Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Je objekt z jiné sluneční soustavy vesmírná loď? Vědci jej budou dále zkoumat

Asteroid zvaný Oumuamua, který se na začátku letošního podzimu stal středem pozornosti vědeckého světa, bude nyní podroben pečlivému zkoumání. Astronomové totiž chtějí prověřit, zda na asteroidu nejsou známky jiných civilizací. Vesmírnému objektu proto bude naslouchat obří satelit v americké Západní Virginii.

Akademii věd se zvýší rozpočet, podílela se na světových objevech

Vědci z Akademie věd ČR (AV ČR) letos získali dva prestižní granty Evropské rady pro výzkum, v biologii a v ekonomii. Další badatelé se podíleli na světově významných objevech, například na vysvětlení původu kosmického záření nebo na vyvinutí metody, která umožní přenos léčiv velmi odolných typů rakoviny. Letošní úspěchy vědců dnes shrnula na zasedání Akademického sněmu předsedkyně této instituce Eva Zažímalová. Zmínila se také o rozpočtu, který se má v roce 2018 zvýšit o 550 milionů korun na více než 5,6 miliardy.

Vědci ze Soulu vyvinuli preparát proti vypadávání vlasů

Plešatost trápí mužskou populaci už od počátku věků. V současnosti je na světě okolo 1,5 miliardy lidí, kteří mají s vypadáváním vlasů problémy. S tím by mohl být jednou provždy konec, myslí si tým vědců z Jižní Koreje. Ten nedávno představil speciální preparát zvaný PTD-DBM. Unikátní je v tom, že zabraňuje vypadávání vlasů, navíc podporuje jejich opětovný růst.

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Astronomové vyhlašují pátrání

Průlet jasného meteoru, tzv. bolidu, nad jižní částí České republiky zaznamenali v neděli 3. prosince dva náhodní pozorovatelé a speciální přístroje tzv. Evropské bolidové sítě. Centrum této sítě se nachází v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově. Vědci vyzývají veřejnost na jihu Čech k pomoci s hledáním meteoritů.

Konec snu o nesmrtelnosti. Lidé se nedožijí více než 115 let

Analytici pohřbili naděje všech lidí, kteří touží po dlouhověkosti: spočítali, že se lidi nedožijí více než 115 let. U Čechů to navíc nebude dřív než v příštím století. Průměrný věk dožití se také bude zvedat stále pomaleji. 

Vědci objevili pozůstatky nového dinosaura. Vypadá jako kachna

/VIDEO/ Paleontologové objevili v pískovcových skalách na území Mongolska zcela zachovalé pozůstatky velmi neobvyklého pravěkého tvora. Ačkoli nově popsaný živočich svým vzhledem připomíná spíše kachnu, podle odborníků se jedná o vůbec prvního masožravého dinosaura, který dokázal plavat.

Astronomie lidi zajímá, říká předseda českých astronomů Petr Heinzel

Zájem o astronomii má v Česku silnou tradici, láká i mladé lidi a děti. Důkazem je velký počet amatérských astronomů na poměrně dobré úrovni i úspěchy na mezinárodní astronomické olympiádě. V rozhovoru to řekl současný předseda České astronomické společnosti (ČAS) Petr Heinzel. Společnost tento pátek oslaví 100 let od svého založení.

Sedm vědců dnes převezme Ceny Neuron za světový přínos

Ocenění sedmi vědeckým osobnostem předá dnes večer Nadační fond Neuron. Ceny Neuron za přínos světové vědě se udílejí v sedmi oborech. Kromě toho pořadatelé představí vítěze letošní soutěže Neuron Impuls, v níž mohou mladí vědci do 40 let žádat o podporu pro své projekty.

Tarant: Hra je šifrovaný dopis

Pardubice - Malá scéna ve dvoře Východočeského divadla v Pardubicích včera uvedla premiéru hry německého spisovatele, dramatika a hudebního vědce Paula Barze s názvem Mohla to být hvězdná chvíle.

