Zdravotnické odbory vyzvaly Středočeský kraj, aby přispěl na mzdy zdravotníků v krajských nemocnicích, požadují navýšení mzdových tarifů o deset procent. Obávají se, že kvůli nízkým mzdám budou zdravotníci z regionu odcházet za lepšími výdělky například do Prahy. Minimální požadavek je navýšení mzdových tarifů o 1400 korun.
Odbory a vedení kolínské automobilky Toyota Motor Manufacturing Czech Republic se zatím nedohodly na nové kolektivní smlouvě. Současná platila do konce roku 2024, byla proto prodloužená. ČTK to před Vánoci potvrdil mluvčí společnosti Tomáš Paroubek. Jednání o dokumentu, který upravuje zejména mzdové a pracovní podmínky zaměstnanců, odstartovala na začátku října.
Sokolovská uhelná úspěšně uzavřela kolektivní vyjednávání pro rok 2025, což zahrnuje i osm dceřiných společností SUAS GROUP. Nové kolektivní smlouvy přinášejí změny v mzdách a benefitech, reflektující ekonomickou situaci a specifika jednotlivých firem. Zaměstnanci se mohou těšit na růst mezd a nové benefity.
Na přelomu prosince a ledna čekají děti tradiční vánoční prázdniny. Tentokrát budou díky víkendům o dost delší než v předešlých letech. Volno pro děti zároveň znamená, že jim rodiče musejí zajistit program. Deník zjišťoval, jak to zvládají.
Ztratí práci, ale rozhodně neodejdou z prázdnou. Někteří lidé, které čeká propouštění z Otisu Břeclav, dostanou odstupné ve výši až pětadvaceti a půl měsíčního platu. Například při mzdě 35 tisíc za měsíc je to skoro 900 tisíc korun.
Průmyslové odbory jsou připraveny svolat protestní akce, pokud by se do projednávané novely zákoníku práce dodatečně ve Sněmovně dostala možnost výpovědi bez udání důvodu. Novinářům to v pondělí před jednáním předsednictva tripartity řekl za Průmyslovou alianci odborových svazů šéf odborů KOVO Roman Ďurčo. Jako další důvod k protestům zmínil podobu důchodové reformy. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že k vyvolávání odborářských demonstrací a protestů racionální důvody nevidí. Už dřív několikrát zopakoval, že výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku není.
Odborová organizace společnosti Crystalex předala desetitisícový šek příspěvkové organizaci OSTARA. Ta se stará v Novém Boru a Cvikově o osoby se zdravotním postižením.
Odborový svaz IG Metall ve čtvrtek vyzval k další výstražné stávce v závodech automobilky Volkswagen v Německu. Uskutečnit se má příští pondělí, tedy v den, na který je naplánováno jednání odborářů s vedením koncernu. První výstražná stávka se konala v devíti z deseti závodů značky Volkswagen tento týden v pondělí. Zúčastnilo se jí podle odborů téměř 100 tisíc lidí. Zaměstnanci protestují proti ohlášenému rozsáhlému propouštění, snižování mezd a pravděpodobnému zavírání továren automobilky v Německu.
Odborový svaz IG Metall vyzval na pondělí k celostátní výstražné stávce ve všech německých závodech automobilky Volkswagen (VW). Podle agentury DPA to oznámil oblastní manažer IG Metall pro Dolní Sasko, Thorsten Gröger.
Unie bezpečnostních složek (UBS) ani po příslibu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na zvýšení platů policistů a hasičů o 2500 korun neustoupila od plánovaného protestu ve čtvrtek 21. listopadu před budovou ministerstva. ČTK to sdělil předseda UBS Aleš Lehký. Odbory podle svého vyjádření na webu chtějí nadále upozornit na nízké platy policistů, hasičů i dalších příslušníků a zaměstnanců sborů.
Ministr vnitra navýšení mezd oznámil po jednání s představiteli odborových svazů policistů a dalších bezpečnostních sborů. Další setkání má následovat v lednu.
