Voda v Plumlovské přehradě na Prostějovsku i na štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce je na začátku letní sezony podle hygieniků v pořádku a pro rekreační využití je nezávadná. Ukázaly to rozbory vzorků vody v těchto místech, které hygienici odebrali v pondělí. Výsledky rozborů jsou na webu krajské hygienické stanice v Olomouci.
Při plánovaném propojení kanalizačních šachet od ulice Mikulovická směrem na Dražkovice, které má na starosti společnost Vodovody a kanalizace Pardubice, se v ulici Chrudimská, konkrétně v úseku u zastávky Jesničánky-točna, objevily při výkopových pracích v zemině stopy ropných látek. Jde zřejmě o znečištění po bývalé benzínce. Dělníci tak budou používat speciální ochranné obleky, kvůli odvozu zeminy se bude každý den končit dříve než doposud. Práce budou probíhat zhruba dva měsíce, doba se však může změnit podle rozsahu znečištění.
Pokud jste o víkendu večer zahlédli Měsíc vysoko nad obzorem, možná vás překvapila jeho nezvykle výrazná oranžová barva. Netypicky zbarvené mohou být v těchto dnech i východy a západy Slunce. Důvod je pro našince překvapivý. Přes území České republiky prochází kouř z lesních požárů v Kanadě.
V bývalém vojenském prostoru u Milovic se potvrdila závažná ekologická kauza spojená s kontaminací azbestem, jehož odstranění může stát až 2,2 miliardy korun. Policie obvinila pět osob včetně politika a dvou jednatelů firmy, kteří měli zanedbat likvidaci nebezpečného odpadu.
Kriminalisté obvinili pět lidí kvůli rozsáhlé kontaminaci vojenského areálu Milovice azbestem. Škoda je podle vyšetřovatelů 2,2 miliardy korun, uvedlo ve středu 21. května Policejní prezidium v tiskové zprávě. Kauza se týká likvidace odpadu po demolici objektů, namísto bezpečné likvidace byl materiál podle policistů rozvezen po různých místech areálu. Podle Seznam Zpráv je mezi obviněnými náměstek primátora Kladna Robert Bezděk. Kladenský deník reakci náměstka Bezděka shání, ovšem politik je v zahraničí.
V okolí letiště v milovické části Boží Dar zbourali domy, které dříve obývaly rodiny okupačních vojáků ze Sovětského svazu. Stavební firma, která demoliční práce prováděla, však nebezpečný azbest, který byl součástí staveb, nezlikvidovala, ale nadrtila, namíchala s ostatní stavební sutí a rozvezla do okolních lesů. Za to nyní středočeští kriminalisté začali stíhat stavební firmu jako právní osobu a dva její jednatele. Kromě toho stíhají i tři fyzické osoby z řad úředníků a bývalého vedení Krajského úřadu Středočeského kraje. Uvedl to mluvčí Policejního prezídia Jakub Vinčálek.
Povodí Moravy chystá studii zaměřenou na bilanci obsahu fosforu ve vodní nádrži Plumlov u Prostějova od roku 2013, kdy byla přehrada nákladně vyčištěna. Odborníci získají informace o vývoji jejího znečištění. Novinářům to v pondělí v Mostkovicích na Prostějovsku po jednání se zástupci samospráv řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Několik mrtvých karasů v řece Hané vyděsily obyvatele i kolemjdoucí. Podle informací Města Vyškov ale nejde o důsledek znečištění nebo lidské nedbalosti. Příčinou hromadného úhynu má být kombinace prudkého jarního oteplení, které ryby vyprovokovalo ke tření, a následného ochlazení, které tření přerušilo. Ryby oslabené náročným procesem tak nepřežily.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podezřívá z loňské prosincové otravy ryb v Odře na okraji Ostravy dvě firmy. Obě nakládaly s kyanidem a zinkem. Tyto látky úhyn desítek ryb podle rozborů vzorků vody způsobily. ČTK to dnes řekla mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Jména firem nesdělila.
Na místě havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou leží podle současných odhadů přibližně 12 tun kontaminované půdy. Na hladině podzemní vody, tedy 2,5 až tři metry hluboko na ploše 25 000 metrů čtverečních, je vrstva benzenu o celkové hmotnosti 260 tun. Podle ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petra Bejčka jde o povlak, který se na hladině drží. Třetí forma kontaminace je v podobě rozpuštěného benzenu v podzemní vodě, řekl obyvatelům Bejček. Zhruba 200 obyvatel však na čtvrtečním setkání ujistil, že je situace pod kontrolou.
Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
Toxický benzen, který unikl na konci února při havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, dorazí až do řeky Bečvy. Je jen otázkou času, kdy to bude, uvedl geolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Ondřej Bábek. S ohledem na to, že je benzen relativně dobře odbouratelný mikrobiální aktivitou, může se však v říční vodě odbourávat rychleji než v podzemní. Podle odborníka je odčerpání benzenu z hlubinných vrtů vhodnou cestou k likvidaci.
Toxický benzen, který unikl na konci února při havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, dorazí až do řeky Bečvy. Je jen otázkou času, kdy to bude, řekl ČTK geolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Ondřej Bábek. S ohledem na to, že je však relativně dobře odbouratelný mikrobiální aktivitou, může se v dobře prokysličené říční vodě odbourávat rychleji než v méně prokysličené podzemní vodě. Podle odborníka je odčerpání benzenu z hlubinných vrtů vhodnou cestou k likvidaci. Část benzenu je však nutné odtěžit se zeminou.
To, co lidé dýchají, začnou i pít, varují kritici sarkofágu na Heřmanické haldě. Podle státního podniku Diamo je sarkofág, který zapouzdří asi třetinu haldy, jediným řešením, které zabrání jejímu dalšímu prohořívání a kontaminaci ovzduší. Podle kritiků, kteří se opírají o nový odborný posudek, celou situaci jen dramaticky zhorší a vznikne obří přírodní koksovna, která kontaminuje i podzemní vody.
V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku již odborníci vyhloubili do země na 200 metrů zábran, které mají zabránit mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem. Ocelové zábrany instalovali až do sedmimetrové hloubky. Podle rybářů se sanační opatření začala projevovat v praxi, hodnoty kontaminace benzenem v jezeře klesly.
V Hustopečích nad Bečvou již odborníci vyhloubili do země na 200 metrů zábran, které mají zabránit mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem. Ocelové zábrany instalovali až do sedmimetrové hloubky. Podle rybářů se sanační opatření již začala projevovat v praxi, hodnoty kontaminace benzenem v jezeře klesly, řekl v pondělí 31. března ČTK předseda místní rybářské organizace Stanislav Pernický. V oblasti Hustopečí nad Bečvou platí kvůli šíření benzenu od pátku stav nebezpečí.
Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost.
Kontaminace benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál šíří, prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti, uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle inspekce jde o velmi rychlý nárůst koncentrace způsobený pravděpodobně průsaky z blízké nádrže, ve které se koncentrace benzenu navyšují. Zjištěné znečištění podzemních vod poukazuje na šíření směrem k řece Bečvě.
Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou se dál šíří. Prokázán byl už v jedné ze studní v chatové oblasti, uvedla ve čtvrtek 27. března Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na webu.
Ministr životního prostředí Petr Hladík nepřesvědčil na středeční odpolední schůzce hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka, aby po havárii cisteren s benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyhlásil stav nebezpečí. Pokud ke shodě nedospějí ve čtvrtek, stát zřejmě připraví jiný model, řekl Hladík novinářům po setkání. Okleštěk očekává, že dostane soupis opatření, které je třeba učinit. I on nechce ztratit čas a uvědomuje si, že situace je závažná.
O dalším postupu sanačních opatření v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil a shořel vlak převážející přes tisíc tun toxického benzenu, rozhodne ve středu krizový štáb ministerstva životního prostředí. Informaci v úterý 25. března ČTK potvrdila jeho mluvčí Veronika Krejčí i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Kontaminovaná zemina nacházející se pod kolejištěm, kde na konci února vykolejily cisterny s toxickým benzenem, se začne odtěžovat tento týden, řekla v pondělí ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Miriam Loužecká.
Projekt Čistý hasič se zaměřuje na minimalizaci zdravotních rizik spojených s kontaminací nebezpečnými látkami, kterým jsou hasiči vystaveni při zásazích. Iniciativa, inspirovaná švédským modelem, přináší nové hygienické standardy a speciální vybavení, které pomáhají chránit zdraví hasičů. Díky finanční podpoře Libereckého kraje se projekt úspěšně rozšiřuje na další stanice.
Nechce se tomu věřit, ale je to tak. Řeka Bílina, ve 20. století otrávená průmyslem, se probouzí. Rybáři na Mostecku a Teplicku v ní opět chytají ryby, jak to dělali původní obyvatelé Podkrušnohoří. Opatrně obnovovaný rybolov je zatím zvláštním dobrodružstvím, protože tok má mezi lidmi stále pověst nejšpinavější vody v ČR a prokazatelně obsahuje rizikové sedimenty. Nadšenci tam ale loví i velké kusy a neváhají na záběr čekat dlouhé hodiny. Pozitivní vztah veřejnosti k řece „mučednici“ může v příštích letech posilovat, pokud úřady začnou význam Bíliny víc propagovat a podpoří další revitalizační záměry. Vodohospodáři už chystají přelomové opatření, které neviditelnou část řeky otevře přírodě.
