Pálenky letos značně podraží
Nedostatek jablek, švestek a třešní se už začíná podepisovat na cenách. Zdraží i pálenky, hlavně slivovice.
Nedostatek jablek, švestek a třešní se už začíná podepisovat na cenách. Zdraží i pálenky, hlavně slivovice.
Náměšť nad Oslavou – Jablkobraní, na kterém každým rokem zahrádkáři z Náměště nad Oslavou a okolí předváděli úrodu jablek a dalších výpěstků, se letos neuskuteční. Důvodem je letošní výrazná neúroda ovoce.
Pegan dieta momentálně platí za velký americký stravovací hit. Měsíčník Kondice se podíval na to, v čem je tenhle kříženec veganství a paleolitického jídelníčku unikátní a komu může pomoci.
Zatímco v loňském roce byly pěstitelské pálenice doslova na roztrhání, tentokrát je tomu jinak. Neúroda ovoce se podepsala i na tomto odvětví. Letošní sezona zatím vypadá na podprůměrnou.
Vysočina /FOTOGALERIE/ – Zatímco v loňském roce byly pěstitelské pálenice doslova na roztrhání, tentokrát je tomu jinak. Neúroda ovoce se podepsala i na tomto odvětví. Letošní sezona zatím vypadá na podprůměrnou.
Brno – Porovnat chuť ovoce čerstvě utrženého ze stromu s tím koupeným v obchodě budou brzy moci lidé v brněnské Bystrci. Na podzim totiž sadaři v Ečerově ulici vysadí veřejně přístupnou jedlou alej složenou z nejrůznějších ovocných stromů a keřů s jedlými plody. Kromě ovoce lidé sklidí také mandle nebo ořechy.
Plodiny od regionálních zemědělců nejsou k dostání pouze na farmářských trzích nebo v bedýnkách. Alternativ, kde si lidé mohou ovoce a zeleninu zakoupit, je více.
Horký srpen si žádá dostatečný přísun tekutin. Ideální je pramenitá voda voda. Vhodné jsou ale i ledové čaje, ovocné šťávy a bylinkové vody. Jak na to?
Palírny po celém Prostějovsku začínají jet naplno. Lidé vozí sudy se zkvašeným ovocem a těší se na chuť dobré pálenky. I když je v letošním roce úroda trochu menší než vloni, zahrádky nabízí dostatek plodů ke sklizni. Nejplodnější byly letos meruňky.
Palírny po celém Prostějovsku začínají jet naplno. Lidé vozí sudy se zkvašeným ovocem a těší se na chuť dobré pálenky. I když je v letošním roce úroda trochu menší než vloni, zahrádky nabízí dostatek plodů ke sklizni. Nejplodnější byly letos meruňky.
/FOTOGALERIE/ Slavnosti svátku sklizně jsou jedním ze základů slovanské lidové kultury. Dožínky neboli také obžinky, žnivuvka či ožinek jsou oslavou konce žní, kdy hospodáři děkuji přírodě za poskytnutou úrodu. Nedílnou součástí oslav bývala živá muzika, tanec a dobrá nálada.
Třebíč – Příprava tradiční podzimní zahrádkářské výstavy v Třebíči je v plném proudu. Jen k vyvěšení poutačů je potřeba spousta razítek. Už nyní zdejší dlouholetý předseda svazu zahrádkářů Blažej Bobek ví, že nebude jednoduché sehnat exempláře na prezentaci úrody jablek, kde jich bývá okolo 120. Málo se podle jeho slov urodilo i švestek, hrušek či meruněk.
Příprava tradiční podzimní zahrádkářské výstavy v Třebíči je v plném proudu. Jen k vyvěšení poutačů je potřeba spousta razítek. Už nyní zdejší dlouholetý předseda svazu zahrádkářů Blažej Bobek ví, že nebude jednoduché sehnat exempláře na prezentaci úrody jablek, kde jich bývá okolo 120. Málo se podle jeho slov urodilo i švestek, hrušek či meruněk.
V dnešním příběhu 68letého Vladimíra zjistíte, že je dobré nepodceňovat příznaky a raději jet do nemocnice včas, kdy vám lékaři ještě mohou pomoci.
Loňské katastrofální sucho sice nepřálo obilovinám, bramborám či mnohé zelenině, avšak ovocné stromy se doslova prohýbaly kvůli nadúrodě plodů. Letošní rok je pro ovocnáře výrazně slabší.
