Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Výzkum: stačí minuta velmi intenzivního cvičení

Tým kanadských vědců zjistil, že jedna minuta intenzivního cvičení má stejné kladné účinky na naše zdraví jako tři čtvrtě hodiny mírného tréninku. Experti ale varují, že cvičení s vysokou intenzitou znamená i vyšší nebezpečí poranění a není pro každého.

Nadační fond Neuron ocení vědce za klonování myší i výzkum virů

Praha – Za české prvenství v naklonování myší, výzkum virů i matematické logiky dostanou mladí čeští vědci ocenění od nadačního fondu Neuron. Každý z nich si spolu s cenou odnese i čtvrtmilionovou finanční odměnu. Ocenění poputuje za bioložkou Helenou Fulkovou, která jako první z Česka naklonovala myš, ekonomem Filipem Matějkou, který pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu i biologem Pavlem Plevkou, který zkoumá pikornavirů způsobujících běžná nachlazení i záněty mozku. Informovala o tom Lada Brůnová z Neuronu.

Více než pětině druhů rostlin ve světě hrozí podle vědců zánik

Londýn - Více než pětině současných druhů rostlin, což znamená zhruba 78.000 druhů, nyní hrozí zánik. Zároveň je ale ve světě každým rokem objeveno na 2000 druhů nových. Tvrdí to autoři zprávy, kterou dnes zveřejnila Královská botanická zahrada v Kew na předměstí Londýna. Jde údajně o první komplexní zprávu o stavu vegetace ve světě a o druzích rostlin, jimž hrozí zánik kvůli lidské činnosti, chorobám a změnám klimatu.

Rusko odtajnilo spis maršála Žukova

Moskva - K zázraku přirovnávají ruští historici odtajnění osobního spisu strůjce mnoha sovětských vítězství nad německými vojsky Georgije Žukova. Ze spisu se vědci mimo jiné dozvěděli o udáních, které měly uznávaného maršála zkompromitovat. Informoval o tom dnes časopis Ogoňok.

Praha hostí 3000 účastníků konference kosmické agentury

Praha - Více než 3000 účastníků - vědců, studentů i zástupců firem - od pondělí hostí mezinárodní sympozium Living Planet 2016, které v pražském Kongresovém centru pořádá Evropská kosmická agentura (ESA). Akce představí především výsledky misí agentury v dálkovém průzkumu Země.

Vědci budou zkoumat chování ryb při práci těžké techniky v korytě

Brno – Na vybraných menších moravských tocích budou vědci a Povodí Moravy zkoumat, jaký mají stavební práce s těžkou technikou v korytech řek vliv na život ryb. Pro účely výzkumu ryby očipují. Z výsledků má vyplynout, jak změnit stavební postupy, aby se ryb dotkly co nejméně, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Profesor řešil v letadle rovnice, chtěli ho vyvést jako teroristu

Washington – Do nečekaných potíží se dostal profesor ekonomie z prestižní americké univerzity, který v letadle řešil zapeklitou rovnici. Jeho sousedka měla podezření, že jde o teroristické výpočty, a požádala personál, aby nic netušícího muže vyvedl. Vědec nakonec na palubě zůstal, kvůli vysvětlování však let nabral zpoždění.

Šalamounovy ostrovy ubývají, pět jich zmizelo pod hladinou moře

Canberra – V jihozápadním Tichomoří zmizelo v důsledku stoupající hladiny moře a eroze již pět ze Šalamounových ostrovů. Vyplývá to ze studie australských vědců. Dalších šest ostrovů tohoto státu bylo erozí poškozeno tak, že na jednom z nich spláchla voda do oceánu mezi lety 2011 a 2014 desítku domů.

Vědci nasadili proti viru zika modifikované komáry

Brasílie – Do boje proti viru zika, který se v posledním roce šíří zejména v Latinské Americe a ohrožuje budoucí děti těhotných žen, nasadili vědci z britské firmy Oxitec modifikovaného komára druhu Aedes Aegypti. Informovala o tom agentura AP. Zatím projekt zkouší v Brazílii a Panamě, od června s ním začnou na britských Kajmanských ostrovech.

Kořeny Evropanů jsou v Belgii. Bílou kůži mají 7000 let

Londýn – Původ Evropanů 
z nejrůznějších zemí lze vystopovat až k jediné skupině, která žila zhruba před 35 tisíci lety na území dnešní Belgie. Tvrdí to tým vědců 
z Harvardské univerzity, který porovnal DNA více než 51 kosterních pozůstatků lidí staré 45 000 až 7000 let. Mezi nimi byly i nálezy 
z Dolních Věstonic, ze španělské jeskyně El Mirón či turecké lokality Satsurbia.

