Praha - Městský soud v Praze se v pátek bude znovu zabývat sporem o vzácný gotický obraz Madona z Veveří. O obraz se soudí římskokatolická farnost Veverská Bítýška s Národní galerií. Soudy sice v minulosti rozhodly, že obraz patří církvi, po dovolání galerie ale Nejvyšší soud vrátil případ k novému projednání. Momentálně je dílo v Diecézním muzeu v Brně.
Praha - O nejnovější dílo čínského umělce Aj Wej-weje, které vytvořil pro Národní galerii v Praze, mají zájem některá další muzea v Evropě či USA. To, zda tam bude po skončení pražské výstavy uvedeno, záleží také mimo jiné na prostorových podmínkách. V jednání je zatím Brusel nebo New York. Ve čtvrtek to řekl ředitel NG Jiří Fajt. Ve Veletržním paláci mohou obrovský nafukovací člun s desítkami postav uprchlíků vidět lidé od pátku až do počátku příštího roku. Galerie také jedná s čínským umělcem o další spolupráci, jeho dílo se pravděpodobně objeví v dalším z objektů Národní galerie.
Bílina - Obrazy akademického malíře Herberta Kiszy jsou až poeticky dokonalé. Malíř v nich osobitým způsobem zachycuje kontrast života. Donutí přemýšlet o tom, jak stejné jsou významy života a smrti, jak dlouho roste strom a jak během pár okamžiků padne k zemi.
Třebíč - Hned na několika výstavách je v prvních týdnech a měsících roku zastoupeno dílo třebíčského výtvarníka Ladislava Nováka (1925 – 1999). Patrně nejzajímavější z nich připravila Národní galerie v Praze.
Praha - Až 70 procent zaměstnanců společnosti ABAS, která do pátku střežila objekty Národní galerie v Praze, pracuje podle její prokuristky Vladimiry Popardowské nyní pro firmy, které galerie nově najala. Sdělila to v úterý v reakci na kritiku její firmy ze strany vedení NG. Ředitel galerie Jiří Fajt řekl, že o několika takových zaměstnancích ví. Důležité podle něj ale je manažerské řízení bezpečnostní agentury a především podmínky, které agentura svým zaměstnancům nabízí, a tím je motivuje k práci. Smlouva uzavřená s novými agenturami podle něj garantuje lepší kvalitu práce, než odváděli lidé pracující pro firmu ABAS.
Praha /FOTOGALERIE/ - Výběr nových bezpečnostních agentur bude pro rozpočet Národní galerie v Praze (NG) znamenat asi desetiprocentní navýšení proti platbám za služby předchozí firmy. V úterý to řekl ředitel NG Jiří Fajt. Společnosti ABAS, která na základě tendru v celém resortu kultury několik měsíců majetek NG střežila, platila NG přibližně tři miliony korun měsíčně.
Národní galerie (NG) v Praze dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. "Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.
Praha - Národní galerie (NG) v Praze v pondělí uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. „Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.
Praha - Národní galerie v Praze (NG) vybrala novou bezpečnostní agenturu a ještě v pondělí s ní pravděpodobně podepíše smlouvu na ostrahu svých objektů a uměleckých děl. V pondělí to řekl ředitel NG Jiří Fajt. Smlouva bude na rok, v jeho průběhu vypíšeme velkou veřejnou soutěž, doplnil. NG kvůli sporům s bezpečnostní agenturou o víkendu zavřela všechny své expozice. Podle Fajta to nebylo poprvé za působení této agentury, předchozí uzavření expozic ale nikdy nebylo tak rozsáhlé.
Praha - Bezpečnostní agentura ABAS IPS Management, která vypověděla smlouvu Národní galerii (NG) v Praze, se ohradila proti tvrzením jejího ředitele Jiřího Fajta, že při její ostraze galerijních budov byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky. Agentura v pondělí sdělila, že uvedené výroky ji poškodily, chce se proto proti nim bránit právními kroky a od Fajta požaduje veřejnou omluvu.
Všechny budovy Národní galerie zůstávají kvůli sporu s bezpečnostní agenturou uzavřené i dnes. Agentura v pátek vypověděla smlouvu. Tvrdí, že ji galerie od listopadu neplatí za služby. Národní galerie chce znovu otevřít příští týden, zatím ale neví jak a kdy. Platnost zakoupených vstupenek je prodloužena do května.
