Kreativ

ŠTÍTEK: zdraví

Trochu hořké čokolády dětem s klidem dopřejte. Bojuje proti kazům lépe než zubní pasta.

Místo zubní pasty oblíbená sladkost? Revoluční metoda v péči o chrup překvapuje

Čokoláda je oblíbenou pochoutkou, o které se většina lidí domnívá, že je jednou z příčin vzniku zubního kazu. Toto tvrzení je však velmi nepřesné. Čokoláda je podle nejnovějších studií považována za zdravý a prospěšný doplněk stravy. Zubní sklovinu může naopak významně posílit a předcházet tak zubnímu kazu. To však platí pouze o vysokoprocentní hořké čokoládě a i tu je vhodné konzumovat jen v přiměřeném množství.

Dýňová semínka jsou nejen velmi chutná, ale navíc obsahují množství nesmírně zdravých látek a dodají tělu také hořčík.

Zdravotní bomba: Pošmáknete si, doplníte 46 % doporučeného hořčíku, snížíte tlak

S podzimem přichází i čas dýní. Kromě dužiny obsahují dýně ještě jednu vzácnou věc - dýňová semínka. Nejen, že jsou velmi chutná, ale navíc jsou doslova nabita množstvím nesmírně zdravých látek. Kromě jiného umějí snížit vysoký krevní tlak i hladinu špatného cholesterolu v krvi, což rozhodně ocení naše srdce a cévy. Čtvrt šálku dýňových semínek podle vědců pokryje 46,1 % doporučeného příjmu hořčíku, 28,7 % železa, 52 % manganu, 24 % mědi, 16,9 % bílkovin a 17,1 % zinku. Dýňová semínka si můžeme buď vydlabat z dýně, z které připravujeme další jídlo, nebo si je můžeme koupit samostatně. K dostání bývají i v běžných potravinách.

Močení vsedě je zvláště prospěšné pro muže se zvětšenou prostatou nebo syndromem LUTS.

Pánové, močte vsedě. Pro zdravou prostatu, výkonnost i čisté zubní kartáčky

Muži jsou odedávna spojováni s pozicí při močení vestoje. Naopak močení vsedě by přiznal jen málokterý z nich. Přitom není důvod ke studu. I vědci se shodují na tom, že zejména pro muže se zvětšenou prostatou je to ideální pozice. Dojde při ní totiž k úplnému uvolnění a vyprázdnění. Močení vsedě rovněž podporuje zdraví genitálií, čímž přispívá také k lepšímu sexuálnímu výkonu.

Kdo si nasbírá šípky v místě nezatíženém škodlivinami, ten si může vařit chutný čaj a těšit se z jeho zdravotních benefitů.

Ideální doba na sběr začíná: 8 důvodů, proč pít červené zlato

Šípky jsou jedním z nejkrásnějších a nejzdravějších darů, které nám příroda každý podzim dává. Jasně červené lesklé plody patří mezi rekordmany v obsahu vitaminu C. Vedle toho nabízejí nepřeberné množství dalších látek s léčivými účinky. To je důvod, proč si zaslouží přezdívku červené zlato. Kdo si nasbírá šípky v místě nezatíženém škodlivinami, ten si může vařit chutný čaj a těšit se z jeho zdravotních benefitů. Vedle posílení imunity a pomoci při boji s chřipkou či covidem je šípkový čaj výborný i při artróze nebo žaludečních vředech. Napomáhá také hubnutí a chrání pleť proti stárnutí.

Kaštany mají dle některých lidí léčivou a magickou moc.

Nasbírat a šup pod polštář: Udrží vás při životě, věří osmdesátiletá Jarmila

Když se v podzimních dnech vydáte do parku, jistě si všimnete, že se po zemi povaluje mnoho krásných lesklých kaštanů. Věděli jste ale, že mají údajně magickou moc? Alespoň to tvrdí paní Jarmila z pražského Bubenče. Ta má s počátkem podzimu co dělat. Sbírá totiž kaštany a šije z nich svým kamarádkám polštářky. Věří, že jim to prodlužuje život.