Před 160 lety se v Příboru narodil zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud

Freud zavedl pojmy jako nevědomí, ego či Oidipovský komplex. Jako první zdůraznil význam snů a objevil zásadní vliv sexuality na lidský život. Světlo světa spatřila i jeho slavná psychoanalytická pohovka. Rakouský psycholog a psychiatr Freud, který se narodil v moravském Příboru před 160 lety, 6. května 1856, mínil, že člověku nevládne rozum, ale nevědomé pudy. A nejsilnějším pudem je pud sexuální, který ovládá člověka už od kolébky.

Američané se pokusí vzkřísit klinicky mrtvé pacienty

Těžké poškození mozku známé jako „mozková smrt" je ve většině zemí světa hranicí, kdy je člověk oficiálně považován za mrtvého. Americká společnost Bioquark, která aktuálně dostala povolení od tamních úřadů k výzkumu mozků dvaceti klinicky mrtvých lidí, se ale pokouší dokázat, že nemusí jít o konečný stav.

Přelstít smrt. Firma zkusí oživit klinicky mrtvé pacienty

Washington – Těžké poškození mozku známé jako „mozková smrt" je ve většině zemí světa hranicí, kdy je člověk oficiálně považován za mrtvého. Americká společnost Bioquark, která aktuálně dostala povolení od tamních úřadů k výzkumu mozků dvaceti klinicky mrtvých lidí, se ale pokouší dokázat, že nemusí jít o konečný stav.

Středy doktora Středy: Umělá sladidla nejsou žádný zázrak

Východní Čechy - Nejen ženy, ale také muži chtějí vypadat štíhle. K tomu neodmyslitelně patří správná životospráva a zdravý životní styl. Každý si ale čas od času potřebuje osladit život nějakým zákuskem nebo čokoládou, zkrátka cukrem.

Středy doktora Středy: Umělá sladidla nejsou žádný zázrak

Východní Čechy - Nejen ženy, ale také muži chtějí vypadat štíhle. K tomu neodmyslitelně patří správná životospráva a zdravý životní styl. Každý si ale čas od času potřebuje osladit život nějakým zákuskem nebo čokoládou, zkrátka cukrem.

OBRAZEM: U Znojma rozkvetly tisíce orchidejí

Znojmo – Tisíce orchidejí rozkvetly v těchto dnech v okolí Znojma a v Národním parku Podyjí. Milovníci přírody si je mohou prohlédnout třeba na louce v lokalitě Šafářka. K nejbohatším patří na Znojemsku zejména populace Vstavače kukačky, dříve nejhojnější orchideje v České republice. Doslova posetá je jimi v těchto dnech lokalita Cínová hora blízko Znojma. Vědci jich tam napočítali přes deset tisíc. „V této populaci je možné pozorovat variabilitu ve zbarvení květů. Některé rostliny jsou tmavě fialové, některé nachové a pokud budou mít lidé štěstí, narazí i na albíny s květy bílými," přiblížil znojemský botanik Radomír Němec.

Středy doktora Středy: Umělá sladidla nejsou žádný zázrak

Východní Čechy - Nejen ženy, ale také muži chtějí vypadat štíhle. K tomu neodmyslitelně patří správná životospráva a zdravý životní styl. Každý si ale čas od času potřebuje osladit život nějakým zákuskem nebo čokoládou, zkrátka cukrem.

Vysoká prestiž, peněz málo. Sester chybí stovky

Praha – Jde o třetí nejprestižnější povolání, jen málokdo ho ale dnes chce dělat. Řeč je o všeobecné zdravotní sestře. Je pravou rukou lékaře, přijímá pacienty a pečuje o ně, zajišťuje komunikaci, ovládá nejrůznější přístroje, předpokládá se, že bude trpělivá a empatická. Podle posledního zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění si tato profese v posledních třech letech drží mezi vybranými 26 povoláními stabilní pozici. Tentokrát následuje lékaře a vědce, za ní se umístili učitelé. Paradoxně sestry svoji práci stále častěji opouštějí a nové nepřicházejí.

Největší americký cirkus zrušil po 145 letech vystoupení slonů

Washington – Poslední vystoupení skupiny slonů uspořádal v neděli jeden z největších amerických cirkusů, který se po 145 letech rozhodl skončit se show kritizovanou ochránci zvířat. Společnost Ringling Brothers & Barnum & Bailey umístí 11 svých slonů do vlastního útulku pro vysloužilá cirkusová zvířata. I to však podle televizní stanice BBC vyvolalo nesouhlasné reakce některých aktivistů.

Němci rozeznávají pohlaví kuřete ještě ve vajíčku

Drážďany - V podzemí univerzitní budovy v německých Drážďanech se hraje o osud milionů kuřat. Vědci tu zdokonalují techniku, jak zjistit pohlaví budoucího kuřete ještě ve vajíčku. Jde o to, aby se nemuseli usmrcovat vylíhnutí kohoutci, píše agentura AFP.

