Botanická zahrada v Troji ve čtvrtek patřila jak vínu, tak projektu Kořeny osobností. Jednak se zde konala oslava Dne Rulandského vína, která ve světě připadá na 18. srpen. Z důvodu rekonstrukce se akce nekonala na terase u vinotéky, ale v Ornamentální zahradě. Zájemci mohli ochutnat čtyři vzorky z místní produkce.
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Klub Přátel exotického ptactva společně uspořádaly už 83. výstavu exotického ptactva.
Každou prázdninovou středu probíhá v Botanické zahradě při VOŠ a SZeŠ Tábor ve spolupráci s Městskou knihovnou v Táboře "Letní čtení", informovala vedoucí botanické zahrady Žaneta Šiškové, které za příspěvek děkujeme.
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně letos slaví sto let od svého založení. Výročí si připomene při už 18. jazzovém večeru a zahradní slavnosti v botanické zahradě. Akce se koná ve čtvrtek 4. srpna od šesti hodin odpoledne v prostorách zahrady na Kotlářské ulici.
Krásnou květinovou výstavu pořádala táborská Botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ Tábor. Podívejte se, co všechno si mohli návštěvníci prohlédnout. Děkujeme Žanetě Šiškové za příspěvek.
O víkendu 15. 7. (pátek) až 17. 7. (neděle) 2022 pořádá Botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ Tábor výstavu řezaných růží. Přijďte se podívat na krásné květiny, kterých bude více jak 200 druhů. Děkujeme Žanetě Šiškové za příspěvek.
/FOTO/ Skleník beze skla a bez rostlin. Tak nyní vypadá dominanta botanické zahrady Masarykovy univerzity v Brně. Velký skleník se subtropickými rostlinami byl zastaralý, s jeho opravou teď pomáhají horolezci.
Jednou z podívaných táborské botanické zahrady je banánovník. "Naposledy banánovník plodil v době pandemie, kdy byla botanická zahrada pro veřejnost uzavřena. Plody tedy mohli ochutnat pouze zaměstnanci botanické zahrady. Doufejme, že tentokrát zhruba na konci letních prázdnin budeme moc nabídnout ochutnávku zralých banánů i našim návštěvníkům," vzkazuje veřejnosti Žaneta Šišková, vedoucí Botanické zahrady při VOŠ a SZeŠ Tábor. Děkujeme za příspěvek.
Marta Bálintová z východního Slovenska přijela v minulých dnech do teplické botanické zahrady. Pokladna na její vstupence vytiskla pořadové číslo 20 tisíc.
Vyrostla nám do krásy – tak zní název výstavy mapující dvacetiletou historii Botanické zahrady Teplice. V České republice patří mezi ty mladší botanické zahrady, ale její historie se píše již na konec 19. století, kdy se objevují první zmínky o zásobní zahradě. V 70. letech 20. století se otevřela poprvé veřejnosti, jinak sloužila zejména městu Teplice pro přípravu sadby letniček, dvouletek a zimování palem. Botanickou zahradou v dnešním slova smyslu se stala teprve 1. 1. 2002 zásluhou tehdejšího primátora Jaroslava Kubery a ředitele, významného botanika, Jiřího R. Haagera. Nový skleníkový komplex Tropicana byl společně s celou zahradou otevřen 1. 5. 2007.
Botanická zahrada hl. m. Prahy buduje přírodovědné vzdělávací centrum a se začátkem nového školního roku, tedy v září, otevře laboratorní učebnu pro základní a střední školy. Školní třídy mohou využít učebnu v rámci výuky přírodovědných předmětů. Programy mají podnítit v dětech zájem o skrytý mikrosvět, naučit je základní manipulaci s mikroskopem a laboratorní technikou a vzbudit v nich zájem o bádání. Laboratoř disponuje nadstandardním vybavením a byla zřízena za podpory Magistrátu hl. m. Prahy. Programy pro školní skupiny podporuje i generální partner trojské botanické zahrady, značka Hyundai. Součástí vzdělávacích aktivit zahrady jsou též přednášky, další programy a komentované prohlídky přizpůsobené školním osnovám.
Vůně vzácných i běžných léčivých rostlin mohou nasát návštěvníci výstavy Zahrada vůní – rostliny v parfémech. Koná se v brněnské botanické zahradě v Údolní ulici.
Výběrové řízení na obsazení pozic ředitelů Zoologické zahrady a Botanické zahrady v Liberci vypsal Liberecký kraj. Ten se od ledna stal novým zřizovatelem těchto dvou organizací. Konkurz byl již vyhlášen a lhůta pro podání přihlášek je do 31. srpna.