Trenérka Ivana Porkátová připravuje s rodinným týmem v areálu Albertovec-Padělky koně Her Hima do Velké pardubické

Dámský kůň z Albertovce pro Velkou pardubickou? Lump, šašek a člen rodiny

Na startu 134. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou budou jediným ryze dámským týmem. Trenérkou i majitelkou devítiletého valacha jménem Her Him je Ivana Porkátová, v sedle bude talentovaná jezdkyně Lenka Neprašová. „Herhimek je trochu lump a šašek, ale na takového koně čekáte celý život. Je to člen rodiny,“ líčí Ivana Porkátová pro Deník. Koně připravuje v areálu Albertovec-Padělky.

Herečka Jiřina Bohdalová bojuje se zdravím v poslední době často. Tentokrát skončila v nemocnici s podezřením na otravu jídlem.

7 slavných tváří v nemocnici: někdo s infekcí, jiný s otravou i po nakládačce

Zdá se, že uplynulý měsíc byl pro řadu našich známých tváří tak trochu nešťastný: zradilo je zdraví do té míry, že skončili v péči lékařů. Kolaps, úraz, neznámý bacil, odumírající noha, zánět slepého střeva nebo taky následky jedné slavné rvačky. To je jen stručný výčet zdravotních problémů, které české celebrity právě řeší. Podívejme se na to, jak na tom aktuálně jsou Jiřina Bohdalová, Halina Pawlowská, Petr Nárožný, Josef Zíma, Jaromír Soukup, Makhmud Mach Muradov či ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Den zdraví byl v Kladně zaměřen na choroby mozku.

Měření cholesterolu i cukru. Kladenská nemocnice zve na Den zdraví

/FOTOGALETIE, VIDEO/ Den zdraví se v kladenské nemocnici uskuteční v úterý 1. října. Program se zaměří na aktivity související s Dnem seniorů, Světovým dnem srdce nebo Světovým dnem zraku. Akce začíná od 9 do 13 hodin ve vstupním vestibulu centra akutní medicíny.

Pravidelná chůze vám může pomoci spálit kalorie, vytvořit svalovou hmotu a snížit množství břišního tuku.

Žádné leh-sedy, žádný běh. Na hubnutí břicha funguje jeden oblíbený pohyb

Tuky na břiše mohou být nebezpečné a boj s nimi často bývá nekonečný. Pro mnohé lidi je navíc nesnesitelná už pouhá představa posilování břišních svalů, které bývá s hubnutím břicha spojováno. Existuje však daleko jednodušší cesta: odborníci i trenéři doporučují pro boj s břišním tukem obyčejnou chůzi. Jak to ale dělat správně, aby to mělo smysl?

Tomášek má vzácný Wiskott-Aldrichův syndrom. Transplantace kostní dřeně je jeho jedinou šancí.

Začalo to krví ve stolici, pak Tomášek potřeboval kostní dřeň. Jeho boj nekončí

Dnes roční Tomášek se objevil v ordinaci pediatričky poprvé pár týdnů po narození s krvavou stolicí a ekzémem. Doktoři to následně přisuzovali běžné dětské infekci. Pozdější výsledky ovšem poukázaly na mnohem vážnější onemocnění – vzácný Wiskott-Aldrichův syndrom, který se mimo jiné projevuje právě ekzémem a zvýšenou krvácivostí. Jedinou nadějí ročního chlapce je transplantace kostní dřeně. Tu už sice podstoupil, ale vyhráno stále nemá.

Trápí vás množství tuku v oblasti břicha? Podle lékaře Williama Davise za to může konzumace jídel obsahujících pšenici.

Teorie pšeničného břicha: Za špeky prý nemůže bůček, ale pšenice

V poslední době opět získává více pozornosti teorie takzvaného pšeničného břicha. Tento termín se před deseti lety rozšířil díky stejnojmenné knize amerického kardiologa Williama Davise. Ve svém díle Wheat Belly (v českém vydání Život bez pšenice) vysvětluje, že klíčem k dosažení trvalého úbytku hmotnosti a úlevy od široké škály zdravotních problémů, včetně poruch trávení a imunity, je vyloučení pšenice z jídelníčku. Teorie má množství zastánců, ale i odpůrců.

