Kreativ

ŠTÍTEK: kouření

Andrea Gontkovičová

Ředitelka Philip Morris: Měníme svět kuřáků a čeká nás báječná jízda

/ROZHOVOR/ Když společnost Philip Morris, světový lídr v prodeji tabáku, před časem vyhlásila boj klasickým cigaretám, znělo to, jako kdyby se kanadští hokejisté rozhodli, že nechají zakázat bruslení. Jenže, všechno má své souvislosti. Dnes je situace na trhu opravdu výrazně odlišná a počet lidí, kteří cigaretu vyměnili za alternativní výrobek se zahřívaným tabákem, se u nás blíží číslovce šest set tisíc. Šéfka středoevropské filiálky Philip Morris Andrea Gontkovičová, která má na starosti kromě Česka také Slovensko a Maďarsko, patří mezi vůdčí postavy současné změny.

Podle odborníků může až 450 tisíc jedinců v České republice žít se zatím nediagnostikovanou chronickou obstrukční plicní nemocí.

O ohrožení svých plic nevědí statisíce Čechů. Rakovinu může způsobit i práce

Mnoho lidí u nás vůbec netuší, jak vysokému riziku vzniku plicních chorob jsou vystaveni. Plicní lékaři upozorňují na to, že zdaleka nejde jen o kouření, což je dobře známý rizikový faktor. Nekuřáci se asi budou divit, ale třeba i místo, kde žijí, tráví volný čas či kde pracují, se může podílet na vzniku závažných plicních chorob.

CD s názvem Jak a proč přestat kouřit neslo fotografii Jiřího Bartošky s cigaretou v ruce. Šlo samozřejmě o vtip

Jiří Bartoška zahajuje kampaň proti kouření? Jeho kardiolog prozrazuje detaily

Tato fotografie se před nedávnem objevila na facebooku primáře Kardiologického oddělení pražské Nemocnice na Homolce profesora Petra Neužila. Že by se našemu věhlasnému kardiologovi podařilo přesvědčit svého pacienta Jiřího Bartošku, aby definitivně skoncoval s cigaretami? Je z oblíbeného herce nekuřák, který jde dokonce ostatním příkladem?

Pokud bojujete se závislostí na cigaretách, existuje spousta důvodů, proč tento boj nevzdat. Zároveň si však zkuste sáhnout do svědomí, zda nemáte ještě jeden – pravděpodobně rizikovější – problém, kterým je potlačování emocí.

Když už kouříte, šlukujte. Za vznikem rakoviny mohou být potlačené emoce

Kouření způsobuje rakovinu. Nápis z krabičky cigaret má každý z nás natolik vrytý v podvědomí, že o jeho pravdivosti nepochybuje. Známý kanadský lékař Gabor Maté však varuje před takovou zkratkovitostí. Toto tvrzení je podle něj z vědeckého pohledu nepřesné, a to i přes nezpochybnitelnou část pravdy, která se v něm ukrývá.

První cigaretu si mladí Češi zapalují mezi patnáctým a osmnáctým rokem.

Nevyzpytatelná rakovina plic: Některé kuřáky zabíjí, jiným se vyhýbá

Je to záhada. Někteří lídé kouří celý život a přesto nikdy neonemocní rakovinou plic. Navzdory tomu je kouření cigaret nejčastějším rizikovým faktorem tohoto onemocnění, na které v České republice ročně umírá více než pět tisíc lidí. Vědci se nyní snaží přijít na to, proč některým kuřákům karcinom plic nikdy nezkříží cestu.  

Astmatem celosvětově trpí až 300 milionů lidí

Pasivní kouření je největším spouštěčem astmatu. Zdaleka ale ne jediným

Zhruba každý desátý člověk v České republice má astma. Na světě toto chronické onemocnění trápí zhruba tři sta milionů lidí a odhaduje se, že se jejich počet během příštích třiceti let zvýší o dalších sto milionů. Někteří lidé navíc o svém zdravotním problému ani neví. Tým odborníků z Austrálie proto nedávno sestavil přehled běžných věcí v domácnosti, které mohou tuto nemoc spustit nebo zhoršit.

