Zvláštní hvězdný útvar objevený tři tisíce světelných let od Země před nedávnem zmátl americké astronomy. Narazili na vzácný typ kanibalistického systému, v němž se rychle rotující pulsar hladově živí doprovodnou hvězdou. Toto uskupení je podle vědců ve vícero ohledech naprostým unikátem. Může jít totiž o dosud nevídanou trojitou černou vdovu.
/FOTOGALERIE/ Viděli jste někdy meteorit z blízka? Má hladký povrch jako pazourek nebo připomíná kus kovu. Pravé meteority byly před několika dny k vidění na krnovském náměstí.
NASA nedávno oznámila, že detekovala více než pět tisíc exoplanet, tedy planet obíhajících jinou hvězdu než je Slunce. Které jsou ty nejznámější a nejpopulárnější?
Je to náš zdroj tepla a světla. Pro život na planetě je naprosto nepostradatelné. Závisí na něm podnebí i příliv a odliv, podněcuje tvorbu vitamínu D. Ano, řeč je o Slunci, naší nejbližší hvězdě. Víme o ní už mnoho, nyní se však, díky speciální sondě, můžeme podívat na dosud nejrozsáhlejší snímek celého disku a atmosféry hvězdy.
Možnost zkoumání dosud neprobádaných tajů vesmíru je zase o něco blíž. Unikátní vesmírný dalekohled úspěšně dokončil řadu kroků zásadních pro zarovnání svých osmnácti zrcadlových segmentů. Důkazem úspěšnosti provedeného testu je unikátní detailní fotografie vzdálené hvězdy. Po této zdařené misi tým kolem Webbova teleskopu věří, že může dokonce překonat původní očekávání.
Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST), vypuštěný loni v prosinci, pomalu aktivuje své přístroje a roztahuje sluneční clonu. Nyní ho čeká proces zarovnávání zrcadel v rámci přípravy na provoz. Během několika měsíců se zaměří hlavně na hvězdy.
/VIDEO/ Objekt vzdálený 681 milionů světelných let může na první pohled působit jako celistvá, zářivá, nádherná a ohromující masa, ale může se za ním skrývat mnohem více dění, než se na první pohled zdá.
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, tedy MDŽD. Trochu jiný svátek, než tradiční březnové MDŽ, se slaví v celém světě teprve pár let. Ve čtvrtek 17. února se připojí také Astronomický ústav Akademie věd ČR a díky tomu můžete chatovat také s krnovskou rodačkou Soňou Ehlerovou, která se zabývá vzdálenými galaxiemi, vznikem hvězd, mezihvězdnou hmotou a třeba také vybíráním vhodného jména pro nově objevenou exoplanetu nebo popularizací vědy.
Astronomové jsou nadšení, objevili totiž další planetu, tentokrát jednu z těch dosud nejmenších. Obíhá kolem nejbližšího hvězdného souseda sluneční soustavy a je novým kandidátem na zařazení mezi exoplanety.
Cosi vzdáleného jen 4000 světelných let od Země k nám vysílá podivné signály, jaké astronomové dosud neviděli. Každých 18,18 minuty se zhruba na 30 až 60 vteřin rozzáří jasným pulzem jeden z nejsvítivějších objektů, jaký kdy astronomové v nízkofrekvenčním rádiovém vesmírném dalekohledu zaznamenali. Tajemný vysílatel neodpovídá profilu žádného známého astronomického tělesa.
Slávistický záložník Nicolae Stanciu má přestoupit do čínského Wu-chanu, města smutně proslulého koronavirem. Pandemie zásadně poznamenala i tamní fotbalovou Superligu, která ještě nedávno utrácela miliardy za hvězdy z Jižní Ameriky a Evropy. Jenže tamní boom je u konce, i přední kluby v Říši středu teď strádají.
Astronomové věří, že objevili měsíc, který je zcela jiný než cokoliv, co doposud viděli. Je to už druhé vesmírné těleso, kterého si všimli a které by podle nich mohlo být měsícem mimo sluneční soustavu. Tedy exoměsícem. Tento obr je více než dvakrát větší než Země a obíhá kolem planety Kepler 1708b. Ta se velikostí rovná Jupiteru a je od nás daleko 5 500 světelných let.