Vendula Pizingerová ví, co od života chce.

Vendula Pizingerová si nenechá nic diktovat: Každý by měl žít podle sebe

Pro řadu žen je Vendula Pizingerová vzorem, mnohým naopak leží v žaludku pro to, jaká je a že se nebojí žít podle vlastních představ a pravidel. Jak několikrát zmínila, s narážkami na svou osobu si hlavu neláme. Chce podporovat a inspirovat ostatní, a především být nápomocná tam, kde je třeba. Letos to bude už pětadvacet let, co založila Nadační fond Kapka naděje.

Slavný fotbalista Cristiano Ronaldo si lakuje nehty na nohou.

Geniální důvod, proč si Ronaldo lakuje nehty. Trik si oblíbili i další slavní

Muži s nalakovanými nehty. Pro některé lidi je to možná možná šokující, ale ti, kteří vědí o pozitivním vlivu běžného laku na jednu specifickou oblast zdraví, na něj nedají dopustit. Příkladem je Cristiano Ronaldo. Světově oblíbený fotbalista bez černého laku na nehty nevyjde z domu. Není to však doplněk jeho dokonale upraveného vzhledu, jak by si někdo mohl myslet. Lak na nehty totiž může uchránit zdraví. Pomůže i mužům bez extravagantních sklonů.

Den zdraví

Den zdraví v Rumburku na náměstí je preventivní akcí pro veřejnost a žáky škol

Preventivní zdravotní akci pro širokou veřejnost a školy připravila Střední zdravotnická škola a obchodní akademie Rumburk (SZdŠ a OA) ve spolupráci s rumburskou nemocnicí Krajské zdravotní. Na Lužickém náměstí v Rumburku se během Dne zdraví potkáte s žáky a pedagogy SZdŠ a OA, kteří poskytnou všem zájemcům základní zdravotní vyšetření. Také instruktáž k první pomoci, samovyšetření prsu a základům hygieny.

Ořechy jsou velmi zdravé. Je ale důležité vědět, jaké ořechy a v jakém množství jíst, abyste hubli a nezačali naopak tloustnout.

Jsou zdravé, chutné a vhodné do redukční diety. Přesto po nich můžete tloustnout

Že bychom neměli pít alkohol nebo se cpát hranolkami a koblihami, pokud nechceme tloustnout, víme určitě všichni. Jsou ale potraviny, které obsahují pro zdraví nezbytné látky a neřekli bychom o nich, že by mohly mít na svědomí nežádoucí tuk usazený na břiše a stehnech. Patří k nim ořechy. Je důležité vědět, jaké ořechy a v jakém množství jíst, abyste hubli a naopak nezačali kvůli nim tloustnout.

Košík plný lišek by chtěl mít skoro každý vášnivý houbař.

České kuřátko je zdravý poklad z lesa: Kde ho hledat a jak ho rozpoznat

Houba liška obecná, které se u nás říká i kuřátko, byla od starověku považována za zdraví prospěšnou potravinu a dodnes je vyzdvihována pro své příznivé nutriční a léčivé vlastnosti. Obsahuje totiž látky, které prospívají imunitě, zlepšují vidění a je také plná vitaminů. V lese ji lze poměrně snadno poznat, a když jsou příznivé podmínky, vyskytuje se velmi hojně.

Jak bezpečně trávit čas v lese

Jak bezpečně trávit čas v lese?

Les pro mnohé z nás je místem, kam chodíme na procházky, odpočinout si či se nadýchat čerstvého vzduchu. Lesní klima a příjemná zelená barva má své blahodárné účinky a kouzlo. Při trávení času v přírodě musíme být ohleduplní na rostliny a živočichy, které v lese žijí, je však nutné dbát též na svoji bezpečnost a zdraví.

Jogurt je zdravý, ale není dobré jíst ho na lačno.

