Desítky lidí se dnes zúčastnily zahájení výstavy obrazu Františka Kupky Plochy příčné II v areálu zámku v Opočně. K vidění bude pouhé dva dny, poté se vrátí do soukromé sbírky. v květnu byl obraz vydražen za 78 milionů korun, a stal se tak novým rekordmanem českých aukcí. V budoucnu by jej ale veřejnost mohla mít možnost spatřit, řekl ČTK Milan Dospěl z galerie Kodl, která dílo dražila a pomáhala s jeho vystavením v Kupkově rodišti.
Kulturní událostí roku bude návrat světoznámého malíře Františka Kupky do rodného Opočna, tedy originálu jeho nejdražšího obrazu Plochy příčné II, který na půlstoletí zmizel z očí veřejnosti. Letos byl vydražen za rekordních 78 milionů korun včetně aukční přirážky. K vidění bude 21. a 22. září ve výstavní síni na prvním zámeckém nádvoří. Královéhradecký kraj ve spolupráci s městem Opočnem připravil tuto událost k 148. výročí narození Františka Kupky a k významnému životnímu jubileu mecenášky umění Medy Mládkové.
/FOTOGALERIE/ V Česku se zatím návrhy slavného architekta Jana Kaplického nerealizovaly, i když projekt Národní knihovny na Letné z roku 2007 - známý jako blob - vyvolal mnoho povyku. Jako připomínku deseti let od Kaplického náhlého úmrtí Národní galerie Praha alespoň postavila na nádvoří Salmovského paláce zmešeninu věže, které vznikla o pět let dříve než pražská zelená „chobotnice“ jako ideový projekt pro benátské bienále architektury.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek se rozhodl zrušit výběrové řízení na ředitele Národní galerie Praha (NGP). Novinářům to řekl před dnešním zasedáním kabinetu. Výběrové řízení vypsal před svým odchodem z funkce na konci července jeho předchůdce Antonín Staněk (ČSSD). Zaorálek zahájí i přezkum dalšího Staňkova rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou.
/U NÁS DOMA, FOTOGALERIE/ Obyvatelé Barchova u Nového Bydžova se radují z nové galerie CHOV. V prostoru autobusové zastávky se 18. srpna konala vernisáž první výstavy s názvem „Druhá Retrospektiva“.
/POZVÁNKY/ Letošní výstavou ruského umění se Galerie výtvarného umění v Náchodě ohlíží do historie česko-ruských vztahů a připomínáme největší výstavní projekt u nás vůbec, jež se uskutečnil v roce 1935 v Praze.
Letošní výstavou ruského umění se Galerie výtvarného umění v Náchodě ohlíží do historie česko-ruských vztahů a připomínáme největší výstavní projekt u nás vůbec, jež se uskutečnil v roce 1935 v Praze. Náchodská galerie představí v přízemí zámecké jízdárny tuto jedinečnou výstavu fotodokumentací, odkazy v dobovém tisku a především výběrem děl ze svého fondu a zápůjček z Akademie věd ČR, v. v. i, Národní galerie v Praze i soukromých sbírek. Výstava potrvá do 10. listopadu 2019. Otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Bývalý olomoucký primátor a od 1. srpna již bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se po dovolené vrátí do Poslanecké sněmovny, kde se chce i nadále věnovat kultuře, zejména vývoji aktuálních kauz: Národní galerie Praha, Národní divadlo a Muzeum umění Olomouc.
Žďár nad Sázavou – Fiktivní bouře, která porušila část střechy galerie, kde jsou uloženy originály barokních děl ze sbírek Národní galerie v Praze, kterým tak hrozilo poškození vodou a vlhkostí… To byl námět hasičského cvičení, které se odehrálo ve žďárském zámku.
Obraz, který je parafrází slavné Mony Lisy a vznikl již v 16. století jako záměrné falzum, zapůjčila do Francie Národní galerie Praha. V galerii na zámku Domaine de Chantilly se koná výstava nazvaná Nahá Mona Lisa. Jejím středobodem je nahá podobizna ženy, jejíž autorství bylo připisováno Leonardu da Vincimu a která údajně zobrazuje stejnou ženu, jako jeden z nejslavnějších obrazů světa. Výstava se koná u příležitosti pětistého výročí úmrtí Leonarda da Vinci.