Astrologie je na vzestupu. To, že ji celá klasická věda považuje za šarlatánství, nehraje roli. Iracionální víra ve hvězdy určující osud je výzvou pro psychology. Podle švédského průzkumu hrají důležitou roli v akceptaci astrologie osobnostní rysy a inteligence.
Smrt hvězdy je jednou z nejdramatičtějších událostí ve vesmíru. Astronomové nyní poprvé usedli do pomyslné první řady, aby sledovali “skon” červeného obra v reálném čase.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Padesátka, Sněhulák, Napořád, 1+1, Bílá velryba, Budu ti vyprávět, Duše do vesmíru a další hity zazněly v roce 2016 na libereckém náměstí. Hudební hvězdou 49. Jizerské padesátky byl Michal Hrůza s kapelou Hrůzy, který nazpíval titulní písničku Padesátka ke stejnojmennému snímku.
V roce 2014 zahlédli amatérští astronomové na Novém Zélandu záblesk světla vycházející ze souhvězdí Centauri. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) později potvrdil, že šlo o důsledek masivní exploze supernovy z jiné galaxie, vzdálené neuvěřitelných 57 milionů světelných let od Mléčné dráhy.
Zimní olympiáda v čínském Pekingu je neprodleně za dveřmi, avšak se startem hokejového turnaje pod pěti kruhy to zatím nevypadá vůbec dobře. Ve světě řádí koronavirová pandemie, která nejprve odvolala účast hvězd NHL na Dálném Východě a pak rovněž ukončila juniorský šampionát. A pohár trpělivosti začíná definitivně přetékat.
Film roku 2021. Alegorická komedie o klimatických změnách K zemi hleď! dobývá žebříčky sledovanosti. Na charakteru jednotlivých postav se vždy zásadní měrou podílí í filmový kostymér. U hvězdně obsazeného snímku z dílny internetové televize Netflix tomu tak bylo v extrémní míře. Jak vznikali drsní outsideři a klimatičtí aktivisté bojující za záchranu planety?
Evropská jižní observatoř (ESO) shromáždila desítky tisíc snímků pořízených jejími vysoce výkonnými vesmírnými dalekohledy a identifikovala na nich až 170 pravděpodobných "nezbedných světů", jež plují bezcílně v mezihvězdném prostoru a nejsou upoutány k žádné domovské hvězdě. Pokud se ukáže, že jde o planety, bude to další potvrzení teorie, že Mléčná dráha se těmito "slunečnými exulanty" jen hemží.
Co vlastně byla „hvězda betlémská“, kterou jsme si zvykli považovat na jeden ze symbolů Vánoc (zpravidla zobrazovaný v podobě komety zvěstující naději a spásu)? Odpověď zkoušejí společně nabídnout zástupci České astronomické společnosti, sídlící na observatoři v Ondřejově, a Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
Hvězdárna a planetárium Brno uvádí nový pohádkový příběh pro všechny kosmoplavce. Pejsek a kočička letí ke hvězdám – tento příběh s živými herci i pestrými animacemi připravil přímo pro brněnské digitárium Vlastimil Peška, Petr Hloušek a Jaroslav Milfajt.
/17. OTÁZKA/ Seriál Deníku 100 otázek a odpovědí přináší vysvětlení další záhady. Odborníci v novém seriálu pravidelně odpovídají na dotazy ze všech oblastí života. Sedmnáctý díl seriálu plného zvídavých otázek a důvěryhodných odpovědí tvoří dotaz: Proč hvězdy na obloze blikají?
Vědci z NASA si před šedesáti lety dali jasný cíl, přiblížit se ke Slunci tak blízko, aby se ho mohli "dotknout". V úterý sdělili, že se jim to konečně povedlo. Sondu do vesmíru vyslali před třemi lety. A dnes mohli potvrdit, že proletěla vrchní sluneční atmosférou, kde sbírala vzorky částic a zkoumala magnetické pole hvězdy.
Záhadný mrak, jenž nějak přežil blízké setkání se supermasivní černou dírou, konečně získal identitu. Podle nové studie to jsou tři malé hvězdy, zahalené v hustém oblaku plynu a prachu, z něhož se zrodily. Vědci celý objekt, který roce 2014 prolétl kolem Sgr A* – supermasivní černé díry v srdci Mléčné dráhy, pojmenovali G2.