Odboráři ani vedení policie neví přesně, kolik policistů se zapojilo do protestní akce namířené proti nedostatku členů sboru a přetěžování policistů, rostoucí byrokracii spojené s jejich prací a nízkým nástupním platům. Podle organizátora Martina Červenky se ale účastní policisté z celé republiky a odhaduje, že jde o tisíce lidí. V policii slouží zhruba 40 tisíc policistů. Protest má být veden formou osvěty, nemá ohrozit bezpečnost lidí. Potrvá do pátku. Odbory už připravují další protestní akce.
V automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku začalo kolektivní vyjednávání. Odboráři ve čtvrtek 31. října předali zaměstnavateli svůj návrh kolektivní smlouvy, v němž například požadují nárůst základních mezd od 1. dubna příštího roku nominálně o 4000 korun. Informoval o tom předseda základní odborové organizace Kovo Hyundai Czech Patrik Fupšo. Mluvčí automobilky Petr Michník potvrdil, že zaměstnavatel návrh dostal.
/FOTO, VIDEO/ Společnost Škoda Auto prochází významnou transformací. Zásadní přechod na elektromobilitu a digitalizaci, spolu s nástupem umělé inteligence, přináší nejen technologické změny, ale i důsledky pro zaměstnance.
Justiční odbory po celé republice vyhlásily na 7. až 9. října stávku zaměstnanců soudů kvůli nedůstojným platovým podmínkám. Ke stávce se připojil také Okresní soud v České Lípě a obvykle živá budova je od začátku týdne zahalená tichem.
Na pražském magistrátu se vyostřuje konflikt, ve kterém hraje hlavní roli náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) a audit městské společnosti Operátor ICT (OICT). Situace se vyhrotila natolik, že ředitelé odborů magistrátu sepsali dopis pro primátora, ředitele úřadu a zastupitele, v němž se ohradili proti Hřibovým kritikám, a zároveň podpořili ředitele úřadu Martina Kubelku, který Hřiba obvinil ze zastrašování a vydírání.
Odbor správy majetku města Rakovník se v těchto dnech stěhuje do nových prostor bývalé dětské knihovny. Občanům se zjednoduší přístup k úředníkům, nyní se s nimi budou moci setkávat v samostatných kancelářích, objekt je bezbariérový. Po Novém roce dojde ke změnám také v budově radnice, do přízemí se přestěhují oddělení poplatků, ale také částečně i oddělení vnitřních věcí. Veškeré potřebné informace se lidé dozví kromě webových a facebookových stránek města také v podatelně.
Na Černé louce vyroste nová správní budova, která výrazně zlepší služby poskytované občanům. Ve svých prostorách sdruží dva důležité odbory magistrátu, pod které spadá agenda cestovních dokladů, občanských a řidičských průkazů.
Bez dohody a roztržkou mezi oběma stranami skončilo středeční jednání o zvyšování platů zaměstnanců placených ze státního rozpočtu mezi vládou a odboráři. Ministři chtěli přidat zejména nejméně vydělávajícím pracovníkům, odboráři však požadovali plošné navyšování platů. Na to ale podle vlády není v rozpočtové rezervě dost peněz. Deník.cz přináší odpovědi na otázky, které jsou se zvýšením platů spojené.
Odboráři se s vládou ve středu nedohodli na růstu platů ve veřejném sektoru od září. Návrh ministrů, že by se od příštího měsíce zvedly tarify části nejhůř odměňovaných lidí o pět a tři procenta, odmítli. Novinářům to po jednání řekl mluvčí odborových svazů veřejného sektoru Pavel Bednář. Předáci se sejdou v úterý, kdy budou jednat o dalším postupu. Vládní návrh označili za vyděračský.
Zaměstnanci Liberty Ostrava zřejmě budou muset odstupné vymáhat prostřednictvím insolvenčního správce. Novinářům to řekli odboráři po dnešním jednání s českým vedením zadluženého hutního podniku, které se týkalo hromadného propouštění. Zástupci odborů se shodli na tom, že pro zaměstnance po jednání nemají dobré zprávy. Výpovědi by měl podle nich podnik rozdat v srpnu, ještě v září a říjnu ale lidé budou muset chodit do práce. Hrozí přitom, že za tyto měsíce nedostanou mzdu. Vyjádření vedení firmy ČTK zjišťuje.
