Kreativ

ŠTÍTEK: hvězda

Exoplaneta HD 189733 b páchne jako zkažená vejce. Důvodem je výskyt sirovodíku v atmosféře.

Webbův teleskop objevil nedaleko Země planetu, která páchne jako zkažená vejce

Atmosféra plynného obra HD 189733 b nacházejícího se nedaleko Země obsahuje sirovodík, což způsobuje nevábný pach připomínající zkažená vejce. Nová zjištění o složení vzdáleného světa vědcům poskytly moderní přístroje na dalekohledu Jamese Webba. Odborníci dále chtějí zjistit, zda se toxická látka důležitá pro různé formy života vyskytuje i na jiných exoplanetách.

Nejnovější a nejdetailnější snímek Cassiopeji A, pozůstatku výbuchu supernovy od vesmírného dalekohledu Jamese Webba.

Výbuch supernov by život na Zemi neohrozil. Ochránila by nás ozonová vrstva

Ozonová vrstva Země je podle studie vědců z Kypru odolnější, než dosud mysleli. Odborníci zjistili, že dokáže odolat i následkům explozí hvězd nacházejících se v blízkosti planety, a tím ochránit život na ní. Výzkumem také odhalili, že supernovy pravděpodobně nezpůsobily masové vymírání před stovkami milionů let.

Vědci narazili na hyperrychlou hvězdu. Ilustrační foto

Mléčnou dráhou se řítí hyperrychlá hvězda. Galaxii může dokonce zcela opustit

Vědci objevili hyperrychlou hvězdu, která vesmírem uhání rychlostí 600 kilometrů za sekundu. Je rychlejší než Slunce, které se pohybuje přibližně 220 kilometrů za sekundu. Hvězda, kterou vědci nazvali CWISE J124909+362116.0 (zkráceně J1249+36), může díky své rychlosti Mléčnou dráhu úplně opustit. Vesmírný objekt je podle odborníků také jeden z vůbec nejstarších v galaxii.

Ilustrace údajné exolplanety Vulkán z roku 2018. V současnosti vědci prokázali, že se nejspíš jednalo o astronomickou iluzi.

Spock přišel o domov. Planeta známá ze Star Treku byla astronomickou iluzí

Nová zjištění Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o exoplanetě Vulkán nejspíš zklamou fanoušky Star Treku. Výzkum naznačil, že údajný signál cizího světa byl nakonec pouhý blikající jev způsobený hvězdou. Studie však pro vědce znamená příslib kvalitnějšího pozorování vesmíru.

Noční svítící oblaka.

Červnovou oblohu rozzáří noční svítící oblaka. K vidění budou i desítky družic

Červnová obloha v Česku nabídne řadu zajímavých nebeských úkazů k pozorování. Po celý měsíc například bude možné spatřit noční svítící oblaka i neobvyklé množství satelitů během pouhé hodiny. Lidé uvidí i setkání Měsíce a hvězdy Spica nebo nejčasnější východ a nejpozdější západ Slunce. Možná se opět objeví i polární záře.

Zlatá tretra v Ostravě 2024. Největšími hvězdami jsou švédský tyčkař Armand Duplantis a český oštěpař Jakub Vadlejch.

Hvězdy Zlaté tretry v Ostravě: virtuální světový rekord i čekání na velké číslo

/FOTOGALERIE/ Hlavní tváří letošního 63. ročníku Zlaté tretry je švédský tyčkař Armand Duplantis, který před měsícem vylepšil v Číně světový rekord na 624 centimetrů a v Ostravě se pokusí tento výkon atakovat. Největší česká hvězda? Oštěpař Jakub Vadlejch. Trojnásobný medailista z mistrovství světa, jenž má doma stříbro z olympiády v Tokiu 2021, čeká na devadesátimetrový hod. Hlavní program mítinku startuje v úterý 28. května v 18 hodin.

Ilustrace žhavé planety.

Objevená sopečná planeta vypadá jako ohnivá koule. Taví se zevnitř

Novou exoplanetu TOI-6713.01 s povrchem pokrytým lávou objevili pomocí sondy NASA TESS astronomové ze Spojených států amerických. Žhavý svět má čerpat tolik energie z gravitační síly sousedních těles, že se taví zevnitř. Následkem jsou pak vybuchující sopky a teploty přesahující dva tisíce stupňů Celsia. Odborníci vzdálenou planetu přirovnávají k Jupiterovu měsíci Io.

Festival Let It Roll nabídne obří podívanou hned na úvod. Foto: archiv pořadatelů

Pódium jako futuristická vesmírná základna. Milovický festival chystá překvapení

Patrně největší festival drum´n´bassové hudby na světě zveřejňuje novinky ohledně letošního ročníku. Ten se uskuteční na milovickém letišti v termínu od 1. do 3. srpna. Nabízíme přehled největších hvězd, které dorazí se svojí hudební produkcí i novinky týkající se úvodní vizuální show, která bude patřit jako vždy k vrcholům celého festivalu.

