Regionální muzeum Mělník patřilo ve čtvrtek 30. července tvořivé muzejní dílničce ve znamení dřeva. Dílnička pod vedením muzejní pedagožky Jitky Králové byla doprovodným programem k právě probíhající výstavě Imaginárium bratří Formanů, která zavádí návštěvníky do tajuplného divadelního a výtvarného světa přátel Divadla bratří Formanů. Do světa fantazie. A Jitka Králová to s dětmi umí.
Odpadávající součásti, sypající se výplň, nebezpečná kyselina. I tak mohou vypadat vycpané hračky, například plyšáci. Podle společné kontroly, kterou v rámci Evropské unie prováděly kontrolní úřady včetně České obchodní inspekce(ČOI) nevyhovělo požadavkům na bezpečnost 35 procent z nich.
Na českém trhu se prodává další nebezpečná hračka. Jedná se o pryžové strašidýlko se šňůrou – Puffer Ball, které může fatálně ohozit zdraví dítěte. Zjistila to kontrola České obchodní inspekce, která obratem zakázala distribuci a prodej výrobku.
Černá fenka, která sedávala u silnice z Krnova do Brantic byla po třech měsících odchycena. Má na tom zásluhu tým dobrovolníků, který koordinovala Helena Mikulcová. A také náhoda, které přála připraveným.
/FOTOGALERIE/ Hračky a kočárky, vyrobené v průběhu 20. století, ukazuje výstava Jak šel čas, hračky našich rodičů a prarodičů v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Pocházejí od trutnovských sběratelek Ladislavy Šmídové a Hany Podhajské.
/FOTOGALERIE/ Blížící se víkend si připravil plno zajímavých akcí. My vám přinášíme pozvánky na Řemeslné pohádkové léto v Kouřimi, kolínské letní kino, hudební festival ve Starých Lázních, nadpozemský koncert v Kostelci nad Černými lesy a párty v kolínské restauraci.
V Muzeu Českého krasu pokračuje do konce letních prázdnin výstava, připravená ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze. Expozice pod názvem Duše plná koleček – za tajemstvím pohybu mechanických hraček a figur zavede návštěvníky do zvláštního světa mechanického pohybu.
Polabské národopisné muzeum zahajuje po čerstvě otevřené výstavě panenek a plyšových hraček další zajímavost. Výstava Kouzlo modrotisku s podtitulem Historie textilních tiskařských technik ukáže rozsáhlou sbírku modrotiskových štočků (tiskařských forem) a jejich plátěných vzorníků.
Na přelomu jara a léta roku 2014 přinesl Jiří Modr z půdy prototyp hračky, dřevěné mašinky, která se pomocí druků dala přestavět na robota. Prototyp vznikl v devadesátých letech, kdy jeho sestra dostala při studiu vysoké školy za úkol sestrojit hračku. Na výrobě se tenkrát podílela celá rodina.
Česká obchodní inspekce odhalila na českého trhu další nebezpečný výrobek. Jedná se o hračku, kočárek „Doll Carrier“, který nesplňuje požadavky na bezpečnost.
Na novou výstavu Svět panenek by návštěvníci měli vzít své babičky, ony tam jistě poznají svou panenku z dětství. Počínaje dneškem se mohou milovníci hraček a děti vypravit na výstavu Svět panenek, v níž nebudou chybět ani plyšové hračky ze 40. až 60. let minulého století.
Od 5. června je ve Vysokém Mýtě otevřena interaktivní výstava pro malé i velké zvaná Velký svět malé železnice. V přízemí regionálního muzea na návštěvníky čeká svět plný vláčků, jízdy historických souprav na elektrifikovaném modelu kolejiště i dětská dílnička. Výstava potrvá do 30. srpna.
Spousta tvořivé zábavy čekala ve čtvrtek na děti v Muzeu Kroměřížska. Konala se tam totiž dílnička Kouzlo hraček – hravé vyrábění, která byla uspořádaná k příležitosti otevření výstavy Kouzlo hraček (11. června – 18. října 2020). Byla to první tvořivá dílna, která se konala po uzavření našeho muzea z důvodu Covid 19.
