VIDEO: Do bývalé nemocnice se zakously bagry. Nahradí ji moderní centrum
/FOTO/ Bývalá Štěpánská nemocnice neboli dnešní pavilon „V“ Krajské nemocnice Liberec se zařadí ke stavbám, které zmizí z povrchu zemského.
/FOTO/ Bývalá Štěpánská nemocnice neboli dnešní pavilon „V“ Krajské nemocnice Liberec se zařadí ke stavbám, které zmizí z povrchu zemského.
/FOTO,VIDEO/ Do historie Krajské nemocnice Liberec se zapíše středa 26. dubna. Právě v tento den se odehrálo poklepání na základní kámen Centra urgentní medicíny a jednoho z kladívek se chopil i prezident České republiky Petr Pavel, který společně se svou chotí právě ve středu vyrazil na jednodenní návštěvu Libereckého kraje.
/FOTO, VIDEO/ Na jednodenní návštěvu Libereckého kraje vyrazil ve středu 26. dubna prezident České republiky Petr Pavel v doprovodu své manželky Evy Pavlové. Svou cestu po libereckém okresu zahájil v Novém Městě pod Smrkem, kam dorazil po půl desáté dopoledne. Zde ho přivítal hejtman Libereckého kraje Martin Půta, místní starosta Petr Černica a starostové přilehlých obcí.
Soutěž Medik roku 2023 zná vítěze. Můžete je potkat na stáži v jihočeských nemocnicích.
Pokud z nějakého důvodu míří vaše kroky na oddělení nukleární medicíny strakonické nemocnice, zcela určitě vás nemine setkání se zdravotní sestrou Soňou Pavlíkovou. Usměvavá, empatická žena, která dobře ví, že vlídné slovo, gesto a pochopení dokáží více než moderní věda.
/GLOSA/ Big point. Tenisovou hantýrkou řečeno, kdo vyhraje pátý souboj v semifinále play off hokejové extraligy mezi Pardubicemi a Třincem, propracuje se k mečbolu. Tím je dané, že oba celky si připsaly na své konto dvě výhry. Dá se říct, že v pět odpoledne na Velikonoční pondělí se rozjede minisérie na dva vítězné zápasy. Nejlepší tým základní části i trojnásobný mistr si už vyzkoušeli, jaké to je být v plusu. Vždy zvládli první domácí střet. V tom druhém ale nenašli munici na neprůstřelné gólmany.
/VIDEO/ Pacienti, které čeká vyšetření na oddělení nukleární medicíny strakonické nemocnice, čeká další vysoký komfort. Ve středu 5. dubna byl oficiálně představen nový přístroj – SPECT/CT, který nahradil dřívější systém SPECT.
Nebýt dvou branek Romana Sopůška v závěru střetnutí, byl by jednoznačně nejlepším hráčem sobotního utkání krajské I. A třídy skupiny B v Hluku. Brankář Těšnovic Filip Zavadil hlavně ve druhé půli deptal domácí střelce, bez jeho skvělých zákroků by vedoucí tým odjel na Hanou s daleko větším výpraskem.
Deník.cz upozornil na případ studentky medicíny, která si na školu vydělává třemi brigádami. Redakci pak začaly chodit nabídky finanční pomoci pro dívku a také možnosti odborných stáží.
Po Velikonocích začne oplocování staveniště, do konce roku začnou stroje hloubit základové jámy. Největší zdravotnická investice v zemi příštích několika let vznikne v městě pod Ještědem. Investice za více než tři miliardy korun v podobě Centra urgentní medicíny zajistí Liberci odpovídající moderní zázemí pro zdravotnické zařízení typu fakultní nemocnice.
Že jde skloubit i obtížné studium medicíny s profesionálním sportem dokazuje basketbalistka KP Brno Anežka Kopecká. Dvaadvacetiletá pivotka už čtvrtým rokem studuje Všeobecné lékařství na Masarykově univerzitě v Brně a do toho si svými basketbalovými výkony řekla i o pozvánku do reprezentace.
ROZHOVOR/ Lékařka, pediatrička, zakladatelka dětské gastroenterologie na Zlínsku a v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně Lenka Ťoukálková slaví významné životní jubileum - sedmdesátku. Je stále velmi aktivní, v práci i v soukromí. Mimo jiné se věnuje dětským pacientům v Baťově nemocnici.
Je mu třicet pět let, pochází z vesnice od Opavy, kde má rodina statek. Vystudoval střední zdravotnickou školu a stal se zdravotním bratrem. Nyní je Lukáš Malý lékařem, jenž působí v Praze, Opavě i v africké Keni.