Trvale vzrůstající teploty a nedostatek vláhy mění Jižní Moravu v region se subtropickým rázem. Už několik let tam lidé s úspěchem pěstují například fíky, typické spíše pro jih Evropy. Zemědělcům, kteří nemají závlahy, usychají běžné plodiny. Budoucnost má naopak podle expertů vinná réva. Na jihu Moravy se také objevují živočišné druhy z jihu Evropy, Afriky i Asie. Třeba jedovatý druh pavouka zápřednice nebo slunéčko z jihovýchodní Asie.
Plzeň - DEPO2015 bude v sobotu hostit africké trhy. Na nich najdete čerstvé ovoce, jako je třeba obří jackfruit, avokádo, spoustu druhů banánů, mango, několik druhů mučenky, ananas, voňavou papáju nebo nádherně barevné dračí ovoce, sušené ovoce, koření ze Zanzibaru, čokoládu, kakao a dokonce čerstvé kakaové boby.
Pálenky z nachově modrého ovoce bude letos mnohem méně než loni. Tvrdí to nejen pěstitelé, ale i páleničáři ze Slovácka. Už nyní je podle nich jisté, že úroda švestek a durancií je proti té loňské sotva na třetinové úrovni.
Zemědělce trápí hraboši. Společně se suchem negativně ovlivňují úrodu na jižní a střední Moravě.
Vysočina – Osm lokálních výrobků se nově může pyšnit označením Regionální potravina.
Už nejen lidé v rodinných domcích, ale také obyvatelé sídlišť ve Frýdku-Místku budou moci házet zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky nebo kávovou sedlinu do speciálních hnědých nádob. Pilotní projekt sběru bioodpadu na sídlištích spustí ve městě v září.
Mostecká radnice změnila tržní řád. Vyškrtla z něj prostranství u bazénku chátrajícího kulturního domu Repre, kde bylo místo pro sto stánků. Rozbitá prodejní plocha se tam v posledním desetiletí až na pár akcí komerčně nevyužívala a do budoucna se s ní nepočítá kvůli plánované rekonstrukci Repre a jeho okolí.
Jižní Morava – Pochutnat si třeba na meruňkách a zároveň udělat něco proti suchu. Místo toho, aby pecky z oblíbeného ovoce skončily v odpadkovém koši, mohou pomoci jihomoravské krajině.
Jižní Morava – Pochutnat si třeba na meruňkách a zároveň udělat něco proti suchu. Místo toho, aby pecky z oblíbeného ovoce skončily v odpadkovém koši, mohou pomoci jihomoravské krajině.
Jižní Morava – Pochutnat si třeba na meruňkách a zároveň udělat něco proti suchu. Místo toho, aby pecky z oblíbeného ovoce skončily v odpadkovém koši, mohou pomoci jihomoravské krajině.
Dříve býval angrešt na každé zahrádce a znovu se k němu pěstitelé vracejí, protože prospívá zdraví, a to nejen svými plody, ale dají se zpracovat i jeho listy. Existuje několik způsobů, jak se dá angrešt využít pro naše zdraví…
Český Krumlov - Nová medvíďata už jsou v krumlovském medvědáriu jako doma. Jsou plná elánu a vše dost devastují.
Znojmo - Obří jackfruity, rozmanité druhů banánů, mučenky, mangostany, ananasy a papáji, dračí ovoce a ještě ledacos dalšího. To vše najdou v sobotu návštěvníci na Africkém trhu, ve který se od deseti hodin dopoledne změní rajský dvůr Jihomoravského muzea ve Znojmě v ulici Přemyslovců.
Znojmo /VIDEO/ – Srpnové slunko se v sobotním dopoledni střídá s kapkami drobných přeháněk, ale nádvoří znojemského minoritského kláštera je stále plné lidí. Jedni obhlíží stolky, druzí už s plnými krabičkami postávají ve velmi dlouhé frontě a další mezitím přichází. Všechny přilákaly exotické vůně a chuti. Přišli se podívat na Africký trh nabízející ovoce z Ugandy, Filipín a dalších zemí.
Humanitární loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, na jejíž palubě je 121 afrických migrantů a která už týden čeká v mezinárodních vodách u italského ostrova Lampedusa na povolení k zakotvení, dnes navštívil americký herec Richard Gere. Informoval o tom španělský deník El País.
Jižní Morava – Je to likvidační. Tak reagují někteří provozovatelé pěstitelských pálenic na vládou chystané zvýšení spotřební daně na líh. Plánované zdražení o devatenáct korun za litr alkoholu by navíc přišlo již od Nového roku. „Už nyní je daň vysoká. Navíc se zdražuje elektřina i vývoz odpadu. Pokud pro nás spotřební daň zvýší, tak to můžeme zavřít,“ říká Antonín Konečný z pěstitelské pálenice v Čejkovicích na Hodonínsku.