Praha – Neohlášeně, neplánovaně a neočekávaně zůstaly od soboty uzavřeny všechny budovy Národní galerie v Praze – včetně hlavního sídla ve Veletržním paláci. Upozornění na dveřích slibující zajištění plného provozu v co nejkratší době hovořilo o neočekávaných technicko-provozních důvodech.
Přerov - Výstavu s názvem „Komenský? Toho už jsme někde viděli!," která je nyní k vidění v prostorách muzea, si ve středu prohlédli dva významní japonští komeniologové - Shinichi Sohma z Hiroshima Shudo University a Junzo Inokuchi z Otemon gakuin University Osaka.
Praha - Po dočasných výstavách v minulých dvou letech, které měly připoutat pozornost návštěvníků k Národní galerii v Praze (NG), se bude instituce v příštím roce zaměřovat na stálé expozice. Ve středu to řekl ředitel NG Jiří Fajt, který v nich připravuje změny. Budou spojené i s rekonstrukcemi sídel sbírek a jejich expozic. Dílčí rekonstrukce paláce Kinských bude už letos, příští rok mají začít opravy paláce Šternberského. Na rok 2019 NG chystá velkou výstavu Pabla Piccasa.
Praha - Národní galerie v Praze vystaví v Salmovském paláci známé sbírky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Memorandum, které zaručuje pětiletou výstavu významných děl současného umění, v pátek podepsali ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt a Francesca von Habsburg, zakladatelka sbírky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21). Národní galerie to v pátek uvedla v tiskové zprávě. Praha má díky tomu podle galerie šanci stát se přední cílovou destinací milovníků současného umění.
Praha - Nejvíce lidí se loni přišlo z výstav výtvarného umění podívat na expozici Císař Karel IV. 1316-2016, kterou připravila Národní galerie v Praze s německými partnery. Za čtyři měsíce ji vidělo 92.857 návštěvníků a denní průměr činil 692 lidí. Co do denního průměru byla ale nejnavštívenější výstava Vnímání, kterou pro českobudějovický Dům umění připravil architekt Jan Šépka. Za 24 dní jí prošlo 36 tisíc návštěvníků, 1500 denně. Neobvyklá výstava ale byla přístupná zdarma, což pravděpodobně počet zájemců zvýšilo.
Praha - Všechny budovy Národní galerie v Praze se o víkendu otevírají návštěvníkům zdarma. Připraven je také doprovodný program především ve formě komentovaných prohlídek expozic a výstav. Galerie rozšířeným programem slaví 221 let od svého založení. V březnu zahájí novou sezonu uvedením výstav Františka Skály a Aj Wej-weje.
Praha - Muchova Slovanská epopej poletí do Japonska třemi letadly. První plátna Prahu opustí 11. února. Následovat budou další dva lety 15. a 17. února. V rozhovoru to ve středu řekl radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Slavnostní vernisáž se v tokijském muzeu uskuteční 7. března. Výstava potrvá tři měsíce. Zda bude poté rozměrné dílo pokračovat v asijském turné, není jasné.
Praha /FOTOGALERIE/ - Restaurátoři v závěru týdne dokončí snímání Slovanské epopeje ve Veletržním paláci v Praze. S prací začali v prvním lednovém týdnu a dnes mají na speciálních cívkách stočeno 13 z dvacítky rozměrných pláten. V rozhovoru to řekl restaurátor odpovědný za převoz epopeje Tomáš Berger. Do únorového odletu na asijské turné zůstanou plátna, která jsou kulturní památkou, uložena v přepravních boxech v klimatizovaném depozitáři Národní galerie v Praze.
Praha /FOTOGALERIE/ - Výstavu francouzského malíře Henriho Rousseaua si přišlo za čtyři měsíce do paláce Kinských prohlédnout 57.047 lidí. Přehlídka slavného umělce, který svou tvorbou ovlivnil mnohé další, se řadí nejen k divácky nejúspěšnějším projektům Národní galerie v Praze (NG), ale i k nejnavštěvovanějším výstavám v tuzemsku v posledních letech. Díla umělce přezdívaného Celník byla v tak velkém rozsahu v Česku představena poprvé.
