
Pořadatelé chtějí Trienále rozšířit i za hranice okresu
Tachov – Je to již několik dní, co Muzeum Českého lesa v Tachově vyhlásilo čtvrtý ročník Trienále neprofesionální výtvarné tvorby o cenu Franze Rumplera.
Tachov – Je to již několik dní, co Muzeum Českého lesa v Tachově vyhlásilo čtvrtý ročník Trienále neprofesionální výtvarné tvorby o cenu Franze Rumplera.
Prachatice - Dva roky jsme tvrdě, jak se dneska říká, makali, abychom nahráli naší druhou desku. Ku příležitosti křtu jsme pro vás připravili večer plný super hudby a překvapení.
Až do 17. února můžete v opavském centru navštívit zajímavou výstavu. Koná se v Galerii Hřivnáč v Ostrožné ulici.
Český Krumlov - V pátek do oddělení pro děti Městské knihovny Český Krumlov dorazilo pětadvacet dětí s rodiči i několik dospělých na akci Malování a zpívání s Jindrou Čapkem.
Hodonín – Že se moderní doba dotýká i tradičního folkloru, dokazuje výstava s názvem Graffolklor, která začala jedenáctého ledna v kavárně Kina Svět v Hodoníně.
Ústí nad Labem - Vědecká knihovna UJEP vystavuje do konce února severočeské tvůrce ex libris. Jedná se dosud o nejucelenější přehlídku regionálního ex libris u nás.
Liberec - Slavnostní vernisáží byla v Oblastní galerii v Liberci zahájena výstava Skol!
Písek - Impresionismem inspirované obrazy francouzsko – italského malíře Antonia Lopoma si zájemci mohou prohlédnout ve Sladovně. Výstava nazvaná příznačně Poezie barev je v Bílých a Debatních trámech otevřena do 25. února.
Brno – Necelý měsíc mají jihomoravské technologické firmy na registraci do projektu, který jim pomůže s propagací značky, produktů nebo služeb. Získat na to mohou prostřednictvím Jihomoravského inovačního centra až sto tisíc korun od města Brna.
Bílina - Osm desítek různých děl od deseti umělců si mohou prohlédnout návštěvníci Výstavní síně U Kostela. Skupina výtvarníků Rolous tam připravila výstavu s názvem 20 x kolem slunce.
Celkem čtyři výstavy byly v první dekádě ledna zahájeny ve výstavních síních Městského kulturního střediska v Havířově.
Sezimovo Ústí – Noris reklama-okresní přebor futsalistů má za sebou zápasy 7. kola.
Nové Město na Moravě – Další přírůstek ve svých sbírkových předmětech ohlásilo novoměstské Horácké muzeum. Darem získalo obraz nazvaný Vodník, který je dílem místního rodáka, malíře a grafika Karla Němce.
Havlíčkův Brod – Úžasnou příležitost podívat se na Havlíčkův Brod a další města v České republice očima umělce, který je zachytil před dvěma sty lety, budou mít návštěvníci brodské Galerie výtvarného umění. Ta na letošní rok připravuje unikátní výstavu děl Jana Antonína Venuta, který namaloval několik set kreseb a maleb českých měst a městeček a v roce 1824 je daroval císaři Františku I.
Ticho. Tak se jmenuje první letošní výstava v knihovně na karvinském náměstí, jejíž prostory obsadily obrazy mladé malířky Kláry Putniorzové. Její malby postupně zavedou diváka do městských zákoutí, přírody i prostor, které představují klidový stav mysli.
Sezimovo Ústí - Program Noris reklama okresního přeboru futsalistů míří do odvetných bojů v základní části.
Půl století věku dělí na tradiční výstavě jubilantů Hollaru nejmladší účastníky od nejstarších členů spolku. Čtyřicet let letos oslaví Bedřich Kocman, nejstaršími letošními jubilanty jsou Květa Pacovská a Jindřich Kovařík, na které čeká devadesátka. Mezi dvacítkou letošních jubilantů jsou známá jména jako třeba Martin Velíšek, který se dožívá padesátky, Eduard Ovčáček, který bude mít 85 let, a stejného věku se dožije i Vladimír Suchánek, bývalý dlouholetý předseda Hollaru.
Ostrava se stane příští rok národním koordinátorem projektu Noc vědců.
Karlovy Vary - Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová vyhlašuje v pořadí již pátý ročník výtvarné soutěže s názvem Věk pro nás není překážkou.
