Linku tísňového volání zneužil 36letý muž, který v ubytovacím zařízení ve Frýdlantu nahlásil bombu. Chtěl se tak přesvědčit o tom, zda ve vedlejším pokoji nepobývá jeho expřítelkyně. Za šíření poplašné zprávy mu nyní hrozí až tříleté vězení.
Ve Spolaně je bomba - takové oznámení obdržela policie od anonymního volajícího v úterý brzo ráno. Část zaměstnanců neratovického podniku musela být evakuována. Zasedal krizový štáb a areál prohledávali policisté. Naštěstí šlo o planou výhrůžku.
Izraelské obranné síly (IDF) v prvním měsíci války shodily na oblast Gazy podle analýzy americké stanice CNN stovky svých nejničivějších bomb. Právě ty podle některých odborníků stojí za prudkým nárůstem počtu civilních obětí, mezi kterými jsou hlavně ženy a děti. Izrael svůj postup obhajuje.
Čtyřiadvacetiletý muž z Jirkova, který ve čtvrtek 7. prosince přepadl směnárnu v chomutovském Globusu, je vyšetřovaný na svodobě. Policisté lupiče, jež se na přepadení vybavil latexovou maskou, umělým břichem, rouškou a dopisem, kde vyhrožoval výbuchem, když nedostane peníze, brzy po činu zatkli. Jejich podnět na vazbu ale nebyl akceptován. Kvůli výhružce výbušninou museli policisté evakuovat z obchodu 500 lidí.
Pečlivě se na přepadení směnárny v chomutovském Globusu připravoval. Měsíce. Vybavil se latexovou maskou, umělým břichem, rouškou a dopisem, kde vyhrožoval výbuchem, když nedostane peníze. Pokladní mu ale žádné nedala, spustila alarm a začala křičet. Muž se dal na útěk, jenže nedaleko byla policistka v civilu na manikůře. A i když se jí lupič nakonec vysmekl, pomohla k jeho rychlému dopadení. Čtyřiadvacetiletému muži z Jirkova nyní hrozí až 10 let za mřížemi.
/FOTO, VIDEO/ Teprve v devátém utkání extraligové sezony našli volejbalisté Kladna přemožitele. Na jejich palubovce vládl úřadující republikový šampion Lvi Praha, který malou komplikaci připustil jen na konci druhé sady, kterou ztratil. Zbylé však ovládl a do metropole si odvezl výsledek 3:1.
Policejní manévry a evakuaci třiceti osob si ve čtvrtek vyžádala SMS zpráva o bombě v ubytovně u Slovanu v Jindřichově Hradci. Podezřelý muž byl podle policejní mluvčí Věry Mžikové vypátrán v den spáchání trestného činu.
Pokračuje seriál Českokrumlovského deníku Psali jsme před 15 lety. Dramatické dopoledne si 19. listopadu 2008 prožili žáci krumlovské ZŠ Plešivec. Anonym na linku 158 před desátou hodinou nahlásil, že ve škole je bomba a že vybuchne v půl jedenácté. Následovala okamžitá evakuace plná obav školáčků. Nakonec se ukázalo, že ve škole žádná nebyla. Byl to „vtip“.
Na půl litru energetického nápoje Prime, který je nyní hitem dětí, připadá dle etikety s jeho složením 280 miligramů kofeinu. To je srovnatelné s asi čtyřmi šálky silného espressa. Rodiče i odborníci jsou proto na pozoru.
Velkou přestupovou bombu má v plánu odpálit druholigový hokejový klub z Nového Jičína. S mužstvem Ďáblů se už dva týdny připravuje známý borec, který má ve své sbírce medaili z olympijských her a taky odehraných osm sezon v NHL. Kromě české extraligy, kde působil dlouho ve Vítkovicích si zahrál také ve Švýcarsku.
Velkou přestupovou bombu má v plánu odpálit druholigový hokejový klub z Nového Jičína. S mužstvem Ďáblů se už dva týdny připravuje známý borec, který má ve své sbírce medaili z olympijských her a taky odehraných osm sezon v NHL. Kromě české extraligy, kde působil dlouho ve Vítkovicích si zahrál také ve Švýcarsku.
