Plánované zvýšení cen energií, podle zástupců průmyslových firem likvidační, přijatelný důchodový systém pro pracující v těžkém průmyslu a nucené krácení benefitů. To byla hlavní témata a důvody protestních akcí, k nimž se spolu s pedagogy odhodlali také odborářů z průmyslových podniků.
Do pondělní stávky se připojilo 7 213 škol, což je 74 procent z jejich celkového počtu. Zapojily se mateřské, základní, střední školy i školní jídelny. Někde přerušili provoz, jinde ho omezili. Zástupci mnoha dalších škol, které se přímo k protestu nepřipojily, vydali petice, kde ji podporují. Novinářům to v pondělí sdělili odboráři. Předseda školských odborů František Dobšík řekl, že po stávce budou s vládou nadále jednat, neboť jim jde o výsledek.
/VIDEO/ Do pondělní stávky nešli jen zaměstnanci škol, ale také odboráři. Z Jihlavy vyrazily směrem na Prahu demonstrovat tři autobusy plné nespokojených lidí.
Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. „Ustoupili bychom od dobré budoucnosti,“ řekl premiér v Brně v den stávky ve školství a dalších odborářských protestů. Vláda voličům slíbila, že dá dohromady veřejné finance, a schválený ozdravný balíček a připravovaná důchodová reforma jsou tak podle premiéra nezbytné kroky. Fiala kritizoval odbory, vláda s nimi podle premiéra dlouhodobě jedná, sociální dialog by mohl fungovat dobře. Zájem domluvit se by ale musely mít obě strany, uvedl na adresu odborů.
Celodenní stávky mateřských, základních a středních školy se podle odhadů odborů zúčastní 74% škol. Každá si ale může určit jiný způsob, některé se zapojí úplně a budou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném provozu. Přinášíme mapu škol, které se do stávky připojily.
V Česku proběhla celodenní výstražná stávka základních, středních a mateřských škol, podle odhadu odborů se do ní zapojilo 7213 škol. Některé zůstaly zavřené, jiné fungovaly v omezeném režimu. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se v neděli večer omluvil rodičům, že se oni a jejich děti stali rukojmími ve sporu mezi vládou, odbory a stávkujícími. Žádná z možných změn ve školství podle něj nepovede ke zhoršení kvality vzdělávání, cílem je zajistit dlouhodobě udržitelné personální obsazení.
V pondělí zažije Česko jednu z největších protestních akcí za posledních třicet let. Až sedmdesát procent škol se zapojí do stávky. Důvodem je podle stávkujících učitelů požadavek na zvyšování platů pro nepedagogické pracovníky na důstojnou úroveň, ale také reálná hrozba omezení výuky. Některé školy budou totiž muset kvůli nižším dotacím od státu osekat odborné hodiny, ale také propouštět. Podle ministra školství Mikuláše Beka tomu tak není.
K více než stovce zavřených škol se v pondělí na Vysočině přidají i firmy z mnoha oborů. Budou mezi nimi i největší strojírenské nebo dřevozpracující podniky v kraji. Připojí se tak ke Dni protestů, který na pondělí 27. listopadu vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů.
Také odboráři z průmyslových podniků v Moravskoslezském kraji se v pondělí zapojí do hodinové protestní stávky. Prakticky ale nedojde k situaci, že by kompletně celá firma hodinu stála. Firmy v kraji stávku podpoří, ne všude ale zastaví výrobu.
/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Některé školy a další školní provozy, třeba jídelny, zůstanou v pondělí 27. listopadu zavřené. Jejich zaměstnanci se přidají ke stávce, kterou plánují nejen školské odbory. Zapojit se má až milion zaměstnanců. Deník přináší mapu všech škol, které se do stávky zapojí.
Pečlivě sledovat web školy nebo sdělení rodičům musejí v posledních dnech všichni, jejichž děti jsou školou povinné. I ti, kteří mají ratolesti na středních školách. V pondělí se totiž chystá jednodenní stávka školských odborů, do níž se v Budějovicích zapojí velká část mateřinek a základek. Mapu zapojených škol po celé ČR si můžete prohlédnout pod článkem.
/SEZNAM STÁVKUJÍCÍCH ŠKOL, ČTENÁŘSKÁ ANKETA/ „Situace je vážná, stávkovat musíme,“ shodli se učitelé ze Svitavska. K pondělí stávce se v regionu připojí desítky zdejších škol. Ředitelé upozornili, že nejde o jejich platy, ale o kvalitu vzdělávání dětí. Stávkovat budou i kuchařky a školníci. Co si myslíte o stávce vy? Hlasujte v anketě.
