Plzeňská univerzita plánuje vědeckou základnu v Antarktidě
Plzeň - Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni začala pracovat na založení vlastní polární stanice v Antarktidě. Na první průzkum se vydali dva odborníci letos v březnu, další vyrazí v lednu.
Plzeň - Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni začala pracovat na založení vlastní polární stanice v Antarktidě. Na první průzkum se vydali dva odborníci letos v březnu, další vyrazí v lednu.
Milovice - „Bylo to jako najít pod stromečkem toužebně očekávaný dárek, protože dosud jsme o mravenčích zahrádkách, jako o typickém fenoménu pastevní krajiny, pouze mluvili.“
Chrudim - S nástupem dětí do školy pro ně rodiče hledají vhodné zájmové kroužky. Nabídka je bohatá, ať už v domech dětí a mládeže, nebo v soukromém sektoru.
Brno, jižní Morava – Obrovská únava a kvůli ní i nechuť k pohybu doprovázela dlouhou dobu Evu Hasarovou z jižní Moravy. Život jí totiž zcela změnilo nádorové onemocnění krve, které u ní odhalili lékaři. Pacientům, jako je ona, se snaží novým projektem pomoci odborníci z brněnské Masarykovy univerzity spolu s lékaři Fakultní nemocnice Brno. Představili jej ve čtvrtek. Speciální léčbou chtějí lidem, kteří prodělali rakovinu, prodloužit a zkvalitnit život.
Trh s manželstvím je v rukou mužů. Ti se však v současné době snadno dostanou k sexu i mimo manželské lože, proto ztrácejí motivaci usilovat o ženu. Podle vědců z University of Texas navíc budou mít heterosexuální ženy čím dál větší problém najít dlouhodobého spolehlivého partnera.
Brno - Historicky největší množství kvalitních dat a obrazů zatmění Slunce se podařilo zachytit týmu Miloslava Druckmüllera z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Za zatměním vyrazili v pondělí 21. srpna do Spojených států s novým softwarem, který navrhl jeden z členů týmu Pavel Štarha. Na zachycení snímků měli pouze sto dvacet vteřin. Přestože cestoval tým za zatměním už po desáté, byla tato výprava jedinečná.
Šumava - Téměř dvacet let trvající spor reprezentovaný na jedné straně šumavskými starosty, lesníky, Jihočeským a Plzeňským krajem a regionálně příslušnými poslanci a senátory a na druhé straně nevládními organizacemi, vyvrcholil přijetím novely zákona 114/92, která zařazuje „nadpoloviční většinu“ národních parků do divočiny či bezzásahovosti.
Třebíčsko – Začal školní rok a s ním i mnoho zájmových kroužků pro děti. Zdá se, že s každým dalším rokem jejich nabídka roste. Seznam se neomezuje jen na zavedené a známé aktivity, děti si už nemusí vybírat mezi fotbalem a flétnou. Přibývají i některé doposud neobvyklé.
Úterní tištěné vydání Olomouckého deníku je samozřejmě především o škole, která právě začala. Jak nápaditým způsobem vítali prvňáčky na ZŠ Heyrovského v Olomouci, se můžete podívat hned na titulní straně.
Informační systémy a elementární fyzika, to jsou témata dvou mezinárodních konferencí, které na začátku září pořádá České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze. Organizátoři předpokládají účast více než 400 odborníků z Evropy, Ameriky, Asie i Austrálie.
Praha - Informační systémy a elementární fyzika, to jsou témata dvou mezinárodních konferencí, které na začátku září pořádá České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze. Organizátoři předpokládají účast více než 400 odborníků z Evropy, Ameriky, Asie i Austrálie. V obou případech jde o významné konference s mnohaletou tradicí, z nichž jedna je v Česku vůbec poprvé.
Hrádek nad Nisou – Upozornit na na znepokojivé zprávy týkající se nedostatku vody v česko-německo-polském příhraničí, které může způsobit rozšíření polského hnědouhelného lomu Turow, má za cíl mezinárodní plavba na kánoích po řece Nise.
Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR obdržel ve středu v Mnichově Schrödingerovu medaili.
Hůrka - Hydrobiologové zahájili průzkum lipenské nádrže. Po dvanáct dní budou sledovat rybí obyvatele celé nádrže a odebírat vzorky.
Kutná Hora - V kutnohorském rudním revíru pod Kaňkem našli odborníci nový nerost. Kovově lesklá zrna o velikosti do půl milimetru zaujala Richarda Pažouta z Vysoké školy chemicko-technologické, který je v historických dolech objevil.
