Praha - Na větší ploše než dříve se 11. až 14. května uskuteční veletrh Svět knihy. Kromě tradičního Průmyslového paláce se jeho program uskuteční na Výstavišti také ještě v Lapidáriu a další místo bude mít i venku. Hlavní téma je Genius loci v literatuře, spisovatelé a literární vědci přijedou z devíti měst, která mají titul Kreativní město literatury UNESCO, stejně jako Praha, řekli ve středu pořadatelé novinářům. Program veletrhu spojeného s literárním festivalem se bude odehrávat také ve vzducholodi Gulliver, která zejména pro literární program vyrostla v centru DOX. Svět knihy, který každoročně navštěvuje až 40 tisíc lidí, má letos nového ředitele Radovana Auera.
Americké ministerstvo financí umístilo na černou listinu 271 zaměstnanců syrského vládní střediska pro vědu a výzkum. Tvrdí o nich, že zodpovídají za vývoj chemických zbraní pro vládu Bašára Asada.
Příbram – Spolek ve čtvrtek zprostředkoval divákům v příbramském divadle setkání s profesorem Jiřím Drahošem, významným českým fyzikálním chemikem, v letech 2009 – 2017 předsedou Akademie věd ČR a nyní také kandidátem na post prezidenta republiky.
Orlickoústecko - Vědci z USA zjistili, proč se samy od sebe rozvazují tkaničky. Co dalšího by podle vás měli zkoumat, jaký vědecký úkol čeká na odhalení?
České Budějovice – Česká a moravská pivovarnická akademie (ČMPA) ve čtvrtek v Tereziánském sále Břevnovského kláštera vyhlásila výsledky hlasování svých členů a udělila Výroční ceny 2016. Budějovický Budvar (BB) si odvezl tři vavříny.
To je ložený. Jsme divný. Nevadí nám, že Nejdražší je pes v paneláku, stojí tisíce korun ročně, že Máme na účtech už bilion. Za nulový úrok, a přestože Městské parky stojí miliony. Lidé z nich stále kradou kytky. Když je nikdo nehlídá, že jo?
Čerstvé důkazy naznačují, že trosky letadla 370 společnosti Malaysia Airlines jsou s největší pravděpodobností umístěny na sever od hlavní prohledávané zóny.
Praha - Tým vědců pod vedením architekta Ladislava Lábuse z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) vyvinul v rámci projektu Petmat cihlu z recyklovatelného plastu. Vznikla technologií vyfukování, která patří k nejefektivnějším formám zpracování plastu. Cihlu ve čtvrtek na tiskové konferenci představili novinářům členové týmu. Díky moderním technologiím se plast může stát materiálem pro další zpracování, řekl Ladislav Lábus.
Poslanecký návrh novely trestního zákoníku navrhuje, aby tresty za nejtěžší zločiny byly přísnější. Poslanci chtějí u těžkých zločinů také snížit trestní odpovědnost ze současných patnácti let na třináct. Jaké dopady by mělo, kdyby novelu parlament schválil, zmapoval think-tank Idea z Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.
Šumava - Jde o téma, které z nedostatku času nezaznělo na konferenci "Role České televize v naší společnosti", která se konala v Senátu 11. dubna 2017. Jde o jednu z největších veřejných kauz, která se táhne 20 let. Za tuto dobu došlo k radikální změně rozsáhlého území.
Prezident Donald Trump dnes podepíše dekret, kterým ztíží vydávání některých pracovních víz. Cílem je podpora americké zaměstnanosti v hi-tech odvětvích.
Vědci z plzeňského biomedicínského centra zkoumají v současné době dva materiály, které by mohly buď zvlášť nebo oba dohromady prodloužit životnost kloubních náhrad až o několik desítek let. Jedná se o diamantový prach a grafen.
Plzeň - Vědci z plzeňského biomedicínského centra zkoumají v současné době dva materiály, které by mohly buď zvlášť nebo oba dohromady prodloužit životnost kloubních náhrad až o několik desítek let. Jedná se o diamantový prach a grafen.
Olomouc - Tři nové odrůdy ostropestřce mariánského, který často vyhledávají lidé s nemocemi jater, vyšlechtili vědci v Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum v Olomouci společně s Tevou Czech Industries s.r.o. Nové odrůdy s různým složením aktivních látek – flavoligandů – vznikly na zakázku této společnosti, jež odrůdy využije ve svém farmaceutickém programu.
