Zrakově postižené ženě přibyly další zdravotní problémy. Úřad práce na to reagoval snížením příspěvku. „Musel se stát zázrak, když podle nich najednou vidím i skvěle slyším,“ říká bývalá novinářka Marie Zemanová ze Slaného. A chce bojovat.
Zvýšení daně z přidané hodnoty u přírodní minerální vody, pramenité vody, kojenecké a léčivé vody na 21 procent je podle Svazu minerálních vod (SMV) nelogické a neobhajitelné. Znevýhodní podle něj zdraví prospěšné potraviny proti těm, které jsou pro zdraví rizikové. Záměr vlády, který se nezměnil ani po jednání o možných změnách ve vládním konsolidačním balíčku 23. srpna, SMV nechápe, uvedl v tiskové zprávě.
Pokud člověk nemá kde bydlet nebo bydlí v nejistotě, výrazně se to odráží na jeho psychickém i fyzickém zdraví. Odborníci pracující s těmito lidmi proto navrhují změny. Více by propojili sociální a zdravotní péči.
V letních parnech se může zdát pár temp v nedalekém rybníku, nebo veřejném bazénu jako ideální nápad. Příjemný den strávený u vody však může končit rozsáhlou infekcí močových cest, mykózou či bakteriální vaginózou a dalšími komplikacemi. Ještě před koupáním je proto dobré vědět, jaká nebezpečí hrozí ženám v rybníku i bazénu, jak předejít vaginální infekci a jak mohou ženské zdraví ovlivnit sinice.
Pitný režim je nedílnou součástí nejen horkých dnů. Ne všude je ale po ruce kohoutková voda. Navíc je dobré ji střídat s minerálkami. Odborníci proto nesouhlasí s vládním návrhem zařadit minerální, pramenité či kojenecké vody do zvýšené jednadvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.
Na den přesně, po sto letech, slavili v sobotu 19. srpna dožínky v Dolním Němčí. Průvod bezmála tří stovek krojovaných v čele s místními folkloristy, dechovou hudbou Dolněmčanka i zástupem ostatních účastníků, vyrazil z areálu zemědělské společnosti Agro Oklouky pro svého hospodáře Martina Matuše a jeho ženu.
Příběh pětašedesátiletého pana Fernanda, kterému nikdo neřekne jinak než Fernao, má mnoho společného s osudy miliónů diabetiků 2. typu. Ke své cukrovce se totiž s postupujícím věkem projedl a prolenošil. Miluje jídlo a pivo. Ale protože nechce, aby mu obezita zbytečně zkrátila život, dal se už podruhé do boje s nadbytečnými kilogramy. Jak zhubne diabetik? Přečtěte si Fernandův příběh.
Udělat atletiku znovu skvělou, to je cíl nového krupského atletického oddílu, který právě toto heslo má ve svém názvu. „Chceme děti rozvíjet jiným způsobem, než je ve ve většině klubů běžné. Nechceme mít dvanáctileté mistry, kteří budou mít později zničené zdraví. Jde nám hlavně o výchovu slušných lidí," říká trenér Petr Částek.
Udělat atletiku znovu skvělou, to je cíl nového krupského atletického oddílu, který právě toto heslo má ve svém názvu. „Chceme děti rozvíjet jiným způsobem, než je ve ve většině klubů běžné. Nechceme mít dvanáctileté mistry, kteří budou mít později zničené zdraví. Jde nám hlavně o výchovu slušných lidí," říká trenér Petr Částek.
Rodiče leckdy netuší, jak moc mohou být jejich děti ohroženy radami, které hltají na sociálních sítích. Obsah, s jakým se tu setkávají, může leckdy poškozovat nejen dětské sebevědomí, ale i zdraví. Jaká rizika může mít sledování sociálních sítí a jak děti ovlivňují? A dá se dítě před vlivem toxických rad na sociálních sítích nějak ochránit? Zeptali jsme se odborníků.
Kdo měl někdy v životě úžeh nebo úpal, potvrdí, že během zlomku vteřiny může nastoupit prudká bolest hlavy, závratě, horečka a člověk je znenadání odkázán na péči druhých. Zvracení, mdloby a bolest hlavy však nejsou u úžehu či úpalu tím nejhorším, co vás může potkat. V některých případech se mohou objevit i křeče či slabost a bez péče lékaře může dojít k nevratnému ohrožení zdraví či dokonce k smrti.