Vzkaz vyhrožující, že ve voze je bomba, našli v pátek po šesté hodině večer v autobuse jedoucím po dálnici D1 z Německa na Brno u Měřína na Vysočině. „Autobus je odstaven na exitu 134, nájezd na dálnici byl uzavřen. Přes tři desítky cestujících, jedná se zejména o cizince, autobus bezpečně opustili,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Ve čtvrtek pozdě večer byla v Geretsbergu (okr. Braunau) nalezena mrtvola 82letého muže. Měla ho více bodnými ranami nožem zranit 24letá Slovenka, která o něho pečovala.
V budově na pražském Andělu v Praze 5 nahlásil anonym dálkově ovládanou výbušninu, lidé z budovy i okolí byli evakuováni. Na místo zamířil policejní pyrotechnik, který ale žádnou výbušninu neobjevil.
Pohárová bomba. Ta vybouchla v Mariánských Lázních. Rozhodl o tom středeční los 3. kola MOL Cupu, který nasměroval do lázeňské metropole obhájce loňského prvenství v MOL Cupu pražskou Slavii.
Několik bezpečnostních složek prohledávalo v pátek 18. srpna večera prostory nemocnice v Kralupech nad Vltavou. Anonym zde nahlásil bombu. Kontrola areálu skončila kolem desáté večer. Na zásahu se podíleli policisté, pyrotechnik a 15 jednotek hasičů.
Teroristický útok 11. září 2001 na cíle ve Spojených státech amerických nepřišel z čistého nebe. Aktivita islámských teroristů proti USA se stupňovala už v 90. letech. Poprvé ve velkém Al-Káida „uspěla“ přesně před 25 lety. Při útoku na americká velvyslanectví v Africe bomby zabily 224 lidí, další tisíce zranily a šokovaly svět.
Ruská naváděná bomba v sobotu večer zničila transfuzní centrum ve městě Kupjansk ve východoukrajinské Charkovské oblasti. Na místě jsou mrtví a zranění, informoval podle agentury Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Místo zákazníků pyrotechnici. Tak to ve středu odpoledne vypadalo v českobudějovickém Bauhausu. Obchod preventivně uzavřela policie a prohledali jej specialisté na výbušné systémy. Reagovali tak na anonymní oznámení o možném uložení bomby.
Před půl rokem museli kousat zklamání. Řeč je o fanoušcích, hráčích i funkcionářích z fotbalového klubu Sokol Lovčice. Na jaře měl totiž posílit tento klub bývalý reprezentant a známý bouřlivák Tomáš Řepka. Z tohohle přestupu ale sešlo. Klub však oznámil jinou přestupovou bombu a spravil si tak chuť. Za Lovčice bude v příští sezoně nastupovat bývalý reprezentant Karel Piták. S ním přichází také jeho syn Denis.
Byla neděle 30. června 1963. Policejní tým se přibližoval k podezřelému autu, které stálo zaparkované na odlehlém předměstí sicilského Palerma. Policisté měli důvod být obezřetní; v předchozích dnech došlo v okolí už k několika bombovým útokům v autech. Pokud ovšem měli dalšímu útoku zabránit, museli bombu zneškodnit. Najít se dala jen ve voze, a tak překročili kritickou vzdálenost. Bomba vybuchla a zabila sedm policistů.
Vyvrcholením víkendového rodinného Bezva Festu byl koncert Bena Cristovao. Jeho hity jako Sweet Chili nebo Bomby roztančily lidi v areálu festivalu, ale i ty na Tyršově mostě nad Střeleckým ostrovem.
Je to pro Jihočeský kraj nevšední zpráva. Fotbalová bomba. Fotbalový tým VŠTE České Budějovice dokázal, o čem mluvil jeho kapitán. Vysokoškoláci se po prohře ve finále v krajském kole Zaměstanencké ligy Deníku vydali do celostátního kola. V Roudnici nad Labem vyhráli ve finále! Jaká je odměna? Odlet pro celý tým na fotbalový zápas do Londýna!
/FOTOGALERIE/ Předposlední sadu zápasů měl na programu fotbalový Okresní přebor mužů na Českokrumlovsku. V utkání jara béčko Krumlova porazilo Křemži. O víkendu se kanonýři pořádně rozstříleli.
Byla středa 27. května 1998. U soudu v Oklahoma City seděl na lavici obžalovaných muž jménem Michael Fortier a utíral si slzy z očí. Měl k tomu důvod, před soudem totiž defilovaly oběti jeho mlčení: rodiny lidí zavražděných při bombovém útoku z dubna roku 1995. Útoku mohl Fortier zabránit, ale neudělal to. A stálo to 168 lidských životů.
