/ROZHOVOR/ Mladá lékařka Gabriela Moslerová se nedávno stala posilou Gynekologicko-porodnického oddělení rakovnické nemocnice. Narodila se v Praze, kde také vystudovala 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, kterou ukončila v minulém roce. K medicíně ji přivedli doktorka Lucie Hrdličková svým pozitivním přístupem a úsměvem, dřívější partneři a bývalá spolužačka. Absolvovala stáž v proslulé berlínské nemocnici Charité. Oceňuje na ní špičkovou péči o novorozence a rodičky. V Českých Budějovicích se u dipl. homeopatky Hany Červenkové vzdělávala v oboru psychosomatiky a terapeutické metody rodinných konstelací.
/FOTO/ Zajistí městu pod Ještědem odpovídající moderní zázemí pro zdravotnické zařízení typu fakultní nemocnice a zefektivní a spojí provoz urgentních příjmů, centrálních operačních sálů a intenzivní péče. Centrum urgentní medicíny představuje jednu z největších zdravotnických investic v zemi a zároveň je v plném proudu první etapa modernizace Krajské nemocnice Liberec.
Už podeváté se do jedné z jihočeských nemocnic sjedou medici ze všech univerzit v republice, které vzdělávají budoucí lékaře. Hostitelem a organizátorem soutěže Medik roku je letos Nemocnice Prachatice.
Patologie je obor opředený řadou mýtů. Většina lidí si představuje patologa jako podivína na pitevně, v zástěře a se skalpelem v ruce, který vlastně nemá co pokazit a na všechno má dost času. „Jde o velmi zkreslenou představu, která u laické veřejnosti stále přetrvává,“ potvrzuje primářka oddělení patologie přerovské nemocnice Barbora Weberová s tím, že patologa už dávno nezaměstnávají jen pitvy.
/ROZHOVOR/ Významné životní jubileum oslavil letos emeritní primář chirurgického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě Jiří Šustáček. Pro novoměstskou nemocnici pracuje sedmačtyřicet let. Jeho kolegové si ho váží, pacienti jej mají rádi. Je pro ně člověkem s velkým srdcem, který nejen léčí, ale také jim naslouchá.
V dětství chtěl být lesníkem, později veterinářem. Pro medicínu se dnešní primář chirurgického oddělení přerovské nemocnice Alojz Haninec rozhodl až později - vydal se ve šlépějích svého otce, který se tomuto oboru také věnoval. Před deseti lety ho do Přerova přivedl záměr rozvinout miniinvazivní operace. „Klasické budou jistě zůstávat, ale rozvoj endovaskulárních technik je markantní,“ říká primář přerovské chirurgie.
Praktikem na zkoušku. Na stáž k praktickým lékařům se hlásí první studenti medicíny. Během léta nahlédnou pod ruce zkušeným doktorům a poznají reálný chod ambulance na vlastní kůži. Jde o studenty druhého až pátého ročníku lékařských fakult v Praze, Plzni, Olomouci a Brně.
/VIDEO, FOTO/ Obří investice do vzdělání a vědy začala oficiálně v Hradci Králové. V sousedství Fakultní nemocnice už roste obří kampus Univerzity Karlovy. Sloužit bude studentům medicíny a farmacie, ale také výzkumu. Stavba začala už v minulém roce, přesto na slavnostní zahájení stavby ve čtvrtek 7. března dorazil do Hradce Králové premiér Petr Fiala nebo ministr školství Mikuláš Bek.
Jedna z největších a nejmodernějších hyperbarických komor nejen v České republice, ale také v Evropě, začala od pondělí 4. března 2024 sloužit pacientům v Městské nemocnici Ostrava. Nová, kvadratická hyperbarická komora je usazena ve zbrusu nové budově, nabízí větší kapacitu, moderní vybavení, a hlavně také neporovnatelně vyšší komfort léčených lidí.
ROZHOVOR/Necelých šest let ke zlaté. Atletické buňky v sobě objevila až v osmé třídě. Momentálně je ve čtvrťáku gymnázia a na krku se jí houpe nejcennější medaile. A nejenom hodnotou kovu. Zdara Pezinková zvítězila ve skoku vysokém na halovém mistrovstvím republiky dospělých. To není všechno. Její příběh má dokonalý happy ending. Devatenáctiletá závodnice AC Pardubice totiž porazila svůj vzor Michaelu Hrubou. Teď si přeje ještě jeden šťastný konec. Ráda by se z "Mozarťáku" probojovala na medicínu.