Je zdravý, chutný, dáváme si ho k snídani často a rádi. Je to ale chyba

Že je snídaně základ a neměli byste ji odbývat, pokud chcete mít dostatek energie na dobrý start do nového dne, jste jistě slyšeli mockrát. Jenže ráno při pohledu na hodiny bývá často jasné, že snídaně na vidličku to nebude ani tentokrát. A tak uděláte to nejjednodušší a nejrychlejší – sáhnete do ledničky pro svůj oblíbený jogurt. S myšlenkami na to, co všechno musíte stihnout, ho studený rychle sníte, a vyrazíte za svými pracovními povinnostmi.

Křesťané během středověku zavěšovali hloh nad vchody na ochranu domu a jeho obyvatelů.

Pozapomenuté červené plody, balzám pro srdce. Snižují tlak a pomáhají usnout

Chcete svému srdci dopřát studiemi ověřenou péči? Pak se vypravte natrhat si vejčité červené bobule, které během září a října dozrávají na hlohu. Lidé odpradávna využívají i sílu listů a květů, z nichž si vaří léčivý čaj. Na co všechno se používá hloh, co se z hlohu vyrábí a jak často pít čaj z hlohu, vysvětluje lékárník Filip Škarda.

Letos díky teplému létu začala sezona burčáku brzy.

Kolik krve, tolik burčáku. Kdy lidová moudrost platí a proč

Burčák je první odměna pro vinaře za jejich celoroční péči o vinici a příslib dobrého vína, na něž si ještě musejí počkat. V moravských a českých končinách je tento nápoj podzimním fenoménem, na který se těší mnoho lidí. Většina z nich má navíc při popíjení moku plného sladkosti a sluníčka dobrý pocit, že díky němu dodávají svému tělu prospěšné látky. Příznivci burčáku o něm mluví jako o zdravotním zázraku, má však i zarputilé odpůrce, kteří jej pohrdavě označují za „bláto“. Podívejte se, jestli je burčák skutečně zdravý a jak ho pít, aby tělu prospíval.

Den zdraví na Karláku, který pořádá Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) a ministerstvo zdravotnictví.

Karlovo náměstí se proměnilo v centrum prevence. VFN uspořádala Den zdraví

Den zdraví, který na Karlově náměstí pořádala Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), přílákal hromadu návštěvníků. Akce nabídla bezplatná preventivní vyšetření a odborné poradenství. Návštěvníci mohli využít vyšetření mateřských znamének, plic, krevního tlaku a diabetu, stejně jako poradny zaměřené na zdravý životní styl a odvykání kouření.

Močení ve sprše může mít na muže blahodárný vliv. U žen může vést k povolení pánevního dna.

Za zdraví planety i prostaty: Muži, močte ve sprše. Ženy jen v jediném případě

Stojíte ve sprše a chce se vám na malou. Pustit, nebo zadržet? Ze zdravotního hlediska je odpověď jasná. Muži ano, ženy pouze v jedné životní fázi. U mužů je močení ve sprše spojováno s lepší sexuální výkonností i se zdravím prostaty, ženy by ve stoje močit neměly. Podívejte se, jaké zdravotní benefity i rizika s sebou uvolňování močového měchýře ve sprše nese.

Provedení modelů Apple iPhone 16 Pro a Pro Max.

Apple ukázal iPhone 16 a další zařízení: Jaká bude cena, kdy začne prodej

Další generace chytrých telefonů společnosti Apple je skutečností. Na akci Keynote představila iPhone 16, který disponuje pokročilou umělou inteligencí Apple Intelligence. Technologický gigant také odhalil i nové varianty chytrých hodinek Apple Watch a sluchátek AirPods, které mají pomáhat i lidskému zdraví.

Prokázalo se, že krvavec má antibiotické účinky a působí proti řadě nebezpečných patogenních bakterií.

Roste u vás krvavec toten? Zastavuje krvácení a má silné antibiotické účinky

Mnoho lidí o bylině s trochu strašidelným názvem krvavec toten nikdy neslyšelo. Tato rostlina přitom zkrášluje mnoho českých luk. Její temně červené květy vypadají efektně, ale hlavní význam krvavce spočívá v jeho schopnosti pomáhat s léčením dlouhé řady neduhů. Navíc se ukázalo, že má velmi silné antibakteriální účinky, takže je přírodní alternativou k antibiotikům. Lidoví léčitelé to věděli už dávno a vědci to nyní potvrdili.

