Kreativ

ŠTÍTEK: lékařství

Listy ashwagandhy mají určité léčivé využití, i když nejsou tak běžně užívány jako kořeny.

Řešíte nespavost? Studie potvrdily recept na dobrý spánek z dávné ajurvédy

Nespavost, stres či nedostatek energie zažívá v zimním a předjarním období mnoho lidí. Podobně tomu bylo zřejmě už před dávnými časy, a to i v mnohem teplejších podnebných pásmech. Jinak by indická ajurvéda nepřišla s léčivou bylinou zvanou ashwagandha neboli vitánie snodárná. Zjišťovali jsme, na co jiného, kromě zajištění daru snů, je ashwagandha ještě dobrá.

Primář Hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov MUDr. RNDr. Michal Řiháček, Ph.D., EuSpLM

Prostějov má špičkové doktory. Dva odborníci z nemocnice v TOP 50

Magazín Forbes Česko opět zveřejnil svůj prestižní žebříček TOP 50 nejlepších lékařů v zemi. Letos redaktoři sestavili již třetí edici seznamu, který oceňuje špičkové odborníky v oblasti zdravotnictví. Do vybrané padesátky se probojovali i dva primáři z Nemocnice AGEL Prostějov.

Tomáš Zeman jezdí místo dovolené pomáhat na Ukrajinu

Krvavá dovolená. Záchranář jezdí ve volnu pomáhat na frontu na Ukrajinu

Zdravotník ve válečné zóně na Ukrajině. Přesně tak strávil několik svých dovolených Tomáš Zeman, který jinak pracuje jako zdravotník na oddělení urgentní medicíny v Krajské nemocnici Liberec. Jako dobrovolník učil civilisty i vojáky základy první pomoci válečné medicíny a sám pomáhal s ošetřováním zraněných jen pár kilometrů od fronty.

Tomáš Zeman jezdí místo dovolené pomáhat na Ukrajinu.

Krvavá dovolená libereckého záchranáře, ve volnu jezdí pomáhat na frontu

Zdravotník v konfliktní zóně na Ukrajině, přesně tak strávil už několik svých dovolených Tomáš Zeman. Běžně pracuje jako zdravotník na oddělení urgentní medicíny v Krajské nemocnici Liberec a už třikrát odjel využít svoje odborné znalosti do míst, kde je to teď nejvíc potřeba, na Ukrajinu. Jako dobrovolník učil civilisty i vojáky základy první pomoci válečné medicíny a sám pomáhal s ošetřováním zraněných jen pár kilometrů od fronty.

Ilustrační foto.

Lékařská fakulta nabídne studentům unikátní pohled do světa záchranné služby

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové si připisuje prvenství. Otevře totiž unikátní volitelný předmět, který umožní studentům získat hlubší vhled do problematiky urgentní medicíny ve specifických podmínkách záchranné služby. První studenti 5. ročníku si předmět Zdravotnická záchranná služba budou moci zapsat již v nadcházejícím letním semestru 2024/2025.

Zázvor je výborný bojovník proti virům.

Pomocník nejen z východní medicíny: Bojuje proti infekcím a podporuje hubnutí

Oddenek původně tropické kvetoucí rostliny je tradiční součástí východní medicíny, jejíž zkušenosti jsme rádi převzali i u nás. Štiplavou léčbu využíváme nejen při problémech s trávením nebo při nachlazení. Řeč je o zázvoru, který mnozí konzumují především v podobě čaje. Zjišťovali jsme, na co dalšího je  zázvor dobrý, jestli se hodí i na hubnutí a kdo by se měl konzumaci zázvoru raději vyhnout.

Výstavba Centra urgentní medicíny v Liberci, stav k 27. 12. 2024.

