
Úroda je nadprůměrná, pod tíhou ovoce praskají větve
Zahrádkáři a pěstitelé na Opavsku si mnou ruce. Letošní úroda se totiž zatím jeví jako obrovská. Stromy jsou obsypány ovocem, větve se ale pod jeho tíhou lámou.
Zahrádkáři a pěstitelé na Opavsku si mnou ruce. Letošní úroda se totiž zatím jeví jako obrovská. Stromy jsou obsypány ovocem, větve se ale pod jeho tíhou lámou.
Jižní Morava – Špatná zpráva pro milovníky ovoce. Podle údajů statistiků v červnu oproti loňskému roku podražilo v průměru o jedenadvacet procent. Nejvíc kupující zaplatí za jablka. Předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík však odhaduje, že ceny přes léto zase poklesnou.
Břasy – Výrazně dražší jablka než třeba banány či pomeranče. S realitou obřích nákupních center se nechce smířit spolumajitel vranovských plantáží Richard Schwarz.
Jablonné nad Orlicí /FOTO/ - Zlato a stříbro dovezla hokejbalová reprezentace U20 a U18 z Kanady. V týmech byli i čtyři hráči letohradského klubu, z toho dva z Jablonného nad Orlicí: mistr světa do 20 let a nejlepší brankář šampionátu Michal Novák a vicemistr světa do 18 let, útočník Filip Faltus.
Dvojice absolventů Střední průmyslové školy v Karviné přišla s inovativním nápadem, jak zjednodušit a urychlit proces zpracování faktur. Oceněný projekt představila i technickým špičkám ve Spojených státech.
/INFOGRAFIKA/ Po másle se v českých obchodech stávají téměř exkluzivním zbožím jablka. Od října, kdy byl kilogram skoro o šest korun dražší než v předchozím roce, jejich cena roste. V dubnu stála téměř o osm korun více než před rokem.
Chelčice - Čeští ovocnáři měli loni jednu z nejnižších sklizní v novodobé historii. Vysoká cena jablek v obchodech snížila poptávku u spotřebitelů.
VIDEO / Velkolepé oslavy. Tak by se dal nazvat průběh desátých narozenin obchodního centra Zlaté jablko ve Zlíně. Ty začaly již v pátek, a to opravdu se vší parádou. Návštěvníky centra ale ještě čeká tento víkend bohatý program.
Mirovice – Členové místní organizace jsou v důchodovém věku. Zpracování jablek je pro ně fyzicky náročné.
Střední Čechy – Modro-červené logo s bílým nápisem Potravina Středočeského kraje má nově právo po příští dva roky umisťovat na obaly svých produktů 14 výrobců ze všech koutů středních Čech. Označení, které nikoli náhodou připomíná logo kraje a současně i pečeť kvality, získalo v letošním roce 25 produktů. Nejvíc, celá pětina, je zastoupeno v kategorii mléčných výrobků.
Sobota před Velikonocemi patří už tradičně v tvorovickém kulturním domě jarmarku. Kraslice, velikonoční dekorace, pomlázky, perníčky, květinové jarní motivy, ale taky bytové textilie, čerstvé pečivo, vaječná tlačenka nebo originální šťavnaté čepice. To vše bylo k vidění v sobotu 24. března v Tvorovicích.
Kolín – Letošní Noc s Andersenem na téma Pejsek a Kočička proběhla v kolínské knihovně na třech místech. Ve Štítarech, kde na děti čekal program od 18 do 23 hodin, měli malí čtenáři za úkol vyrobit ingredience do dortu pro pejska a kočičku. Pak všichni uvařili dort a následovaly různé soutěže, poznávačky a čtení.
Horšovský Týn – Čtyřicet let byl Jaroslav Kuthan výčepním v moštárně horšovskotýnských zahrádkářů. Loni na podzim předal žezlo výčepního kolegyni Marii Matějovicové. Právě dnes, 22. března, slaví pan Kuthan 95. narozeniny.
Hradec Králové - Uvažovaný podchod pod kolejemi se stal jablkem sváru mezi městem a spolkem Kaštanka.
Jičínsko - Současné mrazy by neměly ovocným stromům uškodit. Chladný březen naopak ovocnáři vítají.
Klidný, voňavý, ale na množství čtyřiadvaceti pálenek spíš rodinný byl v sobotu 11. ročník koštu slivovice ve společenském sále Obecního úřadu Sušice.
Není nad křišťálově čistou slivovici, shodovali se v sobotu nejen degustátoři, ale i návštěvníci 28. ročníku koštu Slováckého moku, jehož uspořádání měl opět v režii Sportovní klub Zlechov.