Do pondělní stávky se podle aktuálních odhadů odborů zapojí téměř 70 procent základních, středních i mateřských škol v Česku. ČTK to řekla mluvčí školských odborů Jana Kašparová. Školy se do stávky zapojí v různé míře, některé budou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném provozu. Další školy podle Kašparové stávku podporují. Školské odbory vyhlásily celodenní výstražnou stávku základních, středních a mateřských škol na pondělí 27. listopadu.
/SEZNAM STÁVKUJÍCÍCH ŠKOL/ Zavřeno. Stávkujeme. Tak to v pondělí bude podle všeho vypadat ve značné části základních škol a mateřských škol na Blanensku. Připojí se k celorepublikovému protestu, který ohlásili zástupci školských odborů kvůli chystaným vládním škrtům v rozpočtu na příští rok. Nabízíme vám přehlednou mapu, která napoví, které školy se v pondělí do stávky zapojí.
Ministr školství Mikuláš Bek vystoupil ve středu před starosty z různých koutů Česka. Celostátní konferenci Sdružení místních samospráv České republiky ve Zlíně dal přednost před jednáním vlády. Netajil se tím. Vzápětí přiznal, že jednání se školskými odbory ztroskotala a pondělní stávka škol je v zásadě jasná. „Ukazuje se, že školské odbory jsou v tomto dohodnuté s dalšími odborovými svazy, které se přidávají,“ konstatoval.
Automobilka Škoda Auto bude v reakci na kroky české vlády stávkovat. V pondělí 27. listopadu na dvě hodiny zastaví výrobu ve všech závodech. Připraven je také happening, kterého se mají zúčastnit tisíce lidí. Novinářům to na tiskové konferenci Průmyslové aliance odborových svazů ve středu potvrdili předseda svazu KOVO Roman Ďurčo a předák odborů automobilky Jaroslav Povšík.
Celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol naplánovaná na 27. listopadu nabírá konkrétních obrysů. Kolik z nich se zapojí a které přesně to budou, se neustále vyvíjí, seznamy se stále doplňují. V okrese Louny jich bude většina. Řada škol už rodičům oznámila, že zůstanou v pondělí zavřené.
Školské odbory plánují na pondělí 27. listopadu stávkovou pohotovost a na děti školou povinné tak v řadě případů čeká prodloužený víkend. A zatímco některé školy zavřou úplně, jinde proběhne výuka v klasickém režimu i navzdory tomu, že místní zaměstnanci s důvody stávky souhlasí.
Do stávky v pondělí 27. listopadu proti krokům vlády se zapojí víc než polovina členů odborů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Zúčastnit se mají odboráři z desítky svazů. Na tiskové konferenci po úterním sněmu ČMKOS v Praze to řekl předseda centrály Josef Středula. ČMKOS zastřešuje na 270 tisíc odborářů z 31 svazů. Podle Středuly stávku teď už nic neodvrátí. Plánují se do ní zapojit i dopravní odbory. Doprava by se mohla přerušit v části jižních Čech od půlnoci do poledne, uvedl předák.
Školou povinné děti příští týden možná čeká prodloužený víkend. Na pondělí 27. listopadu plánují školské odbory stávkovou pohotovost a odezva je podle nich velká. Krok má podporu ve školách napříč všemi kraji i od profesních organizací. Kromě toho učitelé přidávají své podpisy také pod novou petici proti škrtům. Za posledních dvacet let stávkovali pětkrát, protestů ale mohlo být, kdyby nedošlo na domluvu s politiky, mnohem více. Ministr školství se s odbory setká ještě v úterý.
Připravovanou jednodenní stávku v českém školství, kterou odbory ohlásily na příští pondělí, 27. listopadu, vedení Loun podporuje. Podle něj chystané změny negativně dopadnou také na hospodaření města.
Zamčená zůstane v pondělí 27. listopadu řada škol napříč republikou. Mateřské, základní a střední školy na Jihlavsku se ale do stávky vyhlášené v minulém týdnu školskými odbory příliš nehrnou. Ke stávce se připojí někteří učitelé a kuchařky z jihlavské základní školy Evžena Rošického.
/FOTO, VIDEO/ Školské odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu celodenní výstražnou stávku. Některé školy tak mohou v tento den zůstat zavřené. Jestli se do stávky zapojí i školy na Kolínsku, bude ale zřejmé až v příštím týdnu. Někde rozhodnou odbory, jinde sám učitelský sbor.
Zůstane konkrétní škola, případně i školka, v pondělí 27. listopadu uzavřena, nebo zachová obvyklý provoz? To je otázka, na niž by rádi už nyní znali odpověď mnozí rodiče. Často i prarodiče, kteří leckdy bývají připraveni vypomoci s hlídáním dětí.
