
Tradiční vánoční výzdoba
Voní–li byt kořením a medem, mají to na svědomí perníčky. Naši předkové jimi zdobili nejenom sváteční stůl, ale spolu s jablíčky a vlašskými ořechy také vánoční stromek.
Voní–li byt kořením a medem, mají to na svědomí perníčky. Naši předkové jimi zdobili nejenom sváteční stůl, ale spolu s jablíčky a vlašskými ořechy také vánoční stromek.
Linecká kolečka, kokosové cukroví tlačené strojkem nebo vosí hnízda chutnají všem. Naše prababičky ale uměly dělat dobroty z včelího medu nebo ze zázvoru.
Benešovsko - Dát na stůl vánoční cukroví, které vlastnoručně neupečete, není žádná ostuda.
Olomoucký kraj /VAROVÁNÍ, RECEPTY, NÁVODY/ – Jediné zrnko soli ze slaného rohlíku může být pro malé ptáky velikosti čížka smrtelnou dávkou. Působí jako jed. Jak správně v zimě přikrmovat ptáky? Kam umístit a jaké krmítko?
Brno – Jedna hořící svíce na osmiramenném svícnu. A každý následující den přibude další plamínek. Tak vypadá jeden z hlavních rituálů židovského svátku světel. Takzvaná chanuka trvá osm dní a začíná právě tento čtvrtek.
Olomoucký kraj /VAROVÁNÍ, RECEPTY, NÁVODY/ – Pokud lidé začnou ptáky v zimě krmit, měli by myslet na to, že je zapotřebí předkládat potravu pravidelně.
Nymbursko /FOTO/ -Nymburský deník kontaktoval několik cukráren a pekárnu na Nymbursku a pátral, zda chystají vánoční cukroví. Zeptali jsme se v cukrárnách a pekárně v Poděbradech, Nymburce a Kostomlatech nad Labem. Kdo doma nepečete, nemusíte míst strach.
Zlínsko – Překvapila Vás zima a na poslední chvíli potřebujete sehnat uhlí nebo dřevo na topení? S křížkem po funuse, mohlo by se zdát. Většina firem, které prodávají v regionu uhlí, totiž už kvůli počasí zboží nerozvážejí.
Plzeň – Vánoční cukroví nejde podle cukrářů na odbyt jako dříve. Trh totiž zahltilo téměř o polovinu levnější pečivo z Polska.
Plzeň – Vánoční cukroví nejde podle cukrářů na odbyt jako dříve. Trh totiž zahltilo téměř o polovinu levnější pečivo z Polska.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE, VIDEO, AKTUALIZOVÁNO/ – Perníkový řez, griláž a kakaové kokosové kuličky. To je trojice nejchutnějšího vánočního cukroví, které napekli čtenáři Slováckého deníku. Letos poprvé totiž dostali šanci zúčastnit se soutěže nazvané Pečte sDeníkem.
Jičín /DISKUZE/ - Už pořádně přituhuje a přímotopy, ústřední topení, krbová kamna a plynové kotle topí na plné obrátky. Většina z nás se také začne křižovat, kolik pak ta zima bude letos stát. Vyhovuje vám váš způsob vytápění? Saháte každoročně hlouběji do kapsy? Ptali jsme se v ulicích Jičína.
Klatovsko – I přes uhelnou krizi mají prodejci na Klatovsku dostatek uhlí. Ceny jsou „loňské“
Praha - Ornitologové upozorňují, že nastal nejvyšší čas připravit ptákům krmítka, v Česku už totiž zavládlo zimní počasí. Podle odborníků z Moravského ornitologického spolku ptáky nejvíc uctí slunečnicová semínka a drcené ořechy, některé druhy ptáků ale nepohrdnou ani jablkem nebo lojem.
Břeclav - Josef Fröhlich ze Staré Břeclavi vystavuje od pátku v dětském oddělení břeclavské knihovny sedmnáct vyřezaných betlémů. Jejich výrobě se věnuje už třiadvacet let.
Velké Pavlovice /FOTOGALERIE/ - Postavičky do betlémů, andělíčci k zavěšení na stromečky, větvičky či girlandy. Ilona Plšková z Velkých Pavlovic má především před Vánoci plné ruce práce.
