Kreativ

ŠTÍTEK: kouření

Podle odborníků je možné mít rakovinu, aniž byste o tom věděli, protože některé typy tohoto onemocnění nevykazují v raných stádiích žádné příznaky, a i když ano, nejsou specifické.

Skrytí zabijáci: 7 druhů rakoviny, které se neprojeví příznaky. Odhalte je včas

Rakovina je choroba, která mnoha lidem nahání hrůzu. Je o to zákeřnější, že lidé v některých případech příznaky tohoto onemocnění vůbec nezaznamenají. Na problém se tak přijde buď náhodou, nebo příliš pozdě. Typy nádorů, které mohou růst v těle, aniž by způsobovaly znatelné potíže, jsou považovány za tichou smrtelnou hrozbu. Dají se nazvat tichými zabijáky.

Časté sledování monitoru počítače či mobilu má na oči neblahý vliv.

Jak ochránit a posílit smysly? Pomůže i metoda 3x20

Naše smysly jsou neustále vystaveny různým podnětům a vlivům, které mohou postupně ovlivnit jejich funkci. Zrak, sluch, čich, chuť i hmat jsou pro každodenní život zásadní a hrají klíčovou roli v tom, jak vnímáme svět. Přesto mnohdy na jejich ochranu a zdraví zapomínáme.

Ilustrační foto

KVÍZ: Od hoření k nahřívání. Jak se mění kuřácké zvyky? Otestujte své znalosti

Tabákový průmysl prochází v posledních letech zásadními změnami. Tradiční cigarety, známé svým škodlivým dopadem na zdraví, už nejsou jedinou volbou pro kuřáky. Objevují se alternativy, které nabízejí jiný způsob užívání nikotinu bez hoření – a tedy s menším množstvím škodlivých látek. Zařízení na nahřívání tabáku, e-cigarety a nikotinové sáčky poskytují méně škodlivou variantu pro ty, kteří se kouření nechtějí vzdát, ale hledají způsob jak omezit s ním spojená rizika. Vyzkoušejte si kvíz a zjistěte, proč je kouření klasických cigaret vlastně škodlivé a jak dobře se orientujete v moderních kuřáckých trendech.

Veřejná hřiště, parky, venkovní areály napojené na zdravotnické prostory či autobusové a vlakové zastávky. To jsou namátkou místa, odkud chce Evropská komise vyhnat kuřáky.

Zákaz kouření na předzahrádce, v parku, na hřišti? V EU doporučují velké zákazy

Do roku 2040 má ze států Evropské unie vymizet kouření. Alespoň to je plán Evropské komise, která řeší, jakými kroky a nařízeními toho dosáhnout. Přestože se už nyní nemůže kouřit prakticky v žádných veřejně přístupných vnitřních prostorech, podle Komise by mělo být kuřákům zapovězeno i takřka posvátné místo, tedy předzahrádky u hospod, a další venkovní prostory. I zde totiž kouř ohrožuje nekuřáky.

Veřejná hřiště, parky, venkovní areály napojené na zdravotnické prostory či autobusové a vlakové zastávky. To jsou namátkou místa, odkud chce Evropská komise vyhnat kuřáky.

Zákaz kouření na předzahrádce, v parku, na hřišti? V EU doporučují velké zákazy

Do roku 2040 má ze států Evropské unie vymizet kouření. Alespoň to je plán Evropské komise, která řeší, jakými kroky a nařízeními toho dosáhnout. Přestože se už nyní nemůže kouřit prakticky v žádných veřejně přístupných vnitřních prostorech, podle Komise by mělo být kuřákům zapovězeno i takřka posvátné místo, tedy předzahrádky u hospod, a další venkovní prostory. I zde totiž kouř ohrožuje nekuřáky.

Cigarety, kouření - Ilustrační foto

Kouřilo se i na sále. S cigaretami Česko bojuje už 35 let, teď došlo na náhražky

Přes deset tisíc lidí se obává případného úplného zákazu elektronických cigaret a peticí se kvůli tomu obrátilo na vládu a ministerstvo zdravotnictví. Obávají se dalších kroků poté, co úřady oznámily plán zakázat příchutě do těchto přístrojů. Boj proti kouření v Česku nemá dlouhou tradici, rozvinul se až koncem 20. století. To bylo jinak s cigaretami spojené. Kouření tvořilo neodmyslitelnou součást života mnoha lidí. Nikoho nepohoršovalo ani ve veřejných prostorech, jako byly nemocnice, vlaky či autobusy. Deník přibližuje historii zápasu se zmíněnou neřestí.

Ilustrační foto.

Zlín zakázal kouření na balkonech. Jste pro zákaz i ve vašem bydlišti? Hlasujte

/ANKETA/ Kouření se snadno může stát důvodem sousedských sporů. Zvlášť v bytových domech s balkony. Cigaretový kouř proniká do okolních bytů a jedinou možností je pak vzdát se pravidelného větrání. Ve Zlíně se rozhodli s kouřením na balkonech zatočit, prostě ho zakázali. Vítali byste zákaz také? Hlasujte v anketě na konci článku.

