Od začátku roku opět stoupá cena cigaret. Člověk v průměru za jednu krabičku zaplatí o pět korun víc než na konci loňského roku, důvodem je vyšší daň na tabákové výrobky. Za tři roky se cena cigaret zvedla průměrně o 25 korun.
Nádory plic nehrozí zdaleka jen kuřákům. Podpořit je může i pasivní kouření. Dobrou zprávou pro onkologické pacienty s touto rakovinou je fakt, že díky nově se rozvíjející metodě cílené léčby lidé tolik netrpí nežádoucími vedlejšími účinky a přežívají déle.
/ROZHOVOR/ Když společnost Philip Morris, světový lídr v prodeji tabáku, před časem vyhlásila boj klasickým cigaretám, znělo to, jako kdyby se kanadští hokejisté rozhodli, že nechají zakázat bruslení. Jenže, všechno má své souvislosti. Dnes je situace na trhu opravdu výrazně odlišná a počet lidí, kteří cigaretu vyměnili za alternativní výrobek se zahřívaným tabákem, se u nás blíží číslovce šest set tisíc. Šéfka středoevropské filiálky Philip Morris Andrea Gontkovičová, která má na starosti kromě Česka také Slovensko a Maďarsko, patří mezi vůdčí postavy současné změny.
Mnoho lidí u nás vůbec netuší, jak vysokému riziku vzniku plicních chorob jsou vystaveni. Plicní lékaři upozorňují na to, že zdaleka nejde jen o kouření, což je dobře známý rizikový faktor. Nekuřáci se asi budou divit, ale třeba i místo, kde žijí, tráví volný čas či kde pracují, se může podílet na vzniku závažných plicních chorob.
Tato fotografie se před nedávnem objevila na facebooku primáře Kardiologického oddělení pražské Nemocnice na Homolce profesora Petra Neužila. Že by se našemu věhlasnému kardiologovi podařilo přesvědčit svého pacienta Jiřího Bartošku, aby definitivně skoncoval s cigaretami? Je z oblíbeného herce nekuřák, který jde dokonce ostatním příkladem?
Společnost Philip Morris International Inc. (PMI) oznámila uvedení zařízení IQOS ILUMA na trh v Česku. Jde o nejnovější přírůstek do jejího portfolia bezdýmných výrobků pro dospělé kuřáky, kteří by jinak pokračovali v kouření cigaret.
Kouření způsobuje rakovinu. Nápis z krabičky cigaret má každý z nás natolik vrytý v podvědomí, že o jeho pravdivosti nepochybuje. Známý kanadský lékař Gabor Maté však varuje před takovou zkratkovitostí. Toto tvrzení je podle něj z vědeckého pohledu nepřesné, a to i přes nezpochybnitelnou část pravdy, která se v něm ukrývá.
Je to záhada. Někteří lídé kouří celý život a přesto nikdy neonemocní rakovinou plic. Navzdory tomu je kouření cigaret nejčastějším rizikovým faktorem tohoto onemocnění, na které v České republice ročně umírá více než pět tisíc lidí. Vědci se nyní snaží přijít na to, proč některým kuřákům karcinom plic nikdy nezkříží cestu.
/FOTO, VIZUALIZACE/ Mostečané navrhují provozní řád parku Střed, který projde rozsáhlou rekonstrukcí. Řeší se cigarety, alkohol, psi, cyklisté, noční režim a další opatření pro bezpečný odpočinek.
Zhruba každý desátý člověk v České republice má astma. Na světě toto chronické onemocnění trápí zhruba tři sta milionů lidí a odhaduje se, že se jejich počet během příštích třiceti let zvýší o dalších sto milionů. Někteří lidé navíc o svém zdravotním problému ani neví. Tým odborníků z Austrálie proto nedávno sestavil přehled běžných věcí v domácnosti, které mohou tuto nemoc spustit nebo zhoršit.
Koronavirová pandemie a s ní spojené problémy stojí za zvýšeným počtem závislých Čechů. Konkrétně u kouření ale zatím chybí spolehlivá data, která by pomohla nastavit českou protidrogovou politiku do budoucna.
Zakažte kouření v blízkosti škol. Podnět v podobném duchu dostali Sokolovští od vedení zdejší integrované školy (ISŠTE). Vyzývá město, aby vytvořilo návrh obecně závazné vyhlášky, ve které bude několik omezení platných na prostranství v okolí škol.
Kouření tabáku je obecně považováno za škodlivé a rakovinotvorné. Na každé krabičce cigaret v ČR je varovný nápis s ilustračním obrázkem, i když o pravdivosti a výpovědi nápisů a obrázků si myslíme mnozí své. Že kouření poškozuje zdraví, že způsobuje srdeční choroby, rakovinu a jiné smrtelné choroby, je pravda. Není pochyb, že jde o škodlivý zlozvyk a zdravotnická osvěta na celém světě organizuje akce a kampaně pro jeho omezení.
