Kreativ

ŠTÍTEK: bomba

Takto vypadá výbuch napalmové nálože.

Rusové hrozí Ukrajině použitím Otce všech bomb, nejsilnější zbraně po jaderné

Ruská armáda zvyšuje tlak na Ukrajinu hrozbou použití své nejničivější konvenční zbraně, známé jako Otec všech bomb. Tato termobarická puma, oficiálně označovaná jako ODAB-9000, je považována za nejsilnější zbraň po jaderných hlavicích. Její potenciální nasazení vyvolává obavy z eskalace konfliktu a zvyšuje napětí v regionu.

Následky války v Charkovské oblasti. Ilustrační snímek

Ruský útok zasáhl v Charkově výškový obytný dům. Tři lidé zemřeli

Ruský vzdušný úder na ukrajinský Charkov zabil tři lidi a další tři desítky zranil. Přímý zásah utrpěl výškový obytný dům, uvedl na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Rusko podle Syněhubova útočilo naváděnými bombami. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na úder uvedl, že je nutné zastavit to, co nazval ruským terorem. Ukrajinští regionální činitelé mezitím informovali o třech zabitých civilistech při ruských útocích na města Pokrovsk a Kosťantynivka během dneška.

Tragédii letu UTA 772 zavinila bomba ukrytá v zavazadle

Zapomenutý let: Stroj se 170 lidmi zničil výbuch, roli v útoku sehrál i Kaddáfí

Před 35 lety se odehrál jeden z nejhorších bombových útoků na letadla v minulém století. Při explozi letu UTA 772 nad Afrikou zemřelo 170 lidí. Útočníci propašovali bombu na palubu v zavazadle. Po katastrofě stroje francouzské letecké společnosti se rozběhlo jedno z nejrozsáhlejších vyšetřování v historii Francie. A detektivům se povedlo téměř nemožné. Stál proti nim ale mocný protivník - libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. 

Pietní akce v lese v kladenském Dubí u pomníku obětem náletu.

Kladno si připomnělo 80. výročí nešťastného náletu. Vznikla i nová naučná stezka

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Desítky účastníků pietního aktu se ve čtvrtek dopoledne setkaly v lese mezi kladenským Dubím a Dříní, aby si připomněli smutné 80. výročí od nešťastné události, při které na Kladně 12. září 1944 zemřelo šestatřicet lidí na následky zranění bombami odhozenými z porouchaného amerického vojenského letadla. Nejmladší oběti bylo tehdy patnáct let, nejstarší dvaašedesát. 

Ilustrační foto

I třebíčským školám hrozil anonym bombou. Jednalo se ale o planý poplach

Také třebíčské základní školy zasáhl anonym, který v úterý 3. září vyhrožoval bombou na zhruba pěti stech školách po celé republice. „Kolem desáté hodiny mě kontaktovala Policie České republiky. Prý je nahlášený výbuch ve dvanáct hodin,“ informoval ředitel základní školy Horka-Domky Pavel Blažek.

Samotář Jiří Kšána

Zapomenutý samotář v zakázané zóně. To už to odpálili? divil se muž od rybníku

Kde se vzal, tu se vzal, prostředkem zaprášené silnice pod železničním viaduktem v Kopistech na Mostecku kráčí muž. Přichází ze zóny, kde před dvaceti minutami pyrotechnici odpálili leteckou bombu. Je to policista, nebo hasič? Do tváře mu v temném podjezdu není z dálky vidět. V ostrém protisvětle se však jeho stín klátí zprava doleva.

Samotář Jiří Kšána, žijící poblíž chemičky, vyšel z tunelu v Kopistech. To, že pyrotechnici bombu odpálili ve 12.13 hodin, ho překvapilo. Počítal s 15. hodinou. Mobil nemá, poslouchá rádio.

Zapomenutý samotář v zakázané zóně. Oni to už odpálili? Divil se muž od rybníku

Kde se vzal, tu se vzal, prostředkem zaprášené silnice pod železničním viaduktem v Kopistech kráčí muž. První člověk po dlouhých hodinách čekání. Přichází ze zóny, kde před dvaceti minutami, ve 12.13, pyrotechnici odpálili leteckou bombu. Je to policista, hasič? Do tváře mu v temném podjezdu není z dálky vidět. V ostrém protisvětle se však zprava doleva klátí jeho stín.