Centrum urgentní medicíny čelilo komplikacím, výzvy ho čekají i příští rok

/FOTO, VIDEO/ Při vytěžení přibližně 50 tisíc kubíků zeminy a jejím přesunu pomocí téměř 6 tisíci nákladními vozi bylo zabudováno 9 500 kubíků betonu a necelých 2 tisíce tun betonářské výztuže. Taková čísla se pojí s výstavbou Centra urgentní medicíny, které zajistí moderní zázemí pro zdravotnické zařízení typu fakultní nemocnice a zefektivnění a propojení provozu urgentních příjmů, centrálních operačních sálů a intenzivní péče. Každý den v průměru na stavbě pracuje 170 lidí, přesto se výstavba nevyhnula komplikacím a zpoždění oproti plánovanému harmonogramu.

Primářka Zapletalová: Nukleární medicína v Přerově pomáhá odhalit nemoci včas

Primářka Zapletalová: Nukleární medicína v Přerově pomáhá odhalit nemoci včas

Primářkou oddělení nukleární medicíny přerovské nemocnice je Jana Zapletalová, která původně nastoupila do nemocnice už v roce 1990 na interní oddělení. Toho, že ji osud zavál do jiného oboru, ale rozhodně nelituje. I přes dlouholetou praxi ve zdravotnictví ji medicína stále baví a naplňuje. Kromě svého postu slouží také pohotovostní služby a vypomáhá na oddělení Léčebny dlouhodobě nemocných.

Třinecký kardiolog mění svět medicíny. Jaroslav Januška získal prestižní ocenění.

Třinecký kardiolog mění svět medicíny: Jaroslav Januška získal prestižní ocenění

V nemocnicích a poliklinikách Skupiny AGEL v České i Slovenské republice pracuje více než tři tisíce lékařů. Za loňský rok byl vyhodnocen jako nejlepší lékař v inovační činnosti Jaroslav Januška. Intervenční kardiolog z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí během letošního 17. ročníku Sympozia AGEL, které se uskutečnilo v Praze, dostal ocenění ve formě sošky Zlatý Aeskulap. Toto ocenění je každoroční tradiční a prestižní oslavou práce zaměstnanců a kolektivů Skupiny AGEL, kteří ve svém oboru dosáhli mimořádných úspěchů.

Magnetická rezonance i sterilizace. Středoškoláci poznávají práci v novoměstské nemocnici

FOTO: Rezonance i sterilizace. Středoškoláci poznávají práci v nemocnici

Nemocnice Nové Město na Moravě otevřela své dveře studentům středních škol ze Žďárska, aby jim přiblížila fascinující svět zdravotnických profesí. Exkurze zahrnující biochemické laboratoře, nukleární medicínu a jednotku intenzivní péče mají za cíl inspirovat mladé lidi k výběru kariéry ve zdravotnictví. Podívejte se na fotografie. 

prof. MUDr. Ladislav Pilka, DrSc

Profesor Pilka začínal v Přílepích, stal se legendou reprodukční medicíny

Jako mladý lékař začínal v zámecké porodnici v Přílepích a psal prý tehdy jednu výpověď za druhou, aby se odtud dostal. Nakonec se to Ladislavu Pilkovi podařilo po osmi letech, to už ale měl atestaci z gynekologie, o kterou původně nestál, a v hlavě myšlenku na umělé oplodnění. Na konci října uplynulo deset let od jeho úmrtí.

Kardioden představí inovace v kardiovaskulární medicíně.

Jubilejní Kardioden ve Vendryni představí inovace v kardiovaskulární medicíně

U příležitosti 25. ročníku odborné kardiologické konference Kardioden se letos setká více než 500 odborníků z řad lékařů i nelékařského zdravotnického personálu ve středu 13. listopadu v Hotelu Vitality ve Vendryni na Třinecku. Jubilejní vzdělávací akce nese název Inovace v kardiovaskulární medicíně a zaměří se na nejnovější trendy v kardiologii. Za text děkujeme Andreji Jalůvkové. 

Výstavba Centra urgentní medicíny v Liberci.

Centrum urgentní medicíny roste jak z vody. Nahlédněte do útrob parkovacího domu

/FOTO, VIDEO/ Zajištění moderního zázemí pro zdravotnické zařízení typu fakultní nemocnice, zefektivnění a propojení provozu urgentních příjmů, centrálních operačních sálů a intenzivní péče. Liberec vyhlíží Centrum urgentní medicíny, jehož výstavba je v plném proudu. V nejbližších dnech bude jeřáb stěhovat pětadvacetitunové agregáty do energocentra, které je umístěné v parkovacím domě.

