V pátek 9. října dopoledne oznámil anonym na linku 158, že v jedné ze základních škol v Kladně se nachází bomba. Jelikož volající neupřesnil místo, kde se výbušnina nachází, policisté se rozjeli na všechny strany.
„Tady je Islámský stát. Chci milion dolarů v padesátidolarových bankovkách a letadlo do Afghánistánu. Jinak v obchodech vybuchnou bomby.“ Zhruba takový průběh měly letos v dubnu výhrůžné telefonáty na tísňové linky ostravského integrovaného bezpečnostního centra.
/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce po osmé ranní začaly manévry policistů, hasičů a záchranářů kolem soudní budovy na Kostelním náměstí v Nymburce. Důvodem byla anonymní výhrůžka, že v budově dojde k výbuchu bomby. Před polednem prohledávání soudu skončilo bez výsledku.
Mnichovský Oktoberfest, který se v této metropoli Bavorska koná vždy koncem září, je dobře známý i v Česku. Jeho znakem jsou svérázné bavorské kroje, klobásy a zejména tupláky piva, jehož tu protékají hektolitry. Dne 26. září 1980 se ale při tomto pivním svátku událo něco jiného. Stálo to 12 lidských životů a více než 200 zraněných.
Muniční sklad v Bílině zásobovali hledači pokladů a houbaři. V Hrobčicích nalezená bomba stála životy sedmi dětí. Policie proto radí: Na munici nesahat a volat odborníky.
Kriminalisté z Jindřichova Hradce slaví úspěch. Během osmi dnů intenzivní práce se jim podařilo ustanovit muže z Českobudějovicka, který měl 8. září v dopoledních hodinách telefonicky oznámit do budovy okresního soudu v Jindřichově Hradci, že tam v 11 hodin vybuchne bomba.
Cítil předtuchu, že by se jeho přítelkyni mohlo při letu z brněnských Tuřan stát něco zlého. Proto letos v únoru dvacetiletý muž zavolal na tísňové linky 156 a 158 a nahlásil výskyt bomby na tuřanském letišti.
V úterý dopoledne zasahovali policisté a hasiči v budově Okresního soudu v Jindřichově Hradci. Rovněž okolí soudní budovy bylo na zhruba tři hodiny uzavřené.
Oznámení o uložení bomby v areálu bohunické nemocnice a načasovaném výbuchu na desátou hodinu se objevilo v pondělí nad ránem opakovaně v e-mailové schránce policejního ředitelství. „Policisté areál nemocnice prohledali i za pomoci trojice na hledání výbušnin cvičených psů. Žádnou výbušninu ale nenašli,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Od bombardování Ostravy právě dnes, 29. srpna, uplyne 76 let. Nálet trval přes hodinu a vyžádal si téměř pět set obětí na životech. Strategické cíle zasáhl jen okrajově, většina bomb dopadla do obydlených oblastí. "Cítili jsme se jako uvnitř zvonu, do kterého někdo bije tyčí," vzpomíná 84letý Jaromír Vykoukal. Deníku poskytl kromě autentického vyprávění také dobové snímky. Fotograf Lukáš Kaboň k nim pořídil aktuální záběry pro srovnání, jak místa vypadají dnes.
Od bombardování Ostravy právě dnes, 29. srpna, uplyne 76 let. Nálet trval přes hodinu a vyžádal si téměř pět set obětí na životech. Strategické cíle zasáhl jen okrajově, většina bomb dopadla do obydlených oblastí. "Cítili jsme se jako uvnitř zvonu, do kterého někdo bije tyčí," vzpomíná 84letý Jaromír Vykoukal. Deníku poskytl kromě autentického vyprávění také dobové snímky. Fotograf Lukáš Kaboň k nim pořídil aktuální záběry pro srovnání, jak místa vypadají dnes.
Krabička s trčícími dráty vzbudila nedávno rozruch u vstupu do soukromého areálu na jihu Brna. Vypadala totiž jako bomba, tohle podezření měl i přivolaný policejní pyrotechnik. V oblasti museli brněnští strážníci odklánět dopravu, podezření na výbušninu se nepotvrdilo.
Při přestřelce ve městě Kenosha ve Wisconsinu na severovýchodě USA zemřeli dva lidé a další člověk byl postřelen. S odvoláním na místní policii o tom dnes informoval list The New York Times. Ve městě se už třetí noc protestovalo kvůli zranění černocha Jacoba Blakea policií.
Dvaadvacetiletý Marcel Houf se dnes u soudu přiznal, že se před třemi lety podílel na desítkách výhrůžných telefonátů na policejní služebny a do nemocnic. Uvedl, že hovory, které inicioval a prováděl jeho kamarád, pokládal za humor a příliš jim nevěnoval pozornost, protože se v té době učil na maturitu. Mladíci hrozili i teroristickými útoky a vyvolali řadu policejních opatření, za což nyní Houfovi hrozí až 12 let vězení.