Policie kvůli loňskému neštěstí na diskotéce ve Slušovicích navrhla obžalovat devětadvacetiletého muže a jeho firmu z obecného ohrožení z nedbalosti. Muži hrozí až osm let za mřížemi, firmě v případě odsouzení peněžitý trest a zákaz činnosti. Na diskotéce bylo překročena její maximální kapacita a došlo k tlačenici při níž se zranilo 12 lidí, pět skončilo v nemocnici.
/FOTO/ Už brzy budou nosit "uniformu". Buď policie nebo vězeňské služby. A kdo? Štěňata, která se nedávno narodila v chovatelské stanici v Prackovicích nad Labem. Zatím si tam užívají radovánek a zdraví. Podívejte se na fotky z jejich řádění.
/FOTO/ Už brzy budou nosit "uniformu". Buď policie nebo vězeňské služby. A kdo? Štěňata, která se nedávno narodila v chovatelské stanici v Prackovicích nad Labem. Zatím si tam užívají radovánek a zdraví. Podívejte se na fotky z jejich řádění.
Nekouřit, cvičit nebo zdravě spát jsou příklady vědeckých rad, jak si výrazně prodloužit život. Nová studie ale odhalila i další zdraví prospěšné změny, díky kterým se lidé mohou dožít vyššího věku.
Pokud patříte mezi ty, kteří neradi cestují a mořskou slanou vodu zrovna nemají v oblibě, pak je užitečné se nad mořskou vodou znova zamyslet. Ať už jste se letos vydali do Chorvatska nebo kamkoliv jinam k moři, vězte, že slaná voda je poklad. Jak slaná voda léčí, na co je mořská voda dobrá a jak působí na vlasy, pleť i ženské problémy?
Jen v Karlovarském kraji se každou chvíli pátrá po desítkách ztracených či pohřešovaných dětí. Drtivá většina z nich se dříve či později najde. Jde většinou o klienty výchovných ústavů, odkud opakovaně utíkají. Další skupinou mohou být děti šikanované či jinak týrané. A pak jsou zde děti, které zmizely před několika lety a dodnes je policisté hledají.
Jen v Karlovarském kraji se každou chvíli pátrá po desítkách ztracených či pohřešovaných dětí. Drtivá většina z nich se dříve či později najde. Jde většinou o klienty výchovných ústavů, odkud opakovaně utíkají. Další skupinou mohou být děti šikanované či jinak týrané. A pak jsou zde děti, které zmizely před několika lety a dodnes je policisté hledají.
/FOTO, VIDEO/ Ve své kariéře toho stihl dost a dost. Nyní ale ve dvaatřiceti letech řekl fotbalu sbohem. Na vině je především zdraví. Fotbalový sen si Marek Wolf splnil při svém angažmá v Čáslavi, kde si jej z dorostu vytáhli do tehdy druholigového A týmu. „Té šance jsem se už nepustil. Tím jsem si splnil svůj sen,“ říká v rozhovoru borec, který naposledy kopal za Kutnou Horu v krajském přeboru.
Od doby, kdy byla vynalezena kanalizace, obvykle putuje obsah našich střev do toalety, kde naše starost s vyprazdňováním končí. Fekálie ale překvapivě mohou sloužit jako cenný dar pro všechny lidi, jejichž střevní ekosystém je narušen. Jak ale stolici darovat, kdo se může stát dárcem, k čemu darovaná stolice slouží a jak probíhá její transplantace?
Vytrvalou bylinku s veselými žlutými kvítky znali a využívali lidé odnepaměti. Považovali ji za všelék a dokonce za ochranu proti zlým duchům. Nejnovější vědecké výzkumy řepíku lékařského daly našim předkům zapravdu. Řepík jako přírodní antibiotikum pomáhá léčit záněty v těle, zlepšuje trávicí funkce a kontrolu močového měchýře, zmírňuje menstruační potíže, léčí hlasivky i kožní problémy, zastavuje krvácení, detoxikuje tělo a posiluje zdraví vlasů a nehtů. Jediné, co se u řepíku nepodařilo prokázat, je ochrana proti zlým duchům.
Hazardu se zdravím se rovná nápad zaplavat si v Orliku u Poldolska. I mimořádné měření hygieniků ve třetím červencovém týdnu potvrdilo velmi špatnou kvalitu vody a dál tu trvá zákaz koupání.
