Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Žena porodila přímo v autobuse, lékaři přijeli pozdě

Žena cestující v autobuse přivedla na svět dnes ráno před stadionem Sparty na pražské Letné chlapce, a to ještě před příjezdem sanitky. Záchranáři poté matku i čerstvě narozené dítě ošetřili a převezli do motolské nemocnice. Informovala o tom mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Akademici odmítají děkana. Opisoval

Část ostravských akademiků se bouří. Vadí jim, že v čele místní lékařské fakulty stanul muž usvědčený z plagiátorství. Profesor Petr Dítě, který školu vede od podzimu, opsal část učebnice o vnitřním lékařství. Cizí text vydával za vlastní dokonce v několika publikacích. Jeho čin proto odsoudila etická komise České lékařské komory i někteří kolegové z odborné gastroenterologické společnosti. Profesor Dítě se musel dokonce veřejně omluvit.

Ochránci přírody předali poslancům výzvu k ochraně národních parků

Praha /FOTOGALERIE/ - Ochránci přírody v úterý předali poslancům výzvu k podpoře sněmovního návrhu zákona o národních parcích, k níž se připojili desítky tisíc lidí včetně vědců a umělců. Autoři výzvy upozorňují na to, že senátoři zdeformovali zákon, který představoval kompromis mezi zájmy obcí a ochranou národních parků. Poslance proto žádají, aby se při dnešním hlasování o zákonu postavili za původní verzi. Na demonstraci, kterou organizátoři výzvy svolali před budovu Sněmovny, přišly přibližně dvě stovky lidí.

Mendelova polární stanice v Antarktidě slaví deset let

Desáté výročí slaví Mendelova polární stanice, kterou na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova provozuje brněnská Masarykova univerzita (MU), fungovat začala 22. února 2007. Vystřídalo se v ní devět desítek vědců z 25 oborů. Mezi významné objevy patří světově první důkaz existence fosilních živočišných hub v Antarktidě či objev pozůstatků vodního ještěra plesiosaura. Řekl to Pavel Kapler z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU, který v uplynulých letech působil jako vedoucí stanice.

Litovel srazila Jičín, hněv na rozhodčí vystřídala radost

Litovel – Od poloviny listopadu čekali házenkáři z Litovle na další extraligovou výhru a po zápase proti Jičínu si mohli se svými fanoušky opět zazpívat vítěznou hanáckou píseň Vašek od skupiny Stracené ráj. V ochozech i mezi funkcionáři planuly emoce, hráči Tatranu však soustředěně dovedli zápas k výhře 31:24.

Na lyžařský byznys v Alpách zbývá 80 let

Na konci tohoto století zmizí z alpských vrcholků okolo 70 procent současné sněhové pokrývky. Hlavní lyžařská sezona bude podstatně kratší (nyní od prosince do dubna). Pokud se nezastaví nebo výrazně nezpomalí současné globální oteplování, lyžařské areály v nadmořské výšce nad 2500 metrů nebudou mít dostatek sněhu pro provozování zimních sportů.

Obřízka může podle vědců pomoci v boji proti HIV v Tanzanii

Duchovní mohou zásadně ovlivnit rozhodování Tanzanců, zda podstoupit obřízku a přispět tak ke zpomalení šíření viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Informoval o tom zpravodajský web BBC s odvoláním na experiment, jehož výsledky zveřejnil britský vědecký časopis The Lancet.

V Olomouci otevřelo unikátní výzkumné centrum. První v ČR

Olomouc – Propojit vědce s českými šlechtiteli a nabídnout jim využití nejnovějších metod a poznatků v praxi chce nová Aplikační laboratoř Akademie věd ČR, která se v úterý odpoledne otevřela v Ústavu experimentální botaniky v Olomouci. 

Senátní novela ničí národní parky, protestují jejich ředitelé

Senátní verze nových pravidel pro všechny čtyři národní parky narušuje samotnou podstatu pojmu národní park a právní situaci v ochraně národních parků by vrátila o 30 let zpátky. Ve společném dopise poslancům to uvedli ředitelé národních parků. Poslance vyzývají, aby setrvali u původní verze.

Chudoba zabíjí jako kouření či cukrovka

Kouření škodí. Také alkohol a sedavý způsob života škodí, protože vede k obezitě a v důsledku toho k vysokému krevnímu tlaku a cukrovce. Tyto rizikové faktory jsou známy. Ke zkrácení roků života a ke snížení počtu let prožitých ve zdraví ale nevede pouze nesprávný životní styl. Dnes je k tomu nutné připočítat i sociální nevýhodu, tedy špatné profesionální zařazení, nízký příjem a nízkou úroveň vzdělání. Tedy chudobu. Ukazuje to studie vědců z projektu Lifepath, který financovala Evropská komise.

