Lodičky v Karviné u jezera v parku Boženy Němcové. To je vůbec nejnavštěvovanější místo Karviné pro rok 2024. Vloni prošlo přes jeho mosty spojující ostrov s pevninou přes 195 tisíc návštěvníků. Z toho toho téměř padesát tisíc dorazilo na kulturní akce. Na zmíněném počtu se pak samozřejmě krom lidí přímo z Karviné podílejí i návštěvníci z okolí a také z Polska.
V pátek 31. ledna se v Knihovně Ústeckého kraje uskuteční autorské čtení z nové knihy Skrytá perspektiva. Publikace, která vznikala v rámci kurzu tvůrčího psaní vedeného spisovatelem Reném Nekudou, je společným dílem 23 autorů. Jednou z autorek povídek inspirovaných uměleckými díly Národní galerie v Praze je i Lenka Slámová, která již druhým rokem vede redakci Knihovny Ústeckého kraje.
Kolínské muzeum letos plánuje poprvé představit unikátní soubor deseti gotických vitráží ze 14. století, které pochází z chrámu sv. Bartoloměje. Pracovníci muzejního depozitáře je objevili v roce 2020 náhodou. Budou součástí výstavy středověkých vitráží z českých sbírek, kterou muzeum chystá od prosince 2025 do dubna 2026. ČTK to řekl ředitel Regionálního muzea Kolín Vladimír Rišlink.
Redakce Žateckého a lounského deníku připravila další díl seriálu, ve kterém můžete hádat známá i méně známá místa z okresu Louny i jeho okolí. Poznáte, co je na fotografiích?
Prezident Petr Pavel předal ve Velké aule pražského Karolina jmenovací dekrety 78 novým profesorkám a profesorům. Mezi oceněnými je i David Kořínek z Fakulty umění a designu UJEP, který se významně podílí na rozvoji vizuální komunikace. Tento prestižní akademický titul je udělován osobnostem s významnými výsledky ve vědecké a umělecké tvorbě.
V pondělí 9. prosince zemřel malíř a výtvarník Miroslav Šnajdr, jedna z předních osobností olomouckého uměleckého života, člen Spolku olomouckých výtvarníků soustředěných kolem Galerie Caesar.
Přednáška edukátorky z Národní galerie v Praze Moniky Švec Sybolové, která proběhla ve čtvrtek 21. listopadu v Rabasově galerii, byla příjemnou a inspirující pozvánkou na aktuální velkou výstavo ve Valdštejnské jízdárně. Ta se jmenuje „École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž“ a představuje vcelku ucelený pohled na různorodou tvorbu Čechoslováků v předválečné umělecké Mecce
Liberecká galerie otevírá dveře dětem v doprovodu rodičů, prarodičů či jiných dospělých, kteří je budou podporovat v jejich objevování světa umění. Nový doprovodný program „baby“ herny nabízí bezpečné a inspirativní prostředí pro společnou tvorbu i hru dětí a dospělých, kde se i ti nejmenší návštěvníci mohou seznámit s uměním a kulturou prostřednictvím tvůrčího objevování a experimentu.
/FOTO/ Nový výtvarný ateliér s názvem Hands on rozjíždjí Galerie výtvarného umění v Hodoníně. Připravený je zejména pro předškolní děti od tří do sedmi let s doprovodem například rodičů či prarodičů.
Na Den vzniku samostatného Československa se žáci oboru Hotelový management ze znojemské Přímky rozhodli strávit tento významný den trochu jinak. Vyrazili totiž na pracovní výjezd na Slovensko, aby se zúčastnili slavnostní recepce k příležitosti výročí vzniku Československé republiky, konané na slovenském velvyslanectví v Národní galerii v Bratislavě.
/ROZHOVOR/ Marie Karenová vystudovala oděvní tvorbu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v době, kdy na škole působil i sklářský výtvarník Stanislav Libenský; společné diskuse o přístupu k životu dodnes vnímá jako formující. Věnovala se restaurování oděvů (ze sbírek Židovského muzea, Uměleckoprůmyslového musea, Národní galerie v Praze či Arcidiecézního muzea v Olomouci), kostýmní tvorbě pro Černé divadlo Jiřího Srnce, ilustraci, animovanému filmu, fotografii i malbě. Žije střídavě v podhůří Orlických hor a v Praze, kde na Církevní střední škole Jana Boska vyučuje šití. Na ZUŠ Králíky už pětatřicet let vede výtvarný obor. Letos ji stipendijní akademie MenART ocenila za mimořádný pedagogický přístup.
