Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Dálnice D1 do Polska je opět v obou směrech průjezdná

Bohumín – Dálnice D1 vedoucí u Bohumína na Karvinsku přes česko-polskou hranici je opět v obou směrech průjezdná, sdělilo Národní dopravní informační centrum. Dálnice byla dnes uzavřena od 08:20 kvůli cvičení záchranářů a řidiči museli jezdit po objízdných trasách.

Nadprůměrná vláha na jižní Moravě nahrává pěstování řepky i ovoce

Jižní Morava - Vypadá to letos nadějně, radují se jihomoravští zemědělci. Podle projektu Intersucho, který vedou vědci Mendelovy univerzity v Brně a společnost CzechGlobe, mají jihomoravské půdy nadprůměrné množství vláhy. Pokud nečekají Moravu extrémní výkyvy počasí, bude se podle pěstitelů dobře dařit řepce či obilninám.

Včely přežily. Zimní vymírání je letos nepostihlo

Praha /INFOGRAFIKA/ – Na včelaře se usmálo štěstí, respektive jsou na své svěřence opatrnější. Podle předběžných zpráv se letošní zimu neopakoval hromadný úhyn, jaký zaznamenali loni. Ale ani minulý rok nebyl pro ně nakonec úplně marný. Jejich včely totiž vyprodukovaly nejvíce medu za posledních několik let. Na druhou stranu by spotřebitelé neměli mít příliš velká očekávání. Med zřejmě nezlevní.

Smutek a stres může vést k vážným poruchám srdce

Řím – Ztráta nám drahé osoby, je-li ještě navíc nečekaná, může skutečně zlomit naše srdce. A to doslova, protože v prvních 12 měsících po úmrtí se pravděpodobnost, že budeme trpět atriální fibrilací, nejběžnější poruchou srdečního rytmu, která ve 25 procentech případů vede ke mozkové příhodě, zvyšuje až o 41 procent. Největší riziko hrozí mezi osmým a 14. dnem následujícím po úmrtí blízké osoby, s postupem času pozvolna klesá. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.

Dinosauři vymírali dávno před dopadem meteoritu, tvrdí vědci

Londýn - Dinosauři začali vymírat už dávno předtím, než před 66 miliony let na Zemi dopadl velký meteorit. Ve své studii uveřejněné v prestižním časopisu americké akademie věd Proceedings to napsali britští vědci z univerzity v Readingu. Dinosauři podle paleontologů neměli schopnost dostatečně rychle nahrazovat vymírající druhy novými, a proto se nedokázali vypořádat ani s katastrofou způsobenou vesmírným tělesem.

Na vědeckou olympiádu jedou i Východočeši

Východní Čechy - Asi 1700 mladých vědců ze 75 zemí světa bude mít v květnu „olympiádu" v americkém Phoenixu. Uskuteční se zde finále outěže Intel ISEF 2016, na jejímž začátku je asi sedm milionů studentů v národních soutěžích.

Co s obrovským množstvím vysmaženého oleje? Čínský odpad stráví bakterie z Brna

Brno, Čína - Pomohou Číně zbavit se problému s nerozložitelnými plasty a obrovským množstvím vysmaženého oleje. Vědci z Brna do nejlidnatější země světa posílají svůj nápad, ve kterém bakterie pozřou fritovací olej například z hranolek, stráví ho a přemění ho na neškodný plast, který se narozdíl od syntetického samovolně rozloží na vodu a oxid uhličitý.

Opravy observatoře měření neomezují

Košetice – Současná rekonstrukce observatoře Českého hydrometeorologického ústavu Košetice, která zásadně promění a zmodernizuje celý areál, její provoz nijak neomezuje.

Vědci z Telče jsou autory evropského patentu

Telč (Jihlavsko) - Vědci z Centra excelence Telč jsou autory evropského patentu na víceosé zařízení pro provádění rentgenových měření a počítačové tomografie. Zařízení se používá zejména k výzkumu vnitřní struktury historických předmětů i různých materiálů a jejich kombinací. Oblast využití je však mnohem širší, sdělil ČTK v tiskové zprávě ředitel telčského centra Jakub Novotný.

