Léto je v plném proudu a s ním přichází i extrémní horka, která mohou být pro mnoho z nás velkou výzvou, abychom je ve zdraví překonali. Jak ale zvládají vysoké teploty jednotlivá znamení zvěrokruhu? Někteří z nás si horké počasí užívají a vyhledávají venkovní aktivity, zatímco jiní hledají chladivý úkryt a vyhýbají se přímému slunci. Náš horoskop vám přinese užitečné tipy a zajímavé postřehy o tom, jak se jednotlivá znamení vyrovnávají s letním horkem.
Přímořské národy výživoví specialisté často zmiňují jako příklad těch, které se lépe stravují a jsou celkově zdravější. Co dělají Češi pro své zdraví lépe než Chorvati a čím si naopak škodí? Datová redakce Deníku se v projektu Chorvatský Deník zaměřila na srovnání životního stylu obou národů.
Za výbuch v domě u Střelnice v centru Hradce Králové, ke kterému došlo loni v květnu, může 42letý Hradečák. Příčina výbuchu je celkem překvapivá. Podle kriminalistů muž z technického konopí extrahoval látku CBD. S popáleninami na různých částech těla skončil obviněný muž i jeho známý. Obviněnému muži hrozí až osm let ve vězení.
Sucho a horko, která prakticky už několik týdnů panují na Benešovsku zejména v okolí samotného Benešova, mají první oběť. I tak se dá pojmenovat klub Triatlon Konopiště, jehož členové dělali vše pro to, aby se v sobotu 13. července na Konopišti konal další triatlonový závod.
Je až neskutečné, jak přínosná je tato bylinka pro zdraví kůže. Jako odpověď na otázku, k čemu je dobrý měsíček lékařský, by se dala odvyprávět celá přednáška. Výtažky z nádherných oranžových květů si dokážou poradit s řadou kožních neduhů, a mají i mnohé další léčivé účinky. Zjistili jsme pro vás, co léčí měsíčková mast, zda může mít nežádoucí účinky i kdy měsíček trhat.
Jíst melouny se vyplatí. Obsahují totiž množství zdraví prospěšných látek. Zejména pak lykopen, který pomáhá zabránit vzniku rakoviny a má pozitivní vliv na srdce. Jenže v obchodech bývá poměrně složité poznat dokonalý meloun - jak chuťově, tak konzistencí. Existuje však několik spolehlivých znaků, díky nimž člověka nečeká po rozříznutí melounu zklamání.
„Nepijte tu studenou vodu, jste přehřátí a dostanete angínu!“ Také jste to jako děti slýchávali od maminky nebo od babičky? Pokud ano, možná dodnes považujete pití ledové vody ve vedrech za škodlivé. Problémem se zabývala i řada odborníků. Všeobecná shoda, že studené nápoje jsou v létě „příčinou všeho zlého“, však neexistuje. Ano, s chladnou vodou buďte v horku opatrní, ale i pití teplé vody má svá rizika. A někdy je ledová voda dokonce prospěšná.
V komunitním centru Klementinka v Mladé Boleslavi se konalo ve čtvrtek 27. června navečer první setkání zájemců, které je otevřené i pro veřejnost, s názvem Harmonizace těla, duše i ducha. Účastníci se tak mohli zbavit nashromážděného napětí i přepětí a naladit se do psychické pohody, která má pozitivní vliv i na fyzické zdraví.
Mezi břišním tukem a smrtí existuje přímá linka. Typický pivní pupek není jen otázkou estetického vnímání. V případě, že se jedná o nebezpečný viscerální tuk, je do značné míry ovlivněno i zdraví a život jako takový. Je dobré vědět, jak poznat, že se jedná o viscerální tuk a jak ho změřit, i to, proč je tuk na břiše tak nebezpečný. Podívejte se na rady, jak zhubnout v oblasti břicha.
Věra Suchá je zdravotnice celým svým srdcem. Za svůj výjimečně vstřícný přístup k pacientům získala jako jediná v historii oba tituly Sestra roku a Sestra mého srdce. Od svých osmnácti let však trpí roztroušenou sklerózou, která ji po opakovaně prodělaném covidu upoutala na invalidní vozík a způsobuje jí velké bolesti. Svá ocenění si právem zaslouží i z toho důvodu, že dělá vše pro to, aby vstala a mohla se ke svým pacientům vrátit v plné síle. „Jsem sestra, do práce musím,“ říká Věra Suchá. Víc, než musí, ale chce.
Krajští hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku. Při kontrole jakosti vody zjistili, že nevyhovuje hygienickým požadavkům. Důvodem je masivní výskyt sinic a překročení mezních hodnot chlorofylu-a. Plavcům zde hrozí akutní poškození zdraví.