Liberec – Experimentální program si na poslední prázdninové dny připravila liberecká iQlandie.
Praha /ROZHOVOR/ - Když stoupám do kopce, zjevuje se přede mnou kousek po kousku kouzelná vilka s velkou zahradou. Zvoním a zakrátko mi otevírá sympatická dáma. „Zrovna dávám květinám vodu. Dostala jsem jich tolik, že mi trvá půl hodiny, než je všechny obejdu,“ usmívá se vdova po světoznámém vynálezci kontaktních čoček Ottu Wichterlovi. Paní Lindě by stovku, kterou oslavila předminulý pátek, nikdo nehádal. Navzdory svému vysokému věku je neuvěřitelně čilá, nebere žádné léky, stará se o zahrádku a sama si i vaří.
Brno - Vyberou si talentovaní sportovci, nadaní umělci, milovníci zvířat i zvídaví vědci. Tak by se dala popsat nabídka kroužků v Brně. Volných míst je zatím dost, zejména příští týden ale ve středicích čekají největší nápor zájemců. Rodiče totiž už budou znát školní rozvrh potomků a zaměří se na volnočasové aktivity.
Vyberou si talentovaní sportovci, nadaní umělci, milovníci zvířat i zvídaví vědci. Tak by se dala popsat nabídka kroužků v Brně. Volných míst je zatím dost, zejména příští týden ale ve středicích čekají největší nápor zájemců. Rodiče totiž už budou znát školní rozvrh potomků a zaměří se na volnočasové aktivity.
Manželka slavného vědce a vynálezce kontaktních čoček Linda Wichterlová je i ve sto letech obdivuhodně vitální. Stará se o zahrádku, sama si vaří a v rozhovoru pro Deník mimo jiné prozradila, jak se naučila několik světových jazyků či jak se seznámila se svým mužem.
Blanensko /FOTOGALERIE/ – Jsou to dva měsíce, co vědci rysu ostrovidovi v Moravském krasu nasadili telemetrický obojek. Slibovali si od toho hlavně informace o jeho pohybu a každodenním životě. Sledování je zatím naplánované na rok. Už teď přineslo zajímavá zjištění.
Brno - Vyšetří nenarozené dítě a rodičům ukážou, jak bude vypadat třeba ve třech letech. Prozatím neuvěřitelnou představu se snaží přivést do reality brněnští vědci.
Konopiště /FOTOGALERIE/ - První letní memoriál Františka Štěpána Lotrinského začal v pátek dopoledne přímo před vstupní branou zámku Konopiště.
/VIDEO/ Objevil se další důkaz oteplování planety. Finský ledoborec bez problémů proplul Severním ledovým oceánem. Přepravní sezona tam tak letos začala dřív, než kdykoli předtím. Ledu v Arktidě alarmujícím způsobem ubývá hlavně v létě, fenomén ale podle vědců trvá nově i v zimě. Průměrně z oblasti každý rok zmizí kry o rozloze větší, než je Česko. Zprávu přinesl web ČT24.
/FOTOGALERIE/ Dovedete si představit více než milion knihovních jednotek, což jsou knihy, cédéčka či třeba DVD?
Zapojte se s námi do soutěže o patnáct balíčků se sušenkami Bebe Dobré ráno.
Brno – U Čecha se projeví Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba jinak, než třeba u Angličana. Kvůli řeči, která u každého národa využívá trochu jiná spojení v mozku. Zda je tato teorie pravdivá, nyní zkoumají vědci z institutu Ceitec brněnské Masarykovy univerzity.
U Čecha se projeví Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba jinak, než třeba u Angličana. Kvůli řeči, která u každého národa využívá trochu jiná spojení v mozku. Zda je tato teorie pravdivá, nyní zkoumají vědci z institutu Ceitec brněnské Masarykovy univerzity.
Plzeň – Bývalý šéf Akademie věd ČR a jeden ze současných kandidátů na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Plzeň.
Polovina srpna je tím správným časem pro vysetí podzimních odrůd špenátu. Jejich pěstování zvládne i začátečník.
Praha - Už od poloviny srpna budou moci lidé zhlédnout v Malešickém parku již třetí návaznou výstavu děl vědce a kreslíře Pavla Kantorka, který zemřel minulý týden ve věku pětasedmdesáti let.
Smutná zpráva. Ve věku 75 let zesnul v Kanadě vědec a jeden z nejznámějších českých autorů kreslených vtipů Pavel Kantorek.
