Kreativ

ŠTÍTEK: zdraví

Eva Burešová se nebojí veřejně přiznat, když se psychicky necítí dobře.

Eva Burešová: Pořád dáváme dětskou psychiku na druhou kolej. Je to špatně

Již v pondělí nás čeká takzvané Blue Monday. Třetí lednové pondělí, které je už řadu let považováno za vůbec nejdepresivnější den v roce. Nicméně o své psychické zdraví bychom měli podle Evy Burešové pečovat za každých okolností. Zpěvačka a herečka je toho názoru, že by se mělo o duševních problémech více mluvit. „Obzvlášť dětská psychika je velmi křehká,“ myslí si brunetka.

Kouč Zbrojovky Brno Jaroslav Hynek.

Hynek o Žitném, hráčích na zkoušce i Pachlopníkovi: Kvalitu má, otázka je zdraví

Byl to pořádně rušný týden. Tři zajímavé posily, několik hráčů na testování a nakonec výhra v prvním přípravném zápase. Fotbalová Zbrojovka v sobotu na umělém trávníku za Lužánkami zdolala Hodonín 3:2, především však představila fanouškům Patrika Žitného a Tadeáše Vachouška. Navíc ozkoušela všechny čtyři mladíky, kteří jsou v klubu na zkoušku, poločas po dlouhé rekonvalescenci odehrál i Ondřej Pachlopník. „Víme, jakou kvalitu má, otázkou je jeho zdraví,“ poznamenal kouč Zbrojovky Jaroslav Hynek.

Přerov s chemičkou Precheza

Z chemičky v Přerově unikly do ovzduší jedovaté látky

Z přerovské chemičky Precheza unikly v pátek večer do ovzduší škodlivé látky - konkrétně se jednalo o oxid síry. Způsobila to porucha na zařízení tlakové membrány parního kotle. Zařízení bylo podle chemičky okamžitě odstaveno. Mluvčí společnosti Agrofert, pod kterou přerovský chemický závod spadá, potvrdil, že k úniku došlo. Okolnosti bude prověřovat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), jak v sobotu sdělila Deníku.

Jaroslav Flegr je známý český profesor ekologie a evoluční biolog

Jaroslav Flegr: Obávám se jedné hrozby, kterou je namíchaný smrtící koktejl

Vysokoškolský profesor ekologie a evoluční biolog Jaroslav Flegr se do povědomí laické veřejnosti zapsal především v době covidové pandemie. Lidem se dodnes vybaví jeho neopakovatelný účes. A hlavně jeho varování z poloviny října roku 2020, kdy bylo v Česku asi 1600 obětí covidu-19, že nás epidemie bude stát desítky tisíc lidských životů. Zajímalo nás, jak vědec na nebezpečí koronaviru pohlíží dnes a jaká další zdravotní ohrožení podle něj mohou lidstvo čekat.

Pozor na to, jak v koupelně uskladňujete kartáčky na zuby. Nesprávné umístění může ohrožovat organismus plísněmi i fekáliemi.

Roman Šmucler prozradil důležitá fakta, která Češi nevědí o zubních kartáčcích

Jak si vybrat správný kartáček na zuby? Ještě před nemnoha lety tuto otázku Češi moc neřešili. A už vůbec nezkoumali, jestli se vlákna kartáčku náhodou už neopotřebovala a neztratila svou funkci. Nebo jestli třeba po infekci chřipkou či covidem nemají něco udělat i se svým zubním kartáčkem. Teď už je povědomí v této oblasti o dost lepší, ale pořád máme co dohánět, tvrdí prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Požádali jsme ho o rady, které mohou při nákupu zubního kartáčku pomoci.

Vliv kiwi na dobrý spánek potvrdily vědecké výzkumy.

Běžně dostupné ovoce může zkvalitnit váš spánek. A ještě si pochutnáte

Chutné a příjemně vonící ovoce, jehož jedinou chybou je chlupatá slupka, oplývá zdravými živinami. Kdo sní kiwi, ten dodá svému tělu množství vitaminů a minerálů, které prospívají srdci, zažívacímu i dýchacímu ústrojí. Málokdo však ví, že plody se zelenou dužinou a nakyslou chutí umějí také významně podporovat dobrý spánek.

