Je zdravé pít denně sklenku červeného vína? Obhájci jeho konzumace zdůrazňují údajné dobré působení na srdce a zaštiťují se takzvaným Francouzským paradoxem. Lidé pak lékařům kladou otázky, zda je lepší pít červené nebo bílé víno. A jak často a v jakém množství je pití vína zdravé. My jsme se na to zeptali doktora Karla Nešpora a nutriční poradkyně Moniky Bartolomějové.
Kávu pije většina z nás. Vnímáme ji jako povzbuzující nápoj a užíváme si její chuť. Je ale možné, že může být nezdravá? A pokud ano, jak káva škodí a proč ji nepít? Názory lékařů se už hodně změnily a více než o škodlivosti kávy se mluví o její prospěšnosti pro zdraví. Přesto jsou určité situace, kdy nám tento lahodný nápoj opravdu může škodit.
Květen je měsíc, kdy rozkvétá jedna z nejvoňavějších bylinek. Aromatický tymián má své nezastupitelné místo v kulinářském umění, kde umí výrazně povznést chuť masa, těstovin i zeleniny, ale také při domácím léčení nejrůznějších neduhů. I když jeho účinky ještě nejsou spolehlivě vědecky prokázány, lidé tymián s úspěchem používají při nachlazení, k léčení trávicích problémů či na hojení ran. Tymián však pomáhá i při dalších problémech, a navíc usnadňuje hubnutí.
Kolik kroků denně musíte ujít, abyste zůstali zdraví? Všude hlásaných 10 tisíc je údajně zbytečně moc vysoko stanovená laťka. Vědci v řadě studií zkoumali, jaké počty kroků dokážou zlepšit činnost srdce a vyčistit cévy od cholesterolu, předejít demencím, zhubnout i celkově posílit fyzičku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Více než 300 lidí, kteří na jednotlivých stanovištích v Šultysově ulici a části Václavského náměstí prošli od registrace přes veškerá měření, dotazník a závěrečnou konzultaci a poradenství, navštívili ve dnech 15. až 17. května Dny zdraví v Kutné Hoře.
Chřest patří mezi jednu z prvních sklízených jarních plodin. Těší se velké oblibě. I proto se na mnoha místech pořádají chřestové slavnosti, kde lze tuto chutnou a zároveň léčivou zeleninu vyzkoušet na mnoho způsobů. Chuť chřestu však oceníte, i když ho připravíte jen tak doma v pekáčku. A co víc, pročistí vám cévy i ledviny a ještě pomůže shodit přebytečné kilogramy.
/FOTOGALERIE/ Ve středu 22. května 2024 se v posluchárně Nemocnice Třinec uskutečnila akce Den prevence mozkové mrtvice, která přilákala stovky návštěvníků všech věkových kategorií. Cílem této akce bylo zvýšit povědomí o prevenci a včasném rozpoznání příznaků mozkové mrtvice, která je jednou z nejčastějších příčin úmrtí.
Na jaře a počátkem léta každoročně vzrůstá počet sebevražd. Do psychiatrických ambulancí přitom dochází přes 600 tisíc obyvatel Česka a toto číslo každoročně stoupá. Jak jsou na tom s mentálním zdravím Češi a jak odhalit varovné signály, zjišťovala datová redakce Deníku.
Společnost Huawei dnes zahájila prodej svých nejnovějších chytrých hodinek Watch Fit 3, které přináší možnost trénovat po vzoru známých tváří. Nabízejí vše potřebné pro dosažení vašich tréninkových cílů.
Sušická nemocnice ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou uspořádaly na náměstí v Sušici Den zdraví. Podle ředitele Romana Vanžury se potvrdilo, že o sebe více pečují ženy.
Krémová pórková polévka patří mezi oblíbená jarní jídla. Potěší svou lahodnou chutí a zároveň je dobrým zdrojem živin pro lidský organismus. Podívejte se na recept na jednoduchou a rychlou pórkovou polévku.
Po vzoru velkých lázeňských měst i východočeské Lázně Bělohrad a. s. zahajují sezonu. Na sobotu 25. května 2024 si pro své klienty a širokou veřejnost připravily bohatý program zaměřený na kulturu a zdraví. Hudbou ožije přírodní památka Bažantnice a návštěvníkům se otevřou i nové prostory léčby.
Hořčík je minerál, který naše tělo potřebuje k udržení zdraví. Je totiž nezbytný pro stovky biochemických reakcí v lidském organismu. Podle odborných studií má však téměř polovina populace hořčíku v těle nedostatek. Není problém si v lékárně pořídit potravinové doplňky s tímto minerálem, ale podle dietologů je daleko prospěšnější dodat organismu hořčík prostřednictvím jídla. Odborníci také poradili, které potraviny obsahují hořčíku nejvíce.