Na podzim tohoto roku hrozí ztráta zaměstnání až 2600 pracovníků huti Liberty Ostrava. Také proto se v úterý 6. srpna sejdou odbory s českým vedením společnosti a budou požadovat garance výplaty mezd. K účasti na setkání v Hotelu Kovák byli odboráři vyzváni i zaměstnanci firmy.
Skupina Moravia Steel, jejíž klíčovou součástí jsou Třinecké železárny, má zájem o rychlé převzetí celé druhovýroby v Liberty Ostrava a apeluje na zaměstnance huti, aby zatím nepodávali výpovědi. Podle představitelů vlády jsou plány na zachování části výroby i pracovních míst v Liberty reálné a pokud insolvenční správce návrh Moravia Steel přijme, mohli by se zaměstnanci v dotčené části Liberty vrátit do práce zhruba měsíc poté.
Velké rozladění zatím provází digitalizaci stavebního řízení na Olomoucku, která byla spuštěna od 1. července. Pracovníci stavebních odborů se shodují v tom, že ani po třech týdnech není nový systém plně funkční. Poukazují na to, že vyřizování žádostí stavebníků je teď složitější a zdlouhavější a vše se mění takzvaně za pochodu.
Odborové svazy veřejného sektoru vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli tomu, že s vládou zatím nemají dohodu na zvýšení platů pro letošek a příští rok. Rozhodli to dnes na společném jednání odboroví předáci a předačky. Žádají kabinet o urychlené jednání. Na tiskové konferenci to řekl šéf odborů státních orgánů a organizací Pavel Bednář. Podle něj je ve stávkové pohotovosti osm ze 13 svazů, ostatní postup podporují. Odbory požadují přidání nejméně o deset procent pro všechny zaměstnance veřejné sféry. Ministerstvo práce navrhuje růst výdělků části pracovníků veřejného sektoru a státním zaměstnancům, a to od září buď o sedm procent, nebo o deset procent.
Odboráři se s vedením Letiště Praha ke kolektivnímu vyjednávání o podmínkách pro příští rok sejdou v září. Novinářům to dnes řekl člen představenstva Letiště Praha Pavel Východský po dnešním jednání se zástupci čtyř odborových organizací působících na pražském letišti. A to včetně Odborového svazu pozemní a letecké dopravy (OSPLD), který minulý týden na pražském letišti vyhlásil stávkovou pohotovost. Svaz později uvedl, že stávková pohotovost trvá.
Vedení Letiště Praha se v úterý setkalo se zástupci všech čtyř odborových organizací, včetně té, která vyhlásila stávkovou pohotovost. Přestože ta stále trvá, provoz letiště zůstává bez omezení. Další jednání je naplánováno na příští týden.
Vedení Letiště Praha se dnes setkalo se zástupci všech čtyř odborových organizací, včetně té, která vyhlásila stávkovou pohotovost. Přestože ta stále trvá, provoz letiště zůstává bez omezení. Další jednání je naplánováno na příští úterý.
Odborový svaz pozemní a letecké dopravy (OSPLD), který působí na pražském Letišti Václava Havla, vyhlásil stávkovou pohotovost. Platí ode dneška do odvolání nebo do případného přechodu na jinou formu protestu. Důvodem je dlouhodobé neodborné vedení ruzyňského letiště v personální oblasti a řízení lidských zdrojů. ČTK to řekl místopředseda svazu Marek Sedlák. Letiště se požadavkům bude věnovat na mimořádném jednání, uvedla jeho mluvčí Klára Divíšková. Odborový svaz dopravy (OSD), který také sdružuje zaměstnance letiště, s vyhlášením stávkové pohotovosti nesouhlasí.
Odboráři kolínské automobilky Toyota tento týden vypověděli kolektivní smlouvu mezi zaměstnanci a vedením, která se týká mezd a pracovních podmínek. Zástupci odborové organizace připomínají, že jde o vyústění dlouhodobých potíží.