Kouření. Ilustrační foto

ANKETA: Zakázat kouření na balkonech městských bytů. Jste pro nebo proti?

Od začátku července začal platit na balkonech městských bytů ve Zlíně zákaz kouření. Ten vyvolal velkou vlnu diskuzí a souhlasné i nesouhlasné reakce v celém Česku. Města na Orlicku ani nikde jinde v Pardubickém kraji se zatím k podobnému kroku nechystají. Důvodem je to, že na kouření na balkonech si téměř nikdo nestěžuje. Mnohým víc vadí nepořádek po psech neboi kočkách. Co si myslíte vy? Hlasujte v anketě. 

Ilustrační foto

Zákaz kouření na balkonech bytových domů. Co byste na něj říkali? Hlasujte

/ANKETA/ Přinést si večer na balkon kafíčko, zapálit si cigaretu a jen tak pozorovat „cvrkot“ na ulici. Pro mnohé představa chvilky odpočinku po náročném dni. Ovšem sousedé často nadšení nesdílejí, pokud jim kouř vane rovnou do bytu. Některá města proto už zavedla zákaz kouření na balkonech, další o tom uvažují.

Ilustrační foto.

Kouření na balkonech? Ve Zlíně striktní zákaz, Liberec sází na domovníky

Už dávno odzvonilo časům, kdy byl muž s cigaretou vnímám jako světák a žena jako ztělesnění nezávislosti. Přestože se dříve kouřilo na mnoha místech, doba se proměnila a přicházejí další podněty, jak omezit šíření tabákového kouře. Moravský Zlín zavedl zákaz kouření na balkónech a lodžiích městských bytů, což rozdělilo město doslova na dva tábory. Chystá se podobné omezení i v Liberci?

Ilustrační snímek.

Zákaz kouření na balkonech? „Nesmysl," zní z Náchoda, Hronova i Kostelce

Od začátku července začal platit na balkonech městských bytů ve Zlíně zákaz kouření. Ten vyvolal velkou vlnu diskuzí a souhlasné i nesouhlasné reakce. Oslovená vedení měst na Náchodsku se zatím k podobnému kroku nechystají. Důvodem je i to, že na kouření na balkonech si téměř nikdo nestěžuje. Například podle správce bytového fondu města v Náchodě mají daleko větší trable s přístupem některých nájemníků k pronajatému bytu, kdy se řídí heslem „není to moje, tak co bych se o to staral".

Ústí po vzoru Zlína omezení kouření na balkonech zatím neplánuje

Vajgly, popílek, smrdutý kouř. Zakáže Ústí kouření na balkonech městských bytů?

/VIDEO, FOTO, ANKETA/ Co si to dovolují? Moravský Zlín zavedl zákaz kouření na balkonech a lodžiích městských bytů, což rozdělilo město doslova na dva tábory. Kuřáci se ozývají, že jim jsou upírána základní práva, druhá strana naopak méně cigaretového kouře a nepořádku vítá. Co si o zákazu myslí Ústečané a chystá se podobné omezení i v Ústí?

Ilustrační foto

Nový zákaz kouření na balkonech rozděluje nájemníky ve Zlíně

/ANKETA/ Nové domovní řády, které nájemníkům zakazují kouření na balkonech, platí od začátku července ve Zlíně. Zákaz se týká všech bytů v bytových domech ve vlastnictví města, které mají balkony nebo lodžie. Tento zákaz vyvolal protichůdné reakce. Svůj názor můžete vyjádřit v anketě Deníku.

Nádory ledvin trpí více muži – ti tvoří až dvě třetiny pacientů.

Riziko pro Čechy: Mezi Evropany máme dvojnásobek nádorů ledvin. Jak se chránit

Lékaři upozorňují, že se rakovina ledvin stala nelichotivou českou specialitou. Tři tisíce nových diagnóz ročně znamenají těsnou druhou příčku ve světových statistikách výskytu, stejně jako tisíc úmrtí každý rok. Přečtěte si, jak se pozná rakovina ledvin a jak lze nádor ledvin včas zachytit, aby byla velká šance na úspěšnou léčbu. A kde umí rakovinu ledvin nejlépe léčit? Na rady jsme se zeptali našich předních odborníků z oboru uroonkologie, docenta Alexandra Popracha a profesora Marka Babjuka. Mimo jiné poradili, jak ledviny před rakovinou ochránit.

Aktivity při projektu.

Projekt H3KNISE inspiruje středoškoláky při startu do života

Střední zdravotnická škola v Karlových Varech otevřela 27. září dveře nejen svým studentům, ale také inspirativním mladým lidem z projektu H3KNISE (www.h3knise.cz). Tento projekt určený středoškolákům byl dosud úspěšně realizován na Slovensku a letos se rozšířil i do České republiky.

Lesní požáry. Ilustrační snímek

V celém Česku platí výstraha před požáry. Kraje zakazují kouření v lesích

Výstraha před rizikem vzniku požárů bude od sobotního poledne platit do odvolání také pro východní polovinu Česka. Pro západní část území ji meteorologové vyhlásili už dřív, původně byla platná od pátečního poledne do pondělního večera. Varování rozšířil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy, parky a okolí skladů sena a slámy.

