Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Prestižní stipendium v Miami je životní výzva, říká česko-německý vědec

Miami (Florida) - Na floridské univerzitě nedávno získal prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium. Biofyzik Rüdiger Ettrich je původem Němec, rodiče ale pocházeli ze Sudet a jeho vztah k Čechám byl tak silný, že tam před čtvrt stoletím odešel studovat a usadil se. Pracuje v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR v Nových Hradech a věnuje se základnímu výzkumu proteinů a vzniku nemocí.

Akademie věd podepíše dohodu o výzkumu s čínskými vědci

Praha – Dohodu o spolupráci ve výzkumu a vzájemné podpoře vědců podepíše v úterý v Praze Akademie věd České republiky s Čínskou akademií společenských věd. Předseda AV ČR Jiří Drahoš řekl, že jde o standardní mezinárodní dohodu, kterou mezi sebou vědecké instituce uzavírají, podobné memorandum se chystá podepsat například s vedením Floridské mezinárodní univerzity, kterou tento týden navštívil v Miami. Čínští akademici nebudou součástí oficiální delegace prezidenta Číny, která přiletí do ČR v pondělí.

V noci na neděli začne letní čas, hodiny se posunou dopředu

Praha - V České republice, jako ve většině evropských zemí, začne v noci na neděli 27. března platit letní čas. Ve 2 hodiny si lidé musejí posunout hodinky o hodinu dopředu, takže noc ze soboty na neděli bude o 60 minut kratší. Přinese to pozdější rozednívání, ale také pozdější stmívání. Letní čas letos skončí v sobotu 29. října

V noci na neděli začne letní čas, hodiny se posunou dopředu

Praha - V České republice, jako ve většině evropských zemí, začne v noci na neděli 27. března platit letní čas. Ve 2 hodiny si lidé musejí posunout hodinky o hodinu dopředu, takže noc ze soboty na neděli bude o 60 minut kratší. Přinese to pozdější rozednívání, ale také pozdější stmívání. Letní čas letos skončí v sobotu 29. října

Studie: Zrak se po střední otravě metanolem umí zregenerovat

Zrak se po mírné a středně těžké otravě metanolem dokáže zregenerovat. Zjistil to výzkumný tým pod vedením Sergeje Zacharova z kliniky pracovního lékařství 1.lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Tým dlouhodobě sleduje pět desítek lidí, kteří se otrávili při tzv. metanolové aféře v letech 2012 a 2013. V době otravy měli v průměru 46 let. 

Paleo dieta vyvolává rychlý příbytek na váze

Tloustne se po paleolitické dietě? Strava lidí doby kamenné, bohatá na tuky a proteiny a chudá na sacharidy, kterou mnozí volí proto, aby zhubli, může mít opačný účinek. Ukazuje to výzkum australských vědců, při němž bylo původně cílem prokázat příznivé účinky diety jeskynních lidí. Vyšlo však najevo, že tato dieta může způsobovat výrazný a rychlý přírůstek na váze, píše italský deník Corriere della Sera.

Adept na Nobelovku z Olomouce: Hledáme slabiny nádorů, říká Jiří Bártek

Olomouc - Mluví se o něm jako o reálném českém adeptovi na Nobelovu cenu za výzkum v boji s rakovinou. Jiří Bártek je nejcitovanějším českým vědcem v oblasti biologických a medicínských věd, vede mezinárodní laboratoř pro výzkum rakoviny v Kodani a působí i v olomouckém Ústavu molekulární a translační medicíny.

Vědec Jiří Bártek: Jak zničit rakovinné buňky? Najít jejich slabiny

Olomouc /ROZHOVOR/ – Je světovou kapacitou ve výzkumu nádorových buněk. Mezi velké úspěchy, s nimiž je jeho jméno spojováno, patří stanovení cest
k přesnější předpovědi, jak bude reagovat nádor u konkrétního pacienta na ozařování či chemoterapii. Nejen 
o výzkumu mluvil regionální Deník s molekulárním biologem Jiřím Bártkem.  