Hradec Králové - Druhým a zároveň posledním dnem ve středu na půdě Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové pokračuje dvanáctý ročník mezinárodní konference mladých vědeckých pracovníků pod názvem České, slovenské a československé dějiny 20. století.
Na nebi nad Českem se 2. dubna objevil vzácný nadoblačný blesk nazývaný elf. Blesk byl patrný tisícinu sekundy a měřil mezi 300 až 400 kilometry. Objevuje se nad bouřkovými mraky, existuje mnoho jeho druhů a vědci o nich ví jen velmi málo. Uvedla to dnes Česká televize s odvoláním na pozorovatele Ústavu fyziky atmosféry Martina Popka, který záblesk nad Českem poprvé vyfotil.
Královéhradecko, Dvůr Králové - Na světě žijí pouzí tři severní bílí nosorožci. Nejsou schopní reprodukce, zvířecí druh je tak prakticky vyhynulý. Možná ale jen zdánlivě. Vědci totiž vyvinuli jedinečnou metodu, která může vést k umělé reprodukci a potenciálně také k obnovení populace.
Brno - Ještě nedávno patřily únikové místnosti mezi okrajovou záležitost. Nyní jich je v Brně dvacítka a firmy v nich pořádají teambuildingy. Necelé tři roky po otevření první v Brně tuto zábavu vyzkoušely tisíce lidí.
Pasov - Dvacetiletou studentku Malinu Klaarovou z Řezna, která byla od 19. března nezvěstná poté, kdy odešla z večírku, a policie po ní pátrala i s vrtulníkem a psy cvičenými na hledání utonulých (Deník informoval), našli v pátek kolem 8.10 hodiny v Donaustaufu v Horní Falci, píše PNP.
Praha - Pět vynikajících vědců Univerzity Karlovy obdrželo ve čtvrtek od rektora Tomáše Zimy nový výzkumný grant. Každý z nich dostane jeden milion korun na další výzkum ve svém oboru. Rektor dnes u příležitosti 669. výročí založení univerzity předal také Cenu Miloslava Petruska za prezentaci Univerzity Karlovy a Cenu Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin.
Nespočet stížností obdrželo v posledních dnech vedení firmy Kruidvat, která v Nizozemsku provozuje síť drogerií. Terčem kritiky se staly omalovánky pro děti. Jednou z postaviček určených k vybarvení byl totiž i Adolf Hitler.
Praha - Úbytku svalové hmoty a síly ve stáří by v budoucnu mohlo zabránit léčivo, na jehož vývoji se podílejí vědci z Univerzity Karlovy ve spolupráci s farmaceutickými firmami v rámci projektu SPRINTT evropské iniciativy IMI 2. Na dnešní tiskové konferenci představila tento projekt Eva Topinková z Geriatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Je jedním z příkladů spolupráce Univerzity Karlovy a farmaceutického průmyslu.
České vzdělávací a kulturní instituce v otevřeném dopise vyzvaly maďarskou vládu premiéra Viktora Orbána, aby nerealizovala plánovanou novelu vysokoškolského zákona, která by mohla ohrozit působení zahraničních akademiků a vědců v Maďarsku. Novela podle nich povede mimo jiné k zániku Středoevropské univerzity v Budapešti (CEU). ČTK to sdělila mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) Iva Píšová.
Objev vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy pomůže lépe porozumět schizofrenii. Při experimentu za využití magnetické rezonance zjistili, jaké oblasti mozku jsou aktivní při prožívání vlastního já. Dnes o tom informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka. První výsledky vědecké studie byly publikovány v prestižním časopise Schizophrenia Bulletin.
Dvůr Králové - Nosorožci severní bílí jsou v současné době prakticky vyhynulí. Poslední tři jedinci, kteří žijí v Africe, totiž nejsou schopní reprodukce. Přesto mají další generace tohoto živočišného druhu naději. Lékaři totiž vyvinuli metodu, díky níž a umělému oplodnění by se mohla jeho populace obnovit.
Nedostatek spánku může kvůli snížené sebekontrole způsobovat hádky v práci, narušovat pracovní výkon a firmy stát miliony na ztracené produktivitě, zjistili podle BBC vědci z Rotterdamské školy managementu.
