Výstava Cesta je trnitá, kterou v Městském muzeu v Hořicích otevřou 15. prosince, propojí tvorbu dvou významných současných umělkyň, a to malířky Anežky Hoškové a sochařky Anny Hulačové. Zájem o legendární a magické první jmenované se zde setká s rurálním sci-fi druhé. Obě umělkyně jsou nejen výrazné na české umělecké scéně, pozornost budí i v zahraničí.
Obraz s námětem Historie Josefa Egyptského od barokního malíře Petra Brandla opustil za přísných bezpečnostních opatření po více než padesáti letech zámek v Jindřichově Hradci. Největší Brandlovo dílo, které se nachází mimo církevní prostory, bylo začátkem prosince převezeno k restaurování do Prahy. Od října 2023 bude vystaveno spolu s dalšími malířovými díly ve Valdštejnské jízdárně v Praze.
Oblastní galerie v Liberci bude mít od 1. března 2023 nového ředitele. Stane se jím Filip Suchomel, historik umění a japanolog. Zvítězil ve výběrovém řízení, které Liberecký kraj vypsal po rezignaci někdejšího ředitele Pavla Hlubučka. Galerii do té doby povede Vladislav Mareš.
/FOTOGALERIE/ Sochu představující Pannu Marii s Ježíškem na koleni získala Národní galerie. Skulpturu poprvé představila ve středu. Umělecké dílo pocházející z 60. let 14. století náhodně objevili majitelé domu v severozápadních Čechách.
Prácheňské muzeum v Písku připravuje novou výstavu s jednoduchým výstižným názvem Sochy. Její autorkou je Paulina Skavova, která žije a tvoří v Novosedlech na Písecku. Vernisáž se bude konat v pátek 11. listopadu.
O Galerii Joži Uprky, umění i jeho budoucnosti, v souvislosti s úspornými opatřeními, hovořila v rozhovoru pro Deník legenda v oblasti výtvarného umění a performerství – Milan Knížák. Ten ještě před nedávnem býval při různých příležitostech hostem na Slovácku, ale nyní, po prodělané nemoci mu v jeho 82 letech ubývají síly a tak už necestuje.
Zámek se postupně ukazuje ve své původní nádheře. Každým rokem přibyde něco nového. Za zajímavý příspěvek z cest po českých památkách děkujeme Aleně Hesounové.
Zámek se postupně ukazuje ve své původní nádheře. Každým rokem přibyde něco nového. Za zajímavý příspěvek z cest po českých památkách děkujeme Aleně Hesounové z Pardubicka.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Hudebně-pohybové dílny Piccoli určené pro děti a hravé dospělé z jejich doprovodu hostí v sobotu 15. října GASK neboli Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Program „na panovnické téma“ nazvaný Královská korunovace začíná od 13 hodin, kdy nabídne hodinové zpívání, tančení a hraní pro děti ve věku mezi čtyřmi a šesti roky. Ve 14:30 následuje obdobně zaměřená dílna stejného názvu, avšak s přizpůsobením pro děti ve věku od sedmi do deseti let; ta již bude o půl hodiny delší.
Petr Pavlík, pedagog na DAMU, spoluzakladatel legendárního „Volného seskupení 12/15 - Pozdě ale přece!“ patří k nejoriginálnějším českým malířům současnosti; zároveň se dlouhodobě věnuje i teorii a kritice výtvarného umění. Jeho současná výstava volně navazuje na stejnojmenný projekt, který v létě loňského roku připravila karlovarská galerie pro Galerii výtvarného umění v Hodoníně. Základem výstavního výběru jsou opět díla z majetku umělce, jež doplňují obrazy ze sbírek pořádající instituce, dále z Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Alšovy jihočeské galerie, Galerie výtvarného umění v Chebu a významných soukromých sbírek (COLLETT Prague / Munich a Galerie Zlatá husa manželů Železných).
Poslední, se čtyřprocentním ziskem hlasů skončil v senátních volbách na Bruntálsku exprimátor Olomouce a bývalý sociálně demokratický ministr kultury Antonín Staněk.
