Už jen něco málo přes dva týdny schází do jednoho z vrcholů hokejového roku 2025. Turnaj čtyř zemí přilákal řadu velkých hvězd NHL, samotná soutěž se kvůli němu zastaví. Jenže namísto obrovského úspěchu hrozí gigantický propadák.
Hubbleův teleskop pořídil unikátní snímek galaxie Andromeda, která je nejbližší sousední galaxií naší Mléčné dráhy. Sestavení jedinečné mozaiky trvalo vesmírné sondě dlouhých 10 let a vědci díky ní mohou lépe pochopit, jak se Andromeda vyvíjela do současné podoby.
Šestý leden je znám jako svátek Zjevení Páně. U nás jej připomínají zejména postavy tří králů, někdy také mágů či mudrců, kteří přicházejí, aby se novorozenému Ježíškovi poklonili a předali mu své dary – myrhu, kadidlo a zlato. Známe i jejich jména: Kašpar, Melichar a Baltazar. Má ale tato legenda nějakou oporu v historické realitě?
Jako každých přibližně třicet dnů zdánlivě zmizí i ke konci roku z oblohy na určitý čas Měsíc. Díky tomu mohou lidé pozorovat krásný hvězdný obrazec sestávající z několika hvězd, nazývaný zimní šestiúhelník nebo zimní písmeno G. Do unikátní podívané se prolínají i planety Jupiter a Venuše. Zajímavé obrazce ale lidé mohou na obloze podle odborníka vidět i v jiné zimní dny.
Parkerova sluneční sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně dokončila dosud nejbližší průlet kolem Slunce v historii. Přiblížila se na vzdálenost 6,1 milionu kilometrů od jeho povrchu. Během průletu, který se uskutečnil na Štědrý den, sonda odolala teplotám přesahujícím 980 stupňů Celsia a extrémní radiaci. Cílem mise bylo prozkoumat sluneční atmosféru a přinést více informací o procesech na Slunci.
Úspěch v práci nebo dobré a stabilní zaměstnání je nejspíš metou každého z nás. Jsou dny, týdny a roky, kde se daří, i ty, kdy se přes naši kariéru přežene tajfun a nezůstane kámen na kameni. Podle hvězd nás v následujícím roce čeká období mírných změn: snad jen s výjimkou Panen, které podle horoskopu čekají krušné měsíce obhajoby a boje o místo pod sluncem.
Dvojhvězdu obíhající v blízkosti supermasivní černé díry uprostřed Mléčné dráhy, známou jako Sagittarius A*, objevil evropský tým vědců, jehož součástí byli i experti z Masarykovy univerzity v Brně a Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Nález založený na datech získaných pomocí dalekohledu VLT na Evropské jižní observatoři (ESO) pomůže pochopit, jak hvězdy přežívají v prostředí s extrémní gravitací. Může i otevřít cestu k detekci planet v centru galaxie.
Role Kazisvěta v pohádce Princezna se zlatou hvězdou přinesla jeho představiteli Martinu Růžkovi uznání i zatracení. Mnozí si ji s ním spojili natolik, že se jej děti bály, dospělí si před ním odplivávali nebo ho častovali nadávkami. Od Růžkova úmrtí uplyne 18. prosince devětadvacet let. Ten samý den, ovšem před pětašedesáti lety, vstoupila Princezna se zlatou hvězdou do kin.
Blížící se svátky si mohou zájemci připomenout i v plzeňském Divadle Alfa. Po čase se sem totiž vrací vánoční příběh. Hlavní hvězdou autorské novinky ale tentokrát nebude Ježíšek, kolem jehož narození se vše točí, ale hvězda, kometa, bez které se žádný betlém neobejde. Hru Betlémská hvězda superstar pro Alfu napsal herec Divadla v Dlouhé a příležitostný autor Martin Matejka. Režisérem je Peter Varga z pražské divadelní společnosti LokVar. V celosouborové inscenaci předvedou herci Alfy nejen svůj loutkářský um, ale budou také živě hrát a zpívat hity hvězdné nebeské kapely Mléčná dráha.
Ohromná hvězda WOH G64, nacházející se v blízkosti Mléčné dráhy, má kolem sebe kokon ve tvaru vejce i slabý prstenec. Jev potvrdily první snímky pořízené teleskopem Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile. Vědci dále zjistili, že sousedící těleso prochází dramatickou proměnou. Brzy se z něj stane supernova.