Výletní loď Fidelio vozí výletníky v pátek, sobotu a neděli od 13 o 17 hodin ze soutoku Labe s Vltavou na hodinové vyhlídkové plavby a vyplouvá vždy v celou hodinu. Od 28. června do konce srpna bude loď plout v prázdninovém provozu a rozšíří plavby o středy a čtvrtky.
Nafukovací modrý Slon, žlutá Žirafa, červený Buvol, fialový Oslík to jsou asi nejznámější nafukovadla 70. let. Vytvořila je designérka Libuše Niklová (1934-1981). Tato výtvarnice vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu ve Zlíně.
V Muzeu Českého krasu v Berouně dnes začíná nová výstava, připravená ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze. Expozice pod názvem Duše plná koleček – za tajemstvím pohybu mechanických hraček a figur zavede návštěvníky do zvláštního světa mechanického pohybu.
Děti se dočkají programu opět v neděli, kdy na ně v kulturním domě čeká tvoření a divadlo. Mohou vyrobit svou dřevěnou hračku na workshopu s lektorkou Janou Volkovou. Hned poté uvidí dřevěné loutky v akci. Workshop předchází loutkovému představení pro děti s názvem Pohádka ptačí.
Soutěžní zápas si nezahrál od 5. října minulého roku. A nějakou chvíli si na něj bude muset ještě počkat. Přesto je fotbalový útočník Martin Nešpor zase šťastný. Může totiž trénovat bez bolesti, kterou mu způsoboval zánět přitahovače u stydké kosti. „Je to jako když dítěti vrátíte hračku,“ usmívá se nad svým návratem na hřiště.
Hrála si s nimi generace našich rodičů i prarodičů, vystavené přilákaly tisíce lidí, teď nad nimi již půl roku visí otazník. V těchto dnech uplyne přesně šest měsíců, co v Brně zavřelo Muzeum hraček v Měnínské bráně. A stejně tak dlouho majitelka unikátní sbírky hledá pro vzácné předměty nové prostory, kde by je mohli obdivovat návštěvníci. Zatím marně.
/ANKETA/ Dvouletý syn Michaely Dvořáčkové Vojta si rád hrál s krabicemi. Když jednou zvedl jednu velkou a těžkou, spadla mu na hranu krku. "Spadl na zem a nehýbal. Volali jsme záchranku, syn hrozně brečel a vůbec nespolupracoval se záchranáři. V sanitce od záchranářů dostal plyšáka Kryštůfka, viděl ty jeho velké oči, úplně otočil. Kdybych to neviděla, sama bych nevěřila, kolik toho dokáže plyšová hračka," svěřila se Michaela Dvořáčková.
Jestli se o nějaké skupině lidí, kteří se toulají na pomezí Česka a sousedních států, dá říct, že pro ně neexistují hranice, tak to jsou rozhodně cyklisté.
Muzeum v Černošíně se veřejnosti otevře v úterý 19. května. A hned na všechny čeká mnoho změn. První je, že se odloučilo od muzea infocentrum, které nyní turisté najdou v černošínském infoparku za tamním motorestem Vlčák. Ale ani v muzeu vás s informacemi neodmítnou.
Současná situace nás donutila změnit plány a na hlavní sezónu pro vás připravujeme novou výstavu KOUZLO HRAČEK pro potěšení malých i velkých návštěvníků. Představíme více než 800 historických hraček od počátku 20. století až do osmdesátých let. K vidění budou jednoduché dřevěné hračky, které dětem vyráběli zruční tatínkové, jako jsou dřevěné vozíky, kolíbky, píšťalky nebo oblíbené káče. Výstava v Galerii v podloubí v Muzeu Kroměřížska bude otevřena dne 23. června 2020.
Počítače, vybavení pro sportovní aktivity, knížky nebo i hračky. To vše mohou nyní získat lidé, kteří se v Břeclavi věnují práci s rodinami a dětmi. Tamní radnice totiž vůbec poprvé poskytne z rozpočtu dotaci na malé sociální projekty.