Zůstane konkrétní škola, případně i školka, v pondělí 27. listopadu uzavřena, nebo zachová obvyklý provoz? To je otázka, na niž by rádi už nyní znali odpověď mnozí rodiče. Často i prarodiče, kteří leckdy bývají připraveni vypomoci s hlídáním dětí.
/STÁVKA UČITELŮ/ Školské odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu celodenní výstražnou stávku. Některé školy tak mohou v tento den zůstat zavřené, jiné stávku podpoří třeba jen symbolicky. Jestli se do stávky zapojí i personál mateřských, základních a středních škol na Kutnohorsku bude ale zřejmé až v průběhu příštího týdne.
Školské odbory plánují na pondělí 27. listopadu celodenní výstražnou stávku základních, středních a mateřských škol. Chtějí tak získat více peněz pro školství na příští rok. Pražské školy s postupem odborů vesměs sympatizují. Zda se ale ke stávce připojí budou vědět až příští týden.
Českomoravská konfederace odborových svazů vyhlásila na 27. listopadu Den protestů. Připojí se k ní výstražnou stávkou také školské odbory. Usilují o větší přísun peněz do školství pro příští rok a chtějí otevřít na toto téma ještě jednou debatu s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN). Deník shrnul nejdůležitější fakta.
Školské odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu celodenní stávku. Podle slov předáků by to mohlo znamenat i fakt, že někde školy zůstanou ten den zavřené. Zjišťovali jsme, jak se k vyhlášení stávky staví vedení některých základních a středních škol na Nymbursku.
Ke dni protestů, který naplánovaly odbory na sedmadvacátého listopadu, se připojí i ty školské. Hlavním důvodem jsou škrty v penězích pro školníky, kuchařky a další nepedagogické pracovníky na příští rok. Konkrétní podobu stávky řeší ředitelé a předsedové stávkových výborů přímo ve školách. Deník zjišťoval, které školy ze Znojma a okolí se ke stávce připojí.
Zabránit škrtům ve školství a nepřipustit, aby se platy nepedagogických pracovníků a také kantorů v příštím roce snížily. To jsou jen některé z požadavků školských odborů, kvůli kterým plánují na pondělí sedmadvacátého listopadu výstražnou jednodenní stávku. Nabízíme vám přehlednou mapu, která napoví, které školy se v pondělí do stávky zapojí.
Zapojit se do stávky nebo ne? Takovou otázku teď řeší ředitelé škol z Brna a okolí. Školské odbory totiž v úterý večer rozhodly, že na pondělí 27. listopadu vyhlásí celodenní výstražnou stávku. Zapojí se základní, střední i mateřské školy. Jestli si mají rodiče na poslední listopadové pondělí shánět hlídání svých dětí, rozhodne většina škol v následujících dnech. Nabízíme vám přehlednou mapu, která napoví, které školy se v pondělí do stávky zapojí.
Školské odbory vyhlásily na pondělí sedmadvacátého listopadu celodenní výstražnou stávku. Zda se do ní zapojí i personál základních, středních a mateřských škol na Břeclavsku, bude jasné zřejmě až v pátek. Učitelé, které Deník oslovil, byli pro. Chtějí zabojovat za lepší podmínky pro nepedagogické pracovníky. Těch se totiž vládní škrty dotknou nejvíce. Nabízíme vám přehlednou mapu, která napoví, které školy se v pondělí do stávky zapojí.
Školské odbory v úterý ohlásily plánovanou stávku učitelů na 27. listopadu. Do stávky se mají zapojit mateřské, základní i střední školy. Původně se mělo jednat o hodinovou stávku, ale nakonec se zástupci školských odborů rozhodli pro celodenní stávku. Jak tato stávka ovlivní školy na Žďársku se pokusili dnes zjistit redaktoři Deníku.
Zamčená zůstane v pondělí 27. listopadu řada škol napříč republikou. Mateřské, základní a střední školy na Jihlavsku se ale do stávky vyhlášené v úterý 7. listopadu školskými odbory příliš nehrnou.
Školské odbory se tento týden rozhodly, že 27. listopadu se uskuteční celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Hodinová stávka by podle nich nebyla dostatečná. Na Vysočině to zatím na bouřlivý protest nevypadá. Na Havlíčkobrodsku se školy o celodenním přerušení výuky dosud jasně nerozhodly. Někteří ředitelé dokonce vzkázali, že u nich ve škole se stávkovat nebude, protože rodiče nejsou rukojmí.
/FOTOGALERIE/ Huť Liberty Ostrava rozeslala svým dodavatelům a partnerům dopis, kde vysvětluje svou tíživou situaci. Firmy však chtějí své peníze, některé už huti určily lhůtu, po níž začnou situaci řešit právní cestou. Odbory se mezitím marně dožadují schůzky s majitelem Guptou, pravidelně se scházejí pouze s prostředníky. Na SOS volání dosud nereagovala ani vláda. Kdy se znovu rozjede vysoká pec?