Prestižní povolání

Když seřadíme povolání podle výdělku, dostaneme zcela jiný žebříček, než když se měří jejich prestiž. Zatímco výborně placený poslanec má prestiž jen o málo vyšší než poslední uklízečka, nevalně placené zdravotní sestry si u nás veřejnost považuje více, než vysokoškolského učitele a vyšší prestiž než ona má už pouze vědec a lékař.

Vědci objevili tři obyvatelné planety asi 39 světelných let od Země

Brusel - Tři "potenciálně obyvatelné" planety objevil mezinárodní tým vědců na oběžné dráze malé hvězdy asi 39 světelných let od Země. Podle astrofyziků je alespoň teoreticky možné, že "se najdou chemické stopy života mimo naši sluneční soustavu". O svém objevu informovali v prestižním britském časopisu Nature.

Pratuří matka porodila v Milovicích dvojčátka

Milovice - Druhý porod praturů, ke kterému došlo v pátek v Milovicích na Nymbursku, přinesl tentokrát dokonce pratuří dvojčátka. „Obě mláďata by měly být jalovičky," uvedla Barbora Valníčková z České zemědělské univerzity, která 
v neděli pozorování praturů prováděla.

Pratuří matka porodila v Milovicích dvojčátka

Milovice - Původně se vědci domnívali, že se narodilo jedno tele. Při nedělním etologickém výzkumu vědci zjistili, že pratuří samice přivedla na svět dvojčata. Druhé mládě bylo totiž ukryté ve vysoké trávě

The Edge jako první rocker zahrál v Sixtinské kapli

Vatikán - Kytarista irské skupiny U2 The Edge se stal první rockovou hvězdou, která vystoupila v Sixtinské kapli, informovala agentura Reuters. Rocker, jehož skutečné jméno zní David Evans, zazpíval v sobotu večer pro 200 lékařů, vědců a filantropů, kteří se ve Vatikánu zúčastnili konference o možnostech terapie za pomoci kmenových buněk dospělých s názvem Cellular Horizons.

Za Ševcova, který má být vyhoštěn, se postavili učitelé

Praha - Za ruského studenta Igora Ševcova, který byl zproštěn obžaloby z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického, ale má být vyhoštěn za natáčení sprejerství, se postavili někteří učitelé ze Západočeské univerzity a Univerzity Karlovy, na které Ševcov studuje obor etnologie. Pedagogové a vědci ve svém prohlášení napsali, že Ševcov, který je přesvědčený anarchista, má být vyhoštěn na základě „vykonstruovaného a v podstatě politického procesu". Informuje o tom server Aktuálně.cz.

Deprese v pozdějším věku mohou být příznakem nastupující demence

Deprese prohlubující se s rostoucím věkem mohou být příznakem nastupující demence, soudí vědci. Podle studie, kterou zveřejnil odborný časopis The Lancet Psychiatry, mezi nemocemi, které se tak dopředu ohlašují u osob starších 54 let, může být i Alzheimerova choroba.

Sobi na Špicberkách neznají strach z lidí. Doktorand z Brna tam létal s dronem

Brno – Bloudil čtrnáct dní nekonečnou bílou planinou na norském souostroví Špicberky, aby ukázal vědcům nový způsob, jak dálkově měřit vrstvu sněhu. Doktorand přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Radim Stuchlík se tak s dalšími dvěma spolužáky můžou stát prvními kartografy, kteří detailně zmapovali sníh v Norsku pomocí dronu. „Brzy odevzdáme výsledky tamním investorům. Vypadá to nadějně," usmívá se Stuchlík.

Včelaři: Varroáza neřádila

Region - Minulý rok včelařům přidělala vrásky na čele varroáza, v důsledku nákazy zaznamenali hromadný úhrn včel. Letos by situace měla být příznivější.

V Jeseníkách našli nejstarší smrk v Česku, růst začal kolem roku 1520

Na českém trůnu v té době střídali Jagellonce Habsburkové, v Německu odstartoval Martin Luther reformaci, v Americe spatřil první Evropan Tichý oceán. A v Jeseníkách rašil okolo roku 1520 strom, který dnes odborníci identifikovali jako patrně nejstarší smrk rostoucí v Česku ve volné přírodě.

Ve Spolaně vědci zkoumají účinky požáru hořlavých kapalin

Neratovice (Mělnicko) - V neratovické chemičce Spolana vědci a hasiči zkoumají účinky sálavého tepla a požáru hořlavých kapalin na vodní ploše. Koná se zde speciální třídenní cvičení, které potrvá do čtvrtka. Účastní se ho podnikoví hasiči Spolany, pražští hasiči a vědečtí pracovníci Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, celkem více než stovka lidí každý den. Řekl to velitel hasičů Spolany Martin Tomi.