Už jste někdy slyšeli o mrkvovém opalování? Konzumace levné křupavé zeleniny údajně dokáže zajistit hezké zbarvení pokožky. Navíc ji má chránit před UV zářením. Zajímalo nás, co je na tom pravdy. Zjišťovali jsme také, jestli je mrkev skutečně zdravá na oči, jak jsme slýchávali jako malí. V dnešním článku zjistíte, na co je celkově dobré mrkev jíst i jak často bychom si ji měli dopřávat. Za pozornost stojí především jedna látka, kterou tato zelenina obsahuje v hojném množství.
Měření nejrůznějších zdravotních ukazatelů a stánky na téma zdraví a péče o něj nabídne akce Hravě jak žít zdravě, která se koná v pátek 17. května v Turnově. Návštěvníci se budou moct naučit i základy první pomoci, správnou techniku samovyšetření prsu a čekají je i další podnětné zastávky.
/FOTOGALERIE/ Prevence cukrovky, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody a rakoviny tlustého střeva, prsu, varlat, prostaty i plic. Také těmto tématům věnovali pořadatelé tento týden již devátý ročník Dne zdraví ve vstupní hale vyškovské nemocnice. Dále se zaměřovali na prevenci onemocnění ledvin a obezity u dětí.
Mnohonásobně větší množství jedovatých látek v těle nejspíš mohlo způsobit křehké zdraví Ludwiga van Beethovena. Vědci z americké Harvardovy univerzity to zjistili při studii skladatelových vlasů. Dále vyloučili, že jeho smrt způsobilo pouze olovo. Přesto se stále snaží zjistit, proč zemřel.
V obchodním centru Frýda se v pondělí 13. května konal Den zdraví, který pořádala Nemocnice ve Frýdku-Místku. Během odpoledne tu lidé mohli podstoupit bezplatné vyšetření nebo se poradit s odborníky. Velký zájem budil herec Filip Březina, který dorazil s organizací Fxck Cancer a fotil se s fanoušky
/VIDEO/ Dny zdraví pomáhají lidem zjistit, jak jsou na tom se zdravím, a přináší informace a podněty, jak o své zdraví lépe pečovat, jak snížit rizika civilizačních nemocí a jak předcházet různým zdravotním komplikacím. Tato možnost se ve středu 15. května od 9 do 16.30 hodin v následujících dvou dnech naskytne v Kutné Hoře.
Strašák jménem cholesterol udělal před lety z vajíček doslova potravinové vyvrhele. Vědci však postupem času zjistili, že s cholesterolem a vejci je to úplně jinak a že vejce by se naopak měla do jídelníčku vrátit. Jejich přínos pro naše zdraví je totiž daleko větší než rizika spojená s cholesterolem. Pravidelná a rozumná konzumace vajíček podle odborníků mimo jiné prospívá zdraví kostí a očí, snižuje riziko mrtvice, omlazuje pokožku, pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě a má zajímavé účinky při hubnutí.
Měl parádní podzim 2022, v lize vyčníval, dával gól za gólem. Tepličtí si tehdy za Senegalce Abdallaha Gninga cenily na několik desítek milionů korun, před sedm nul dávaly dokonce pětku. Jenže pak šly jeho výkony dolů, často se potýkal s různými zraněními. Nyní leží v nemocnici a jeho stav není vůbec dobrý.
Měl parádní podzim 2022, v lize vyčníval, dával gól za gólem. Tepličtí si tehdy za Senegalce Abdallaha Gninga cenily na několik desítek milionů korun, před sedm nul dávaly dokonce pětku. Jenže pak šly jeho výkony dolů, často se potýkal s různými zraněními. Nyní leží v nemocnici a jeho stav není vůbec dobrý.
Změření krevního tlaku, nácvik první pomoci i mnoho dalšího. Dne zdraví a hygieny rukou se zájemci ve Vyškově zúčastní už v úterý čtrnáctého května od devíti do třinácti hodin. Sejdou se ve vestibulu nemocnice.
Posilování svalů pánevního dna se v minulosti nevěnovalo příliš mnoho pozornosti, zato dnes jde o téma velmi diskutované. Svaly pánevního dna totiž hrají klíčovou roli v podpoře zdravých močových a reprodukčních orgánů. Nejznámějším a nejjednodušším způsobem, jak je posílit, jsou Kegelovy cviky. Působí proti inkontinenci i dalším problémům u žen i mužů, můžete je provádět téměř kdekoliv a účinky se projeví už za pár týdnů. Co jsou Kegelovy cviky a jak pomáhají?
Že je mrkev dobrá jen pro králíky? Ale kdepak! Je to výborná zelenina, která by v našem jídelníčku měla hrát daleko větší roli, než jí dosud dovolujeme. Je plná živin, vlákniny a zejména antioxidantů, které brání předčasnému stárnutí a mohou naše tělo ochránit i před velmi vážnými chorobami. A podle některých názorů je mrkev dokonce výborným prostředkem pro hubnutí.