Česneková tinktura je skvělým přírodním antibiotikem, které pomáhá při nachlazení, kašli i bolesti v krku.

Ruský penicilin? Hoďte česnek do vodky. Přírodní antibiotikum vyrobíte raz dva

Jestli existuje něco, co může pomoci s podzimními virózami a nahradit antibiotika, pak to zkusím, řekla jsem si nedávno. Snažila jsem se proto najít na internetu recept na domácí lék, který by rychle zafungoval a byl z přírodních surovin. Na první pohled mě, i svým názvem, zaujal ruský penicilin. K jeho přípravě stačí totiž česnek a vodka. Rozhodla jsem se proto doma toto údajné přírodní antibiotikum vyrobit a připravit se tak na blížící se chřipkovou sezonu.

Léčivé účinky rakytníku a medu se navzájem podporují.

Přírodní vitaminová bomba chránila zdraví kosmonautů. Češi ji hojně nakupují

Trnitý keř, který roste běžně i v České republice, nelze díky jasně oranžovým bobulím přehlédnout. Jmenuje se rakytník řešetlákový a jeho plody jsou skutečným pokladem přírody. Na co je zdravý rakytník, co všechno se dělá z rakytníku a jak ho nejlépe využít v období nejrůznějších nachlazení či viróz, jsme se zeptali lékárníka Filipa Škardy.

Očkování proti koronaviru. Ilustrační foto

FN Motol otevírá brány nového moderního Očkovacího centra pro veřejnost

Fakultní nemocnice v Motole pro své klienty otevřela nové a moderně vybavené prostory Očkovacího centra. Tímto krokem reaguje na rostoucí zájem veřejnosti o vakcinaci a odborné poradenství v oblasti cestovní medicíny. Nové prostory poskytují klientům nejen komfortní zázemí, ale také snadnější a rychlejší přístup.

Oblastní nemocnice Kladno.

Kladenská nemocnice chce vytvořit paliativní tým. Potřebných pacientů přibývá

Světový den hospiců a paliativní péče letos připadl na druhou říjnovou sobotu. Ke tomuto dni se tento rok připojila také Oblastní nemocnice Kladno, která aktuálně pracuje na přípravách vytvoření ambulantního paliativního týmu. "Ten by měl v rámci nemocnice zajišťovat odborné poradenství a služby pacientům, u nichž se přístupy paliativní péče jeví jako nanejvýš prospěšné," předeslal mluvčí kladenské nemocnice Zbyněk Boublík. 

Prokázalo se, že krvavec má antibiotické účinky a působí proti řadě nebezpečných patogenních bakterií.

Roste u vás krvavec toten? Zastavuje krvácení a má silné antibiotické účinky

Mnoho lidí o bylině s trochu strašidelným názvem krvavec toten nikdy neslyšelo. Tato rostlina přitom zkrášluje mnoho českých luk. Její temně červené květy vypadají efektně, ale hlavní význam krvavce spočívá v jeho schopnosti pomáhat s léčením dlouhé řady neduhů. Navíc se ukázalo, že má velmi silné antibakteriální účinky, takže je přírodní alternativou k antibiotikům. Lidoví léčitelé to věděli už dávno a vědci to nyní potvrdili.

Koncert v chrámu svaté Barbory v pátek 2. srpna 2024.

Podívejte se: V chrámu svaté Barbory zahráli studenti medicíny z celé Evropy

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Závěrečný benefiční koncert evropského orchestru a sboru studentů medicíny se konal v pátek 2. srpna v chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Mezinárodní projekt sdružuje sto mediků a lékařů z celé Evropy, kteří se každý rok setkávají v jedné z evropských zemí s cílem vytvořit symfonický orchestr a sbor.

Fakultní nemocnice Ostrava, ilustrační foto.