V dnešní době se nestává tak často, aby vznikal nový oltářní obraz. Odhalení jednoho takového se už tuto sobotu dočká Husův sbor Církve československé husitské v Dobrušce, autorem je Luděk Rathouský z výtvarné skupiny Rafani. Kostel při té příležitosti zažije i nultý ročník nového varhanního festivalu, ovšem alternativního.
/FOTO/ Lazarus Takawira pochází z východní Zimbabwe a stal se uznávaným sochařem z Nyangy. Své sochy z afrického serpentinitu vystavoval v celé řadě prestižních kulturních institucí, jako je Národní galerie v Zimbabwe, pařížská Musée Rodin, Paříž či Britské muzeum. Některé sochy jsou dnes uchovány v nenápadné soukromé zahradě v Černochově nedaleko Libochovic.
/FOTO, VIDEO/ Jeho malby a kresby zachycovaly třebíčskou židovskou čtvrť, ale i vzdálené kraje. Včetně jeho oblíbené Dalmácie, kam jezdil často na dovolenou. Nyní už jeho rukou žádné dílo bohužel nevznikne. Emanuel Ranný, jeden z nejdůležitějších třebíčských grafiků, jehož práce byly známé v České republice i zahraničí, zemřel po dlouhé nemoci ve středu 31. srpna ve věku nedožitých osmdesáti let.
/FOTOGALERIE/ Součástí doprovodného programu festivalu Soundtrack Poděbrady 2022 se stala vernisáž výtvarných prací současné české umělkyně Ivany Štenclové. Výstavu za účasti autorky připravila Galerie Ludvíka Kuby. Výtvarnice ve své tvorbě hledá různé souvislosti mezi kresbou a malbou, případně plastikou.
I obyčejnou modrou skalici lze použít k vytvoření působivého uměleckého díla. Dokazuje to výstava renomovaného slovenského umělce Marka Kvetana (*1976, Bratislava) s příznačným názvem Crystalic, která byla zahájena 19. srpna v náchodské Galerii Nola.
Zahleděn do ženské krásy. Grafiku, ex libris, příležitostné tisky, malby, užité umění, kreslený humor a plakáty, tedy tvorbu z let 1964 až 2020, obsahuje vydařená monografie grafika, malíře, literáta, výtvarného organizátora Pavla Hlavatého.
Unikátní dílo se začalo rodit před čtvrt stoletím v Sedloňově. Zdejší výtvarnice Jarmila Haldová se rozhodla vyřezat ze dřeva všechny české panovníky i jejich drahé polovičky. Dnes jich je 126 a zbývá posledních šest postav. Výjimečnou, téměř již kompletní kolekci mohou spatřit návštěvníci místní galerie, která výstavu otevře v pátek 15. července v 18 hodin u příležitosti konání tradiční pouti.
Nový murál vznikne během letošního ročníku Street Art Festivalu (SAFE) na budově Moravského divadla na třídě Svobody a několik dalších je právě v jednání na různých budovách v centru i na sídlištích. Jeden ze zajímavých návrhů, podobizna malého svatého Václava, který měl oživit štít domu nedaleko katedrály svatého Václava, však při schvalovacím procesu neprošel a realizovat se nebude.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tvorbu velké osobnosti výtvarného umění připomíná výstava zahájená 16. června v rakovnické Rabasově galerii. Malíř a grafik Josef Istler (1919-2000) patří mezi nejvýraznější osobnosti českého surrealismu a informelu.
/FOTO/ Josef Mánes. Mistr české malby a krajinářství v období romantismu a realismu. S Blanskem ho pojilo přátelství se světoznámým krasovým badatelem Jindřichem Wankelem. Letos je to 150 let od jeho unikátních nálezů v Býčí skále v Moravském krasu. V Muzeu Blanenska při té příležitosti příští pátek otevřou výstavu s názvem Josef Mánes – blízký přítel Jindřicha Wankela.