Velkou odezvu vyvolal článek Deníku o chudé studentce medicíny. Dívce, která musí mít tři brigády, aby si mohla dovolit studium na vysoké škole, po přečtení článku nabídlo několik lidí peněžní pomoc a lékaři možnosti stáže. „To jsem teda opravdu nečekala. Jsem z toho upřímně dojata a moc vám děkuji,“ reagovala zaskočeně studentka medicíny na vlnu pomoci.
O rychlejší návrat do běžného života se u pacientů hodlá snažit nový primář ortopedie v nemocnici v Kyjově na Hodonínsku Peter Chovanec. Své vize ve čtvrtek představil starostům z okolních obcí. Stoupnout má počet specializovaných zákroků, například plastiky vazů u sportovců, stabilizace ramen nebo operace chrupavky.
Studentka lékařské fakulty pochází z chudých poměrů. Od šestnácti let pomáhá vydělávat peníze do rodinného rozpočtu. Náročné studium medicíny kombinuje se třemi přivýdělky. „Jdu si za svým snem. Chci zachraňovat lidem životy, vím jaké to je nemít štěstí,“ vypráví jedna z účastnic programu Retrostipendia, který podporuje ve vzdělávání sociálně znevýhodněnou mládež.
Investice za více než tři miliardy má zajistit odpovídající moderní zázemí pro zdravotnické zařízení typu fakultní nemocnice.
/REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ Spousty mrtvých i těžce raněných se střelnými poraněními nebo těly zmrzačenými výbuchy granátů. S tím vším se dnes a denně potkávají dobrovolní zdravotníci z Čech, kteří zachraňují životy vojáků bojujících na ukrajinské frontě poblíž Bachmutu.
Po letech příprav a očekávání má v roce 2023 konečně začít velká modernizace Krajské nemocnice Liberec a chystaná výstavba Centra urgentní medicíny. Investice za více než tři miliardy korun posune zdejší nemocnici výrazně kupředu a nabídne pacientům i zdravotníkům nejmodernější prostředí.
Lékař Jiří Dvořák nemá rád slovo důchod či senior. Raději pro tuto etapu života používá název stříbrný věk. Ve Švýcarsku, kam po osmašedesátém roce emigroval coby medik, léčil celý život pacienty s bolavými zády. Už tehdy prosazoval celostní pohled na zdraví, a nyní se již plně věnuje preventivní medicíně. Povídali jsme si s ním o tom, jaký je recept na co nejzdravější život až do jeho samotného konce.
K lékaři bez obav a dlouhého čekání. Přesně to nabízí klientům prostřednictvím Ambulance preventivní medicíny Nemocnice Pelhřimov. Moderní zdravotnické zařízení klientům poskytuje, na základě dlouholetých zkušeností, preventivní program cílený na prevenci nejzávažnějších onemocnění.
Odměna za nástup do práce až sto padesát tisíc korun. Nejenom lékaři, ale také radiologičtí asistenti, fyzioterapeuti a další profese stále víc chybí nemocnicím na Vysočině. Pacientům to následně prodlužuje čekací doby na ošetření o měsíce.
Od dob založení homeopatie se vedou vášnivé spory mezi jejími zastánci a odpůrci. Tento způsob léčby funguje již více než 200 let a využívají ho tisíce lékařů. Kdy lze homeopatika použít a kdy naopak zvolit klasickou cestu, komu mohou pomoci a proč jim někteří nevěří? O homeopaticích jsme mluvili s MUDr. Tomášem Radou a PharmDr. Helenou Matouškovou.
Přibývá párů, které se v České republice neúspěšně pokouší o početí dítěte. Podle ředitele kliniky reprodukční medicíny a gynekologie Zlín Davida Rumpíka jde nyní přibližně o čtvrtinu. Nejčastějšími příčinami neplodnosti je nezdravý životní styl, odkládání mateřství, telekomunikační smog a stres. Páry mohou vyhledat pomoc na jedné z padesáti klinik asistované reprodukce, které se v tuzemsku nachází. To ale ještě před několika lety nebylo běžnou praxí, řekl Rumpík ČTK.
Je anestézie bezpečná? Jak funguje ta epidurální? A proč jste si vybral ARO? Na tyto a mnohé další dotazy odpovídal primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Marek Proksa účastníkům Valašského Medik Klubu.
Liberecká nemocnice nutně potřebuje modernizaci. Centrum urgentní medicíny má vyjít maximálně na 3,2 miliardy korun. Stavět by se mohlo začít na jaře příštího roku.