U Městského soudu v Praze zasahoval policejní pyrotechnik kvůli anonymně nahlášené bombě. Na místě byli i policisté, kteří evakuovali několik zaměstnanců. Po dvou hodinách byla opatření ukončena a provoz soudu se obnovil.
Vzpomínky z dětství oživil třiaosmdesátileté Jiřině Rottenbornové z Plzně článek v Deníku, který pojednával o bombardování Dobřan v roce 1943. „Bomby totiž tenkrát nepadaly jen na Dobřany ale i na Novou Ves. A já mám doma pečlivě uschované fotky z osudného dne," vysvětlila pamětnice.
Na válečné období 1939 - 45 není lehké vzpomínat, byla to doba nesvobody, bezpráví a teroru, ale svazy bombardérů křižující s dlouhými kondenzačními čárami naši oblohu, povzbuzovaly naději na osvobození. Letecká válka nad naším územím začala právě před osmdesáti lety nad Plzní v noci z 16. na 17. dubna 1943 operací „Frothblower".
Město Cheb se na konci druhé světové války stalo cílem spojeneckého bombardování. Poprvé bomby na město padaly 23. října 1944. Následovaly bombové nálety v roce 1945. Nejvíce útoky odneslo letiště, nádraží a železniční viadukt. Ale i ulice města byly rozbité. Podívejte se, jak to ve městě vypadalo.
Je to právě 80 let. Tehdy na město Dobřany začaly v noci ze 16. na 17. dubna roku 1943 padat bomby, jimiž se Spojenci snažili zasáhnout pro válčící Německo strategicky důležitou plzeňskou Škodovku.
Přesně před deseti lety, v pondělí 15. dubna 2013, světem otřásl bombový útok na americký Bostonský maraton. Dvě exploze zabily tři lidi a stovky dalších zranily. Útočníci se odmítli vzdát policii a při zatýkání znovu zabíjeli. Teroristický čin však pomohl i ke zrodu jedné životní lásky.
Dne 14. května 1948 se na atolu Eniwetok (dnes známém jako Enewetak) na Marshallových ostrovech v Tichém oceánu uskutečnil první ze tří testů nového typu jaderných bomb. Začala tak Operace Sandstone – a shodou okolností odstartovala v týž den, kdy komunisté v Československu udělali další zásadní krok k posílení své moci.
Bude zabíjet lidi, ale budovy zůstanou při jejím použití stát. Taková pověst provázela neutronovou bombu, jež jakoby byla ztělesněním ponuré vize Julesa Verna z jeho románu Ocelové město. Na přelomu 70. a 80. let byl její vývoj ožehavým mezinárodním tématem, které řešili představitelé Spojených států, evropských zemí i Sovětského svazu. Před 45 lety nakonec dostala stopku.
Během druhé světové války došlo několikrát i k tragickým omylům. Jeden z nejtíživějších poznamenal datum 5. dubna 1943. Americké bombardovací letectvo ten den svrhlo bomby na belgické město Mortsel, které zaměnilo za kilometr vzdálenou továrnu, pracující v onom roce pro zbrojní účely hitlerovského Německa. Výsledkem byla bohužel zkáza města a smrt 936 lidí, z toho více než 250 dětí.
Známý ruský bloger Vladlen Tatarskij zemřel v neděli večer po výbuchu bomby v petrohradské kavárně, kde přednášel veřejnosti. Je to zřejmě již druhý atentát na osobnost úzce spojenou s válkou na Ukrajině. Čtyřicetiletý bloger konflikt vášnivě podporoval a mnohokrát kritizoval ruské vedení. Putin je podle něj v invazi příliš měkký. Jeho smrt nyní Rusko vyšetřuje jako vraždu, kvůli níž zadrželo 26letou ženu. Ta Tatarskému údajně předala bombu, která ho zabila.
Odsouzený vězeň se snažil vyhnout odvolávacímu soudu, a tak s pomocí svých známých telefonicky nahlásil výbušné zařízení v budově Vrchního soudu v Praze 4. Z budovy bylo evakuováno před 450 osob, ale žádná bomba nalezena nebyla. Z šíření poplašené zprávy kriminalisté obvinili tři osoby.
Kralupy nad Vltavou si ve středu připomněly jednu z nejtragičtějších událostí ve svých dějinách. 22. března 1945 město zasypaly bomby spojeneckého letectva.