Městské muzeum Horažďovice, sídlící v horažďovickém zámku, připravilo na 28. května v 16 hodin slavnostní zahájení letní sezóny. Během čtyř letních měsíců bude možné v zámku zhlédnout i výstavu technologických kopií obrazů starých mistrů Pohled do obrazu akademického malíře Radomila Klouzy. Vernisáž dobovou hudbou doprovodí studentky plzeňské konzervatoře ze třídy Julie Brané.
Asociace muzeí a galerií České republiky ocenila výstavu „Peníze si do hrobu nevezmeš“. Pardubická muzejní výstava získala druhé místo. Numismatická sbírka Východočeského muzea v Pardubicích se může hrdě srovnávat s kteroukoli významnou evropskou kolekcí.
/FOTOGALERIE/ Muzejním počinem loňského roku se stalo Muzeum nákladních automobilů Tatra, které vzniklo v rekonstruované budově bývalé slévárny automobilky v Kopřivnici.
Hasiči v pražských Holešovicích čerpali vodu ze suterénu, kde se nacházejí exponáty Národní galerie. Nejvíce ohrožené umělecké předměty vynesli ven. Oznámili to v pondělí 2. května večer na twitteru.
Vesnice bez hospody není vesnice. Ne nadarmo se jí říká venkovský parlament, protože tady místní mohou důkladně probrat všechno, co je trápí. Od domácích starostí až po politiku.
Profesor Jan Royt přednášel v úterý 5. dubna v kapitulní síni strakonického hradu o vztahu rytířských řádů k umění se zaměřením na johanity v zemích Koruny české.
Bílá sobota bude na zámku ve Žďáru nad Sázavou pořádně barevná! Na zámecké terase pod Zelenou horou můžete zdobit kraslice, plést pomlázky, otloukat píšťalky, drátovat nebo vyrábět keramiku. Těšte se také na jarmark s velikonoční a jarní tematikou nebo velikonoční pivo. Děti se mohou od druhého dubna vypravit rozluštit Záhadu Velikonoc nebo strávit tři veselé dny na Zámeckém Velikonočním kempu.
/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek 24. března proběhla v Heroldově síni Rabasovy galerie Rakovník přednáška „Jan Zrzavý – starý mistr v dobách avantgardních“, připomínající jednu z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění minulého století.
Máte nápad, jak si zpříjemníte víkend? Pokud ne, podívejte se níže na pár tipů na zajímavé akce, které se konají od pátku do neděle na území Prahy. A vězte, že je rozhodně z čeho vybírat!
Rabasova galerie v Rakovníku si na středu a čtvrtek připravila dvojici akcí. Veřejnost si bude moci nejprve užít koncert KUH tria, následně pak také vyslechnout přednášku o Janu Zrzavém.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Zatímco za svého života se Karel Šlenger velkého uznání nedočkal, čtyřicet let po jeho smrti si jeho dílo připomínají významné galerie a odborníci jej označují za jednoho z nejlepších českých malířů 20. století. Velkou zásluhu na tom má jeho syn Petr Šlengr, který rozsáhlé dílo a složité životní cesty svého otce přibližuje lidem. „Slíbil jsem otci, že jeho dílo bude sloužit široké veřejnosti. Usiluji o to například pořádáním výstav,“ říká. Momentálně se spolu s dalšími nadšenci snaží o vytvoření stálé expozice v Jičíně.
Jedna z největších porevolučních krádeží na českých památkách má nečekané rozuzlení. Po více než 30 letech se do sbírek hospitalu Kuks na Trutnovsku vrátil obraz významného barokního malíře Nicolase de Largillierra.
Na Štědrý den si lidé budou moci prohlédnout některé pražské památky, zajít do muzea, projít se trojskou botanickou zahradou nebo se pobavit vánočním programem v zoologické zahradě. Sportovci si mohou zabruslit na veřejných kluzištích, která se v metropoli na zimní sezonu otevřela. Mnohé objekty budou mít nicméně upravenou otevírací dobu, jak ČTK sdělili jejich provozovatelé.
V prvním prosincovém týdnu jsme organizovali setkání učitelů v rámci projektu Erasmus+. Přivítali jsme 12 učitelů z Finska, Španělska, Chorvatska a Lotyšska.