Nová metoda hodnocení vědy, kterou letos v únoru schválila vláda, by měla vědce motivovat k úhradě nákladů spojených se získáním zahraničních patentů na nové objevy a vynálezy. Při rozdělování peněz bude nová metodika zohledňovat schopnost institucí prosadit se v mezinárodní konkurenci. Uvedl to dnes vicepremiér pro výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Šumava - Uplynuly již téměř dva měsíce od doby, co vstoupila v platnost novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a nezdá se, že by si mnozí účastníci dávných sporů o Šumavu, včetně ředitele Hubeného, zcela uvědomili, co se nyní zásadně změnilo a kudy se Šumava musí ubírat.
Pokud svět neučiní žádná opatření, vlny vlhkých veder mohou během několika desítek let zabít miliony lidí v jižní Asii, předpovídá analýza, kterou vypracovali američtí vědci.
/ROZHOVOR, ANKETA/ Dalibor Dědek je jednou z nejvýraznějších postav Jablonecka. Vybudoval zde mimořádně úspěšnou firmu, která vyrábí zabezpečovací techniku a většinu své produkce vyváží do zahraničí. Kromě toho podporuje prostřednictvím fondu Neuron mladé vědce, financuje opravy památek, výstavbu domů pro seniory, přístrojové vybavení nemocnic, zřízení technické školy. V roce 2015 mu prezident Miloš Zeman předal medaili Za zásluhy.
Karlovarský kraj – Zemětřesné roje, které se v Karlovarském kraji opakují už od dob středověku, stále nedávají odborníkům spát. Pokaždé když se zemětřesení v regionu ohlásí specifickým duněním a tradičním chvěním předmětů, žhaví se linky Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Praze.
Praha - Budovy Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) od roku 2010 ušetřily 5,6 milionu korun za vytápění. Pomohl jim v tom počítačový program, který tam nainstalovali experti z elektrotechnické fakulty (FEL). Z vyhodnocení v červenci 2017 vyplývá, že za sedm let provozu univerzita každou topnou sezonu ušetřila průměrně 18 procent nákladů za vytápění, tedy zhruba 800 tisíc Kč. Novináře o tom informoval mediální zástupce katedry řídící techniky FEL ČVUT Ivan Sobička.
Plzeň - Výzkum pomůže pacientům s metastázami na játrech.
Blatná - V sobotu 29. července uplyne 142 let, kdy zemřel významný lékař a vědec, rodák z Blatné Vilém Ignác Petters.
Chomutov – Ve skanzenu Stará Ves má vzniknout zahrada a pole. Zasejí tam původní semena získaná z genetických bank.
Českolipsko – Krajinu postupně osídlují šakali. Ani vlci na Českolipsku by je od příchodu do regionu nemuseli odradit.
Vědci z univerzity v britském Leicesteru zveřejnili výsledky pět let trvajícího výzkumu zaměřeného na změnu kognitivních schopností u lidí, kteří denně tráví několik hodin řízením automobilu. Podle jejich výzkumu takoví jedinci prostě a jednoduše hloupnou.
Pardubický kraj /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - V Pardubickém letním kině u Tyršových sadů ve středu na plátně promítnou akční fantasy snímek Želvy Ninja 2.
Benešov - Dětem v Benešově představil svůj prázdninový, táborový program i stránčický klub La Mamka.
Hradec Králové /FOTO/ - Mají žně. Zajímavé objevy přinesla letošní letní sezona hradeckým archeologům.
Pardubice – V Pardubickém letním kině u Tyršových sadů dnes na plátně promítnou akční fantasy snímek Želvy Ninja 2.
Brno - Jaký typ svítidla zvolit, aby světlo bylo oku co nejpříjemnější? Podle výsledků víc než ročního testování padesátky světelných zdrojů je to obyčejná žárovka. Přišel na to Brňan Martin Drahanský spolu s ostatními vědci z Fakulty informačních studií Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s fakultou stavební a rakouskou univerzitou.
Brno - Policisté hledají podezřelého. Získají fotografii poznávací značky z kamer, je ovšem rozmazaná. Není to pro ně ale problém. Pomocí metody s umělými neuronovými sítěmi, které matematicky zpracovávají vložená data k žádanému výsledku, mají fotografii brzo doostřenou a značku přečtou. Podobný scénář se může stát realitou díky metodě doostřování fotek, kterou vymyslel Michal Hradiš z Fakulty informačních technologií brněnského Vysokého učení technického.
Znojemsko – Vůbec poprvé na Moravě našli odborníci milimetrového pavouka Mysmena Jobova. Objev je výsledkem prvního důkladného výzkumu pavouků v Podyjí.