Jasná obloha by mohla nabídnout velmi pěkný zážitek. To slibují astronomové působící na observatoři v Ondřejově společně s dalšími kolegy příznivcům „padajících hvězd“. Za jejich hlavní sezonu lze sice dají považovat letní Perseidy, ale i zimní období nabízí pozoruhodný meteorický roj: Geminidy. Jméno jim dalo latinské pojmenování souhvězdí Blíženců: Gemini.
Něco konexí, něco diplomacie. Občas je zapotřebí obojí, aby se člověk mohl pohroužit do hlubin vesmíru. Nově se o pravdivosti těchto slov přesvědčili astronomové z Valašského Meziříčí, kteří chtějí pozorovat erupční aktivitu zákrytové dvojhvězdy s označením GJ 3236 Cas pohybující se v souhvězdí Žirafy.
Lidstvo stále ještě nezná všechna tajemství planet a dalších těles ve Sluneční soustavě. Jak je ale stále zřejmější, to, co se nachází mimo ni, je zahaleno ještě větším tajemstvím, než se dosud myslelo. Tamní planety jsou podle všeho složeny z podivných hornin, pro které lidé na Zemi budou muset vymyslet nové názvy, ukazuje nově zveřejněná studie.
NASA ve spolupráci se soukromou firmou Elona Muska SpaceX vyslala do vesmíru čtyři astronauty. Na palubě seděl i 600stý člověk za posledních 60 let, který se dostal do vesmíru. Na Mezinárodní vesmírné stanici budou astronauti žít šest měsíců.
Voda je základní ingrediencí pro život, proto její hledání v kapalném stavu na jiném vesmírném objektu, než je planeta Země, patří k těm nejvíce vzrušujícím činnostem současné astronomie. Nová analýza páru galaxií nyní ukázala, že voda se ve vesmíru vyskytovala již od jeho úsvitu, konkrétně že tu byla pouhých 780 milionů let po velkém třesku - v čase tvořícím pouhých pět procent současného vesmírného věku.
/10. OTÁZKA/ Seriál Deníku 100 otázek a odpovědí přináší vysvětlení dalšího dotazu. Odborníci v novém seriálu pravidelně odpovídají na dotazy ze všech oblastí života. První desítku zvídavých otázek a odpovědí završuje vysvětlení dotazu: Jak končí padající hvězdy?
Loni v prosinci vzrušil svět tajemný signál z vesmíru, který se nezdál být výsledkem žádného pozemského rušení. Signál dostal označení BLC1 a astronomové začali zkoumat, odkud pochází. Nejpravděpodobnějším "pachatelem" se jevila hvězdná soustava Proxima Centauri, jejíž součástí je i planeta nacházející se v obyvatelné zóně, jinými slovy připouštějící existenci života. Že by hostila i inteligentní život? Žel, odpověď je jiná.
Jak vznikají planety v jiných soustavách? Tuto otázku se snažili objasnit vědci v nové studii, která se zabývala podrobným zkoumáním kolizí planet. Nová zjistění tak objasňují hned několik aspektů složitého procesu vzniku a utváření nových planetárních soustav.
Herecké hvězdy, Praha a hon na čarodějnice. Václav Marhoul je o další kus blíž k natáčení svého hollywoodského filmu o republikánském senátorovi McCarthym. Ztvární ho hvězda seriálu Impérium: Mafie v Atlantic City a krimi Na nože Michael Shannon.
Astronomové zaznamenali záhadné radiové vlny přicházející z centra Mléčné dráhy. Podle nejnovější studie amerického Astrofyzikálního žurnálu vědci zatím netuší, co je vysílá.
Hvězdná soustava V Sagittae (V Sge) je tak slabá, že je na noční obloze sotva viditelná, a to i při použití středně velkého dalekohledu. Podle astronomů ovšem slibuje náramně viditelný "ohňostroj" - a to dokonce ještě v době, které by se někteří příslušníci současných generací mohli dožít.
Fotbalové Česko má zase hvězdu prvotřídní světové úrovně. To je zřejmé. Patrik Schick, útočník, který slaví góly jako hvězda bojového sportu MMA, navazuje čím dál usilovněji na odkaz Pavla Nedvěda, Tomáše Rosického či Petra Čecha.
