Německý vůdce Adolf Hitler se chtěl pomstít. RAF bombardovala v březnu 1942 historické hanzovní město Lübeck v severním Německu. Hitler proto nařídil odvetné nálety na anglická starobylá města. Akce získala název Baedeker Blitz.
Anonymní oznamovatel nahlásil bombu, která se měla nacházet na palubě letadla letícího z Vídně do Prahy. Na letišti zasahuje policie. Stroj bezpečně přistál. Událost se stala ve středu dopoledne.
Policisté i hasiči v Pardubicích v úterý dopoledne zasahovali u nahlášené bomby. Nástražné výbušné zařízení se mělo nacházet v Polabinách v hotelu Harmoni. Policisté žádný nástražný systém ale nenašli. Zhruba tři sta lidé se nyní může vrátit do svých pokojů.
Policisté i hasiči v Pardubicích v úterý dopoledne zasahovali u nahlášené bomby. Nástražné výbušné zařízení se mělo nacházet v Polabinách v hotelu Harmoni. Policisté žádný nástražný systém ale nenašli.
Místo vyzvednutí balíku chtěl Martin Sklenář na poště ukrást peníze. Přistoupil k poštovní přepážce s lístečkem, že má bombu. Krajský soud v Brně mu za to v úterý za loupež potvrdil tříletý pobyt za mřížemi. Stejný trest mu udělil už soud první instance. Rozsudek je pravomocný.
/1. DÍL, FOTOGALERIE/ V dětství nosila květiny Masarykovi a Benešovi. O několik let později dávaly politické elity květiny jí. Pod tíhou okolností se musela mnohokrát stěhovat, cesta ze Smíchova do Bílého domu byla klikatá.
/1. DÍL, FOTOGALERIE/ V dětství nosila květiny Masarykovi a Benešovi. O několik let později dávaly politické elity květiny jí. Pod tíhou okolností se musela mnohokrát stěhovat, cesta ze Smíchova do Bílého domu byla klikatá.
/1. DÍL, FOTOGALERIE/ V dětství nosila květiny Masarykovi a Benešovi. O několik let později dávaly politické elity květiny jí. Pod tíhou okolností se musela mnohokrát stěhovat, cesta ze Smíchova do Bílého domu byla klikatá.
Zničené ulice i čtvrtě, bomby dopadající každých pár minut a mrtví sousedé zakopaní na zahradě. A také „hodní“ Rusové, kteří vyhladovělým lidem rozdávají sladkosti. Takto to podle svědků aktuálně vypadá v ukrajinském Mariupolu. Uprostřed doutnajících trosek je stále uvězněno 160 tisíc lidí. Ti, kterým se podaří utéct, přitom nemají vyhráno. Kromě vzpomínek na zdevastované domovy se musí potýkat i se zničeným psychickým zdravím.
/FOTO, VIDEO/ Továrna na výrobu munice a v lesích o kousek dál schovaných pár nízkopodlažních objektů jako přechodná ubytovna pro ženy. Ve Velvětech, které patří pod Rtyni nad Bílinou fungoval kdysi koncentrační tábor. Dnes se o něm ví ale pramálo. Mnoho důkazů se o něm totiž nedochovalo. Co zůstalo, jsou zbytky plotů, pár úkrytů, hlídacích buněk a vysoká strážní věž uprostřed současného soukromého chemického podniku. Kdysi tu válečné vězeňkyně musely vyrábět podobné bomby s fosforem, které teď ničí Ukrajinu.
Britské ostrovy byly od léta 1940 terčem barbarských náletů německých bombardovacích svazů, jež se nesnažily pouze zlikvidovat britský válečný průmysl, ale v rámci totální války vyhladit celá města. V roce 1942 se britské letectvo rozhodlo, že to Němcům vrátí. Cílem prvního takového náletu se stal Lübeck.
Podle vyjádření zástupce velitele kyjevské policie používají ruské síly na Ukrajině munici s bílým fosforem. Stejné tvrzení se objevilo také v reportáži britské ITV News spolu s videozáběry jiskřivého ohnivého deště pršícího na město. Časopis Forbes přišel s jinou teorií: prý mohlo jít o termitové zápalné bomby. Ruská média před několika dny uváděla, že jsou to právě Ukrajinci, kdo fosforové bomby používají. Prezident Volodymyr Zelenskyj ale už před dvěma lety upozornil, že Ukrajina žádné takové zbraně nevlastní.