Výzkumy odhalily dvě tváře nikotinu – může poškodit zdraví, ale také může působit blahodárně v prevenci proti demenci, může zlepšit kvalitu života seniorů nebo nemocných lidí jakéhokoliv věku

Jed, ale i lék. Nikotin některé nemoci vyvolává, před jinými umí chránit

Kouření tabáku je obecně považováno za škodlivé a rakovinotvorné. Na každé krabičce cigaret v ČR je varovný nápis s ilustračním obrázkem, i když o pravdivosti a výpovědi nápisů a obrázků si myslíme mnozí své. Že kouření poškozuje zdraví, že způsobuje srdeční choroby, rakovinu a jiné smrtelné choroby, je pravda. Není pochyb, že jde o škodlivý zlozvyk a zdravotnická osvěta na celém světě organizuje akce a kampaně pro jeho omezení.

Kuřákům vzali restaurace, přešli proto na vapování

Už tři a půl roku se v českých restauracích, kavárnách a barech nekouří. O tom, jak příznivě se k tomuto rozhodnutí staví veřejnost, svědčí údaj z velkého jarního průzkumu mezi čtenáři Deníku. Celkem 72 procent z bezmála deseti a půl tisíce respondentů totiž uvedlo, že zákaz kouření v restauracích a veřejných prostorách byl správný krok.  

První cigaretu si mladí Češi zapalují mezi patnáctým a osmnáctým rokem.

Kam se poděl český kuřák?

Pamatujete si doby, kdy jste v restauraci pro cigaretový dým málem neviděli na bar? Doby, kdy se běžně kouřilo v práci, v autě, ve vlaku? Společnost se proměnila. S tím, jak cigarety zmizely z restaurací i dopravních prostředků, začali je opouštět i sami kuřáci. Stále častěji je nahrazují alternativními možnostmi.

Zákaz kouření. Ilustrační foto.

Z Bosche by se měla stát nekuřácká firma. Odbory jsou ovšem proti

Českobudějovická strojírenská firma Robert Bosch, která je součástí stejnojmenného německého koncernu, se má stát nekuřáckou firmou. Odbory jsou proti. Vadí jim, že by tím došlo k hrubému pošlapání osobnostních práv části zaměstnanců. Informovala o tom vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Pavlína Jirková. A co si myslíte vy? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

Zákaz kouření - ilustrační foto.

Škodováci už si v práci nezapálí. Ani ve vyhrazených koutcích hanby

Škodováci dokouřili – alespoň v zaměstnání. Od středy platí ve Škodě Auto totální zákaz kouření. Kompletně: ve všech provozech a pracovištích i areálech a jejich zákoutích. Házení klacků pod nohy milovníkům tabáku a postupné omezování kouření bylo možné pozorovat dlouhodobě, možnosti zapálit si byly omezovány – zprvu ve vnitřních prostorách, pak i na řadě venkovních prostranství – až nyní jsou nulové: platí úplný zákaz.

Marihuana.

Kouření marihuany zvyšuje riziko sebevraždy, tvrdí nová studie

Přes 280 tisíc Američanů ve věku od osmnácti do pětatřiceti let se zapojilo do unikátního průzkumu. Adiktologové, tedy lékaři, kteří se zabývají prevencí, léčbou a výzkumem užívání návykových látek, prokázali souvislost mezi kouřením marihuany a vznikem sebevražedných myšlenek, sebevražedných plánů a sebevražedných pokusů.

Podle zubní hygienistky Nikol Otruba Kotasové dvě minuty na pořádné vyčištění zubů nestačí.

Zuby ničí kouření, alkohol i cukrovinky, varuje dentální hygienistka

Můžeme mít sebelepší dentální pomůcky, ale bez správné techniky čištění nikdy nedocílíme krásného a zdravého chrupu. Pravidelné odstraňování zubního plaku bychom si měli vštípit už od útlého dětství. „Naučit se správně čistit zuby je jednou z nejlepších investic do dítěte,“ říká Nikol Otruba Kotasová, dentální hygienistka z Brna.

Kouření je zlozvyk, kterému Češi i během covidu ve velké míře holdují.

