Noc z 16. na 17. dubna 1945 se zapsala do dějin a pamětí Plzeňanů jako jedna z nejtragičtějších v dějinách města. 222 čtyřmotorových bombardérů britského královského letectva podniklo ničivý nálet na Plzeň, který tentokráte nebyl zaměřen na Škodovy závody, ale na vlakové seřaďovací a osobní nádraží. Na podobné dopravní uzly padaly bomby i v Klatovech nebo v Chebu s cílem zabránit Němcům v pohybu vojenských transportů.
Noc z 16. na 17. dubna 1945 se zapsala do dějin a pamětí Plzeňanů jako jedna z nejtragičtějších v dějinách města. 222 čtyřmotorových bombardérů britského královského letectva podniklo ničivý nálet na Plzeň, který tentokráte nebyl zaměřen na Škodovy závody, ale na vlakové seřaďovací a osobní nádraží. Na podobné dopravní uzly padaly bomby i v Klatovech nebo v Chebu s cílem zabránit Němcům v pohybu vojenských transportů.
V rušné čtvrti v centru Atén v pátek večer vybuchla bomba umístěná před kancelářemi hlavní řecké železniční společnosti Hellenic Train, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. Informace o případných obětech či zraněných nebyly bezprostředně k dispozici.
Chebské nádraží, které bylo za druhé světové války zničeno, prodělává druhou obnovu. Po rekonstrukci kolejiště a nástupišť je v plánu Správy železnic (SŽ) i renovace památkově chráněné výpravní budovy. Začít by měla zřejmě v roce 2026, bude ale záležet na tom, jestli budou peníze, zjistila ČTK.
Minulý týden ochromil část centra Brna nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války. Evakuováno muselo být přes tisíc lidí. Podle vzpomínek Gustava Müllera dopadla puma na Brno při sovětském bombardování ze 12. dubna 1945.
Nečekaný nález ochromil před týdnem část centra Brna a vlakovou dopravu. Stavební dělníci našli mezi Trnitou a Uhelnou ulicí nevybuchlou bombu z druhé světové války. Letecká puma, kvůli které policisté evakuovali přes tisíc lidí, podle vzpomínek pamětníka Gustava Müllera dopadla na Brno při sovětském bombardování 12. dubna 1945.
Během druhé světové války podnikly spojenecké síly přes deset velkých náletů na Plzeň s cílem zasáhnout a zničit nebo alespoň poškodit Škodovy závody. Ty byly významným dodavatelem zbraní pro Wehrmacht a Němci si to samozřejmě dobře uvědomovali. Proto organizovali už od roku 1940 jak civilní, tak i vojenskou obranu města. Její součástí byly mimo jiné i četné pozice protiletadlového dělostřelectva.
Řidič dodávky v úterý ráno hrozil bombou před vídeňským sídlem rakouské rozhlasové a televizní společnosti ORF. Ta musela částečně přerušit program. Muž byl zadržen a jeho vůz prohledán, informovala rakouská média. Příslušná budova byla z bezpečnostních důvodů uzavřena, ale podle deníku Der Standard nyní nehrozí žádné nebezpečí, žádná bomba nalezena nebyla.
/VIDEO, FOTO/ Nález letecké pumy v Brně vyhnal víc než tisícovku lidí do bezpečí. Policie preventivně evakuovala okolí staveniště v Trnité a Uhelné ulici, zastavená byla i vlaková doprava. Veškerá opatření skončila přibližně po necelých dvou hodinách ve 13.40 hodin, kdy policejní pyrotechnik bombu naložil a odvezl ji k bezpečnému zneškodnění.
V sobotním pozdním večeru zavřela policie spodní část Václavského náměstí kvůli podezřelému opuštěnému zavazadlu. Hodinu a půl před půlnocí musely být z místa evakuovány stovky lidí. Policie je zvláště opatrná, neboť se v posledních dnech v Praze opakují výhrůžky bombami.
Před 80 lety, ve čtvrtek 22. března 1945, se čtvrt hodiny před polednem rozezněl středočeským městem Kralupy nad Vltavou letecký poplach. O tři čtvrtě hodiny později se nad ním objevily americké bombardéry. Následovalo půlhodinové inferno, které stálo 245 lidských životů. Město si tuto tragickou událost připomene v sobotu 22. března v 16 hodin pietním setkáním u kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava.
Policie ve čtvrtek večer kvůli oznámení o uložení bomby vyklidila Palác Lucerna na Václavském náměstí v Praze a železniční stanici Praha-Smíchov. Oba objekty opustilo dohromady víc než 3000 lidí. Policejní pyrotechnici výbušné systémy nenašli, po oznamovateli bombové hrozby policie pátrá. Uvedla to dnes večer na sociální síti X. Evakuace omezila provoz na smíchovském nádraží, vlaky jím zhruba hodinu pouze projížděly, vyplývá z informací od mluvčího hasičů Správy železnic Martina Kavky.
