Kreativ

ŠTÍTEK: hračka

Svět panenek se otevírá už dnes ve skanzenu

Na novou výstavu Svět panenek by návštěvníci měli vzít své babičky, ony tam jistě poznají svou panenku z dětství. Počínaje dneškem se mohou milovníci hraček a děti vypravit na výstavu Svět panenek, v níž nebudou chybět ani plyšové hračky ze 40. až 60. let minulého století.

Velký svět malé železnice v Mýtě

Od 5. června je ve Vysokém Mýtě otevřena interaktivní výstava pro malé i velké zvaná Velký svět malé železnice. V přízemí regionálního muzea na návštěvníky čeká svět plný vláčků, jízdy historických souprav na elektrifikovaném modelu kolejiště i dětská dílnička. Výstava potrvá do 30. srpna.

Na tvořivé dílničce v muzeu si děti vyrobily vlastní hračku či prstové maňásky

Spousta tvořivé zábavy čekala ve čtvrtek na děti v Muzeu Kroměřížska. Konala se tam totiž dílnička Kouzlo hraček – hravé vyrábění, která byla uspořádaná k příležitosti otevření výstavy Kouzlo hraček (11. června – 18. října 2020). Byla to první tvořivá dílna, která se konala po uzavření našeho muzea z důvodu Covid 19.

Výstava představí mechanické hračky

V Muzeu Českého krasu v Berouně dnes začíná nová výstava, připravená ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze. Expozice pod názvem Duše plná koleček – za tajemstvím pohybu mechanických hraček a figur zavede návštěvníky do zvláštního světa mechanického pohybu.

Děti si vyrobí dřevěnou hračku,a potom hned uvidí loutky v akci

Děti se dočkají programu opět v neděli, kdy na ně v kulturním domě čeká tvoření a divadlo. Mohou vyrobit svou dřevěnou hračku na workshopu s lektorkou Janou Volkovou. Hned poté uvidí dřevěné loutky v akci. Workshop předchází loutkovému představení pro děti s názvem Pohádka ptačí. 

Nešpor je zpět: Jsem jako dítě s vrácenou hračkou

Soutěžní zápas si nezahrál od 5. října minulého roku. A nějakou chvíli si na něj bude muset ještě počkat. Přesto je fotbalový útočník Martin Nešpor zase šťastný. Může totiž trénovat bez bolesti, kterou mu způsoboval zánět přitahovače u stydké kosti. „Je to jako když dítěti vrátíte hračku,“ usmívá se nad svým návratem na hřiště.

Hračky stále hledají nový domov. Unikátní sbírce zatím pomohl koronavirus

Hrála si s nimi generace našich rodičů i prarodičů, vystavené přilákaly tisíce lidí, teď nad nimi již půl roku visí otazník. V těchto dnech uplyne přesně šest měsíců, co v Brně zavřelo Muzeum hraček v Měnínské bráně. A stejně tak dlouho majitelka unikátní sbírky hledá pro vzácné předměty nové prostory, kde by je mohli obdivovat návštěvníci. Zatím marně.

Superhrdina osuší dětské slzy. Podívejte se, jak nový maskot záchranářů vypadá

/ANKETA/ Dvouletý syn Michaely Dvořáčkové Vojta si rád hrál s krabicemi. Když jednou zvedl jednu velkou a těžkou, spadla mu na hranu krku. "Spadl na zem a nehýbal. Volali jsme záchranku, syn hrozně brečel a vůbec nespolupracoval se záchranáři. V sanitce od záchranářů dostal plyšáka Kryštůfka, viděl ty jeho velké oči, úplně otočil. Kdybych to neviděla, sama bych nevěřila, kolik toho dokáže plyšová hračka," svěřila se Michaela Dvořáčková. 

Muzeum Kroměřížska chystá výstavu Kouzlo hraček. Potěší malé i velké

Současná situace nás donutila změnit plány a na hlavní sezónu pro vás připravujeme novou výstavu KOUZLO HRAČEK pro potěšení malých i velkých návštěvníků. Představíme více než 800 historických hraček od počátku 20. století až do osmdesátých let. K vidění budou jednoduché dřevěné hračky, které dětem vyráběli zruční tatínkové, jako jsou dřevěné vozíky, kolíbky, píšťalky nebo oblíbené káče. Výstava v Galerii v podloubí v Muzeu Kroměřížska bude otevřena dne 23. června 2020. 

Proslulá výrobna hraček po požáru šije roušky v tělocvičně, Kuky sedí v lavici

Co dělají právě teď oblíbení dětští hrdinové kos Oskar s kosicí Klárou nebo třeba filmový medvídek Kuky? Sedí ve školních lavicích. Základní škola Osecká v Lipníku nad Bečvou totiž poskytla azyl proslulé výrobně hraček Noe po požáru, kvůli kterému přišla firma o střechu nad hlavou. Tělocvična slouží jako dílna, ve které vznikají pod rukama zručných švadlenek tisíce roušek.

Složité době se přizpůsobují i hračky, na trh míří Igráček s rouškou

Výrobce Igráčků Efko-karton v Novém Veselí na Žďársku začal kompletovat limitovanou sérii těchto plastových hraček s ochrannými rouškami. Budou je mít figurky představující lékaře, zdravotní sestry, hasiče, policisty i členy rodiny. "Podíl z prodejní kampaně firma věnuje na nákup prostředků umožňujících ochranu zdravotníků a záchranářů v kraji proti koronaviru, řekl jednatel firmy Miroslav Kotík.  