Tři příběhy bez filtru. Tabák je v kriminále alfa a omega

Kouření, cigarety, nikotin… jako zlozvyk, požitek či závislost - každý si to pojmenujte podle svého gusta. My vám přinášíme tři autentické kuřácké příběhy. Vlastně dva, jeden je nekuřácký. Ale to nevadí - bez kuřáků by nebylo nekuřáků.

Cigarety vyměněné za běžeckou vášeň

Karel Douda z Prahy dobře věděl, že tabákový kouř obsahuje více než 70 látek, které prokazatelně způsobují rakovinu, že kvůli kouření má vysoký krevní tlak, špatně se mu dýchá a riskuje infarkt nebo mrtvici, přesto kouřil až do svých 40 let. Právě v tomto věku se mu po několika neúspěšných pokusech podařilo se závislostí na cigaretách skoncovat.

Tabákový gigant vyzývá: Přejděte na zdravější kouření

Další příspěvek v boji proti klasickému kouření a s ním souvisejícím zdravotním rizikům přidává společnost Philip Morris. Největší světový producent cigaret již dříve ohlásil přechod k alternativnímu užívání nikotinu a avizoval, že bude preferovat cestu šetrnou k lidskému zdraví, tedy kouření bez spalování.

Kvíz: Jak snížit zdravotní riziko

O elektronických cigaretách a produktech na zahřívaný tabák se nadále živě diskutuje u laické i odborné veřejnosti, protože se jedná o moderní technologické výrobky. Tyto alternativy ke kouření klasických cigaret jsou přitom podle dostupných studií zdraví méně škodlivé.   

Víme, jak moc si kouřením škodíme. Přestat je ale těžké

Vysoké procento kuřáků by bylo nejraději, kdyby byli na svém zlozvyku méně závislí nebo kdyby mohli přestat kouřit úplně. Když ale na konci minulého roku provedla pro Philip Morris International (PMI) mezinárodní výzkum společnost Povaddo, zjistila, že jen zhruba 55 procent dospělých kuřáků má informace o případných alternativních produktech.

Víme, jak moc si kouřením škodíme. Přestat je ale těžké

Vysoké procento kuřáků by bylo nejraději, kdyby byli na svém zlozvyku méně závislí nebo kdyby mohli přestat kouřit úplně. Když ale na konci minulého roku provedla pro Philip Morris International (PMI) mezinárodní výzkum společnost Povaddo, zjistila, že jen zhruba 55 procent dospělých kuřáků má informace o případných alternativních produktech.

Mrkev zrak nevyléčí a oči negativně ovlivňuje i kouření, říká primářka

Od zhruba čtyřiceti let života se lidem začíná horšit zrak. Lidová moudrost zná různé recepty, moderní medicína ale chápe dietetická opatření jen jako prevenci, léčit vady zraku totiž mrkev ani jiné potraviny neumějí. Řešením očních vad jsou podle docentky Šárky Skorkovské, primářky Oční kliniky NeoVize Brno, bezbolestné ambulantní operace s doživotní zárukou.

Kuřáků v Česku ubývá. Aspoň příležitostně si zapálí méně než čtvrtina lidí

Kuřáků v ČR podle výzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z loňského roku v posledních sedmi letech ubývá, zejména mezi mladými. Aspoň příležitostně si podle výzkumu zapálí cigaretu méně než čtvrtina starších 15 let. Lidé si více uvědomují rizika kouření. Na dnešní tiskové konferenci to řekli zástupci ministerstva zdravotnictví, Úřadu vlády a SZÚ. Ministerstvo financí navrhuje v letech 2021 až 2023 každoroční růst spotřební daně na tabák o pět procent. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde o dobrý krok, protože cena cigaret je pro jejich spotřebu zásadní faktor.

Světový den bez tabáku WHO letos chrání mladé

Světový den bez tabáku vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) od roku 1987 vždy na poslední květnový den, tedy na 31. května. Každoročně má tento den jiné téma z oblasti kontroly tabáku, letošní motto zní: Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem a užíváním tabáku a nikotinu.

Světový den bez tabáku WHO letos chrání mladé

Světový den bez tabáku vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) od roku 1987 vždy na poslední květnový den, tedy na 31. května. Každoročně má tento den jiné téma z oblasti kontroly tabáku, letošní motto zní: Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem a užíváním tabáku a nikotinu.