Po několika vyčerpávajících válkách, z nichž ta v roce 1973 přivedla Izrael na samou hranici národní katastrofy, se Davidova země na počátku 80. let nacházela v relativním bezpečí. Již rok fungovala mírová smlouva s Egyptem a ostatní blízkovýchodní muslimské země - Sýrie, Jordánsko nebo Irák - pro Izrael neznamenaly existenční nebezpečí. Na druhé straně barikády, kde se stále hledaly způsoby, jak Izrael zničit, však přešli na novou taktiku. Zatímco Egypt se s Izraelem definitivně usmířil, za což mu Izraelci vrátili Sinajský poloostrov, Sýrie a zejména Irák se rozhodly vsadit na zbraně hromadného ničení.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Odpálím bombu. Tak vyhrožoval v neděli muž ve Vrchlického ulici v Praze. Policisté jej zadrželi. Pyrotechnik zjistil, že nešlo o výbušný systém.
V pátek 26. února 1993 vybuchla v garážích Světového obchodního centra v New Yorku bomba. Spojené státy byly poprvé varovány, že islámský terorismus přerůstá z regionálního problému v nadnárodní fenomén a stupňuje se. Ačkoli byli pachatelé útoku rychle dopadeni, zkušení agenti FBI tušili, že útok přijde znovu a v brutálnější formě. Po 8,5 roku se jejich obava hrozivým způsobem naplnila.
/GALERIE/ Sadu historických fotografií, můžete vidět v zadní částí prvního nástupiště na vlakovém nádraží v Chebu. Ve spolupráci s městem Cheb a Správou železnic tu tak vznikla výstava pod širým nebem. Nejsmutnější jsou snímky, kde jsou vidět díry po bombách u Chebského viaduktu. Ten byl v roce 1945 velmi poničen spojeneckými nálety za druhé světové války. Na fotkách jsou k vidění i současné unikáty Chebu. Například projekt Chebské krovy. Nechybí tady ani snímek hradu Cheb. Za text a snímky děkujeme Jiřímu Dvořákovi.
Anonymním oznámením o uložení bomby ve firmě Lapp kabel v Otrokovicích se ve středu zabývali zlínští policisté. Z budovy evakuovali téměř dvě stovky zaměstnanců. Dalších 65 lidí později evakuovali také z holešovské pobočky stejné společnosti. Výbušninu policisté nenašli.
Ničivá zemětřesení v Turecku a Sýrii, která si již vyžádala kolem 11 tisíc obětí, začali zneužívat lháři a šiřitelé nepodložených konspiračních teorií. Zařadily se mezi ně také Vladimíra Vítová, předsedkyně extrémistické Aliance národních sil, nebo proruská aktivistka Nela Lisková. Obě začaly naznačovat, že zemětřesení byla vyvolána uměle.
Policie v Jihomoravském kraji se dopoledne zabývala oznámeními o uložení bomby na nádražích a ve vlacích a na poště v brněnské Nádražní ulici. Poštu policie na hodinu evakuovala, odejít z ní muselo asi 50 lidí. Bomba se nikde nenašla. Po oznamovateli policie pátrá. ČTK to řekli policejní mluvčí Pavel Šváb a Bohumil Malášek. Anonymní výhrůžky policie evidovala i v dalších krajích.
Cestující ve dvou vlacích na Vysočině museli dnes ráno „do bezpečí“. Anonym totiž nahlásil ve vlacích uložení bomby. „Policisté dnes ráno zkontrolovali dva vlaky. Ve stanici v Ostrově nad Oslavou a v Havlíčkově Brodě jsme evakuovali cestující do bezpečného prostoru,“ komentovala situaci policejní mluvčí Dana Čírtková.
/AKTUALIZUJEME/ Provoz na železnici v kraji zpomalila v pondělí ráno série anonymních oznámení. O uložení bomby ve vlacích a na nádražích. A také na poště v Nádraží ulici v Brně. Policisté a hasiči zasahovali například na vlakovém nádraží v brněnských Židenicích.
Byla středa 5. února 1958, dvě hodiny ráno. Nad americkým ostrovem Tybee se srazila dvě armádní letadla: stíhačka F-86 a střední bombardér B-47. Krátce po kolizi odhodili piloti bombardéru 3,4 tuny vážící jadernou bombu, aby při nouzovém přistání náhodou nevybuchla. Bomba skončila v moři a námořnictvo se ji později několikrát pokusilo vylovit. Všechny tyto pokusy však byly neúspěšné, bombu už nikdo nikdy neviděl.