Změna zákona zruší často jen formální lékařské prohlídky u nerizikových profesí a zaměří se na účinnou prevenci. Podle nové studie je ale nemocnost zaměstnanců vysoká, každý den chybí v práci přes čtvrt milionu lidí.
Jestli chcete pečovat o své zdraví, zajímejte se určitě o střevo. Stále více studií prokazuje souvislost řady zdravotních potíží s tím, jakými mikroorganismy je naše střevo osídlené. Nežádoucí složení mikrobiomu se podílí na spoustě fyzických i psychických nemocí. Díky analýze střevního mikrobiomu můžeme udělat ta nejcílenější opatření a změny v životním stylu. Pro jasnou představu, jak takový krok k ozdravění vypadá, jsme test střevního mikrobiomu vyzkoušeli.
/ROZHOVOR/ Mladá lékařka Gabriela Moslerová se nedávno stala posilou Gynekologicko-porodnického oddělení rakovnické nemocnice. Narodila se v Praze, kde také vystudovala 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, kterou ukončila v minulém roce. K medicíně ji přivedli doktorka Lucie Hrdličková svým pozitivním přístupem a úsměvem, dřívější partneři a bývalá spolužačka. Absolvovala stáž v proslulé berlínské nemocnici Charité. Oceňuje na ní špičkovou péči o novorozence a rodičky. V Českých Budějovicích se u dipl. homeopatky Hany Červenkové vzdělávala v oboru psychosomatiky a terapeutické metody rodinných konstelací.
Dětí, které váží mnohem víc, než by měly, přibylo v České republice jako hub po dešti. Jsou tak ohroženy chorobami, které jsme byli zvyklí vídat jen u dospělých. Epidemii obezity a nadváhy mezi nejmladší generací ještě podpořilo období covidové pandemie. A jak upozorňují dětští lékaři, po jejím skončení se nic k lepšímu nemění. Lektorky kurzů hubnutí pro děti Lenky Štěchové jsme se zeptali, jak se dětská obezita určuje i jak jí předcházet.
Budoucnost genové terapie, zlepšení dostupnosti léčby rakoviny i její prevence nebo pojem ekologičtější dialýza. To byla hlavní témata, která jsme probírali v nejnovějším dílu podcastu Deníku Ze západu. Naším hostem byl tentokrát europoslanec a západočeský rodák Ondřej Knotek.
Sportovní nadšenci, příznivci procházek, rodiče s dětmi i všichni, kteří se zajímají o zdravý životní styl se ve Znojmě zapojili do tradiční akce s názvem Dny zdraví. V nabídce byly sportovní lekce, procházky, exkurze, přednášky, plavání a nechyběly ani společné aktivity pro děti a jejich rodiče.
/foto, video/ Fotbalový útočník Pavel KLÍČ umí dát i osm gólů za zápas, aktuálně jich má díky sobotním čtyřem trefám proti Libouchci (7:2) na kontě osm za jaro. Když ho v zimě zlanařil předseda Nového Sedla Jakub Černý, udělal terno. „Mohl jsem dát gólů víc, třeba proti Libouchci jsem zahodil šanci, kterou si ještě teď vyčítám,“ přiznal v rozhovoru pro Deník 21letý střelec, jenž se stal Kanonýrem víkendu. Hlavní podle jeho slov ale je, že se daří týmu jako takovému.
Brankář, kterého dodnes milují všichni litvínovští fanoušci – Pavel Francouz, se rozhodl ve 33 letech ukončit kariéru. Borce, který před devíti lety pomohl hokejovému Litvínovu k historickému titulu, zradilo zdraví. Francouz má vedle žlutočerného zlata ve sbírce i trofej nejcennější – hokejový Stanley Cup.
I letos se stane Obchodní centrum Olympia dějištěm Světového dne zdraví. Letošní ročník připadá na třetí dubnový víkend. Návštěvníci si na jednotlivých stanovištích ověří, jaký mají přístup ke zdravému životnímu stylu a zda patří do rizikové skupiny pro vznik diabetu či dalších civilizačních chorob.
Slezská nemocnice Opava ve spolupráci se Slezskou univerzitou - Fakultou veřejných politik Ústavu nelékařských zdravotnických studií a VZP připravila akci v termínu blízkém Světovému dni zdraví a určenou na podporu zdraví a prevence. Uskutečnila se 11. dubna v OC Breda v prostoru UniPointu.
Na hotelu v centru krajského města se zabydlela včela zednice. Osídlila několik metrů čtverečních fasády a děsí kolemjdoucí. Poblíž se navíc nachází dětské hřiště.