Odpálením bomby v zahraničních společnostech vyhrožoval na internetu osmnáctiletý mladík. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov jej teď obvinili ze spáchání trestných činů násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a šíření poplašné zprávy, a to i na základě poznatku z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).
Na několik hodin zaměstnal v noci na čtvrtek zlínské policisty muž, který oznámil na linku tísňového volání policie, že se v budově jedné zlínské pošty nachází bomba.
Téměř úplné vylidnění města, i to byl jeden z důsledků náletu 23. března. Řeč je o Českých Velenicích, resp. tehdejším okupovaném německém "Gmündu 3" v roce 1945. Ve městě bylo zničeno 27 domů, další 176 budov, včetně nádraží a železničních opraven, bylo v různé míře poškozeno. Cílem náletů se ale staly i České Budějovice.
Téměř úplné vylidnění města, i to byl jeden z důsledků náletu 23. března. Řeč je o Českých Velenicích, resp. tehdejším okupovaném německém "Gmündu 3" v roce 1945. Ve městě bylo zničeno 27 domů, další 176 budov, včetně nádraží a železničních opraven, bylo v různé míře poškozeno. Cílem náletů se ale staly i České Budějovice.
O ukrajinské přístavní město Mariupol se vedou tvrdé boje už od počátku ruské invaze. Po prvním ostřelování se stovky civilistů, převážně žen a dětí, ukryly v divadle nedaleko nábřeží. Minulou středu byla tato velkolepá budova ze sovětské éry zasažena a zničena bombou. Dosud stále není jisté, kolik lidí zahynulo. Někteří přeživší ale popsali hrůzu, kterou zažili.
Dojemný příběh ukrajinské atletiky obletěl celý svět. Před pár dny se vyděšená Jaroslava Mahučichová ukrývala ve sklepě svého domu před ruskými bombami. Ještě dlouho jí bude v uších znít ten šílený zvuk sirén oznamující nálety. Teď však dvacetiletá výškařka mohla alespoň na chvíli zažít pocit radosti a hrdosti. Na halovém mistrovství světa získala zlatou medaili.
Až na tři roky by v případě odsouzení mohl putovat za mříže 38letý muž, kterého mělničtí kriminalisté stíhají jako podezřelého z toho, že se v únoru snažil pomocí telefonické hrozby bombou zmařit jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V souvislosti s tímto případem policejní mluvčí Pavel Truxa nově informoval o tom, že muž stíhaný na svobodě byl v závěru uplynulého týdne obviněn z trestného činu šíření poplašné zprávy.
Aktuální situace na Ukrajině znovu oživila některé téměř zapomenuté úvahy a teorie - například jak si počínat, abyste přežili jaderný výbuch, kdyby náhodou právě vypukla jaderná válka. Před pěti lety se této otázce čistě hypoteticky věnoval tým AsapScience. Jeho studii nyní znovu připomněl web Science Alert. Co v ní stojí? Třeba to, že větší šanci má člověk, který bude v okamžiku jaderné exploze oblečen v bílém.
Válka na Ukrajině se stupňuje. Ke Kyjevu se blíží asi 27 kilometrů dlouhý konvoj ruských sil, ukazují satelitní snímky americké soukromé společnosti Maxar. Odpoledne ruská armáda zahájila mohutný útok na obydlenou oblast v Charkově. V Ochtyrce v Sumské oblasti odpálili Rusové vakuovou bombu, tvrdí starosta města. Informaci ale zatím nelze potvrdit. Po leteckém úderu na město Brovary u Kyjeva zemřel nejméně jeden člověk, dalších pět utrpělo zranění. Útok pravděpodobně zasáhl vojenský radar.
Muže, kterého policie podezřívá, že v úterý půl druhé hodiny před půlnocí anonymně ohlásil na tísňovou linku 158 uložení bomby v Poslanecké sněmovně (přičemž tou dobou v budově jednali zákonodárci, jakkoli se sami mezi sebou nemohou shodnout, jestli to bylo zákonně, nebo nezákonně), zadrželi mělničtí policisté ještě uprostřed noci: necelé dvě hodiny po oznámení. Ve středu na to upozornil mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.
/FOTO, VIDEO/ Podívejte se, jak dnešní svátek zamilovaných měl i jednu velice hořkou příchuť. Roku 1945, kolem jedné hodiny odpoledne se sneslo množství bomb na město Tachov.