Statutární město Karviná a Národní galerie Praha pokračují v již zavedené spolupráci a společně připravily v galerii Lottyhaus karvinského zámku Fryštát novou expozici, která představuje díla s hornickou tématikou.
Najít v parném dni ochlazení v kostele svatého Martina, odpočinout si ve farní zahradě nebo si užít výhled na město z kostelní věže mohou přes celé léto lidé v Blansku. Tamní farnost se o prázdninách zapojila do projektu Otevřené chrámy.
Zámek Liteň se stal v červenci dějištěm výjimečného výtvarného setkání, které přilákalo širokou veřejnost a milovníky umění. Návštěvníci měli jedinečnou příležitost prohlédnout si prostory nově zrekonstruované oranžerie, zámecké konírny i přilehlého parku. Akce se konala pod záštitou neziskové organizace Zámek Liteň, z.s., ve spolupráci s Národní galerií v Praze a vstup byl zdarma.
Hraběcí rodina provede děti komnatami na Stekníku. Zámek připravil pro nejmenší kostýmované prohlídky, s památkou mezi chmelnicemi je seznámí členové rodiny Kulhánků z Klaudensteina, kteří ji v minulosti vlastnili. Speciální prohlídky jsou v plánu 5. a 6. července.
Rozměry malý, ale významem obrovský. Vrcholné dílo malíře Josefa Mánesa, se po 170 letech vrátilo do zámku v Čechách pod Kosířem. Výpůjčku díla V létě, známé jako Červené paraplíčko, zprostředkovala Národní galerie Praha.
Cestovní ruch nejen v Praze, ale v celé republice, může být s rokem 2023 spokojený. Podle nejnovějších dat Institutu turismu, který má aktuálně v databází 1 369 míst (v roce 2022 to bylo 1 255 míst), se návštěvnost po celé republice významně zvýšila. Jinak tomu nebylo ani v Praze. Jaká místa ovládla žebříček?
Scénografka, výtvarnice kostýmů, spisovatelka a v neposlední řadě kouzelná žena Dagmar Březinová přijala pozvání akademického malíře a rodáka z Jistebnice Jana Kunovského. Ti zvou čtenáře Deníku na výstavu v Galerii U Kostela, kterou společně zahájí už tuto sobotu, 22. června v 16 hodin.
Římskokatolická farnost Kostelní Radouň bude v sobotu 22. června pořádat pouť, která povede z Jindřichova Hradce do Deštné. Smyslem události je obnovit starou tradici slavných poutí do Deštné.
Desítky vzácných uměleckých děl vytvořených v době života slavného spisovatele Franze Kafky jsou teď k vidění ve výstavní síni Masné krámy v Plzni. Západočeská galerie v Plzni expozicí, která skončí až 28. října, připomíná sto let od smrti autora, který napsal například romány Amerika, Proces a Zámek nebo povídku Proměna. Nechybí ani originální kresba, kterou sám vytvořil. Expozice přináší pestrý výběr prací autorů, které Kafka buď osobně znal anebo jejich díla prokazatelně obdivoval.
Italské terasovité zahrady s květoucími růžemi jsou chloubou Stekníku. A také letos budou mít návštěvníci zámku možnost je navštívit s průvodcem, který jim prozradí všechny zajímavosti o unikátní zahradě u zámku obklopeného chmelnicemi. Akce se chystá už na víkend 8. a 9. června.
Po deseti letech se do Tábora vrací místní rodák malíř Roman Franta. Do prostor DON galerie přivezl svou premiérovou výstavu Buch. Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 9. května. Samotná výstava potrvá do 30. června.
Na led! S výmluvným názvem je v Paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí k vidění osobitá výstava a milá pocta hokeji, jehož mistrovství světa v pátek v České republice začíná. Dokazuje mimo jiné, že fenomén hokeje a bruslení nemusí být jen vášní sportovních fanoušků či hráčů. Může zajímat a bavit i umělce napříč dobou i žánry.
Nový kabát dostane od stavebníků mateřinka na českobudějovickém Máji. Vylepšení se dočkala i Církevní základní škola. V Estonsku se navazovala spolupráce evropských měst kultury.
V Galerii Cella bude od čtvrtku 7. března prezentovat svou tvorbu Milan Knížák a v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea se od úterý 12. března zabydlí fotovýstava Můj svět.
Vzácné obrazy vlastní obec Pohled na Havlíčkobrodsku, pocházejí z pozůstalosti malířky Amálie Mánesové. V létě se s nimi seznámí návštěvníci městského muzea a galerie v Hlinsku, kam Pohled obrazy zapůjčí. Půjčku už schválilo zastupitelstvo. „Je to obraz Pohledský zámek a Chalupa truhláře Hanolda,“ upřesnila místostarostka Pohledu Petra Dvořáková.