Česká hlava do Brna. Ocenění získali dva vědci z Masarykovy univerzity

Brno – Jeden zkoumá včelí vir, druhý upravuje bílkoviny pro využití v průmyslu a medicíně. Nejprestižnější české ocenění za vědu, výzkum a inovace Česká hlava letos získali dva odborníci z brněnské Masarykovy univerzity. Cenu Doctorandus za přírodní vědy získal Karel Škubník z vědeckého institutu Ceitec, ocenění Invence společnosti Kapsch dostal Jiří Damborský z Přírodovědecké fakulty univerzity.

Při pokládce elektrického kabelu objevili kostry nebožtíků

Nové Město nad Metují - Kostry šesti nebožtíků, přes sebe poházených v hrobové jámě, objevili před několika dny archeologové za kostelem Všech svatých v Novém městě nad Metují. Nález odkryli v souvislosti s pokládkou elektrického kabelu.

Českobudějovičtí virologové objevili tři nové viry

České Budějovice - Nové viry nalezli vědci z Biologického centra Akademie věd uvnitř buněk houby Sodiomyces alkalinus. V těchto vláknitých houbách rostoucích v zásaditém prostředí v okolí solných jezer v Asii a Africe to jsou vůbec první nalezené viry.

Kynžvartská daguerrotypie se zařadí k Pamětem světa

Karlovarský kraj - Mezi takové památky, jako je sbírka středověkých rukopisů z dob české reformace, světelná pantomima nebo sbírka časopisů českého a slovenského samizdatu, se nově zařadí Kynžvartská daguerrotypie.

Pozorování Persea mělo úspěch. Brňan publikoval v prestižním Nature

Brno – Chemické složení vzdálené kupy galaxií v souhvězdí Persea je téměř totožné s obsahem prvků našeho Slunce. Zjistil to tým odborníků, jehož členem byl také brněnský vědec Norbert Werner z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky uveřejnil prestižní vědecký časopis Nature minulý týden.  

Revoluční metoda: mrtvici odhalí i nezkušený lékař

Brno – Jako každé ráno jsem pospíchala do práce. Při obouvání jsem si ještě stačila pomyslet, že je mi nějak divně, pak jsem se svezla k zemi. Ještě nějakou dobu poté jsem měla úplně nehybnou pravou část těla. Tak popisuje den, kdy dostala mrtvici, dvacetiletá Věra. Odhalit cévní mozkovou příhodu rychleji a přesněji teď dopomůže metoda mladého výzkumníka z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Ondřeje Volného. Dostal za ni prestižní cenu.

Se spornými soškami za kulturu se rozloučili. Cenu města může získat každý

Blansko /FOTOGALERIE/ – Pochybnosti o úrovni udělování Cen města Blanska za kulturu neskrývali v posledních letech nejen mnozí obyvatelé města, ale i ocenění umělci. Výtvarnice Eva Kupová, jejíž manžel se na organizaci ceremoniálu dříve podílel, odmítla loni cenu dokonce převzít. „Rozhodla jsem se tak z úcty ke svému muži. Cena měla být prestižní a já nesouhlasím s tím, jak se dnes kultura v Blansku dělá,“ uvedla tehdy na vysvětlenou pro Deník Rovnost. Blanenští radní se nyní rozhodli pro změnu.

Mladí vědci se setkali v Hradci

Hradec Králové - Mezinárodní konference zaměřená na mladé vědce začala ve čtvrtek ve výukovém centru Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Odejde z Moravského krasu? Rys Kryštof se poohlíží po samici

Blanensko /FOTOGALERIE/ – Rys Kryštof možná odejde z Moravského krasu. Obávají se toho zoologové, kteří šelmu dlouhodobě sledují. „Blíží se zima, což je u rysů období říje. Samci si hledají partnerku. V Krasu ale žádná samice není. Může se ji proto vypravit hledat,“ vysvětlil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Praha si nechala experimentálně změřit emise. Chce zjistit počet aut bez filtru

Praha společně s ČVUT a Ústředním automotoklubem (ÚAMK) uskutečnila orientační měření emisí aut za běžného provozu, a to proto, aby zjistila, kolik po metropoli jezdí vozů, které neplní normy. Jedná se o auta, která mají vymontovaný nebo neudržovaný filtr pevných částic. Ve čtvrtek to médiím sdělila radní Jana Plamínková a Michal Vojtíšek z ČVUT. V současné době budou vědci analyzovat získaná data a podle výsledků město určí postup.