Při operaci amerických speciálních jednotek v severozápadní Sýrii byl v noci na dnešek zabit lídr teroristické skupiny Islámský stát (IS) abú Ibráhím Hášimí Kurajší, oznámil americký prezident Joe Biden. Operace se uskutečnila na jeho přímý rozkaz. Biden také potvrdil, že Kurajší při operaci odpálil bombu, čímž zabil sebe a členy své rodiny. Všichni Američané se podle prezidenta vrátili v pořádku. Záchranáři na místě uvedli, že při operaci přišlo o život nejméně 13 lidí, včetně žen a dětí
Za několik dní si Tachov připomene jedno smutné výročí. V polovině února 1945 shodily spojenecké bombardéry na město více než dvě stě bomb. Při náletu zahynulo 56 lidí, zničeno a poškozeno bylo několik desítek domů.
Za několik dní si Tachov připomene jedno smutné výročí. V polovině února 1945 shodily spojenecké bombardéry na město více než dvě stě bomb. Při náletu zahynulo 56 lidí, zničeno a poškozeno bylo několik desítek domů.
/SERIÁL DEVADESÁTKY, ROZHOVOR/ V 90. letech byl vyhlášenou diskotékou v Trutnově Moby Dick v přízemí městského úřadu. Přes den sloužil jako restaurace, která měla dokonce německou uvaděčku pro zahraniční turisty, večer se tančilo. Skončil na přelomu let 2003 a 2004, kdy v jeho místech vznikla služebna Městské policie Trutnov a malý sál radnice. "Byli jsme rarita, jediná diskotéka v Evropě, která byla v budově městského úřadu," usmívá se po letech tehdejší provozovatel Mojmír Kaněra.
Veleslavínovu, Sedláčkovu a Dominikánskou ulici v Plzni uzavřela v pondělí dopoledne policie poté, co přijala oznámení o uložení bomby v budově Krajského soudu v Plzni.
Jeho příběh jako by vypadl přímo z filmového plátna. Talentovaný zaměstnanec utrpí v důsledku nedbalosti firmy, která ho zaměstnává, vážný pracovní úraz s celoživotními následky. O zaměstnání přijde, a firma jej navíc odmítne odškodnit. Frustrovaný muž se začne mstít a cílem jeho útoků se stávají i nevinní. V kolika katastrofických snímcích už jsme tohle schéma viděli? Příběh George Meteskyho byl ale skutečný.
Poplach kvůli možnému uložení bomby na palubě letadla civilní společnosti, Boeingu 737 letícího z italského Milána do Polska, zvedl uprostřed noci na úterý 11. ledna k takzvaně ostrému startu do vzduchu dvojici gripenů z čáslavské základny. Na twiteru o tom informovala Armáda ČR s tím, že šlo o běžný linkový stroj, který přes naše území pouze přelétal.
První přestupová bomba v rámci fotbalového Karlovarského kraje je venku. Tu odšpuntoval třetiligový Baník Sokolov, který se domluvil na přesunu záložníka Rostislava Vokáče. Ten naposledy oblékal dres třetiligového rivala Slavie Karlovy Vary.
Závodník Philippe Boutron, který utrpěl vážná zranění při explozi auta těsně před startem letošní Rallye Dakar, se probral z kómatu. Zástupci francouzského týmu tvrdí, že šlo o teroristický útok a obvinili saúdskoarabské úřady ze snahy zakrýt skutečnou příčinu výbuchu. Francouzský ministr zahraničí kvůli obavám o bezpečnost volá po přerušení legendárního závodu.
Pokud by se plán teroristů zdařil, útoky z 11. září 2001 by vedle něj vypadaly jako drobné, alespoň co do počtu obětí. Uskutečnění takzvané Operace Bojinka ale naštěstí 6. ledna před sedmadvaceti lety zmařil požár budovy, ve které útočníci vše připravovali.
/FOTOGALERIE/ Anonymní volající vyhrožoval v úterý večer tím, že odpálí bombu v areálu Pražského hradu. Kulturní památku policisté okamžitě uzavřeli veřejnosti. Ještě téhož dne zadrželi sedmatřicetiletého muže z Jablonecka, kterého z vyhrožování podezřívají.
/FOTOGALERIE/ Bombardování Mladé Boleslavi při náletu z 9. května 1945 má připomenout krátký televizní dokument chystaný organizací Post Bellum, jež se zaměřuje na shromažďování vzpomínek pamětníků.