/FOTO/ Dne šestého listopadu se třída 1.B HTVČ ze Střední školy Slavkov - Austerlitz vydala na fascinující exkurzi s názvem "Cesta za miliardou hvězd", která studentům přiblížila nejen historii, ale i současnost astronomického výzkumu.
Nadcházející víkend si lze zpestřit sledováním filmů, v nichž excelují Bruce Willis, Meryl Streepová, Goldie Hawnová, Clint Eastwood, Robert De Niro, Michelle Pfeifferová, ale i Žaneta Fuchsová. Ve Wembley to rozbalí kapela Queen. Deník přináší tipy na to nejzajímavější z televizních programů.
V Chrudimi v sobotu odpoledne mohli lidé vidět za bílého dne hvězdy. Nebyla to ale žádná nebeská souhvězdí, nýbrž bývalí fotbalisté a hokejisté, reprezentanti a internacionálové v mužstvu Sigiteam, kteří si dali dostaveníčko s místním výběrem chrudimských hvězd.
Tajemná Devátá planeta by se podle dvojice vědců ze Spojených států mohla vyskytovat na okraji Sluneční soustavy. Podle astronomů by v příštím roce mělo být zřejmé, zda se těleso mnohonásobně větší než Země skutečně ve vzdáleném pásu vyskytuje. Pomoci má v Chile nově vybudovaný teleskop. Řada vědců má však o existenci takzvané superzemě pochybnosti.
Dvě daleké galaxie vypadající jako ohromné oči zachytil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prostřednictvím dat z Hubbleova a Webbova teleskopu. Vědci uvedli, že objekty za miliony let splynou v jeden.
/VIDEO/ Trojrozměrný snímek vybuchlé supernovy SN 1181 pořídili američtí astronomové prostřednictvím přístroje Keck Cosmic Web Imager (KCWI). Zjistili, že pozůstatky exploze vyzařují zvláštní vlákna, čímž vesmírné těleso připomíná pampelišku. Pro astrofyziky však v klíčovém ohledu zůstává záhadou.
Na chlebíčky a vlašák do Fénixu a Adrie, na nákupy, koncerty i divadlo do Domu kultury Inwest, za hvězdami do novorenesanční budovy u hlavního nádraží. Tak to už je v Plzni minulost. Pojďte se vrátit do nepříliš vzdálených časů a připomeňte si kultovní místa, která buď slouží jiným účelům, nebo úplně zmizela.
Jak si užít nastávající víkend? Na Novojičínsku můžete vyrazit pozorovat hvězdy do Štramberku, v Kuníně či Příboře se dál konají výstavy, v Bravanticích jsou letos naposledy klusácké dostihy. Spoustu se toho ale děje i na jiných místech našeho kraje, více v tradičních tipech Deníku.
V sobotu se přiblížila na nejkratší možnou vzdálenost k zemi, vidět pouhým okem ji ale lidé mohou ještě čtyři dny. Nad hlavami prolétá kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), pak zase zmizí a vidět ji bude možné zase až za 80 tisíc let. K vidění nádherného nebeského úkazu stačí jasná obloha a bystré oko.
První říjnový meteorický roj potrvá zhruba týden. Ačkoliv Drakonidy nemají mezi lidmi stejnou popularitu jako pozdější Orionidy, jsou ideální na pozorování, jelikož jsou pomalé, čímž jsou podle astronomů unikátní.
Na noční obloze nad Českem bude v polovině září možné pozorovat částečné zatmění superúplňku. Vedle Měsíce lze rovněž spatřit i viditelnou planetu Saturn s proslulým prstencem. Nepříznivé počasí však může unikátní podívanou zhatit.
Češi mohou Sluncem ozářený Saturn pozorovat po celý měsíc od prvního zářijového víkendu, kdy se rovněž nejblíže přiblíží k planetě Zemi. Ačkoliv na obloze bude připomínat další jasnou hvězdu, v dalekohledu je možné zahlédnout kotouček i prstenec.
Manětínská oblast tmavé oblohy slaví už 10 let od svého založení. A tak se astronomové a ti, kdo obdivují krásy noční oblohy setkali v Manětíně, a bylo se nač koukat a co obdivovat. Astronomové také upozornili na světelné znečišťování, které nejen že kazí až znemožňuje pozorování hvězdné oblohy, ale v podstatě i škodí přírodě. Do Manětína dorazili také hvězdáři z Brna a přivezli pětimetrový nafukovací a svítící globus zeměkoule.
V posledním srpnovém týdnu bude možné nad Českem sledovat rovnou dva vesmírné úkazy. Vedle Měsíce v blízkosti hvězdokupy Plejády se objeví i planety Mars, Jupiter a Uran. Jevy lze sledovat pouhýma očima. Počasí však může nerušený výhled překazit.