Když se člověk v noci vypraví do nemocnice třeba s rozsekaným čelem nebo dušností, měl by co nejblíž od svého bydliště najít adekvátní péči. Hustou síť pracovišť urgentního příjmu chce totiž při nemocnicích od příštího roku zajistit ministerstvo zdravotnictví. Počítá s tím navrhovaná novela vyhlášky o požadavcích na personální zabezpečení zdravotních služeb. Ta vůbec poprvé přesně určuje, jaký personál musí být na „vstupní bráně“ nemocnic přítomen.
Česká medicína se opět dostává do záře reflektorů. Tentokrát díky neurologům. Právě v Česku totiž bude sídlit hlavní evropské centrum boje s cévní mozkovou příhodou, tedy s mrtvicí. Tomuto tichému zabijákovi podlehne každé čtyři vteřiny jeden člověk na světě. Jen v Česku postihne mrtvice za rok 25 tisíc lidí a smrtí skončí asi osm a půl tisíce případů.
/ROZHOVOR/ Zástupkyně primářky patologicko-anatomického oddělení Chrudimské nemocnice Dagmar Ďatková hovoří o své práci poutavě a s velkým zaujetím. Je vidět, že ji stále baví, stejně jako péče o zahrádku, kde pěstuje jen to, co se dá sníst.
Zástupkyně primářky patologicko-anatomického oddělení Chrudimské nemocnice Dagmar Ďatková hovoří o své práci poutavě a s velkým zaujetím. Je vidět, že ji stále baví, stejně jako péče o zahrádku, kde pěstuje jen to, co se dá sníst.
/ROZHOVOR/ Zástupkyně primářky patologicko-anatomického oddělení Chrudimské nemocnice Dagmar Ďatková hovoří o své práci poutavě a s velkým zaujetím. Je vidět, že ji stále baví, stejně jako péče o zahrádku, kde pěstuje jen to, co se dá sníst.
Nový centrální pavilon, který má být takzvaným srdcem Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB), by měl podle nové vize stát u hlavní brány. Shodla se na tom vedení Zlínského kraje, KNTB a magistrátu města Zlína.
Zdravotníci z Kliniky úrazové chirurgie a Oddělení sportovní medicíny v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem se letos, stejně jako v loňském roce, zúčastní vyhlášeného cyklistického závodu „Tour de Zeleňák“, který se uskuteční v sobotu 3. září v Rumburku.
Personál z psychiatrických nemocnic bude předcházení konfliktům a zvládání pacientů trénovat v simulačním centru s herci, kteří budou předvádět reálné situace. Centrum vzniká v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Projekt, o kterém v tiskové zprávě informovala Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, má snížit využívání omezujících prostředků u pacientů. Podle zahraničních zkušeností to může být až o třetinu.
Moderně vybavené pracoviště oddělení nukleární medicíny (ONM) pelhřimovské nemocnice disponuje špičkovými technologiemi zobrazování konvenční nukleární medicíny. Výhodou těchto technologií je neinvazivnost, účinnost a absence vedlejších účinků. Nejnověji se oddělení může pochlubit nejmodernější a nejrychlejší hybridní gamakamerou SPECT/CT, která mimo jiné umožňuje celotělová 3D vyšetření. Před nedávnem bylo na oddělení rozšířeno spektrum vyšetření srdce i o stanovení stupně zavápnění srdečních tepen. Oddělení navíc umožňuje konzultace pacientů pro vyšetření PET/CT v Proton Therapy Center Praha. O pacientech, výhodách hybridního zobrazení a rozvoji oddělení, ale také o adaptaci oddělení v době covidové jsme hovořili s primářem ONM Nemocnice Pelhřimov, uznávaným specialistou a zástupcem České republiky v Evropské asociaci nukleární medicíny MUDr. Ing. Milanem Šimánkem, Ph.D.
V čele Fakultní nemocnice Hradec Králové po šesti letech končí Vladimír Palička. Šestasedmdesátiletý biochemik a osteolog požádal ministra zdravotnictví o uvolnění z funkce kvůli věku. Ředitelem zůstane, dokud ministerstvo nenajde jeho nástupce. Jako lékař pracuje už přes půl století a medicíně se chce věnovat i nadále.
Za životy mu vděčí nejen stovky tisíc vojáků. Francouzský lékař Dominique Jean Larrey za napoleonských válek zcela proměnil podobu válečné medicíny a je považován za zakladatele akutní medicíny. Zemřel před 180 lety.