Příbram -Lidé, kteří si oblíbili letošní příbramskou novinku v podobě farmářských trhů, se mohou těšit na sobotu. Letos to bude totiž poslední farmářský trh v Příbrami. Tentokrát z nabídky logicky vypadne ovoce a zelenina, ale náhradou by měly být stánky se zbožím, které se váže k adventu.
Teplice - /ROZHOVOR/ Takhle si rozlučku s domácími diváky fotbalisté Teplic asi nepředstavovali. Na Stínadlech prohráli s Jabloncem 1:2 a po většinu zápasu předváděli produkci na úrovni druhé ligy. Z hlediště je do kabin vyprovázel pískot a posměšné výkřiky. „Takhle se nedá hrát. Šest hráčů se snaží, ostatní se jen vozí. Jen jsme odkopávali míče a čekali, až nám soupeř dá gól. Body jsme si nezasloužili,“ kroutil hlavou obránce žlutomodrých Vlastimil Vidlička, navrátilec do teplické základní sestavy. „Trénoval jsem už před Příbramí, ale krátce. Teď už jsem se s týmem připravoval celý týden a mohl proto do zápasu naskočit. Terén mi to trošku ztěžoval, navíc jsme prohráli. Nemám dobré pocity.“
Vsetín /KVOKÁRNA/ - Podle nejnovějších průzkumů mají před Vánocemi zdražit mandle a vlašské ořechy, tedy suroviny tolik nezbytné k pečení vánočního cukroví.
Žacléř, Lánov – Studentky ze Střední zahradnické školy Kopidlno se změnily v učitelky žacléřských a lánovských deváťáků.
Ořech - Cílem projektu obřích figurek je přitáhnout do regionu další domácí i zahraniční turisty.
Odborníci z portálu pro rodiče Babyweb.cz zodpovídají dotazy čtenářů.
Svitavy – Pečená husa se stala symbolem posledních dnů.
Velké Karlovice /AKTUALIZOVÁNO O FOTOGALERII/ – Soutěž o nejlepší valašský frgál vyhrál v neděli ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku hruškový koláč domácí pekařky Marie Schmidtové.
Strakonicko -Nedostatek uhlí podle prodejců nehrozí. Záleží ale na zimě, říká jeden z nich.
Příbram -Mezi oblíbené akce v Příbrami patřily v posledních měsících Farmářské trhy u Hořejší Obory. Ty už ale skončily s přicházejícím úbytkem sezonní zeleniny a ovoce. Další takové trhy se dají očekávat opět na jaře příštího roku.
Většina lidí, sází při zadávání stavby rodinného domu na klasiku: chce dům z cihlových materiálů s šikmou střechou. Stále více zájemců ale touží i po dřevostavbách a domech s rovnými střechami. Moderní jsou i další trendy: francouzská okna, krby a tmavé barvy fasád.
Holubov - Porota vybírala z ježků, draků, vláčků, vidět byla i jablečná muchomůrka nebo znak obce.
Brno /TEST RESTAURACÍ/ - Češi mají rádi maďarskou kuchyni. Paprika, lečo, segedínský guláš, uherák nebo maďarská klobása v českém jídelníčku zdomácněly. Od nabídky brněnské restaurace pojmenované po maďarském městě Szeged – Segedín proto testovací tým Brněnského deníku Rovnost očekává něco víc z chutí maďarské kuchyně. Bohužel se jich tam nedočká.
Střední Morava – Hejna neklamných poslů nacházející zimy dorazila v těchto dnech na střední Moravu. Ornitologové ale tvrdí, že se nejedná o vrány ani kavoně, jak je lidé na Hané s oblibou nazývají.
Přerov – Hejna neklamných poslů nacházející zimy dorazila v těchto dnech na střední Moravu. Ornitologové ale tvrdí, že se nejedná o vrány ani kavoně, jak je lidé na Hané s oblibou nazývají.