Experti: Biblické texty mohly vzniknout dříve, než se tvrdí

Jeruzalém – Izraelští matematici a archeologové tvrdí, že nalezli nové důkazy naznačující, že klíčové biblické texty vznikly dříve, než se dosud vědci domnívali. Odborníci z univerzity v Tel Avivu odhalili v pondělí výsledky svého zkoumání v americkém vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Nové plemeno kapra. Jihočeští vědci ho šlechtili 17 let

Vodňany – Vědci z Jihočeské univerzity vyšlechtili nové plemeno kapra. Amurský lysec je odolný proti nemocem, především vůči vysoce infekčnímu a smrtelnému onemocnění způsobenému koi herpes virem (KHV). „Šlechtili jsme ho více než sedmnáct let," říká Otomar Linhart, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod. Nové rybí plemeno nyní míří do prodeje. V případě jihočeských vědců se však nejedná o první unikátní kapry, kteří vzešli z jejich líhně.

Porotcům se nejvíce líbila Abstraktní žvýkačka

Nové Strašecí - Celkem devět souborů se letos představilo na divadelní přehlídce Setkání ve Strašecí, postupové přehlídce studentského a mladého divadla na celostátní přehlídku Mladá scéna v Ústí nad Orlicí a na přehlídku mladého divadla experimentujícího Šrámkův Písek.

Rusko potvrdilo neuvěřitelnou pravdu: Ano, všichni hokejisté brali meldonium

Moskva - Rusové potvrdili, že vyměnili tým pro mistrovství světa hokejistů do 18 let z obavy, že by hráči mohli mít pozitivní test na meldonium. Podle dnešního prohlášení národní hokejové federace tuto látku svěřenci trenéra Vitalije Prochorova užívali do loňského podzimu, kdy ještě nebyla na seznamu zakázaných látek.

Univerzita Karlova oslavila 668. výročí od svého založení

Praha /FOTOGALERIE/ - Předání cen i vzpomínka na Karla IV. Letos poněkud ve stínu 700. výročí narození svého zakladatele, oslavila Univerzita Karlova vlastní výročí. Od jejího vzniku uběhlo přesně 668 let. Ve Velké aule historické budovy Karolina převzali vědci a studenti z UK Cenu Miloslava Petruska a Cenu Bedřicha Hrozného.

Civilizace vznikly díky strachu z bohů, zjistili brněnští vědci

Brno – Jak vznikaly lidské civilizace a kdo je utvářel? Na tyto otázky odpověděl výzkum šestice vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Výsledky jejich snažení nedávno zveřejnil jeden z nejprestižnějších vědeckých světových časopisů Nature. Sledovali chování lidí vyznávajících různá náboženství. Výzkum ukazuje, že bez strachu z Boha, který trestá zlé činy, by lidstvo nemohlo fungovat v podobě dnešních států a měst.

Vědci našli obří černou díru velkou jako 17 miliard Sluncí

Washington - Američtí astronomové nalezli na odlehlém místě vesmíru jeden z největších kosmických objektů. O nálezu informoval ve svém posledním vydání časopis Nature. Gigantická černá díra má objem 17 miliard Sluncí a je jen o málo menší, než zatím největší zjištěná černá díra s objemem 21 miliard Sluncí.

Středy doktora Středy: Jaká je naše ideální váha?

Východní Čechy - Nyní na jaře, těsně před tzv. plavkovou sezonou, na nás z časopisů vykukují články o hubnutí, detoxikaci a zdravém životním stylu. Tím vším bychom se měli zabývat pro dosažení dokonalé postavy a ideální hmotnosti. Jaká by ideální váha měla být? A je opravdu žádoucí mít dokonalé míry:

Středy doktora Středy: Jaká je naše ideální váha?