Složitě tvarovaný prostor v pražské novostavbě, kde v půdorysném návrhu téměř nenajdete rovnou stěnu a prostor je vertikálně protkaný šikmými nosnými sloupy. Takové bylo zadání nového interiéru pro Institut přírodní medicíny v Praze. Konečný výsledek lze považovat za skvostný. Prostor se nachází v části vstupního podlaží novostavby Main Point Pankrác.
/FOTO, VIDEO/ Odstranění žlučníku, sleziny či ledviny nebo sešití tenkého střeva, močovodu a cévy si vyzkoušeli studenti medicíny během devátého ročníku Letní školy experimentální chirurgie na plzeňské lékařské fakultě. Místo lidských pacientů však medici operovali prasata.
Liberecká nemocnice se podruhé pokouší najít firmu, která postaví Centrum urgentní medicíny v Husově ulici v Liberci. Vypsala výběrové řízení, do kterého mohou zájemci podávat nabídky do 30. srpna. Maximální cena zakázky je 3,2 miliardy korun.
Mnohé z nás trápí velký nos nebo malá prsa. Ploché bříško, pokleslá víčka nebo tvář bez vrásek. Estetická medicína umí zázraky a přání plní na počkání. Jenže estetická medicína není jenom o dokonalé kráse. Řeší také rekonstrukční operace po ablaci prsou a úrazech ruky, vývojové vady, ztráty tkáně nebo defekty po nádorovém onemocnění.
Jmenuje se Lubomír Sojka a prakticky celý svůj profesní život se věnuje pohybovým problémům zvířat a terapii bolesti. V poslední době se však začal více zaměřovat na konzervativní možnosti řešení těchto potíží a stal se z něj certifikovaný venerinární lékař v České republice, který pomáhá zvířatům zbavovat se bolesti přesně mířenými drobnými vpichy akupunkturních jehel. A jak sám tvrdí, výsledky jsou někdy až extrémně dobré.
Primář dětského oddělení havířovské nemocnice Hynek Canibal, pediatr, specialista na neonatologii a dětskou kardiologii a také sportovní lékařství, má za sebou pracovně úspěšné období. Od roku 2018, kdy začal vést dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice s poliklinikou v Havířově, zavádí do péče o dětské pacienty mnoho novinek a poznatků načerpaných v zahraničí.
Bezmála stoletý lékař John Scharffenberg zavítá ve středu 15. června do Benešova, aby se podělil o zkušenosti z preventivní medicíny. Přednáška Jak se dožít vysokého věku ve zdraví a vitalitě se uskuteční v Klubu zdraví v Benešově, ulice Marie Kudeříkové, od 17.30 hodin. Vstup je volný.
Bezmála stoletý lékař John Scharffenberg zavítá jak v pátek 10. června do sedlčanské modlitebny CASD, tak v pondělí 13. června do Příbrami do Klubu zdraví na ulici Čs. Armády, aby se podělil o zkušenosti z preventivní medicíny. Přednáška Jak se dožít vysokého věku ve zdraví a vitalitě se uskuteční od 18 hodin v Sedlčanech a od 17.30 v Příbrami.
Petra Szeszula vystudovala v Česku ekonomii a management a také molekulární biologii. Ve Švédsku, kam po studiu přesídlila, založila několik biotechnologických startupů. Ty nabízejí přelomové inovace v medicíně.
Už pár let liberecká nemocnice pomyslně vyhlíží svoji lepší budoucnost. Ta má mít podobu nového Centra urgentní medicíny (CUM), která nejenom promění tvář Krajské nemocnice v Liberci, ale především přinese moderní a do posledního šroubku vypiplané zázemí pro zaměstnance i pacienty.
Už pár let liberecká nemocnice pomyslně vyhlíží svoji lepší budoucnost. Ta má mít podobu nového Centra urgentní medicíny (CUM), která nejenom promění tvář Krajské nemocnice v Liberci, ale především přinese moderní a do posledního šroubku vypiplané zázemí pro zaměstnance i pacienty.
Projekt směřující k výstavbě Centra urgentní medicíny při Krajského nemocnic v Liberci (KNL) bude pokračovat. Vypsáno bude nové výběrové řízení na dodavatele a upraví se podmínky stanovující maximální výši ceny. O kolik se zvýší bude jasné zhruba za čtrnáct dní. Pokud vše půjde dobře a pokračování schválí akcionáři, mohla by stavba začít na jaře příštího roku.
Stavba Centra urgentní medicíny při Krajské nemocnici v Liberci (KNL) se odkládá. Nemocnice zrušila zakázku na jeho výstavbu, neboť ze čtyř nabídek, které na výstavbu získala, ani jedna nesplnila podmínku na maximální výši ceny 2,2 miliardy korun.