Včelí pyl je kombinací rostlinného pylu, včelího sekretu a nektaru. O jeho využití v léčení se zmiňuje už bible a staroegyptské texty.

Nejen med. I méně známý včelí produkt prý dokáže s našim zdravím a imunitou divy

Nikdo nepochybuje o prospěšnosti medu, propolisu nebo mateří kašičky. Včelí produkty jsou velmi oblíbené, protože lidskému zdraví svědčí. Tak trochu neznámou mezi nimi zůstává včelí pyl. Pradávní léčitelé a bylinkáři o jeho léčivých kvalitách nikdy nepochybovali, ale současná věda se na včelí pyl dívá poněkud rezervovaně. Zatím totiž chybí dostatečné množství průzkumů. Dosavadní studie však naznačují, že včelí pyl urychluje rekonvalescenci, chrání srdce, kosti i psychiku. Bojuje také s poruchami jater, pomáhá rozmnožovacím orgánům a může mít dokonce protirakovinné účinky.

Městský park - Husovy sady

Sokolov připravuje revitalizaci rybníků v Husových sadech i Areálu zdraví

Město Sokolov připravuje revitalizaci rybníků v Husových sadech i v Areálu zdraví. Pokračuje tak s úpravami, které už město udělalo v Zámeckém parku. Podobně i na úpravy rybníků a cestní sítě v parcích chce Sokolov požádat o dotace, například z programu Spravedlivá transformace. V současné době město jedná s Povodím Ohře a připravuje projektovou dokumentaci, řekl ČTK starosta Sokolova Petr Kubis.

Cibule je považována za zdravotní zázrak už po mnoho století.

Levná zelenina léčí nachlazení, prospívá srdci i vlasům a bojuje s depresí

Existuje na světě něco obyčejnějšího než cibule? Levná nenáročná zelenina se krčí ve spíži a nikdo si jí příliš neváží. Ale když dojde, ihned se ukáže, že v kuchyni velmi bolestně chybí. Stejně jako při vaření je cibule užitečná i pro naše zdraví. Například v zimě umí tělu i psychice poskytnout všestrannou pomoc. Je plná vitaminů a minerálů, ničí bakterie, působí jako přírodní antibiotikum či je dobrá proti kašli. A umí dokonce povzbudit mysl.

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice bojuje proti civilizačním onemocněním rozšířením nabídky cvičení a relaxace.

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice bojuje proti civilizačním onemocněním

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice výrazně posiluje svou roli v prevenci civilizačních onemocnění. Vedle léčby a rehabilitace nově nabízí široké spektrum aktivit pro podporu zdraví a životního stylu veřejnosti. Rozšířená provozní doba moderního saunového světa, fitness lekce pod vedením zkušených lektorů i skupinová cvičení nabízejí ideální příležitost, jak se věnovat pohybu, relaxaci a péči o zdraví.

Mikrovlnné záření není nebezpečné. Negativně ovlivnit zdraví může mikrovlnka kvůli něčemu jinému.

Vědci varují: Nebezpečí u mikrovlnky není v ohřevu vlnami. Číhá jinde

Mikrovlnná trouba je už několik desetiletí spolehlivým kuchyňským pomocníkem. Má řadu funkcí, nejoblíbenější je ale její schopnost snadno a rychle ohřát studené jídlo. Dlouho se diskutovalo o tom, zda používání mikrovlnek může kvůli elektromagnetickým vlnám škodit, což se podařilo vyvrátit. Teď ale vědci zjistili, že nebezpečí je v něčem jiném. Radí také, jak mu můžeme předejít.

Začátek nového roku o sobě dává vědět novými výzvami i překážkami na cestách. Hvězdy radí dobře: investujte do svého zdraví a obnovy energie, bude se vám to hodit.

Horoskop na týden 6. až 12. ledna: Je tu čas rychlých rozhodnutí a více energie

První dny nového roku s sebou přinášejí trochu paradoxní kombinaci hvězdných vlivů: úbytek aktivní energie a chuť na změny a nové cesty. Logika v tom je - únava umí ukázat, kudy nám zbytečně utíká síla. Pozvolný rozjezd a péče o vlastní zdraví včetně duše prospěje v následujících dnech většině astrologických znamení. Výjimkou jsou Berani a Kozorozi: ty teď nic a nikdo nezastaví.  