Východní Čechy - Nyní na jaře, těsně před tzv. plavkovou sezonou, na nás z časopisů vykukují články o hubnutí, detoxikaci a zdravém životním stylu. Tím vším bychom se měli zabývat pro dosažení dokonalé postavy a ideální hmotnosti. Jaká by ideální váha měla být? A je opravdu žádoucí mít dokonalé míry:

Středy doktora Středy: Jaká je naše ideální váha?

Východní Čechy – Nyní na jaře, těsně před tzv. plavkovou sezonou, na nás z časopisů vykukují články o hubnutí, detoxikaci a zdravém životním stylu. Tím vším bychom se měli zabývat pro dosažení dokonalé postavy a ideální hmotnosti. Jaká by ideální váha měla být? A je opravdu žádoucí mít dokonalé míry?

Věda v šesti minutách. Science Slam poučí i zabaví diváky

Brno – Vědecké bádaní srozumitelně a zábavně. To je cíl už šestého pokračování brněnské akce Science Slam, na které mladí vědci v šesti minutách představí své výzkumy. A to bez dataprojektoru s prezentací, povoleny mají jenom rekvizity. Akce začne ve středu večer od sedmi hodin v Kabinetu múz v Sukově ulici. „V minulých letech jsme naplnili kapacitu, tedy přibližně sto dvacet míst. Nyní očekáváme stejný zájem," uvedla vedoucí organizačního týmu Lenka Jaskowiecová.

Nejlepší student: Oceníme nejlepší středoškoláky a jejich školy

Východní Čechy - Letošní ročník soutěže „Nejlepší student" zahajuje, nominace jsou otevřeny od 1. 4. do 27. 5. 2016. Nejlepší student je vyhlašován od roku 2011. Tři nejlepší studenti pravidelně získají odměnu 5.000 Kč a nejlepší finalista vybojuje 10.000 Kč pro svou školu. Záštitu nad soutěží nově přijalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Byli prehistoričtí psi z ruské tundry domestikovaní?

Moskva - Lovce mamutích klů přitahovaly do této odlehlé oblasti ruské tundry nálezy starých kosterních pozůstatků. Ale místo toho objevili čenich vyčnívající z permafrostu, věčně zmrzlé půdy, který tu na ně čekal z poslední doby ledové, píše agentura AFP.

Zadržet vodu. Jsou lepší přehrady, či louky?

Praha /INFOGRAFIKA/ – Občas prší, takže
v pohodě, mohl by si leckdo říct. Tak jednoduché to není. 
I přes občasné deště není půda na některých místech stále dostatečně zavlažena a podle posledních údajů portálu Intersucho, který stav půdy na našem území monitoruje, se situace naopak mírně zhoršuje. Nicméně nikdo ještě nedokáže předpovědět, jestli se 
v příštích měsících do Česka vrátí sucho podobné tomu loňskému. V poslední době se ale o takových možnostech mluví stále častěji.

Vědci Heyrovský a Mach po letech znovu ožili

Zlín - Ernst Mach (nejvýznamnější osobnost vědy druhé poloviny 19. století) a Jaroslav Heyrovský (český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959) se včera společně sešli v prostorách zlínské univerzity, fakulty technologické.

Vědci budou znovu skenovat hrobku faraona Tutanchamona

Luxor – Vědci zkoumající hrobku faraona Tutanchamona v Luxoru se rozhodli podniknout další skenování památky, než přistoupí k fyzickému otevření dosud neznámých prostor hrobky, kde by se snad mohl nacházet dosud nenalezený hrob egyptské královny Nefertiti. Oznámil to dnes před novináři egyptský ministr pro památky Chálid Ananí.

Počet obézních ve světě od roku 1975 vzrostl na šestinásobek

Počet obézních lidí za posledních 40 let ve světě prudce vzrostl – ze zhruba 105 milionů v roce 1975 se do roku 2014 vyšplhal na 641 milionů. Vyplynulo to z mezinárodního výzkumu globálních trendů ve vývoji indexu tělesné hmotnosti (BMI). Studie zkoumala téměř 20 milionů dospělých ze 186 zemí světa a její výsledky zveřejnil odborný časopis The Lancet.