Praha - Národní galerie zvažuje v paláci Kinských prodej potravin. Zároveň chce propojit Staroměstské náměstí s Týnskou uličkou. Jde o další kroky, jak přilákat více lidí.
Veverská Bítýška – Poškození vzácného středověkého obrazu Madony z Veveří se bojí Národní galerie v Praze. Proto nechce, aby se dílo, o které se soudí s farností z Veverské Bítýšky, dostalo do soudní úschovy. Společnou řeč v tom s galerií našla také farnost. Malbě přesun do soudní úschovy hrozí, protože předchozí rozsudek, který dílo přiřkl farnosti, Nejvyšší soud zrušil.
Praha - Národní galerie v Praze vítá rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) v případu gotické Madony z Veveří. Na NG ji vysoudila farnost ve Veverské Bítýšce, které galerie dílo odmítla vydat v rámci restitucí. NS vrátil spis Městskému soudu v Praze s požadavkem na doplnění. Galerie se však obává o stav středověké památky, pokud by kvůli trvajícímu sporu měla být znovu převážena, třeba do dočasné soudní úschovy. Podle farnosti ale rozhodnutí NS zmínku o soudní úschově nebo jiném prozatímním řešení neobsahuje.
Praha - Osud básníka a patrona undergroundu Magora Ivana Martina Jirouse bude hlavní osou výstavy Charta Story, kterou připravuje Národní galerie v Praze. Začne 20. ledna v Salmovském paláci na Hradčanech a připomene 40. výročí vzniku neformální občanské iniciativy, kritizující nedodržování lidských a občanských práv. Doprovodí ji ještě druhá expozice, která na fotografiích ukáže dění v tehdejší neoficiální kultuře. Výstavy v úterý spolu s plánem na celý příští rok představil ředitel NG Jiří Fajt.
Brno - Sporem o vzácný gotický obraz Madony z Veveří se bude znovu zabývat odvolací Městský soud v Praze. Nejvyšší soud (NS) mu případ vrátil, žádá dílčí doplnění, řekla v pondělí mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. Obvodní soud případ řešil jako první instance. Obraz vysoudila římskokatolická farnost Veverská Bítýška od Národní galerie.
Milevsko – Kabinet je název výstavy, která byla slavnostně zahájená ve čtvrtek v Galerii M. Na ní jsou k vidění krajinomalby, zátiší a technologické kopie, které autorka, milevská rodačka, malířka a restaurátorka Denisa Cirmaciová (34) vytvořila v letech 2005 až 2016.
Multiplatinové album Karel Gott Vánoce ve zlaté Praze z roku 1969 přichází do prodeje 25. listopadu na dvou nosičích: vinylové desce a kompaktním disku. Nová reedice přináší obal s původní fotografií Tarase Kuščynského z Týnského chrámu, kde se album nahrávalo.
Jihlava – Oblastní galerie Vysočiny (OGV) v Jihlavě připravuje výstavu Václav Rabas a mýtus hnědé. Akce připravená ve spolupráci s Národní galerií v Praze s podtitulem Země, chléb a hmota na periferii avantgardy by měla zpřístupnit vnímání české krajiny v komplexnějším měřítku.
Praha - Obraz ze vzácného raného období Emila Filly se na nedělní aukci v Praze prodal za osm milionů korun. Dílo nazvané Polopostava ženy vyjde nového majitele po započtení aukčních poplatků na bezmála deset milionů. Média o tom informoval pořadatel dražby, společnost European Arts. Nejdražším dílem Emila Filly prodaným na tuzemské aukci i nadále zůstává obraz Malíř, který se před třemi lety prodal za 17,5 milionu korun.
Brno - Nejvyšší soud (NS) už patrně rozhodl o dovolání Národní galerie ve sporu o Madonu z Veveří, vzácný gotický obraz. Justiční databáze InfoSoud vykazuje vyřízení věci k 3. listopadu, zjistila dnes ČTK. Jak soud s dovoláním naložil, ale zůstane ještě několik týdnů tajemstvím. Nejprve totiž musí poslat rozhodnutí a spis k soudu prvního stupně, který pak informuje účastníky řízení. V této fázi NS svá rozhodnutí nekomentuje.
Jindřichův Hradec – Strom života, který nyní bude k vidění v Muzeu Jindřichohradecka, je jedním z nejpozoruhodnějších děl barokního řezbářství na jihu Čech, které pochází z kláštera paulánů v Klášteře u Nové Bystřice.