/FOTOGALERIE/ Další ročník přehlídky nejlepších bonsají od předních českých i zahraničních pěstitelů začíná v trojské botanické zahradě. Během výstavy se představí téměř 100 tvarovaných stromků. Návštěvníci budou moci obdivovat i bonsaje ze sbírek botanické zahrady.
Víkend otevřených zahrad je tady. Pro veřejnost bude v sobotu 11. a neděli 12. června přístupné nejen arboretum v Bílé Lhotě, olomoucká botanická zahrada a rozárium, ale také farní zahrada ve Slatinicích i jeden z tamních soukromých zahradních ateliérů.
V žebříčku nejnavštěvovanějších turistických míst Olomouckého kraje vede stále zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Loni tam zavítalo 410 tisíc návštěvníků. Skokanem minulého roku v návštěvnosti se ale stala botanická zahrada v Olomouci. Prohlédlo si ji přibližně 160 tisíc lidí, což je dvakrát více než v roce 2020.
Již tradičně se letos od 27. - 30.5. bude v areálu botanické zahrady konat výstava kvetoucích kaktusů. Součástí výstavy bude také prodej sukulentních rostlin včetně kvetoucích kaktusů. Výstava bude otevřena od 8 do 18 h, v pondělí od 8 do 17 h. V sobotu se výstavním prostoru správní budovy botanické zahrady bude také pořádat výstava hlodavců. O víkendu bude volně přístupný areál botanické zahrady a zájemci budou moci od 10 do 17 h navštívit expoziční skleníky. Děkujeme Žanetě Šiškové, vedoucí Botanické zahrady při VOŠ a SZeŠ Tábor, za pozvánku.
Rozkvetlé kosatce mohou v těchto dnech obdivovat návštěvníci Botanické zahrady a arboreta Mendelovy univerzity v Brně. Výstava IRIS 2022 končí v pondělí 30. května. V minulosti se výstava věnovaná „orchidejím severu“ konala pravidelně jednou za rok. Kvůli covidové pauze je nyní k vidění po třech letech.
Výstava nazvaná Masožravé rostliny začíná dnes v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Výstava je prodejní a potrvá do neděle 29. května. Otevřeno je denně od devíti hodin ráno do šesti večer.
V botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity v Brně rozkvetly pivoňky. Ty si Libuše Hošková nenechá ujít v žádné botanické zahradě. Svým fotoaparátem zachytila jejich jedinečnou krásu. Děkujeme za hezké snímky.
Masožravé rostliny, rostlinné fosílie, pyl pod mikroskopem a mnoho o dalšího mohli vidět lidé, kteří zavítali do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK. Přírodovědci na pátek 13. nachystali pro zájemce výlet do fascinujícího světa rostlin.
Ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty na Kotlářské ulici v Brně začne v sobotu zajímavá výstava. Je nazvaná Barvy ženy a jedná se o průřez dosavadní tvorbou Barbory Brůnové, jejíž vtipné komiksové stripy z rodičovského života, které už přes tři roky zveřejňuje na své facebookové stránce BBB ilustrace, mají velký ohlas.
/FOTOGALERIE/ Právě nyní vzniká v Bečovské botanické zahradě rozárium. Zasazeny jsou na tři stovky unikátních růží, které ještě před druhou světovou válkou vyšlechtil „Baťa v růžích“, jak se pěstiteli Janu Böhmovi tehdy říkalo pro jeho nebývalé evropské úspěchy. Těmito růžemi se může botanická zahrada pochlubit.
Drobná kvítka v těchto dnech najdete v táborské botanické zahradě. O jaké květiny se jedná, vypráví Žaneta Šišková, které za příspěvek děkujeme. Čtěte.
Až do 22. května můžete obdivovat krásu velkých exotických motýlů v tropickém skleníku pražské botanické zahrady. Za tip na výlet děkujeme Holce na vandru.
Po celý květen bude v městském parku Výstaviště v Mladé Boleslavi vidění putovní fotografická výstava k unikátnímu projektu pražské botanické zahrady s názvem Kořeny osobností.
Botanická zahrada v Teplicích už přivítala jaro a oslavila Den Země. Teď se chystá na Den fascinace rostlinami, který letos připadá na 18. května. Jeden z expozičních skleníků je ještě částečně uzavřený kvůli probíhající rekonstrukci. V tropické části prohlídkové trasy tam jde do finále celková oprava vyhlídkové lávky. Nepřístupná je kvůli tomu ještě malá část nacházející se pod lávkou.