Na celém světě končí ročně v odpadu 1,6 miliardy tun jídla v hodnotě zhruba 750 miliard dolarů. Na Evropu z toho připadá asi 89 milionů tun. V Česku pak podle Centra pro výzkum veřejného mínění končí v odpadcích celkem 830 000 tun jídla. Největší podíl asi třicetiprocentní mají na vyhazování potravin domácnosti
Žďársko – Najít v současné krajině místo, kde by bylo možné vysadit nové stromy a keře? Podle Sdružení Krajina, spolku z Počítek na Žďársku, jenž kromě jiných aktivit na ochranu přírody provádí i výsadbu nových dřevin, je to skutečně nelehký úkol.
Litoměřicko - Ceny jablek přímo u regionálních ovocnářů jsou o deset korun nižší než v obchodech.
„Cože? V porotě jsou potomci březnické nestorky páleničářky Stanislavy Chalupové?,“ děsím se. Opravdu můžu usednou v porotě po jejich boku?
Radomyšl - Mateřská škol v Radomyšli už nemusí kvůli nedostatku místa odmítat děti.
Vidina křišťálově průzračných moků z nachově modrého a letního ovoce, ale i jejich vůně přilákala o první březnové sobotě do společenského a kulturního centra Staré Město stovky milovníků pálenek.
Ani suché léto, ani ranní mrazy v květnu. Nedakonické sadaře v posledních letech nejvíce trápí zběsilý apetit bobrů. Těm totiž zachutnaly ovocné stromy místních pěstitelů natolik, že v posledních měsících stoupají škody především na jabloních do stovek tisíc korun.
Jablko sváru. I tak by se dal nazvat soudní spor mezi brněnskou společností ARCHING GROUP CZ a. s., a společností Square Transaction, zastoupenou mimo jiné bývalým zlínským radním Martinem Janečkou a podnikatelem Daliborem Kučerou ze Zlína.
Petrovice - Na Ochotnickém plese se v sobotu tančilo, hrálo a soutěžilo.Soutěž o nejdelší šlupku z jablka, o nejkrásnější masku, defilé masek a divadelní scénky si mohli užít účastníci plesu. A samozřejmě se tančilo na živou hudbu a připravena byla i tombola.
Chřipkové období přichází každoročně a snad každý se snaží o nějakou prevenci, aby se mu chřipka vyhnula. Existuje celá řada lidových doporučení, co dělat, abychom získali větší imunitu a nemuseli řešit zdravotní problémy, které chřipku doprovázejí. Máme pro vás pár zaručených tipů.
FOTOGALERIE / Oblíbené ovoce, nachově modré švestky, durancie, ale také další letní plody ze zahrádek v tekutém stavu nabídl v sobotu 5. ročník Berchtoldova koštu pálenek v Buchlovicích.
Potravinářská inspekce zjistila na českém trhu další polská jablka s pesticidy. Výsledky z laboratoře potvrdily nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos v nebalené odrůdě Idared. Ovoce odebrali inspektoři u prodejce MAKRO Cash & Carry ČR ve Velké Bystřici. Jsou původem s Polska.
Potravinářská inspekce zjistila na českém trhu další polská jablka s pesticidy.
Pardubický kraj - Zima o sobě dává vědět. Ornitologové, ale i obyčejní lidé začali myslet na ptáky a plní jim krmítka za okny, na balkonech i na zahradách. Jak ale drobným opeřencům přilepšit, a přitom jim neublížit?
Zima o sobě dala v těchto dnech vědět. Nejen ornitologové, ale i široká veřejnost tak začali připravovat za okna, na balkony, ale i do zahrad či parků krmítka pro drobné opeřence. Začíná totiž období přikrmování a pozorování ptáků v krmítkách. Ne každý ale ví, čím návštěvníky krmítek přikrmovat tak, aby jim neublížili.
Hradec Králové/Jaroměř - Zákaz nezákaz. Lidé divoké koně v Hradci i Josefově krmí, ačkoli je to může zabít. Jedna žena navíc do výběhu pustila psa. Prý aby se proběhl.
Karlovarský kraj – Pěstitelům nejen v Karlovarském kraji hrozí, že budou mít letos méně výnosů, než tomu bylo v minulém roce.
Blanensko – Je zima a krajinu zasypal sníh. Leckoho napadne, jestli zvěř v lese nestrádá hladem. Na to, čím srnám nebo divokým prasatům přilepšit, by se ale měli lidé raději zeptat odborníků.