Olomouc – Vanilkové rohlíčky bez ořechů? To bohužel nejde. Hospodyňky a profesionální cukrářky proto mají těžkou hlavu: nejsou vlašské ořechy a cena jader se zvedla skoro o sto procent. Některé výrobny proto budou nuceny zdražit tradiční vánoční dobroty i o deset procent.
Prostějovsko – Hospodyňky budou muset před vánočními svátky sáhnout hlouběji do peněženek. Jádra vlašských ořechů, která se přidávají do rohlíčků, tlapek, bábovek, závinů i vánoček, se prodávají letos za výrazně vyšší cenu než loni.
Ústí nad Labem - Mrtvolu devětasedmdesátiletého muže nalezl před měsícem kamarád, který mu nosil obědy. Muž podlehl bodnutí do krku. Dnes jednatřicetiletý vrah již sedí ve vazbě.
Žalhostice /AKTUALIZOVÁNO/ - Vrah, který před měsícem připravil o život devětasedmdesátiletého důchodce ze Žalhostic, sedí ve vazební věznici. Kriminalisté ho dopadli také díky všímavým lidem.
Litoměřicko – Přestože uhlí od minulé zimy opět podražilo, neznamená to, že by zájem občanů o něj klesl. Už nyní se naopak jeho prodejci potýkají s nedostatkem zásob. Platí to hlavně o nejprodávanějším ořechu II.
Prostějovsko – Obchodníci předpokládají, že ořechy před Vánoci výrazně podraží. Poptávka je velká, nabídka pěstitelů kvůli neúrodě naopak nízká.
Belize - Hurikán Richard zasáhl kolem 02:45 SELČ (v neděli večer místního času) karibské pobřeží středoamerického Belize. Tamní úřady evakuovaly turisty z příbřežních ostrovů, útočiště ve stanech a vládou zřízených útulcích vyhledalo odhadem 10.000 osob, napsaly agentury Reuters a AP. Vláda Belize oznámila, že zatím nemá informace o způsobených škodách ani případných obětech.
Brno /ROZHOVOR/ – Chuť vynikajícího domácího štrůdlu s jablky a ořechy kuchař úplně pohřbil pod hromadou rychle se roztékající sprejové šlehačky.
Tokio - V Japonsku se množí střety medvědů s lidmi. Čtyři lidé už letos za setkání s touto všežravou šelmou zaplatili životem.
Pokud jste zatoužili po ovoci, které si můžete sami na své zahradě utrhnout, zasaďte si ovocný strom. Nejlepší příležitost pro jeho sadbu je právě na podzim.
Odborníci z portálu pro rodiče Babyweb.cz zodpovídají dotazy čtenářů.
Brno - Dříve než obvykle jsou u letiště v Tuřanech k vidění hejna havranů. Poslové zimy dorazili s předstihem, což prý potvrzuje předpovědi o kruté zimě.
Chrudim - Ekocentrum Zelený dům, chrudimská Zdravá výživa a specialista na indickou kuchyni, pan Hlaváček, pořádali v areálu SŠZ a VOŠ Chrudim přednášku s názvem, "Seznámení se zdravou výživou" spojené s ochutnávkou a poradenstvím.
Na podzim nastává čas posledních sklizní a zahrada se pomalu chystá ke spánku. Sezóna zahradních prací však zdaleka u konce není. Na zimu je třeba připravit záhony i trávník, také většina rostlin by zimu bez vaší pomoci nepřežila. Mimo to je podzim ideálním obdobím pro přípravy, pokud se k založení zahrady teprve chystáte.
Praha - Deník přináší rozhovor se sběratelkou knoflíků Julií Soukupovou.
Olomoucko – Brambory. Této hlíznaté plodiny bylo vždy dostatek i v těch nejchudších rodinách, letos se však prodávají za více než deset korun a na olomoucké tržnici jsou nabídky za patnáct i šestnáct korun za kilogram.
Praha - /SBĚRATELÉ KURIOZIT/ Rozhovor se sběratelkou knoflíků Julií Soukupovou.
Olomouc - Cena brambor šla rapidně nahoru. Farmáři jejich cenu navýšili i o sto procent.
Strakonicko - Kdo chce pracovat, pro toho je dřeva dost.