Příprava domácího likéru z aronie (černého jeřábu). Louhující se extrakt je dobré každý den promíchat.

Tři nejlepší domácí likéry: Jak si jednoduše vyrobit poklad plný vitamínů

Domácí likéry z českých plodů, tedy z šípků, trnek a aronie (odborně temnoplodec, lidově černý jeřáb), nejsou jen lahodným požitkem pro milovníky přírodních chutí, ale i cenným zdrojem zdraví prospěšných látek. Příprava těchto alkoholických nálevů je překvapivě snadná a nevyžaduje žádné speciální vybavení. Stačí pouze kvalitní plody, cukr a alkohol. A během několika týdnů si můžete doma z těchto ingrediencí vytvořit nápoj, který nejen zahřeje, ale svým způsobem podpoří i vaši imunitu a zdraví. Vše se může hodit i jako vánoční likér.

Jak bezpečně trávit čas v lese

Jak bezpečně trávit čas v lese?

Les pro mnohé z nás je místem, kam chodíme na procházky, odpočinout si či se nadýchat čerstvého vzduchu. Lesní klima a příjemná zelená barva má své blahodárné účinky a kouzlo. Při trávení času v přírodě musíme být ohleduplní na rostliny a živočichy, které v lese žijí, je však nutné dbát též na svoji bezpečnost a zdraví.

K tomu, aby střeva správně fungovala, může pomoci cuketa.

Osvědčená finta pro hubnutí: Vyčistěte si cuketou druhý mozek

Střeva jsou velmi důležitá. Jejich stav zásadně ovlivňuje naše zdraví, imunitu i délku života. Střevo je vedle mozku vlastně takové další řídící centrum. Je dokonce vybaveno tak vysokým počtem nervových buněk, že se mu říká druhý mozek. K tomu, aby střeva správně fungovala, může pomoct zelenina, které je teď všude plno. Cuketa je totiž ideální čistička střev a patří k nejzdravějším druhům zeleniny vůbec.

Tom Odell vystoupí v Brně.

Notino slaví 20 let. Zve na festival plný krásy a hudby s Tomem Odellem

Notino, největší evropský e-shop s produkty pro krásu a zdraví, oslaví své 20. výročí ve velkém stylu. Na velkolepé party se mohou návštěvníci těšit na nezapomenutelné zážitky plné zábavy, technologií, exkluzivních značek a hudby. Vrcholem oslavy bude koncert při západu slunce jednoho z nejpopulárnějších britských zpěváků, Toma Odella.  

Pálavské vinobraní zve na panelovou diskuzi o víně se čtyřmi významnými osobnostmi

Víno jako kulturní fenomén. Pálavské vinobraní zve na debatu se známými tvářemi

/FOTO, VIDEO/ Letošní ročník Pálavského vinobraní přivítá čtyři významné osobnosti, které se zúčastní panelové diskuze o významu vína v životě lidí. Hosté se přitom podělí o své pohledy na víno jako kulturní a společenský nápoj. Akce bude věnována in memoriam profesorovi Milanu Šamánkovi, který prokázal pozitivní vliv vína na zdraví.

Rdesno hadí kořen se k léčení používalo v nejrůznějších kulturách už od pradávna.

Zmizel Endiaron i z vaší lékárny? Zkuste rdesno, používá se od pradávna

Žalozpěvy na nedostupnost oblíbeného léku Endiaron jsou v posledních letech spíše pravidlem než výjimkou. Tento medikament byl dlouhodobě nejužívanějším prostředkem na střevní problémy. Pro řadu lidí tak není snadné najít vhodnou náhradu. Existuje však bylina, která může s průjmovým onemocněním účinně pomoci. Rdesno hadí kořen se ostatně k léčení používalo v nejrůznějších kulturách už od pradávna.

Rajčata jsou nejen chutná a velmi zdravá, ale jsou i ideální pomocník při hubnutí.