Krátce po páteční 18. hodině zasedlo ve společenském a kulturním centru Staré Město 102 degustátorů a degustátorek, aby rzhodli, který z vystavovatelů 719 vzorků pálenek, z nichž 385 bylo z modrého ovoce, zbytek z meruněk, hrušek, jablek a letního ovoce, si 3. března odnese z XVIII. ročníku koštu slivovic Putovní staroměstskou flašu.
/VIDEO/ Největší sladká událost v České republice v pátek odstartovala v olomouckém obchodním centru Šantovka, až do neděle nabízí bohatý program a také řadu specialit, a to nejen čokoládových.
Žatec - Kuchařský šampion učil v Žatci studentky výrobu dekorací na slavnostní tabule.
Romantické melodie za doprovodu piana, výklad karet nejen pro zamilované, exluzivní líčení rtů či vášnivé taneční vystoupení ve stylu apache. Tak to ve středu vypadalo ve zlínském obchodním a zábavním centru Zlaté jablko: při příležitosti svátku svatého Valentýna tam totiž připravili akci nazvanou Láska prochází Jablkem.
Teplice - V sobotu a neděli probíhá v Zahradnictví Dvořák a syn Farmářský víkend.
Spolek žen Pavlíkov pořádal Kulinářský ples. Sál byl vyzdoben starými jídelními lístky, prostíráním a zástěrami do kuchyně. Pro návštěvníky byla připravená čokoládová fontána a kusy šťavnatého ovoce, od mandarinek přes banány, jablka až po ananas. Na druhém stole mohli návštěvníci Kulinářského plesu ochutnat sladké palačinky s čokoládou, ale i slané plněné šunkou a sýrem.
Jižní Morava - Do milionů korun jdou škody na loňské úrodě ovoce ve firmě Agro Stošíkovice na Znojemsku. Na devadesáti hektarech sadů pěstuje jabloně, hrušně, slivoně, třešně či višně. „Loni jsme měli trochu menší ztráty než v předminulém roce. Pomrzlo asi třicet až čtyřicet procent rozkvetlých stromů, předloni to byla polovina,“ vyčíslil za společnost Michal Kahoun. Firma je jedna z mnoha, které podaly na ministerstvo zemědělství žádost o náhradu škody.
Do milionů korun jdou škody na loňské úrodě ovoce ve firmě Agro Stošíkovice na Znojemsku. Na devadesáti hektarech sadů pěstuje jabloně, hrušně, slivoně, třešně či višně.
Rychnovsko, Dobruška /POZVÁNKY/ - Královehradecká rocková legenda - hudební skupina Spektrum, která vystupuje již od začátku 70. let - zahraje v sobotu v dobrušském Sport baru Výměník.
Loňské neočekávané jarní mrazy měly na ovocnářskou úrodu obrovský dopad. Realita v pěstitelských pálenicích byla taková, že zkrátka nebylo co pálit.
Vyberte si tu pravou zeleninu ve správný čas. Gurmáni, odborníci na zdravou stravu i přední šéfkuchaři sahají vždy po té sezonní, která má v období své sklizně tu nejlepší chuť. Víte, co jíst právě teď?
Česká Lípa – Odlišit se v době tvrdé konkurence není jednoduché, zvlášť v oboru maloobchodního prodeje potravin. České firmě JIP se to s novým konceptem daří.
Rudolfov – Slabší sezonu má letos zahrádkářská palírna v rudolfovském Mlýnském údolí. „Je to ještě horší, než to bylo vloni. To jsme měli 350 zákazníků, teď nemáme ani 200,“ popsal aktuální situaci předseda rudolfovských zahrádkářů Jiří Merle.
Třebíč - Degustaci jablek a brambor pořádají třebíčští zahrádkáři pravidelně. Ani začátek letošního roku nebyl výjimkou. Degustovalo se ze 43 odrůd jablek a 23 odrůd brambor. U jablek se na prvním místě umístilo jablko Admirál ze Starče, na druhém místě Admirál z Velkého Beranova, třetí místo Rozela ze Starče, čtvrté místo Rubín z Třebíč, páté místo Novošlechtění – sloupovitá jabloň z Citonic.
České korunovační klenoty, které byly od minulého úterý vystaveny ve Vladislavském sále Pražského hradu, si přišlo prohlédnout 32 300 lidí. Uvedl to Jakub Tichý z tiskového oddělení Hradu. Ve středu se Svatováclavská koruna, královské žezlo, královské jablko a další cennosti nevyčíslitelné hodnoty vrátí do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Výstava nazvaná Symbolická moc českých korunovačních klenotů se konala u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a 25 let od založení České republiky. Přístupná byla zdarma.