Doposud největší zátěžovou zkouškou prošla Krajská nemocnice Liberec (KNL), kde kvůli žhářskému útoku aktivovali druhý stupeň traumatologického plánu. Tragická událost se odehrála v pondělí 29. ledna v noci v liberecké ulici 1. máje, když třiatřicetiletý muž vhodil zapálený kanystr do baru Black Panther (Černý panter) a následně utekl.
Interní oddělení Nemocnice Písek získává v tuzemsku velmi dobré jméno. Dokládá to rostoucí počet úspěchů a ocenění jeho lékařů v odborných kruzích. Dva z nich budou podle mluvčí a. s. Jihočeské nemocnice dokonce Kateřiny Koželuhové Českou republiku reprezentovat na Mezinárodním kongresu interní medicíny MIRCIM, který se bude konat letos v květnu v polském Krakově.
Už osm let se Natálie Čampišová věnuje pískání. I přes velmi náročné začátky se posunula do divize na Moravě a sny má ještě vyšší. Kromě rozhodčí fotbalu se věnuje také studiu medicíny a v budoucnu by ráda obě profese skloubila.
Už osm let se Natálie Čampišová věnuje pískání. I přes velmi náročné začátky se posunula do divize na Moravě a sny má ještě vyšší. Kromě rozhodčí fotbalu se věnuje také studiu medicíny a v budoucnu by ráda obě profese skloubila.
O mladé posily ve svém lékařském týmu stojí táborská nemocnice. Těm, kdo se rozhodnou po absolvování medicíny do Tábora nastoupit, proto nabízí výraznou podporu již v posledních ročnících studia lékařských fakult.
/FOTO, VIDEO/ Rozsáhlá rekonstrukce oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, které sídlí ve třetím patře rakovnické Masarykovy nemocnice, skončila. Jeho modernizace, která zahrnovala kromě stavebních prací i nové vybavení, stála 70 milionů korun.
Oddělení nukleární medicíny ve Slezské nemocnici se rozloučilo s přestárlými přístroji včetně dvacetileté tomografické gamakamery. Svou přístrojovou techniku výrazně modernizovalo. V rámci dotačního programu se jí podařilo vysoutěžit moderní hybridní tomografický zobrazovací systém SPECT/CT firmy GE Healthcare za třiadvacet milionů korun.
Čtyřiatřicetiletá Adéla Pavlun se dokázala vyrovnat s endometriózou díky žábě kambo z amazonského pralesa a dalším přírodním medicínám. Ne každý je ale z šamanské metody nadšen, může být i nebezpečná. Nemoc přitom postihuje každou desátou ženu.
Je nejmladším primářem přerovské nemocnice. Dříve to možná byla nevýhoda, která spočívala v nejistotě z krátké praxe, ale dnes už to neplatí. Vladimír Boháč šéfuje gynekologicko-porodnickému oddělení pět let. Nebojí se zavádět nové operační postupy v gynekologii a urogynekologii a také prosazuje zkvalitnění péče na porodnickém oddělení.
Inovativní pracoviště pro zlepšení kvality života a předcházení nemocem v úterý otevřela Fakultní nemocnice Olomouce. Centrum zdraví a prevence, jehož součástí jsou Ambulance preventivní medicíny, Oddělení praktického lékařství a Ambulance psychosomatické medicíny, najdou klienti v pavilonu F, někdejším sídle Oddělení alergologie a klinické imunologie.
Inovativní pracoviště pro zlepšení kvality života a předcházení nemocem v úterý otevřela Fakultní nemocnice Olomouce. Centrum zdraví a prevence, jehož součástí jsou Ambulance preventivní medicíny, Oddělení praktického lékařství a Ambulance psychosomatické medicíny, najdou klienti v pavilonu F, někdejším sídle Oddělení alergologie a klinické imunologie.
Nemocnice Písek nově spouští stipendijní program pro studenty pátých a šestých ročníků lékařských fakult, který má pomoct rozšířit řady zdejších lékařů.
Klinika nukleární medicíny Fakultní nemocnice Olomouc ve středu otevřela novou přístavbu pracoviště PET/CT s nejmodernějším přístrojovým vybavením pro diagnostiku a léčbu zejména onkologických onemocnění.
Vydejte se o nadcházejícím víkendu s celou rodinou na For Kids, největší veletrh hraček, her a potřeb pro děti. Součástí programu, který připravuje Deník s rubrikou Miminek, bude fotografování s vánoční tématikou dětí ale i celých rodin, pořízení snímků do soutěže Školák Deníku a rozhovor s terapeutkou klinické nutriční medicíny Monikou Novotnou na téma strava v případě alergií a jak si zdravě vybavit lékárničku v době viróz a nachlazení. Těšit se můžete i na několik dárků.
