Nejlepší inovace? Robot testovaný v Plzni
Plzeň - Tým plzeňských vědců se více než rok a půl podílel na vývoji a testování robotického systému, který dokáže nahradit lidskou sílu v laboratoři.
Plzeň - Tým plzeňských vědců se více než rok a půl podílel na vývoji a testování robotického systému, který dokáže nahradit lidskou sílu v laboratoři.
Brno – Elektronová mikroskopie, rentgenová difrakce nebo řezy iontovým svazkem. Pro někoho jsou to nepředstavitelné pojmy, pro odborníka na forenzní mikroskopii Marka Kotrlého metody, kterými pomohl kriminalistům usvědčit už téměř dva a půl tisíce zločinců. „Rádi bychom tuhle vědu zpopularizovali, snažíme se tedy lidem ukázat metody, které používáme. Není to nic tajného," vysvětluje.
Sedm různých osob se sejde na snobské večeři konané na počest nové knihy spisovatele Larse (Martin Valouch). Pořádá ji jeho manželka Paige (Hana Vaňková) a kromě menu má pro přítomné připraveno i závěrečné překvapení.
Sedm různých osob se sejde na snobské večeři konané na počest nové knihy spisovatele Larse (Martin Valouch). Pořádá ji jeho manželka Paige (Hana Vaňková) a kromě menu má pro přítomné připraveno i závěrečné překvapení.
/ROZHOVOR/ Profesor psychologie Stanislav Štech je vědec a vysokoškolský pedagog, dvanáct let byl prorektorem Univerzity Karlovy. Svou kariéru před dvěma roky přerušil, aby dělal náměstka na ministerstvu školství a pomohl dořešit letité problémy.
Britští vědci i lékaři začali zkoušet uspávadlo ketamin jako nový lék pro pacienty s těžkou depresí a se sklony k sebevraždě.
Navržený ministr školství Stanislav Štech v sobotním rozhovoru s Deníkem obhajuje inkluzi, povinný poslední školní rok ve školce a zvažuje návrat k určitému typu osnov. Ředitelé škol jsou zavaleni úkoly, které má dělat někdo jiný, upozorňuje.
Čeští ekologičtí odborníci nejsou z ústupu amerického prezidenta Donalda Trumpa od pařížské klimatické dohody šťastní, jiné státy ale ve velkém měřítku americký krok kopírovat nebudou, dohodu to tak nezničí. Navíc velké americké podniky, aby mohly být konkurenceschopné a vyvážet například na evropský trh, stejně podle nich budou podmínky dodržovat.
Rozpoznat pravou a drahou pochoutku, jakou je kaviár, od pouhé náhražky pomůže metoda vyvinutá českými a japonskými vědci. Identifikovali specifické znaky v genomu vyzy velké známé také pod ruským jménem běluga, která produkuje nejhodnotnější kaviár.
/POZVÁNKA/ Památník Petra Bezruče, hrabyňský památník a historická výstavní budova. Na těchto místech připravilo Slezské zemské muzeum programy pro Dětský den.
Německá Fraunhoferova společnost, která je světovou špičkou v aplikovaném výzkumu, zapouští pevnější kořeny také v Česku. S vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace, kterou vede vicepremiér Pavel Bělobrádek, tato přední německá výzkumná instituce uzavřela dohodu o vytvoření Fraunhoferova fóra pro aplikovaný výzkum v České republice.
Praha - Fyzikálním chemikům Akademie věd Martinu Ferusovi a Svatopluku Civišovi se podařilo zopakovat experiment, který nabízí odpověď na otázku, jak mohly před více než čtyřmi miliardami let vzniknout základy života na planetě Zemi. Zprávu o pokusu českých vědců publikoval prestižní Sborník Národní akademie věd USA, a práce se zařadila mezi tři procenta nejcitovanějších vědeckých článků na světě. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala Grantová agentura ČR.
Fyzikálním chemikům Akademie věd Martinu Ferusovi a Svatopluku Civišovi se podařilo zopakovat experiment, který nabízí odpověď na otázku, jak mohly před více než čtyřmi miliardami let vzniknout základy života na planetě Zemi.
Jižní Morava – Zatímco řidiči se sklu na silnici vyhýbají jako čert kříži, pro brněnské vědce je sklo v asfaltu zajímavou možností, jak zlepšit kvalitu českých silnic. Podle zjištění Brněnského deníku Rovnost odborníci z brněnského Vysokého učení technického s těmito materiály experimentují.