Madona je zároveň nejčastějším inspiračním zdrojem malířů i sochařů. Zejména středověk byl na tuto tématiku bohatý. Prvním autorem byl podle legendy evangelista sv. Lukáš. Jemu je přisuzováno hned několik zobrazení, které pak byly umělci kopírovány. Najdeme je i v Česku.
Není asi ve Strakonicích moc lidí, kteří by neznali dominantu hradu nad Otavou – kostel sv. Prokopa. Pravdou je, že ještě tak před dvěma lety mu nikdo moc pozornosti nevěnoval. V podstatě nebyl důvod – omšelý, nevýrazný objekt s padající omítkou.
Besedu o uměleckém kovářství připravila Rabasova galerie na středu 3. listopadu. Zájemci se mají na co těšit, protože účast přislíbil jednak v galerii právě vystavující sochař-kovář Petr Císařovský a také sochař, zlatník a restaurátor Andrej Šumbera, který pracoval na opravách mnoha významných památek, včetně slavného Relikviáře sv. Maura.
FOTOGALERIE/ Výstava obrazů malíře a restaurátora Jana Severy zahájila ve čtvrtek 14. října v Galerii Synagoga v Hranicích slavnostní vernisáž. Za snímky velmi děkujeme hranickému fotografovi Jiřímu Necidovi.
Zastupitelé Karviné rozhodli na svém posledním zasedání o udělení jednoho z nejvyšších vyznamenání města medaile MUDr. Wacława Olszaka Renatě Filipové. Výtvarnice si medaili a pamětní list převzala v rámci oceňování osobností v kultuře na Zámku Fryštát v Karviné.
Žáci Výtvarky Jindřišky Riedlové zahájili 1. září výuku zcela netradičně, zájezdem do Národního muzea v Praze. Také poslední den předešlého školního roku byly děti s Výtvarkou v Praze a prohlédly si židovské synagogy. Tentokrát žáci navštívili historickou budovu v čele Václavského náměstí, která spolu s Novou budovou tvoří jeden komplex.
Slavnostní vernisáž, které se autor zúčastnil osobně, otevřela ve čtvrtek 26. srpna výstavu akademického malíře Ivana Komárka v Galerii Synagoga v Hranicích. Snímky nám poslal hranický fotograf Jiří Necid. Velmi děkujeme.
Slavnostní vernisáž, které se autor zúčastnil osobně, otevřela ve čtvrtek 26. srpna výstavu akademického malíře Ivana Komárka v Galerii Synagoga v Hranicích. Snímky nám poslal hranický fotograf Jiří Necid. Velmi děkujeme.
Slavnostní vernisáž, které se autor zúčastnil osobně, otevřela ve čtvrtek 26. srpna výstavu akademického malíře Ivana Komárka v Galerii Synagoga v Hranicích. Snímky nám poslal hranický fotograf Jiří Necid. Velmi děkujeme.
Slavnostní vernisáž, které se autor zúčastnil osobně, otevřela ve čtvrtek 26. srpna výstavu akademického malíře Ivana Komárka v Galerii Synagoga v Hranicích. Snímky nám poslal hranický fotograf Jiří Necid. Velmi děkujeme.
Bývalý prezident Václav Klaus se omluví někdejšímu řediteli Národní galerie Praha Jiřímu Fajtovi za výrok, že Pražský hrad kvůli Fajtovi zdědil milionové dluhy. Muži uzavřeli smír, který dnes pravomocně schválil pražský městský soud. Klausův výrok se týkal výstavy o umění v době Karla IV.
Metropole si v rámci kampaně V Praze jako doma připravila jízdu na 200 let starém kolotoči z Florencie, který patří mezi tři nejkrásnější svého druhu v Evropě. Atrakce bude na Petříně do konce září.
Metropole si v rámci kampaně V Praze jako doma připravila jízdu na 200 let starém kolotoči z Florencie, který patří mezi tři nejkrásnější svého druhu v Evropě. Atrakce bude na Petříně do konce září.