Měření aury, čtení z ruky, výklad karet, výklad snů, feng shui a mnoho dalších služeb nabízeli vystavovatelé na Festivalu zdraví, který o uplynulém víkendu zaplnil Výstaviště Kroměříž. Nechyběla ani bohatá nabídka kosmetiky, šperků, léčivých a bylinných produktů.
Když se někomu zahledíte do očí, poznáte z nich mnohé, včetně jeho aktuálních pocitů, nálady i životního postoje. Barva očí však může poukázat i na váš aktuální zdravotní stav, nebo předpovědět určité nemoci včetně rakoviny kůže. Zamlžené či rozmazané vidění nebo změna barvy duhovky nejsou jedinými příznaky. Pozor by si měli dát především jedinci se světlým zbarvením oční duhovky.
Sbírka pro malého Martínka Zatloukala, která se uskutečnila na začátku podzimu, vám nejspíš nemohla uniknout. Pro nemocného chlapce s kudrnatými vlásky a roztomilým úsměvem se vybrala obrovská částka v rekordním čase. Během pár dní získal od štědrých lidí na svou léčbu přes 150 milionů korun. Kdy Martínek podstoupí léčbu, kterou kliniku rodina vybrala a jak je na tom chlapeček aktuálně se zdravím?
Zatímco řešíme nedostatek penicilinu v lékárnách, jedno velmi účinné přírodní antibiotikum máme doma v kořence. Aromatickou dobromysl neboli oregano známe spíše jako koření, které dodává ráz středomořské kuchyni, ale vedle toho nám může pomoci při překvapivě velké řadě zdravotních problémů. A nejen fyzických – jak už název napovídá, dobromysl má schopnost bojovat i s chmurami a zlepšovat náladu. Nenápadná bylinka je doslova malý zázrak. Na co všechno je oregano dobré? A jak oregano používat?
Herečka a moderátorka známého televizního pořadu Herbář Kateřina Winterová má o ochraně svého zdraví jasno. Namísto polykání tablet a běhání po doktorech dává po vzoru našich babiček přednost zdravému životnímu stylu. Věří sezonním receptům, které našim předkům sloužily k přirozené podpoře jejich obranyschopnosti. A ráda se s vámi o ně poděli.
Nákupní týden s Deníkem je tady! A opět i na webu nakupy.denik.cz nabízí smršť slevových kuponů do e-shopů a desítek kamenných obchodů po celém Česku. A protože podzimní měsíce jsou ideálním obdobím pro regeneraci a posílení těla i mysli, máte nyní jedinečnou možnost výhodných nákupů exkluzivní kosmetiky, potravinových doplňků nebo zdravé výživy. A třeba se i nechat rozmazlovat v kosmetických salónech za poloviční ceny.
Krevní či DNA genetické testy doma a výsledky v mobilu? V 21. století to není žádný problém. Přesto je dobré docházet i na preventivní prohlídky k praktickému lékaři.
Jestli má někdo opravdu smůlu na zranění, pak je to Pavel Francouz. Třiatřicetiletý gólman Colorada Avalanche si letos v NHL kvůli zdravotním potížím nezachytá. O celou sezonu přijde už podruhé za poslední čtyři ročníky.
Tepličtí fotbalisté jedou v sobotu k duelu 15. kola nejvyšší fotbalové soutěže do Českých Budějovic, které jsou v tabulce předposlední. Kouč „sklářů" Zdenko Frťala očekává těžkou šichtu.
Už vám někdy někdo řekl, že byste si měli čistit cévy? Dost možná ne. Přitom jsou zanesené tepny velmi častým důvodem úmrtí. Pokud ovšem víte, jak si tepny vyčistit, můžete předejít srdečnímu onemocnění, které nezřídka končí smrtí. Jaké potraviny čistí cévy, které potraviny tepny ucpávají a lze se v léčbě ucpaných cév spolehnout na zázračnou bylinku?
Ten příběh se táhne už třetí rok a stále není u konce. Na Rokycanské třídě v Plzni by měla vzniknout výrobna atrap prehistorických zvířat do DinoParků, proti čemuž místní vehementně protestují. Sepsali v minulosti i dvě petice, avšak bez konkrétního výsledku. Největší obavy mají z dopadů provozu na své zdraví a životní prostředí.