Festival Votvírák 2023 v pátek 16. června.

Co nabídnou letní festivaly? Radůzu, Vypsanou Fixu i Nymfadoru z Harryho Pottera

Výrazně se přiblížil čas letních festivalů. V našem regionu se navíc konají tři akce ještě před začátkem oficiální sezóny. Milovický Votvírák má dokonce symbolicky výkop hromadných akcí v názvu. Na koho se tedy návštěvníci festivalů mohou letos těšit? Přinášíme přehled čerpající z dosud zveřejněných informací od pořadatelů.

Vzpomínková jízda.

Tipy Deníku pro příští dny: Chlumanské tržiště otevírá letošní brány

Nemáte plány pro víkend a další dny? Inspirujte se tipy Prachatického deníku. Na Prachaticku se chystají vzpomínkové jízdy k osvobození jihozápadních Čech. Sobota 4. května je doslova "napěchovaná" akcemi. V neděli zase ve Vlachově Březí přestaví Ivona Kaňová svou novou knihu pro děti. Vyberte si, kam vyrazíte!

Mikuláš Koperník na obraze Jana Matejka

Před 510 lety přišel Koperník s ideou heliocentrické soustavy. Pomohl mu Saturn

V roce 1514 rozeslal polský kanovník Mikuláš Koperník svým přátelům vlastní ručně psanou knihu, která shrnovala jeho pohled na vesmír. Podle něj už nebyla středem vesmíru Země, ale Slunce ležící blízko ní. Koperníkova teorie zahrnovala také myšlenku, že východ a západ slunce způsobuje otáčení Země kolem své osy.

Keplerův vesmírný teleskop

Keplerův teleskop lidem otevřel oči. Jeho první exoplaneta byla výjimečná

Zařadil se mezi nejúspěšnější projekty amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Keplerův dalekohled hledal za hranicemi sluneční soustavy planety, na kterých by mohl být život. A byl v tom mimořádně úspěšný. Exoplanet našel přes 2600. První planetu mimořádně podobnou naší Zemi objevil 17. dubna před deseti lety.

Hvězda Realu Madrid Vinícius Júnior

Nebuď buzna, šokovala legenda hvězdu Realu. Fotbal je prý pro chlapy

Brazilský útočník Vinícius Júnior nedávno zaujal fotbalový svět nejen svými kousky na trávníku, ale také bezprostřední reakcí na tiskové konferenci. Rozplakal se totiž, když mluvil o rasismu, kterému opakovaně čelí ve španělské lize. Na upřímná slova hvězdy Realu Madrid následně velmi buransky reagoval někdejší nejlepší brankář planety José Luis Chilavert.

Planeta Jupiter na snímku NASA ze 3. dubna 2017.

Jupiter byl kdysi placatý. Měl tvar jako nadýchaný lívanec, překvapili vědci

Zastánci konspirační teorie, že je Země placatá, neboli plochozemci, se mohou radovat. Jejich víra je alespoň částečně pravdivá u velkých plynných obrů Sluneční soustavy. Podle nové teorie totiž tyto planety při vzniku nevypadají jako koule, ale spíš jako nadýchaný lívanec. Kulatý tvar nabírají až se stářím.

Juan Antonio Samaranch zemřel v Barceloně ve věku 89 let.

Slavné persony na kladenském stadionu: Raketa, Orr i šéf olympijského výboru

Slavných hokejistů jezdilo a chodilo po stařičkém zimním stadionu v Kladně mraky, místní klub se pyšní snad největším počtem hvězd, které pro československý a potažmo český hokej vychoval. Včetně hvězdy nejzářivější, Jaromíra Jágra. Nicméně do útrob betonového kolosu nakoukly v minulosti i slavné osobnosti ze zahraničí. Právě ty nás zajímaly nejvíc, skutečně jich sem přijelo dost.

Na základě simulací vědci odhadují, že v málo prozkoumané oblasti se pohybují planety o velikosti Marsu, které do Sluneční soustavy „připluly“ z cizích planetárních systémů. Ilustrační foto

Co je za Plutem? Do Sluneční soustavy mohlo připlout až pět potulných planet

Vědci stále zjišťují, jak vypadá vzdálený vesmír nacházející se za trpasličí planetou Pluto, kam současné dalekohledy nevidí. Na základě simulací ale odhadují, že v málo prozkoumané oblasti se pohybují planety o velikosti Marsu, které do Sluneční soustavy „připluly“ z cizích planetárních systémů.