Pověřený ředitel Národní galerie Praha (NGP) Ivan Morávek považuje kauzu odvolaného ředitele Jiřího Fajta za politickou, podle něho by se neměla spojovat s fungováním a dalším směřováním NGP. Řekl to dnes na své první tiskové konferenci od 18. dubna, kdy byl po Fajtově odvolání jejím vedením pověřen.
Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil kandidátovi ČSSD na ministra kultury Michalu Šmardovi (ČSSD), že jeho nominaci pošle na Hrad. Po zhruba půlhodinové schůzce na úřadu vlády Šmarda novinářům řekl, že situaci v kultuře je třeba řešit bezodkladně. Nejprve plánuje vypsat výběrová řízení na šéfy Národní galerie Praha a ředitele Muzea umění Olomouc, v delším horizontu pak chce připravit zákon o veřejnoprávních institucích v kultuře.
Termín vyhlášení konkurzů na ředitele Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc byl podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) politickým a absolutně nerezonuje v odborné veřejnosti. Staněk to dnes řekl novinářům. Doplnil, že s odborníky připravuje podmínky výběrového řízení, případně podobu fungování a financování Národní galerie. Termín vyhlášení konkurzů neohlásil. Uvedl, že podklady budou připravené pro jeho případného nástupce. Sociální demokracii, která jej přiměla podat demisi, opouštět nechce.
Nepřijetím demise Staňka porušuje Zeman podle sněmovní opozice ústavní zvyklosti. Nikdo nemůže být ministrem proti své vůli, řekl dnes předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Zeman se Staňkovi odmítnutím demise odvděčil za odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, uvedl na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Prezident Miloš Zeman nepřijal demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Oznámil mu to dnes na schůzce na Pražském hradě, informoval v tiskové zprávě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Důvodem nepřijetí demise je podle něj to, že Staněk odhalil na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení a neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel. Předseda ČSSD Jan Hamáček vzápětí oznámil, že požádá ve středu premiéra Andreje Babiše (ANO), aby Zemanovi navrhl odvolání Staňka a místo něj jmenoval místopředsedu ČSSD a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu.
braz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun. Vyvolávací cena byla 28 milionů. I s dvacetiprocentní aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 78 milionů korun. Odhadní cena obrazu před aukcí byla mezi 40 a 60 miliony korun. S dosaženou cenou se obraz stal novým rekordmanem českých aukcí.
Bývalý generální ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt nevidí v protokolu o kontrole ministerstva kultury v galerii žádné nové informace, které by odůvodnily jeho okamžité odvolání. Poukázal na to, že kontroloři nevarovali před žádným rizikem v případě, že Fajt zůstane ve funkci. Výsledky kontroly zpochybnil také bývalý ředitel ekonomicko-provozní sekce NGP Vladimír Mallát, protokol podle něj svědčí v některých svých částech o účelovosti. Fajt a Mallát to sdělili ČTK. Ministerstvo kultury protokol v úterý zveřejnilo na svém webu.
Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt požaduje po ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) omluvu za údajně nepravdivé a zavádějící informace, které zveřejnilo ministerstvo kultury ve spojení s Fajtovým odvoláním. Vyplývá to z dopisu Fajtova advokáta ministerstvu kultury. ČTK má jeho plné znění k dispozici. Pokud tak ministerstvo neučiní, obrátí se na soud. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes předal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) svou rezignaci. Při jednání kabinetu to sdělil Babiš. Předseda koaliční sociální demokracie Jan Hamáček podle dřívějších vyjádření očekává, že předseda vlády na dnešní schůzce v Lánech předá rezignační dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlava státu se minulý týden odmítla ke Staňkovu rozhodnutí vyjádřit, dokud se s ním 28. května nesejde.
Organizace Transparency International ČR (TI) zaslala ministerstvu kultury svá zjištění o možných porušeních zákona v případě uzavírání smluv v Národní galerii Praha (NGP). Smlouvy podle TI vykazují snahu obcházet zákon o registru smluv nebo zadávání veřejných zakázek, v některých případech zase může jít o střet zájmů.
Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček má okruh kandidátů na ministra kultury, s některými se v nejbližší době sejde. Hamáček to dnes řekl ČTK. Nástupce současného ministra Antonína Staňka (ČSSD), který se rozhodl ke konci května rezignovat, by podle Hamáčka měl stabilizovat resort a připravit výběrová řízení na šéfy Národní galerie Praha (NGP) a Muzea umění Olomouc (MUO). Hamáček je v současnosti v zahraničí, do Česka se vrací v pátek.