Cigarety, kouření - Ilustrační foto

Štamgasti hospod na Chrudimsku kouření omezili, ale cestující zákaz ignorují dál

Ve středu 31. května uplynulo šest let od zákazu kouření v barech a restauracích. Od stejného data je zapovězeno také kouření na nástupištích a zastávkách pro cestující, na sportovištích nebo v zoologických zahradách. Každodenní zkušenost ukazuje, že kuřáci v hospodách zákaz vesměs dodržují a hlídá ho také personál samotných podniků, i když se před lety zprvu ozývaly i některé odmítavé hlasy. Horší je to ale na prostranstvích venkovních autobusových zastávek, kde si dosud někteří cestující nelámou se zákazem hlavu. 

Ilustrační foto

Dali kouření vale. Školáci na Liberecku přesedlali na nikotinové sáčky

Schovat se v zákoutí či za stromem, kam není vidět, zapálit si cigaretu a potáhnout si. Zatímco dříve se mezi školáky kouření těšilo popularitě, nyní ho nahradily nikotinové sáčky. Jejich užívání se rozšířilo ze středních škol až na základní. Největší riziko užívání nikotinových sáčků spočívá v enormní dávce rizikového alkaloidu.

Kouření. Ilustrační snímek.

V Karlovarském kraji stoupá počet lidí, co cigaretu vyměňují za nahřívaný tabák

Češi si už šest let nezapálí cigaretu v restauracích, barech a kavárnách. 31. května 2017 začal platit takzvaný protikuřácký zákon. Česká republika byla jednou z posledních zemí Evropské unie, která tehdy zákonem neomezovala kouření v restauracích. Tento právní předpis navíc zakázal kouření i na dalších veřejných prostorech.

Děti často začínají kouřit už na základní škole. K růstu počtu na nikotinu závislých mladistvých vede i velmi snadná dostupnost nikotinových sáčků. Ilustrační snímek

Problém, který trvá. Děti začínají s kouřením už na základce, upozorňuje lékař

Podle údajů Státního zdravotního ústavu kouří čtvrtina Čechů. A počty kuřáků se snižují jen velmi pomalu. V mezinárodních statistikách náklonnosti k této neřesti stojí navzdory panujícím trendům Češi vysoko. „Pokles kuřáctví zaostává za většinou zemí západní Evropy,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Koblížek.

Sisi byla jednou z nejkrásnějších žen 19. století.

Krásná Sisi nebyla takovým neviňátkem, jak se říká. Měla svou tajnou neřest

Císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sisi (někdy se objevuje tvar Sissi) rozhodně nebyla takovým neviňátkem, jak tvrdí mýtus, který o ní postupem let vznikl. Užívala si věci, které byly v 19. století u žen považovány za krajně kontroverzní. Jedna její neřest zvedala lidi ze židlí natolik, že se nad Sisi pohoršovala i její současnice, britská královna Viktorie. Další byla tak za hranou, že sama Sisi se postarala, aby se o ní nevědělo ještě celá desetiletí po její smrti. 

Andrea Gontkovičová

Ředitelka Philip Morris: Měníme svět kuřáků a čeká nás báječná jízda

/ROZHOVOR/ Když společnost Philip Morris, světový lídr v prodeji tabáku, před časem vyhlásila boj klasickým cigaretám, znělo to, jako kdyby se kanadští hokejisté rozhodli, že nechají zakázat bruslení. Jenže, všechno má své souvislosti. Dnes je situace na trhu opravdu výrazně odlišná a počet lidí, kteří cigaretu vyměnili za alternativní výrobek se zahřívaným tabákem, se u nás blíží číslovce šest set tisíc. Šéfka středoevropské filiálky Philip Morris Andrea Gontkovičová, která má na starosti kromě Česka také Slovensko a Maďarsko, patří mezi vůdčí postavy současné změny.

Podle odborníků může až 450 tisíc jedinců v České republice žít se zatím nediagnostikovanou chronickou obstrukční plicní nemocí.

O ohrožení svých plic nevědí statisíce Čechů. Rakovinu může způsobit i práce

Mnoho lidí u nás vůbec netuší, jak vysokému riziku vzniku plicních chorob jsou vystaveni. Plicní lékaři upozorňují na to, že zdaleka nejde jen o kouření, což je dobře známý rizikový faktor. Nekuřáci se asi budou divit, ale třeba i místo, kde žijí, tráví volný čas či kde pracují, se může podílet na vzniku závažných plicních chorob.

CD s názvem Jak a proč přestat kouřit neslo fotografii Jiřího Bartošky s cigaretou v ruce. Šlo samozřejmě o vtip

Jiří Bartoška zahajuje kampaň proti kouření? Jeho kardiolog prozrazuje detaily

Tato fotografie se před nedávnem objevila na facebooku primáře Kardiologického oddělení pražské Nemocnice na Homolce profesora Petra Neužila. Že by se našemu věhlasnému kardiologovi podařilo přesvědčit svého pacienta Jiřího Bartošku, aby definitivně skoncoval s cigaretami? Je z oblíbeného herce nekuřák, který jde dokonce ostatním příkladem?