Nejcitovanější český chemik začal v Hejčíně: Dělali jsme rakety, prozradil

Olomouc – Když začne mluvit nejcitovanější český vědec Pavel Hobza o „své" chemii, tak by možná i zarytý humanitně orientovaný člověk uvažoval o změně oboru. Umí totiž skvěle to, co považuje za důležité u každého pedagoga. „Musí umět vzbudit zájem u studentů," vysvětluje svoje zásadní kantorské pravidlo.

Spaní u rodičů dětem neškodí

Spaní dětí v posteli u rodičů bylo léta démonizováno a považováno za škodlivé pro vývoj jejich samostatnosti a schopnosti zůstávat o samotě. Dnes je však pediatři jistým způsobem rehabilitovali. V Itálii spí 20 procent dětí ve věku od osmi let výše uprostřed mezi rodiči. A neměl by být problém, jestliže tento zvyk přetrvá až do ukončení základní školy. Znamená to, že ještě nenastala chvíle, aby děti byly samostatné, napsal italský deník Corriere della Sera.

V jičínském muzeu se zakrojili do chleba

Jičín – Ani ne týden po tom, co v libošovické knihovně měli parádní besedu o bramborách, otevřeli v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně výstavu o chlebu. Nazvali ji Zakrojte si u nás a opravdu nakrájeli vzorky rozličných chlebů a každý si mírně osolil a ochutnával. Dokonce i pivem mohl zapít.

První meteor vyfotili v Praze. Experti 
v Česku řešili záchranu dalších unikátů

Praha – Česko se může pochlubit světovým prvenstvím, o němž ví jen málokdo. Vůbec první fotografii meteoru pořídil v Praze 23. listopadu 1895 astronom a tehdejší šéf městské hvězdárny Ladislaus Weinek. Snímek zachycený na skleněné desce je pro astronomy dodnes cenným zdrojem informací, stejně jako další historické fotografie. Množství z nich ale hrozí zánik.

Buňky rakoviny? Některé jsou nezničitelné, tvrdí brněnští vědci

Už se mu několikrát i přes urputný boj vrátila. Stále neví, jestli někdy rakovinu porazí a bude úplně zdravý. Pro Miroslava Hájka mají lékaři nyní dobrou a zároveň i špatnou zprávu. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity přišli na jeden z důvodů, proč se rakovina lidem vrací. Některé nádorové buňky totiž nezničí ani chemoterapie.

Bělobrádek navštíví Floridu, bude jednat o výzkumu a obchodu

Praha - Při nadcházející pracovní cestě na Floridu navštíví vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) výzkumná centra i floridské univerzity, bude jednat o česko-americké vědecké spolupráci a setká se s kubánskými disidenty, vědci českého původu i krajanskými spolky. Součástí zhruba třicetičlenné delegace budou rovněž zástupci tuzemského průmyslu a výzkumu i podnikatelé, vyplývá z návrhu programu cesty, která se uskuteční od 19. do 24. března.

V hrobce Tutanchamona jsou skryté místnosti, oznámili Egypťané

Káhira - Je téměř jisté, že za zdmi hrobky faraona Tutanchamona v egyptském Luxoru jsou dvě dosud neznámé místnosti. Oznámil to dnes egyptský ministr pro památky Mahmúd Damátí. Posílil tak tvrzení britského egyptologa Nicholasa Reevese, že takový utajovaný prostor existuje a mohl by skrývat hrobku královny Nefertiti. Pokud by se teorie prokázala, bylo by podle Reuters objevení místa posledního odpočinku Nefertiti nejvýznamnějším egyptským archeologickým objevem tohoto století.