"Nejen vzácné a chráněné druhy rostlin naleznete v botanické zahradě, ale vyskytují se tu i vzácné druhy živočichů," informovala ředitelka táborské botanické zahrady Žaneta Šišková. Znáte brouka nosorožníka? Čtěte.
V táborské botanické zahradě propuklo jaro naplno. O víkendu a o svátcích je zahrada sice zavřená, ale pravá jarní atmosféra na vás dýchne z fotografií, které pořídila Žaneta Šišková, vedoucí Botanické zahrady při VOŠ a SZeŠ Tábor. Ve všední dny je otevřeno od 7 do 16.30 h. Děkujeme Žanetě Šiškové za zaslání.
Mendelův obří hrášek nafoukli ve středu odpoledne pracovníci Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v areálu v Kotlářské ulici před jezírkem se žábou. „K vidění by měl být až do 25. dubna," sdělila odborná pracovnice zahrady Hana Ondrušková.
Včely a další opylovači – to je název naučné panelové výstavy, kterou je v těchto dnech možné zhlédnout ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno. Výstava na adrese Kotlářská 2 bude otevřena do 1. května denně včetně víkendů od 9 do 17 hodin. K posezení láká i samotná zahrada, v níž už naplno začalo jaro. Děkujeme Haně Ondruškové za příspěvek.
Z Shakespearova rodiště Stratfordu nad Avonou doputovalo do Prahy už před časem 5500 kukel. Z nich se vylíhli motýli, které je možné si prohlédnout ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě.
Z Shakespearova rodiště Stratfordu nad Avonou doputovalo do Prahy už před časem 5500 kukel. Z nich se vylíhli motýli, které je možné si prohlédnout ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě.
Z Shakespearova rodiště Stratfordu nad Avonou doputovalo do Prahy už před časem 5500 kukel. Z nich se vylíhli motýli, které je možné si prohlédnout ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě.
Z Shakespearova rodiště Stratfordu nad Avonou doputovalo do Prahy už před časem 5500 kukel. Z nich se vylíhli motýli, které je možné si prohlédnout ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě.
Fotografie z táborské botanické zahrady zaslala Žaneta Šišková. Podívejte se, jaké květiny tam právě rozkvétají. Děkujeme Žanetě Šiškové, ředitelce zařízení, za příspěvek.
Je začátek března a začíná se probouzet jaro. Důkazem je botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v brněnské Kotlářské ulici. Letos uplynulo sto let od jejího založení.
Botanická zahrada v Táboře, druhá nejstarší v České republice, se proměnila v pohádkovou. Na několika desítkách metrů čtverečních v lužním lese, ve spodním areálu při Jordánu a u jezírka zde rozkvétají chráněné bledule jarní. Podívejte se, jaká je to krása.
/FOTOGALERIE/ Kdysi to byl vápencový lom. Poté opuštěný lom sloužil jako skládka a později tam bylo škvárové fotbalové hřiště. Řeč je o štramberské Kamenárce, kde je dnes arboretum a botanická zahrada.
/FOTOGALERIE/ Kdysi to byl vápencový lom. Poté opuštěný lom sloužil jako skládka a později tam bylo škvárové fotbalové hřiště. Řeč je o štramberské Kamenárce, kde je dnes arboretum a botanická zahrada.
Botanická zahrada v pražské Troji slavnostně zahájila jednu z nejoblíbenějších akcí. Návštěvníci tropického skleníku Fata Morgana se mohou těšit na výstavu Orchideje šesti světadílů, která představí tyto jedinečné rostliny napříč celým světem.
Kvetoucími orchidejemi jsou vyšperkované skleníky botanické zahrady Mendelovy univerzity v Brně. Pestrobarevné rostliny už vítají jaro. O šlechtěné i botanické druhy orchidejí se stará Anna Buchtová.
Přestože je stále ještě zima, v botanické zahradě plzeňské zoo už najdeme spoustu kvetoucích keřů a bylin. Botanička Johana Hanzlíčková ukázala například kvetoucí vilín prostřední, který je křízencem dvou původních druhů z Asie a rozkvétá už na přelomu prosince a ledna.
"Jaro už klepe na dveře. Již na začátku února se můžeme těšit rozkvetlými posly jara," říká Žaneta Šišková, vedoucí Botanické zahrady v Táboře. Podívejte se, co právě kvete i které květiny zatím jen "vykukují".