Učitelé mají před sebou dlouhé týdny letních prázdnin, problémy českého školství si ale žádnou dovolenou neberou. Od září, od začátku nového školního roku, budou školy čelit řadě změn ve financování a někde sníženým rozpočtům. Třaskavým tématem nadále zůstávají platy nepedagogických pracovníků i samotných učitelů. Požadavkům na jejich zvýšení dávají za pravdu i data. V mezinárodním srovnáním s jinými státy v Evropě je jejich výše nízká a podle odborníků rychleji neporoste. Ministerstvo odborům přislíbilo, že pro rok 2025 bude další peníze hledat. Měly by se valorizovat i některé příplatky.
Městský úřad Mělník prochází jednou z největších personálních krizí ve své historii. Tamní zaměstnanci se rozhodli projevit svůj názor. Inspirovali se od zástupců odborové organizace, kteří zaslali minulý týden otevřený dopis zastupitelům města a chtěli kontrolu nad prací tajemnice Radky Bališové Zamlarové. Desítky úředníků se s odbory ztotožnily, zaměstnanci sepsali vlastní dopis. „Nejde o žádný politický souboj, nejsme nikým ovlivňováni," říkají úředníci.
V posledních dnech je na městském úřadě v Mělníku rušno. Minulý týden dostali všichni zastupitelé města dopis od odborářů z úřadu, ve kterém žádají kontrolu práce tajemnice Radky Bališové Zamlarové. Starosta Tomáš Martinec považuje postup odborů za nestandardní a nepřijatelný.
Řidiči autobusů v ČSAD Kyjov se mohou těšit na lepší výplaty, kvůli nimž jsou odboráři připravení stávkovat. Po týdnech jednání se přiblížila dohoda mezi odbory a zaměstnavatelem. Stávková pohotovost ale trvá i nadále.
Bez rádia nebo podcastů se nyní musejí obejít šoféři brněnského dopravního podniku. Kvůli vyššímu množství stížností zakázalo vedení Dopravního podniku města Brna koncem května svým řidičům poslech rádia i mluveného slova v kabině vozidel.
Ekonomické problémy Liberty Ostrava neberou konce. Kunčická huť, aby se mohla vypořádat s věřiteli, plánuje od července snížit tarifní mzdu zaměstnanců o 25 procent, reálná hrubá mzda by tak poklesla zhruba o pětinu. Nejistota se však nyní opět vznáší i nad tím, zda lidé vůbec obdrží výplatu a problémy jsou i s příspěvky na penzijní spoření či s platbami za vodu.
Šestnáct cyklistů, dvacet kilometrů, čtyři městské části. Vedení města a radničních odborů vyrazilo v úterý 14. května na kolech na pravidelnou objížďku po dokončených i právě probíhajících investičních akcích. Letos už po šestadvacáté.
Bude už jen líp? Proklamace ostravské huti Liberty, že s vidinou reorganizačního plánu se udrží výroba, zaměstnanost i zbývající pověst podniku, prudce narážejí na realitu.
/VIDEO/ Insolvence, rezignace ředitele a polovina zaměstnanců bez výplat. To už je téměř dvoutýdenní realita sezimovoústeckého podniku Kovosvit MAS. Kromě místní samosprávy nyní nabízí dotčeným lidem pomoc i vedení města Tábora. Podle odborů nedorazily mzdy ani v náhradním termínu 30. dubna.
Emotivní diskuse o situaci na Jihočeském letišti se strhla na čtvrtečním zasedání krajských zastupitelů. Vyjasňovali si, v čem tkví pracovní spory mezi vedením a některými zaměstnanci a zda vyhrocené vztahy a vlna výpovědí mohou ohrozit chod letiště krátce před začátkem sezony. Ta by měla odstartovat už za pár týdnů a umožnit dva až tři lety denně z Českých Budějovic do šesti destinací v pěti zemích, v zimě se má začít z jihu Čech létat také do egyptské Hurghady.