Buňky rakoviny? Některé jsou nezničitelné, tvrdí brněnští vědci

Brno – Už se mu několikrát i přes urputný boj vrátila. Stále neví, jestli někdy rakovinu porazí a bude úplně zdravý. Pro Miroslava Hájka mají lékaři nyní dobrou a zároveň i špatnou zprávu. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity přišli na jeden z důvodů, proč se rakovina lidem vrací. Některé nádorové buňky totiž nezničí ani chemoterapie.

V Záporoží odstranili sochu Lenina, byla největší na Ukrajině

Kyjev - Po čtyřiadvacetihodinovém úsilí se dnes ve východoukrajinském Záporoží podařilo rozebrat obří památník bolševického revolucionáře Vladimira Uljanova-Lenina, největší svého druhu na Ukrajině. Pomník ze sovětské éry byl odstraněn v souladu se zákonem o likvidaci totalitního dědictví.

OBRAZEM: Využití nanotechnologií? Oblečení se nemačká a eliminuje zápach

Brno - Léčivá kosmetika, povlečení pro alergiky nebo vysokokapacitní baterie. Nanotechnologie umožňují vědcům a jihomoravským firmám vylepšit vlastnosti obyčejných materiálů. Novinky z oboru představila ve středu na Nanodni v brněnském Biology parku Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky.

FOTO: Přednáška připomněla čáslavského rodáka Zdeňka Špinara

Čáslav – Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská" ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav uspořádal v úterý večer přednášku na téma „Osobnost čáslavského rodáka, paleontologa Zdeňka Špinara". Od narození profesora Špinara uplyne 4. dubna sto roků. Tohoto významného vědce a pedagoga nám přiblížil jeho žák a dlouholetý asistent Zbyněk Roček.

Vědci a ekologové chtějí zcela odepsat zásoby hnědého uhlí

Praha – Zcela odepsat zásoby hnědého uhlí v severočeských lokalitách, kde těžaři neusilují o těžbu, tedy zejména v lomu Bílina na Ústecku, opět žádají vědci, lékaři a ekologové. V otevřeném dopise se obrátili na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a Radu vlády pro udržitelný rozvoj. Vyplývá to z dokumentu, který má redakce k dispozici. Chtějí také zrušit tamní chráněná ložisková území a dobývací prostory. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) zásoby uhlí ale odepisovat nechce.

Únor 2016 překonal světové rekordy. Může za to El Niňo, tvrdí vědci

Washington – Letošní únor byl celosvětově o 1,35 stupně Celsia teplejší, než je průměrná teplota pro tento měsíc, a překonal tak dosavadní rekordy. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Podle vědců je mohutné zvýšení teplot projevem klimatických změn způsobených lidskou činností a zároveň důsledkem jevu El Niňo.

Koně puštění u Milovic jsou nefalšovaná divoká zvířata

Milovice - Nejsou to žádní vyšlechtění ani „domácí" koně, kteří by si náhle zvykali na pobyt v relativně volné přírodě. Naopak jsou to nefalšovaná divoká zvířata projevující se stejnými vlastnostmi jako jejich dávní předci. Možná trochu překvapivě je jednou z jejich hlavních vlastností využívat své energetické zásoby co nejefektivněji a nejúčelněji. Žádné bezhlavé pobíhání a divoké rozbroje.

Jedlíkům prý nemusí chybět pevná vůle

Mnohé lidi stojí obrovské úsilí odolat pokušení vzít si další zákusek či jinou dobrotu. Pokud podlehnou, nemusí to ještě znamenat, že mají slabou vůli. Podle nové studie německých vědců tito lidé mají jen rezistenci na leptin, což je hormon ovlivňující pocit sytosti. O objevu informoval server Infobae.

OBRAZEM: Výstaviště obsadili vědci. Představí jedlé řasy i stavebnici Merkur

Brno – Zpátky do dětských let se vrátí návštěvníci veletrhu Věda, výzkum, inovace, který ve středu začal na brněnském výstavišti a potrvá do pátku. Firma Merkur na akci prezentuje známou kovovou stavebnici. „Představíme funkční výukové stroje z merkuru, například frézovací stroj, model dvoutaktního motoru nebo kladku," informoval Jaromír Kříž z vedení firmy.