Otřesný způsob týrání dítěte začal v úterý projednávat Okresní soud v Klatovech. Na lavici obžalovaných usedla dvojice, která měla v malé vesničce na Klatovsku bezmála tři roky týrat mužovu nevlastní dceru.
Jak agresivní dokáže být rakovina, poznala bohužel na vlastní kůži armádní letuška Lenka Růžková. Když si nahmatala na břiše bulku, nečekala, že to bude něco závažného. Bohužel se však jednalo o maligní melanom, projev nejagresivnější formy rakoviny kůže. Nádor připravil Lenku o zdraví, ale nikoliv o víru. Na její léčbu v zahraničí přispěli Češi už přes 5 milionů korun, ale ona chce hlavně to, aby se o této nemoci dozvědělo co nejvíce lidí.
Jestliže jste zvyklí používat při vaření vývaru bujonovou kostku, jistě vás bude zajímat, že si ji můžete připravit i doma, a to ze zbytků. A důvod? S kupovaným bujonem se zkrátka nedá srovnat. Domácí bujon navíc dodá vývarům nejen požadované aroma, ale působí i jako lék. Jak si snadno připravit domácí bujon, vývar ze zbytků a proč vývar denně i pít?
Tato štiplavá plodina dokáže neskutečné věci. Asi tou nejméně žádanou je, že vyvolává slzení, což ocenila pouze Šíleně smutná princezna. Všechny ostatní vlastnosti činí z cibule něco, co nesmí chybět nejen v kuchyni, ale ani v domácí přírodní lékárničce. A když na to přijde, udělá cibule radost i při úklidu, protože je mistrem na pohlcování pachů a likvidaci odolné špíny.
Se zdravím mohli hazardovat lidé, kteří nedávno nakupovali na farmářském trhu v brněnském Králově Poli. Klobásy, sádlo nebo škvarky byly vystavené venkovním teplotám, které se blížily dvaceti stupňů Celsia. Stánkaři hrozí vysoká pokuta, podle zákona může dosáhnout až několika desítek milionů korun.
Katastrofální podmínky provázející vrchol ženské tenisové sezony, Turnaj mistryň v mexickém Cancúnu, už řeší i vedení ženské tenisové asociace (WTA). Klání, kterého se zásluhou svých výsledků účastní i Markéta Vondroušová, od jeho začátku provázejí stížnosti tenistek.
Jsou malé, otravné, rychle se množí a navíc jsou nebezpečné, protože ohrožují naše zdraví. Ovocné či vinné mušky nebo také octomilky se zabydlí ve vaší kuchyni velmi rychle. Stačí jim k tomu přezrálé ovoce, nedopité pivo nebo víno ve skleničce či nevynesený odpadkový koš. Svým poletováním člověka přivádí k šílenství, i když nekoušou, neštípou ani nejsou jedovaté, jsou přenašeči nemocí. Jak se octomilek zbavit, co nesnáší a do jaké pasti je snadno chytíte?
Základní škola Marie Kudeříkové ve Strážnici je téměř dvacet let zařazena v české síti Zdravých škol (Škol podporujících zdraví), a to jako jediná základní škola v okrese Hodonín. K pravidelným akcím, které pořádá, patří také projektový Den zdraví. Ten se uskutečnil ve středu 25. října. Cílem projektu bylo rozvíjet u všech žáků školy zdraví v tom nejširším slova smyslu, jak zdraví fyzické, kde se žáci například formou stanovišť učili poskytovat první pomoc, tak také zdraví psychické a sociální realizované prostřednictvím návštěvy sousedního domova pro seniory a některých firem ve městě, popřípadě i zdraví enviromenrální spojené s účastí na sběru hliníku.
O tom, jak bude fungovat váš mozek, se rozhoduje už ve středním věku. Z americké studie jednoznačně vyplynulo, že zdravý životní styl ve středním věku může vést ke snížení rizika demence v pozdějším věku. Změna životního stylu a dodržování několika jednoduchých pravidel v období od třiceti do šedesáti let může významně ovlivnit, zda Alzheimerova choroba nebo jiná forma demence postihne člověka o desítky let později.