Je jich všude plno: sezona zázračných pomocníků na hubnutí právě vrcholí

Chutnají skvěle a jejich vůně je nezaměnitelná. Rajčata mnoha barev i tvarů teď sklízejí zahrádkáři ve velkém a v obchodech jsou konečně za rozumnou cenu. To je dobré využít, protože rajčata jsou nejen velmi zdravá, ale jsou i ideální pomocník při hubnutí. Podívejte se, jaké pochoutky z rajčat připravit.

Velký rybník má špatnou kvalitu vody a tak lidé míří do nedalekého lomu, kde je voda průzračně čistá (na snímku).

Hygienici vydali zákazy koupání. Hrozí akutní poškození zdraví

Letní prázdniny se blíží ke konci a kvalita vody se v některých přírodních koupalištích horší. Hygienici už zakázali koupání na dvou místech v našem regionu. Jinde zase upozorňují na zhoršenou kvalitu vody. Před nadcházejícími vedry jsou však stále vodní plochy, kde je kvalita vody na jedničku. Krajská hygienická stanice vyhodnocuje vzorky, jak na přírodních koupalištích s provozovatelem, který zajišťuje monitorování jakosti vody a hodnocení znečištění, tak na přírodních koupalištích bez provozovatele.

Roman Bartoš

Hraní mi chybí, zdraví je ale proti, řekl trenér Frenštátu Roman Bartoš

/ROZHOVOR/ Když měl fotbalový klub z Frenštátu záchranářské problémy, tak vsadil na Romana Bartoše. Mladý kouč si veděl rady, i díky němu hraje Beskyd dál divizi. Nyní už čtyřicetiletý odchovanec Slezského FC Opava má tým na povel od samého začátku sezony. V krátké letní přestávce prošla kabina výraznou omlazovací kůrou. Hned několik borců dorazilo z Frýdku – Místku. Na soupisce figruje i Roman Bartoš, nicméné hrát už nehodlá. Maximálně někde v nižší soutěži. Zájem je v Trojanovicích.

Kočka. Ilustrační foto

Veterinární poradna: Jak je to s výživovými doplňky pro domácí mazlíčky

Nejsou to už jen vitamíny. Lidé stále častěji ve formě výživových doplňků přijímají do těla látky, které jim mají pomoci vylepšit řadu neduhů – zastavit padání vlasů, promazat klouby, zrychlit spalování nebo udržet bezproblémovou pleť. Velká spousta výživových doplňků se už ale vyrábí také pro psy a kočky. Zda jsou pro zdravý život našich miláčků nezbytné a čím se při jejich výběru řídit čtenářům Deníku poradila veterinární lékařka ze Super zoo veterina Dagmar Zähringer.  

V sobotu se chystá Den zdraví ve Všechlapech. Ilustrační foto.

Den zdraví s nymburskou nemocnicí se chystá v sobotu ve Všechlapech

Desítky zdravotníků z Nemocnice Nymburk, několik spolků pomáhajících nemocným lidem, tři desítky stanů, velké pódium i živá kapela. To vše můžete vidět, když přijedete do sportovního areálu ve Všechlapech v sobotu, 24. srpna od 14 hodin. Obec Všechlapy tam ve spolupráci s Nemocnicí Nymburk pořádá Den zdraví.

Vhodné doplňky stravy mohou podpořit imunitu dětí.

Školní rok klepe na dveře. Rodiče sázejí na doplňky stravy pro posílení imunity

S koncem prázdnin a začátkem nového školního roku má mnoho rodičů radost, že jejich děti opět usednou do školních lavic nebo se potkají s kamarády ve školkách, zároveň si však dělají větší starosti o jejich zdraví. Ve chvíli, kdy se děti vrací do kolektivů, čelí zvýšenému riziku nachlazení a dalších onemocnění. Rodiče se obávají, aby jejich děti nebyly neustále nemocné, a proto přemýšlí nad tím, jak podpořit jejich imunitu. Kromě dodržování zdravého životního stylu volí řada rodičů i vhodné doplňky stravy.