Rakovník /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Setkání žáků škol s autorkou knih a knižních ilustrací Lucií Seifertovou doprovodilo výstavu knižních ilustrací v roubence Lechnýřovna v Rakovníku. Pokud na ni zavítáte, nechte se vtáhnout do naší historie prostřednictvím společenské interaktivní hry.
Brno - Setkání s výtvarníkem a hudebníkem Milanem Knížákem uspořádala ve středu večer Moravská galerie v Brně, která šestasedmdesátiletého umělce pozvala do prostoru brněnské kavárny Praha v Husově ulici.
Rakovník – Setkání žáků škol s autorkou knih a knižních ilustrací Lucií Seifertovou doprovodilo výstavu knižních ilustrací v roubence Lechnýřovna. Pokud na ni zavítáte, nechte se vtáhnout do naší historie prostřednictvím společenské interaktivní hry. Pokrývá celou plochu roubenky a provede vás našimi dějinami od lovců mamutů do současnosti. Jak hra vznikala a mnoho dalších věcí prozradila Lucie Seifertová v rozhovoru.
Praha - V pražské galerii Dvorak Sec Contemporary zahájí dnes večer výstavu Davida Černého. Sochař na ní bude prezentovat svoji nejnovější tvorbu, kterou vytvořil za poslední tři roky. Většina z nich podle pořadatelů ještě v ČR nebyla prezentována. Na budou nejen monumentální nerezové plastiky přesahující velikost pěti metru, ale i nejnovější metrové reliéfy určené na zeď.
Praha - V Muzeu Montanelli v Nerudově ulici začala výstava malíře Václava Bláhy, která vznikla na počest nedožitých osmdesátin Václava Havla. V monumentální práci složené z více než tří desítek obrazů se malíř vrací k lidské postavě, jíž se věnoval v dřívější tvorbě. Vznikla na požadavek sběratelů, kteří v rámci havlovských oslav dílo Vzkazy Václava Havla nyní do 30. října zpřístupňují veřejnosti.
Benátky, Praha - Před 440 lety, 27. srpna 1576, zemřel na mor italský malíř Tizian, který patří k nejdůležitějším osobnostem benátské školy 16. století a k nejvýraznějším světovým umělcům vůbec. Díky svému jedinečnému talentu pro využití barev a šerosvitu ovlivnil své současníky i budoucí generace. Tizian maloval i krajiny a náboženské a mytologické výjevy, proslul však zejména jako portrétista.
Praha - Vystup z řady a vytvoř film na výšku, vyzývají filmaře pořadatelé festivalu Vertifilms, kteří na listopad chystají do prostor Národní galerie v Praze první ročník festivalu vertikálního filmu. Představí na něm vítězné práce soutěže Tall Idea Prague 2016, do níž se mohou hlásit tvůrci „vertikálních filmů" od 1. září. Během večera uvedou i další snímky z celého světa, vytvořené ve dříve zatracovaném „výškovém" formátu, oznámil ředitel festivalu Kryštof Šafer.
Praha - Národní galerie v Praze vystaví v září díla francouzského malíře Henriho Rousseaua tváří v tvář tvorbě jeho současníků, přátel a následovníků. Lidé tak spatří obrazy z celého světa, třeba díla Pabla Picassa, Fridy Kahlo, Emila Filly, Josefa Čapka, Paula Cézanna, Maxe Ernsta, Toyen nebo Josefa Šímy. V pátek to oznámila mluvčí galerie Tereza Ježková. Jedná se o vůbec první výstavu Rousseaua v Česku.
Praha - Národní galerie v Praze vystaví v září díla francouzského malíře Henriho Rousseaua tváří v tvář tvorbě jeho současníků, přátel a následovníků. Lidé tak spatří obrazy z celého světa, třeba díla Pabla Picassa, Fridy Kahlo, Emila Filly, Josefa Čapka, Paula Cézanna, Maxe Ernsta, Toyen nebo Josefa Šímy. V pátek to oznámila mluvčí galerie Tereza Ježková. Jedná se o vůbec první výstavu Rousseaua v Česku.
Písek – Město nechalo před zhruba třemi lety zpracovat studii na revitalizaci parku na Husově náměstí, kterou připravila pražská architektonická společnost Atelier 6.