Stroje na poli hlídá GPS. O zdravotním stavu dobytka informují speciální obojky. Pole sleduje satelit. „Moderní farmář už jen nehází hnůj vidlemi, ale používá moderní informační systém,“ říká s úsměvem soukromý zemědělec Martin Brož z Radňova na Havlíčkobrodsku.
V sobotu 21. října 2023 se konal už sedmý ročník akce Den zdraví pro celou rodinu. Tentokrát jej zahájila přednáška na téma „Co je dobré vědět a dělat pro zdraví“, kterou připravil diagnostik pan Ladislav Čapek z centra preventivní medicíny Brno. Zájemci se dozvěděli mnohé o fungování těla, mikrosvětě a makrosvětě, ale také o prevenci. K ochutnání byly různé pomazánky z tofu a „salámové“ nářezy, kváskový chleba pečený podle staré receptury a řada dalších produktů a skvělých jídel. Pro náš Den zdraví připravil šéfkuchař pan Zbyněk Diatka výbornou hrstkovou polévku s dýní a na sladko nočky s jablky a tvarohem. Všechna tato jídla byla skvěle připravena a moc chutnala.
Mediální pozornosti se psychiatrovi Janu Cimickému dostává hodně především díky jeho obžalobě ze čtyř znásilnění a pětatřiceti případů vydírání. O víkendu se k tomu přidala informace o jeho hospitalizaci na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení pražské Střešovické nemocnice. Co se vlastně děje s tělem člověka, který se úmyslně či neúmyslně otráví léky, jako se to stalo Janu Cimickému? Jak lze v takovém případě poskytnout první pomoc? A jak časté je předávkování léky mezi metodami, které lidé volí k sebevraždě?
Příběh malého Martínka, na jehož léčbu v září lidé přispěli ve sbírce více než 150 milionů korun, všichni dál napjatě sledují. Jak se Martínek v tuto chvíli cítí? A jak bude pokračovat jeho léčba? Chlapec, jehož rodině lidé poslali na pomoc neuvěřitelně vysokou částku, trpí genetickým onemocněním zvaným syndrom AADC. A pouze nákladná léčba ho může zachránit od pravděpodobné smrti.
Patříte k lidem, kteří si každé ráno pečlivě ustelou postel, a to nejlépe hned, jakmile z ní vstanou? Nebo to považujete za zbytečné? Podle psychologů jsou „ustýlači“ cílevědomější, výkonnější a méně stresovaní, zatímco ti druzí jsou línější a nespokojenější. Někteří vědci však ustýlání hned po probuzení považují za škodlivé, protože se tak prý v posteli vytváří ideální prostředí pro roztoče. Takže: ustýlat, nebo neustýlat postel?
Když vám začnou selhávat ledviny, jedním z prvních příznaků může být nedostatek energie, neutišitelná únava i vysoký krevní tlak. Pročištění tohoto životně důležitého orgánu pak může být prvním krokem k jejich uzdravení. Pomoci detoxikovat ledviny vám může pampeliškový kořen, který není těžké najít ani vykopat. Na jeho sběr je nyní správný čas, protože na podzim obsahuje ty nejcennější látky. Káva z něj vás postaví na nohy, a to i bez obsahu kofeinu.
Saskia Burešová je už doslova legendou České televize. Bývalá televizní hlasatelka snad vůbec nestárne a její příjemný vzhled i hlas nás dodnes provázejí na obrazovce v nedělním pořadu Kalendárium. Letos se navíc stala tváří kampaně na podporu očkování seniorů a chronicky nemocných pacientů proti chřipce. Zajímalo nás, co vše ještě pro své zdraví a celkově výbornou kondici dělá.
Říjen a listopad bývaly kdysi měsíce, kdy vrcholily přípravy na zimu. Mezi důležité činnosti patřilo i nakládání zelí. U krouhání a šlapání se scházela celá rodina, protože v zimě se zelí spotřebovalo hodně a křupavou pochoutkou se plnily nejen hrnce zeláky, ale celé sudy. Kysané zelí bylo chutné, zdravé a dostupné. Dnes je sice dostaneme v obchodech, ale daleko chutnější a zdravější je to, které si připravíme doma. Kdy se dělá kvašené zelí? Jak se nakládá a jak ho připravit do zeláku?