Většina českých kuřáků se už někdy v životě pokoušela s kouřením přestat, často bez podpory a opakovaně. Na trhu existují i méně škodlivé alternativy, které mohou být v odvykání využity podobně, jako například ve Velké Británii. Češi nicméně o nižší škodlivosti alternativ netuší.
Už tři a půl roku se v českých restauracích, kavárnách a barech nekouří. O tom, jak příznivě se k tomuto rozhodnutí staví veřejnost, svědčí údaj z velkého jarního průzkumu mezi čtenáři Deníku. Celkem 72 procent z bezmála deseti a půl tisíce respondentů totiž uvedlo, že zákaz kouření v restauracích a veřejných prostorách byl správný krok.
První cigaretu si mladí Češi zapalují mezi patnáctým a osmnáctým rokem. O mnoho let později pak přiznávají, že vlastně ani nevědí, proč tenkrát s kouřením začali.
Pamatujete si doby, kdy jste v restauraci pro cigaretový dým málem neviděli na bar? Doby, kdy se běžně kouřilo v práci, v autě, ve vlaku? Společnost se proměnila. S tím, jak cigarety zmizely z restaurací i dopravních prostředků, začali je opouštět i sami kuřáci. Stále častěji je nahrazují alternativními možnostmi.
Totální zákaz kouření v celém areálu firmy? Třaskavina, která bouchla v českobudějovické firmě Bosch. Platit má od ledna a zaměstnanci se bouří. Už nyní přitom musejí kuřáci v řadě podniků po celém Česku chodit o přestávkách s cigaretou mimo areál. Podle odborů nemá taková restrikce oporu v zákonech.
Mají dovoleno kouřit, nebo zaměstnavatel – více než oni sami – důsledně dbá na zdraví svých zaměstnanců? Deník zjišťoval poměry ve významných ostravských firmách. Průkopníkem ve striktním řešení je už léta kunčická huť Liberty Ostrava.
Vyhrocená diskuze se strhla kolem absolutního zákazu kouření v českobudějovickém areálu firmy Bosch. Platit má od ledna a podle odborů jde o hrubé pošlapávání práv zaměstnanců. Deník zjišťoval, jak jsou na tom se zákazem kouření velké podniky nebo třeba nemocnice v kraji.
Budějovická strojírenská společnost Robert Bosch má být od 1. ledna nekuřácká. Odbory nesouhlasí. Vadí jim, že by tím byla pošlapána osobnostní práva části zaměstnanců.
Českobudějovická strojírenská firma Robert Bosch, která je součástí stejnojmenného německého koncernu, se má stát nekuřáckou firmou. Odbory jsou proti. Vadí jim, že by tím došlo k hrubému pošlapání osobnostních práv části zaměstnanců. Informovala o tom vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Pavlína Jirková. A co si myslíte vy? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.
Škodováci dokouřili – alespoň v zaměstnání. Od středy platí ve Škodě Auto totální zákaz kouření. Kompletně: ve všech provozech a pracovištích i areálech a jejich zákoutích. Házení klacků pod nohy milovníkům tabáku a postupné omezování kouření bylo možné pozorovat dlouhodobě, možnosti zapálit si byly omezovány – zprvu ve vnitřních prostorách, pak i na řadě venkovních prostranství – až nyní jsou nulové: platí úplný zákaz.
Na konci prázdninového července se ve Volarech sedělo na Rynku, tedy náměstí. Netradičně v pondělí se zde sešlo dost lidí, aby si vyslechlo dobrou muziku a zhlédlo soutěž Modrý dým.
Přes 280 tisíc Američanů ve věku od osmnácti do pětatřiceti let se zapojilo do unikátního průzkumu. Adiktologové, tedy lékaři, kteří se zabývají prevencí, léčbou a výzkumem užívání návykových látek, prokázali souvislost mezi kouřením marihuany a vznikem sebevražedných myšlenek, sebevražedných plánů a sebevražedných pokusů.
Na konec května připadl Světový den bez tabáku, Evropská komise zároveň zveřejnila zhodnocení své tabákové legislativy. Není zatím příliš jasné, jak chce do budoucna přistupovat k e-cigaretám a k dalším alternativám klasických cigaret.
Můžeme mít sebelepší dentální pomůcky, ale bez správné techniky čištění nikdy nedocílíme krásného a zdravého chrupu. Pravidelné odstraňování zubního plaku bychom si měli vštípit už od útlého dětství. „Naučit se správně čistit zuby je jednou z nejlepších investic do dítěte,“ říká Nikol Otruba Kotasová, dentální hygienistka z Brna.
Kouření, cigarety, nikotin… jako zlozvyk, požitek či závislost - každý si to pojmenujte podle svého gusta. My vám přinášíme tři autentické kuřácké příběhy. Vlastně dva, jeden je nekuřácký. Ale to nevadí - bez kuřáků by nebylo nekuřáků.