Na programy takřka neomezené personalizace nových vozů u značek jako Rolls-Royce či McLaren jsme už celkem zvyklí. Nyní ovšem s podobnou službou přichází také Mini. Program samozřejmě není na takové úrovni jako u těch nejdražších značek, ale i přesto nabízí nové způsoby, jak zájemci mohou své auto odlišit od ostatních.
Pardubice – Sto dvacet tři tisíc korun. To je výsledek benefiční dražby pro SKP-Centrum, ve které se v prosinci dražila díla významných českých umělců.
Královéhradecko, Trutnov - Finanční dar ve výši 100 000 korun od společnosti Continental Automotive Czech Republic s.r.o. Trutnov převzal ředitel průmyslové školy Vladislav Sauer od ředitele společnosti Lukáše Rosůlka na pracovišti pro praktické vyučování v Mladých Bukách.
Severní Čechy /INTERAKTIVNÍ MAPA/ - Nejvyšší starobní důchody berou muži v bývalých hornických okresech. Ženy na průměr nedosáhnou nikde.
/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Nejvyšší starobní důchody berou muži v bývalých hornických okresech. Ženy na průměr nedosáhnou nikde.
Pardubice - V neděli od 17 hodin se na pardubickém zámku uskuteční benefiční večer pro obecně prospěšnou společnost SKP-Centrum, která poskytuje služby zejména pro děti, rodiny, seniory a osoby bez přístřeší. Jedná se již o devátý ročník dražby, přesto je letošní ročník výjimečný.
Střední Čechy – Cynismus a posedlost nově čekají na návštěvníky kutnohorské Galerie Středočeského kraje (GASK). Stejně jako idealismus nebo nezávislost. Expozice v jedné z nejproslulejších kulturních institucí v kraji nazvaná Stavy mysli/Za obrazem dostala zcela novou podobu. S podtitulem Obměny a intervence. Byla nejen obohacena nově vystavenými díly z vlastních sbírek i dlouhodobými zápůjčkami, ale také přibyly právě zmiňované „stavy mysli“.
České Budějovice - Spisovatelé, novináři či profesionální fotografové se možná stanou z některých studentů Gymnázia Česká v Českých Budějovicích. Našlápnuto k tomu mají poměrně slušně.
/ROZHOVOR/ Martin Schwarz patří k mladé nastupující generaci výtvarníků na Slovensku. V poslední době zaujal svými poetickými ilustracemi v netradiční česko-slovenské pohádkové knize Když draka bolí hlava autorů Petra Šišky a Dušana Rapoše, kteří žijí a tvoří v Moravskoslezském kraji.
Třebíč, Vysočina - Grafiky výtvarníka a pedagoga Gymnázia Třebíč Petra Bendy jsou ještě do 3. prosince k vidění v Galerii Stará radnice ve Žďáru nad Sázavou. Výstava s názvem Kairos – vyvzdorovaný čas představuje dílo ze současného tvůrčího období autora.
Praha, Rokycany – V chrámu sv. Víta v Praze se zítra uskuteční Stonožková mše, jíž celebruje kardinál Dominik Duka za účasti dalších vysokých hodnostářů církve.
Benešov /FOTOGALERIE/ - Osmnáct výtvarníků z blízkého či vzdálenějšího okolí Benešova představuje svá díla prostřednictvím Salonu výtvarníků Benešovska. Ten byl v Městské výstavní síni na Malém náměstí zahájen v pondělí 20. listopadu a potrvá do 30. prosince.
Tradiční festival komorní grafiky začne dnes v podvečer v Galerii Hollar na Smetanově nábřeží v Praze. Potrvá do 23. prosince, přičemž na středu 13. prosince je připraven grafický trh. Při něm budou své práce prodávat sami autoři, kteří jsou podle pořadatelů připraveni nabízet je za ceny, které si dohodnou s kupujícími.
Hradec Králové - Na Vánoce se připravuje i hradecká Galerie Koruna. Pro zájemce přichystala výstavu s názvem Vánoční kolekce. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu v 18 hodin právě v Galerii Koruna.
Telč – Na telčské radnici v pondělí 27. listopadu bude slavnostní vernisáží zahájena výstava novoročenek ze sbírky Heleny Benešové.
Digitalizace galerijních sbírek je v dnešní počítačové době nezbytnou součástí všech organizací, které pracují s předměty sbírkové povahy.