Záchranáři ze Zlínského kraje získali nové vzdělávací a výcvikové prostory i vybavení. S podporou evropské dotace došlo k rozšíření Vzdělávacího a výcvikového střediska (VVS) Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Zásadně se zvýšila kapacita školicích prostor a kvalita přístrojového vybavení. Středisko navíc nyní slouží nejen složkám Integrovaného záchranného systému (IZS), ale také veřejnosti, dobrovolným hasičům, středním školám, jednotkám městské policie a dalším.
/ROZHOVOR/ Obrovskou vlnu nevole u lékařů vyvolala novela zákoníku práce, která legalizuje až 832 přesčasových hodin ročně. Dosud to byla polovina. Mladí lékaři požadují také změnu finančního ohodnocení. Přesčasy v prosinci odmítly sloužit tisíce lékařů v celém Česku, mezi nimi i lékař z jihlavské nemocnice Tomáš Tajč. „Změny určitě nastanou, věřím tomu,“ vyjádřil se Tajč v rozhovoru pro Deník.
/FOTO, VIDEO/ Čtveřici obrazů podle slavných mistrů, kterou ozvláštňují úpravy s tématikou medicíny, představil ve vyškovské nemocnici obchodní ředitel společnosti Aura Medical David Navrátil. Obrazy věnoval při příležitosti otevření nového pracoviště magnetické rezonance, kam jeho firma dodávala technologie.
Zachovat kvalitu života pacienta, respektovat a chránit jeho důstojnost, léčit příznaky spojené s nevyléčitelnou nemocí a snažit se vytvořit podmínky pro to, aby mohl tuto fázi svého života pacient prožít ve vlídném prostředí a společnosti své rodiny a přátel.
Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., má novou posilu. Prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D, je předním odborníkem zejména v oblasti perinalotologie a fetomaternální medicíny. Profesor Kacerovský již v mostecké nemocnici působil, a to v letech 1997 až 2007.
Zpěvák a skladatel Marcel Procházka alias Marcell byl hostem další epizody podcastu Backstage Adély Noskové. Ačkoli se věnuje zpěvu, vystudoval medicínu. V novém dílu se dozvíte, jak řeší Marcel Procházka krizi středního věku, kterým zpěvákem se nechává inspirovat nebo jak to má s mejdany.
/FOTO, VIDEO/ Zdálo se, že tahle sezona asi nebude pro Nikolu Pöschlovou nijak výjimečná. Na konci března šla na operaci s kolenem, a tak nikdo nemohl očekávat něco zvláštního. Jenže to dopadlo nad očekávání.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nejenom zkušení, ale přímo dokonalí budou špičkoví lékaři z oboru intenzivní medicíny, a to jak z motolské nemocnice, tak z dalších významných pracovišť. Z pražských nemocnic i ti, kteří působí mimo metropoli. Zlepšit jejich přípravu pomůže nové simulační centrum, které se začíná stavět v areálu motolské nemocnice. Zatím je na jeho místě jen jáma – za dva roky se však už má chystat spuštění provozu.
/FOTO/ Zajímá je medicína, ale nejsou si úplně jistí, jestli je to pro ně to pravé povolání. Proto se přihlásili na Medikemp, který pro ně v těchto dnech, od 24. do 27. srpna, pořádá už popáté Lékařská fakulta v Hradci Králové. 41 studentů gymnázií a zdravotnických lyceí absolvuje během čtyř dnů krátké stáže na odborných pracovištích lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Hradec Králové, aby blíže poznali lékařskou profesi.
/FOTO, VIDEO/ V areálu Krajské nemocnice Liberec panuje čilý stavební ruch, který se zatím nese v demoličním duchu. Původní zástavbu, kterou tvořila například stará interna či nemocniční lékárna, nahradí Centrum urgentní medicíny.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Bývalá sportovní pilotka a letuška Ivana Baldo se v šestapadesáti letech rozhodla změnit svůj život. Domov ve Slaném a práci v hlavním městě nechala za sebou a odešla do Indie. Společně s dětmi, dvanáctiletým Vojtou a dospělou Angie, žije v pobřežním městečku Varkala. Přestože tam syn chodí do školy, současně zůstává žákem i ve Slaném a každý rok musí do Čech přijet na přezkoušení z českého jazyka a dějepisu. Díky tomu se mohl Deník s oběma setkat u společných přátel na zahradě rodinného domu v Libušíně.