FOTO: U Dubé hledí vzhůru od 50. let

Panská Ves – Od počátků českého vesmírného výzkumu v Panské Vsi uběhlo spoustu let. Pionýrské začátky jsou na dnešní observatoři stále patrné.

Zkoumají vzduch, co dýcháme

Liberecký kraj, Česká Lípa – Krajská hygienická stanice zveřejnila výsledky měření kvality ovzduší v České Lípě. Výrazné nebezpečí nehrozí, prostor pro zlepšení tu ale je.

Kalamita. Lesy v regionu ničí asijská houba

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pro Zdenu Šlichtovou z Tvrdonic neznamenaly uschlé jasany v okolí její vesnice nic překvapivého. „Všimla jsem si uschlých stromů, ale nevěděla jsem, čemu to přisoudit,“ podotkla Šlichtová. Za ničím mimořádné je nepovažovala.

V Gruzii našli víno z doby kamenné. Je staré osm tisíc let

/VIDEO/ K převratném objevu došli vědci na jihovýchodě Gruzie. Nalezli zde totiž zbytky vína z období neolitu, tedy mladší doby kamenné, jehož stáří se odhaduje na osm tisíc let. Potvrdily se tak původní předpoklady, že je Gruzie nejstarší vinařskou oblastí na světě.   

Z Vodňan do Brazílie za rejnoky

Vodňany - Z pracovní cesty za sladkovodními rejnoky se 31. října vrátil čtyřčlenný tým vědců z MEVPIS Fakulty rybářství a ochrany vod JU ve Vodňanech.

Jeptišky s lubrikantem i oblečení z konopí. V Letňanech startuje Cannafest

Jeptišky od pátku do neděle nabízí v pražských Letňanech lubrikační gel, který vám rozvibruje tělo. U přadleny si zase můžete koupit oblečení z Konopné dílny. Na chuť si pak můžete dát konopnou cukrovou vatu a zapít ji konopným pivem. Na výstavišti se tento víkend koná již osmý ročník mezinárodního veletrhu konopí a léčivých bylin. Představí se na něm 250 vystavovatelů z 25 různých zemí.

Lékaři poprvé transplantovali kůži pacientovi s nemocí motýlích křídel

Italští vědci vyvinuli náhradní kůži pro dítě trpící vzácnou vrozenou poruchou epidermolysis bullosa, známou též jako nemoc motýlích křídel. Geneticky modifikovaná kůže nyní pokrývá osmdesát procent těla devítiletého syrského chlapce. Operaci provedli němečtí lékaři, kteří postup následně publikovali v odborném časopisu Nature.  

Tesla může zatěžovat životní prostředí víc, než malé auto na benzín, tvrdí vědci

Vědci z amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) učinili průzkum, na základě kterého vyšlo pár nelichotivých čísel pro elektromobily, tolik velebené v poslední době. Při počítání celkových emisí za životnost automobilu se totiž zjistilo, že Model S od Tesly vychází v oblasti emisí hůř než malé auto s konvenčním benzínovým motorem.

Ústav biologie obratlovců ve Studenci otevře dveře veřejnosti

Studenec – Ukázat a přiblížit svoji vědeckou práci veřejnosti chtějí vědci ze Studence. Dveře jejich Ústavu biologie obratlovců Akademie věd (ÚBO AV ČR) se lidem otevřou jedenáctého listopadu. Pro zájemce jsou připraveny dvě varianty programu.

Ovce poznaly Obamu. Podle vědců mají mentální fotoalbum jako lidé

Na britské univerzitě v Cambridgi provedli unikátní výzkum. Stádo osmi ovcí zde cvičili v rozpoznání tváří známých osobností, například bývalého prezidenta Baracka Obamy, herečky Emmy Watsonové nebo zprávařky BBC Fiony Bruceové. Zvířata pak dokázala rozeznávat tyto obličeje od jiných s velmi vysokou pravděpodobností. Informal o tom server Washington Post.