Ekosystém mizí. Podle vědců i na jižní Moravě

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Nejen vydra říční nebo čolek dunajský jsou ohrožení. Podle nové metodiky vědců na seznam ohrožených lze připsat i lužní lesy, kde žijí. Kvůli mizení celých ekosystémů přišli odborníci s Červeným seznamem přírodních stanovišť. Dotýká se i jihomoravských oblastí.

Otřesy mohou nabíjet telefon i senzory vlaku

Brno - Jaké je spojení mezi senzory na vlakové nápravě a nabíječkou mobilů? Zařízení nazvané Energy Harvest nebo-li vibrační generátor, na jehož zlepšování pracuje i doktorand Ondřej Rubeš. Společně s devatenácti dalšími mladými vědci si ve středu rozdělili šestimilionové stipendium ze soutěže Brno Ph.D. Talent pořádané Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu.

Ekosystém mizí. Podle vědců i na jižní Moravě

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Nejen vydra říční nebo čolek dunajský jsou ohrožení. Podle nové metodiky vědců na seznam ohrožených lze připsat i lužní lesy, kde žijí. Kvůli mizení celých ekosystémů přišli odborníci s Červeným seznamem přírodních stanovišť. Dotýká se i jihomoravských oblastí.

Školákům budou předávat zkušenosti odborníci z praxe

Předat studentům základních, středních a vysokých škol formou přednášek a besed praktické zkušenosti odborníků z řady oborů. To je cílem česko-slovenského projektu nazvaného Odborníci do škol, který byl spuštěn po bezmála tříleté přípravě a do něhož se zapojily i některé školy a pedagogové Karvinska.

Majitelé a psi jsou provázaní, ovlivňují stres, zjistili vědci

Názor, že pes se přizpůsobuje povaze svého majitele, je nyní vědecky ověřen. Rakouští výzkumníci přišli na to, že psi mohou zrcadlit úzkost a negativitu páníčků. Naopak zvířata, která jsou uvolněná a přátelská, mohou tyto vlastnosti přenést na člověka a pomoci mu tak snížit stres.

Zlínští vědci chtějí zničit bakterie v nemocnicích

Prostory v nemocnicích se pravidelně dezinfikují, ale zcela sterilní nejsou. Důsledkem toho mohou být infekce nebo záněty u pacientů po operacích. Deset až patnáct procent nákladů na léčbu pak tvoří právě zmíněná „nesterilita" prostředí.

Zlínští vědci chtějí zničit bakterie v nemocnicích

Zlín - Prostory v nemocnicích se pravidelně dezinfikují, ale zcela sterilní nejsou. Důsledkem toho mohou být infekce nebo záněty u pacientů po operacích. Deset až patnáct procent nákladů na léčbu pak tvoří právě zmíněná „nesterilita" prostředí.

Vláda schválila nová kritéria hodnocení prací českých vědců

Praha - Vědecké práce se budou hodnotit nově, detaily se ale musejí ještě doladit. Nové hodnocení zohlední dlouhodobý přínos práce, mezinárodní renomé a zejména kvalitu a nikoliv kvantitu vědeckých výsledků. Návrh nové metodiky hodnocení výzkumu, která by se měla používat od letoška, dnes schválila vláda.

Brno dalo stipendia za šest milionů 20 nadějným doktorandům

Brno - Brno ve středu udělilo stipendia v celkové hodnotě šest milionů korun dvaceti nadějným doktorandům, kteří ve více než stočlenné konkurenci uspěli v soutěži nazvané Brno Ph.D. Talent. Každý z nich ve třech letech dostane 300.000 korun, řekl Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které peníze rozděluje. Cílem podpory je zajistit mladým vědcům příjem, aby se mohli naplno věnovat výzkumu.

Sucho a nekvalitní půda? Pomoci má speciální kalkulačka

Jižní Morava – Oteplení posledních dnů a půda promrzlá až do hloubky půl metru znamená jediné. Tající sníh se na mnoha místech do půdy nedostane a ta bude i pro další sezonu ohrožená suchem. Roky výzkumů přinesly řešení. Kalkulačky, které navrhnou pěstování správných plodin, zajistí, že půda nebude tolik ohrožená suchem. Navíc zemědělci svým správným chováním zabrání znehodnocování půdy.

Sucho a nekvalitní půda? Pomoci má speciální kalkulačka

Jižní Morava – Oteplení posledních dnů a půda promrzlá až do hloubky půl metru znamená jediné. Tající sníh se na mnoha místech do půdy nedostane a ta bude i pro další sezonu ohrožená suchem. Roky výzkumů přinesly řešení. Kalkulačky, které navrhnou pěstování správných plodin, zajistí, že půda nebude tolik ohrožená suchem. Navíc zemědělci svým správným chováním zabrání znehodnocování půdy.