Na hotelu v centru Olomouce se zabydlela včela zednice. Osídlila několik metrů čtverečních fasády a děsí kolemjdoucí. Poblíž se navíc nachází dětské hřiště.
Možnost si změřit krevní tlak, hladinu krevního cukru v krvi nebo si vyšetřit moč budou mít návštěvníci pelhřimovské nemocnice. Spolu se Zdravým městem Pelhřimov totiž uspořádá Den pro zdraví. Na něm společně představí, jak si lidé mohou lépe chránit své zdraví.
Tři a dva roky vězení. To je trest za tři roky hrůzy, které podle rozsudku Okresního soudu v Klatovech připravil pár z malé vesničky na Klatovsku pro mužovu nevlastní dceru. Dívku ponižovali, nadávali jí, nesměla s nimi jíst u stolu, snášet musela i další příkoří. Vše vyvrcholilo tím, že skončila v dřevěné boudě na zahradě, kde nebyla voda, WC ani topení. Školačka kvůli chování nevlastního otce a macechy podle znalců utrpěla trvalou poruchu zdraví. Verdikt není pravomocný.
Smažené nebo průmyslově zpracované potraviny, alkohol a nezdravý životní styl mohou negativně ovlivnit naše tělo. Mezi důležité orgány, které zbavují naše tělo toxinů, patří játra a tlusté střevo. Všechny emulgátory, barviva a dochucovadla z potravin, ale také plísně a další škodliviny je zatěžují. Proto je dobré jejich činnost čas od času podpořit. Řada lidí věří na účinné nápoje z ovoce, zeleniny a koření, které pomohou jejich zdraví a vitalitě. Jak pročistit játra a střeva? A jaké potraviny podpoří činnost jater a střev?
Město Moravská Třebová se zapojilo do výzvy 10 000 kroků, kterou vyhlásila nezisková organizace Partnerství pro městskou mobilitu. Výzva probíhá po celý duben. Připojte se a udělejte něco pro své zdraví, životní prostředí i pro druhé. Účastnit se mohou jednotlivci i celé týmy.
Čočka je odedávna důležitou součástí našeho jídelníčku. Je velmi zdravá, na přípravu jednoduchá a není drahá. Existuje však druh čočky, který si své místo v české kuchyni teprve hledá. A to je škoda, protože černá čočka, zvaná též beluga, obsahuje množství zdraví prospěšných látek, nezpůsobuje trávicí problémy, a navíc umí pomoci s hubnutím. V kuchyni je černá čočka poklad - dá se připravit na mnoho způsobů a na talíři vypadá hezky, protože se nerozvaří.
Světový den zdraví je globálním dnem povědomí o zdraví, který se každoročně slaví 7. dubna pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších spřízněných organizací. V souvislosti s ním připravila ve středu 3. dubna jindřichohradecká nemocnice akci s preventivním a edukačním zaměřením pro veřejnost.
Akce na podporu zdraví a prevence se uskuteční ve čtvrtek 11. dubna od 9 do 16 hodin v UniPointu v obchodním domě Breda. Připravila ji Slezská nemocnice ve spolupráci s Ústavem nelékařských zdravotnických studií Fakulty veřejných politik v Opavě a VZP.
Léta běží, roky nám nestojí, zdraví máme jenom jedno. V Ostrožské Lhotě bydlí Antonín Křápek, dvojnásobný mistr světa, nesčetněkrát na vítězném pódiu, vítězných pohárů, věnců, diplomů, má doma na policích desítky.
Zdraví je jenom jedno. V takovém duchu se ponese Multiooborový den zdraví, který si Nemocnice Jindřichův Hradec připravila pro veřejnost na středu 3. dubna od 8 do 12 hodin. Přijďte si nechat změřit tlak nebo zjistit informace a rady z nejrůznějších oborů.
Velikonoce jsou svátky plné rituálů a symboliky. Kromě náboženských obřadů a pomlázky se symbolika odráží také v jídle. Například na Zelený čtvrtek ráno ještě před východem slunce by lidé měli jíst jidáše, tradiční velikonoční pečivo, aby si tak zajistili ochranu před nebezpečnými hady, hmyzem i lidmi. Proč se pečou jidáše? Přečtěte si, jak získaly jidáše svůj název a proč mají tvar provazu. Najdete také recept na opravdu dobré jidáše.
Velikonoční neděle 31. března letos není významná pouze pro křesťany, kteří si připomínají Zmrtvýchvstání Páně. Ve 2:00 v neděli ráno se mění standardní neboli také zimní čas zpět na letní a musíme přeřídit ručičky na hodinkách. Proč je všude už teď čas jiný, kde se nemění vůbec a kdo by si měl dát kvůli změně času pozor na zdraví, se dozvíte v otázkách a odpovědích Deníku.