Její citrusová vůně připomíná mátu, meduňku, růži a někteří v ní cítí i proslulý rýmovník. Pěstovat ji můžete doma v květináči, kde vám pomůže proti nachlazení, rýmě, kašli, sezónní chřipce, ale i bolesti hlavy. Řeč je o chřipkovníku neboli migrénovníku, nenáročné pokojové rostlině. Jak chřipkovník pěstovat, jak využívat jeho síly, jak působí chřipkovník na zdraví a jak se díky němu zbavit rýmy a nachlazení?
Dát si ráno velký lok nápoje, který vám přinese věčné zdraví a postavu snů? Krásná myšlenka. Zázvorový shot a čerstvý zázvorový sirup k tomu však mají dobře nakročeno. Díky obsaženým látkám zrychlují metabolismus, tlumí chuť k jídlu a jejich antibakteriální a antivirové vlastnosti si poradí s každým nachlazením. Proč je zázvor tak zdravý, jak vybrat zázvor, jak ho uchovávat, jak z něj připravit elixír zdraví a kolik ho můžete denně zkonzumovat?
Zázvor by se dal popsat jako zázračný všelék, který uleví od chřipky, rýmy, nachlazení, horečky i bolesti a vyniká svým nezaměnitelným a lehce štiplavým aroma. V těchto dnech nám nejlépe prospěje v podobě zázvorového čaje, při jehož přípravě je však potřeba dát si dobrý pozor, abyste mu nevědomky neubrali na síle. Jaký má zázvor vliv na zdraví, jak připravit zázvorový čaj, proč zázvor neloupat a jaké množství zázvoru vám může uškodit?
Fotbalisté Uničova i přes několik zraněných vyloupili Rosice. Trenér Jiří Balcárek musel opět střídat kvůli zdravotním problémům, o to víc si výhry cenil.
Správné postavení nohou i jejich fungování je základem pro zdraví celého těla. Nechat si je komplexně posoudit mohou zájemci v nové Laboratoři diagnostiky pohybového aparátu ve Zlíně. Odborníci z Centra výzkumu obouvání při Univerzitním institutu UTB také poradí konkrétní řešení při potížích.
Sklizeň, uskladnění a zpracování vlašských ořechů není úplně jednoduchá záležitost a kromě jiného přináší i spoustu odpadu: nejprve jsou to zbytky slupek a později velká hromada skořápek. Zkuste však tentokrát skořápky nevyhazovat, protože pokud s nimi naložíte správně, prospějí vašemu zdraví, vzhledu i zahradě. Jak skořápky z vlašských ořechů využít?
Na Světový den srdce (pondělí 25. září) připravila Nemocnice České Budějovice, a.s., bohatý program, kde se dozvíte, jak chránit své zdraví. Můžete si nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, poradit se o správné životosprávě nebo zjistit, jak na správnou rekonvalescenci po úrazu, a mnoho dalšího. Třešničkou celé akce bude autogramiáda hráčů HC Banes MOTOR České Budějovice.
Zdarma. Pod odborným vedením. Celý měsíc. Řadu aktivit nabídnou v říjnu v Litoměřicích tradiční Dny zdraví. Zájemci si mohou zajít zaplavat do bazénu, zaběhat si, zabruslit, cvičit budou děti s rodiči i senioři, povídat se bude s psychoterapeutkou, v nabídce je mnoho dalších zdravých lákadel.
Některá vyšetření nebo konzultace u lékaře bez nutnosti objednání budou moci absolvovat zájemci v Sokolově 27. září. Tamní nemocnice připravila pro veřejnost další ročník Dne zdraví s Nemocnicí Sokolov.
Nemocnice v Roudnici nad Labem připravuje na konec září akci pro veřejnost s názvem Den zdraví a prevence. Má jít o začátek nové, veřejnosti prospěšné tradice. Lidé se budou moci nechat bezplatně vyšetřit a probrat své zdravotní neduhy s lékařem.
Děti opouštějí hnízdo, vy máte vybudovanou stabilní práci i sebevědomí a před sebou podle statistik ještě třicet let života. Co můžete udělat pro to, abyste tato léta prožili ve zdraví a skvělé kondici? Jak trávit svůj život po padesátce tak, aby vám bylo dobře? Nabízíme vám celou škálu osvědčených postřehů, závěrů z prestižních studií i klasických rad a tipů, které pro vás mohou být tou pravou inspirací.