Co dělají právě teď oblíbení dětští hrdinové kos Oskar s kosicí Klárou nebo třeba filmový medvídek Kuky? Sedí ve školních lavicích. Základní škola Osecká v Lipníku nad Bečvou totiž poskytla azyl proslulé výrobně hraček Noe po požáru, kvůli kterému přišla firma o střechu nad hlavou. Tělocvična slouží jako dílna, ve které vznikají pod rukama zručných švadlenek tisíce roušek.
Jednotka Sboru dobrovolných hasičů v Lipníku nad Bečvou zasahovala minulý týden při požáru ve známé výrobně hraček Noe. Likvidací ohně ale její pomoc zdaleka nekončí - dobrovolní hasiči se rozhodli uspořádat finanční sbírku, která firmě pomůže postavit se na nohy.
Ve slavné lipnické výrobně hraček Noe, kde před lety vznikala i filmová postavička Kukyho ze Svěrákova filmu Kuky se vrací, začalo v pondělí hodinu před polednem hořet.
Ve slavné lipnické výrobně hraček Noe, kde před lety vznikala i filmová postavička Kukyho ze Svěrákova filmu Kuky se vrací, začalo v pondělí hodinu před polednem hořet.
Výrobce Igráčků Efko-karton v Novém Veselí na Žďársku začal kompletovat limitovanou sérii těchto plastových hraček s ochrannými rouškami. Budou je mít figurky představující lékaře, zdravotní sestry, hasiče, policisty i členy rodiny. "Podíl z prodejní kampaně firma věnuje na nákup prostředků umožňujících ochranu zdravotníků a záchranářů v kraji proti koronaviru, řekl jednatel firmy Miroslav Kotík.
Virtuálně nahlédnout do světa hraček mohou od pondělí návštěvníci webu Východočeského muzea. Zveřejněna totiž byla webová výstava Muzejní hračkářství – račte vstoupit!
Milevsko – Milevské muzeum zahájilo v sobotu 7. března oficiálně sezonu novou výstavou s názvem Hračky pro každý den. Vernisáže se zúčastnilo přes sto návštěvníků, kteří si prohlédli přibližně pět set exponátů, a to jak hraček, tak i stavebnic.
Město Žatec spolupracuje s věznicí dlouhodobě. V minulosti vězni vyrobili pro město například dřevěné stánky, skládací zástěny k volbám nebo skládací stolky.
Aby zapomenuté hračky nebyly zapomenuté. Tak znělo motto blešího trhu, který ve středu 26. února odpoledne připravily děti v družině ZŠ Mikuláše z Husi v Táboře.
V rámci projektu zaměřeného na mezigenerační spolupráci za podpory Nadace OKD proběhla v únorovém týdnu v MŠ výstava dobových šatů a hraček. Nejen obyvatelé Doubravy nám zapůjčili staré hračky, oděvy a další dobové exponáty, které připomínaly dobu již dávno minulou, léta přibližně 1900-1980.
/VIDEO/ Rozbité panenky, polámané dětské kočárky, poničená velká plastová nákladní auta pro kluky, zcela zničená zastřešená pergola pro letní svačiny i odpočinek dětí. Takový obrázek se v pondělí naskytl lidem, kteří se přišli podívat na dvorek mateřské školky ve Starém Petříně. Před týdnem tam při orkánu Sabina spadl vzrostlý smrk na altánek i domeček, kde měly děti uskladněné hračky.
/VIDEO/ Rozbité panenky, polámané dětské kočárky, poničená velká plastová nákladní auta pro kluky, zcela zničená zastřešená pergola pro letní svačiny i odpočinek dětí. Takový obrázek se v pondělí naskytl lidem, kteří se přišli podívat na dvorek mateřské školky ve Starém Petříně na Znojemsku. Před týdnem tam při orkánu Sabina spadl vzrostlý smrk na altánek i domeček, kde měly děti uskladněné hračky.