Proti novému škůdci vyrazili do boje jihočeští vědci

Jižní Čechy - V posledním desetiletí se v ČR rozšiřuje nový druh škůdce smrkových lesů: lýkožrout severský. Tento příbuzný známého lýkožrouta smrkového (zvaného kůrovec) způsobuje v posledních letech kalamitní odumírání smrčin zvláště v oblasti severovýchodní Moravy a Slezska.

OBRAZEM: Mendelův den s mikroskopy. Na počest vědce připravili i výstavu

Brno – Mendelovy zákony dědičnosti jsou známé už sto padesát let. Tehdy totiž známý vědec své objevy publikoval. Moravské zemské muzeum proto v úterý oslavilo v Brně Mendelův den. „Přesné datum, kdy vědec svůj převratný článek zveřejnil známé není, svůj objev ale Gregor Johann Mendel uskutečnil přibližně v těchto dnech," uvedl vedoucí brněnského centra Mendelianum Jiří Sekerák. Při té příležitosti centrum připravilo naučný program pro žáky základních a středních škol.

Zemi bezpečně minul asteroid s nejistou trajektorií

Mys Canaveral – Zemi s odstupem více než desetinásobku vzdálenosti mezi ní a Měsícem bezpečně minul asteroid 2013 TX68, který je pověstný svou nejistou trajektorií. Informovalo o tom Centrum pro planetky při Mezinárodní astronomické unii (IAU). Vědci do poslední chvíle neznali přesný čas největšího přiblížení a také nevěděli, do jaké blízkosti k Zemi se asteroid nakonec dostane. Nebylo totiž vyloučeno, že proletí níž než satelity na geostacionární dráze.

Vousy mají méně mikrobů než oholená tvář, odhalila studie

Řím – Vousy mohou být hnízdištěm bakterií, ale i oholené tváře mají své slabé stránky. Dokonce se zdá, že na rozdíl od vousáčů mají muži, kteří se denně ráno holí, třikrát větší pravděpodobnost, že na bradě a tvářích hostí bakterii Staphylococcus aureus – jinak řečeno zlatého stafylokoka, který je rezistentní vůči methicilinu. Píše se o tom ve studii zveřejněné na stránkách Journal of Hospital Infection.

Vědci zřejmě objevili nový druh chobotnice

New York - Vědci zřejmě v Tichém oceánu v hloubce více než čtyři kilometry poblíž Havajských ostrovů objevili nový druh chobotnice. Mléčně bílý tvor dostal kvůli svému vzhledu od uživatelů na twitteru okamžitě přezdívku Casper podle postavičky kresleného ducha, napsala agentura Reuters.

Kniha mapuje celý život hraběte Františka Huga Salma

Blansko – Průkopník průmyslu, vědec, milovník umění, mecenáš a speleolog. Ale také vlastenec, který podporoval ušlechtilé myšlenky. Nejen tím vším byl Hugo František Salm-Reifferscheidt. Osobnost, která je spjatá s historií Blanska, jeho okolím a Moravským krasem, dlouhodobě fascinuje Petra Sychru. Natolik, že o Salmovi napsal knihu.l

Jsme vystaveni neúplným a nejasným informacím, tvrdí Jiří Mutl

Třebíčsko - REAKCE NA PROBLEMATIKU ÚLOŽIŠTĚ JADERNÉHO ODPADU: Když byla v roce 1956 spuštěna první komerční jaderná elektrárna na světě, zdálo se, že lidstvo má vyřešen problém s dostatkem „čisté" energie. Ve škole nám bylo vštěpováno, že vědci a technici v našem socialistickém táboře jsou špičkou v mírovém využití jaderné energie a že není třeba mít žádné obavy z atomových elektráren. (V rámci propagandy to nebyl snadný úkol, protože jsme zároveň byli v branné výchově cvičeni v ochraně před jaderným zamořením.)