Červenou řepu ze školní jídelny znal v dětství každý. Její naložená podoba ve sladkokyselém nálevu ale málokoho nadchla. Vraťme tuto lidovou, nesmírně zdravou potravinu do našeho jídelníčku. Stojí to za to. Červená řepa se totiž pyšní velkými přínosy pro zdraví. Je však dobré vědět, jak často se může šťáva z červené řepy pít a kdo by se této zelenině měl raději vyhnout. Odborníci nám dali ověřené informace.
Nováček I.A třídy, liberecké Ruprechtice, zakončili sezonu na desátém místě tabulky s jedenáctibodovým náskokem na poslední Krásnou Studánku. Přesto nejsou tak úplně spokojení, protože dle jejich slov mohli mířit výše.
Její sběr a užívání jsou hitem hlavně na začátku jara. Kopřiva totiž patří mezi první léčivé rostliny, které mohou lidé po konci zimy sbírat. To ovšem neznamená, že jindy by kopřivy člověku neprospívaly. Jedním z jejich úžasných účinků je schopnost odvodňovat organismus. Díky tomu kopřivy mimo jiné pročišťují tělo a zbavují je toxinů. Pití kopřivového čaje také pomáhá lymfatickému systému.
Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Může být ovšem i častým zdrojem infekcí a přenést tak na člověka řadu onemocnění. V nejlepším případě to skončí průjmem, v nejhorším slepotou či meningitidou. Nejnebezpečnějšími nemocemi přenosnými ze psů na lidi patří mimo jiné toxokaróza, toxoplazmóza či pasterelóza. Přenosu infekce ze psů na lidi lze zabránit pomocí dodržování určitých opatření.
Bílý Kostel v této sezoně překvapil asi celou I.A třídu. Vždyť v minulé sezoně bojoval prakticky se stejným kádrem až do posledního kola o to, aby nesestoupil. Letos to byl úplně jiný příběh a nebýt zbytečných zaváhání se slabšími, mohlo z toho být ještě lepší umístění než konečné čtvrté místo.
Od tornáda, které zpustošilo obce na Podluží a část Hodonína, uplynuly tři roky. V hodonínském Domě přírody se nyní uskutečnilo představení výzkumu, který se věnuje dopadům tornáda na život lidí. Obyvatelé hodnotili zdraví, psychickou pohodu či způsob, jakým byla rozdělována pomoc.
/VIDEO/ Tři roky uplynuly od průletu tornáda, které zpustošilo obce na Podluží a část Hodonína. V hodonínském Domě přírody se nyní uskutečnilo představení výzkumu, který se věnuje dopadům tornáda na život lidí až do současné doby. Obyvatelé hodnotili zdraví, psychickou pohodu či způsob, jakým byla rozdělována pomoc.
Vůně rebarborového koláče by nejspíš vyhrála některé z prvních míst v soutěži o nejmalebnější vůně dětství. Naše babičky tuhle původně himalájskou rostlinu často pěstovaly na zahradě a s její nakyslou chutí (i temnými stránkami) uměly mistrně zacházet. Nejedna z nich se určitě inspirovala u tehdejší ikony hospodyněk, Marie Janků-Sandtnerové, která v jednom ze svých dobových bestsellerů věnovala rebarborovému koláči hned několik stránek. Rebarbora je na trzích stále k mání, upečte si rebarborový koláč.
Ve čtvrtek od 9.30 do 21 hodin se v chrudimských Klášterních zahradách rozjede velká oslava zdravého životního stylu. Zábavu a ponaučení doplní charitativní Běh naděje. Den zdraví je připomínkou jubilea Střední školy zdravotnické a sociální Chrudim, která slaví 35 let od svého založení. Studentky výročí podtrhnou svým oblečením, historickými uniformami.
De Heus a.s. je významnou českou společností v oblasti výroby krmiv pro hospodářská zvířata. Tato rodinná firma, založená v roce 1911 v Nizozemí, se během více než století své existence rozrostla v globálního hráče na poli výživy zvířat. Je aktivní ve více než 75 zemích po celém světě a její výrobní závody se nacházejí na všech kontinentech. De Heus a.s. se zaměřuje na výrobu vysoce kvalitních krmiv, která zajišťují zdraví a pohodu zvířat a zároveň podporují efektivní produkci masa, mléka a vajec.
Meteorologové vydali na středu varování před vysokými teplotami. Překročí 31 stupňů Celsia. Nad tropickou třicítku vystoupají odpolední maxima v části Olomouckého kraje a na Prostějovsku i v pátek.