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který má v gesci odměňování ve veřejné sféře, podle odborů se zástupci zaměstnanců nejedná. Nesvolal schůzku, kterou sliboval na říjen, uvedl na tiskové konferenci předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. Jde podle něj o porušení sociálního dialogu, premiéra Petra Fialu (ODS) proto vyzval k nápravě. Nečinnost ze strany Jurečky lze podle Bednáře vnímat „i jako konec smíru“. Předsedové stran vládní koalice se s odbory setkají 7. listopadu, uvedl po kritice Jurečka na sociální síti X. Odbory podle něj neříkají pravdu, když tvrdí, že s nimi nejedná.
Školské odbory mluví o možné stávce kvůli podle nich nedostatečnému rozpočtu na regionální školství na příští rok. Jde zejména o výdělky nepedagogických pracovníků. Místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová novinářům řekla, že svaz vyzval k aktivizaci stávkových výborů, podrobnosti k případné stávce zatím ale známy nejsou.
Nejprve na podzim kvůli špatné situaci na trhu odstavili vysokopecní koksárenskou baterii 11, v pondělí pak kunčická huť Liberty Ostrava dočasně zastavila také provoz své poslední vysoké pece č. 3. Údajně dočasně a chce ji znovu rozjet. Právě před takovým postupem varuje bývalý šéf Třineckých železáren. Co vedení ostravské huti chystá a jak na problémy v hutích nahlíží vedení Moravskoslezského kraje a města Ostravy?
Pokud horní komora parlamentu schválí vládní úsporný balíček, lidé dostanou i méně peněz určených na volnočasové radovánky. Odbory věří, že Senát situaci zvrátí.
/FOTOGALERIE/ Obavy zaměstnanců a odborářů kunčické huti z posledních dní a týdnů se potvrdily. Liberty Ostrava kvůli malé poptávce dočasně odstaví svou poslední vysokou pec. A to hned v pondělí. Co to znamená pro zaměstnance a výrobu? Odbory se dožadují schůzky s vedením huti a se zástupci státu.
Ministerstvo obrany (MO) zahájilo kontrolu ve státním podniku VOP CZ a v brzké době ho jeho zástupci navštíví. ČTK to řekla Simona Cigánková z tiskového oddělení MO. Situací v podniku se zabývá i Vojenská policie (VP). Ředitel VOP CZ Marek Špok dnes sdělil ČTK, že se na Vojenskou policii obrátil kvůli snaze destabilizovat podnik šířením nepravdivých a zkreslených informací. VOP CZ v Šenově u Nového Jičína se zabývá opravami vojenské techniky či strojírenskou výrobou pro armádu i civilní sektor. Má zhruba 600 zaměstnanců.
Ministerstvo obrany (MO) zahájilo kontrolu ve státním podniku VOP CZ a v brzké době ho jeho zástupci navštíví. ČTK to řekla Simona Cigánková z tiskového oddělení MO. Situací v podniku se zabývá i Vojenská policie (VP).
Strojírenská společnost Motorpal chce postupně přestěhovat výrobu ze závodu v Batelově do volných prostor v Jihlavě. Firma uvedla, že přesun chystá z ekonomických důvodů, všem sto třiceti zaměstnancům batelovského závodu nabízí uplatnění v Jihlavě. Na dotaz to uvedl mediální zástupce společnosti Karel Samec. Odborová organizace v batelovském závodě je ve stávkové pohotovosti. V prohlášení uvedla, že zaměstnanci se stěhováním zásadně nesouhlasí.
Konzultaci s právníky a případnou stížnost na Evropskou komisi chystají jihočeské zdravotnické odbory. Oznámili to jejich zástupci ve čtvrtek po jednání v Českých Budějovicích. Ve svém obsáhlém stanovisku zkritizovali odboráři nejen nové ustanovení zákona, které navyšuje možné přesčasy, ale dlouhodobě špatnou personální situaci ve zdravotnictví.
Radní města Tábora schválili první kroky jak naložit s objektem bývalé pošty v centru. Tu samospráva koupila po jejím uzavření. Před celkovou rekonstrukcí, tam příští rok chce poskytovat dočasně knihovní služby či umístit půjčovnu kompenzačních pomůcek hospicu Jordán. Posléze by se tam mohly stěhovat některé odbory.
Už několik let úředníci s obavami sledovali, jak dům, ve kterém sídlí, "pracuje". Praskliny ve zdech se nyní natolik zhoršily, že odbory Regionálního rozvoje a stavebního úřadu a Majetku a investic ve Frýdlantu nad Ostravicí bylo nutné vystěhovat.