Horní Police - Historický úspěch si připsali mladí vědci ze Základní školy v Horní Polici. Ve velké konkurenci vyšplhali na první příčku mladých českých vědeckých týmů.
České Budějovice - Některá koření možná parazitům nevoní, nelze na ně ale podle vědců spoléhat.
/POZVÁNKA/ Dům obklopený hustou mlhou, nemluvný číšník, sarkastická hostitelka, jídlo s nevábnou barvou i chutí a další překvapení čekají na účastníky slavnostní večeře.
Cenu Neuron pro mladé vědce získal Martin Soukup z katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Praha - Za přínos světové vědě ve středu večer ocenil Nadační fond Neuron pět špičkových odborníků do 40 let, mezi nimi počítačového grafika Daniela Sýkoru a biologa Marka Eliáše. Speciální cenu obdržel také antropolog Martin Soukup. Neuron už poosmé vybral významné vědce v pěti oborech - společenských vědách, fyzice, biologii, matematice a počítačové vědě. Laureáti převzali ceny v pražském Divadle Archa.
Lidová kultura je často široce diskutovaný pojem, který bývá nejčastěji definován zbytkově v kontrastu k elitní kultuře. Zábavný pořad s názvem Vesnický folklór?!, který se v sobotu večer odvíjel na pódiu Klubu kultury Uherské Hradiště, byl odborným pořadem o záludnostech lidové kultury v obcích na Slovácku s neodbornou besedou u cimbálu.
Praha - Za přínos světové vědě ocení ve středu Nadační fond Neuron pět špičkových odborníků, mezi nimi počítačového grafika Daniela Sýkoru a biologa Marka Eliáše. Speciální cena poputuje také antropologovi Martinu Soukupovi.
Buštěhrad – Čeští vědci jsou dlouhodobě na špici celosvětového výzkumu. Dalším počinem, který podpoří vědu a výzkum je výstavba Vědeckotechnického parku Buštěhrad za 450 milionů korun.
Na rozhodování politiků mají podle Čechů největší vliv korupce, úplatky a také lobbisté. Pouhá dvě procenta veřejnosti se pak domnívají, že politická rozhodnutí ovlivňují především občané. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM)
Praha - Na rozhodování politiků mají podle Čechů největší vliv korupce, úplatky a také lobbisté. Pouhá dvě procenta veřejnosti se pak domnívají, že politická rozhodnutí ovlivňují především občané. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM)
Studenec – Krokodýla konžského objevili a popsali badatelé již před sto lety. Po nich však přišli jiní vědci, kteří rozhodli, že se o nový druh nejedná. A tak se na metr dlouhého trpaslíka mezi krokodýly na dlouhá desetiletí zapomnělo a považován byl pouze za variabilitu krokodýla čelnatého.
Plzeň - Je všude. Nejen v plastech, ale i v bankovkách, účtenkách či bílých zubních výplních.
Je všude. Nejen v plastech, ale i v bankovkách, účtenkách či bílých zubních výplních.
České Budějovice - O tom, že se člověk k okolní krajině, která jej živí, nechová právě vzorově, není sporu. Siatuace je ale vážnější, než se může na první pohled zdát.
Milovice - Nový dokumentární seriál o přírodě v rezervaci velkých kopytníků natáčeli režisér Zdeněk Suchý a muzikant Dan Bárta, který se v dokumentu představí jako moderátor, ale i jako kameraman.
Záhoří - Ve středu 10. května se ve školní jídelně ZŠ Záhoří konala akademie žáků.
Kolín – Filip Špringl, žák osmé třídy základní školy Lipanská, reprezentuje Kolín i Středočeský kraj v celorepublikové vědecké soutěži nazvané Science Games. Na jeho úspěch v krajském kole této soutěže upozornila jeho třídní učitelka Iva Kronusová. Ta nešetří chválou na úspěšného žáka, kterého zajímají předměty z oblasti vědy.
Třeboň - Milovníci přírody si přijdou na své v úterý v Domě Štěpánka Netolického v Třeboni, kde pokračuje přednáškový cyklus Krajina a lidé.
Úřady ve známém středofrancouzském městě Lyonu oznámily, že z muzea církevních památek byla odcizena vzácná koruna.
Vlašim - Vlašimská hvězdárna slavila svůj den. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout prostory, kde se členové hvězdářského spolku schází již několik desetiletí, i odtajnit řadu tajemství.