Svitavský rodák a umělec, jehož díla jsou zastoupena například ve sbírkách Národní galerie v Praze a který přímo v libereckém veřejném prostoru realizoval několik památníků, stojí už rok ve vedení Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Jan Stolín se této funkce ujal s jasnou představou o tom, kam by rád fakultu směřoval a co by rád změnil. Velkou roli hraje otevřenost školy a vize jejího směřování.
/FOTOGALERIE/ O tom, že známá jména táhnou, se mohli přesvědčit návštěvníci přednášky konané 8. února v Rabasově galerii. Jméno populárního historika umění profesora Jana Royta přilákalo do bývalé rakovnické synagogy tolik posluchačů, že se do ni málem nevešli.
Za 15,872 milionu korun včetně dražební přirážky se v neděli v aukci v pražském Obecním domě prodal olej Maxe Švabinského Splynutí duší. Obraz z roku 1901 odborníci považují za stěžejní dílo českého symbolismu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Díla malíře Petra Brandla (1668 - 1735) lze spatřit na oltářích chrámů, kostelů a kaplí, v interiérech hradů i zámků či v expozicích galerií a muzeí. Příběh tohoto umělce vzbuzuje zájem odborníků i laické veřejnosti a je opředen určitým mýtem. Proč?
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Díla malíře Petra Brandla (1668 - 1735) lze spatřit na oltářích chrámů, kostelů a kaplí, v interiérech hradů i zámků či v expozicích galerií a muzeí. Příběh tohoto umělce vzbuzuje zájem odborníků i laické veřejnosti a je opředen určitým mýtem. Proč?
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Díla malíře Petra Brandla (1668 - 1735) lze spatřit na oltářích chrámů, kostelů a kaplí, v interiérech hradů i zámků či v expozicích galerií a muzeí. Příběh tohoto umělce vzbuzuje zájem odborníků i laické veřejnosti a je opředen určitým mýtem. Proč?
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Díla malíře Petra Brandla (1668 - 1735) lze spatřit na oltářích chrámů, kostelů a kaplí, v interiérech hradů i zámků či v expozicích galerií a muzeí. Příběh tohoto umělce vzbuzuje zájem odborníků i laické veřejnosti a je opředen určitým mýtem. Proč?
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Díla malíře Petra Brandla (1668 - 1735) lze spatřit na oltářích chrámů, kostelů a kaplí, v interiérech hradů i zámků či v expozicích galerií a muzeí. Příběh tohoto umělce vzbuzuje zájem odborníků i laické veřejnosti a je opředen určitým mýtem. Proč?
/FOTO/ V Rabasově galerii proběhla ve čtvrtek 19. října přednáška Moniky Švec Sybolové z Národní galerie Praha o malíři Petru Brandlovi. Její příspěvek posluchačům důkladně představil tvorbu jednoho z největších českých umělců baroka, který zároveň proslul bohémsky nezřízeným životním stylem.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Výstavní prostor, za který by se nemusela stydět ani krajská města, funguje v budově Katovny v Jeseníku. Ve zdejší galerii vystavují cenění čeští umělci a umělkyně, její pracovníci navíc připravují řadu programů pro školy a veřejnost. Galerie s takovým množstvím aktivit je v širokém regionu ojedinělá.
Všímáte si svého okolí? Pokud ano, tak právě pro vás přinášíme další díl našeho seriálu, ve kterém vám budeme ukazovat fotografie ulic, budov či zajímavých míst v metropoli. Poznáte místa v Praze podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem.
/VIDEO, FOTO/ Největší český festival designu a módy je zpět. Pětadvacátý ročník Designbloku se letos koná na třech výjimečných lokacích - ve Veletžním paláci Národní galerie Praha, v zahradách Pražského hradu a v Uměleckoprůmyslovém museu. Festival se koná od 4. do 8. října. Tématem jubilejního ročníku je Cesta.
Soud dnes uložil pražskému galeristovi Janu Třeštíkovi osm let vězení za zpronevěru a milionové podvody při obchodech s uměleckými díly. Součástí trestu je i maximální, tedy desetiletý zákaz působení ve vedení firem. Soud navíc někdejšímu řediteli Galerie Středočeského kraje zajistil majetek a zakázal mu jej převádět, zatížit, poškodit nebo zničit. Verdikt není pravomocný, Třeštík vinu odmítá.