V sociálně terapeutické dílně na vsetínském sídlišti Rybníky právě Jirka vyrábí přáníčka a zdobí je ornamenty z proužků barevného papíru. Zvládá ale i vyrábět keramiku, plést košíky nebo drátovat. „Snažím se všechno umět. Hodně mi tu pomáhají, těším se sem,“ pochvaluje si. Dochází sem již čtyři roky, našel si tu přátele. „Pracovat se musí, jinak by ochably svaly a bylo by to ještě horší. Jsem tu tři dny na dvě hodiny a pak čtyři dny doma odpočívám, je to pro mě tak akorát,“ líčí muž s psychickými problémy.
Nikdo nepochybuje o tom, že olivový olej je přímo elixírem zdraví. Je nedílnou součástí středomořské diety, kterou kardiologové doporučují všem jako nejlepší pro podporu zdravého srdce. Na co všechno je olivový olej ještě dobrý? Je toho opravdu hodně. Není divu, že se vedou hojné diskuse o tom, jak nejlépe olivový olej konzumovat, jestli je dobré pít ho ráno na lačno a jestli stačí čajová lžička, lžíce nebo hned celý panák.
Vědecký pokrok v oblasti genetiky vpravil do medicíny obrovské vymoženosti. Studium DNA přináší výsledky ať již třeba v terapii rakoviny, prenatální diagnostice, či genetického poradenství potenciálních rodičů. Stále rostoucí možnosti však už dávno překročily výsostnou sféru medicínskou a vstoupily do teritoria komerčního. I u nás přibývá společností nabízející testování DNA za různými účely.
Stává se vám, že v ledničce najdete jídlo, na které jste zapomněli, nebo které už tam dávno nemělo být? Jednou za čas se to snese, ale pokud se to stává častěji, měli byste být pečlivější. Když nemáte přehled o svých zásobách, může se stát, že některým potravinám projde lhůta spotřeby a mohou být zdraví nebezpečné. Dodržet pár pravidel skladování jídla v ledničce se vyplatí jak vašemu zdraví, tak vaší peněžence.
Voda z řeky Bečvy nepředstavovala po její otravě ze září 2020 nebezpečí pro lidské zdraví. U vsetínského okresního soudu, který případ projednává, to dnes (středa 12. července) řekl znalec z oboru zdravotnictví a toxikologie Zdeněk Dvořák. Při vypracování posudku vycházel z rozborů vzorků vody, které různé orgány z několika úseků řeky po havárii odebraly.
Voda z řeky Bečvy nepředstavovala po její otravě ze září 2020 nebezpečí pro lidské zdraví. U vsetínského okresního soudu, který případ projednává, to řekl znalec z oboru zdravotnictví a toxikologie Zdeněk Dvořák. Při vypracování posudku vycházel z rozborů vzorků vody, které různé orgány z několika úseků řeky po havárii odebraly.
Po podzimu byli na postup, ale jaro se jim i kvůli pořádnému počtu zraněných hráčů nevydařilo podle ideálních představ. A tak fotbalisté TJ Měcholupy zakončili loňskou sezonu v prostřední skupině krajské I. B třídy "až" na čtvrtém místě za trojící Dobřany, Chotěšov a Svatobor Hrádek.
Začínáte svůj den šálkem kávy? Vedle toho, že vás probere a dodá vám energii, zbude po ní kávová sedlina, která má blahodárné účinky. Obsahuje tolik zdraví prospěšných látek, že se umí postarat o zdraví a krásu naší pleti i vlasů. Kávová sedlina, nazývaná také lógr, díky kofeinu stahuje pokožku, takže pleť je pevnější, napnutější a mladší, a dokáže i další malé zázraky. Máme pro vás pár tipů, jak lógr využít pro svěží vzhled obličeje, těla i vlasů.
Váš úsměv bývá jednou z prvních věcí, které si na vás ostatní všimnou. Buď je oslníte zářivým chrupem, nebo vyděsíte zanedbanými ústy. A právě s tím vám pomůže správný výběr zubní pasty. Jakou pastu vybrat? Jaké složky by měla obsahovat, a co byste v zubní pastě naopak najít neměli? Na tyto a další otázky nám odpovídal prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.