Letiště České Budějovice vloni zahájilo pravidelný turistický provoz. Letos se chystá rozšíření provozu. Pár týdnů před startem nové sezóny se ale řeší stížnosti některých zaměstnanců.
Zhruba 200 zaměstnanců KOVOSVIT MACHINE TOOLS a.s. v Sezimově Ústí nedostalo v řádném termínu 15. dubna zaplacenou mzdu. Jak již Deník informoval, radní města v Sezimově Ústí již odsouhlasili pomoc zaměstnancům firmy, kteří jsou občany města a bydlí v městském bytě. Situaci řeší i odborářská organizace OS KOVO KOVOSVIT.
/FOTO/ Modernizace a efektivita jdou ruku v ruce ve Dvoře Králové nad Labem, kde nově zrekonstruovaná budova bývalé školy otevírá dveře městským úředníkům. Přestěhování odborů do bezbariérového prostředí slibuje nejen úspory, ale i lepší dostupnost služeb pro občany.
Před 90 lety, ve čtvrtek 12. dubna 1934, začala v americkém Toledu v Ohiu velká stávka ve společnosti Electric Auto-Lite kvůli mzdám a kvůli uznání tamějších odborů. Stávka, která nakonec skončila až začátkem června, vyvrcholila brutální pětidenní bitvou s Národní gardou, která si vyžádala dva lidské životy. Mnozí historici považují tuto stávku za jednu z nejdůležitějších v historii Spojených států amerických.
Předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) bude dál Josef Středula, který před třemi týdny skončil ve vedení centrály kvůli neplacení členských příspěvků. Na mimořádném sněmu v Praze ho v pondělí zvolili odboráři. Získal 64 ze 112 platných hlasů, tedy 57 procent. Na uvolněný post místopředsedy sněm zvolil vedoucího sociálně-ekonomického oddělení ČMKOS Jiřího Vaňáska. Ten ČTK řekl, že ve volbě dostal 79 procent hlasů. Podle předáků některých svazů je Středulův mandát slabý. Středula novinářům po svém zvolení řekl, že důležité je, že se odbory dohodly. Věří, že další volby se uskuteční až na řádném odborářském sjezdu za dva roky.
Prakticky všech 430 zaměstnanců GO Steel ve frýdeckomístecké části Lískovec se dotklo omezení výroby. Od ledna do března zůstávali doma na „překážkách“, brali sedmdesát procent platu. Ve druhém čtvrtletí se, jak oznámilo vedení i odbory, situace patrně nezlepší.
Další stávka strojvedoucích německého dopravce Deutsche Bahn (DB) svolaná odbory GDL ovlivní spoje z Česka do Německa a zpět od dnešní noci. Strojvedoucí v osobní dopravě budou stávkovat 24 hodin od úterních 02:00. Omezení se budou týkat zejména vlaků na linkách z Prahy do Berlína, Hamburku, Kielu a Flensburgu nebo regionálních vlaků z Chebu do Marktredwitzu. Noční spoje stávka omezí jak v noci na úterý, tak v noci na středu.
Řidiči městských autobusů v Havlíčkově Brodě si stěžovali na vysokou pracovní zátěž a špatné mzdové podmínky. Řidičů je podle nich málo, za ty, kteří chybějí, není náhrada. Někteří z řidičů proto podali výpovědi a s problémem se obrátili i na Deník. Situaci nyní řeší vedení města společně se zástupci technických služeb a odborů.
Odborový předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula není předsedou této centrály. Rada ČKMOS v pondělí pověřila řízením centrály její místopředsedy Víta Samka a Radku Sokolovou, kteří přebírají pravomoci předsedy. Důvodem jsou pochybnosti kolem Středulova členství v odborech kvůli neplacení členských příspěvků. Situaci má vyřešit mimořádný sněm odborářů, který dnes rada ČMKOS svolala na 25. března. Bude volit nového šéfa odborů. Novinářům to po jednání rady řekli Středula a místopředseda ČMKOS Vít Samek. Středula dodal, že na sněmu bude znovu chtít získat předsednický post. O ten se naopak nechce ucházet předseda nejsilnějšího svazu KOVO Roman Ďurčo.