Ruská státní korporace zaměřená na jadernou energetiku Rosatom zveřejnila u příležitosti oslav 75 let jaderného průmyslu unikátní odtajněný čtyřicetiminutový dokument z největšího jaderného testu v dějinách. K pokusnému výbuchu vodíkové bomby o objemu 50 megatun (50 milionů tun) došlo na konci října 1961 na souostroví Nová Země v Severním ledovém oceánu v Archangelské oblasti na severu Ruska.
FOTOGALERIE/ Policejní hlídky na příjezdu ke Strání z různých směrů, strážci zákona ve střehu uprostřed obce, pásky vymezující prostor v jejím centru kam civilní obyvatelstvo nesmí. Tak vypadalo ráno a dopoledne v největší vesnici Zlínského kraje na moravsko-slovenském pomezí v pondělí 24. srpna.
Ve městě Portland v americkém státě Oregon pokračovaly v noci na dnešek pouliční nepokoje a násilné protesty pravicových a levicových demonstrantů. Kvůli hrozbě údajné bomby nastražené v autě úřady uzavřely nejméně dvě vládní budovy. Město v červenci přitáhlo pozornost amerických médií kvůli počínání federálních jednotek při demonstracích, tento týden propukají nové nepokoje spojené s protesty proti rasismu.
/HISTORIE REGIONU/ U obce Kouty, dnes součásti města Kravaře na Hlučínsku, byly v roce 1943 postaveny napodobeniny hutních provozů Vítkovických železáren. Ze dřeva. Koutecká „fabrika" byla jednou z mnoha kamuflážních staveb v Evropě mající zmýlit navigátory spojeneckých bombardérů.
Poslední lidé, kteří přežili v srpnu 1945 jaderné výbuchy v Hirošimě nebo v Nagasaki, se u příležitosti 75. výročí zničení obou měst pokusili svými vzpomínkami připomenout lidstvu, jakou hrůzu může přinést použití jaderných zbraní. Jejich osobní svědectví přinesly například britský deník Guardian nebo americké časopisy People a Time.
Když před 75 lety zamířil nad japonské město Hirošima bombardér Enola Gay, jehož jediný náklad tvořila atomová bomba Little Boy, podíleli se na jeho misi také dva muži českého původu. Jeden z nich, fyzik, pomohl bombu vyrobit. Druhý, seržant americké armády, seděl přímo v pilotní kabině bombardéru a coby navigátor jej naváděl na cíl.
Bomba! A o 12 hodin později: bomba. Další!! Hned dva nástražné výbušné systémy na území středních Čech ohlásili v sobotu 1. srpna anonymové volající na tísňovou linku 112. Bylo to nezávisle na sobě, avšak případy měly hodně společného. Nejen to, že šlo o výmysly a žádná nálož se nikde nenacházela, ale také to, že oba podezřelé muže se zakrátko podařilo zadržet.
Bomba! A o 12 hodin později: bomba. Další!! Hned dva nástražné výbušné systémy na území středních Čech ohlásili v sobotu 1. srpna anonymové volající na tísňovou linku 112. Bylo to nezávisle na sobě, avšak případy měly hodně společného. Nejen to, že šlo o výmysly a žádná nálož se nikde nenacházela, ale také to, že oba podezřelé muže se zakrátko podařilo zadržet.
/FOTO/ Nahlášená bomba v budově pošty ochromila v úterý ráno okolí brněnského hlavního nádraží. Policisté uzavřeli bezpečnostní okruh okolo objektu, který prohledávali.
Americký federální odvolací soud zrušil trest smrti pro Džochara Carnajeva, který byl odsouzen za útok na bostonský maraton v dubnu 2013, při kterém zemřeli tři lidé a přes 260 dalších bylo zraněno. Informovala o tom agentura Reuters.
Tři minuty po půlnoci dne 30. července 1945 zasáhla americký těžký křižník Indianapolis v Tichém oceánu dvě japonská torpéda. Během 12 minut poslala válečnou loď nemilosrdně ke dnu. Z 1195 mužů na palubě jich 900 útok přežilo a čekalo v nehostinných vodách na záchranu. Namísto záchranných lodí však připlulo něco jiného… Když byli námořníci z Indianapolisu konečně vytaženi z vody, zbývalo jich už jen 316.
/VIDEO/ V budově Krajského soudu v Českých Budějovicích v pondělí dopoledne zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Důvodem zásahu bylo ohlášení bomby.