Odborníci chtějí zopakovat léčbu míchy Poláka, který opět chodí

Varšava – Tým polských a britských vědců chce zopakovat úspěšnou léčbu poraněné míchy, které dosáhl u ochrnutého Poláka Dareka Fidyky. Ten s pomocí podpěrné konstrukce či berlí opět chodí a je schopen také jezdit na šlapací tříkolce. Fidykova mícha po zranění nebyla zcela přerušena, vědci ale nyní hledají dva dobrovolníky se zcela přerušenou míchou, informoval server BBC.

Na stopě mimozemšťanům? Opakované záblesky matou vědce

Puerto Rico – Je to nevysvětlitelná záhada, na jejímž konci by mohl být i důkaz o existenci mimozemské civilizace. Astronomové z celého světa si aktuálně lámou hlavu nad rádiovými záblesky, které k Zemi dorazily opakovaně ze stejného místa v dalekém vesmíru.

Čeští vědci: manželé žijí o deset let déle

Praha – Lidé žijící v manželství jsou obvykle zdravější a v životě spokojenější než ostatní, rozdíly mezi rodiči a bezdětnými tak jednoznačné nejsou. Podle nového výzkumu, který včera představil Sociologický ústav Akademie věd ČR, se ženatí muži a vdané ženy v současnosti dožívají téměř o deset let déle než lidé svobodní, konzumují i méně alkoholu a trpí méně často depresemi.

Virus zika napadá kmenové buňky, z nichž se vytváří mozková kůra

New York - Virus zika napadá a poškozuje kmenové buňky, z nichž se pak vytváří mozek při vývoji lidského plodu v těle matky. Vyplývá to ze studie amerických vědců, která byla dnes zveřejněna ve vědeckém časopise Cell Stem Cell. Podle autorů studie to sice ještě není přímý důkaz, že virus zika způsobuje mikrocefalii. Podle některých už je ale řada spojitostí mezi touto vývojovou poruchou a virem šířícím se již několik měsíců v Latinské Americe.

Okamžiky štěstí mohou poškodit srdce, zjistili vědci

Emoční stres, který způsobuje bolest v hrudi a pocit, že člověk nemůže popadnout dech, se může přihodit v okamžicích štěstí stejně jako při silném prožívání hněvu, zármutku a strachu. Zjistila to studie švýcarských vědců, o níž informoval zpravodajský server BBC News.

Obnově staveb na Vřesové studánce chtějí zabránit ekologové

Loučná nad Desnou – Proti chystané obnově poutního místa na Vřesové studánce v Jeseníkách se postavily ekologické organizace. Chtějí zabránit výstavbě kostelíku a horské chaty, které zde stály do druhé poloviny 20. století. Tvrdí, že by projekt vedl ke zničení zdejší cenné přírody. Zástupci spolku, který obnovu iniciuje, to odmítají.

Mendelův den? Hrášek provede návštěvníky virtuálními laboratořemi

Brno – Vstoupí do virtuální laboratoře, čekají je přednášky a interaktivní výstavy. Brňané se příští týden mohou těšit na akce spojené s osobou zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela. V úterý uplyne stopadesát let od zveřejnění jeho objevů ve světě. Moravské zemské muzeum připravilo při té příležitosti Mendelův den. Průvodcem bude návštěvníkům i kreslený hrášek.

Blížící se asteroid nabral zpoždění, Zemi mine až v úterý

Mys Canaveral - Planetka 2013 TX68, která měla při blízkém průletu v sobotu minout Zemi, potvrdila, že má velmi nejistou trajektorii. Podle upřesnění vědců se zpozdila a k Zemi se nejvíce přiblíží až v úterý. Nadále ovšem platí ujištění, že "nevypočitatelný" asteroid do naší planety nenarazí.