Jablečný ocet vděčí za své blahodárné účinky vysokému podílu minerálních látek a vitaminů.

Nechutná, ale pomáhá. Jablečný ocet podpoří hubnutí i zdraví vlasů

Jablečný ocet je v posledních letech adorován téměř jako zázračný lék, který má schopnost zbavit lidi nadbytečných kilogramů. Vědci sice upozorňují, že zatím existuje příliš málo průzkumů, které by tuto teorii potvrzovaly, ale jasné náznaky tady jsou. Faktem však zůstává, že jablečný ocet je velmi zdravý. Kromě jiných přínosů umí například pomoci se snížením hladiny cukru v krvi, se špatným cholesterolem i se zdravím vlasů.

Ryby a Střelci by se v novém roce potřebovali zbavit přejídání a Býci pohodlnosti. Horoskop zdraví má pro každé astrologické znamení varování i dobrou radu.

Velký horoskop zdraví na rok 2025: někomu uškodí zlozvyky, jinému vášeň

Hlavně zdraví! Tak si přejeme do nového roku a myslíme to vážně. Životospráva, zlozvyky, stav mysli a duše, ošklivé náhody i disciplína v docházení na preventivní prohlídky. A samozřejmě geny. To vše má na to nejcennější zásadní vliv. Datum narození ovšem taky leccos napoví: například Raci bývají náchylní k nemocem zažívacího traktu, Býci si zpravidla musí poctivě hlídat váhu a Ryby mívají problém s imunitou. Varují vás hvězdy před úrazy nebo komplikacemi chronických chorob? Nebude to tak zlé.

Kakao a Vánoce patří neoddělitelně k sobě.

Zázračná látka jako omluvenka pro naše mlsání. Nejvíc jí obsahuje pokrm bohů

Když se řekne kakao, většina lidí si představí především čokoládu nebo čokoládové řezy. Kakao je však samo o sobě úžasně zdravá surovina. Mimo jiné obsahuje velké množství flavonoidů, které chrání organismus před poškozováním volnými radikály. Na co všechno je kakao dobré, jak ho nejlépe jíst a jak může prospět našemu zdraví, vysvětlují vědecké studie.

Těmto a mnoho dalším lidem jste v roce 2024 pomáhali.

Nejsilnější příběhy roku 2024: Jak pokračují osudy lidí, které jste podpořili

Letošní rok byl opět plný silných příběhů, pohnutých životních osudů, ale i radostných okamžiků, když se podařilo vybrat dostatek peněz na léčbu nemocných členů rodiny či přátel. Někteří však takové štěstí neměli a peněz od dárců se bohužel nedožili. Redaktorka Kateřina Němcová, která o nelehkých životních osudech pravidelně píše, vybrala devět nejsilnějších příběhů roku 2024.  

Melta se nezalévá jako turecká káva. Musíte jí věnovat trochu času. Směs je potřeba povařit, nechat odstát a pak scedit.

Babičky jí říkaly káva chudých. Je to ale poklad, podporuje zdraví střev i jater

Kdybychom se vrátili do časů našich babiček a prababiček, v jejich kuchyních bychom určitě někde na kraji plotny našli hrnec plný melty. Ráno se uvařila k snídani a strávníci si pak v hrnku máčeli kousky chleba. Popíjela se však i přes den – v zimě příjemně zahřála a v létě osvěžila. Někde byla jen obyčejná černá melta, jinde do ní přidávali mléko. Říkalo se jí káva chudých, ale ve skutečnosti šlo o velmi zdravý nápoj. A to platí dodnes. Melta mimo jiné podporuje imunitu, ovlivňuje zdraví střev i jater a napomáhá hubnutí.

Otužilci z Kraslicka nacházejí v ledové vodě zdraví i dobrou náladu

Otužilci z Kraslicka nacházejí v ledové vodě zdraví i dobrou náladu

V létě si jich nevšimnete. V zimě ano. Mnozí u nich zastavují, někteří si je fotí. A nechápavě kroutí hlavou. Zatopený lom u Jindřichovic, rybník Tajch v Šindelové nebo rybník v horské Přebuzi s nadmořskou výškou bezmála 1000 metrů nad mořem. Co mají společného? Jsou to oblíbené lokality otužilců z Kraslicka a okolí. Vidět je zde můžete v prosinci i lednu. Výjimkou pro není ani Štědrý den. Pokud mrzne je jejich výbavou i motorová pila či sekyra. Vysekají či vyřežou díru v ledu a poté se spokojené ponoří do ledové vody. Podle svých slov si tím utužují zdraví i dobrou náladu.