Dne 24. července 1985 zatkla novozélandská policie francouzské občany Alaina Mafarta a Dominique Prieurovou. Vinila je z pumového útoku na vlajkovou loď Greenpeace nazvanou Rainbow Warrior (Duhový válečník), která se týž rok potopila po výbuchu dvou bomb v aucklandském přístavu. Obětí atentátu se stal i portugalský fotograf Fernando Pereira. A svět ustrnul - oba zatčení byli agenty francouzské tajné služby.
V domě, kde byla nálož nastražená, bydlí občan polské národnosti se svou českou partnerkou. Podle informací Deníku nejdříve policisté pracovali s verzí pojišťovacího podvodu. Nyní se už i v obci hovoří o tom, že bomba měla být součástí plánu ohledně vyřizování účtů mezi podnikateli.
Epilepsie se u Vojty (8) ohlásila naprosto nečekaně, ale velmi intenzivně v pěti letech – velkým záchvatem, který provázely typické projevy jako křeče, třes a ztráta vědomí.
Do čtvrt na pět odpoledne zbývaly zhruba tři minuty, když časový mechanismus aktivoval bombu v kufru auta, zaparkovaného v prvním ze tří pater podzemního parkoviště barcelonského nákupního centra Hipercor. Následná exploze zabila 21 lidí a zranila dalších 45. Byl pátek 19. června 1987 a teroristé baskické separatistické organizace ETA právě spáchali ve Španělsku svůj nejvražednější útok v dějinách.
Přepadení banky a směnárny v Polsku má na svědomí jedenatřicetiletý muž z Ostravska. Vybral si města poblíž česko-polské hranice. Pokladním předal lístek s požadavkem na vydání peněz. Vyhrožoval, že pokud nic nedostane, odpálí bombu.
Ve středu, krátce před druhou hodinou odpolední, obdrželi policisté informaci o uložení bomby v budově soudu v Liberci. Okamžitě začala evakuace osob, na místo byl povolán speciálně vycvičený pes a oblast byla uzavřena.
Policejní manévry má za sebou banka ČSOB na náměstí ve Svitavách. Dnes dopoledne anonym oznámil telefonem, že je v bance bomba. Na místo ihned dorazily desítky policistů i se speciálně vycvičeným psem.
Jaro, 9. května 1945. Německo podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci. Radovali se také obyvatelé Ždírce nad Doubravou, aniž tušili, co je čeká. „Bylo krátce před půl dvanáctou, když se na obzoru ze směru jihovýchodního od Hluboké přibližovalo devět letadel. Jaké to bylo hrozné překvapení pro nic netušící obyvatele, kteří vyběhli ze svých domů a mávali plni radosti na sovětská letadla, když začaly padat pumy,“ píše ve své publikaci Válečná léta v Krucemburku Pavel Vomela.
Jaro, 9. května 1945. Německo podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci. Radovali se také obyvatelé Ždírce nad Doubravou, aniž tušili, co je čeká. „Bylo krátce před půl dvanáctou, když se na obzoru ze směru jihovýchodního od Hluboké přibližovalo devět letadel. Jaké to bylo hrozné překvapení pro nic netušící obyvatele, kteří vyběhli ze svých domů a mávali plni radosti na sovětská letadla, když začaly padat pumy,“ píše ve své publikaci Válečná léta v Krucemburku Pavel Vomela.
Dalešice a Hrotovice na Třebíčsku zažily tragický konec druhé světové války. Zatímco do centra Hrotovic spadly pumy 8. května 1945 zřejmě omylem, Dalešice se staly terčem sovětského bombardování o den dříve záměrně. Letecké roje startovaly z rakousko-maďarského pomezí. Ukázaly to poslední výzkumy, řekl dalešický kronikář Rudolf Špaček. Kvůli bombám zemřelo 177 lidí, nejvíc v Hrotovicích. Obě místa si letos oběti připomenou bez účasti veřejnosti.
Patřily mezi nejmenší americké jednotky, které na začátku května 1945 přijely do Plzně. Každá měla pouze sedm vojáků a jejich hlavním cílem bylo likvidovat nevybuchlé bomby. Jednalo se o 16th a 17th Ordnance Bomb Disposal Squad (16. a 17. pyrotechnické družstvo).
Je to přesně tři čtvrtě století, co se život v Brně zastavil. Rudá armáda osvobodila Brno. Podívejte se, jak ji lidé nadšeně vítali. Nevěděli, že jednu totalitu brzy vystřídá druhá.
Život v Brně se zastavil. Lidé čekali schoulení ve sklepech. V ulicích města zuřily boje. Šestadvacátého dubna 1945, přesně před třičtvrtě stoletím, Rudá armáda osvobodila Brno.