Pásová rypadla rozstříhala v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února havaroval vlak převážející přes tisíc tun toxického benzenu, již všechny vraky vyhořelých cisteren. Jejich odvoz by měl skončit ve čtvrtek, řekla ve středu mluvčí hasičů Lucie Balážová. Odborníci se také na místě připravují na deště, které by mohly celou situaci zkomplikovat
Nehoda cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou a sanační práce kvůli kontaminaci půdy a podzemních vod dočasně uzavřely nejen dopravu na trati, ale i úsek vyhledávané cyklostezky Bečva od nádraží v Hustopečích nad Bečvou směrem k Choryni. Informují o tom správci stezky na svých stránkách.
Hasiči dnes v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde před týdnem havarovaly cisterny s toxickým benzenem, parním generátorem nahrubo očistili šest z 12 poškozených cisteren se zbytky benzenu. ČTK to dnes sdělila mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.
Hasiči i v pátek pokračují v likvidaci následků mohutného požáru cisteren s jedovatým benzolem v Hustopečích nad Bečvou. Na místě je aktuálně sto hasičů ze dvaceti jednotek.
Benzen uniklý při havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku kontaminoval podzemní vody. Potvrdily to kontrolní sondy, informovala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Pitnou vodu ani řeku Bečvu nehoda neovlivnila, uvedli ministři životního prostředí a zemědělství po jednání krizového štábu. V Hustopečích se nyní chystají rozsáhlá opatření.
Za pomoci zhruba dva metry hlubokých zářezů do půdy budou odborníci posuzovat případnou kontaminaci podzemních vod benzenem, který unikl při požáru cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Zářezy v úterý 4. března na místě vyhloubí hasiči ze Záchranného útvaru Hlučín pásovým rypadlem. Pokud se toxická látka v podzemních vodách potvrdí, začne se okamžitě odčerpávat a sanovat, řekl ČTK soudní znalec a hydrogeolog Milan Geršl, který má sanační opatření na starosti. Pracovat je podle něj nutné rychle, látka se nesmí dostat dál do geologických struktur, kde se nemá jak rozkládat a setrvat zde může i desítky let.
Znečištěním Říčanského potoka u Rosic se zabývá Česká inspekce životního prostředí. Úředníci z odboru životního prostředí rosického úřadu znečištění dostali nahlášeno 26. února v ranních hodinách.
Fakulta designu a umění na Západočeské univerzitě v Plzni otevřela před třemi lety nový ateliér Environmentální design pro architekturu. V rámci tohoto ateliéru založila architektka Dana Příhodová zcela nový předmět, Role tmy v poetice a prostoru, který se mimo jiné věnuje světelnému znečištění a způsobům, jak s ním bojovat. Pro mimofakultní dosah architektka Příhodová přednášela o spánku a snění i pro plzeňskou veřejnost v cyklu Dream sleep a Sweet dreams.
Stovky rachejtlí, petard, prskavek a soukromých ohňostrojů ozářily silvestrovskou půlnoc v centru Plzně. Detonace z odpalované pyrotechniky se ozývaly jak na náměstí Republiky, tak na Americké a ve Smetanových a Kopeckého sadech. Nad městem se proto vytvořila oblaka kouře s vysokou koncentrací škodlivých látek. Potvrzují to grafy Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni, které situaci nad městem hodinu po hodině každoročně zachycují.
Město Skuteč řeší velký problém: Musí zlikvidovat starou ekologickou zátěž v lokalitě Horka u Skutíčka. Tam kdysi bývala skládka místní společnosti Velamos, která se zabývala výrobou jízdních kol a později součástek na bicykly. K přírodě se ve své době chovala velmi bezohledně.
Bosenskou metropoli Sarajevo ve čtvrtek přikryl hustý smog a situace byla nejhorší v Evropě. Kvůli špatné viditelnosti ráno neodstartovala některá letadla, a úřady řidičům doporučily opatrnost a ostatním lidem, aby pokud možno nevycházeli.
Je mu teprve šestnáct let a už se setkal i s prezidentem České republiky. Václav Repáň z Břidličné na Bruntálsku se totiž stal vítězem ankety Dítě Česka 2024, kterou pořádá UNICEF (Dětský fond Organizace spojených národů) pro nadané mladé lidi.