Fakultní nemocnice Ostrava má čtyři nové docenty

Čtveřice lékařů ostravské nemocnice v Porubě se nově může honosit akademickým titulem docent. Docenturu úspěšně vládli Marcela Káňová, Martin Havel, Jan Štembírek a Lubomír Tulinský. Všichni jsou zároveň pedagogové na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

K úrazu elektrickým proudem může dojít doma i při procházce. Dobré je proto dávat chrániče na zásuvky, kam dosáhnou malé děti mající tendenci strkat tam sponky či prsty.

Jako náraz auta do zdi. Experti varují děti a teenagery před elektrickou šlehou

Každoročně se v Česku poraní elektrickým proudem asi čtyři sta lidí, z toho 170 dětí. Pokud člověk zásah přežije, lékaři umí zázraky. Léčba je ale dlouhá a dotyčný se potýká s traumatem i celoživotními následky. Odborníci varují před velkým nebezpečím, kterému by se měli vyvarovat hlavně teenageři a děti, které léto láká k dobrodružstvím.

Archiv Jany Bastien

Cítím se jako Ostravačka, říká slovenská zpěvačka a objev letošního FM City

Nadaní hudebníci z Moravskoslezského kraje se často z logických důvodů stěhují do Prahy. Co když se ale ze Slovenska do Ostravy přestěhuje lékařka, která ukazuje, že se dá skloubit nejen umělecká branže za hranicemi velkoměsta, ale i život doktorky přes den a vyprodaná Lucerna v noci? V rozhovoru odkrývá Jana Bastien, proč zůstává v moravskoslezském regionu i jaké to je, na jednu stranu zažívat úspěchy v medicíně, a na druhé čekat dlouhé roky, než vás šoubyznys objeví, aby pak jela turné s Mirai nebo psala písně s Jiřím Krhutem.

Dost nenápadný, ale nejdražší v Německu...

Od sousedů: Na medicínu přijmou 320 ze 1511 uchazečů

K studiu medicíny na linecké Keplerově univerzitě se hlásí 1511 zájemců. Přijato jich bude 320. Test proběhl ve Welsu. V celém Rakousku chtělo na tento obor 11 904 studentů. Studijních míst je na čtyřech univerzitách 1900. Z nich je 85 vyhrazeno pro umístění ve veřejném zájmu – uchazeči budou povinni po absolvování pracovat určitý čas jako pokladniční, nemocniční, vojenští nebo úřední lékaři.

Margita Dohnalová Řezníčková bojuje s rakovinou prsu. Na léčbu její tělo nereaguje.

Oblíbená kadeřnice z Uherského Hradiště bojuje s rakovinou. Léčba nezabírá

Pro kadeřnici Margitu Dohnalovou Řezníčkovou byla její práce vším. Bavilo ji dodávat ženám dobrými účesy sebevědomí. Pak ale Margita onemocněla rakovinou prsu. Bohužel ani přes okamžité zahájení chemoterapie její tělo na léčbu nereagovalo. Sama si proto našla alternativní metody, které jí mohou pomoci zachránit život. Vysněná cesta ke zdraví je však velmi nákladná.  

Pavel Štěpka se od mládí zajímá o přírodní medicínu, byl na zkušené v Indii a Číně. Značku Superionherbs založil v roce 2013.

Nadchla ho přírodní medicína. Díky ní objevil pro Čechy sílu v léčivých houbách

Československu ještě vládl komunismus, když se Pavel Štěpka věnoval studiu na střední škole. Tehdy do hlavy bifloval třeba Ohmův zákon či sériové a paralelní řazení rezistorů. Dnes má tento vitální padesátník společnost, která se věnuje prodeji doplňků stravy, konkrétně především extraktům z hub jako Reishi, Čaga či Cordyceps.

Na procházky po Chorvatsku si nezapomeňte repelent.