Výročí jednoho z nejděsivějších požárů, které hlavní město postihly v novodobé historii, připomněli v pondělí 14. srpna na twitteru pražští hasiči. Minulost už je to poměrně vzdálená, i když si tuto událost a její následky mnozí pamětníci ještě živě vybaví: od obřího ohně, jehož plameny zdevastovaly Veletržní palác a snadno se mohly rozšířit i na další holešovické stavby, uplyne příští rok rovné půlstoletí. A noc na 15. srpna přinesla v roce 1974 skutečnou požární bouři: i lidé, kteří nezažili hrůzy války, mohli nahlédnout do pekla.
Švýcarský historik Marius Winzeler je spolu s publicistou Ivanem Hartmannem podepsán pod knihou O vidění s podtitulem Jak porozumět starému umění. Tomuto oboru se rodák z kantonu Curych, který plynně mluví česky, věnoval jak ve funkci kurátora a později ředitele Městských muzeí v Žitavě, tak v letech 2016 až 2021 na postu šéfa Sbírky starého umění v Národní galerii v Praze. Nyní už třetím rokem působí jako ředitel Rezidenčního zámku v Drážďanech. O čem jsme si nad knížkou, která navazuje na rozhlasový cyklus o starých mistrech, povídali? Tak třeba o tom, že nejen my vidíme obrazy, ale i obrazy svým způsobem vidí nás.
/FOTOGALERIE/ Střední škola designu v Lysé nad Labem je uměleckou školou, kam směřují nadaní studenti ze širokého okolí. A kromě mnoha praktických hodin se vzdělávají i v dějinách umění. Nejde o předmět, který lze absolvovat pouze ve školních lavicích, i když i teoretické znalosti jsou samozřejmě důležité. Prioritou je, aby studenti umění prožívali.
Pokud máte rádi současné české umění a uvažujete o koupi obrazu, připravte se na investici v řádu desítek tisíc korun. Cena se odvíjí i od toho, jestli dílo kupujete přímo od jeho autora, nebo v aukci. Pověsit si doma originál místo kopie ze sériové výroby má ovšem své kouzlo.
Jaká kultura je pro Čechy, Moravany a Slezany nejvíc sexy? Knihy. Až potom divadlo, koncerty a kino. Nakonec galerie a muzea. V takovém pořadí si vybírají Češi kulturní zážitky. Pokud se pro ně vůbec rozhodnou. Postpandemická doba zasáhla kulturní scénu odlivem diváků – pro leckoho je návštěva kina či koncertu drahá, jiní si zvykli na streamovací platformy nebo dávají přednost turistice. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou v rámci projektu Česko za babku uspořádal Deník mezi čtenáři.
Tvorba Petra Bláhy (1969), rodáka z Budějovic, zlatníka a malíře, má široký záběr. Najdeme v ní portréty, městské výjevy či zvířata, s největším nadšením se ale věnuje krajinomalbě v plenéru. Vystudoval pražskou školu uměleckých řemesel a malbě se věnuje již od mládí.
Historická budova Elektrárny Poříčí 1 v Trutnově se proměnila na Centrum současného umění. Její otevření pro veřejnost provázel veliký zájem veřejnosti. Ve fotogalerii Miloše Šálka si můžete připomenout, jak to vypadalo, když EPO1 zahájilo provoz. Bylo se rozhodně na co dívat!
/VIDEO/ Premiér Petr Fiala otevřel v úterý večer v Trutnově Centrum současného umění EPO1. V pětipodlažní budově areálu prvorepublikové elektrárny v Poříčí ho vybudovali z vlastních prostředků manželé Kasperovi z podnikatelského holdingu Kasper Group. Bude například vystavovat nadrozměrné sochy a plastiky, které se do běžných galerií nevejdou. Po úterní akci pro pozvané hosty se EPO1 ve středu 24. května poprvé otevře veřejnosti. Otevírací doba impozantní galerie v Elektrárenské ulici bude od středy do neděle.
/ROZHOVOR/ Rádi bychom, aby Centrum současného umění EPO1 v Trutnově alespoň na půl dne navštívili všichni, kteří přijedou do Krkonoš nebo na Broumovsko. Lákat je budeme na zajímavé výstavy, revitalizovanou industriální architekturu i kvalitní občerstvení. Před blížícím se otevřením to říká ředitel EPO1 Jan Kunze. "Celá industriální budova mě nesmírně baví. Procházet obrovským prostorem pod mohutnými mostovými jeřáby, v místě, kde hřměly turbíny na výrobu elektrické energie, je magický pocit, obzvláště v podvečerních hodinách, když jsem tam úplně sám," popisuje v rozhovoru pro Deník.
Výstava děl malířky Evy Prokopcové je od minulého čtvrtku k vidění v Galerii Synagoga v Hranicích. K výstavě promluvil fotograf a dokumentarista Jindřich Štreit.