Je mu teprve šestnáct let a už se díky svému úspěchu setkal i s prezidentem České republiky. Václav Repáň z Břidličné na Bruntálsku se totiž stal vítězem ankety Dítě Česka 2024, kterou pořádá UNICEF (Dětský fond Organizace spojených národů) pro nadané mladé lidi.
Únik hasebních vod do Bílého potoka a řeky Bílina po víkendovém požáru v litvínovské chemičce stále zaměstnává úřady a vodohospodáře. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) byl v souvislostí s touto havárií zaznamenán úhyn zhruba dvou set kusů menších ryb. Inspektoři nepředpokládají významnější vliv této mimořádné události na životní prostředí. Jaké chemické látky se v tocích vyskytovaly po havárii, ještě není známo.
Reportér Deníku našel v mostecké části řeky Bílina uhynulé ryby. Norné stěny od hasičů ve vodě zůstávají na třech místech. Je to důsledek víkendové havárie v chemičce u Litvínova.
Pákistánce žijící v provincii Paňdžáb a Indy z Nového Dillí už dva týdny trápí rekordní množství hustého, toxického smogu. Zavírají kvůli němu školy a veřejná prostranství. Do ovzduší se uvolňují nebezpečné látky, které způsobují astma či rakovinu a ohrožují tím miliony lidí. Znečištění dosáhlo takové úrovně, že obrovský šedý opar nad tamním územím je možné vidět až z vesmíru.
Peklo, láteří někteří naši čtenáři. Nelibí se jim totiž extrémně špinavá silnice poblíž rondelu v Ústí nad Labem. Tatry, které vozí pryč zeminu ze stavby justičního paláce, zaneřádily část Božtěšické a Vinařské ulice. Od bahna jsou špinavá auta, radost z bláta nemají ani chodci.
Integrovaný registr znečišťování zveřejnil formou tiskové zprávy výsledky za rok 2023. Mezi největšími znečišťovateli se objevily i firmy z Hradecka. Pozitivní zprávou ale je, že až na výjimky množství nebezpečných látek vypouštěných do životního prostředí oproti předchozímu roku kleslo.
/FOTO/ Vedení Svitávky na Blanensku varovalo v pondělí ráno své obyvatele, aby nepoužívali vodu z kohoutku k pití. Důvodem je průnik spodní vody do vodojemu, který zásobuje obec. Kontaminace vodního zdroje může představovat zdravotní riziko, a proto úřad městyse doporučuje vodu před použitím převařit, případně využít balenou vodu.
V polovině října loňského roku proběhlo v Turnově celodenní měření znečištění ovzduší, které organizoval Státní zdravotní ústav ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje (KHS LK). Cílem bylo zpřesnit odhady úrovně zátěže obyvatelstva a aktualizovat znalosti o vlivu existujících zdrojů znečištění. Podobné měření je plánováno v Jablonci nad Nisou v roce 2025.V polovině října loňského roku v Turnově proběhlo celodenní měření znečištění ovzduší. Podobné má proběhnout v Jablonci nad Nisou v roce 2025.
V polovině října loňského roku proběhlo v Turnově celodenní měření znečištění ovzduší, které organizoval Státní zdravotní ústav ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje (KHS LK). Cílem bylo zpřesnit odhady úrovně zátěže obyvatelstva a aktualizovat znalosti o vlivu existujících zdrojů znečištění. Podobné měření je plánováno v Jablonci nad Nisou v roce 2025.
Německý vědec Andreas Fath se chystá na 1083 kilometrů dlouhou plaveckou trasu po Labi, aby upozornil na znečištění vody mikroplasty. Během pětadvaceti dní plánuje proplavat z východočeských Smiřic až do německého Cuxhavenu. Jeho cílem není sportovní výkon, ale zvýšení povědomí o ekologických problémech řek.
Německý vědec Andreas Fath se chystá na 1083 kilometrů dlouhou plaveckou trasu po Labi, aby upozornil na znečištění vody mikroplasty. Během pětadvaceti dní plánuje proplavat z východočeských Smiřic až do německého Cuxhavenu. Jeho cílem není sportovní výkon, ale zvýšení povědomí o ekologických problémech řek.
/FOTO/ Během středy a při osmé hodině večer naměřili studenti v jihomoravských regionech nejhorší průměrné výsledky znečištění ovzduší. Zapojili se účastníci z Vyškova, Znojma a Židlochovic. Na místech, kde žijí, dávají nyní dohromady závěrečnou monitorovací zprávu. V úterý na to upozornili zástupci kraje.