Kdy jste naposledy zvedli hlavu k noční obloze? Pozorování hvězd přináší kouzelný zážitek i antistresové cvičení v jednom, navíc zcela zdarma. Potřebujete jen dvě věci – jasno a černočernou tmu.
Neobvyklý zážitek dnes čekal na účastníky příměstského tábora valašskomeziříčské hvězdárny. Ačkoli byl den a venku pršelo, pohodlně ulehli na palubovku a nechali se unášet magickou krásou hvězdami poseté nebeské klenby, kterou kolem nich vytvořilo nafukovací planetárium.
Hvězdný Argentinec Lionel Messi ještě ve svém novém pařížském působišti ani pořádně nekopl do míče - a už se hovoří o jeho dalším angažmá. To by mohlo spojit hned dvě velké osobnosti světové kopané. Vlastně dokonce tři.
Hvězdný Argentinec Lionel Messi ještě ve svém novém pařížském působišti ani pořádně nekopl do míče - a už se hovoří o jeho dalším angažmá. To by mohlo spojit hned dvě velké osobnosti světové kopané. Vlastně dokonce tři.
Hvězdný Argentinec Lionel Messi ještě ve svém novém pařížském působišti ani pořádně nekopl do míče - a už se hovoří o jeho dalším angažmá. To by mohlo spojit hned dvě velké osobnosti světové kopané. Vlastně dokonce tři.
/FOTO/ Poslední dny v tréninkovém centru Tottenhamu připomínají jednu velkou hru na schovávanou. Trénuje kapitán Harry Kane s týmem, nebo ne? Vedení Spurs uklidňuje, že se kanonýr již do přípravy zapojil, v médiích se však velice aktivně mluví o jeho přestupu do Manchesteru City. Hlavolam na severu Londýna se zdá býti nerozluštitelný.
/FOTO/ Už jedenáct roků se schází na Novákově kopci u Malechovic spousta lidí, letos 130, aby pozorovali hvězdy, poslouchali dobrou muziku, povídali si, děti různě trefovali a hádankovali, což obstarala Osada Zápolí. Letos i divadlo o létání balonem viděli, a samozřejmě dobře pojedli a popili. Kromě různorodých gulášů prohýbal se tu stůl s dobrotami, které lidé přinesli.
/FOTOGALERIE/ Aktivita oblíbeného meteorického roje Perseidy dosahuje v těchto dnech vrcholu. Letos pro pozorování padajících hvězd, o kterých se také říká, že jde o slzy svatého Vavřince, panují výjimečné podmínky.
/FOTOGALERIE/ Aktivita oblíbeného meteorického roje Perseidy dosahuje v těchto dnech vrcholu. Letos pro pozorování padajících hvězd, o kterých se také říká, že jde o slzy svatého Vavřince, panují výjimečné podmínky.
Aktivita oblíbeného meteorického roje Perseidy dosahuje v těchto dnech vrcholu. Letos pro pozorování padajících hvězd, o kterých se také říká, že jde o slzy svatého Vavřince, panují výjimečné podmínky. Neruší je totiž Měsíc. Maximum Perseid bylo v noci z 12. na 13. srpna, aktivní ale budou až do 24. srpna.
Na louce u valašskomeziříčské hvězdárny to chvílemi zahučelo nelíčeným úžasem. „Tamhle přeletěla. Byla tak rychlá, že jsem ji skoro neviděl,“ hlásil jeden z návštěvníků usazených na dekách, karimatkách nebo zabalených do spacáku. Čtvrteční Noc padajících hvězd viditelných pouhým okem sem přilákala na 130 lidí.
/FOTOGALERIE/ Aktivita oblíbeného meteorického roje Perseidy dosahuje v těchto dnech vrcholu. Letos pro pozorování padajících hvězd, o kterých se také říká, že jde o slzy svatého Vavřince, panují výjimečné podmínky.
"Pouhých" 35 světelných let od Země se nachází hvězda, kterou obíhá řada kamenných exoplanet, mezi nimiž jsou i takové, jež mají velkou šanci na to být obyvatelné. Zjistil to nový astronomický výzkum.