Český Krumlov – Dvouletá medvíďata se na krumlovském zámku úspěšně zabydlují. Přesněji řečeno, už se zabydlela. A českokrumlovské medvědárium pěkně oživila.
Břeclav - Úsilí archeologů na vykopávkách u břeclavského zámku sklízí ovoce. S jejich úspěchy se může veřejnost seznámit v pátek 9. a v sobotu 10. srpna od třinácti do patnácti hodin odpoledne v rámci dne otevřených dveří.
Tachov – Ačkoliv počasí v posledních dnech radovánkám u vody příliš nepřeje, tachovské koupaliště má otevřeno stále. Po celé léto každý den.
Zahrádkářům a pěstitelům bude o následujícím víkendu patřit zámek v Bruntále.
Klatovsko – Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům a následnému suchu někde nižší.
Farmářské trhy na obvyklém místě mezi OC Forum a Domem kultury v Liberci jsou otevřené.
Pohoda, zahrada, chalupaření… Prázdninový čas zároveň nabízí možnost, jak se vlastníma rukama pustit do zvelebování venkovního prostoru. Přitom nemusí jít o nákladnou investici. Zkuste naše tipy.
Novojičínský region proslavila řada známých značek, jako třeba Tatra, Tonak nebo Remoska. Pochlubit se ale může i jednou velmi známou pochoutkou. Štramberské uši jsou první český potravinářský výrobek, jemuž Evropská unie udělila ochranu zeměpisného označení. Jaký je jejich příběh?
Novojičínský region proslavila řada známých značek, jako třeba Tatra, Tonak nebo Remoska. Pochlubit se ale může i jednou velmi známou pochoutkou. Štramberské uši jsou první český potravinářský výrobek, jemuž Evropská unie udělila ochranu zeměpisného označení. Jaký je jejich příběh?
Vyškov - Pravidelné Vyškovské trhy se budou opět po dvou týdnech konat na Masarykově náměstí 7. srpna. Trhovci obsadí náměstí svými stánky od osmi hodin ráno do šesti hodin večer.
„Co mám na to říct? Dalo se to čekat. Štěstí, že mám třicet litrů slivovice z loňska ještě ve sklepě,“ usmál se majitel menšího trnkového a jabloňového sadu Martin Kratochvíl ze Zlínka. Po loňské veleúspěšné sezóně švestek totiž letos přišlo neradostné procitnutí. Úroda totiž dosáhne v průměru jen 60 procent té z roku 2018.
Prachatice – Devadesáté sedmé hřiště v republice otevře Lidl v neděli v Prachaticích.
Brno /FOTOGALERIE, ANKETA/ – Sluneční paprsky rozpalují beton, u mlžítka je plno a vedrem zmožený Brňan hledá osvěžující útěchu jinde, v kornoutu. Letos může být i čokoládová s mandlemi, s příchutí pečeného banánu či třeba višně ve smetaně. Klasika není příliš v módě, brněnské zmrzlinárny se předhání v nabídce neobyčejných chutí.
Stovky lidí v Poličce hlásí střevní potíže, průjem a zvracení. Důvod? Špatná pitná voda. Kontroly prokázaly znečištění vody a až do odvolání ve městě platí zákaz pití vody přímo z kohoutku a doporučuje se její převařování.
Po meruňkách a třešních se jen zaprášilo, na pultech obchodů je nyní nahrazují švestky.
Dočasný zákaz zastavení s přechodnou úpravu provozu stanovil na základě žádosti města Benešova a po odsouhlasení Policií ČR Silniční správní úřad Benešov. Opatření se týká celého Malého náměstí až po křižovatku s ulicí Na Karlově, a to kvůli rekonstrukci chodníků.
Nadúroda ovoce z minulého roku se letos opakovat nebude. Zatímco loni první pálenka tekla z kotlů už počátkem července, letos většina pálenic zahájí sezonu až v průběhu srpna. V uplynulém roce zákazníci pěstitelských pálenic volali už počátkem léta, že stromy mají obsypané ovocem a že si chtějí objednat termín k vypálení kvasů.
Nadúroda ovoce z minulého roku se letos opakovat nebude. Zatímco loni první pálenka tekla z kotlů už počátkem července, letos většina pálenic zahájí sezonu až v průběhu srpna. V uplynulém roce zákazníci pěstitelských pálenic volali už počátkem léta, že stromy mají obsypané ovocem a že si chtějí objednat termín k vypálení kvasů.
/FOTOGALERIE/ Podupávat hodinu netrpělivě ve frontě na zmrzlinu? No to už musí chladivé sladké mámení, které se okamžitě rozpouští v ústech, stát opravdu za to.