/FOTO + VIDEO/ Pět výrazných odchodů, čtyři zajímavé příchody. Nejen s tím jdou hokejisté Olomouce do jubilejní desáté sezony od návratu do extraligy. Kromě nového generálního partnera či ikony slovenského hokeje Róberta Petrovického v roli asistenta trenéra vítají kohouti také last minute posilu do brankoviště. Využít můžou služby zlínského Daniela Hufa.
Jak daleko může dojít toxický vztah, někdy nechceme ani domýšlet. Petra Wojaczková však v jednom takovém žila. Po dvou letech se rozhodla od žárlivého přítele odejít, což ji bohužel stálo zdraví. Pod záminkou vrácení zásnubního prstenu ji expřítel donutil otevřít dveře od bytu, a pak se na ni vrhl. Nejprve ji brutálně bil, poté škrtil šňůrou od kulmy. Jeho útok přežila, ale zdraví se jí nikdy nevrátí. Je odkázána na neustálou pomoc. Teď Petře pomáhá celé Česko.
První díl série o zdravotních útrapách slavného rodu Buquoyů, kteří jsou neoddělitelně spjati s hradem Rožmberk, se věnoval osudu Jiřího Františka Buquoye a jeho tzv. Pařížské mise na záchranu dcery, druhý duševní rozpolcenosti jeho syna Jiřího Jana Jindřicha, vizionáře a milovníka historie, jenž hrad Rožmberk přestavěl a zpřístupnil veřejnosti jako rodové muzeum. Třetí díl je věnován příběhu Karla Bonaventury II.
První díl série o zdravotních útrapách slavného rodu Buquoyů, kteří jsou neoddělitelně spjati s hradem Rožmberk, se věnoval osudu Jiřího Františka Buquoye a jeho tzv. Pařížské mise na záchranu dcery, druhý duševní rozpolcenosti jeho syna Jiřího Jana Jindřicha, vizionáře a milovníka historie, jenž hrad Rožmberk přestavěl a zpřístupnil veřejnosti jako rodové muzeum. Třetí díl je věnován příběhu Karla Bonaventury II.
Juliána je mladá maminka tříletého Martínka, kterého kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže už dva roky obejmout a zahrnout ho svou mateřskou láskou. Po prodělané operaci srdce byla Juliána propuštěna domů, ale po několika dnech přestala dýchat. I přes rychlou pomoc manžela a navzdory několik resuscitacím upadla do kómatu. Lékaři už jí nedokážou pomoci. Šanci na návrat do normálního života nabízí léčba v Rakousku a Švýcarsku, ale na tu rodina nemá peníze. Pomoc hledá prostřednictvím sbírky.
Tlačenicí na diskotéce ve Slušovicích, při níž se vloni na podzim zranilo dvanáct lidí, se bude zabývat Okresní soud ve Zlíně. Státní zastupitelství v souvislosti s událostí obžalovalo firmu a jejího jednatele z obecného ohrožení z nedbalosti. V úterý o tom informovala Česká televize, které to sdělil Jan Zubek z Okresního státního zastupitelství ve Zlíně. Obžalovanému muži hrozí v případě odsouzení až osmileté vězení, firmě peněžitý trest a zákaz činnosti.
/FOTO/ Mnohem vyšší teploty, než je bezpečné, byly v autě, které převáželo více než čtvrt tuny masa a párků. Odhalila ho kontrola veterinářů a celníků na dálnici D8 u čerpací stanice poblíž Siřejovic na Litoměřicku. V době kontroly bylo chlazení dokonce vypnuté, řidič neměl k nákladu žádné doklady. Pokud by se náklad dostal k zákazníkům, hrozilo by ohrožení zdraví lidí.
Středisko CESTA pomáhá už 25 let Diakonie CČE – středisko CESTA Uherské Hradiště je nestátní nezisková organizace a jejím zřizovatelem je Českobratrská církev evangelická.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zrakově postižené ženě přibyly další zdravotní problémy. Úřad práce na to reagoval snížením příspěvku. „Musel se stát zázrak, když podle nich najednou vidím i skvěle slyším,“ říká bývalá novinářka Marie Zemanová ze Slaného. A chce bojovat.