Jihlava – Patnáctiletý student Gymnázia Jihlava Filip Novotný si díky svému talentu a píli vybojoval stipendium na třítýdenní studium v New Jersey na univerzitě v Princetonu v USA.
Zatímco o prospěchu kotlíkových dotací pro lepší ovzduší většina respondentů nepochybuje, kontroly topenišť, například po udání sousedů, stále vzbuzují negativní reakce.
Ve výrobce i padělatele peněz se na čas proměnili vědci ze Společné laboratoře optiky a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého v Olomouci.
Brno – Využít lidský pupečník k léčbě pacientů s leukémií nebo s poškozenými klouby chtějí odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu brněnské svatoanenské nemocnice. „Pupečník je unikátním zdrojem kmenových buněk, který se po porodu za běžných okolností zastřihne a zlikviduje. My jej využijeme k vývoji léčiv," nastínila v úterý vedoucí výzkumu Dagmar Hrůzová ze společnosti PrimeCell.
Vavřinec – Dva roky pátrání v archivech a v pozůstalostech krasových badatelů. Práce přímo v terénu. To vše stálo za knihou Jeskyně České republiky na historických mapách. Publikace speleologa Petra Zajíčka z Vavřince na Blanensku získala nedávno prestižní ocenění. Cenu poroty nakladatelství Academia. To mimo jiné vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců. „Z ocenění poroty, v níž seděla řada odborníků, mám ohromnou radost. A je to pro mě motivace do další práce," řekl Zajíček, který pro blanenský Týden u nás píše seriál Tajemné podzemí Moravského krasu.
Jičín - Začátkem dubna začne soutěž „Nejlepší student", ve které tři studenti získají odměnu 5.000 Kč a nejlepší finalista vybojuje 10.000 Kč pro svou školu.
Britská cestovní kancelář Blue Marble Private, která se specializuje na nevšední turistické zážitky, chystá výlety k Titaniku. Její první cesta k nejslavnějšímu vraku lodi pro rok 2018 už je obsazena, i když cena vychází v přepočtu na 2,6 milionu Kč na osobu. Zájemci ale nemusejí věšet hlavu - další cestu firma chystá na léto 2019.
Praha - Jednatřicetiletá Petra žije s mužem a třemi dětmi na statku na okraji Prahy. Manžel pracuje jako údržbář, ona jako učitelka v mateřské škole. Oba dva vydělávají. Podle státních tabulek dost na to, aby na přídavky na děti neměli nárok. „Máme normální platy, ale státu přijde, že vyděláváme moc," uvádí paní Petra. V rodinném rozpočtu je přitom podle jejích slov znát každá stokoruna.
Vědci přišli s překvapivým zjištěním: poruchu spánku zvanou narkolepsie může způsobit očkování proti chřipce. Na jedné z přednášek, která se konala v rámci Týdne mozku, o tom informoval profesor neurologie Karel Šonka.
Studenec, Kongo – Krokodýl konžský měří zpravidla jen něco málo přes metr. I to by mohl být důvod, že se na tohoto trpaslíka mezi krokodýly v posledních sto letech zapomnělo. Znovu objevit ho jako nový druh chce český vědec Václav Gvoždík z pracoviště Ústavu biologie obratlovců AV ČR ve Studenci.
Klíše - Jak vědci měří délku vodopádů, a které jsou nejvyšší? Tím se budou zabývat v dalším díle Café Nobel cestovatelé Martin Šíla a Miloš Fridrichovský.
Šumava - Vědci z jižních Čech a Bavorska budou pomocí dronů hledat na Šumavě stromy napadené kůrovcem. Letos technik u zprovozní a otestují, příští rok začnou měřit v šumavských lesích.
Liberec - Zloději se nezastaví před ničím a neodradí je ani bezpečnostní plomby. Často přicházejí s rafinovanými způsoby, jak plombu narušit, aniž by to bylo pouhým okem patrné.
Občané Kostomlat nad Labem, kteří se ve středu pohybovali v blízkosti obecního úřadu nebo pod bytovkami u nádraží, se nestačili divit. Profíci vybavení elektrickými pilami tu káceli vzrostlé jehličnany. Zůstávaly za nimi jen čerstvé pařezy a hromady ořezaných větví.