Jen necelý rok vydržel ve funkci ministra kultury Antonín Staněk (ČSSD). Někdejší primátor Olomouce a neúspěšný kandidát na předsedu sociálních demokratů opustí vládní post po volbách do Evropského parlamentu. Dohodl se na tom se svým stranickým šéfem a vicepremiérem Janem Hamáčkem.
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) ke konci května rezignuje na svou funkci. Staněk se v posledních týdnech ocitl pod tlakem kvůli odvolání ředitelů Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Jméno jeho nástupce oznámí předseda ČSSD Jan Hamáček na konci května.
Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček bude chtít po ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) vysvětlení, proč dostal odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt nabídku zastávat místo finančního ředitele NGP. Hamáček to dnes řekl v České televizi, která o nabídce informovala. Fajtovi ji podle ČT zaslal prozatímní ředitel galerie Ivan Morávek. Ten v reakci pro ČTK napsal, že nemohl učinit jinak. Je to formální zákonný postup, který ukládá zákoník práce, Fajt nabídku nepřijal, uvedl.
Kolegům z poslaneckého Podvýboru pro kulturu musel ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) na ranním zasedání vysvětlit důvody odvolání ředitelů dvou významných českých institucí, Jiřího Fajta z Národní galerie Praha a Michala Soukupa z Muzea umění Olomouc.
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) na dnešním ranním jednání sněmovního podvýboru pro kulturu nově vytkl Národní galerii Praha (NGP) například externí právní smlouvy za zhruba 6,3 milionu korun. Po jednání se setkal na ministerstvu kultury se zástupci petice, jež vyjadřuje nesouhlas s odvoláním ředitelů NGP Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa a kterou podepsalo necelých 500 lidí. Staněk jim přislíbil, že do konce května zřídí odbornou radu a do konce června bude vypsáno výběrové řízení na nové ředitele.
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odpověděl na dopis desítek ředitelů světových muzeí a galerií, kteří se postavili za bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta. Staněk ho v polovině dubna odvolal.
Premiér Andrej Babiš (ANO) vnímá podle odvolaného ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta situaci v největší české sbírkové instituci zaměřené na výtvarné umění jako vážnou. Fajt se dnes na Babišovu žádost s premiérem setkal a informoval ho zejména o mezinárodních projektech, které pravděpodobně budou zastaveny. Premiér ale na sociálních sítích uvedl, že kultura je v gesci koaličního partnera, tedy ČSSD, a on musí jeho rozhodnutí respektovat.
Ministr kultury Antonín Staněk má i nadále podporu ČSSD. V čele resortu pokračuje, přestože tisíce lidí a mimořádných osobností z oblasti kultury Staňka vyzvalo, aby odstoupil kvůli tomu, jak odvolal z funkce ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.
Předseda vládní ČSSD Jan Hamáček se ani po čtvrtečním setkání s autory petice za odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) nechystá navrhnout jeho konec ve vládě. Novinářům dnes řekl, že je pro rychlé vypsání konkurzů na šéfa Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc.
Více než stovka převážně mladých lidí dnes přišla protestovat před budovu ministerstva kultury proti způsobu, jakým ministr Antonín Staněk odvolal generálního ředitele Národní galerie v Praze (NGP) Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa.
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) podal trestní oznámení nejen na bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta, ale i na dva bývalé ředitele Muzea umění v Olomouci. Jde o odvolaného Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Trestní oznámení se týká prověření nákupu předražených pozemků v minulosti, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl. Zatloukal vedl muzeum 23 let, dnes odmítl, že by se za jeho vedení stalo v muzeu cokoli nezákonného. Soukup ČTK řekl, že se budou bránit právní cestou.
Národní galerie v Praze po odvolání svého dosavadního ředitele Jiřího Fajta možná přijde o expozici Možnosti dialogu, která v Salmovském paláci na Hradčanech nabízí díla slavných osobností moderního a současného umění. Kolekce patří Státním uměleckým sbírkám Drážďany, kterým ji věnovala sběratelka Erika Hoffmannová.