/VIDEO, FOTO/ Policie v Brně o pondělním podvečeru spustila evakuaci kvůli nálezu munice, zhruba padesátikilové letecké pumy. K nálezu bomby došlo na staveništi poblíž křižovatky ulic Jihlavské a Dlouhé v části Bohunice. Zásah si vyžádal omezení osobní i hromadné dopravy. Před dvacátou hodinou pyrotechnici oznámili, že pumu zneškodnili.
Kvůli zneškodnění několika nevybuchlých bomb z druhé světové války bude muset v neděli v Brémách opustit své domovy asi 2000 lidí. Podle policie jde o čtyři půltunové letecké pumy, které nelze zneškodnit, pyrotechnici je proto kontrolovaně odpálí. Uvedla to v sobotu agentura DPA.
Pražští policisté zasahují v obchodním centru na Černém Mostě. Anonym zde ohlásil uložení bomby a proto místo evakuovali. Informací Deníku potvrdil policejní mluvčí Jan Daněk. Nález se ale naštěstí nepotvrdil.
Po skončení studené války se zdálo, že mezinárodněpolitická pozice Spojených států amerických a jejich spojenců je neotřesitelná – a dlouho byla. Ekonomický vzestup Číny a opětovný nástup autoritářského režimu v Rusku však na mezinárodní scéně zapříčinily nové bouře. Na pořad dne se tak dostává i otázka jaderné výzbroje světových mocností a velmocí. Deník přináší srovnání jejich atomového arzenálu a síly letadlových lodí.
Základní školu na pražském Břevnově musela v pondělí odpoledne opustit zhruba stovka osob kvůli nahlášené bombě. Policie školu uzavřela a provedla pyrotechnickou prohlídku.
S blížícím se koncem 2. světové války se bombardování Německa i německých pozic v jiných státech zintenzivnilo. V únoru a březnu 1945 Spojenci například zničili řadu německých měst. Při náletech se ale občas stávalo, že kvůli problémům s počasím či navigací bomby padaly i tam, kam neměly. Takový případ se odehrál 3. března 1945, kdy bylo cílem britského náletu ještě stále Němci obsazené Nizozemsko. Nálet omylem zničil hustě obydlenou haagskou čtvrť Bezuidenhout, která se proměnila v ohnivé peklo. Více než pět set lidí zemřelo v plamenech.
Na severozápadě Pákistánu v mešitě, kde se konal seminář radikálního islámu, vybuchla bomba. Exploze zabila nejméně pět lidí a další jsou zranění, píší agentury. Podle agentury AFP šlo o sebevražedný útok, není však zatím jasné, kdo za ním stojí.
Během druhé světové války podnikly spojenecké síly přes deset velkých náletů na Plzeň s cílem zasáhnout a zničit nebo alespoň poškodit Škodovy závody. Ty byly významným dodavatelem zbraní pro Wehrmacht, pro zbraně SS a pro vazaly hitlerovského Německa. Na město útočili od roku 1940 do roku 1943 ze vzduchu Britové, ale zpočátku nebyl úspěšní. První skutečné nálety, kdy bombardéry dolétly až nad Plzeň, proběhly teprve v dubnu a květnu 1942.
Podruhé za čtyři dny ve středu večer anonym vyhrožoval bombou v Obecním domě. Zatímco sobotní ples na několik hodin přerušila evakuace, tentokrát návštěvníci koncertu zůstali na svých místech. Výbušnina nalezena nebyla.
/VIDEO, FOTO/ Stovky lidí musely být v sobotu večer evakuovány policisty z Obecního domu v Praze. Anonym totiž nahlásil, že se zde nachází bomba. Policisté s pyrotechniky bombu nenašli, ples tak mohl po víc než hodině pokračovat. Po neznámém pachateli pátrají policisté.
/FOTO, VIDEO/ Svátek zamilovaných měl pro Tachov i velice hořkou příchuť. Před osmdesáti lety, s blížícím se koncem druhé světové války, se na město kolem jedné hodiny odpoledne sneslo množství bomb. Dopady náletu byly devastující. Při bombardování zemřelo 56 osob, 36 domů bylo zničeno a 40 těžce poškozeno. Podívejte se, jak událost popisuje František Soukup, který vypátral zajímavé skutečnosti.