Mnoho experimentálních studií ukázalo, že složky některých potravin nebo nápojů mohou mít protizánětlivé účinky.

8 důležitých potravin, které bojují proti nebezpečnému zánětu v těle

Zánět přichází tělu na pomoc, když utrpí zranění nebo bojuje s toxiny či patogeny. Je to přirozená reakce těla na poškození nebo infekci, která pomáhá s uzdravením. Pokud však zánět trvá dlouho a stane se chronickým, může přispět k vážným zdravotním problémům, a to včetně obezity, srdečních chorob, rakoviny či Alzheimerovy choroby. K prevenci takového zánětu patří zdravý životní styl včetně správného stravování. Existují totiž potraviny, které mohou mít protizánětlivé účinky.

Nemoc. Ilustrační foto

Nemocnost roste. Každý 63. obyvatel na Havlíčkobrodsku má respirační potíže

/MAPKA/ V Kraji se zvyšuje počet respiračních infekcí, což vyvolává obavy zejména s blížícími se vánočními svátky. Krajská hygienická stanice varuje před rizikem šíření nákaz a doporučuje dodržování hygienických opatření. Přečtěte si, jaká opatření mohou pomoci ochránit zdraví během zimních měsíců.

Nemoc. Ilustrační foto

Žďársko sužuje před svátky nákaza. Každý pětatřicátý obyvatel je nemocný

/MAPKA/ V Kraji se zvyšuje počet respiračních infekcí, což vyvolává obavy zejména s blížícími se vánočními svátky. Krajská hygienická stanice varuje před rizikem šíření nákaz a doporučuje dodržování hygienických opatření. Přečtěte si, jaká opatření mohou pomoci ochránit zdraví během zimních měsíců.

Ke špatnému životnímu stylu patří také špatná strava. Kardiologové mají seznam potravin, které zdraví srdce poškozují nejvíce.

Kardiologové uvedli jídla, která škodí srdci. Češi některá z nich jedí na kila

Lidské srdce je úžasné zařízení. Tento neúnavný sval se asi stotisíckrát denně stáhne a celkem přečerpá asi šest tisíc litrů krve. Pokud je v zátěži, tato čísla se násobí. Srdce dělá všechno pro to, abychom žili a byli zdraví, ale my se k němu občas chováme velmi nevděčně. Namísto, abychom ho podpořili, ničíme jej špatným životním stylem, například stravou. Kardiologové určili jídla, kterými srdci nejvíce škodíme a které mohou zvýšit riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Jaroslav Uko, Jiskra Mšeno B

FOTO, VIDEO: Jarda Uko z FK Mšeno všechny zdraví ze studené vody na Bedřichově

Jaroslav Uko na jaře oslaoil už svoji padesátou druhou fotbalovou sezónu. Podzim odehrál v okresním přeboru za tým FK Jiskra Mšeno/Jablonec B. A společně se svými spoluhráči a trenérem Davidem Ryšavým si podzimní část soutěže užíval. Spoluhráči o něm říkají, že je železný muž týmu. Nejen, že se pravidelně účastní Jizerské padesátky, ale také se chodí koupat za každého počasí do studené bedřichovské tůně.

Kombinace vajíček a špenátu má neuvěřitelný vliv na zrak a pevnost kostí.

Jídlo ze dvou běžných potravin: Zlepší zdraví kostí, očí i mozku u žen nad 40

Míchaná vejce se špenátem jsou jídlo, které na první dobrou vypadá jako dieta pro kulturisty, baletky nebo Pepka námořníka. Tato kombinace je však skvělou možností, jak vydatně a zdravě posnídat, pro každého člověka. Na rozdíl od sladkých cereálií nabízí vysoce kvalitní bílkoviny, řadu základních vitaminů i minerálů. Podle nutričních odborníků zásobí toto jídlo tělo důležitými živinami na celý den. K tomu může zlepšit svalovou hmotu, hladinu cholesterolu, funkce mozku či zrak. Lidé, kteří překročili čtyřicet let věku, by kombinaci vajíček a špenátu rozhodně měli věnovat pozornost.