Karel Douda z Prahy dobře věděl, že tabákový kouř obsahuje více než 70 látek, které prokazatelně způsobují rakovinu, že kvůli kouření má vysoký krevní tlak, špatně se mu dýchá a riskuje infarkt nebo mrtvici, přesto kouřil až do svých 40 let. Právě v tomto věku se mu po několika neúspěšných pokusech podařilo se závislostí na cigaretách skoncovat.
Další příspěvek v boji proti klasickému kouření a s ním souvisejícím zdravotním rizikům přidává společnost Philip Morris. Největší světový producent cigaret již dříve ohlásil přechod k alternativnímu užívání nikotinu a avizoval, že bude preferovat cestu šetrnou k lidskému zdraví, tedy kouření bez spalování.
V Severní Koreji není lehké žít a situaci vám rozhodně neulehčí fakt, že jste žena. Pokud k tomu ještě kouříte, tak máte zaděláno na velký problém se stranickými orgány.
O elektronických cigaretách a produktech na zahřívaný tabák se nadále živě diskutuje u laické i odborné veřejnosti, protože se jedná o moderní technologické výrobky. Tyto alternativy ke kouření klasických cigaret jsou přitom podle dostupných studií zdraví méně škodlivé.
Vysoké procento kuřáků by bylo nejraději, kdyby byli na svém zlozvyku méně závislí nebo kdyby mohli přestat kouřit úplně. Když ale na konci minulého roku provedla pro Philip Morris International (PMI) mezinárodní výzkum společnost Povaddo, zjistila, že jen zhruba 55 procent dospělých kuřáků má informace o případných alternativních produktech.
Vysoké procento kuřáků by bylo nejraději, kdyby byli na svém zlozvyku méně závislí nebo kdyby mohli přestat kouřit úplně. Když ale na konci minulého roku provedla pro Philip Morris International (PMI) mezinárodní výzkum společnost Povaddo, zjistila, že jen zhruba 55 procent dospělých kuřáků má informace o případných alternativních produktech.
Téměř pětina z celkového počtu všech úmrtí v Česku souvisí s následky kouření. Přestat s ním je ale obtížné, proto stát i tabákové firmy hledají způsoby, jak alespoň omezit škody, které si na svém vlastním zdraví kuřáci způsobují.
Téměř pětina z celkového počtu všech úmrtí v Česku souvisí s následky kouření. Přestat s ním je ale obtížné, proto stát i tabákové firmy hledají způsoby, jak alespoň omezit škody, které si na svém vlastním zdraví kuřáci způsobují.
Při útěku z výchovného zařízení si uprostřed noci dopřávali marihuanu. Při kouření v centru Brna ale dva nezletilé mladíky nachytali strážníci, kteří je následně předali republikovým policistům.
Jaká je největší česká neřest? Drogy? Alkohol? Kouření? Pokud to budeme posuzovat podle vydaných financí, pak jsou to jednoznačně cigarety - za ně totiž u nás lidé nejvíce utrácejí.
Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB) se zapojila do programu letošního Zlín Film Festivalu. Konkrétně s nabídkou pomoci kuřákům, kteří chtějí s touto závislostí skoncovat nebo o tom vážně přemýšlejí.
Od zhruba čtyřiceti let života se lidem začíná horšit zrak. Lidová moudrost zná různé recepty, moderní medicína ale chápe dietetická opatření jen jako prevenci, léčit vady zraku totiž mrkev ani jiné potraviny neumějí. Řešením očních vad jsou podle docentky Šárky Skorkovské, primářky Oční kliniky NeoVize Brno, bezbolestné ambulantní operace s doživotní zárukou.
Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který je ve Spojených státech nejrespektovanější instancí v oboru, autorizoval 7. července prodej zařízení IQOS v USA s označením tabákový výrobek s modifikovaným rizikem.
Kuřáků v ČR podle výzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z loňského roku v posledních sedmi letech ubývá, zejména mezi mladými. Aspoň příležitostně si podle výzkumu zapálí cigaretu méně než čtvrtina starších 15 let. Lidé si více uvědomují rizika kouření. Na dnešní tiskové konferenci to řekli zástupci ministerstva zdravotnictví, Úřadu vlády a SZÚ. Ministerstvo financí navrhuje v letech 2021 až 2023 každoroční růst spotřební daně na tabák o pět procent. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde o dobrý krok, protože cena cigaret je pro jejich spotřebu zásadní faktor.
Světový den bez tabáku vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) od roku 1987 vždy na poslední květnový den, tedy na 31. května. Každoročně má tento den jiné téma z oblasti kontroly tabáku, letošní motto zní: Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem a užíváním tabáku a nikotinu.
Světový den bez tabáku vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) od roku 1987 vždy na poslední květnový den, tedy na 31. května. Každoročně má tento den jiné téma z oblasti kontroly tabáku, letošní motto zní: Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem a užíváním tabáku a nikotinu.