Běloruský dispečer, který v květnu přiměl k přistání v Minsku letoun společnosti Ryanair s běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem na palubě, utekl do Polska. Polským vyšetřovatelům řekl, že celou operaci řídil důstojník běloruské tajné služby KGB, uvedl list The New York Times (NYT) na svém webu. Informace amerického deníku si podrobně všímají také ruská, polská a nezávislá běloruská média. Běloruské úřady podle státních médií odmítly tvrzení amerického deníku jako dezinformaci; přistát v Minsku se podle nich rozhodl kapitán letadla.
Policejní manévry byly ve středu k vidění v centru Českého Těšína. Anonym před osmou hodinou ranní totiž telefonicky oznámil uložení bomby ve škole. Ta se nenašla.
Policejní manévry byly ve středu k vidění v centru Českého Těšína. Anonym před osmou hodinou ranní totiž telefonicky oznámil uložení bomby ve škole. Ta se nenašla.
Ve čtvrtek v podvečer explodovala v Chrudimi ve Svěchyňově ulici, uprostřed bytové zástavby, propanbutanová lahev. Muž si v garáži zatopil v kamnech, která jsou připojená k propanbutanové lahvi. Ale z lahve začal unikat plyn a tím se pravděpodobně spustil požár. Kamna s lahví hned vyhodil ven před vrata. Střepiny byly nalezeny i o ulici dál.
Sovětský bombardér vystoupal do výšky 10,5 kilometru nad jadernou střelnici Nová země a svrhl bombu. Ve výši čtyř kilometrů nad zemí vybuchla. Kupole exploze dosáhla okamžitě průměru 20 kilometrů, všechno v okruhu do 35 kilometrů od epicentra bylo v mžiku zničeno. Psal se 30. říjen 1961 a právě se uskutečnil největší jaderný test v dějinách.
Když první jaderná bomba v roce 1945 dopadla v Japonsku na Hirošimu, byl Sunao Tsuboi právě na cestě do školy. Výbuch přežil. Svůj život poté věnoval snaze o zákaz atomových zbraní.
– K bizarnímu zásahu vyjížděli v úterý večer policisté na Mikulovsku. Devětačtyřicetiletý muž jim na tísňovou linku zavolal, že se mu na mobilním telefonu zobrazil odpočet. Až skončí, má prý vybuchnout bomba. Vše se ale na místě po příjezdu hlídky rychle vysvětlilo. Muž byl totiž silně opilý.
Jihomoravské policisty během sobotního volebního dopoledne zaměstnalo anonymní oznámení o uložení bomby ve volební místnosti. „Přijali jsme adekvátní opatření, žádné takové zařízení nebylo nalezeno,“ ubezpečil mluvčí Pavel Šváb.
Velmi zvláštní způsob zábavy si vybrala dvaačtyřicetiletá žena, když v pátek telefonicky anonymně nahlásila uložení bomby na Hlavním nádraží Praha. Nyní je ve vazbě a hrozí jí až tři roky za mřížemi za šíření poplašné zprávy.
/FOTOGALERIE/ Osoblaha byla v březnu 1945 osvobozena jako první české město. Fanoušci historie s napětím sledují příběh sovětského letadla Šturmovik, které bylo sestřeleno nad Osoblažskem. Vyzvednutí trosek 7. srpna byla mimořádná událost. Možná se dozvíme víc jak 70 let po válce jména pilota a střelce, kteří zahynuli v troskách v Karlově u Bohušova.
Nastala sobota 17. července a všichni Správní chlapi i Vážené dámy už věděli, co v ten den „u nás na Západě“ vypukne. Letní kino v Domažlicích totiž ožilo koncertem punk rockových ďáblů - Rybiček 48 s hostem Street69. A byla to bomba!
Nastala sobota 17. července a všichni Správní chlapi i Vážené dámy už věděli, co v ten den „u nás na Západě“ vypukne. Letní kino v Domažlicích totiž ožilo koncertem punk rockových ďáblů - Rybiček 48 s hostem Street69. A byla to bomba!
Velkolepou atmosféru letní olympiády v americké Atlantě v roce 1996 výrazně pošramotil teroristický útok. Na rockovém koncertu v olympijském parku explodovala bomba a zabila dva lidi. Pachatel atentátu, který se odehrál před čtvrt stoletím, před spravedlností unikal dlouhá léta.