V pražském hotelu Raddison Blu proběhla v sobotu poslední letošní aukce Dorothea. Nejdražší položkou tu byl olej Macešky od Antonína Slavíčka. Vítěz dražby za něj nabídnul 4,2 milionu včetně aukční přirážky. Souboj dražitelů se strhl i kolem obrazu dvou Venuší Ladislava Sutnara, kráska z roku 1974 opustila aukční sál s cenou 1,44 milionu korun. Zájem byl i o studii Alfonse Muchy k pátému obrazu z cyklu Slovanská epopej. Její cena se vyšplhala z 380 tisíc na 840 tisíc korun.
Královéhradecko /POZVÁNKY/ - Slavnostní otevření zrenovovaných výstavních prostor v Suchardově domě v Nové Pace v pátek od 17 hodin zahájí výstava obrazů Otakara Číly a tradiční výstava betlémů a vánočních ozdob z Poniklé.
Třebíč - Hudba provázela počátky výtvarné tvorby grafika Karla Demela (1942). Své nejnovější práce vystavuje v třebíčské Galerii Malovaný dům.
Královéhradecko /UDÁLOSTI TÝDNE - KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Různé dobové pohledy na Valdštejnovu mnohovrstevnatou osobnost, nahlížené jak z italské nebo anglické perspektivy, tak dobovými domácími ohlasy zprostředkuje posluchačům v pátek v 18 hodin v Porotním sále jičínského zámku přední český historik, archivář a populární univerzitní pedagog docent Zdeněk Hojda.
Třebíč - Ulice Kremláčkova, Tomanova či Mjr. Krátkého a náměstí Rabína Ingbera. Tak se mají nově jmenovat místa v Třebíči. Radní doporučili zastupitelstvu schválit názvy tří nových ulic v lokalitě Na Kopcích a jednoho prozatím bezejmenného náměstí v židovské čtvrti.
Semily – V říjnu 2017 oslavilo kino Jitřenka sedm let své novodobé existence a po sedmi letech změnilo svůj web.
Mutějovice /FOTOGALERIE/ – Velká podzimní výstava v mutějovické základní škole nabídla přehlídku děl hned šestnácti místních umělců.
Tábor – Abstrakce a realismus se potkají ve Staré radnice. Výstavy dvou významných malířů Táborska – Bohuslava Lamače a Josefa Štainochra připravilo Husitské muzeum od třetí listopadové dekády. Ve čtvrtek je zahájí společná vernisáž, která začne od 17 hodin.
Třeboň/ANKETA/ - Nová výstava v Domě Štěpánka Netolického ukáže podoby manéžové, varietní a potulné zábavy.
Ústí nad Orlicí - V sobotu zemřel výtvarník Jan Steklík, který založil s Karlem Neprašem Křižovnickou školu čistého humoru bez vtipu. Malíř, kreslíř, kolážista, performer, grafik i vizuální básník by se v příštím roce dožil 80 let. Rodné město Janu Steklíkovi loni udělilo čestné občanství za reprezentaci na poli výtvarného umění a za celoživotní dílo, které významně ovlivnilo moderní českou grafiku.
Vysoké Mýto - Městská galerie ve Vysokém Mýtě celý rok slaví své šedesátiny. Pestré oslavy zakončila křtem knihy, kterou autoři nazvali příznačně Setkání.
Plzeň - Grafiky držitele Nobelovy ceny poputují z Plzně do Bangkoku a Kataru.
Téměř 14 milionů korun utratili čeští sběratelé při čtvrteční aukci ucelené kolekce grafik Bohuslava Reynka v Praze. Aukční síň Dorotheum v ní nabízela stovku Reynkových prací, které pocházely z dlouho budované soukromé sbírky a zahrnovaly i dosud neznámá díla. Prodaly se všechny nabízené grafické listy, přičemž nejdráže grafika Arbor, za kterou nový majitel zaplatil 492.000 korun včetně 20procentní aukční přirážky.
Grafické listy Kamila Lhotáka vystavuje ode středy Galerie Hollar na Smetanově nábřeží. Lhoták (1912 až 1990) se grafickou tvorbou vedle svých dalších výtvarných činností zabýval od roku 1944 po celý život. Vytvořil více než 660 grafik, vystřídal různé techniky a pravidelně je vystavoval, právě i v Hollaru. Současná výstava, která představuje celé období Lhotákovy tvorby, potrvá do 26. listopadu.
Hradec Králové - Galerie moderního umění v Hradci Králové hledá díla malíře Jindřicha Vlčka, který se narodil v roce 1885 v Malé Skalici a zemřel v roce 1968 v Hradci Králové.