Předpověď meteorologů se vyplatila a v pondělí 17. června bylo u Prahy naměřeno více než 30 °C. Vlna veder bude, nejen v Praze, pokračovat. Jak se tedy správně chovat a chránit si své zdraví?
Nenápadná rostlinka se světle modrými kvítky není v Česku příliš často k vidění. Len olejný ale znají téměř všichni. Jeho pěstování se věnuje například jihočeský zemědělec Petr Nouza. Ten zdůrazňuje benefity lnu pro lidské zdraví. Zařazení lněných semínek či oleje do jídelníčku může přispět k prevenci některých kardiovaskulárních chorob - a dokonce pomoci při léčbě rakoviny.
Záchranu osob z havarovaného auta, vyproštění muže uvězněného pod kontejnerem a celá řada dalších ukázek integrovaného záchranného systému. Takový byl Den zdraví a bezpečí, který se konal na dlouhé ploché dráze v Mariánských Lázních.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Strojírenský podnik F.X. Meiller ve Slaném, který je světový výrobce hydraulických sklápěcích a kontejnerových nástaveb na nákladní automobily, působí ve městě pod Slánskou horou třicet let. Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků, což je celá polovina z celkového počtu lidí, kteří ve skupině pracují v řadě států Evropy.
Den zdraví se letos konal už podruhé v městském parku v Bruntále. Návštěvníci hojně využívali možnosti konzultovat svůj zdravotní stav s odborníky, aniž by museli do ambulance, nebo získat informace o tom, jak zdravě žít.
Po vlastních nohách dojít ze skotského Glasgow až do německého Mnichova, kde v pátek večer odstartuje fotbalové Euro. Takový cíl si dal dvacetiletý skotský fanoušek Craig Ferguson, který vyrazil na zhruba 1600 kilometrů dlouhou štreku, přestože na úvodní zápas mezi reprezentací své země a pořádajícím celkem ani neměl vstupenku. Poutí, která zabrala přes 41 dní, chtěl rozšířit povědomí o mužském psychickém zdraví a vybrat peníze pro charitativní organizaci Brothers In Arms.
Den zdraví a prevence se uskuteční v úterý 18. června v Rožnově pod Radhoštěm. Jeho program se bude odehrávat v městském parku a v sále Společenského domu. Celodenní aktivity jsou určené dětem z mateřských a základních škol i veřejnosti.
Co opravdu pomáhá zhubnout a po čem jde váha dolů nejrychleji? Tyto otázky si pokládá mnoho žen i mužů. Některé diety slibující zázraky však příliš neprospívají našemu zdraví. Podle vědců a odborníků na výživu ale může s úbytkem váhy nemálo pomoci zařazení mandarinek, pomerančů či grepů do stravy. Jak funguje citrusová dieta a kolik kilogramů lze díky ní shodit?
Tuk usazený v oblasti břicha trápí mnoho lidí. Ale pozor, nejde jen o problém estetický. Příliš zakulacené bříško může způsobit i vážné zdravotní komplikace, například srdeční onemocnění nebo cukrovku 2. typu. Zhubnout právě v těchto partiích není snadné. Podle odborníků jsou však velmi dobrými pomocníky potraviny s vysokým obsahem vlákniny.
Jahody jsou skvělá svačinka, která má pozitivní vliv na zažívání a celkovou funkci metabolismu. Umí toho však daleko víc. Díky vysokému obsahu vlákniny snižují jahody pocit hladu a dokonce pomáhají spalovat tuky.
Pořadatelé tradičního přespolního běhu areálem zdraví v Cháborách letos připravují už jeho 43. ročník. Uskuteční se v neděli 9. června 2024. Závod O putovní pohár SH ČMS - Sboru dobrovolných hasičů Chábory je součástí 36. ročníku Velké ceny východních Čech v bězích a finančně jej podpořil Královéhradecký kraj v rámci projektu „K přírodě a zdraví“.
Krevní sraženiny mají svůj účel. Chrání nás před přílišným krvácením při úrazu nebo operaci. Pokud se však začnou tvořit z jiných důvodů, mohou vést i k infarktu, mrtvici či plicní embolii. Lidé, kterým toto nebezpečí hrozí, musí být v péči lékařů a brát léky. Dá se tomu však předejít zdravým životním stylem a pestrou stravou. Existují totiž potraviny a byliny, které podle vědců vykazují schopnost ředit krev.
