation v Bassově průlivu nedaleko Tasmánie.
Reykjavík – Jak zmírnit globální oteplování? Stačí přeměnit nebezpečný skleníkový plyn oxid uhličitý (CO2) na vápenec. Výzkumníci na Islandu provedli experiment Carbfix, ve kterém do vulkanické skály pod zemí pumpovali vodu a oxid uhličitý.
Ostrava – Dnes již bývalá studentka ostravského Gymnázia Hladnov Marie Janovská patří k nenápadným a skromným, a přesto koná velké věci. Mladá vědkyně oslovila onkologické lékaře napříč republikou se svým nápadem při léčbě rakoviny.
Praha – Spolek Fórum Věda žije! dnes spustil vlastní databázi výsledků výzkumu, aby nahradil nefungující vládní informační systém. Neoficiální veřejná databáze výsledků výsledků RIF! (Rejstřík informací Fóra Věda žije!), kterou spolek vytvořil, obsahuje podle autorů podstatnou část informací obsažených v aktuálně nedostupné vládní databázi. Informaci dnes zveřejnili zástupci Fóra na internetu.
Brusel - Vesmírná sonda Rosetta objevila na kometě ingredience nutné pro vznik života. Kometa Čurjumov-Gerasimenko odvrhla při průletu kolem Slunce do vesmíru glycin a fosfor, což jsou látky, které můžeme najít i v lidském těle.
Olomouc - /ROZHOVOR/ Klíště obecné je přenašečem řady závažných onemocnění. Nejznámějšími jsou klíšťová encefalitida a lymská borrelióza. Zatímco proti prvnímu existuje efektivní ochrana v podobě očkování, na druhou nákazu hledají vědci po celém světě účinnou vakcínu několik desítek let. Poptávka po očkovací látce je přitom obrovská a každým rokem narůstá – spolu s počtem pacientů, z nichž mnohé sužují trvalé následky.
Londýn - Skupina elitních britských vědců podpořila setrvání země v Evropské unii, neboť případný odchod by podle nich poškodil budoucnost vědeckého výzkumu v zemi. Uvedla to dnes skupina nositelů Nobelových cen v otevřeném dopise otištěném v deníku The Daily Telegraph. Podle bookmakerů se snižují šance to, že v referendu 23. června zvítězí zastánci setrvání země v EU.
Praha - Ve věku 88 let zemřel v noci ze čtvrtka na pátek jeden z nejvýznamnějších představitelů české anatomie a autor nejpoužívanější učebnice anatomie v zemi Radomír Čihák. Novinářům to v sobotu řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Vědec, lékař a pedagog celý život působil v Anatomickém ústavu Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Ammán – V jordánské starobylé Petře se podařilo při vyhodnocování satelitních snímků objevit plošinu, používanou zřejmě při obřadech. Je zakrytá pískem, ale snímky s vysokým rozlišením pořízené také bezpilotními letadly prozrazují, že dlážděnou plochu z jedné strany lemovalo sloupořadí a z východní strany na ni vedlo gigantické schodiště. O nálezu informovala organizace American Schools of Oriental Research.
Řím - Způsob stravování, tabák a alkohol působí na genetické informace předávané spermiemi. Svůj vliv tu má také věk budoucího otce. V Evropě jsme na vrcholu pomyslného žebříčku: průměrný věk mužů, kteří mají první dítě, je 35,2 roku, píše italský deník La Repubblica.
Praha - Již podeváté ve středu přijel do Prahy populární americký spisovatel Robert Fulghum, který 9. června v Prostějově a Olomouci zahájí turné Listování. V rámci tohoto projektu uvede na jeviště v 39 městech s Lukášem Hejlíkem hru Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ve které si sám zahraje. Poté plánuje diskuse s diváky.
Koncem roku vyrazí Pavel Kapler už posedmé na čtvrtletní misi do Antarktidy. Je totiž správcem české vědecké stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, kterou vlastní a za podpory ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy provozuje Masarykova univerzita.
Ústí nad Labem - Dětské Café Nobel a Tajemství pyramid. Tak ústecká univerzita nazvala úterní „přátelské setkání s vědou" Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe.
Paříž – Není úspěch erotického románu Padesát odstínů šedi nakonec jen odrazem fantazií, které jsou mezi lidmi značně rozšířené? Ukazuje na to kanadská studie, která byla zveřejněna na serveru Journal of Sexual Medicine a opírá se o svědectví 799 mužů a 717 žen dotazovaných na internetu. Upřesněme však nejprve, že většina sexuologů jasně rozlišuje mezi tím, co se odehrává ve fantazii, a aktem samotným.
Nedostatek lidských orgánů k transplantacím se rozhodli vyřešit američtí vědci tím, že je vypěstují v tělech prasat. Tým z Kalifornské univerzity vpravil lidskou DNA do prasečích embryí, v nichž má tento postup vytvořit lidské orgány. Podle stanice BBC nyní výzkumníci zkoušejí, zdali se jim podaří v prasečím zárodku vytvořit lidskou slinivku. Podobné pokusy však vyvolávají i kritické reakce kvůli obavě z možného genetického ovlivnění mozku zvířat.
Prokletím našeho století je nedostatek spánku. Ve Francii podle výzkumu Národního ústavu pro spánek a bdělost 73 procent lidí uvádí, že se budí nejméně jednou za noc. Přes den je ospalých 25 procent lidí a zhruba třetina trpí poruchami spánku. Americká mediální podnikatelka a zakladatelka internetových novin Huffington Post Arianna Huffingtonová ve svém posledním blogu píše: „Když zadáte na Googlu slova ‚proč jsem…', tak první, co se vám ukáže, je ‚proč jsem unavený?'"
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Mladí vědci z řad dětí i studentů středních škol představili veřejnosti své výzkumy a výsledky svého bádání na téma příroda, voda, ovzduší, energie a další. To vše na sobotním badatelském jarmarku, která proběhl na Masarykově náměstí ve Fryštátě.
Káhira - Dýka nalezená v sarkofágu faraona Tutanchamona je vyrobená z železa původem z meteoritu, který dopadl na Zem. Ve své studii to uvedli egyptští a italští vědci, kteří 3300 let starou zbraň se zlatou střenkou nedávno zkoumali. Dýku našel u mumie egyptského panovníka v roce 1925 archeolog Howard Carter.