Následky dronových útoků během ruské agrese na Ukrajině

Ruská bomba zasáhla v Charkově dům a hřiště. Zemřelo sedm lidí včetně dítěte

Sedm mrtvých včetně dítěte a nejméně 77 zraněných si v pátek vyžádal ruský úder na rezidenční čtvrť ukrajinského Charkova, kde řízená bomba zasáhla obytnou budovu a hřiště. Podle agentury Reuters to oznámily místní úřady. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku na Charkov opět vyzval Západ, aby Ukrajině umožnil ostřelovat vojenské základny v hloubi ruského území, a upřesnil, že mezi mrtvými je 14letá dívka.

Focení u bomby v chemičce v Záluží po náletu v lednu 1945. Zdroj: Severočeský letecký archiv Most

Likvidace pum na Mostecku. Nacisté využívali vězně, samozvaný pyrotechnik zemřel

Elitní tým českých pyrotechniků, speciální přístroje, mimořádná bezpečnostní opatření, omezení dopravy, přes týden zastavená výroba, dny náročných příprav a konzultací se zahraničními experty. Chystaný řízený odstřel obzvlášť nebezpečné letecké pumy v chemičce na Mostecku je ukázkou snahy zabránit co nejvíce případným škodám. Před 80 lety situace vypadala jinak. Bomby na chemičku v Záluží doslova pršely a nacisté využívali lidské štíty. Nevybuchlé pumy tahali z kráterů trestanci holýma rukama. Okupanti měli při ruce tisíce dalších zajatců. Hromady sesbíraných pum se válely u budov, zatímco přeživší personál vedle obnovoval válečnou výrobu.

Toto je blízké okolí zakázané zóny, kam se nesmí vstupovat kvůli nevybuchlé válečné bombě.

Takhle vypadá oblast, kam se nesmí kvůli bombě v chemičce. Industriální divočina

Místo, kde zasahují pyrotechnici, je vzdálené přes dva kilometry od nejbližších obytných domů. Aktuální zakázaná zóna uprostřed okresu Most je od minulého století průmyslovou pustinou. Starobylé vesnice z éry Přemyslovců tu už dávno nestojí. Reportér Deníku prošel jižní hranici zóny, kam se od 2. světové války na výlety nikdy moc nejezdilo. Lidská činnost původní kulturní krajinu postupně zdevastovala.

Kdy přesně pyrotechnici bombu odpálí zatím není jasné. Kvůli náročným přípravám to ale nebude ve středu 28. srpna, jak policie původně avizovala. Nyní se počítá s odstřelem ve čtvrtek, spíše však ale až v pátek.

Pytle s pískem a nejzkušenější pyrotechnici. Policie se chystá na odpal bomby

Několik dní usilovné práce bude předcházet odstřelu bomby, kterou minulý týden odhalili při výkopových pracích v chemičce v Záluží na Mostecku. Policie se na její likvidaci již nyní připravuje a odhalila postup, která má minimalizovat škody po jejím odstřelení. Zcela se vyhnout škodám ale možné nebude. Až do úterní 13. hodiny museli navíc pyrotechnici počkat, než skončí lhůta 144 hodin. Po tuto dobu totiž časovaná bomba mohla kdykoliv explodovat. První přípravné práce na její likvidaci začnou hned v úterý 27. srpna.

Vlak z Rakovníka do Oseka z mosteckého nádraží nepokračuje kvůli bombě v chemičce v Záluží, lidi mohou dál mikrobusem (situace v pondělí 26. srpna dopoledne).

Kvůli bombě nejezdí kolem chemičky vlaky. Problém je s přepravou kol na Mostecku

Už šestý den se železniční dopravci potýkají s mimořádnou výlukou na regionální trati Most – Louka u Litvínova kvůli nálezu nevybuchlé bomby v chemičce v Záluží. Letecká puma z 2. světové války leží na okraji továrny poblíž zastávky Minerva. Trať je v tomto úseku do odvolání zavřená. Nejezdí tudy motoráček Moldavské horské dráhy ani vlaky linky Osek – Most – Louny - Rakovník. Omezení se týká desítek spojů společností Die Länderbahn a Railway Capital. Místo vlaků pendluje mezi Mostem, Loukou a Osekem náhradní autobusová doprava.

Manévry v říjnu 2016, kdy se v Mostě našla velká letecká bomba na Širokém vrchu, u kterého bydlí tisíce lidí.

Před osmi lety našli přímo v Mostě těžší bombu než v chemičce. Co se tehdy dělo?

Úřady už třetí den řeší nález nevybuchlé letecké bomby v odstavené chemičce u Litvínova. Puma z 2. světové války je těžká téměř čtvrt tuny a leží v průmyslové oblasti daleko od sídlišť. Obyvatelům podle policie nehrozí bezprostřední nebezpečí. Před osmi lety to bylo jinak. Tehdy vyvolala rozruch větší bomba, a to přímo v Mostě. Připomeňme si tuto událost.