Tropické nákazy můžete chytit už i v Chorvatsku. Ochrání vás jedna pomůcka

Cestovní kanceláře na svých stránkách mnohdy ubezpečují klienty, že jim v Chorvatsku nehrozí žádné velké zdravotní nebezpečí, a pokud ano, tak jsou to především spálení od slunce či průjem po snězení nezvyklého jídla. Jenže specialisté na cestovní medicínu mají jiný názor. Na co si dát v Chorvatsku pozor a co v Chorvatsku nedělat, nebo spíše dělat pro své zdraví? Podceňovaným problémem může být bodavý hmyz. Nemusíte si hned pořizovat moskytiéru, stačí koupit jednoduchou pomůcku.

Ilustrační foto

Stipendia až 150 tisíc. Kraj láká mladé lékaře do nemocnic

Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje rozdělí v aktuálním akademickém roce čtyři miliony korun mezi 29 úspěšných žadatelů z řad studentů lékařství. Kraj tak pokračuje v motivování studentů medicíny k setrvání v jednom ze zdravotnických zařízení v regionu.

Roztroušená skleróza - její příznaky a léčba

Sedm příznaků, které mohou signalizovat onemocnění roztroušenou sklerózou

Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především mladší lidi. Ještě před pár desítkami let znamenala její diagnóza vážné omezení života a nezvratnou invaliditu. Věda však pokročila neuvěřitelně kupředu, takže dnešní medicína dokáže postup nemoci výrazně zpomalit. Je k tomu však potřeba včasná diagnóza. Jaké jsou příznaky roztroušené sklerózy?

Transplantační centrum FN Ostrava uspořádalo Kurz komunikace při sdělování nepříznivé zprávy.

VIDEO: Ve FNO proběhl Kurz komunikace při sdělování nepříznivé zprávy

Transplantační centrum FN Ostrava uspořádalo pro lékaře z nemocnic v Moravskoslezském kraji workshop, jak komunikovat s příbuznými pacientů, kteří jsou potenciálními dárci orgánů. Celodenní program připravily Lékařky z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO a LF OU (KARIM), které jsou součástí konziliárního týmu paliativní péče.

Kokoška pastuší tobolka se stala součástí tradiční medicíny Číny a Japonska. Využívaly se zejména její močopudné účinky a schopnost zastavit krvácení.

Plevel s tajemným jménem zázračně pomáhá při ženských zdravotních problémech

Rostlinku s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka můžete najít téměř všude, což rozhodně netěší zahrádkáře ani zemědělce, kteří ji považují za obtížný plevel. Ale kokoška pastuší tobolka má i svou světlou stránku. A tou je její léčebné využití. Je velkou pomocnicí pro ženy a dívky, které trpí gynekologickými problémy, ale umí také zmírňovat krvácivost z nosu i z ran a regulovat krevní tlak. Kokoška pastuší tobolka byla dlouho jen součástí lidového léčitelství, vědecké výzkumy však naznačují, že její potenciál je opravdu velký.

Brněnská fakultní nemocnice od května jako první v České republice otevřela Centrum precizní medicíny.

Dávali jí rok života, po dvou letech je zdravá. Pomohla precizní medicína z Brna

/VIDEO/ Bolest břicha, návštěva obvodního lékaře, vyšetření a zdrcující zjištění. Takový je příběh jedenašedesátileté Jany Králíkové, které lékaři před dvěma lety diagnostikovali velký nádor slinivky s metastázemi. S takovýmto onemocněním přežívají léčení pacienti obvykle rok. Nádor Jany Králíkové se ale začal díky léčbě na míru zmenšovat, až úplně zmizel. Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno se začnou takzvanou precizní medicínou ještě více zabývat.

Brněnská fakultní nemocnice od května jako první v České republice otevřela Centrum precizní medicíny.

Dávali jí rok života, po dvou letech je zdravá. Pomohla precizní medicína z Brna

/VIDEO/ Bolest břicha, návštěva obvodního lékaře, vyšetření a zdrcující zjištění. Takový je příběh jedenašedesátileté Jany Králíkové, které lékaři před dvěma lety diagnostikovali velký nádor slinivky s metastázemi. S takovýmto onemocněním přežívají léčení pacienti obvykle rok. Nádor Jany Králíkové se ale začal díky léčbě na míru zmenšovat, až úplně zmizel. Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno se začnou takzvanou precizní medicínou ještě více zabývat.