David Holeček při závěrečné děkovačce s fanoušky po posledním podzimním utkání, kdy Hrádek porazil Nový Bydžov 2:0.

44 let a stále nemá dost. Dokud bude držet zdraví, chci hrát, řekl Holeček

Bez tvrdého obránce Davida Holečka si dlouhé roky uměl představit fotbalový Hrádek jen málokdo. Po postupu do divize se však jeho role postupně změnila. „Věk nezastavím a nemohu běhat po hřišti s dvacetiletými,“ bere situace smířeně. Stále však nastupuje za hrádeckou rezervu či v malém fotbale veteránů, kde letos vybojoval třetí místo na MČR. Tam naopak patří mezi nejmladší.

Časté sledování monitoru počítače či mobilu má na oči neblahý vliv.

Jak ochránit a posílit smysly? Pomůže i metoda 3x20

Naše smysly jsou neustále vystaveny různým podnětům a vlivům, které mohou postupně ovlivnit jejich funkci. Zrak, sluch, čich, chuť i hmat jsou pro každodenní život zásadní a hrají klíčovou roli v tom, jak vnímáme svět. Přesto mnohdy na jejich ochranu a zdraví zapomínáme.

Sára Holečková trpěla těžkými depresemi a hraniční poruchou osobnosti. Rodičům po ní zůstal jen kocourek Ozzy.

Po smrti dcery jim zbyl jen její kocourek Ozzy. Dnes bojuje o své zdraví i on

Nejhorší bolest, kterou může člověk zažít, je smrt vlastního dítěte. Sára měla těžkou psychiatrickou diagnózu – hraniční poruchu osobnosti a těžké deprese. Život si pokusila vzít víckrát, ale v osudný květnový večer se jí to bohužel povedlo. Rodičům po sobě zanechala kocourka Ozzyho, kterého se ujala po smrti původní majitelky. Dnes její rodiče bojují i o kocourkovo zdraví.

Sušené švestky jako malá svačinka představují skvělý způsob, jak uspokojit chuť na sladké a zároveň poskytnout tělu množství velmi zdravých látek.

Sladká svačinka ochrání srdce i kosti, zlepší trávení a napomůže hubnutí

Sušené švestky, někde také karlátka, jsou velmi sladké, trochu lepkavé a hodí se do moučníků, müsli, ale i ke slanině či pečenému vepřovému. Odedávna se ví, že umějí rozpohybovat trávicí ústrojí a zbavit člověka zácpy. Vědci však zjistili, že toto obyčejné sušené ovoce má neobyčejné léčebné účinky na lidské zdraví. Je bohaté na draslík, vlákninu a antioxidanty. Podporuje zdraví srdce i kostí, zpomaluje proces stárnutí a napomáhá hubnutí.

Václav Upír Krejčí s partnerkou Lucií, která je mu teď velkou oporou.

Václav Upír Krejčí: Rozvod mi zničil zdraví. Onemocněl jsem rakovinou

Devětašedesátiletý herec, spisovatel, bavič a zpěvák Václav Upír Krejčí prožívá těžké období. Přestože už je rozvedený, s exmanželkou vedou soudní bitvu o majetek. Velkou oporou mu je jeho milovaná přítelkyně. Ustát zlé časy mu pomáhá i práce. Jakmile však přijde řeč na jeho bývalou partnerku, nejde pro ostré slovo daleko.

Paní Ernestina Švorcová letos oslavila 90. narozeniny.

Česká partyzánka prozradila recept na dlouhověkost. V 90 tancuje, má 7 pravidel

Miluje řízení, a i když už kvůli zraku nesedá za volant auta, našla si dobrou náhradu. Její vášní je nyní tanec a vůbec jí nevadí, že jsou na plesech s partnerem suverénně nejstarší. A nesnáší nečinnost. To je v kostce válečná veteránka druhé světové války Ernestina Švorcová, která letos oslavila již devadesáté narozeniny. Stále aktivní a čilá žena nám prozradila sedm klíčových pravidel, jež ji celý život doprovázely a díky nimž se podle svých slov dožila tohoto krásného věku.