Chemičku zakouří vědci. Záměrně!

Neratovice - Mohutné plameny šlehající až do třicetimetrové výšky nebo obrovský a z daleka viditelný sloup dýmu. I takové výjevy je nyní možné vidět nad neratovickou chemičkou Spolana. Není ovšem důvod ke znepokojení - naznamená to nic víc než potvrzení faktu, že rozsáhlé třídenní hasičské cvičení, které se ve firmě koná do čtvrtka 28. dubna, berou jeho účastníci opravdu vážně.

Hospitalizace pacientů se schizofrenií trvá v Česku někdy i 20 let

Délka hospitalizací schizofreniků je v ČR někdy i 20 let. Z celkem 22.281 hospita­lizovaných v letech 1998 až 2012 jich déle než jeden rok bylo v léčebně 3601, přes 600 pacientů bylo hospitalizováno deset až 20 let. Ukázala to nejnovější studie vědců Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) zveřejněná prestižním americkým časopisem Schizophrenia Research. Informaci poskytli autoři studie.

Lvi před vymřením. Česká studie potvrdila úbytek zvířat v západní Africe

Senegal – V největším národním parku Senegalu na západě Afriky ubývají světově unikátní antilopy Derbyho a další vzácné druhy. Čeští vědci zde provedli pomocí fotopastí studii o přežívání kriticky ohrožených zvířat. Národní park Niokolo Koba o rozloze středních Čech je posledním útočištěm divoké zvěře této části Afriky, má ale potíže se špatnou infrastrukturou, nedostatečnou ochranou zvířat, pytláctvím a vypalováním porostů, řekl zoolog a fotograf Tomáš Jůnek.

Vědci objevili obrovský korálový útes při ústí Amazonky

Brasília - Obrovitý korálový útes objevili vědci pod bahnitou vodou nedaleko ústí řeky Amazonky. Ekosystém s různými druhy korálů, mořských hub a korálových ryb má rozlohu zhruba 9300 kilometrů čtverečních a sahá od Francouzské Guyany po spolkový stát Maranhao na severovýchodě Brazílie. Objev kromě vědců a vlád překvapil také ropné společnosti, které již v oblasti zahájily ropný průzkum, napsal britský list Guardian.

Vědci v Olomouci zkoumali Mercuryho hlas, byl výjimečný

Olomouc - Hlas legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho podrobili vědci na Univerzitě Palackého v Olomouci rozsáhlému zkoumání. Odborníkům z Rakouska a Švédska se společně s olomouckými kolegy podařilo prokázat výjimečný hlasový rozsah zpěváka i další typické rysy jeho nezaměnitelného hlasu. Výzkum provedli odborníci na půdě přírodovědecké fakulty, řekli její zástupci. Jejich studie vyšla v odborném časopisu Logopedics Phoniatrics Vocology. Jde o první vědecký článek analyzující Mercuryho hlas.

Šéf Centra pro zemědělský výzkum: Pěstovat rostliny kvůli biopalivům je zločin

Olomouc – Za nějakých třicet let by měly na Zemi žít asi o dvě miliardy lidí víc než dnes. A takovou masu bude také nutné nakrmit. Vědci z Olomouce vědí, jak na to. Vždyť profesor Jaroslav Doležel, vědecký ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum a vedoucí olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, má před očima chromozomy jedné z nejklíčovějších plodin, které má lidstvo k dispozici – pšenice seté. Na rozluštění jejího genomu se profesorův tým podílel a díky němu dostanou lidé odolnější rostlinu, která bude lépe čelit klimatickým změnám a škůdcům.

V sobotním Olomouckém deníku zjistíte: Kdo nakrmí svět?

Za třicet let bude na planetě Zemi o dvě miliardy lidí více než teď. A co budou jíst? Taková otázka pálí právě onu planetu Zemi. Vyřešit by ji měli vědci a v našem městě právě působí jeden, který mezi ně patří. V sobotním Olomouckém deníku tak určitě nesmíte minout článek o Jaroslavu Doležalovi, který se na Univerzitě Palackého věnuje experimentální botanice.

Hodnocení českých vědců? Více než polovina se může měřit se světem

Praha – Až 16,5 procenta vědeckých výsledků Akademie věd ČR se může zařadit ke světové špičce a téměř 42 procent je mezinárodně excelentních a získalo velmi dobré hodnocení. To jsou první závěry mezinárodního hodnocení práce českých vědeckých týmů, které největší výzkumná instituce v ČR dnes zveřejnila na akademickém sněmu. Podrobnější výsledky podle oborů a zřejmě i jednotlivých týmů se chystá zveřejnit začátkem května. Nyní je posuzují ředitelé jednotlivých ústavů.