Pietní akt k připomenutí 80. výročí spojeneckého bombardování Prahy se uskuteční v pátek 14. února na Karlově náměstí. Městská část Praha 2, která byla jednou z nejvíce zasažených oblastí, pořádá tuto vzpomínkovou akci za účasti významných osobností. Pamětní deska na budově Všeobecné fakultní nemocnice, obsahující autentické střepiny z leteckých pum, symbolizuje tragické události z roku 1945.
Policie ve čtvrtek na Pardubicku zadržela muže, který telefonicky nahlásil bombu na Letišti Václava Havla v Praze. Pyrotechnici na místě žádný výbušný systém nenašli. Vyšetřovatelé nyní zjišťují motiv jeho činu a další okolnosti.
Policie dnes na Pardubicku zadržela muže, který telefonicky nahlásil bombu na Letišti Václava Havla v Praze. Pyrotechnici na místě žádný výbušný systém nenašli. Vyšetřovatelé nyní zjišťují motiv jeho činu a další okolnosti.
Německá Hirošima. I tak se mluví o následcích masivního spojeneckého bombardování Drážďan v únoru 1945, tedy přesně před 80 lety. Historické město bombardování a následný mohutný požár zcela zničily - z budov, včetně cenných historických památek, zůstaly jen obvodové zdi. Trvalo desítky let, než se město opět postavilo na nohy a památky se dočkaly obnovy. Podívejte se v galerii Deníku na to, jak nálet, který je dodnes předmětem kontroverzí, změnil tvář Drážďan.
V centru Ústí a v Kadani zasahovaly v pondělí 10. února odpoledne všechny složky IZS. Někdo tam nahlásil bombu. Ani na jednom místě se bomba nenašla. Na Mírovém náměstí v centru krajské metropole probíhala evakuace, anonym měl bombu uložit v jedné z tamních bank.
Pražští policisté zasahovali v pondělí 10. února na Černém Mostě v Praze. V jednom z autobusů si cestující lehl na zem a začal vyhrožovat, že má bombu. Muže na místě zadrželi.
Pražští policisté zasahovali v pondělí 10. února na Černém Mostě v Praze. V jednom z autobusů si cestující lehl na zem a začal vyhrožovat, že má bombu. Muž byl na místě zadržený a převezen do nemocnice.
Ukrajinský generální štáb a ukrajinské letectvo uvedly, že mají důkazy, že internátní školu v ruském městě Sudža, které od srpna ovládají ukrajinské síly, zasáhla ruská letecká bomba. V budově byly desítky lidí, čtyři lidé přišli o život a další čtyři jsou vážně zraněni.
/VIDEO/ Věříte v peklo? Nevěříte? Já vás do pekla zavedu. Nejedná se ale o pojem náboženský, ale širší - místo, které přináší utrpení. Najdete ho na náměstí Plaça de Sant Felip Neri v katalánské Barceloně. 30. ledna 1938, během španělské občanské války, Francisco Franco na toto místo nechal shodit dvě bomby, které byly smrtící pro 42 lidí, většinou dětí z místní školy.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Věříte v peklo? Nevěříte? Já vás do pekla zavedu. Nejedná se ale o pojem náboženský, ale širší - místo, které přináší utrpení. Najdete ho na náměstí Plaça de Sant Felip Neri v katalánské Barceloně. 30. ledna 1938, během španělské občanské války, Francisco Franco na toto místo nechal shodit dvě bomby, které byly smrtící pro 42 lidí, většinou dětí z místní školy.
Další dva zásahy mají za sebou sasští pyrotechnici v Drážďanech u bouraného Carolabrücke. Zatím poslední bombu odhalili dělníci v úterý 28. ledna ráno.
Bílý dům pod vedením amerického prezidenta Donalda Trumpa nařídil americké armádě, aby poskytla Izraeli dodávku velmi silných bomb, kterou zablokovala vláda exprezidenta Joea Bidena kvůli obavám ohledně civilních obětí tažení v Pásmu Gazy. S odvoláním na své zdroje to uvádí zpravodajský web Axios a agentura Reuters.
Byla noc na 20. ledna roku 1915, v Evropě už bezmála půl roku zuřila krvavá válka. Krátce před Vánoci, 16. prosince 1914, se s ní poprvé zblízka seznámily i britské přístavy Hartlepool, Scarborough a Whitby, protože na ně začaly z volného moře pálit válečné lodě německé flotily. Nikdo ale nebyl připraven na hrůzu, která se měla onu osudnou lednovou noc snést z oblohy. Poprvé, ale nikoli naposled.
Včera zesnulý David Lynch byl osobností, která se vyznačovala nejen svým uměleckým přínosem světové kinematografii, ale také řadou neobvyklých aktivit a zálib, které dokreslují jeho mnohdy kontroverzní osobnost. Na střední škole experimentoval s výbušninami, kromě filmů natočil třeba reklamu na těhotenský test, vymyslel vlastní vyzváněcí tóny pro mobily a sbíral kuriozity. Doma měl třeba kousek rudého sametu, na němž pózovala nahá Marilyn Monroe, nebo dělohu, kterou dostal od své známé.