Pamětní místo u žateckého západního nádraží.

Bomby nepadaly jen u Mostu. V Žatci zabíjely na konci války

Letecká bomba, kterou našli dělníci v tomto týdnu v areálu chemičky mezi Mostem a Litvínovem, je výsledkem událostí druhé světové války. Rozsáhlé nálety podobné těm v Záluží se dnešnímu okresu Louny vyhnuly, přesto i na něj padaly bomby. Byť v daleko menší míře. Zřejmě k největší tragédii došlo v Žatci.

Po nočním náletu 16. ledna 1945 už výrobu Němci rozjet nedokázali. Ilustrační foto

Na Záluží dopadly tisíce bomb, nyní objevená časovaná puma je jednou z nich

Žádné místo v Česku nezažilo tolik a tak intenzivních náletů jako Záluží u Litvínova. Za druhé světové války totiž byla místní chemička klíčovou pro zásobování nacistického Německa palivy. Toho si byli spojenci vědomi a proto nad Mostecko opakovaně vysílali bombardovací svazy. Právě z jednoho takového náletu pochází bomba, která ve středu 21. srpna ochromila provoz mezi Mostem a Litvínovem.

Lidé na nádraží v Litvínově čekají na náhradní autobus do Mostu.

Koukala jsem jak trubka. Náhlá změna dopravy kvůli bombě lidi na Mostecku zmátla

/FOTO, VIDEO/ Mezi Mostem a Litvínovem byla i ve čtvrtek 22. srpna omezena tramvajová doprava kvůli středečnímu nálezu nevybuchlé válečné bomby v chemičce. Náhradní autobusy jezdily oklikou přes Horní Jiřetín. Někteří cestující se obtížně orientovali. Dopravní podnik zažil hodně náročný den. Pomáhali i kancelářští.

Bomba byla nalezena v chemičce v Záluží.

Nález pumy v Litvínově: Časované bomby měly škodit mezi nálety, říká pyrotechnik

Váha 250 kilogramů, z toho sto kilogramů výbušniny. Na první pohled obvyklá bomba, kterých se v chemických závodech v Záluží již našla řada. Od ostatních ji ale odlišuje odpalovací mechanismus, který z ní dělá časovanou bombu s odloženou explozí. Právě proto bylo nutné na téměř týden uzavřít silnici i tratě vedoucí kolem chemičky u Litvínova. O likvidaci bomby se čeští policisté radí se svými německými kolegy.

Bomba byla nalezena v chemičce v Záluží.

Bomba z Litvínova je časovaná. Měly škodit mezi nálety, říká zkušený pyrotechnik

Váha 250 kilogramů, z toho sto kilogramů výbušniny. Na první pohled obvyklá bomba, kterých se v chemických závodech v Záluží již našla řada. Od ostatních ji ale odlišuje odpalovací mechanismus, který z ní dělá časovanou bombu s odloženou explozí. Právě proto bylo nutné na téměř týden uzavřít silnici i tratě vedoucí kolem chemičky u Litvínova. O likvidaci bomby se čeští policisté radí se svými německými kolegy.

Bomba byla nalezena v chemičce v Záluží.

Bomba z Litvínova je časovaná. Měly škodit mezi nálety, říká zkušený pyrotechnik

Váha 250 kilogramů, z toho sto kilogramů výbušniny. Na první pohled obvyklá bomba, kterých se v chemických závodech v Záluží již našla řada. Od ostatních ji ale odlišuje odpalovací mechanismus, který z ní dělá časovanou bombu s odloženou explozí. Právě proto bylo nutné na téměř týden uzavřít silnici i tratě vedoucí kolem chemičky u Litvínova. O likvidaci bomby se čeští policisté radí se svými německými kolegy.

Nálety spojenců zažily Pardubice v roce 1944 třikrát - v červenci, v srpnu a v prosinci.

Před 80 lety Pardubice zažily peklo. Při náletu zemřelo přes 200 lidí

Byl čtvrtek 24. srpna roku 1944, po poledni začaly na Pardubice padat bomby. Nálet provedli spojenečtí letci s cílem zasáhnout zejména pardubickou rafinerii. Útok z nebe však kromě továrny na pohonné hmoty a letiště zničil i civilní objekty a zabíjel. Zasaženo bylo například nádraží a obytné domy v Pardubicích, ale také Svítkov či Popkovice. Při náletu zahynulo 213 lidí, 286 jich bylo zraněno. Od tragického dne uplyne v sobotu osmdesát let. Město chystá na víkend vzpomínkové akce.