/FOTOGALERIE/ Praktičtí lékaři se ve svých ordinacích nezastaví, přesto jich je zejména na venkově nedostatek. I když obce lákají na různé benefity či služební byt, pro venkovského doktora je klíčové, aby se dokázal trvale uživit. Pokud nemá ve vsi a okolí dostatečnou klientelu, která se utváří i řadu let, provozovat ordinaci je pro začínajícího doktora celkem nereálné.
Už podesáté pořádá letos Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni Letní školu experimentální chirurgie. Zaměřuje se na praktickou demonstraci chirurgických postupů na prasatech.
Rozsáhlá rekonstrukce a dostavba tomografického pracoviště na Klinice nukleární medicíny Fakultní nemocnice Olomouc míří do finále. V areálu již stojí nová dvoupodlažní budova a odborníci v těchto dnech převzali a instalují to nejdůležitější - nový přístroj PET/CT. Taky nejcennější, protože stojí bezmála 100 milionů korun.
Blíží se prázdniny a dětem na čas skončí sportovní kroužky spojené se školou. Podle fyzioterapeuta Tomáše Hrdého, který působí v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře, mají ovšem pro pohyb v létě platit stejné požadavky jako během školního roku.
Nechuť jít do práce a vůbec něco dělat, vyhýbání se kontaktu s přáteli nebo s rodinou či nekonečná únava. To jsou některé průvodní znaky takzvaného syndromu vyhoření. Studie ukazují, že jím trpí každý pátý Čech. Nechat si jej přerůst přes hlavu může vést až k hospitalizaci na psychiatrii.
Známý odborník na funkční medicínu Jan Vojáček býval ligovým fotbalistou, špičkovým gólmanem. V bráně mu začalo být těsno, navíc ho trápily záhadné zdravotní symptomy. Rozhodl se změnit životní směr a propracoval se k inovativní lékařské disciplíně. Obor studoval v Kalifornii, přesto ho někteří považují za šarlatána. „Vše se vyvíjí, je třeba si připustit limity klasické medicíny a obohatit je o jiné. Já se toho jako lékař nebojím a stojím si za tím,“ řekl v rozhovoru pro časopis Story Jan Vojáček.
/VIDEO/ Staré ustupuje novému. Výstavba nového nemocničního pavilonu se neobešla bez demoličních prací, které jsou v plném proudu. V plánu jsou i odstřely.
Nedostatek praktických lékařů pro dospělé je dlouholetou bolestí českého zdravotnictví. V Plzeňském kraji je jejich počet hluboko pod celostátním průměrem, na 100 tisíc obyvatel jich připadá padesát čtyři, zatímco třeba v Moravskoslezském kraji nebo Praze je to 70 lékařů.
Před několika dny oslavil dvacáté narozeniny. Těsně před jejich dovršením zažil uničovský fotbalista Jaroslav Saňák perfektní den. Nejprve dopoledne zvládl zkoušku na vysoké škole, kde studuje medicínu, odpoledne slavil premiérový gól v MSFL.
Při pomyšlení na středověk si lidé často vybaví nerozvinuté lékařství, nedostatečnou hygienu a nepříliš dlouhý život. Ovšem ne vždy tomu tak opravdu bylo. Nejen, že se tehdejší lidé za pomoci vody ze studny či říček starali o svou hygienu nejlépe, jak dovedli, ale také se snažili pečovat o svou pleť. Využívali k tomu mnoha různých produktů, receptů a postupů, které se podle vědců až pozoruhodně podobaly těm dnešním.
Původně se věnoval hře na housle, poté na klavír, ale nakonec jej uhranul klarinet a posléze saxofon. Osmdesát let v úterý slaví rodák z Malenovic u Zlína Felix Slováček, rodným jménem Antonín. Přezdívku, pod kterou se proslavil, získal už ve škole podle kreslené postavy kocoura Felixe.
Zakladatel Projektu Phoenix, český medik, který byl v březnu vážně zraněn po zásahu šrapnelem na Donbase a poté v dubnu převezen do pražské Ústřední vojenské nemocnice, v pondělí zemřel. Na sociálních sítích to uvedli zástupci projektu Phoenix. Podle dřívějších informací ministerstva zahraničí padli na Ukrajině při bojích proti ruské armádě dva čeští dobrovolníci. Jeden letos v březnu, druhý loni v červnu.