V Milevském muzeu se na výstavě hraček vrátíte do dětství

Milevsko – Milevské muzeum zahájilo v sobotu 7. března oficiálně sezonu novou výstavou s názvem Hračky pro každý den. Vernisáže se zúčastnilo přes sto návštěvníků, kteří si prohlédli přibližně pět set exponátů, a to jak hraček, tak i stavebnic.

Díky družině našly hračky nové majitele

Aby zapomenuté hračky nebyly zapomenuté. Tak znělo motto blešího trhu, který ve středu 26. února odpoledne připravily děti v družině ZŠ Mikuláše z Husi v Táboře.

Výstava dobových šatů a hraček v Mateřské škole Doubrava

V rámci projektu zaměřeného na mezigenerační spolupráci za podpory Nadace OKD proběhla v únorovém týdnu v MŠ výstava dobových šatů a hraček. Nejen obyvatelé Doubravy nám zapůjčili staré hračky, oděvy a další dobové exponáty, které připomínaly dobu již dávno minulou, léta přibližně 1900-1980.

Pád stromu ničil hračky, děti byly naštěstí pryč. Smrky okolo školky musí k zemi

/VIDEO/ Rozbité panenky, polámané dětské kočárky, poničená velká plastová nákladní auta pro kluky, zcela zničená zastřešená pergola pro letní svačiny i odpočinek dětí. Takový obrázek se v pondělí naskytl lidem, kteří se přišli podívat na dvorek mateřské školky ve Starém Petříně na Znojemsku. Před týdnem tam při orkánu Sabina spadl vzrostlý smrk na altánek i domeček, kde měly děti uskladněné hračky.

Spadlý strom zničil hračky, děti byly naštěstí pryč. Raději pokácí další smrky

/VIDEO/ Rozbité panenky, polámané dětské kočárky, poničená velká plastová nákladní auta pro kluky, zcela zničená zastřešená pergola pro letní svačiny i odpočinek dětí. Takový obrázek se v pondělí naskytl lidem, kteří se přišli podívat na dvorek mateřské školky ve Starém Petříně. Před týdnem tam při orkánu Sabina spadl vzrostlý smrk na altánek i domeček, kde měly děti uskladněné hračky.

Hračkový den se konal v bohutínské základní škole

/FOTOGALERIE/ Na poslední lednové pondělí se prvňáčci ze Základní školy Bohutín moc těšili. Nešli totiž do školy sami, doprovázely je jejich oblíbené hračky, které s nimi prožily Hračkový den. Neznamenalo to, že by se děti neučily. Při hodině českého jazyka měli žáci za úkol svou hračku představit svým spolužákům.

Děti v mateřince se vzdělávají s dřevěnými hračkami

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Děti z mateřinky MiniSvět v Mrači mají novou zálibu. Hrají se s dřevěnými hračkami a přitom se spontánně učí. Jak si správně zašněrovat botu, nebo si zavázat tenisky? K tomu jim slouží dřevěná hračka zvaná šněrovačka.

FOTO: Plyšáci v Děčíně pomáhají dětem. Benefičním prodejem získali 140 tisíc

Děčínský kroužek Krůčky si společně se školáky připsal další velký úspěch v benefičním prodeji plyšových hraček, který se stává stále oblíbenějším. Do prodeje se v rámci programu Dobro-druzi Nadace Via opět zapojily děti ze Základní školy Máchovo náměstí s projektem Dobrokrůčky. Na podporu kroužku pro handicapované děti se jim podařilo získat 140 tisíc korun.

Plyšáky a autíčka vyrobili dětem vězni na Mírově

/FOTO/ Vězni na Mírově nesedí jen s rukama v klíně na celách. Někteří vyrábějí dřevěné a plyšové hračky pro děti. Balík hraček z věznice dostaly také děti ve svitavské mateřské škole v ulici Marie Majerové.

Hra s větvičkou, lebedové karbanátky. Tak vzpomíná na dětství Půlnoční bouře

Žádný internet, žádný telefon, minimum hraček a někdy i tvrdá práce. Tak vzpomíná na svoje dětství dnes osmnáctiletá Eliška Gaja Fuxová, kterou chtěli rodiče pojmenovat Půlnoční bouře a s nimiž žila neortodoxním stylem života do doby, než v necelých patnácti letech odešla do Klokánku, odkud zamířila do dětského domova v Kašperských Horách, kde je dodnes.

Hra s větvičkou či lebedové karbanátky. Půlnoční bouře popsala své dětství

Žádný internet, žádný telefon, minimum hraček a někdy i tvrdá práce. Tak vzpomíná na svoje dětství dnes osmnáctiletá Eliška Gaja Fuxová, kterou chtěli rodiče pojmenovat Půlnoční bouře. S rodiči žila Eliška neortodoxním stylem života do doby, než v necelých patnácti letech odešla do Klokánku, odkud zamířila do dětského domova v Kašperských Horách, kde je dodnes.

Baskytarista Mandrage vymýšlí hlavolamy pro psy

Michal Faitl je známý jako člen plzeňské skupiny Mandrage. Ví se o něm také, že je náruživý pejskař. Odtud byl už jen krůček k další zálibě a následně i podnikání – výrobě pamlskových hlavolamů.