Úzkosti a deprese se už od covidové pandemie šíří naší populací. Teď se k obavám z války na Ukrajině a energetické krizi přidal strach z nedostatku peněz. Léčba pro duši přitom nemusí stát skoro nic. Vědci prokázali, že k psychické pohodě pomáhá pobyt venku. Stačí vyrazit do přírody, pryč z temných místností na denní světlo a bude nás to léčit. Pohyb venku v přírodě navíc nemusí být bezcílný. Klub českých turistů pro nás připravil tipy na krátké značené trasy.
Trápí vás kila navíc, ale žádná dieta nezabírá? „Vaše hmotnost je v pořádku, problémem jsou vaše představy. Každý z nás přichází na svět s určitou konstitucí. Nikdo není geneticky předurčen k obezitě ani vychrtlosti, ale někteří jsme přirozeně štíhlejší, jiní plnější a pevnější stavby. Naše tělo ví někdy lépe, co potřebujeme,“ říká v rozhovoru o hubnutí Margit Slimáková.
Bohatý program připravují jednotlivé fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na prázdninové období. Uskuteční se populární Junior Univerzita, konat se budou jazykové kurzy, letní stáže v laboratořích, kurzy robotiky a programování, příměstský tábor Robota i Den zdraví pro děti zaměstnanců. Chybět nebude ani odborná reologická konference.
/FOTO/ Doposud největší případ celníků z Česka i Polska minulý měsíc úspěšně skončil zadržením téměř dvacítky lidí. Pod vedením protidrogového oddělení celní správy z Brna se povedlo vyšetřovacím týmům z Česka, Polska a Slovenska odhalit mezinárodní skupinu, jejíž členové ve velkém vyráběli a prodávali nelegální anabolika za desítky milionů korun. Čeští lídři skupiny jsou z Brna, stejně jako většina bílých koňů, které využívali k platbám.
/FOTO/ Doposud největší případ celníků z Česka i Polska minulý měsíc úspěšně skončil zadržením téměř dvacítky lidí. Pod vedením protidrogového oddělení celní správy z Brna se povedlo vyšetřovacím týmům z Česka, Polska a Slovenska odhalit mezinárodní skupinu, jejíž členové ve velkém vyráběli a prodávali nelegální anabolika za desítky milionů korun. Čeští lídři skupiny jsou z Brna, stejně jako většina bílých koňů, které využívali k platbám. Jedna z výroben byla také v Jindřichově, zhruba sedm kilometrů od Dobešova, místní části Oder.
Máte pocit, že jste už vyzkoušeli všechno? Zkusili jste diety, půsty, menší porce, hladovění, detoxikaci, žádné přílohy, dělenou stravu a další extrémy, a přesto zůstává vaše snaha bez výsledku a vysněná postava je v nedohlednu? Chcete-li totiž skutečně a přesto rychle zhubnout, pomůže vám jedině správný jídelníček. Takže co jíst a nejíst, co nejvíc pomáhá na hubnutí a jak zhubnout i čtyři kila za týden?
/FOTO/ Doposud největší případ celníků z Česka i Polska minulý měsíc úspěšně skončil zadržením téměř dvacítky lidí. Pod vedením protidrogového oddělení celní správy z Brna se povedlo vyšetřovacím týmům z Česka, Polska a Slovenska odhalit mezinárodní skupinu, jejíž členové ve velkém vyráběli a prodávali nelegální anabolika za desítky milionů korun. Čeští lídři skupiny jsou z Brna, stejně jako většina bílých koňů, které využívali k platbám.
/FOTO/ Doposud největší případ celníků z Česka i Polska minulý měsíc úspěšně skončil zadržením téměř dvacítky lidí. Pod vedením protidrogového oddělení celní správy z Brna se povedlo vyšetřovacím týmům z Česka, Polska a Slovenska odhalit mezinárodní skupinu, jejíž členové ve velkém vyráběli a prodávali nelegální anabolika za desítky milionů korun. Čeští lídři skupiny jsou z Brna, stejně jako většina bílých koňů, které využívali k platbám.