Plzeň – Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje právě zakoupila publikaci rozhlasových přednášek.
Virus Ebola se znovu objevil v africkém Kongu. Od 22. dubna zde zabil nejméně jednoho člověka, pravděpodobně ale také další dva. Uvedla to Světová zdravotnická organizace.
Praha - Každý z vás dozajista zná příběhy a báje. O tom, jak pořádná krakatice dokázala potopit obří loď a usmrtila celou posádku. Nebo o tom, jak rybáři usekli chobotnici jedno chapadlo, jenže ono jí narostlo jiné.
Každý z vás dozajista zná příběhy a báje. O tom, jak pořádná krakatice dokázala potopit obří loď a usmrtila celou posádku. Nebo o tom, jak rybáři usekli chobotnici jedno chapadlo, jenže ono jí narostlo jiné.
Praha - Od pátku do úterý 4. července se mohou lidé podívat na výstavu v pražské Národní ulici v Akademii věd. Expozice s názvem Ad infinitum, představuje efekt černé díry a její vliv na lidské tělo. Vstup je zdarma.
Brno /FOTOGALERIE/ - Unikátní kousek se povedl týmu odborníků z brněnského Moravského zemského muzea. Podle originálu lebky vytvořili podobu ženy, která žila asi před třiceti tisíci lety. Do očí ji lidé od pátku mohou pohlédnout v pavilonu Anthropos. Busta má vlasy i řasy.
Na holešovickém Výstavišti dnes začíná veletrh Svět knihy, který představuje knižní novinky tuzemských nakladatelů i české a zahraniční spisovatele. Ve svém 23. ročníku expanduje veletrh i mimo výstavní Průmyslový palác a lidé se budou moci setkat se spisovateli také v nové vzducholodi Gulliver v nedalekém centru DOX.
Praha - Na holešovickém Výstavišti ve čtvrtek začíná veletrh Svět knihy, který představuje knižní novinky tuzemských nakladatelů i české a zahraniční spisovatele. Ve svém 23. ročníku expanduje veletrh i mimo výstavní Průmyslový palác a lidé se budou moci setkat se spisovateli také v nové vzducholodi Gulliver v nedalekém centru DOX.
Zní to jako ze science-fiction, ale tato budoucnost moderních silnic prý má šanci. Jeden nizozemský vědec totiž vytvořil asfalt, který si umí sám zaplňovat vlastní trhliny. Technologie se již testuje na několika silnicích.
Brno – Jak Brňany ovlivňuje znečištěné ovzduší, nedostatek pohybu nebo třeba stres chtějí zjistit odborníci z brněnské Masarykovy univerzity. Tamní Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) proto v bohunickém kampusu do dvou let vybuduje novou biobanku. Pomoci s výzkumem mohou už nyní těhotné ženy, které chtějí rodit ve Fakultní nemocnici Brno.
Královéhradecko, Nová Paka /ROZHOVOR/ – Irena Hanzíková z Nové Paky poodkrývá jednu z dosavadních záhad, kterou již více než sto let zkoumají vědci, kryptologové, badatelé z celého světa - Voyničův rukopis.
Nová Paka /ROZHOVOR/ - Irena Hanzíková poodkrývá jednu z dosavadních záhad, kterou již více než sto let zkoumají vědci, kryptologové, badatelé z celého světa – Voyničův rukopis.
Vlašim - Hvězdárnu ve Vlašimi spravují nadšenci a milovníci astronomie. Členové spolku, kteří znovuotevřeli vlašimský astronomický objekt veřejnosti před dvaceti lety, zahajují dnes jubilejní, novou sezónu.
Nejméně pět vlků včetně jedné vlčice se objevilo ve volné přírodě v západním Dánsku. Podle zoologa Petera Sundea přišli z Německa. Vlci žili volně v Dánsku naposledy před dvěma sty lety.
Milovice /FOTOGALERIE/ - Po klisnách divokých koní začaly rodit také samice ze stáda praturů. Na volné planině u Milovic se tento týden narodila hned dvě malá telátka tohoto jedinečného zvířete.
České Budějovice – Nikoli vědci z Prahy, Olomouce nebo Brna, ale vědci z Českých Budějovic, v čele s Daliborem Kučerou z Katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity (na snímku), přišli s myšlenkou nevšedního výzkumu mezilidské komunikace.