Být offline nás baví

Prevence rizikového chování na základce v Mařaticích? Být offline nás baví

Ve škole v Mařaticích dbáme na prevenci rizikového chování Na Základní škole T. G. Masaryka v Mařaticích věnujeme velkou pozornost prevenci rizikového chování. Přestože školu navštěvují mladší žáci 1. stupně, i my se s výskytem rizikového chování, agresivitou, šikanou, záškoláctvím a dalšími typy, někdy potýkáme a umíme jej řešit.

Lusky tamarindu nejsou moc vzhledné, ale jejich možnosti využití jak v kulinářské, tak v léčebné oblasti tento nedostatek bohatě vyváží.

Zvláštní lusky překvapily: Detoxikují tělo, podporují srdce, pomáhají hubnout

Tamarind indický, v češtině také tamaryšek, je tropický strom s neobyčejnými plody. Vypadají jako zvláštní velké lusky a vedle zajímavé chuti a mnohostranného využití v kuchyni nabízejí také úžasné léčivé účinky. Plody tamarindu se odedávna používají k tišení bolesti, zmírňování nevolnosti a tlumení horečky. Nyní se však také ukazuje, že umí detoxikovat organismus a pomáhat v boji proti vážným chorobám, včetně kardiovaskulárních nemocí, rakoviny, šedého zákalu či obezity.

Movember. Ilustrační foto.

Movember, měsíc mužského zdraví. Muži, navštivte svého urologa!

Listopad je měsícem, kdyupozorňujeme na zdraví mužů a prevenci rakoviny prostaty. Pravidelnávyšetření mohou pomoci odhalit onemocnění včas a zvýšit šance na úspěšnouléčbu. Vhled do problematiky zajišťuje odborná garantka portálu MedicSpark.cz, MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD.

Kombucha připravená doma vyjde levněji.

Nápoj plný probiotik a antioxidantů milují celebrity. Upevní zdraví lidí nad 50

Jen málo nápojů je v současné době tak populárních jako kombucha. Celebrity, od herců až po sportovce, se s plechovkou kombuchového čaje nechávají rády vidět i fotit. V roce 2021 lidé za kombuchu utratili 2,64 miliardy dolarů a každým dalším rokem se toto číslo jen zvyšuje. Fermentovaný nápoj ze symbiotické kolonie bakterií a kvasinek je však opravdu zdravý. Probiotika, antioxidanty a další obsažené prospěšné látky nepomáhají jen celebritám. Mohou zlepšit i zdraví obyčejných lidí, zejména těch, kteří už překročili padesát let života.

Ester Janečková byla v minulosti hodně pracovně vytížená, což se podepsalo na jejím zdraví.

Ester Janečková o úzkostech: Měla jsem hodně nepříjemný postcovidový syndrom

Před třemi lety moderátorku Ester Janečkovou potrápily panické ataky a úzkosti, prožila si velmi nepříjemné období. Mělo to ale i pozitivní stránku, psychické problémy ji utvrdily v tom, že si musí vážit svého zdraví a myslet více na vlastní odpočinek. Volné chvíle dnes nejraději tráví s milovaným vnoučkem.

Přerušovaný půst znamená, že každý den nebo týden si přesně vymezíte hodiny či dny, kdy nebudete jíst.

Přerušovaný půst pomáhá hubnout a léčí. V každém věku by se ale měl držet jinak

Metoda přerušovaného půstu se svého času stala velkým hitem v hubnutí. A nebylo tehdy divu. Po období nejrůznějších restriktivních diet, úmorného sestavování jídelníčků a nekonečného počítání kalorií nabídla mnohem jednodušší cestu k vysněné postavě. Jedinou zásadou je rozdělit čas na úseky, kdy je povoleno jíst a kdy je to naopak zakázáno. A samozřejmě tyto úseky pečlivě dodržovat. Přerušovaný půst má však vedle příznivců i odpůrce, kteří tvrdí, že je to metoda nefunkční a škodlivá. Jak je to tedy s přerušovaným půstem? A je bezpečný pro všechny věkové skupiny? Než se pro tento typ stravování rozhodnete, je dobré znát odpovědi.