Supertěžká puma FAB-3000.

Rusové na Ukrajině používají starou superbombu. Má ohromnou sílu

S tím, jak se prodlužuje původně zamýšlený třídenní konflikt na Ukrajině a Rusku se stále nedaří dobýt větší územní zisky, začala jeho armáda používat zbraně dříve nemyslitelné. Naposledy ruské letectvo nasadilo do bojů gigantickou létající pumu FAB-3000, která jedním výbuchem srovná se zemí blok domů.

Letošní zemětřesení v Chorvatsku nebylo ojedinělé, silnější zemi postihlo v roce 2020

Lidé jsou ze zemětřesení v Chorvatsku v šoku. Bylo to jako výbuch bomby, říkají

/VIDEO/ Silné zemětřesení zasáhlo v úterý večer sever Chorvatska. Epicentrum otřesů o síle přibližně čtyři stupně Richterovy stupnice se nacházelo nedaleko města Koprivnica, zhruba patnáct kilometrů od maďarských hranic. Chvění země tak bylo cítit v širší oblasti severního Chorvatska, ale také v Maďarsku či v Rakousku. Někteří místní se nyní obávají dalších otřesů, seismologové však uklidňují, že silnější zemětřesení v oblasti není pravděpodobné.

Fotogalerie připomíná, že před 80 lety se Pardubice staly terčem spojeneckých náletů.

Východočeské muzeum nabídlo srovnání Pardubic po náletu a dnešních míst

/FOTO/ Východočeské muzeum připravilo pro své fanoušky na facebookovém profilu zajímavou fotogalerii. Připomíná, že před 80 lety se Pardubice staly terčem spojeneckých náletů a bomby, které ne vždy zasáhly plánovaný cíl, město výrazně poškodily. Historické fotky však pracovníci muzea doplnily o současné záběry tehdy poničených lokalit.

Výškařka Jaroslava Mahučichová vybojovala pro okupovanou Ukrajinu světové zlato.

Bomby u bazénu a zlato jako poselství. Ukrajinci jedou na OH ukázat nezlomnost

Hodně se v posledních týdnech mluví a píše o těch několika ruských sportovcích, kteří budou tak trochu na zapřenou startovat na olympiádě v Paříži. Ale co Ukrajinci? Na hrách se představí 140 mužů a žen ze země, na kterou už přes dva roky dopadají ruské bomby a řádí v ní invazní jednotky. „Bojujeme za mír pro celý svět,“ hlásí výškařská superhvězda Jaroslava Mahučichová.

Olga Tesáčeková je uvězněná ve svém domově. Stará se o ní dcera.

Uvězněná ve svém bytě. Seniorka nemůže dál, než ji pustí kabel. Psychicky trpí

Dříve se mohla 66letá Olga Tesáčeková pohybovat svobodně „jako pták“, jejichž chovu se spolu se svou dnes už dospělou dcerou věnuje. Jenže pak přišla mozková mrtvice a potíže s dýcháním. Žena je v současnosti doslova uvězněná doma na invalidním vozíku. Musí být totiž napojena na kyslíkový koncentrátor, který je zapojen do elektrické sítě. Aby se mohla podívat ven, potřebuje přenosný kyslíkový koncentrátor. Nemůže si ho však finančně dovolit.

Okamžiky těsně po výbuchu.

Když vybuchl v Alešově ulici parovod, kameny lítaly a auta byla na kaši

Nedělní porucha parovodu na budějovické křižovatce ulic Novohradská a Mánesova možná trochu připomněla děsivou událost v roce 2009, kdy v Alešově ulici vybuchl parovod. Exploze se odehrála v těsné blízkosti mateřské školy. Dva lidé byli lehce zraněni, několik desítek aut zničeno. Ulice vypadala jak po výbuchu bomby. Přečtěte si, jak událost tenkrát Deník popisoval.

Následky války v Charkovské oblasti. Ilustrační snímek

Řízená letecká puma z Ruska zabíjela v Charkově. Zemřeli tři lidé

Tři lidé zahynuli a 38 dalších utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské město Charkov. Na sociálních sítích to uvedli ukrajinští činitelé, podle kterých Rusové zasáhli bytový dům, poškodili obchody a zastávky veřejné dopravy. Starosta města Ihora Terechov informoval o čtyřech úderech. Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova invazní armáda útočila s využitím naváděných leteckých bomb.