Roboti konkurují spisovatelům, píší povídky i romány

Tokio – Před desetiletími začali pracovat u výrobních linek, pak se vyvinuli v šachové mistry a převzali kontrolu nad auty bez řidiče. A nyní roboti navržení japonskými vědci pronikají dokonce i do oblasti kultury – a píšou povídky i romány. Příběh částečně sepsaný programem umělé inteligence před časem prošel prvním kolem japonské literární ceny. A i když si neodnesl literární ocenění Hošiho Šiničiho, porotci příběh pochválili, byť postavy jim připadaly charakterově ploché.

Duchovní otec Vinnetoua, Karl May, zemřel zřejmě na pomalou otravu kovy

Radebeul – Chronická otrava těžkými kovy byla zřejmě příčinou smrti německého spisovatele dobrodružných románů Karla Maye. V kostech, které nyní vědci analyzovali, se našlo vysoké množství olova a kadmia. Duchovního otce náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda pravděpodobně zabilo dlouhodobé pití kontaminované vody, informovala agentura DPA.

Vidlička v puse vyvolá slanou chuť

Tokio – Japonští vědci představili vidličku, která dokáže vytvořit v ústech iluzi slané chuti. Vidlička vysílá po stisknutí tlačítka elektrický signál, který stimuluje na jazyku receptory slané chuti, uvedl list The Daily Telegraph.

Experti: Nárůst hladiny moří může být vyšší, než se předpokládalo

Oslo – Nárůst hladiny moří v tomto století by mohl být až o 50 centimetrů vyšší, než se očekávalo. Vyplývá to z nové studie, na které se podíleli klimatologové ze dvou amerických univerzit. Experti zjistili, že led na Antarktidě taje mnohem rychleji, než se dosud myslelo, uvedla agentura Reuters. Poslední zpráva OSN o dopadech globálního oteplování podle nich rychlost tání ledů podceňuje.

Žáci ve Ptení umí vyrobit i perpetum mobile

Ptení – Netradičně prožili středeční vyučování ptenští školáci. Na chodbách základní školy ve Ptení totiž mohli během Noci vědců shlédnout fyzikální pokusy, které si pro ně připravili jejich nejstarší spolužáci. Žáci tak mohli například zjistit, jak se dá vyrobit perpetum mobile či samonafukovací balónek. Stejně tak od středy ví, proč hrozí vinaři nebezpečí, pokud schází do vinného sklepa a zhasne mu svíčka.

Zatmění Slunce sledovali brněnští vědci v Indonésii

Brno /FOTOGALERIE,VIDEO/ – Šedesát hodin letu a přes pětačtyřicet tisíc kilometrů cestovala výprava z Vysokého učení technického v Brně kvůli fotce zatmění Slunce. První snímky zachycující ionty v těsné blízkosti sluneční koróny zveřejnili ve středu. „Máme snímek takzvané bílé koróny, která ukazuje rozložení volných elektronů. Čekáme na data od kolegů z Ameriky. Snad se podařilo získat podklady i pro čáry ionizovaného železa," vysvětlil vedoucí výpravy Miloslav Druckmüller.

Zatmění Slunce sledovali brněnští vědci v Indonésii

Brno /FOTOGALERIE,VIDEO/ – Šedesát hodin letu a přes pětačtyřicet tisíc kilometrů cestovala výprava z Vysokého učení technického v Brně kvůli fotce zatmění Slunce. První snímky zachycující ionty v těsné blízkosti sluneční koróny zveřejnili ve středu. „Máme snímek takzvané bílé koróny, která ukazuje rozložení volných elektronů. Čekáme na data od kolegů z Ameriky. Snad se podařilo získat podklady i pro čáry ionizovaného železa," vysvětlil vedoucí výpravy Miloslav Druckmüller.

Vědci: Na Měsíci by mohla být do deseti let základna pro lidi

Londýn – Do deseti let by mohla být za nevelkých nákladů vybudována na Měsíci základna, na níž budou moci žít lidé. S takovým odhadem přišla skupina technologických miliardářů a vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), napsal nedělník Sunday Times.