Hamáčkova ČSSD nepotřebuje predátorského premiéra, ke znemožnění si evidentně vystačí sama. Tragikomických rozměrů totiž nabyla čtvrteční výměna generálního ředitele Národní galerie Praha. Mezinárodně uznávaného kunsthistorika Jiřího Fajta, jehož nesnáší prezident Miloš Zeman, pročež ho nejmenoval profesorem, se ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) zbavil pod absurdní záminkou.
Zástupci 12 zahraničních muzeí a galerií napsali dopis premiéru Andreji Babišovi (ANO), ve kterém vyjádřili svůj "údiv a ohromení" nad odvoláním ředitele Národní galerie v Praze (NGP) Jiřího Fajta. Dokument, který má ČTK k dispozici, podepsali ředitelé světoznámých institucí z Evropy, USA či Singapuru. Ministr kultury Antonín Staněk následně uvedl, že Fajt opakovaně porušoval zákon, předpisy a nedbal na výtky.
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta na základě kontroly v této instituci. Na Fajta podal dvě trestní oznámení, třetí se připravuje, na koho bude podáno, ministr ve čtvrtek novinářům odmítl říci. Vedením NGP pověřil Ivana Morávka.
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích. Na Fajta podal dvě trestní oznámení, třetí se připravuje, na koho bude podáno, ministr dnes novinářům odmítl říci. Vedením NGP pověřil Ivana Morávka.
Mikulovice /STALO SE PŘED/ - Sto šedesát let uplyne v pátek od narození malíře Emanuela Lišky v Mikulovících. Absolvoval akademie výtvarných umění v Praze a v Mnichově. Byl členem Umělecké besedy a České akademie výtvarných umělců Od roku 1888 působil jako profesor kreslení na pražské UMPRUM.
Znojmo /STALO SE PŘED/ - Půl století uplyne příští sobotu od úmrtí znojemského výtvarníka Oskara Dvořáka. Vystudoval Odbornou keramickou školu ve Znojmě a uměleckou školu ve Vídni.
Místo hledání nové budovy přistoupí vedení Národní galerie Praha ve spolupráci se státem k rekonstrukci Veletržního paláce na území sedmé městské části. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že se s žádnou jinou alternativou nepočítá, byť se v minulosti jednalo o výstavbě nové budovy. Babiš navíc nadále usiluje o otevření české pobočky francouzského Centre Pompidou.
Před 95 lety - krátce po založení republiky - nakoupil československý stát pro Národní galerii umělecká díla z Francie. Cena byla tehdy šest milionů korun, dnes má francouzská sbírka hodnotu přibližně 45 miliard korun. Novinářům to v úterý řekl ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt. Slavnou francouzskou sbírku s díly Clauda Moneta, Augusta Renoira, Paula Cézanna, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa či Georgese Braqa ukazuje nová expozice 1918-1938: První republika ve Veletržním paláci.
Sbírku umění 19. století a klasické moderny Národní galerie v Praze (NGP) nově povede historik umění Otto M. Urban, dosavadní kurátor galerie. Galerie v srpnu a září hledala také nového šéfa Sbírky moderního a současného umění. Výběrové řízení na tuto funkci zatím nebylo uzavřeno, řekla dnes na dotaz ČTK mluvčí galerie Tereza Ježková.
Hlinsko - Výstava tvorby Aloise Bubáka v rámci 59. ročníku Výtvarného Hlinecka se setkává s velmi dobrým ohlasem veřejnosti, o čemž svědčí i zvyšující se návštěvnost.
FOTOGALERIE/ Korovin, Repin, Šiškin, Vereščagin to jsou jména známých ruských výtvarných klasiků minulých století. Jejich díla si můžete prohlédnout v těchto dnech v ostravském Domě umění na výstavě nazvané Píseň duše, která určitě zpestří kulturní léto v moravskoslezské metropoli.
Větší náklady na udržení stálého klimatu nutného pro přechovávání vzácných uměleckých děl bude mít po současných teplých dnech Národní galerie v Praze. Uvedla to mluvčí instituce Tereza Ježková. Národní galerie má mezi stovkami tisíc exponátů vzácná historická díla, která musejí mít stálé klima. Přehřívají se i depozitáře Národní knihovny, ta využívá ke chlazení vodu z Vltavy.
Mánesova Johanka. Tak někteří familierně označují portrét sedmnáctileté Johanky Dvořákové z Karviné, který v roce 1854 vytvořil slavný český malíř Josef Mánes.