Známý odborník na funkční medicínu Jan Vojáček býval ligovým fotbalistou, špičkovým gólmanem. V bráně mu začalo být těsno, navíc ho trápily záhadné zdravotní symptomy. Rozhodl se změnit životní směr a propracoval se k inovativní lékařské disciplíně. Obor studoval v Kalifornii, přesto ho někteří považují za šarlatána. „Vše se vyvíjí, je třeba si připustit limity klasické medicíny a obohatit je o jiné. Já se toho jako lékař nebojím a stojím si za tím,“ řekl v rozhovoru pro časopis Story Jan Vojáček.
„Z jídelního stolu se v mnoha rodinách stalo bojiště a z jídla nepřítel, kterého je třeba zdolat za pomoci tabulek, neustálého měření a vážení a někdy dokonce celodenního sledování speciální aplikace v telefonu. Ke zdravému stravování přitom nejsou dietní potraviny, speciální diety ani rozliční poradci vůbec potřeba,“ vysvětluje v rozhovoru doktorka farmacie, specialistka na výživu Margit Slimáková, která propaguje skutečné jídlo a bojuje za lepší život ve školách a nemocnicích.
Vitamíny a doplňky stravy si denně kupuje více než čtvrtina lidí, kteří se zúčastnili unikátního průzkumu Deníku. Třetina respondentů by navíc byla ochotna zaplatit více než tisíc korun za lepší plombu u zubaře. Přibližuje to další část projektu Česko za babku.
V novoměstské nemocnici připravili pro veřejnost Den zdraví. A tak si děti i dospělí vyzkoušeli různé činnosti. Zaujal například masáž srdce. „Já vím, jak se dělá masáž srdce,“ hlásil se sedmiletý Patrik. Na začátku byl sám, ale po návštěvě Dne zdraví v novoměstské nemocnici to už uměli i všichni jeho spolužáci. „A taky jsme si zkoušeli vrtat do kostí. Stejně jako ortopedi,“ doplnila další novou dovednost Patrikova spolužačka Markéta.
Lepší imunita, pěstování pocitu zodpovědnosti, ale i stimulace nervového systému. To všechno může dítěti přinést sdílení domácnosti se zvířetem. Je ale opravdu vhodné vyrůstat s domácím mazlíčkem už od miminka? A jaké zvíře si nejlépe pořídit? Deník se zeptal lékařů z Asociace klinických psychologů ČR (AKP ČR).
/FOTO/ Slunečná sobota 3. června v Benátkách nad Jizerou přivítala sportovce, a to zejména běžce, na třetím ročníku Sokolského běhu pro zdraví. Závod, který je orientován pro širokou veřejnost, volně navázal na předchozí Běh Terryho Foxe a Běh Naděje.
Cukr a sůl. Jak jistě tušíte, přílišné množství obou zmiňovaných dochucovadel tělu nesvědčí a způsobuje řadu zdravotních komplikací. Když se budeme soustředit na naše srdce, příliš mnoho soli vede k vysokému krevnímu tlaku. A pokud si myslíte, že jediné, čemu škodí cukr, jsou zuby a štíhlá linie, jste na omylu. Které dochucovadlo je ale horší? Jak by dopadl jejich souboj? A jaká dávka může být smrtelná?
Jedna obyčejná věc je jasným ukazatelem našeho zdraví. Může nám být varováním každý den, a to hned několikrát. Tou věcí je naše moč. Jediný pohled do záchodu často odhalí víc, než byste čekali. Co o vašem zdraví prozradí barva moči, co ji ovlivňuje a na jaké nemoci může poukázat její zápach? A jaký je vlastně zdravý odstín moči a co všechno se z něj dá zjistit?
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Téměř dvě stě lidí přišlo ve středu 7. června na benešovské Masarykovo náměstí zjistit, jak jsou na tom po fyzické a psychické stránce. Osmý ročník Dne zdraví přilákal všechny věkové kategorie.
Průkopníci barefoot obuvi neboli bosobot zdůrazňují, že se v běžných botách od malička připravujeme o všechny vjemy, které nám poskytuje naše země a které do mozku přicházejí skrz naše nohy. Fyzioterapeut Lukáš Klimpera k tomu dodává, že nás běžné boty zbytečně obírají o zdraví, a tím i o šťastnou existenci. Proč tedy chodit v barefoot botách a jak si je správně vybrat? S Lukášem Klimperou jsme si povídali o tom, jak si přestat způsobovat bolesti kloubů i další problémy, a jestli nám přezutí do lepších bot pomůže i tehdy, když už máme velkou část života za sebou.