/VIDEO/ Dosud nejpodrobnější ukázku procesu roztrhání hvězdy prostřednictvím supermasivní černé díry vytvořili astrofyzici z Austrálie. Složitá simulace odhalila, jak dochází k postupnému požírání ohromného tělesa, jaké množství dokáže černá díra pozřít a co udělá s nadbytečným materiálem. Vědci získali i další překvapivé informace.
Amatérským vesmírným nadšencům, přihlášeným do občanského vědeckého projektu Národního úřadu pro letectví a vesmír Backyard Worlds: Planet 9, se povedl přelomový objev. Narazili na objekt pohybující se tak rychle, že unikne gravitaci Mléčné dráhy. Je unikátní také tím, že váží podobně nebo ještě méně než jiné malé hvězdy ve vesmíru. Pohybuje se rychlostí více než 1,6 milionu kilometrů za hodinu.
V noci z 12. na 13. srpna se Zámecký park ve Velké Bystřici zaplnil (nejen) zájemci o vesmír a noční oblohu. Nadšení hvězdáři ve spolupráci s Městem Velká Bystřice a Společnou laboratoří optiky Olomouc uspořádali jedinečnou akci „Astropárty a noc padajících hvězd“, která přilákala přibližně 500 návštěvníků, včetně dospělých a dětí.
Vyhlášenou oblastí tmavé oblohy v České republice je Manětínsko na severním Plzeňsku. Místo vyhledávají pro pozorování nočního nebe profesionální astronomové i amatéři a všichni ti, kdo chtějí vidět nebe bez rušivého světla měst.
/FOTO/ Padající hvězdy na fialovém pozadí polární záře - takovouto mimořádnou nebeskou podívanou přinesla noc na úterý 13. srpna některým šťastným pozorovatelům, kteří na správném místě a ve správný čas obrátili svůj zrak k obloze. Díky těm, kteří zamířili správným směrem své fotoaparáty se můžete přesvědčit, že polární záře, která je na českém území vzácným úkazem, byla opět dobře viditelná.
Perseid bude nad ránem plná obloha, od půlnoci do svítání jich bude možné pozorovat až osm desítek během hodiny. Ideální je jakýkoliv otevřený prostor, kde neruší světelný smog z měst. V noci na úterý meteorický roj Perseid vrcholil, na obloze se však budou objevovat i v následujících týdnech.
/FOTO, VIDEO/ Stejně jako každý rok, i letos lze na noční obloze pozorovat Perseidy. Pokud se zatím někomu nepoštěstilo zahlédnout „padající hvězdu“, v pondělí večer je ideální příležitost na nápravu. Nejslavnější meteorický roj totiž dosáhne svého maxima. Poradíme vám, kde a jakým směrem koukat.
Padá hvězda, něco si přejte! V noci z pondělí 12. srpna na úterý 13. srpna se naskytne nádherná podívaná pro všechny milovníky meteorického roje Perseid.
Nejslavnější meteorický roj Perseidy v následujících pěti dnech dosáhne nejvyšší aktivity. Lidé na noční obloze spatří během hodiny desítky padajících hvězd, čemuž pomůže i zpočátku přívětivé počasí. K pozorování není potřeba žádné zařízení, je však možné si zážitek ozvláštnit návštěvou speciálních programů hvězdáren po České republice. Letošní sledování doplní i vzácné zdánlivé přiblížení Jupiteru a Marsu.
V srpnu jsou tradičně pozorovatelné Perseidy. Nejslavnější meteorický roj brzy dosáhne svého maxima a umožní spatřit až sto padajících hvězd za hodinu. Experti radí, kterým směrem se na oblohu dívat. Lidé si pozorování mohou zpříjemnit i doprovodnými programy ve hvězdárnách po celé České republice.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba ulovil svůj dosud nejchladnější svět. Vědci nejnovějším výzkumem exoplanety Eps Ind Ab zjistili, že povrchová teplota dosahuje bodu mrazu. Zároveň pořídili její první snímky, upřesnili oběžnou dráhu a odhadli i složení atmosféry.
Zástup hvězd veliký tak, až srdce sportovního fanouška zaplesá. Peloton Czech Tour 2024 bude během čtyř etap od 25. do 28. července plný cyklistů, kteří mají na kontě vítězství v nejslavnějších závodech a nesčetněkrát absolvovali největší etapové bitvy planety.