Leteckou bombu z druhé světové války objevenou ve středu v korytě Labe v Drážďanech se ve čtvrtek po poledni pyrotechnikům podařilo zneškodnit. S odvoláním na zásahový tým o tom informovala veřejnoprávní stanice MDR. Zneškodněná bomba je nyní na lopatě bagru, který demoloval nedávno zřícený most Carolabrücke.
S velkými dopravními problémy musí počítat řidiči mířící do Drážďan. Kvůli středečnímu nálezu bomby musí být evakuovány nejen tisíce lidí nebo zavřena velká nákupní galerie na Altmarktu, ale podle předpokladů také další dva mosty přes Labe. V centru saské metropole bude pravděpodobně průjezdný jen jeden z původních čtyř mostů. Do čtvrteční 9. hodiny má být celá oblast vyklizena.
Odklízecí práce na zříceném mostě Carola v Drážďanech ve středu zkomplikoval nález bomby pocházející z druhé světové války, kdy byla saská metropole při spojeneckých náletech téměř srovnána se zemí. Bude tak nutné evakuovat velkou část historického centra Drážďan.
Odklízecí práce na zříceném mostě Carola v Drážďanech ve středu 8. ledna dopoledne zkomplikoval nález bomby pocházející z druhé světové války, kdy byla saská metropole při spojeneckých náletech téměř srovnána se zemí. Kvůli nalezené bombě bylo nutné evakuovat velkou část historického centra Drážďan.
Město Skuteč řeší velký problém: Musí zlikvidovat starou ekologickou zátěž v lokalitě Horka u Skutíčka. Tam kdysi bývala skládka místní společnosti Velamos, která se zabývala výrobou jízdních kol a později součástek na bicykly. K přírodě se ve své době chovala velmi bezohledně.
Z pobočky České spořitelny na Alšově náměstí v Písku muselo být v pátek 20. prosince evakuováno patnáct lidí. Jednalo se o úředníky i klienty. Anonym oznámil, že v budově je bomba. Informace se podle policistů nepotvrdila a zaměstnanci už se mohou vrátit zpět.
Ruského generálporučíka Igora Kirillova, kterého Ukrajina obviňuje z používání chemických zbraní proti ukrajinským vojákům, zabil spolu s asistentem výbuch bomby v Moskvě. Neznámý útočník odpálil na dálku nálož skrytou v elektrické koloběžce. K incidentu se přihlásila ukrajinská kontrarozvědka známá pod názvem Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU). Deník přináší přehledné informace o incidentu.
Až dva roky může strávit ve vězení neznámý pachatel, který je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy. Důvodem je anonymní výhrůžka o uložení bomby, kterou adresoval přerovské Základní škole U Tenisu. Z důvodu zajištění bezpečnosti muselo být ve středu evakuováno šest set osob.
/FOTO/ Přesně před osmdesáti lety rozkrojily hustou mlhu nad Brnem bomby amerického letectva. Největší bombardování města v jeho historii nepřežilo téměř šest set obyvatel a okolo dvou set domů spojenecké bomby srovnaly se zemí.
Břeclav si ve středu připomíná možná nejstrašnější událost ve své novodobé historii. Právě před osmdesáti lety - 20. listopadu 1944 - město zdevastovaly bomby svržené ze spojeneckých letadel. Zahynuly desítky obyvatel a desítky byly zraněny.
/FOTO, VIDEO/ Den hrůzy, sedmiminutová katastrofa či největší neštěstí, které postihlo město Hodonín v posledních staletích. Tak se psalo o bombardování Hodonína poté, co spojenecké pumy proměnily velkou část města ve zbořeniště. Pod troskami našlo smrt na 180 lidských obětí. Od tragického pondělí 20. listopadu 1944 uplynulo právě osmdesát let.
Šest let stráví za mřížemi Michal Bubla (30), který ze žárlivosti sestrojil amatérskou bombu a odpálil ji před bytovým domem v Horšovském Týně ve chvíli, kdy tam přišel nový partner jeho bývalé přítelkyně. Rozhodl o tom v úterý Vrchní soud v Praze, jenž nevyhověl žádosti státního zástupce o přísnější postih a ponechal trest uložený Krajským soudem v Plzni.
To by bylo pořádná pecka, velká přestupová bomba! Podle informací Sport.cz se bývalý bek hokejového Zlína Daniel Gazda v příští sezoně bude stěhovat. Nakročeno má údajně do Pardubic.