Těžko byste hledali dostupnější přírodní lék, který navíc v tomto období roste úplně všude. Řeč je samozřejmě o jahodách. Ať už je pěstujete na zahradě, balkoně, nebo si je natrháte na samosběru či v lese, odmění se vám širokou škálu blahodárných účinků na vaše zdraví. Proč jsou jahody tak zdravé? Mimo jiné snižují stres, dodávají energii a patří mezi afrodiziaka. V minulosti dostaly jahody přezdívku "královské ovoce".
Je zdravé pít denně sklenku červeného vína? Obhájci jeho konzumace zdůrazňují údajné dobré působení na srdce a zaštiťují se takzvaným Francouzským paradoxem. Lidé pak lékařům kladou otázky, zda je lepší pít červené nebo bílé víno. A jak často a v jakém množství je pití vína zdravé. My jsme se na to zeptali doktora Karla Nešpora a nutriční poradkyně Moniky Bartolomějové.
Kávu pije většina z nás. Vnímáme ji jako povzbuzující nápoj a užíváme si její chuť. Je ale možné, že může být nezdravá? A pokud ano, jak káva škodí a proč ji nepít? Názory lékařů se už hodně změnily a více než o škodlivosti kávy se mluví o její prospěšnosti pro zdraví. Přesto jsou určité situace, kdy nám tento lahodný nápoj opravdu může škodit.
Květen je měsíc, kdy rozkvétá jedna z nejvoňavějších bylinek. Aromatický tymián má své nezastupitelné místo v kulinářském umění, kde umí výrazně povznést chuť masa, těstovin i zeleniny, ale také při domácím léčení nejrůznějších neduhů. I když jeho účinky ještě nejsou spolehlivě vědecky prokázány, lidé tymián s úspěchem používají při nachlazení, k léčení trávicích problémů či na hojení ran. Tymián však pomáhá i při dalších problémech, a navíc usnadňuje hubnutí.
Kolik kroků denně musíte ujít, abyste zůstali zdraví? Všude hlásaných 10 tisíc je údajně zbytečně moc vysoko stanovená laťka. Vědci v řadě studií zkoumali, jaké počty kroků dokážou zlepšit činnost srdce a vyčistit cévy od cholesterolu, předejít demencím, zhubnout i celkově posílit fyzičku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Více než 300 lidí, kteří na jednotlivých stanovištích v Šultysově ulici a části Václavského náměstí prošli od registrace přes veškerá měření, dotazník a závěrečnou konzultaci a poradenství, navštívili ve dnech 15. až 17. května Dny zdraví v Kutné Hoře.
Chřest patří mezi jednu z prvních sklízených jarních plodin. Těší se velké oblibě. I proto se na mnoha místech pořádají chřestové slavnosti, kde lze tuto chutnou a zároveň léčivou zeleninu vyzkoušet na mnoho způsobů. Chuť chřestu však oceníte, i když ho připravíte jen tak doma v pekáčku. A co víc, pročistí vám cévy i ledviny a ještě pomůže shodit přebytečné kilogramy.
/FOTOGALERIE/ Ve středu 22. května 2024 se v posluchárně Nemocnice Třinec uskutečnila akce Den prevence mozkové mrtvice, která přilákala stovky návštěvníků všech věkových kategorií. Cílem této akce bylo zvýšit povědomí o prevenci a včasném rozpoznání příznaků mozkové mrtvice, která je jednou z nejčastějších příčin úmrtí.
Na jaře a počátkem léta každoročně vzrůstá počet sebevražd. Do psychiatrických ambulancí přitom dochází přes 600 tisíc obyvatel Česka a toto číslo každoročně stoupá. Jak jsou na tom s mentálním zdravím Češi a jak odhalit varovné signály, zjišťovala datová redakce Deníku.
Společnost Huawei dnes zahájila prodej svých nejnovějších chytrých hodinek Watch Fit 3, které přináší možnost trénovat po vzoru známých tváří. Nabízejí vše potřebné pro dosažení vašich tréninkových cílů.
Sušická nemocnice ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou uspořádaly na náměstí v Sušici Den zdraví. Podle ředitele Romana Vanžury se potvrdilo, že o sebe více pečují ženy.
Krémová pórková polévka patří mezi oblíbená jarní jídla. Potěší svou lahodnou chutí a zároveň je dobrým zdrojem živin pro lidský organismus. Podívejte se na recept na jednoduchou a rychlou pórkovou polévku.
Po vzoru velkých lázeňských měst i východočeské Lázně Bělohrad a. s. zahajují sezonu. Na sobotu 25. května 2024 si pro své klienty a širokou veřejnost připravily bohatý program zaměřený na kulturu a zdraví. Hudbou ožije přírodní památka Bažantnice a návštěvníkům se otevřou i nové prostory léčby.