Proč máme po pití alkoholu hlad? Britští vědci přišli s vysvětlením

Už jste se někdy vrátili domů po noci strávené pitím alkoholu a zoufale zatoužili po hranolkách nebo pizze? Britští vědci si myslí, že zjistili, proč tomu tak je: alkohol v mozku podle nich vyvolává představu, že trpíme hlady. Zkrátka aktivuje příslušné buňky, které obvykle signalizují hlad, napsal zpravodajský server Deutsche Welle.

První generace Vietnamců se nám uzavírá, mladí na tom budou jinak

Navzdory veškerým pokusům o integraci se vietnamská komunita v ČR stále uzavírá. Podle etnologa Stanislava Broučka z Akademie věd ČR je důvodem především pocit cizinectví a také to, že vietnamská komunita je v Česku ekonomicky soběstačná. Týká se to zejména první generace vietnamských prodejců. Druhá generace, tedy mladší lidé převážně narození v Česku, budou zřejmě v budoucnu uzavírání komunity narušovat.

Po 400 letech se v létě odehraje velkolepé barokní představení

Praha - Přípravou rekonstrukce barokního divadelního představení Pražské zjevení dionýské, které se v Praze uskutečnilo přesně před 400 lety, se bude zabývat víkendová mezinárodní konference. Sejdou se na ní umělci mnoha oborů i vědci zabývající se historickým divadlem, tancem a hudbou. Na letošní červenec se pak připravuje inscenace rekonstruovaného představení, které uspořádaly české stavy pro císaře Matyáše na Pražském hradě 5. února 1617. Je považováno za jedno z prvních baletních představení v českých zemích.

Univerzita v Liberci vyvíjí patent proti námraze

Liberec - Úsek od zastávky Malodubská k hanychovskému kostelu nebo ve Vratislavicích a Proseči podél Nisy. To jsou nejčastější místa, kde se tvoří námraza na trolejích, která pak znemožňuje tramvajím vyjet.

Smrt stovek indických dětí zavinila konzumace liči, tvrdí vědci

Záhadná úmrtí stovek indických dětí, která v posledních dvou desetiletích nebyli s to vysvětlit lékaři v severní Indii, souvisí s konzumací ovoce liči. Tvrdí to nový výzkum amerických a indických vědců, podle nichž se dětem stalo osudným, že tyto plody pojídaly ve velkém na lačno. Napsal o tom zpravodajský web televize BBC.

Nejstarší předchůdce člověka je prý milimetrový saccorhytus

Údajně nejstaršího předchůdce člověka objevili vědci v Číně. Jednalo se o miniaturní stvoření o velikosti pouhého jednoho milimetru, které žilo před 540 miliony let. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na časopis Nature.

Testování sluchátek? Na figuríně s umělýma ušima

Brno - Nasadí sluchátka, zapnou a měří. Nějak takto vypadá testování v akustické laboratoři na elektrotechnické fakultě brněnského Vysokého učení technického. Sluchátka ale nevisí na žádné konstrukci, na hlavu a umělé uši je dostávají figuríny.

Potřebujeme energii. Vědci z Olomouce zkoumají nový způsob rozkladu vody

Olomouc – Stačit by měla voda a sluneční záření. A unikátní nanomateriály. Snadnější získání vodíku jakožto vydatného energetického zdroje má umožnit nová technologie rozkladu vody, na jejímž vývoji budou následujících sedm let pracovat vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci.

Česko-německý sborník připomíná novinářku Milenu Jesenskou

Praha - K loňskému 120. výročí úmrtí významné české novinářky vychází sborník Milena Jesenská: biografie, historie, vzpomínky, který je výstupem z česko-německé konference konané v roce 2014 v Praze. Autory textů jsou historici, publicisté a vědci z obou zemí. Publikaci, která nabízí komplexní pohled na život a dílo Jesenské, ve čtvrtek představili v zaplněném přednáškovém sále pražského sídla Rakouského kulturního fóra.

Čas pletení košťat

Pasov - Před Hromnicemi (2. února) muselo být v Bavorsku prakticky skončeno vázání březových košťat, vzpomíná Ludwig Pflanzl z Kumpfmühle.

Mount Everest se zřejmě zmenšil, může za to mohutné zemětřesení

Indie vyšle vědecký tým do Nepálu, aby přeměřil nejvyšší horu světa Mount Everest. Důvodem jsou šířící se zprávy, že kvůli mohutnému zemětřesení z roku 2015 tento horský velikán ztratil až několik centimetrů své výšky. Informovala o tom dnes agentura AFP.