Sonda Parker Solar Probe agentury NASA se 24. prosince přiblíží k Slunci a získá vzorky

Nejslavnější okamžik od přistání na Měsíci. NASA se vůbec poprvé dotkne Slunce

Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) letos proletí kolem Slunce. Cíle dosáhne po šesti letech od vypuštění do vesmíru, kde při extrémně vysokých teplotách má získat první vzorek z atmosféry centrální hvězdy Sluneční soustavy. Podle vědců se bude jednat o historický okamžik, který přirovnávají k prvnímu přistání na Měsíci.

Šestý leden je znám jako svátek Zjevení Páně a u nás jej připomínají zejména postavy „tří králů“, někdy také mágů či mudrců, kteří přicházejí, aby se novorozenému Ježíškovi poklonili a předali mu své dary - myrhu, kadidlo a zlato

Pravda o třech králích? Nebyli tři a nebyli ani králové. A ta jména taky nesedí

Šestý leden je znám jako svátek Zjevení Páně a u nás jej připomínají zejména postavy „tří králů“, někdy také mágů či mudrců, kteří přicházejí, aby se novorozenému Ježíškovi poklonili a předali mu své dary - myrhu, kadidlo a zlato. Známe i jejich jména Kašpar, Melichar a Baltazar. Má ale tato legenda nějakou oporu v historické realitě?

Leonidy - umělecké zobrazení tohoto meteorického deště z listopadu 1833, kdy nastalo jedno z nejpozoruhodnějších pozorování

Masivní Leonidy v roce 1833: Ohnivá show, kterou lidé vnímali jako Boží znamení

Přesně před 190 lety lidé sledovali meteorický roj známý jako Leonidy. Šlo o jedno z jeho nejpozoruhodnějších pozorování. Za hodinu tehdy nebe nabídlo desítky tisíc úkazů, které jsou laicky popisovány jako padající hvězdy. Jev byl viditelný z Ameriky a někteří domorodí Američané nebo členové různých náboženských skupin roj považovali za Boží znamení.

Legendární astrofotografie Josefa Klepešty z roku 1923 s „mlhovinou“ a bolidem: koláž neznámého autora složená z původní fotografie a reálných postav ondřejovské hvězdárny té doby – zakladatelem Josefem Janem Fričem „sedícím na galaxii M31“ (nahoře) a prv

Před sto lety osvítila Ondřejov padající hvězda. Vznikla legendární fotografie

Nejspíš nejznámější česká fotografie, která zachycuje pohled do oken vesmíru, vznikla právě před sto lety. Za Astronomický ústav Akademie věd ČR a Českou astronomickou společnost to připomněl popularizátor astronomie Pavel Suchan. „V noci na 13. září 1923 exponoval Josef Klepešta osmipalcovým astrografem hvězdárny v Ondřejově Velkou mlhovinu v Andromedě. Ve 22.55 záznam zkazil prolétající bolid – čímž ale vznikla patrně nejslavnější astrofotografie českého původu, která obletěla celý svět,“ konstatoval. S odkazem na mimořádně jasný meteor, který se do záběru připletl neplánovaně. A na fotce zanechal světelnou čáru.

Meteorický roj perseid vyvrcholí v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna.

Perseidy rozzáří nebe ze soboty na neděli. Pozorovat je můžete také v Hradci

Padající hvězdy či slzy svatého Vavřince, to jsou lidová označení pro každoroční meteorický roj Perseid. Jeho letošní maximum nastane už tento víkend, v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna. Obecně se doporučuje meteory pozorovat daleko od měst, ale za jasné oblohy můžete k nebi vzhlédnout i z hradecké či jičínské hvězdárny.

Perseidy a Mléčná dráha

Hlavy vzhůru. V srpnu budou padat hvězdy, čekají nás Perseidy

Pranostika říká: „Svatý Vavřinec ohnivých slz napláče.“ Odtud tedy alternativní název pro Perseidy – „Slzy svatého Vavřince“. Italský mučedník, na kterého vzpomínáme 10. srpna, byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v Římské říši. Jelikož ale všechno rozdal chudým, byl za trest popraven císařem Valeriánem docela nepříjemným způsobem – upekli ho na roštu nad žhavým uhlím. Od té doby prý v srpnu padají z nebe jeho třpytivé slzy.

Perseidy a Mléčná dráha.

Hlavy vzhůru. Nad jižní Moravou budou padat hvězdy

Pranostika říká: „Svatý Vavřinec ohnivých slz napláče.“ Odtud tedy alternativní název pro Perseidy – „Slzy svatého Vavřince“. Italský mučedník, na kterého vzpomínáme 10. srpna, byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v Římské říši. Jelikož ale všechno rozdal chudým, byl za trest popraven císařem Valeriánem docela nepříjemným způsobem – upekli ho na roštu nad žhavým uhlím. Od té doby prý v srpnu padají z nebe jeho třpytivé slzy.