V centru kulové hvězdokupy Omega Centauri se podle vědců nachází hmotný objekt. Jedná se o černou díru střední velikosti, která se tak stala nejbližší k planetě Zemi. Podle amerických a německých astronomů významný objev rovněž pomáhá pochopit, jak se hvězdy dokážou v největší hvězdokupě Mléčné dráhy udržet.
V tom, co dělají a čím se živí, patří k těm nejlepší na světě. Olympiáda v Paříži nabídne plejádu hvězd, přesto některé z těch nejzářivějších budou pod Eiffelovkou chybět. Kdo přijde o největší sportovní událost na planetě? Deník vybral pět výrazných osobností, které budou pod pěti kruhy scházet.
Jak si užít nastávající víkend? Na Bruntálsku a Krnovsku můžete vyrazit na šermíře na Sovinci, za rychlými auty do Vrbna pod Pradědem nebo na divadelní představení pod hvězdami na bruntálském zámku. Spoustu se toho ale děje i na jiných místech našeho kraje, více v tipech Deníku.
Atmosféra plynného obra HD 189733 b nacházejícího se nedaleko Země obsahuje sirovodík, což způsobuje nevábný pach připomínající zkažená vejce. Nová zjištění o složení vzdáleného světa vědcům poskytly moderní přístroje na dalekohledu Jamese Webba. Odborníci dále chtějí zjistit, zda se toxická látka důležitá pro různé formy života vyskytuje i na jiných exoplanetách.
Ozonová vrstva Země je podle studie vědců z Kypru odolnější, než dosud mysleli. Odborníci zjistili, že dokáže odolat i následkům explozí hvězd nacházejících se v blízkosti planety, a tím ochránit život na ní. Výzkumem také odhalili, že supernovy pravděpodobně nezpůsobily masové vymírání před stovkami milionů let.
Vědci objevili hyperrychlou hvězdu, která vesmírem uhání rychlostí 600 kilometrů za sekundu. Je rychlejší než Slunce, které se pohybuje přibližně 220 kilometrů za sekundu. Hvězda, kterou vědci nazvali CWISE J124909+362116.0 (zkráceně J1249+36), může díky své rychlosti Mléčnou dráhu úplně opustit. Vesmírný objekt je podle odborníků také jeden z vůbec nejstarších v galaxii.
Již v neděli večer přichystá červnová obloha pozorování dalšího nebeského jevu v Česku. Dojde ke konjunkci Měsíce s jasnou hvězdou Spica. Vzhledem k jejím vlastnostem astronomové očekávají, že se změní v supernovu. Jenže neví přesně kdy. Událost může nastat i nyní.
Nová zjištění Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o exoplanetě Vulkán nejspíš zklamou fanoušky Star Treku. Výzkum naznačil, že údajný signál cizího světa byl nakonec pouhý blikající jev způsobený hvězdou. Studie však pro vědce znamená příslib kvalitnějšího pozorování vesmíru.
Kapely Kosheen, The Offspring, Judas Priest, The Jesus and Mary Chain, legendární Lenny Kravitz a mnohé další zahraniční i domácí hudební hvězdy budou hosty letošních letních festivalů, které se začínají hlásit o slovo. Deník přináší výběr těch nejzásadnějších z nich.
Červnová obloha v Česku nabídne řadu zajímavých nebeských úkazů k pozorování. Po celý měsíc například bude možné spatřit noční svítící oblaka i neobvyklé množství satelitů během pouhé hodiny. Lidé uvidí i setkání Měsíce a hvězdy Spica nebo nejčasnější východ a nejpozdější západ Slunce. Možná se opět objeví i polární záře.
/FOTOGALERIE/ Hlavní tváří letošního 63. ročníku Zlaté tretry je švédský tyčkař Armand Duplantis, který před měsícem vylepšil v Číně světový rekord na 624 centimetrů a v Ostravě se pokusí tento výkon atakovat. Největší česká hvězda? Oštěpař Jakub Vadlejch. Trojnásobný medailista z mistrovství světa, jenž má doma stříbro z olympiády v Tokiu 2021, čeká na devadesátimetrový hod. Hlavní program mítinku startuje v úterý 28. května v 18 hodin.
Novou exoplanetu TOI-6713.01 s povrchem pokrytým lávou objevili pomocí sondy NASA TESS astronomové ze Spojených států amerických. Žhavý svět má čerpat tolik energie z gravitační síly sousedních těles, že se taví zevnitř. Následkem jsou pak vybuchující sopky a teploty přesahující dva tisíce stupňů Celsia. Odborníci vzdálenou planetu přirovnávají k Jupiterovu měsíci Io.